1 marca, 2015

1 marca, 2015

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Rdz 22,1-2.9-13.15-18; Rz 8,31b-34; Mk 9,2-10

Ref: W krainie życia będę widział Boga

Wykładnikiem religijności człowieka jest głębia jego modlitwy oraz zdolność do składnia Bogu ofiary. O tym przypomina Kościół na początku Wielkiego Postu. Ewangelia prowadzi nas na górę Tabor, byśmy mogli przeżyć tajemnicę przemienienia. Dokonało się ono, jak to wyraźnie zaznacza św. Łukasz, na modlitwie. Nic tak nie przemienia człowieka jak modlitwa, czyli bezpośrednie podłączenie serca do Boga. Równocześnie Kościół prowadzi nas na inną górę — Moria, i każe uczestniczyć w ofierze, jaką Abraham składa Bogu. To zadziwiające, jak wiele musiał przeżyć ten kochający ojciec. Aż trudno uwierzyć, że jego stare serce, liczył już ponad sto lat, potrafiło to wytrzymać i nie pękło z bólu. Podróż na miejsce ofiary trwała trzy dni, sam buduje ołtarz, i sam składa ofiarę. Stać go było na oddanie Bogu tego, co miał najcenniejszego. Syna otrzymał od Boga i Bogu oddaje syna. To trzeba dokładnie rozważyć. O co chodziło w tej ofierze? W modlitwie człowiek nawiązuje łączność z Bogiem. To wielkie wydarzenie. Chodzi o podłączenie serca tak, jak podłącza się żarówkę do elektrycznego prądu. Boża energia płynie przez nie, zamieniając się albo w światło, i wówczas serce promieniuje szczęściem, albo w ciepło, i wówczas serce się spala, nierzadko w sposób bardzo bolesny (modlitwa w Getsemani). W modlitwie tym, który działa, jest przede wszystkim Bóg, to Jego energia przemienia człowieka. Ofiara natomiast to przede wszystkim dzieło człowieka. Polega ona na decyzji, która zmierza do rezygnacji z dobra na rzecz większego dobra. Dobro posiadane cenimy jednak zawsze znacznie więcej niż dobro, które możemy otrzymać. To, które mamy, jest nasze, a obiecane do nas jeszcze nie należy. Otóż w ofierze człowiek jest w stanie dla Boga zrezygnować nawet z największych i najbardziej umiłowanych dóbr, jakie posiada.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 28 luty

18:00 – ++ Józef, Józefa, Czesław, Feliks i Jan Piotrowscy      – rodzina

Niedziela, 1 marca

8:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Granosik i Świderek              – rodzina

9:30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Magdy Senderowskiej         – R. Piekut

11:00 – Za siostrę w pewnej intencji

12:30 – Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych       – SPK Koło #18

19:00 – ++ Jadwiga i Henryk Kołecki – dzieci z rodzinami

Poniedziałek, 2 marca

19:00 – O szczęśliwą operację i Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty

19:00 – ++ Bronisław i Helena Skałka oraz Józef Majewski              – dzieci z rodzinami

Wtorek, 3 marca

19:00 – + Janina Lipowicz (30 rocz.) i zmarli z rodziny Rej         – wnuczka z rodziną

19:00 – + Halina Gil (1 rocz.)                                    – synowie

Środa, 4 marca

19:00 – + Alfons Kohnke (12 rocz.)

19:00 – + Kazimierz Machula i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące                      – syn z rodziną

Czwartek, 5 marca

9:00 – + Olek Cichański                                   – brat z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Kamila i całej rodziny

Piątek, 6 marca

9:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 – + Ewa Sommer (3 rocz.)                         – mąż i córki

Sobota, 7 marca

8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Janiny i Janusza Bogusławskich

18:00 – ++Albina i Piotr Kącik oraz Irena i Władysław Naprawski      – syn i córka

Niedziela, 8 marca

8:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii             – mąż i syn

9:30 – + Ludomiła Wierzbicka ( 1 rocz.)                – rodzina

11:00 – + Zbigniew Łabinowicz                 – brat z rodziną

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Krystyny Pawlickiej w dniu Imienin               – dzieci

19:00 – + Longin Kamiński                                     – wnuczka

LEKTORZY 28 luty – 1 marca

18:00 – J. Bogusławska, S. Teresa, M.Broniewski

8:00 – A. Rudzińska, M. Sobczak, B. Chabiera

9:30 – J. Kraska, M. Kulaga, P. Podgórny

11:00 – M. Kaczan, Laetare, A. Mazur

12:30 – R. Kohnke, M. Iskra, P. Wieleżyński

19:00 – Lektorzy/Młodzież-

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach:

