14 maja 2017

14 maja 2017

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 13 maja – Dzień powszedni
18: 00 – ++ Stanisław, Bronisława, Franciszek i Jan

Niedziela, 14 maja – V Niedziela Wielkanocy
8: 00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Sebastiana         – babcia
9: 30 – ++ Czesław i Grażyna Lisiński i Anna Różnicka
11:00 – + Wacław Kwartek                      – żona z rodziną
12: 30 – Za poległych pod Monte Cassino       – SPK #18
19: 00 – + Bronisław Tałałaj                  – córki z rodzinami

Poniedziałek, 15 maja – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Tomasza z okazji Urodzin
– rodzice i siostra
19: 00 – + Stefan Poprawski                   – syn z żoną

Wtorek, 16 maja – Święto św. Andrzeja Boboli, Prezbitera i Męczennika, Patrona Polski
19: 00 – + Andrzej Lipski                     – żona z rodziną
19: 00 – ++ Bronisława i Jarosław Grudzień    – rodzina

Środa, 17 maja – Dzień powszedni
19: 00 – + Zuzanna Kurzydło
19: 00 – + Krystyna Pawlicka

Czwartek, 18 maja – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Marka i Anny Pieczara    – Anna

Piątek, 19 maja – Dzień powszedni
9: 00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Willego
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Kułaga i Korczyńskich

Sobota, 20 maja – Dzień powszedni
8: 30 – ++ Zdzisław Mazur (4 rocz) i zmarli z rodziny  – żona
18: 00 – + Irena Rudy              – rodzina

Niedziela, 21 maja – VI Niedziela Wielkanocy
8: 00 – + Stanisław Kula   – rodzina
9: 30 – ++ Marianna i Józef   – dzieci
11:00 – + Czesław Pituch
12: 30 – ++ Barbara Żaba i Jan Iskra
19: 00 – Za Parafian

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
 Dz 6,1-7; 1 P 2,4-9; 14,1-12
Ref: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana
Niepojęta jest miłość Chrystusa. Jej gestów nikt nie potrafi ani policzyć ani ogarnąć. Oto jeden z nich: „W domu Ojca Mego jest mieszkań wiele (…) idę przygotować wam miejsce” (J 14,2). Jezus dzieli się z nami swoim domem. Prawdziwa miłość zawsze zmierza do otwarcia własnego domu i udostępnienia go osobie kochanej. Dom, to mój czysto osobisty świat, w którym jestem sobą i czuję się bezpiecznie. To świat, do którego nikt nie może wejść, o ile ja sam mu nie otworzę. Jeśli kogoś kocham, wprowadzam go do mego domu, dając mu możliwość uczestniczenia w jego bogactwie. Mój dom staje się domem osoby kochanej. Ona w nim może czuć się bezpiecznie, tu nie spotka ją żadna krzywda. W moim domu może być sobą, może w nim odpocząć po trudach zmagania z twardą rzeczywistością obcych ludzi i trudnych spraw. Posiadanie domu jest warunkiem miłości. Nie można prawdziwie kochać nie mając gdzie wprowadzić osoby kochanej. Bezdomni ludzie nie mogą przeżywać miłości. Przynajmniej jeden z nich musi mieć, choćby skromny, ale własny dom. Jest wielu ludzi, którzy mają mieszkania, a nie mają domu i wielu, którzy choć są bez mieszkania, mają dom. Dorastanie do miłości to wysiłek podjęty w celu budowy możliwie pięknego i przestronnego domu, by wszyscy, których pokocham, mogli w nim zamieszkać. Ktokolwiek zaś na prawach przyjaźni zamieszka w mym domu, staje się, świadomie czy nie, jego współbudowniczym. Dom to rzeczywistość ciągle żywa. Ona wzrasta przez wprowadzenie każdego nowego mieszkańca. Najłatwiej można to obserwować w małżeństwie i powiększającej się rodzinie. Początkowo małżonkowie budują wspólny dom, łącząc w jedno swoje dotychczasowe domy. Z tą chwilą, gdy pojawia się dziecko, ono przez sam fakt zamieszkania w ich domu staje się jego współtwórcą. I tak jest z każdym następnym dzieckiem. Serca rodziców, którzy je przyjmują, rosną i doskonalą się w coraz piękniejszy dom. To samo prawo domu dotyczy przyjaźni. Radość budowy wspólnego domu przez przyjaciół jest tym większa, że świadomie i dobrowolnie w tej budowie uczestniczą. Niedościgłym ideałem domu jest dom naszego Ojca, którym podzielił się z nami Jezus Chrystus. Chrześcijanin nigdy nie jest bezdomny. I z tej racji zawsze może kochać. Nawet, jeśli sam nie zbudował domu albo przez lekkomyślność zbudowany zniszczył, to jest dom Ojca, którym dzieli się z nami Chrystus. Ileż w tej prawdzie jest radości. Przed jak wielką szansą stoją chrześcijanie. Każdy z nas posiada serce – jedyny materiał, z którego można zbudować prawdziwy dom. Każdy z nas ma przed sobą piękny wzór, według którego należy budować. I każdy z nas może zamieszkać w domu Ojca, by razem z Nim podjąć współpracę w budowie domu otwartego dla innych.

