29 maja, 2016

29 maja, 2016

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 28 maja

18:00 – ++ Bronisława, Grzegorz i Stanisław

18:00 – + Maria Nurek

Niedziela, 29 maja    

8:00 – + Czesław Lisiński i zmarli z rodziny

9:30 – + Eugeniusz Sztupecki

11:00 – + Anna Perczyńska zmarła w Polsce

12:30 – ++ Helena i Stanisław Jacyszyn     – córka z rodziną

19:00 – + Antoni Pasternak                            – dzieci i rodzina           

Poniedziałek , 30 maja

19:00 – + Bożena Juraszek                         – siostra z rodziną

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Jankowski i Lisiński

Wtorek, 31 maja

19:00 – ++ Krzysztof i Edward Bolesta

19:00 – ++ Michał i Stefania Hadała oraz Leon i Krystyna Mazurek

Środa, 1 czerwca

19:00 – ++ Alina Kulikowska i Antoni Bieryłło

19:00 – + Tadeusz Olszewski (1 rocz)       – siostrzenica z rodziną

Czwartek, 2 czerwca

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Tchorzewski i Augustyniak

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Fanny Tamegnon w dniu Urodzin

Piątek, 3 czerwca

9:00 – O Bożą opiekę dla Katarzyny Marii z okazji Urodzin                     – rodzice

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 4 czerwca

8:30 – ++ Kazimiera i Józef Cierpiał oraz Janina i Henryk Odrzgózidzi

18:00 – W intencji Ojczyzny, Radio Maryja i TV Trwam

Niedziela, 5 czerwca

8:00 – + Alojzy Cichański                             – syn z rodziną

9:30 – ++ Piotr i Maria Bakon oraz Stanisław i Stanisława Bednarczyk

11:00 – O łaskę i siły dla syna by odrzucił zło       – mama

12:30 – + Eugeniusz Sztupecki

19:00 – + Wiesław Hryszko                                 – chrześniak

 

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

 

Rdz 14,18-20; 1 Kor 11,23-26; Łk 9,11b-17

 

Ref: Jesteś kapłanem, tak jak Melchizedek.

Uroczystość Bożego Ciała skupia nas na Eucharystii jako uczcie i trwałej obecności w Najświętszym Sakramencie. Od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Inicjatorką ustanowienia dzisiejszego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). W roku 1245 doznała objawień, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, a w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała wprowadził do Rzymu papież Urban IV. Ewangelia przypomina nam cudowne rozmnożenie chleba dla tłumów oraz słowa Jezusa skierowane do uczniów: „Wy dajcie im jeść”. Wezwanie to pozostaje aktualne i w naszych czasach. Zbawiciel przychodzi do ludzi, by zaspokoić głód miłości, głód prawdy, głód braterstwa, głód zwycięstwa nad śmiercią. To zobowiązuje nas wszystkich do tego, abyśmy często i w sposób godny przyjmowali Komunię Świętą i stawali się „dobrzy jak chleb” dla tych, z którymi utożsamia się Chrystus. Chodzi szczególnie o cierpiących i opuszczonych. Komunia łączy nas zarówno z Chrystusem, jak również z braćmi i siostrami. „Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”. Chrystus jest jeden; jedno jest też Jego Ciało. Skutkiem zaś udziału w łamaniu chleba staje się jedność wyznawców Chrystusa. W Eucharystii Jezus oddaje Ojcu w imieniu wszystkich ludzi swoją bezgraniczną miłość. Nie jest to już tylko obrzęd, ale znak nieskończonej miłości. Ta miłość musi rodzić życie. Dlatego Jezus zmartwychwstaje i ożywia tych, którzy Go przyjmują. Dziś, kiedy przyszliśmy, by wyznać naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, warto zadać sobie kilka pytań: czy wierzę w obecność Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina? Jaka relacja łączy mnie z Jezusem? Jak często karmię się Komunią, pokarmem pielgrzymów w drodze, który daje nieśmiertelność? Przecież od sposobu naszego udziału w Eucharystii zależy jakość naszych relacji nie tylko z Bogiem, ale także z naszymi bliźnimi. To w Niej Chrystus spełnia swoją zapowiedź paschalną: „Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Pragnie, aby każdy z nas dostrzegł Jego żywą obecność, a zgromadzenie eucharystyczne przeżywać jako osobowe spotkania z Nim – w Nim zaś z każdym istniejącym człowiekiem.

LEKTORZY – 28-29 maja

18:00 – Z. Topor, D. Topor, M.Łabinowicz

8:00 – M. Pepłowski, M. Sobczak, O. Pepłowski

9:30 – J. Borecki, M. Iskra, J. Pietrzak

11:00 – M. Sapielak, Laetare, A. Kamieniak

12:30 – V. Kanaszyc, M. Kulaga, E. Kiegler

19:00 – Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE      

 

ROCZNICA PIERWSZEJ KOMUNII ŚW.

