16 Luty 2014

16 Luty 2014

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

16 Luty  2014r.

Syr 15,15-20; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37

 

           Ref: Błogosławieni szukający Boga.

Prawo ustanowione przez ludzi można i trzeba nieustannie doskonalić. Tego wymaga życie. Inaczej jest z prawem Boga. Ono jest doskonałe, doskonalsze od grzesznego człowieka i dlatego nie można go zmieniać, trzeba je wypełnić. Tymczasem wielu ludzi, traktując Prawo Boga identycznie jak prawo ludzkie, chce je zmieniać, chce je dostosowywać do swoich możliwości. Wielu sądzi, że jeśli prawo będzie łaskawe dla łamiących je, to życie będzie łatwiejsze. Wielki błąd. Usuwanie prawa lub znoszenie sankcji prawnych jest drogą wiodącą ku upadkowi człowieka. Jeśli będzie wolno kłamać, to na ziemi wszyscy staną się kłamcami, jeśli będzie wolno kraść, wszyscy będą złodziejami, jeśli będzie wolno zabijać, wszyscy będą mordercami, jeśli będzie wolno cudzołożyć, wszyscy będą cudzołożnikami. Życie zamieni się w piekło. Boskie Prawo pomaga doskonalić serce człowieka i normować w duchu pokoju życie w społeczności. Im więcej szacunku dla tego Prawa, tym więcej dobra w sercach ludzi i we wspólnotach, jakie oni tworzą. Jedyna droga prawdziwego życia to droga dobrego poznania Bożego Prawa i możliwie doskonałego jego wypełnienia. Im wcześniej człowiek to zrozumie, tym prostsze staje się jego życie. Znika wówczas bunt wobec Prawa. Nie jest ono bowiem przeszkodą, lecz pomocą, nie zniewala, lecz otwiera perspektywę wolności. Człowiek, który zna wartość prawa, każde jego naruszenie chce możliwie szybko naprawić, wiedząc, że to jedynie słuszne działanie. Wierne zachowanie Bożego Prawa wypełnia człowieka pokojem nieznanym dla świata. Radość ducha promieniuje na innych. Jezus jasno oświadczył: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić”. Jeśli Jezus, Syn Boga, nie zamierza znosić Prawa, to tym bardziej nie może tego uczynić nikt inny na ziemi. Należy możliwie szybko odbudować szacunek dla Bożego Prawa, by nie traktować go, jak prawo ludzkie. Boże Prawo jest święte i niezmienne, jest niezawodnym punktem oparcia dla każdego, kto chce życie wygrać.

 

 

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 15 luty

18:00 – ++ Maria i Bogdan Porębski             – siostrzenica

18:00 – Dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla rodziny Stapor

Niedziela, 16 luty

8:00 – + Włodzimierz

9:30 – O Boże błogosławieństwo dla dzieci i wnuków oraz o nawrócenie córki

11:00 – + Józef Jabłoński

– Dorota i Zbigniew Burghardt

12:30 – ++ Kazimierz i Bronisława Gałaszkiewicz

19:00 – + Janusz Kaliński

Poniedziałek, 17 luty

19:00 – O zdrowie dla Mariana Rutkowskiego         – żona

19:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Grażyny i Adama                                           – siostra z rodziną

19:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze

Wtorek, 18 luty

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Wandy Bator z okazji urodzin

19:00 – O zdrowie dla Haliny Gil

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Agnieszki Machulik                                                          – rodzice

Środa, 19 luty

19:00 – + Aurelia Kalinowska                    – córka z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo w 3 rocznicę Urodzin dla Alan                                                              – rodzice

Czwartek, 20 luty

 

9:00 – + Janina Kaczkowska                                   – znajomi

19:00 – ++ Zdzisław Mazur oraz zmarli rodzice i bracia

19:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Bożeny i Krzysztofa Milewskich                                               – bratowa

Piątek, 21 luty

9:00 – ++ Janina Kaczkowska i zmarli z rodziny Kaczkowskich, Sujatów oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 – + Tadeusz Moliński (12 rocz)                  – rodzina

19:00 – ++ Helena, Konstanty i Mirosław Dziubiński

– rodzina

Sobota, 22 luty

8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Stacey i Piotra

18:00 – + Stanisław Kolanos (7 rocz)          – rodzina

18:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Magdaleny Sanderowskiej  z okazji Urodzin

– Renata. P

Niedziela, 23 luty

8:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jana i Józefa

9:30 – ++ Paweł i Anna Kraska    – Jadwiga i Jan Kraska

11:00 – ++ Stanisław Surowiec i Marianna (7 rocz)

– rodzina

12:30 – ++ Aleksandra i Mikołaj Dać       – córka z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej  dla Justyny z okazji Urodzin                                           – rodzice

LEKTORZY 22-23 luty

18:00 – M. Domaradzki, S. Teresa, M. Broniewski

8:00 – M. Edgar, A. Rudzińska,B. Chabiera,

9:30 – J. Borecki, M. Iskra, J. Kraska

11:00 – P. Wieleżyński, S. Salome, E. Kiegler

12:30 – T. Kot, D. Topor, Z. Topor

19:00 – Młodzież / Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

FAMILY DAY – DZIEŃ RODZINY

W poniedziałek 17 lutego przypada Dzień Rodziny w Kanadzie, dlatego pamiętajmy w modlitwach o naszych rodzinach i bliskich.

