25 października 2015r.

25 października 2015r.

 XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Jr 31,7-9; Hbr 5,1-6; Mk 10,46-52

Ref: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas

         W Liście apostolskim „Novo millennio ineunte” św. Jan Paweł II stwierdził, że „mimo rozległych procesów laicyzacji obserwujemy dziś w świecie powszechną potrzebę duchowości, która w znacznej mierze ujawnia się jako nowy głód modlitwy. Odpowiedzią na ten „głód modlitwy” są duchowe poszukiwania wielu ludzi. Warto więc odnaleźć w tradycji Kościoła bogactwo form i treści modlitewnych, które zostały ukształtowane przez wieki. Niewidomy żebrak Bartymeusz spod Jerycha, który siedział przy drodze, słysząc o przechodzącym Jezusie z Nazaretu głośno wołał: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. Pan nie pozostał głuchy na jego wołanie i przyszedł mu z konkretną pomocą: „Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą”. Słowa wypowiedziane przez niewidomego z dzisiejszej Ewangelii stały się wezwaniem „modlitwy Jezusowej”, zwanej inaczej modlitwą serca albo nieustanną modlitwą. Jest to modlitwa na każdy czas. Modlitwa serca stanowi proste wołanie o pomoc, o miłosierdzie. Jej praktykowanie pomaga przemieniać nasze życie, otwiera nas coraz bardziej na Boga. Nie jest to modlitwa przeznaczona tylko dla pobożnych mnichów, ale przede wszystkim dla ludzi świeckich, zatopionych w wir codzienności. Serafin z Sarowa, ostatni kanonizowany święty przed rewolucją rosyjską 1917 roku, ulubiony patron prawosławia i jeden z większych mistyków Kościoła, mówił: modlić się może każdy bez przeszkód. Bogaty i biedny, szlachetnie urodzony i wieśniak, mocny i słaby, zdrowy i chory, cnotliwy i grzesznik”. W „Opowieściach pielgrzyma”, które stanowią anonimowe, klasyczne dzieło zakorzenione w rosyjskim prawosławiu, starzec radzi pielgrzymowi, który pragnie nauczyć się modlitwy Jezusowej, aby nigdy się nie zniechęcał. Ma tylko często odmawiać wezwania modlitwy Jezusa bez troszczenia się o czystość samej modlitwy. Nawet jeśli ktoś ma wrażenie odmawiania jej tylko wargami, to częsta modlitwa ustna doprowadzi go w końcu do modlitwy serca. Jest ona znakomitą odpowiedzią na pragnienie ciągłego przebywania w Bożej obecności. Wtedy nasza codzienność zostanie przemieniona i opromieniona Bożym światłem, a my przez swoją wytrwałość będziemy postępować na drodze świętości i stawać się jeszcze bardziej „człowiekiem z Ducha”. Modlitwa Jezusowa jest odpowiedzią na pytanie współczesnego człowieka o to, jak się modlić i jak znaleźć czas na modlitwę przy obowiązkach „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”.

 

INTENCJE MSZALNE

 

Sobota, 24 października

18:00 – ++ Bronisława i Jan Moryś                                                               – rodzina

 

Niedziela, 25 października

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Sr. Darii z okazji Imienin             – Siostry Dominikanki

9:30 – ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara                                                 – syn z rodziną

11:00 – + Franciszek Kisielewicz (18 rocz)                                                  – żona

12:30 – ++ Jan i Henryka Widomscy                                                           – dzieci i wnuki

19:00 – ++ Janina i Józef Ogłoza

 

Poniedziałek, 26 października

19:00 – ++ Za dusze w czyśćcu cierpiące                                                 – A.M. Baraniecki

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla wszystkich z którymi pracuję i dla moich klientów     – rodz. Tamegnon

 

Wtorek, 27 października

19:00 – + Sabina Wąsiewska                     – córka z zięciem

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Księży i Sióstr z naszej Diecezji           – rodz. Tamegnon

 

Środa, 28 października

19:00 – ++ Tadeusz Moliński i Tadeusz Kucharski

19:00 – Dziękczynna za otrzymane łaski i o Boże błogosławieństwo dla rodziny Tamegnon

 

Czwartek, 29 października

9:00 – W intencji parafian

19:00 – + Stanisław Adamski (5 rocz)        – syn z rodziną

 

Piątek, 30 października

9:00 – O szczęśliwe rozwiązanie dla Beaty

19:00 – ++ Wiktoria i Stanisław Kobylański                                               – córka z rodziną

 

Sobota, 31 października

8:30 – ++ Józefa i Józef oraz zmarli z rodziny

18:00 – ++ Bronisława, Grzegorz, Franciszek, Krzysztof i zmarli z rodziny        – Janina

 

Niedziela, 1 listopada – Wszystkich Świętych

 

8:00 – ++ Zdzisław Mazur oraz zmarli z rodziny Tłustochowicz, Bartoch i Trzmiel                 – żona i dzieci

9:30 – + Za zmarłych w wypominkach (1)