LEKTORZY – 13-14 maja
18:00– M. Edgar,A.Wojciechowska, M. Domaradzki
8:00 – O. Pepłowski, A. Rudzińska, O. Pepłowski
9:30 – M. Podgórny, M. Iskra, P. Podgórny
11:00 – A. Kamieniak, S. Teresa, K. Kamieniak
12:30 – E. Kiegler, D. Topor, A. Gurgul
19:00 – L. Shelly, A. Wojciechowska, R. Shelly

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
DZIEŃ MATKI
Z okazji Dnia Matki składamy serdeczne życzenia wszystkim Matkom, które pełnią rolę Matki w swoim domu i w rodzinie, dziękując im za trud włożony w wychowanie i opiekę. Niech Wam Bóg błogosławi na każdy dzień Waszego ofiarnego życia dla dobra dzieci i wnuków, a Maryja Matka Boża wspiera Wasze codzienne trudy – Ks. Jacek i Ks. Karol.
Szczęść Boże!

TOGETHER IN ACTION – 2017
Tegoroczna akcja zbierania funduszy – TOGETHER IN ACTION na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).  Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $30,969.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 17,100.00. – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE Zapraszamy na nabożeństwa majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem. Dzieci i młodzież przygotowującą się do Sakramentu bierzmowania zapraszamy w każdą środę na godz. 19:00

BIERZMOWANIE 26 MAJA
Serdecznie prosimy młodzież o udział w spotkaniach do duchowego przygotowania się do Sakramentu Bierzmowania.
Próby odbędą się w następujących terminach:
– Środa 24 maja, godz. 19: 00 Msza św. Po Mszy św. przygotowanie liturgii.
– Czwartek 25 maja, godz. 17: 30 Sakrament Pojednania dla kandydatów, rodziców i świadków. Po Mszy św o godzinie 19: 00 próba dla kandydatów bierzmowania i świadków oraz odbiór szat.
– Piątek 26 maja, o godz. 19: 00 Ksiądz Biskup William T. McGrattan będzie przewodniczył Mszy św. i udzieli Sakramentu Bierzmowania 54 kandydatom.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 14 do 28 maja Rodzina Jolanty Krysiak będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

KAWIARENKA
Grupa „Vox Populi” zaprasza w każdą niedzielę Maja do kawiarenki na przepyszne wypieki  tej grupy.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Ze względu na długi weekend w niedzielę 21 maja biblioteka nie będzie otwarta dla czytelników.

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ W niedzielę, 21 maja po Mszy św. o godzinie 11: 00 odbędzie się ostatnie przed wakacjami zebranie Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców należących do Rycerstwa Niepokalanej. Przypominamy też o codziennym odmawianiu modlitwy: O Maryjo bez grzechu poczeta módl się z nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie.