MODLITWA ZA RODZINĘ

Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi. Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem, spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, „narodzonego z Niewiasty” i przez Ducha Świętego, stawała się prawdziwszym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.

Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie. Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości. Spraw, aby miłość umacniana łaską sakramentu małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.

Spraw wreszcie, błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i poprzez rodziny. Amen.

(Bł. Jan Paweł II)

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, które w miesiącu lutym przygotowują „Polanie”.

SPOTKANIE RADY PARAFIALNEJ

Zapraszamy wszystkich członków Rady Parafialnej na zebranie kwartalne we wtorek 18 lutego na godz. 19:45.

DUCHOWE PRZYGOTOWANIE DO  KANONIZACJI  BŁ. JANA PAWŁA II W NASZEJ PARAFII

Adoracja Najświętszego Sakramentu: Sobota, 22 Luty, po Mszy św., od godz. 19:00 do 21:00

– dzieci, młodzież, dorośli – specjalne modlitwy – śpiewy

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sobota, 22 Marca, po Mszy św., od godz. 19: 00 do 21:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sobota, 26 Kwietnia po Mszy św. od godz. 19:00 – 23:45

– Msza św. o godzinie 24:00

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, 27 kwietnia:

12:30 MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA KANONIZACJĘ BŁ. JANA PAWŁA II

– Udział wszystkich Pocztów Sztandarowych podczas Mszy św. – Zespoły Taneczne :GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE – w strojach regionalnych

Po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu: 13:30 – 15:00

Koronka do Miłosierdzia Bożego – godzina 15:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych do zarezerwowania sobie czasu i wzięcia udziału w tych wyznaczonych Mszach świętych i Adoracjach. Przygotujmy godnie nasze serca na dar wielkiej Łaski Bożej, jaką jest ogłoszenie ŚWIĘTYM, naszego Rodaka, Papieża – Polaka –  Bł. Jana Pawła II.

5 MARCA  – ŚRODA POPIELCOWA

Środa Popielcowa rozpocznie czas Wielkiego Postu. W naszym kościele Msze św. z ceremonią posypania popiołem o godzinie 9:00 i 19:00.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

Zebranie odbędzie się w środę 19 lutego, o godzinie 19:45. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci już do organizacji. Więcej informacji udziela Aleksander Gurgul, tel: 403-567-9400.

NIECH ODPOCZYWA W POKOJU  WIECZNYM

Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłego 8 lutego 2014r.

Ś.P. Krzysztof Kułakowski w wieku 55 lat

Pogrzeb w naszym kościele odbył się w środę 12 lutego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

ZEBRANIE S.P.K. Koło #18

S.P.K. Koło#18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o zebraniu w niedziele 16 lutego w Domu Polskim, w sali Polonez o godzinie 14:30. Zapraszamy członków naszego Koła #18 i tych, którzy są zainteresowani.

ZABAWA „OSTATKI” W DOMU POLSKIM

Zapraszamy na tradycyjne „OSTATKI” w sobotę 1 marca. Zabawa organizowana jest przez klub Piłkarski „Białe Orly” i Dom Polski. Oprawa muzyczna DJ Dudi (Tomasz Dudek). Wstęp $50.

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY

Zaprasza wszystkie dzieci od 6 – 12 lat na zajęcia treningowe piłki nożnej. Zajęcia odbywają się w Acadia School: 9603 – 5 Str. SE, Calgary od 6:00-8:00 pm
Data: Marzec 12 i 19. Wstęp wolny. Treningi są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów: Andrzej Magaj i Grzegorz Rożek. Więcej informacji na tel. 403-888-0384, Prezes klubu Franek Wójcik.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

MCKENZIE TOWN DAYHOME

Opieka nad dziećmi od 1 do 6 lat. Obejmuje przedszkolny program. Domowe posiłki. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.calgarysesunkisseddayhome.com

403-813-3162 (7x)

CONDO DO SPRZEDANIA

Atrakcyjne condo 76M2 w zmodernizowanym wieżowcu na NW Calgary, 2 sypialnie, loggia, europejski styl. Widok na zieleń, w budynku bezpłatny basen, siłownia, korty tenisowe, teren ogrodzony, parkingi przydzielone do mieszkania. Przystanek autobusowy #10 przed domem. C- Train, Markety, CO-OP, Safeway, Stacje benzynowe tuż obok. Cena $ 240.000 Tel: 403-286- 6775 (3x)

BASEMENT DO WYNAJĘCIA

W dzielnicy NW blisko SAIT. Tel: 403-289-6887 (3x)

 