GORZKIE ŻALE– – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:15

DROGA KRZYŻOWA 

DLA MŁODZEŻYw każdy wtorek o godz. 18:30

DLA DZIECI – w środy o godz. 18:30

DLA WSZYSTKICH – w piątki o godz. 18:30

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W pierwszy piątek miesiąca 6 marca po porannej Mszy św. od godz. 9:30 rozpocznie się całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w naszym kościele, która będzie trwać do godziny 18:30. Prosimy wszystkich, którzy chcą modlić się w tym dniu o zapisanie się do zeszytu, aby nieustannie były osoby czuwające w kościele. Również w pierwszy piątek z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin kapłana, prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

Zapraszamy w najbliższą sobotę 7 marca na nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu z rozważaniami tajemnic różańcowych, które prowadzi w tym miesiącu Rycerstwo Niepokalanej o godz. 17:15 przed wieczorną Mszą św. o 18:00. Zapraszamy wszystkich członków Rycerstwa Niepokalanej, Rodzinę Radia Maryja i Koło Żywego Różańca św., oraz wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy różańcowej

TOGETHER IN ACTION – 2015

Od I Niedzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Tegoroczna kolekta TOGETHER IN ACTION odbywa się pod hasłem „Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo godny jest zaufania Ten, który dał obietnicę”. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $32,878.00. W ub. niedzielę złożono ofiary na sumę $1,270.00 – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej.

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W każdą środę Wielkiego Postu okazja do spowiedzi św. we wszystkich kościołach Diecezji Calgary od 19:30 – 20:30. W naszym kościele spowiedź codziennie jak zwykle godzinę przed wieczorną Mszą św. czyli od godz. 18:00.

SPOTKANIE MINISTRANTÓW

Zapraszamy wszystkich ministrantów na spotkanie w środę 4 marca bezpośrednio po Mszy św.

NOWE KRZESŁA I STOŁY

W sali parafialnej znajdują się już nowe krzesła i stoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rycerzom Kolumba, którzy pomagali w rozładunku krzeseł i stołów i wymianie całego wyposażenia na sali – Bóg zapłać !

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki w imieniu grupy „Młodzi duchem”, którzy przygotowali kawiarenkę jeszcze na tę niedzielę.

WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK

Od pierwszej niedzieli lutego aż do końca marca zapraszamy do naszej biblioteki na wyprzedaż książek w cenie $ 1.00.

KOŁO PRZYJACIÓŁ K.U.L.

Uprzejmie polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i naszego Koła, umieszczonymi w gablocie przy wejściu do kościoła. W szczególności polecamy informacje o Szkole Języka i Kultury Polskiej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Michał Broniewski, Przewodniczący Koła

RYCERZE KOLUMBA

Rada Rycerzy Kolumba Im. Ks. Jana Otłowskiego # 14497 przy kościele Matki Bożej Królowej Pokoju organizuje nabór nowych członków w przyszłą niedzielę 8 marca. Po każdej Mszy św. członkowie Rady będą rozdawać broszury na temat organizacji i przyjmować zapisy chętnych do wstąpienia do Rady Rycerzy Kolumba. Każdy mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem i ma skończone 18 lat może zostać członkiem Rady Rycerzy.

40 DNI DLA ŻYCIA – 40 DAYS FOR LIFE

Chcesz zakończyć aborcję? Najpierw trzeba modlić się. Modlitwa jest w centrum „40 Dni dla Życia”. Podczas każdej kampanii wzywamy ludzi wiary w całym kraju … i na całym świecie … aby upadli na kolana przed Panem, prosząc Go, aby usłyszał naszą prośbę i uzdrowił naszą ziemię. Módlcie się w kościele. Módlcie się w pracy. Módlcie się w samochodzie. Modlić się trzeba w domu z rodziną. Zadaniem kampanii „40 Days for Life” jest zebranie członków Kościoła w duchu jedności podczas 40 dni modlitwy, postu i pokojowego aktywizmu. Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju ma wyznaczony 1 dzień, podczas którego można modlić sie przed kliniką aborcyjną „Kensington Clinic” na rogu Crowchild i 5 Ave NW (2431 5 Ave NW). We wtorek, 24 marca, każdy może przyjść i pomodlić się na chodniku po drugiej stronie ulicy od kliniki (modlitwa przed samą kliniką jest w Calgary nielegalna i policja może w takiej sytuacji interweniować – prosimy stać z drugiej strony ulicy).  Więcej na stronie: www.40daysforlife.com., lub proszę pisać: jsborys@gmail.com