WIZYTA O. JOSEPHA VADAKKEL MCBS W dniach od 16 do 25 maja bedzie przebywal w naszej parafii Ojciec Joseph Vadakkel MCBS.Jest on zakonnikiem w zgromadzeniu o nazwie Kongregacja Misyjna od Najświętszego Sakramentu (Missionary Congregation of the Blessed Sacrament) mającym siedzibę na południu Indii w stanie Kerala. Jest dyrektorem ośrodka rekolekcyjnego założonego przez zgromadzenie w Manili na Filipinach. Posiada tytuł doktora filozofii Uniwersytetu Nauk Społecznych w Manili. Powołaniem Ojca Josepha jest głoszenie obecności żywego Jezusa w Słowie Bożym i Najświętszym Sakramencie, która uzdrawia, uwalnia i przemienia trudne strony życia w radość. Przekazuje on swoje świadectwo w sposób żywy i ciekawy ucząc jak uczynić Jezusa niewyczerpanym źródłem siły i otuchy. Ojciec Joseph prowadzi rekolekcje na całym świecie. Od 1997 roku jest częstym gościem w Europie, szczególnie w Niemczech, gdzie ma do swojej dyspozycji ośrodki rekolekcyjne w Dortmundzie i Schloss Wiessen – Weeze. Ostatnio coraz częściej przyjeżdża do Polski. O. Joseph ma szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Jeżdżąc po świecie rozpowszechnia ideę ruchu modlitewnego „Płomień Eucharystyczny”. Są to grupy (czy też kręgi) rodzin, które spotykają się w swoich mieszkaniach na wspólnej modlitwie i rozważaniu fragmentów z Pisma Świętego, które raz w tygodniu proponowane są przez o. Vadakkela na jego witrynie internetowej. W miejscach, do których przyjeżdża prowadzi wspólną modlitwę o uzdrowienie przed Najświętszym Sakramentem i udziela błogosławieństwa. W swoich kazaniach i konferencjach przytacza wiele przykładów działania łaski Bożej w swoim życiu i życiu ludzi, których spotkał.

WAKACJE Z BOGIEM-SUMMER CAMP – DLA DZIEWCZYNEK 16-23 LIPIEC W dniach od 16 do 23 lipca Siostry Dominikanki organizują Wakacje z Bogiem dla dziewczynek. Jak zawsze tym razem również zabieramy dzieci do Cochrane. Można zgłaszać dziewczynki w wieku od 7 do 15 lat. Opłata za Wakacje z Bogiem- $270. Jesli są 2 dziewczynki z rodziny- $450, jesli 3- $550. Zgłoszenia przyjmują Siostry Dominikanki do połowy maja. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: 403-282-5077 lub cell: 587-896-5575

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY NA ROK SZKOLNY 2017/2018
Szkoła św Anny – w godzinach zajęć
Piątek 26 maja i Sobota 27 maja, Piątek 2 czerwca i Sobota 3 czerwca.
Sala Parafialna: Niedziela 11 czerwca i Niedziela 27 sierpnia od godz 10: 00 do 14:00.
Do 27 sierpnia, 2017 opłata za jedno dziecko – $ 400.00, Dwoje – $500.00
Troje i więcej – $ 560.00.
Depozyt za dyżur – $120.00. Po 27 sierpnia opłata wzrasta o $50.00

RÓŻA DO ŻYCIA – AKCJA RYCERZY KOLUMBA
Po wszystkich Mszach Św. w czasie weekendu Dnia Matki (sobota 13 maja i niedziela 14 maja), Rycerze Kolumba będą prosili o poparcie ich programu „Prawo do Życia”. Każda donacja będzie uhonorowana specjalnym znaczkiem z wyszytą różą. Prosimy o hojne poparcie.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA
Zapraszamy wszystkich Rycerzy Kolumba na zebranie do Sali parafialnej, które odbędzie się w środę 17 maja bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

SERDECZNE PODZIEKOWANIE
W imieniu Polan dziękuję wszystkim, którzy poparli naszą Galę 40-lecia i Uroczysty Bankiet. Zdaniem wszystkich uczestników naszego święta, obie uroczystości były wielkim sukcesem Polan, organizacji sponsorujących i całej społeczności polskiej w Calgary. Obecni na uroczystościach politycy i wielu gości spoza naszego środowiska byli pod wrażeniem różnorodności i piekna naszej wielosetletniej tradycji i kultury. Wspólnym wysiłkiem udało się  przedstawić nasze walory narodowe. Wzajemne poparcie i współpraca są jedyną drogą do sukcesu.
Zbigniew Chmielarski – Prezydent

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY.
Zarząd SPK Koła nr 18 w Calgary informuje, że odwołuje się dzisiejsze popołudniowe zebranie członkowskie ze względu na Dzien Matki. Zebranie planujemy na czerwiec. Szczegóły wkrótce.