PAPIEŻ WZYWA KOŚCIÓŁ W POLSCE DO NAWRÓCENIA DUSZPASTERSKIEGO  

Uznanie dla dzieła Kościoła w Polsce a zarazem zachętę do nawrócenia duszpasterskiego zawarł Ojciec Święty w swoim przemówieniu przekazanym biskupom polskim przybyłym z wizytą „ad limina Apostolorum”. Ojca Świętego powitał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Zapewnił o jedności Kościoła w Polsce z osobą Następcy św. Piotra i przedstawił najważniejsze wyzwania, przed jakimi staje on obecnie. Odpowiadając na te słowa papież Franciszek powiedział: „Dziękuję przewodniczącemu episkopatu, za skierowane do mnie słowa, dziękuję wam wszystkim. Te dni wizyty dla mnie były piękne i bardzo dziękuję. Proszę was, byście nie zapominali modlić się w mojej intencji, abym mógł dopomagać Kościołowi, w tym czym Pan chce, abym pomagał. Idźmy naprzód! A teraz udzielę wam błogosławieństwa”. Następnie wręczył biskupom tekst swojego przesłania, a także pektorał i różaniec. Papież Franciszek podkreślił w przesłaniu, że jego spotkanie z biskupami polskimi odbywa się krótko przed kanonizacją Jana Pawła II, który jest wzorem całkowitego powierzenia się Bogu, Jego Matce, a także Kościołowi i człowiekowi. „Towarzyszy on nam z Nieba i przypomina, jak ważna jest komunia duchowa i duszpasterska między biskupami” – zaznaczył. Zaapelował o jedność i pokój między pasterzami Kościoła w Polsce. Wyrażając uznanie dla ogromnego potencjału wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej Ojciec Święty zauważył, że dostrzec można również pewne osłabienie w różnych aspektach życia chrześcijańskiego w naszej ojczyźnie. „Potrzeba rozeznania, poszukiwania przyczyn i sposobów zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, takimi jak na przykład idea niczym nieskrępowanej wolności, tolerancja wroga lub nieufna względem prawdy czy niezadowolenia ze sprzeciwu Kościoła wobec panującego relatywizmu” – stwierdził Franciszek. Mówiąc o sytuacji rodziny Ojciec Święty wskazał na wpływy współczesnej mentalności, powodującej łatwość uciekania się do rozwodu lub faktycznej separacji. Wezwał duszpasterzy, aby w tej sytuacji zastanowili się, jak pomóc ludziom żyjącym w takiej sytuacji. Zachęcał również do udoskonalenia przygotowania młodych do małżeństwa przez wskazanie dróg wzajemnego przebaczenia. Zaapelował, by wspólnoty kościelne były miejscami słuchania, dialogu, pocieszenia i wsparcia dla małżonków na ich drodze małżeństwa i w ich misji wychowawczej. Nawiązując do najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Krakowie w 2016 roku, Ojciec Święty podkreślił konieczność odpowiedniej formacji młodego pokolenia Polaków. Zaznaczył, że trzeba wyjść naprzeciw tęsknoty młodych za czymś głębszym, co dowartościowałoby w pełni ich osobowość. Ojciec Święty poruszył też kwestię powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Mówiąc o formacji papież podkreślił jej wymiar duchowy i nadprzyrodzony, ukierunkowany na budowanie głębokiej więzi z Bogiem. Papież wezwał kapłanów do ożywiania ducha misyjnego, wychodzenia na spotkanie tych, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa. Zaznaczył, że ten styl apostolski wymaga również ducha ubóstwa, wyrzeczenia, aby być wolnymi w głoszeniu i szczerymi w świadectwie miłosierdzia. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który wskazał, że styl życia kapłanów ma być bliski poziomowi rodzin uboższych. Franciszek nie krył niepokoju o stan powołań do życia konsekrowanego, zwłaszcza żeńskiego, zaznaczając złożoność przyczyn tego zjawiska. Ojciec Święty zauważył, że w Polsce jest wielu ubogich, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, że wiele rodzin – zwłaszcza wielodzietnych – nie ma wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci. „Bądźcie blisko nich!” – zaapelował do biskupów. Na zakończenie spotkania Ojciec Święty prosił pasterzy o przekazanie serdecznych pozdrowień wszystkim Polakom, powierzając ich opiece Królowej Polski.

Wkrótce nowi błogosławieni?  

Ojciec Święty przyjął 10 lutego na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i wyraził zgodę na opublikowanie przez tę dykasterię dekretów dotyczących męczeństwa i heroiczności cnót Sług Bożych. Dwa dekrety dotyczą męczeństwa – włoskiego franciszkanina konwentualnego, o. Franciszka Zirano, zamordowanego w Algierze w 25 stycznia 1603 r. oraz Pawła Yun Ji-chung i 123 towarzyszy zamordowanych w Korei z nienawiści do wiary w latach 1791-1888.  Trzy dekrety dotyczą heroiczności cnót: Sługi Bożego, Marii Echavarría y Aguirre, biskupa Saltillo w Meksyku, założyciela Instytutu Sióstr Katechetek z Guadalupe (1858-1954) a także Sługi Bożego Faustyna Ghilardi, Włocha z Zakonu Braci Mniejszych (1858-1937) oraz Służebnicy Bożej, hiszpanki Marii Rocío od Jezusa Ukrzyżowanego ze zgromadzenia Sióstr Bożej Miłości (1923-1956).