W niedzielę 5 czerwca na Mszę św. o godz. 11:00 zapraszamy dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św. w 2015 roku. Wszystkie dzieci klasy III zapraszamy w odświętnych strojach komunijnych.

TOGETHER IN ACTION – 2016

Dziękujemy za złożone dotychczas ofiary w wysokości $21,991.00 na cele charytatywne diecezji Calgary. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $31,611.84. Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church z dopisem w memo: TOGETHER IN ACTION. W dalszym ciągu serdecznie prosimy o ofiary na ten cel !

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 29 maja do 5 czerwca Rodzina Marii i Dariusza Adamski  będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Zapraszamy na nabożeństwa majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem. Zapraszamy wszystkie dzieci w każdą środę na godz. 18:30.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W pierwszy piątek miesiąca 3 czerwca po porannej Mszy św. od godz. 9:30 rozpocznie się całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w naszym kościele, która będzie trwać do godziny 18:30. Prosimy wszystkich, którzy chcą modlić się w tym dniu o zapisanie się do zeszytu, aby nieustannie były osoby czuwające w kościele. Również w pierwszy piątek z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian.

PODZIĘKOWANIE

Rodzice i dzieci, które przystąpiły w tym roku do pierwszej komunii świętej pragną podziękować:

– Księdzu Proboszczowi za dar książeczek i świec

– panu Mariuszowi Gąsce, z Kings Bakery, za ofiarę w postaci chlebków

– Rycerzom Kolumba za pamiątkowe różańce

– pani Edycie Pieczara za piękne udekorowanie Kościoła na tą uroczystość. Serdeczne Bóg Zapłać!

SPOTKANIE MŁODZIEŻY

Zapraszamy młodzież udającą się na Ś.D.M w Polsce. Spotkanie w sobotę 4 czerwca o godzinie 19:00 w Sali parafialnej. Spotkanie obowiązkowe.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO SZKOŁY POLSKIEJ IM. BŁ. JANA PAWŁA II

Sobota, 4 czerwca, kl. 7-9 – Msza św. godz. 18:00, Kościół M.B.K.P. -rozdanie świadectw godz. 19:00 – sala parafialna

Piątek, 10 czerwca, kl. 10 -12 – Msza św. godz. 19:00, Kościół M.B.K.P. – rozdanie świadectw oraz pożegnanie tegorocznych Absolwentów – godz. 20:00 – sala parafialna

Sobota, 11 czerwca, kl.0 – 6 – Msza sw. godz. 9:30, Kościół M.B.K.P. -rozdanie świadectw godz.10:30 – sala parafialna

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Szkoła Św. Anny ( w godzinach zajęć)

Piątek, 27 maja, Sobota, 28 maja

Sala Parafialna ( godz.10:00 -14:00 )

Niedziela, 5 czerwca, Niedziela, 12 czerwca, Niedziela, 28 sierpnia

Opłata za jedno dziecko –               $390.00

Opłata za dwoje dzieci   –               $490.00

Opłata za troje i więcej dzieci –     $550.00

Depozyt za dyżur –                           $ 80.00

Po 28 sierpnia, 2016 roku opłata za szkołę wzrasta o $50.00.

PARKING PARAFIALNY

Zawiadamiamy studentów, którzy będą ponawiać pozwolenie na parkig, że w tym roku będzie pobierana opłata roczna w wysokości $ 100.00. Pozwolenie jest tylko wydawane dla osób, którzy należą do naszej parafii. Pieniądze będą przeznaczone o zadbanie parkingu i terenu Kościoła.

CZASOPISMA KATOLICKIE W BIBLIOTECE PARAFIALNEJ

W naszej Bibliotece Parafialnej są dostępne katolickie tygodniki: „Niedziela”, „Źródło” oraz „Gość Niedzielny”. Zachęcamy do czytania tych czasopism, które przekazują treści, mówiące zarówno o Bogu, jak i o miłości do Ojczyzny oraz wydarzenia historyczne i aktualne oraz refleksje na różne, bieżące tematy.

PASTORAL CARE TEAM

Parafia M.B.K.P zaprasza wszystkich parafian w miarę czasu i z otwartym sercem do modlitw za życie przed kliniką aborcyjną w Calgary, 2431 – 5 Ave N.W. Dyżur naszej parafii jest w każdy piątek od godz. 9:00 do 10:00am.

