2 Luty 2014

2 Luty 2014

 

OFIAROWANIE PAŃSKIE

2 Luty  2014r.

Mal 3,1-4; Hbr 2,14-18; Łk 2,22-40

Ref: Pan Bóg Zastępów, On jest Królem chwały

Święto Ofiarowania Pana Jezusa w Polsce

Święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni w Jerozolimie nabrało charakteru wybitnie maryjnego. Lud polski widzi w Niej tę, która to niebiańskie Światło sprowadziła na ziemię i która nas tym światłem broni i od wszelkiego zła osłania, jako nasza najpotężniejsza Pośredniczka i Orędowniczka przed tronem Boga. Dlatego lud polski często gromnicę do ręki swojej bierze, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Stąd i nazwa w Polsce uroczystości dzisiejszej „Matka Boża Gromniczna”. Wielkim wrogiem domów i dobytku były w Polsce kiedyś burze, a zwłaszcza pioruny, które drewniane przeważnie domostwa zapalały i niszczyły w ten sposób całe nieraz osiedla. Właśnie od tych gromów miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Stąd i nazwa tej świecy „gromnica”. Zwykle przystrajano ją pięknie i malowano. W czasie burzy zapalano woskowe gromnice, by prosić za wstawiennictwem Matki Bożej ochronę. Po powrocie do domu z zapaloną gromnicą jeszcze dzisiaj obchodzi się domy, gumna, obory i znaczy się nią sufity (przez okopcenie gromnicą zapaloną), by je ochronić od pożaru. Podobny zwyczaj panował wśród Rusinów prawosławnych.
Gromnicę wręcza się również konającym w tym samym znaczeniu: ochrony przed napaścią złych duchów. Panuje bowiem przekonanie, że w tej decydującej chwili szatanowi w sposób szczególniejszy zależy na tym, aby mieć w posiadaniu dusze ludzkie. Aby sobie zapewnić opiekę Matki Bożej, gromnicę umieszczano nad łóżkiem, by ją mieć zawsze pod ręką. Z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek — kończy się „przedłużony” okres Bożego Narodzenia. Liturgicznie okres ten kończy się wcześniej – świętem Chrztu Pana Jezusa. Jednak polski zwyczaj ma swoje uzasadnienie nie tylko w dawnej tradycji, ale przede wszystkim w tym, że w Matkę Bożą Gromniczną Pan Jezus jeszcze jako Dziecię jest ofiarowany w świątyni. Z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się również w Polsce okres kolędy, wizytacji duszpasterskiej po domach.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 1 luty

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla tegorocznych maturzystów oraz śp. Piotr Albertin i śp. Sr. Serafina, założycielka klas kredytowych

18:00 – ++ Józef, Józefa, Czesław i Filiks Piotrowski

18:00 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha Świętego dla Stanley i Bronisławy Glod w 55 rocznicę ślubu małżeńskiego

Niedziela, 2 luty

8:00 – O łaskę wiary dla Dawida                                – matka

9:30 – ++ Jadwiga i Stanisław Tłustochowicz

11:00 – + Kazimierz Kłącz (5 rocz)             – żona z synem

12:30 – + Aleksander Luzar

19:00 – ++ Jacek i Leszek Szubierajski         – matka i żona

Poniedziałek, 3 luty

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Grażyny i Adama                                                    – siostra z rodziną

Wtorek, 4 luty

19:00 – O Boże błogosławieństwo i dalsze łaski dla Jana i Jadwigi Januszewskich z okazji 55 rocznicy ślubu małżeńskiego                                                                    – córka

Środa, 5 luty

19:00 – ++ Maria, Jan, Wiktoria i Władysław Komadowski                                                                            – rodzina

Czwartek, 6 luty

 

9:00 – ++ Ludwik i Barbara Bajan

19:00 – Wolna intencja

 

Piątek, 7 luty

9:00 – ++ Andrzej i Aniela Bzdyk            – córka z rodziną

19:00 – ++ Bronisława, Franciszek i Władysława

Sobota, 8 luty

8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Salome z okazji Imienin i Urodzin

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Adeli z okazji Urodzin                                                                      – Jadwiga

18:00 – ++ Zofia i Zbigniew Konecki                       – rodzina

Niedziela, 9 luty

8:00 – + Stanisław Kula (5 rocz)                               – rodzina

9:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam

11:00 – O Boże błogosławieństwo dla Heleny i Stanisława Ziętara oraz potrzebne łaski w chorobie i starości                                                                                                    – syn