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY Uprzejmie informuje, że w dniu 29 oraz 30 maja 2017r. od godz: 9: 00-17: 00 odbędzie się dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe. Konsulat RP w Calgary uprzejmie informuje, że wnioski paszportowe będą przyjmowane w Domu Polskim adres: 3015-15 Str NE. W sprawach konsularnych prosimy kontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Vancouver 604-688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na następujący adres: Rejstracja paszportowa online https://secure.e-konsulat.gov.pl Następujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego w Vancouver: Imię, nazwisko, nazwisko panieńskie ( dla kobiet) data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego paszportu, jaki urząd wydał, numer PESEL.
Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

ZARZĄD ZESPOŁU KRAKUSY  Informuje, że dnia 29 maja 2017 roku, o godz. 19: 00 w Domu Polskim, odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków Zespołu Krakusy. Zapraszamy wszystkich rodziców tańcerzy zespołu
.
SPOTKANIE REDAKTORA STANISŁAWA MICHALKIEWICZA Zapraszamy na spotkanie z Panem Redaktorem Stanisławem Michalkiewiczem, który będzie gościem w naszym Polonijnym środowisku. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 28 maja o godz. 2: 00pm w Sali parafialnej. Temat spotkania: „Polska na tle polityki światowej”.  Strona internetowa- www.michalkiewicz.pl
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych parafian.

PROŚBA O POMOC
Z braku wystarczającej pomocy przy opiece nad niepełnosprawną córką musielismy w trybie nagłym opuścić Kanadę i wrócić do Polski na jakis czas. Nie stać mnie na wynajęcie storage i przechować coś z naszych rzeczy albo przynajmniej małą przyczepkę z box (z narzędziami w środku) o wymiarach 9’x 4’x 4′) na czas nieokreślony, ale nie dłuzej niż 11 miesięcy. Za rozważenie mojej prośby dziekuję i proszę kontaktować się z Reginą Kohnke 403-698-9041.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
Sklep ” Alia and Tan Jay”  zlokalizowany  w North Hill Mall zaprasza na zakupy  wszytkie panie. Trzy nowe kolekcje na sezon letni obecnie posiadamy już w sklepie.W szczególności zapraszamy w dniu 25 Maja ,w dniu tym organizujemy VIP Event.  'Alia and Tan Jay” dla nszych  klijentów oferuje atrakcyjne prezenty oraz  losowanie  „’door price”. Wiecej informacji pod  numerem 403 510- 1169 ( Małgorzata)

PRACA
Potrzebne są panie do pracy w sprzątaniu. Proszę dzwonić pod telefon 403-663-9886. Zostawiać wiadomość można po polsku lub angielsku. (3x)

WYPOCZYNEK W B.C.
Do wynajęcia pół domu w okolicach Creston B.C. Piękna okolica, niedaleko jaziora i Hot Springs. Po więcej informacji proszę dzwonić 403-540-7736 (3x)

DAYCARE ”WESOŁE KACZUSZKI” SHAWNESSY Zaprasza polskie dzieci.  Mówimy po polsku, śpiewamy polskie piosenki, poznajemy polskie bajki i wiersze, oferujemy domowe posiłki w miłej rodzinnej atmosferze.
Dziećmi zajmuje się opiekunka z doświadczeniem, jako nauczycielka, mama i niania(dostępne referencje).Limitowana ilość miejsc. Kontakt 403-863-0343
Email: happyduckyyc@gmail.com Facebook: www.facebook.com/ wesolekaczuszkiyyc (2x)

PRACA Zatrudnię panią od zaraz do sprzątania budynków mieszkalnych. O więcej informacji proszę o kontakt pod numerem 403-478-6073 (2x)

MIESZKANIE DO SPRZEDANIA
„Sprzedam tanio atrakcyjne, zmodyfikowane, jedyne takie w budynku, Po renowacji, 2 bdrm mieszkanie 833 ft (75 m2) w Calgary NW. Nowe – okna, wykładziny, malowanie, łazienka. Kompletne wyposażenie. W budynku nowe windy, dywanowa wykładzina, basen, siłownia, korty tenisowe, przypisany parking.  Widok na park. Cena do ustalenia Po obejrzeniu. Kontakt: Tadeusz 403 680-5480 lub Ernie 403 287-4994”  (2x)