11:00 – ++ Jacek Kuczaj ( 5 rocz) i Piotr Weissman

12:30 – ++ Leszek, Roman i Mieczysław Szymoniak

19:00 – ++ Andrzej Jeromski                           – żona i dzieci

LEKTORZY 24-25 października

18:00 – A. Mazur, Organista, J. Pietrzak

8:00 – M. Edgar, A. Rudzińska, O. Pepłowski

9:30 – Z. Topor, D. Topor, J. Kraska

11:00 – M. Kaczan, S. Teresa, A. Gurgul

12:30 – J. Miazga, M. Kulaga, J. Bogusławska

19:00 – Lektorzy/Młodzież

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli ofiarnie Ks. Franciszka Wojdyłę pracującego w Kongo w Afryce na jego pracę w realizacji projektów ewangelizacyjnych i humanitarnych.

Serdeczne Bóg zapłać za waszą hojność i dobre serce.

Księdzu Misjonarzowi, dziękujemy za to, że przybył do nas z garścią Bożego ziarna, dziękujemy za wygłoszone homilie misyjne, za słowa proste a jednocześnie piękne i mądre, płynące prosto z serca. Niech Jezus Chrystus obdarza Cię Księże Franciszku wszelkimi łaskami, Maryja Panna otacza płaszczem swojej matczynej opieki a Święty Andrzej Bobola wspiera w codziennych trudach kapłańskiego i misjonarskiego życia.

 

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

 

KOLEKTA NA EDUKACJĘ KATOLICKĄ

Kościół Katolicki w Albercie obchodzi 1 listopada jako niedzielę Edukacji Katolickiej, dlatego z polecenia Ks. Biskupa Fredricka Henry będzie zbierana II kolekta po Komunii św. na Katolickie szkoły – serdecznie prosimy o ofiary na ten cel !

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 25 października do 1 listopada Rodzina Marleny i Adriana Michalewicz będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY

Z soboty 31 października na niedzielę 1 listopada zmieniamy czas z letniego na zimowy czyli cofamy wskazówkę zegara o godzinę do tyłu.

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH

Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 1 do 9 listopada. Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W niedzielę 1 Listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych zapraszamy na Mszę święte z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, podczas którego modlimy się na różańcu i odmawiać będziemy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji naszych zmarłych.

W Dzień Zaduszny w poniedziałek 2 listopada Msze św. w naszym kościele będą o godz. 9:00 i 19:00. Podczas Mszy św. będą odczytywane wypominki za zmarłych.

MODLITWA NA CMENTARZACH

W niedzielę 1 listopada, o godz. 15:30 na cmentarzach, gdzie pochowani są nasi parafianie zgromadzimy się na modlitwie różańcowej. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową na cmentarzach St. Mary’s (gdzie znajdują się również groby Księży Chrystusowców: ś.p. Ks. Jan Otłowski, Ks. Arkady Boryczka, Ks. Józef Smyczyk) oraz St. Joseph’s (Queen’s Park), gdzie jest wiele grobów Polaków.

GDY MODLIMY SIĘ ZA ZMARŁYCH

Powinniśmy pamiętać, że cały człowiek został odkupiony przez Chrystusa i ma mieć udział z życiu wiecznym, dlatego nie mówimy: „módlmy się za duszę N.” – lecz: „módlmy się za zmarłego N.”

Z modlitw za zmarłych należy usunąć wezwanie: „za dusze znikąd nie mające ratunku, ponieważ Kościół w każdej Mszy świętej i w Liturgii Godzin poleca Bogu wszystkich zmarłych, a także co roku obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Można użyć wezwania: „módlmy się za tych zmarłych, których imiona znane są tylko Bogu,” „którzy najwięcej potrzebują modlitwy,” ” za których najbliżsi się nie modlą.”

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na bal-zabawę z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych. Prosimy wszystkie dzieci o przebranie się za świętego lub świętą. W programie zabawy, konkursy, tańce i pizza oraz inne atrakcje. Bal odbędzie się w sali parafialnej 31 października o godz. 4:00pm. Zabawa zakończy się Mszą św. o godz. 6:00pm. na której zaśpiewa chórek „Laetare”. Wszystkie dzieci w strojach św. będą uczestniczyli w Mszy św.

KOŁO PRZYJACIÓŁ KUL

Wielce Szanowny Księże Profesorze:

Pragnę podziękować za zaparoszenie na tegoroczną inaugurację roku akademickiego a także za Pański list z 7 października który przeczytałem z wielką przyjemnością. Treść tego listu została również przekazana pozostałym członkom naszego Koła.

Powróciły mi wspomnienia z wizyty Ks. Profesora sprzed ponad dwóch lat w Calgary, kiedy to prowadziliśmy wzajemnie długie i bardzo owocne dyskusje o wielu interesujących nas sprawach. U nas w Calgary bez większych zmian. Ks. Czesław, nasz proboszcz, odszedł w sierpniu na probostwo do San Diego a przybył ks. Jacek Walkiewicz ze Stanów Zjednoczonych.