12:30 – ++ Sławomir Parcia (5 rocz) i Halina Niemczak (1 rocz)

19:00 – + Piotr Albertin (5 rocz)                                – rodzina

LEKTORZY 8-9 luty

18:00 – M. Edgar, D. Topor, Z. Topor

8:00 – M. Pepłowski, Organista, O. Pepłowski

9:30 – P. Adamski, M. Kulaga, J. Pietrzak

11:00 – J. Owoc, S. Salome, A. Gurgul

12:30 – J. Bogusławska, S. Teresa, T. Kot

19:00 – Młodzież / Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PIELGRZYMKA DO RZYMU

Wszystkich udających się na pielgrzymkę do Rzymu na kanonizację Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII w dniach od 24 kwietnia do 4 maja prosimy o wpłatę $ 3,100.00 w formie czeku na CTH Friendly Travel Inc. i przekazanie ich Ks. Proboszczowi.  Osoby, które płacą kartą kredytową proszone są o wypełnienie formularzy, które można otrzymać w biurze parafialnym. Przypominamy również wszystkim pielgrzymom o wykupieniu Travel Insurance czy innym zabezpieczeń na czas pielgrzymki.

SPOTKANIE MINISTRANTÓW

W czwartek, 6 lutego zapraszamy na spotkanie wszystkich ministrantów i kandydatów na ministrantów  bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, które w miesiącu lutym przygotowują „Polanie”.

SPOTKANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W niedzielę 9 lutego, po Mszy św. o godzinie  11:00, odbędzie się zebranie dzieci, młodzieży i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza nowoprzyjętych członków Rycerstwa.

WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK

Od dzisiejszej niedzieli biblioteka prowadzi wyprzedaż książek w cenie $1.00. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Serdecznie zapraszamy !

ZABAWA WALENTYNKOWA

Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Bł. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 8 lutego 2014. Bilety w cenie $ 50 od osoby są dostępne w każdą niedzielę w sali parafialnej po wszystkich Mszach św. Kontakt Lucyna 403- 366-4481. Do wygrania 2 bilety na West Jet. Bilety loteryjne w cenie $ 10.00 są do nabycia w sali parafialnej z losowaniem na zabawie.

FUNDACJA IM. ŚW. BRATA ALBERTA

Fundacja im. św. Brata Alberta w Calgary serdecznie prosi o poparcie naszej comiesięcznej zbiorki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w sali parafialnej dzisiaj w niedzielę  po dziennych Mszach św. W imieniu podopiecznych z ośrodków, którym pomagamy w Polsce serdecznie dziękujemy wszystkim dotychczasowym ofiarodawcom –  Bóg zapłać!

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Monika Musielak & Radosław Chilimoniuk.

Jeśli ktoś miałby uwagi dotyczące zawarcia powyższego związku małżeńskiego proszony jest o kontakt z biurem parafialnym. Zapowiedź druga.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY

Zaprasza wszystkie dzieci od 6 – 12 lat na zajęcia treningowe piłki nożnej. Zajęcia odbywają się w Acadia School: 9603 – 5 Str. SE, Calgary od 6:00-8:00 pm
Daty: Luty 5, 12, Marzec 12, 19.
Wstęp wolny. Treningi są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów: Andrzej Magaj (instruktor piłki nożnej) i Grzegorz Rożek (absolwent wychowania fizycznego w Krakowie). Więcej informacji na tel. 403-888-0384, Prezes klubu Franek Wójcik.

HARCERZE

Zapraszamy do wspólnej przygody! Zapisy do harcerstwa będą przyjmowane po Mszy św. 2 lutego. Zbiórki rozpoczynamy od nowa 8 lutego i odbywają się w soboty od 13:15 do 14:45 w Szkole Polskiej. Skrzaty (4-6 lat) – Druhna Magdalena Kaczan, zuchy (7-10 lat) – Druhna Carmela Ruta, harcerki (11-14 lat) – Druhna Agnieszka Olechno, harcerze (11-14 lat) – Druh Janek Owoc i Druh Robert Albertin.