FUNDACJA IM. ŚW. BRATA ALBERTA

Zarząd Fundacji im. św. Brata Alberta serdecznie prosi o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce. Członkowie Zarządu będą dyżurować w sali parafialnej w niedzielę 1 marca po dziennych Mszach świętych.   Bardzo prosimy o odbiór pokwitowań do odpisu podatkowego za rok 2014 przy stoliku Fundacji. W lutym przesłaliśmy ofiarowane przez Państwa fundusze do Świetlicy Środowiskowej w Szczecinku, Domu Dziecka w Trzcińsku Zdroju i do Domu Dziecka we Wrocławiu. W imieniu podopiecznych z ośrodków, którym pomagamy w Polsce serdecznie dziękujemy wszystkim dotychczasowym ofiarodawcom. Informacje dotyczące działalności naszej Fundacji można otrzymać w sali parafialnej w czasie naszej zbiórki w najbliższą niedzielę – Bóg zapłać.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W niedzielę 22 lutego zmarła ś.p. Alicja Kasiak w wieku 74 lat. Pogrzeb ś.p. Alicji Kasiak odbył się w naszym kościele w czwartek 26 lutego marca. Ś.p. Alicję polecamy Miłosierdziu Bożemu, a rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia.

2015 ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

13 marca od godz. 6pm do 10pm i 14 marca od 8:45am do 4:30pm w kościele St. Luke, 1566 Northmount Dr. NW, odbędzie się spotkanie dla wszystkich, którzy chcą poznać nieco bliżej życie zakonne. Przewidziane są wykłady na temat życia konsekrowanego, Msza św., adoracja, spowiedź. W spotkaniach wezmą udział Siostry z różnych zgromadzeń zakonnych. Rejestracja i kontakt u Sr. Terry Smith 403-228-3623 email: tksmithfcj@yahoo.ca. Donacja $20.00 od osoby.

ZMIANA CZASU ZIMOWEGO

W przyszłą niedzielę 8 marca następuje zmiana czasu z zimowego na letni, dlatego trzeba przesunąć wskazówki zegara z soboty na niedzielę o godzinę do przodu.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW

Zarząd Koła #18 powiadamia że zgodnie ze wskazówkami Statutu, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Artykuł 8, Paragraf 2, 3, 4, zwołuje walne zebranie sprawozdawczo wyborcze na 15 marca 2015r. o godz. 14:30 w Domu Polskim.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 30 i 31 marca br. od godz: 9:00-17:00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary posiada siedzibę pod nowym adresem: 6224 – 29th St. S.E. W sprawie pytań prosimy dzwonić na Tel. 604-688-4730.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE I STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁO #18 zapraszają do Domu Polskiego na kolejne spotkanie z cyklu ‘Kawa z tematem’ w piątek, 6 marca od godziny 18.00. Temat: „Ryszard Szafirski i jego góry”.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

USŁUGI KOSMETYCZNE Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (Makijaż permamentny). Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (1x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959 (37x)

OPIEKUNKA DO DZIECI Doświadczona Niania zaopiekuje się dzieckiem lub dziećmi, niewykluczone dzieci specjalnej troski (Autyzm, Zespół Downa). Po bliższe informacje prosimy dzwonić 587-892-6370 (2x)

DO WYNAJĘCIA 2 sypialnie, łazienka, duży  pokój rodzinny. Jest to wysoka piwnica z dużymi oknami w dzielnicy Lynnwood  SE. Zainteresowanych proszę o kontakt -Maria Tel: 403 828-1128 (1x)

CONDOMINIUM DO SPRZEDANIA Mieszkanie po całkowitej renowacji w dzielnicy Beltline, blisko 17 Ave. z dwoma sypialniami, duża kuchnia otwarta na całe mieszkanie z pokojem jadalnym, pięknie odnowiona łazienka. Kontakt Antoni Grochowski Tel. 403-277-2222; Cell: 403-863-6666 (2x)

PRACA Potrzebna kobieta do sprzątania domów z ważnym prawem jazdy. Własny samochód niekonieczny. Stawka od $18.00 do $ 20.00 na godzinę w zależności od doświadczenia. Koszty samochodu do ustalenia. Pozwolenie na pracę w Kanadzie konieczne. Tel: 403-803-1747 (3x)

