16 marca 2014

16 marca 2014

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

16 marca  2014r.

Rdz 12,1-4a; 2 Tm 1,8b-10; Mt 17,1-9

     Ref: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana

            Jezus wcześnie rano oddalał się na modlitwę. Tym razem zabrał z sobą Piotra, Jana i Jakuba. Wspinają się na wysoką górę, dzisiaj trudną do zlokalizowania, Karmel, Hermon lub Tabor. Niedawno byli oni świadkami nakarmienia pięciu tysięcy ludzi i uzdrawiania chorych. Usłyszeli pierwszą zapowiedź śmierci Jezusa oraz zostali wezwani do naśladowania Go. Wkrótce będą bogatsi o nowe doświadczenie – bezpośredniej obecności Boga w materialnym świecie. Na sposób zmysłowy widzą, słyszą i odczuwają obecność Boga. To jest chwała Boża. Jezus przemienił się w świetlistą, jaśniejącą postać, która mogła być widziana przez uczniów. Jezus w chwale rozmawia z wielkimi prorokami – Mojżeszem i Eliaszem – o powstającym królestwie Bożym. Mojżesz i Eliasz reprezentują odpowiednio Prawo i Proroków. Przed wieloma wiekami oczekiwali na objawienie się Mesjasza. O Eliaszu opowiadano, że nigdy nie umarł. „Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios” czytamy w 2 Księdze Królewskiej. Oczekiwano powrotu Eliasza w czasach mesjańskich. O Mojżeszu mówi autor Listu do Hebrajczyków: „Przez wiarę Mojżesz […] uważał bowiem za większe bogactwo znoszenie zniewag dla Chrystusa niż wszystkie skarby Egiptu.”
Spotkanie i rozmowa osób, które żyły na ziemi na przestrzeni ponad tysiąca lat, odsłania rąbek Raju, cząstkę Nieba. Piotr czuje się wyróżniony obecnością chwały Boga i chce to uczcić postawieniem namiotów, podobnych do tych stawianych na Święto Namiotów.
Piotr, który wcześniej wyznał – „Ty jesteś Mesjaszem, Synem żyjącego Boga”, teraz słyszy głos z nieba: „To jest mój Syn, Wybrany. Słuchajcie Go”. Czy Piotr i pozostali uczniowie słuchają wyłącznie Jezusa? A może słuchają jeszcze tradycji judaistycznej, krytycznych opinii na temat Jezusa ze strony religijnych przeciwników oraz ludzi rozczarowanych tym, że gdyby Jezus był Mesjaszem, to wyrwałby już królestwo Izraela z rąk Rzymian.  „Padli na twarz i wielki strach ich ogarnął.” A gdy podnieśli oczy zobaczyli samego Jezusa. Mojżesz i Eliasz zniknęli: ich rola została pomniejszona w kontekście pełnego objawienia Boga w Jezusie.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 15 marca

18:00 – ++ Józefa, Helena i Antonina

18:00 – + Claudia Rudy

Niedziela, 16 marca

8:00 – + Katarzyna Zator

9:30 – + Józef Nowak                                                   – rodzina

11:00 – + Bronisław Skałka (12 rocz)

– dzieci, wnuki i rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Józefa Kłącza w 9 rocznicę Urodzin                                   – mama

19:00 – ++ Kazimiera i Józef Cierpiał oraz Janina i Henryk Odrzygoźdź                                                   – rodzina

Poniedziałek, 17 marca

19:00 – + Ewa Sommer (2 rocz)                              – rodzina

19:00 – ++ Bronisław (12 rocz) i Helena Skałka – rodzina

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Milan i Milan Junior

Wtorek, 18 marca

19:00 – Z podziękowaniem za odebrane łaski i Boże błogosławieństwo dla Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

19:00 – + Józefa                                                               – Elżbieta

19:00 – + Maria Ciechańska                           – syn z rodziną

Środa, 19 marca

19:00 – O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla Józefy z okazji Imienin

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w zdrowiu dla Ks. Józefa Furmana, seniora

19:00 – Za Ojczyznę i Polaków na świecie

– Sr. Dominikanki oraz Rycerstwo Niepokalanej

Czwartek, 20 marca

 

9:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Danuty

19:00 – ++ Zdzisław i zmarli z rodziny Mazur i Tłustochowicz

19:00 – O zdrowie i potrzebne łaski dla Grażyny i jej rodziny                                                                                           – mama

Piątek, 21 marca

9:00 – Wolna intencja

19:00 – + Henryk Twardzisz (15 rocz)                    – córka

19:00 – + Za zmarłą 8 marca w Karlovych Varah Judytę Rocskar o Boże miłosierdzie i wieczny pokój

Sobota, 22 marca

8:30 – + Maria Glawdel i zmarli z rodziny           – rodzina

18:00 – ++ Zysk Julia, Leon, Bolesława, Stanisław, Czesław (13 rocz) i zmarli z rodziny

18:00 – ++ Kazimiera i Jerzy Milka

Niedziela, 23 marca

8:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Granosik- syn z rodziną

9:30 – ++ Za zmarłych rodziców i rodzeństwo z rodziny Sztupecki                                                       – syn z rodziną

11:00 – ++ Ryszard Olchowy (14 rocz) oraz Zofia i Władysław Moszoro                                                – rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Ewy z okazji Urodzin

19:00 – ++ Henryk i Jadwiga Kołecki                    – rodzina

 

LEKTORZY 22-23 marca

18:00 – M. Domaradzki, D. Topor, Z. Topor

8:00 – M. Edgar, Organistka, J. Różnicka

9:30 – J. Kraska, S. Teresa, P. Adamski

11:00 – A. Gurgul, S. Vanneya, T. Kot

12:30 – J. Bogusławska, M. Kulaga, W. Potocka

19:00 – Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU

GORZKIE ŻALE  w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15.

DROGA KRZYŻOWA

– dla dzieci w środy o godz. 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godz. 18:30

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w dniach od 5-13 kwietnia wygłosi w naszej wspólnocie O. Tomasz Duszyc z Zakonu Ojców Kapucynów, dyrektor ośrodka rekolekcyjnego w Tęczynie.

TOGETHER IN ACTION – 2014 ANNUAL BISHOP’S APPEAL

W I Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęła się akcja zbierania funduszy – TOGETHER IN ACTION –  na wspieranie działalności Diecezji Calgary. Tegoroczna kolekta odbywa się pod hasłem „Wiara działająca przez miłość” (Gal 5,6).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $33,785.75. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kampanii prowadzonej przez Diecezję Calgary. Przy biuletynach znajdują się ulotki zawierające kompletną informację dotyczącą tej kolekty oraz koperty na ofiary.

ŻYCZENIA IMIENINOWE dla Ks. Józefa

W dniu Św. Józefa Patrona Kościoła świętego składamy Ks. Józefowi, naszemu Seniorowi jak najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkich łask Bożych na drodze życia kapłańskiego i zakonnego –  Szczęść Boże!

KAWIARENKA

W miesiącu marca kawiarenkę przygotowują „Polanie”i „Krakusy”. Grupy zapraszają na występ, który odbędzie się w ostatnią niedzielę marca po Mszy św. o godz. 11:00 i 12:30.

DUCHOWE PRZYGOTOWANIE DO  KANONIZACJI  BŁ. JANA PAWŁA II W NASZEJ PARAFII

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sobota, 22 Marca, po Mszy św., od godz. 19: 00 do 21:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sobota, 26 Kwietnia po Mszy św. od godz. 19:00 – 21:00

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, 27 kwietnia:

12:30 MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA KANONIZACJĘ BŁ. JANA PAWŁA II

Po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu: 13:30 – 15:00 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego

 

 

DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

Jak każdego roku zapraszamy parafian do podjęcia pobożnej praktyki „Duchowej Adopcji” dziecka poczętego zagrożonego aborcją. Uroczyste przyrzeczenie będzie miało miejsce 25 marca w Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny podczas Mszy św. wieczornej. Praktyka polega na odmawianiu codziennie modlitwy, dowolnie wybranej przez 9 miesięcy w intencji nienarodzonego – duchowo adoptowanego dziecka zagrożonego aborcją. Imię dziecka znane jest tylko Bogu. Chętnych do podjęcia tej pobożnej praktyki prosimy o zgłaszanie się do siostry Teresy, tel: 403-282-5077 lub do Bożeny Kutyla tel: 403-257-6322 w celu zapisania do pamiątkowej księgi. Więcej informacji jest na stolikach obok biuletynów.