Kontakt – orlaperc@mlodybor.zhpkanada.org  lub druh.robert@gmail.com

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POMOC RZĄDOWA DLA SENIORÓW

Seniorzy, którzy potrzebują jakąkolwiek pomoc lub opiekę, którzy nie mają wystarczającej pomocy od państwa np. opieka domowa, kogoś do odgarniania śniegu itd. Prosimy o kontakt z panią Marią Skarzyńską 403-230-0315 (2x)

PRACA Starsze małżeństwo poszukuje osoby do pomocy domowej z zamieszkaniem. Osoba musi posiadać prawo jazdy, znać język angielski i polski. Codziennie przygotowywać posiłki najlepiej kuchnia polska. Kontakt z Ethel po angielsku 403-281 -6764 (2x)

PRACA Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią z chorobą zaniku pamięci. Praca na pół etatu. Tel: 403-249-3064 (2x)

MCKENZIE TOWN DAYHOME Opieka nad dziećmi od 1 do 6 lat. Obejmuje preschool program. Domowe posiłki. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.calgarysesunkisseddayhome.com

403-813-3162 (8x)

PRACA Zatrudnię kobiety do sprzątania domów. Dobre warunki i wynagrodzenie. Czas przejazdów między domami opłacany. Stawka początkowa $ 14.00 na godzinę. Kontakt: 403-803-1747 (2x)

BASEMENT DO RENTOWANIA

W dzielnicy NW blisko SAIT. Tel: 403-289-6887 (2x)

Jesteśmy świadkami pamięci

Homilia ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wygłoszona 10 stycznia 2014 r. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej (ciąg dalszy homilii podany w ub. Niedzielę)