MŁODE MAŁŻEŃSTWO POSZUKUJĄ PRACY
Młode małżeństwo z Toronto poszukuje pracy na terenie Kanady. Potrzebny jest pracodawca z możliwością załatwienia „Work Permit”. Zainteresowanych prosimy o pomoc i kontakt. Michał 647-573-4661 lub Ania 647-574-6629 michael.luke.ber@gmail.com

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR i First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty sa wazne przez 3 lata i sa wydawane bezposrednio po ukonczeniu kursu. Przystepne ceny, duzo cwiczen praktycznych z manekinami. Szczegoly i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor phone: 403 999 4775   e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
THE DIOCESAN DETECTIVE COMMEMORATES THE MISSION DISTRICT, CALGARY
By 1884, the CPR was bringing more settlers to the Calgary region. Unable to obtain homestead grants yet from the government, due to the lack of completed surveys, many newcomers were simply squatting on whatever piece of open land they could find. Fr. Lacombe was concerned about the proximity of settlers to his mission and the future of Our Lady of Peace. Without waiting for approval from Bishop Grandin he took passage on a CPR construction train and made his way cross-country to Ottawa. Visiting the office of the Minister of the Interior, David MacPherson, Fr. Lacombe announced he was there to obtain a homestead grant for the property around the mission. MacPherson, unmoved, told the priest that he would put in a request to the department in due time. Local historian David Mittel-stadt, commenting on the creation of one of Calgary’s earliest communities, records Lacombe’s legendary response: “Non, monsieur, I cannot go until I receive that settlement of our land. I came hundreds of miles to you just for this. I will wait here with your permission. I am used to camping on the prairie… I will just camp here until I get my papers.”Well, with the prospect of having Fr. Lacombe sleeping on the floor by his office door, MacPherson lost no time in arranging the land grant! In fact, Fr. Lacombe registered two homesteads, one for himself and one for his colleague, Fr. Leduc, in order to double the size of the property he was claiming for the Oblates and the Diocese of St. Albert. The location of St. Mary’s Cathedral is well known to Calgarians, and it is surrounded by St. Mary’s High School, St. Mary’s Hall, the original St. Mary’s Hall, St. Monica School, and the Sacred Heart Convent of the FCJ Sisters, Our Lady of Lourdes School, and, further south, the old Holy Cross Hospital site. This is the community of Mission, appropriately named, and it included St. Mary’s Cemetery on the hill across the river. It is all part of the original Lacombe-Leduc homestead area. Fr. Lacombe had the Mission Bridge built over the Elbow River and he contracted the grading of the Mission Road, as a shortcut to and from Macleod Trail. It still is a useful shortcut! Many Calgarians enjoy the 4th Street Lilac Festival every spring. All the buildings, condos, and houses on the east side of 4th Street SW, south of 17th Avenue, are on sub-divided lots that Fr. Lacombe sold. Yes, he was a real estate magnate! But, honouring his vow of poverty, all proceeds were directed towards the needs of the Church, of course. Today historical signage indicates the original street names: 17th Avenue was Notre Dame Road; 18th Avenue (St. Joseph Street); 19th Avenue (St. Mary’s); 20th Avenue (Oblate); 21st Avenue (Lacombe); 22nd Avenue (Doucet); 23rd Avenue (Rouleau) – for the two French Canadian brothers who settled there; 24th Avenue (Grandin), 25th Avenue (Scollen), and 26th Avenue (Legal). In that same year, 1884, Fr. Lacombe arranged for the construction of the St. Joseph Industrial School south of Calgary at Dunbow. With Canadian Government funding and policies in place, the Residential School was run by the Oblates and Grey Nuns. It was “meant” to serve the children of the Blackfoot Confederacy by teaching them skills to cope with the inevitable changes to their traditional lifestyle. Fr. Lacombe was the Principal and primary recruiter for the school in its first year of operation and Crowfoot approved of the plan.
CANDLE-LIGHT ROSARY PROCESSION AND MASS-MAY 31, WEDNESDAY, 7-8 PM May 31 is the feast day of visitation. St. Michael Catholic community is celebrating the 100 year anniversary of the Apparition or Our Lady of Fatima. Please join us in Candle-light procession and Mass.  Refreshments to follow.  Bring family and friends. Hosted by the Rosary Group and Knights of Columbus.