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA Serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej ostatniej przed wakacjami zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 5-go czerwca po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać! Dziękujemy również wszystkim, którzy przyszli na degustacje piwa do CRAFT Beer Market 12 maja 2016!  Było bardzo milo spędzić z Wami czas w przyjemnej atmosferze.  Dochód Fundacji z tej imprezy wyniósł $2,050 (włączając datki od uczestników).  Pieniądze te zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Kiekrzu.  Impreza była tak udana, że postanowiliśmy ją powtórzyć na jesień.  Szczegóły niebawem.  Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

Z ŻYCIA POLONII

DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny „Dzień Dziecka” będzie wspaniałym przeżyciem dla Twojego malucha.  Dziecięca grupa teatralna Scena Młodych Zielony Dzwon oraz Harcerstwo w Calgary (ZHP) serdecznie zapraszają na Festiwal z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 5 czerwca o godz. 14:00 w Domu Polskim.  W programie przedstawienie dla dzieci pt. „Królewskie Tarapaty”, mnóstwo nagród, konkursów, zabaw, opowieści bajarki, malowanie twarzy oraz innych atrakcji…Rezerwacja biletów konieczna: email: zielony.dzwon@gmail.com lub telefon: Magda-403 803 5771 lub Dorota 403 465 6091. Bilety $10 od osoby.

KRAKUSY I POLANIE

Serdecznie dziękują wszystkim za wsparcie podczas naszej sprzedaży ciast w sali parafialnej. Pragniemy jednocześnie poinformować wszystkich że dzisiaj w niedzielę przeprowadzamy „bottle drive”, każdy kto chce podarować puszki lub butelki w tym dniu wesprze ofiary pożarów w Fort McMurray. Cały dochód ze zbiórki puszek i butelek będzie podarowany na wsparcie lub odbudowę tego miasta. Krakusy i Poalnie zapraszają wszystkich do kibicowania naszym tancerzom podczas Festiwalu Lilac, 5 czerwca na 4 St SW. Krakusy i Poalnie będą występowały o godz. 4pm

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza na majowe zebranie miesięczne dzisiaj w niedzielę, 29 maja w Domu Polskim. Początek o godz.14.30. Zapraszamy wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością organizacji.

SPK KOŁO #18 W CALGARY

Zaprasza wszystkich członków na miesięczne zebranie naszego Koła SPK Nr 18 w Calgary, w dniu 05 czerwca 2016 r. w Domu Polskim. Proszę o opłacenie składek członkowskich na 2016 rok  przed zebraniem ( kto jeszcze nie miał okazji uczynić tego).

ZWIĄZEK PODHALAN W CALGARY

Zaprasza wszystkich serdecznie na coroczny piknik góralski , który odbedzie się w sobotę dnia 18 czerwca o godz. 13:00  w przepięknie położonym terenie niedaleko Ghost Lake – 26303 Beaupre Creek Rd.  Bilety w cenie $ 10.00 do nabycia przy wejsciu. Mapa i dojazd dostępne na naszej stronie: http://zwiazekpodhalancalgary.ca.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

WAKACJE W B.C

Można wynająć na dowolny okres pół domu. Dom całkowicie wyposażony, piękna okolica blisko jeziora Kootenay Lake z plażą w Twin Bay. Można ze sobą zabrać psa. Inf:403-540-7736 (16x)

PRACA

Potrzebne kobiety do sprzątania domów. Dobre warunki i wynagrodzenie. Przejazdy między domami wliczone w czas pracy. Stawka początkowa od $14.50 do $15.00 w zależności od doświadczenia. Pozwolenie na pracę konieczne. Tel: 403-803-1747 (7x)

WYNAJMĘ APARTAMENT

Apartament 73 m2, 3 pokoje, loggia, schowek. Widok na park. Na terenie ogrodzonego budynku windy, basen, siłownia, korty tenisowe, pralnia, pokój spotkań, sala imprezowa, przydzielony parking. Koło domu przystanki tranzytu. Lokalizacja:  Calgary – Dalhousie NW.  Tel: 403-680-5480.(6x)

GRUPA „NADZIEJA”

Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (11x)

DO WYNAJĘCIA

Małżeństwo szuka pilnie domu lub basementu do wynajęcia. Tel: 403-277-2222 (5x)

PRACA

Poszukuję osoby do prowadzenia i zarządzania apartamentem na pół etatu, blisko centrum miasta. Apartament z zamieszkaniem. Warunki do uzgodnienia. Tel 403-277-2222 (2x)

OKTAWA Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Należy do jednej z dziesięciu najważniejszych uroczystości Kościoła katolickiego. Dlatego od wieków obchodzi się oktawę tej uroczystości. W czwartek po uroczystości Bożego Ciała kończą się ośmiodniowe obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. Po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym kapłan błogosławi przyniesione przez wiernych wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Lud wraz z kapłanem prosi Boga, aby swą wszechmocną opieką otaczał pola, łąki i lasy, strzegł przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce i plony. Nasz udział w tych obchodach jest prawdziwym wyznaniem wiary i jeszcze bardziej jednoczy nas z naszym Panem Jezusem Chrystusem. Przyniesione wianki są symbolem ludzkiej pracy, którą uświęca zjednoczenie z Chrystusem Eucharystycznym. Oktawa Bożego Ciała jest szczególnym czasem łaski. Dlatego Kościół zachęca nas do tego, byśmy nie zmarnowali okazji do zdobycia tych łask i jak najpełniej z nich korzystali.