Tymczasem prawda narzuca się samą swoją siłą, swoją oczywistością, a nie tym, czy ktoś potrafi, albo nie potrafi, przyjąć do wiadomości to, co mu się odgórnie podaje, co się forsuje, co się wymyśla i zamyka w okrągłych formułach. Mało tego, właśnie tę część Polaków, która nie przyjmuje do wiadomości, że Prezydent RP i elita władzy „zginęli w banalnym wypadku lotniczym”, profesor określa mianem „sekty smoleńskiej”! To jest język ulicy – i to tej nie najlepszej. To jest język części publicystów – i to tych, którzy stoją na usługach władzy. Ale to nie jest język nauki, to nie jest język uniwersytetu ani akademii, a zatem to nie powinien być język profesora! Nie jesteśmy sektą, by nie cytować innych inwektyw, które padają pod adresem milionów osób, które nie przyjmują do wiadomości, że Prezydent RP i elita władzy „zginęli w banalnym wypadku lotniczym”. To jest język pogardy, a wraz z nim odbywa się i nasila nauczanie pogardy. Boli nas ono i dotyka, bo nikt nie chce, nie lubi ani nie znosi być pogardzany. Już lepiej być pobitym niż wzgardzonym! Boli nas, że inwektywy, złośliwości, etykiety i stygmatyzowanie zastępują żmudne dochodzenie do prawdy i rzetelną dyskusję. Właściwie ta katedralna świątynia staje się, obok innych kościołów, jedynym miejscem, w którym można wołać o prawdę i w którym to wołanie trzeba wręcz wykrzyczeć! Kontynuując swój wywód, profesor dokonał analizy obecnego stanu Polski. Podzielił ją na trzy Polski, głosząc, że ów podział „jest od zawsze w nas zakodowany”. Myślę, że warto przyjrzeć się dwóm członom tego podziału, tak jak się nas, Polaków, w nim postrzega i przedstawia, czyli tak, jak się postrzega i przedstawia dzisiejszą Polskę. Jedna grupa to mają być romantycy, „którzy uważają, że Polska jest Chrystusem Narodów – cierpiącym i zewsząd otoczonym przez stado wilków, które chcą ją pożreć, a szczególne losy wyznaczyła Polsce historia”. Nie wiem, na jakiej podstawie padają tak wybujałe uogólnienia i oceny. Spróbujmy je odnieść do nas samych, a także do tych dziewięćdziesięciu sześciu osób, poczynając od śp. Prezydenta po załogę samolotu. Czy ktokolwiek z nich zgodziłby się na takie zakwalifikowanie i etykietowanie? Profesor widzi też grupę drugą – „to Polska pozytywistów, którzy uważali, że to są fanaberie i fantasmagorie, które ściągają Polaków z właściwej drogi, a najważniejsze jest, żeby się kształcić, rozwijać, budować kraj, drogi, infrastrukturę, budować niezależność gospodarczą itd.”. My też, wszyscy jak tu jesteśmy, jestem tego pewny, z Bożą pomocą chcemy się kształcić i rozwijać, chcemy budować kraj, który szczerze miłujemy, chcemy budować drogi, infrastrukturę, budować niezależność gospodarczą, a także znacznie więcej – budować wolność polityczną i suwerenność. My też chcemy tworzyć te wszystkie dobra, ale nad hasło „Jak wygodnie przeżyć”, stawiamy dewizę: „Jak godnie żyć”. I to jest nasza droga! Z tej drogi nic ani nikt nie może nas zawrócić. To jest droga wierności naszym przodkom, którzy pisali dzieje Ojczyzny przez ponad tysiąc lat. Od praojców, którzy pochylili głowę, by pozwolić się ochrzcić, aż po tych braci i siostry, którzy prawie cztery lata temu w dramatycznych okolicznościach odeszli do Boga na przedmieściach Smoleńska, a także odchodzą do Boga każdego dnia. Jak godnie żyć? To jest powołanie i zadanie każdego prawego chrześcijanina. Kierując się tym, wołamy o prawdę pełną i niezałganą, bez montaży, kombinacji, dodatków i przemilczeń oraz bez wyreżyserowanego, a szkodliwego pijaru. Sugeruje się nam, aby w tym roku obchodzić uroczyście ćwierćwiecze „częściowo wolnych wyborów”. Nie możemy ulec sugestiom, abyśmy poprzestali na częściowej prawdzie o Smoleńsku. Jesteśmy strażnikami tej pamięci, strażnikami, którzy dobrze wypełniają swoje zadanie tylko wtedy, gdy są wierni prawdzie, pełnej prawdzie. „Prawda was wyzwoli” – nauczał Jezus Chrystus. A do zaproponowanej przez wspomnianego profesora analizy stanu Polski i Polaków dodam inną analizę. Dokonał jej nie Polak, lecz Anglik. Dokonał nie oglądając się wstecz i dzieląc, lecz utrwalając na piśmie swoje wrażenia i przeżycia z podróży, którą odbył po ziemiach polskich na samym początku XIX wieku, czyli na samym początku okresu rozbiorów. Nazywał się George Burnett, a po powrocie do Anglii, w 1807 roku opublikował książkę, której tytuł brzmi: „Obraz obecnego stanu Polski”. Ponad 200 lat temu przedstawił własną diagnozę. Skoro nie brakuje współczesnych diagnoz, posłuchajmy tej sprzed ponad 200 lat: „Największe jednak zło (które nie jest wprawdzie skutkiem rozbiorów, ale mocno nasiliło się w ich czasie) – to powszechna sprzedajność, jakże hańbiąca Polaków. Więcej zła mocarstwa rozbiorowe uczyniły swym złotem niż swym orężem. Rewolucjoniści nie mogli polegać na nikim, ponieważ rękę, która wznosiła się w ich obronie, łatwo było sparaliżować przekupstwem – dokładnie w tym momencie, gdy miała zadać cios. Gdyby Polska nie była rozdarta, nawet siły trzech tak potężnych mocarstw nie zdołałyby jej pokonać. I choć fakt ów znajduje wytłumaczenie w pożałowania godnym stanie państwa i jego rządu, mimo wszystko smutny to widok – kraj, w którym załamały się wszelkie normy konieczne dla utrzymania spójności społeczeństwa, a wiara, zaufanie i szlachetny patriotyzm legły pospołu w gruzach (G. Burnett, Obraz obecnego stanu Polski, tłum. Marek Urbański, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2008, s.285). Taka jest diagnoza stanu Polski sprzed ponad 200 lat. Ileż trzeba było wysiłku minionych pokoleń Polaków, żeby z tego marazmu się wyzwolić. Ileż trzeba było wiary, siły przekonania i pracy, ileż trzeba było wierności Bogu, Jego woli i przykazaniom, ileż trzeba było miłości rodzinnej i lojalności, żeby przezwyciężyć słabości, o których napisał obcokrajowiec. Również dzisiaj wiara, zaufanie i szlachetny patriotyzm legną pospołu w gruzach, jeżeli nie będzie tych, którzy stając się strażnikami pamięci w trudnych czasach i warunkach, zachowują wierność Bogu i Jego świętemu prawu. Gdy przeżywamy rozmaite trudności, bardzo podobne do tamtych, prosimy Pana Boga, żeby nas wspomagał tą samą duchową mocą, która w bliższej i dalszej przeszłości pozwoliła skutecznie przezwyciężyć wszystko, co trudne i, po ludzku biorąc, niemożliwe do pokonania. Właśnie dlatego konieczna jest, oparta na prawdzie, pamięć o dramacie pod Smoleńskiem. Jest konieczna, aby zatrzymać rozkład wiary, wzajemnego zaufania i szlachetnego patriotyzmu. Nie wolno tego dramatu bagatelizować, nie wolno go wykorzystywać do wykopywania przepaści między Polakami. (c.d.n.)