MYŚLI DO RACHUNKU SUMIENIA NA WIELKI POST

Przychodząc do spowiedzi trzeba wiedzieć, co złego się zrobiło. Trzeba wiedzieć, za co żałować i z czego się poprawić. Dlatego dobrą spowiedź zawsze trzeba rozpocząć od dobrego rachunku sumienia. Fundamentem wszelkich więzów międzyludzkich jest prawda. Zawsze powinna stać w służbie dobra. Poszanowanie prawdy zaczyna się od jej ochrony: nie każdy ma prawo wiedzieć wszystko. Czy dochowujesz sekretu? Czy też zdobyte wiadomości „rozsadzają” cię od środka i musisz je rozgadać? Czy masz dosyć delikatności, aby nie zadręczać ludzi wyciąganiem od nich tajemnic? Czy bezwzględnie przestrzegasz tajemnicy zawodowej? Czy prawdziwość twoich słów i postępowania jest na tyle konsekwentna, żeby odebrać innym odwagę posługiwania się kłamstwem? Czy nie plotkujesz? Czy zdajesz sobie sprawę z dalszych losów wypowiadanych przez ciebie słów? Wykorzystanie prawdy przeciw dobru to między innymi obmowa, gdy niepotrzebnie mówiąc prawdę, szkodzisz komuś. Czy nie obmawiasz? Obmówca łatwo staje się oszczercą, gdy już nie prawdą, lecz kłamstwem szkodzi drugiemu. Czy i ta pokusa nie zwyciężyła kiedyś ciebie? Kłamstwem „mniejszym” od oszczerstwa jest takie „zwykłe” kłamstwo, ubarwianie rzeczywistości, albo „niewinne kłamstewka”, które mają na celu wygładzanie codziennych trudności. Czy nie posługujesz się tą bronią? Lub, co gorzej, czy nie stało się to przyzwyczajeniem? Może do tego stopnia, że już nie zauważasz rozmijania się z prawdą? Ewangelia jasno określa nasz stosunek do drugiego człowieka: miłość. Naszym przewodnikiem w rachunku sumienia na tym odcinku będzie apostoł Paweł i myśli z jego hymnu o miłości (1 Kor 13,1nn). Miłość cierpliwa jest. Czy nie brak ci cierpliwości wobec inności i błędów drugiego człowieka? Czy chcąc pomagać, nie usiłujesz kształtować kogoś na swoje podobieństwo i czy wtedy nie pryska twoja cierpliwość? Czy jesteś pełen życzliwości? Czy nie dajesz odczuć, jaki to jesteś pełen poświęcenia? Czy nie wystawiasz „moralnego rachunku” za świadczone dobro? Miłość nie zazdrości. Trudno ustrzec się zazdrości – ale czy potrafisz odruchy zazdrości poskromić? Więcej: czy potrafisz je przemienić w życzliwość i radość z osiągnięć bliźniego? Czy mimo odruchów zazdrości potrafisz pogratulować drugiemu? A może kiedyś zwyciężała w tobie ta najprymitywniejsza zazdrość, która gotowa wyrządzić krzywdę drugiemu? Miłość nie szuka poklasku. Bo sama miłość jest nagrodą. Czy właśnie tak to pojmujesz? Czy chciałbyś za miłość nagrody innej? Od ludzi? Od Boga? Czy nie bywasz zawiedziony, gdy ktoś nie docenił twego poświęcenia? Czy nie dałeś boleśnie odczuć swego rozczarowania? Czy brak uznania dla twoich wysiłków nie odwiódł cię od czynienie dobrze? Miłość nie dopuszcza się bezwstydu. Delikatnej struny dotknął Apostoł. Łatwo słowem „miłość” usprawiedliwić nietakt, naruszenie czyjejś intymności (także cielesnej). Czy nie masz tu czegoś na sumieniu? Czy nie nadużywałeś miłości, aby „z butami” wchodzić w czyjeś myśli, uczucia, przeżycia? Czy nie rozpowiadałeś o tym, co powinno zostać tajemnicą? Czy nie poszedłeś dalej, nadużywając czyjejś miłości (a zatem i zaufania), aby dogodzić swoim zachciankom? Także swoim cielesnym pożądaniom? Miłość nie szuka swego. To takie trudne – i dlatego o miłość trudno. Czy wobec tych, których kochasz, nie szukasz ciągle swoich racji? Swoich praw? Czyj pożytek – swój, czy tych, których kochasz – stawiasz na pierwszym miejscu, podejmując decyzje? Czy miłość znaczy dla ciebie odpowiedzialność? A jeśli ktoś, kogo kochasz, naruszył twoje prawa – jak reagujesz? Przebaczeniem i wyrozumiałością – czy gniewem i złością? A może tym gniewem, który nie pozwala odezwać się do kochanej osoby dłuższy czas? Jak długo pamiętasz (a co gorzej: wypominasz) błąd kochanej osobie? Miłość wszystko znosi. Miłość nie jest słabością. Jest wielką siłą ducha. Czy wymagasz od siebie tak wiele, by umieć wszystko znosić? Czy jesteś na tyle słowny i spolegliwy, że inni mogą zawsze na ciebie liczyć?