KARTKI NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Kartki świąteczne są do nabycia w sali parafialnej przy stoliku z ciastem oraz biurze parafialnym w cenie $ 8.00 za komplet, w którym znajduje się 8 kartek z kopertami.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

Zebranie odbędzie się w środę 19 marca, o godz. 19:45. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci już do organizacji. Więcej informacji udziela Aleksander Gurgul, tel: 403-567-9400.

NIECH ODPOCZYWA W POKOJU  WIECZNYM

Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłą 7 marca:

ś.p. Ludomiłę Wierzbicką, 86 lat

Pogrzeb odbył się w sobotę 15 marca w Winnipeg.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY

Uprzejmie informuje, że w dniu 3-4 kwietnia 2014r. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary posiada siedzibę pod nowym adresem:  6224-29th Street S.E. Prosimy także o kontakt telefoniczny, jeżeli występuje taka potrzeba 403-291-3455 lub 403-608-9726. Dane personalne prosimy przesyłać  drogą elektroniczną na następujacy adres calgary@polishconsulate.ca                                                                                      Następujace dane należy przesłać na adres Konsulatu RP w Calgary

1. Imię i nazwisko (dla mężatek nazwisko panieńskie)                                                                                                                  2. Data i miejsce urodzenia                                                                                                 3. Imiona obojga rodziców                                                                                                 4. Numer PESEL                                                                                                                   5. Seria i numer paszportu, kiedy wydany, data ważności ,nazwa urzędu

6. Dokładny adres zamieszkania oraz numer telefonu

Zygmunt Potocki, Konsul Honorowy RP w Calgary

ZEBRANIE STOWARZYSZENIA POLSKO – KANADYJSKIEGO

Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary zaprasza zrzeszonych w Stowarzyszeniu oraz osoby zainteresowane pracami organizacji na zebranie miesięczne, które odbędzie się w niedzielę, 23 marca o godz. 14:30 w Domu Polskim.

SCENA MŁODYCH „ZIELONY DZWON”

Dziś w niedzielę serdecznie zapraszamy na przedstawienie dla dzieci pt. „Pokój do wynajęcia” w Domu Polskim. Bilet $10,  dzieci do lat 6 bezpłatnie. Całkowity dochód jest przeznaczony na Dom Samotnej Matki w Kiekrzu, któremu pomaga Fundacja im. Św. Brata Alberta w Calgary.

PREMIERA FILMU KAMIENIE NA SZANIEC

Pod koniec kwietnia w Calgary będzie wyświetlany film o młodych bohaterach Powstania Warszawskiego. Więcej informacji na temat pokazu można uzyskać na stronach www.enter-pol.com oraz www.infopolonia.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

McKENZIE TOWN DAYHOME

Opieka nad dziećmi od 1 do 6 lat. Obejmuje przedszkolny program. Domowe posiłki. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.calgarysesunkisseddayhome.com403-813-3162 (3x)

WAKACJE W KELOWNA B.C.

Dom wakacyjny do wynajęcia nad jeziorem Okanagan z prywatną plażą i molo z 3 sypialniami. Również pojedyncze pokoje do wynajęcia. Informacje:www.okanaganlakegetaway.ca

E-mail: Victoria.bryl@g.mail.com Tel: 604-866-0320 (7x)

DO SPRZEDANIA

Sukienka z pelerynką do pierwszej Komunii św. Tel: 403-819-8297 (1x)

PRACA

Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią z chorobą zaniku pamięci. Praca na pół etatu. Godziny do uzgodnienia. Tel: 403-249-3064 (3x)

PRACA

Polcribb Construction zatrudni pracowników przy budowie parterów domowych. Wymagny własny transport , SIN  albo pozwolenie na pracę. Po więcej informacji proszę dzwonić pod numer tel.: 403-605-4642  – Jan (3x)