Nasze koło T.P. KUL stara działać w środowisku calgaryjskim propagując idee Uniwersytetu. W czasie tegorocznej zbiórki na potrzeby Uniwersytetu nasi parafianie podarowali $4,650.00.

Oczekujemy na wiadomości z Uniwewrsytetu odnośnie nowego reprezentanta Uczelni na Kanadę. Jednocześnie chciałbym poprosić o wprowadzenie zmiany adresu naszego koła: Our Lady Queen of Peace Church, 2111 Uxbridge Dr. NW, Calgary, AB, T2N 3Z3

Szczęść Boże i wyrazy głębokiego szacunku

Michał Broniewski -Prezes Koła

KAWIARENKA – SZKOŁA POLSKA

Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Polskiej na kawę i smaczne ciasta. 

Z ŻYCIA POLONII

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza na Zebranie Miesięczne organizacji w dzisiaj w niedzielę do Domu Polskiego na godzinę 14.30. Zapraszamy wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.

BAL MASKOWY „POLAN”

Bal Maskowy „Polan” odbędzie się w sobotę 31 października w Domu Polskim. Bilety w cenie $50 dostępne w dzisiejszą niedzielę od 11:00 do 14:00 w sali parafialnej. Informacje i rezerwacje 403-969-5219. Dochód z zabawy przeznaczony będzie na potrzeby zespołu. Dziękujemy za wsparcie naszych tancerzy

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło nr 18 oraz Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary zaprasza wszystkich członków, harcerzy i ich rodziny oraz społeczność polonijną na Mszę Św. z okazji obchodów Dnia Niepodległości w niedzielę 08 listopada 2015 r. o godz. 12.30 w południe.

Bezpośrednio po Mszy Św. o godz. 14.30 (2.30 pm) zapraszamy do Sali Kombatanta w Domu Polskim na Akademię połączoną z uroczystym otwarciem Izby Pamięci – Muzeum.

Uroczystość połączona będzie z obiadem oraz lampką wina. Wstęp wolny dla weteranów, $10.00 dla członków SPK i PCA, $15.00 dla niezrzeszonych.

Członkowie SPK proszeni są o przybycie w mundurach. Poczty sztandarowe prosimy o przybycie ze sztandarami na Mszę Św. oraz Akademię.

Z uwagi na sprawną obsługę kuchni oraz ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłaszanie swojej obecności na Akademii do dnia 04 listopada br. tel. 403 – 229 9356 Zbigniew Starczyk oraz 403 – 288 0347 Veronika Kanaszyc.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

ZATRUDNIĘ POMOCNIKÓW

Do pracy na dachach płaskich. Resume proszę przesłać na info@flexroofinginc.com (4x)

DRYWALL & TAPING Szybko i solidnie wykonam wszelkiego rodzaju renowacje, przebudowy oraz naprawy. drywall.taping@shaw.ca tel. 587 700 1419 (1x)

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ

Lokalnie lub na dalsze trasy. Kontakt George Wood tel: 403-852-3017 e-mail gwood2@telus.net (3x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZĄTANIA DOMÓW Praca na pełny etat na stanowisko: Cleaning Partner (od $14/godz). Pełnopłatne przejazdy między serwisami . Zapewniamy płatne szkolenie. Praca w przyjaznym, 2-osobowym zespole i miłej atmosferze. Oferujemy świadczenia zdrowotne (dentysta, okulista) Zadzwoń po więcej informacji: 403-829-0687 (4x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA

Dla studenta lub starszej osoby przy polskiej rodzinie w dzielnicy Charleswood N.W. Tel: 403-399-6045 (1x)

DO WYNAJĘCIA

2- pokojowy nowy basement, jasno i czysto. Mountview- Edmonton Tr & 33 Ave N, blisko downtown, autobusy i Deerfoot Trail. dkborys@gmail.com

Tel: 403-612-8670 (1x)

DO WYNAJĘCIA 2- pokojowe mieszkanie, piękny, odnowiony parter. Mountview- Edmonton Trail & 33 Ave N, blisko downtown, autobusy i Deerfoot Trail. dkborys@gmail.com Tel: 403-612-8670 (1x)

DOM DO WYNAJĘCIA

Wynajmę dom w dzielnicy Tuscany N.W. od 1 grudnia 2015. Wyposażenie domu do uzgodnienia. Tel: 403-619-5761 (1x)

CODING4KIDS

Computer programing classes for children and teens. Scratch|Robocode|Python|Java. Ask for details now: www.coding4kids.ca  info@coding4kids.ca

Phone: 587-969-3009 (1x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

FALL BAZAAR AT ST. LUKE’S PARISH 1566 NORTHMOUNT DRIVE NW

Fall Bazaar and Luncheon. Saturday, October 31, 2015 from 9:30 am to 1:30 pm. Featuring: A quilt and other items raffle, New this Year the Taste of St. Luke’s Luncheon from 11:00 – 1:00), Crafts, Baking, Religious items for sale. Bazaar Admission: FRE