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2014 ROKU

(C.d. orędzia z ub. tygodnia.) Zastanawiają nas słowa Apostoła, że zostaliśmy wyzwoleni nie przez bogactwo Chrystusa, ale przez Jego ubóstwo. A przecież św. Paweł dobrze zna „niezgłębione bogactwo Chrystusa” (Ef 3,8), „dziedzica wszystkich rzeczy” (por. Hbr 1,2). Czym zatem jest ubóstwo, którym Jezus nas wyzwala i ubogaca? Jest nim właśnie sposób, w jaki Jezus nas kocha, w jaki staje się naszym bliźnim, niczym Dobry Samarytanin, który pochyla się nad półżywym człowiekiem, porzuconym na skraju drogi (por. Łk 10,25 nn). Tym, co daje nam prawdziwą wolność, prawdziwe zbawienie i prawdziwe szczęście, jest Jego miłość współczująca, tkliwa i współuczestnicząca. Chrystus ubogaca nas swoim ubóstwem przez to, że staje się ciałem, bierze na siebie nasze słabości, nasze grzechy, udzielając nam nieskończonego miłosierdzia Bożego. Ubóstwo Chrystusa jest Jego największym bogactwem: Jezus jest bogaty swoim bezgranicznym zaufaniem do Boga Ojca, swoim bezustannym zawierzeniem Ojcu, bo zawsze szuka tylko Jego woli i Jego chwały. Jest bogaty niczym dziecko, które czuje się kochane, samo kocha swoich rodziców i ani na chwilę nie wątpi w ich miłość i czułość. Bogactwo Jezusa polega na tym, że jest Synem. Jedyna w swoim rodzaju więź z Ojcem to najwyższy przywilej tego ubogiego Mesjasza. Jezus wzywa nas, byśmy wzięli na siebie Jego „słodkie jarzmo”, to znaczy byśmy wzbogacili się Jego „bogatym ubóstwem” albo „ubogim bogactwem”, byśmy wraz z Nim mieli udział w Jego Duchu synowskim i braterskim, stali się synami w Synu, braćmi w pierworodnym Bracie (por. Rz 8,29). Znane jest powiedzenie, że jedyny prawdziwy smutek to nie być świętym (L. Bloy); moglibyśmy też powiedzieć, że istnieje jedna tylko prawdziwa nędza: nie żyć jak synowie Boga i bracia Chrystusa.

Nasze świadectwo

Moglibyśmy pomyśleć, że taka „droga” ubóstwa była odpowiednia dla Jezusa, my natomiast, którzy przychodzimy po Nim, możemy zbawić świat odpowiednimi środkami ludzkimi. Tak nie jest. W każdym czasie i miejscu Bóg nadal zbawia ludzi i świat poprzez ubóstwo Chrystusa, bo On staje się ubogi w sakramentach, w Słowie i w swoim Kościele, który jest ludem ubogich. Bogactwo Boga nie może się udzielać poprzez nasze bogactwo, ale zawsze i wyłącznie poprzez nasze ubóstwo, osobiste i wspólnotowe, czerpiące moc z Ducha Chrystusa. Na wzór naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania. Nędza to nie to samo co ubóstwo; nędza to ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei. Możemy wyróżnić trzy typy nędzy. Są to: nędza materialna, nędza moralna i nędza duchowa. Nędza materialna to ta, którą potocznie nazywa się biedą, i która dotyka osoby żyjące w warunkach niegodnych ludzkich istot, pozbawione podstawowych praw i dóbr pierwszej potrzeby, takich jak żywność, woda, higiena, praca, szanse na rozwój i postęp kulturowy. W obliczu takiej nędzy Kościół spieszy ze swoją posługą, ze swoją diakonią, by zaspokajać potrzeby i leczyć rany oszpecające oblicze ludzkości. W ubogich i w ostatnich widzimy bowiem oblicze Chrystusa; miłując ubogich i pomagając im, miłujemy Chrystusa i Jemu służymy. Nasze działanie zmierza także do tego, aby na świecie przestano deptać ludzką godność, by zaniechano dyskryminacji i nadużyć, które w wielu przypadkach leżą u źródeł nędzy. Kiedy władza, luksus i pieniądz urastają do rangi idoli, stawia się je ponad nakazem sprawiedliwego podziału zasobów.

(Ciąg dalszy w następnym wydaniu biuletynu)