16 grudnia, 2018

16 grudnia, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 15 grudnia – Dzień powszedni
18:00 – ++ Krystyna i Wiktor Wojcieszonek
18:00 – ++ Maria, Ryszard i Michał Krawczyk oraz Janina i Zbigniew Nowak

Niedziela, 16 grudnia – III Niedziela Adwentu
8:30 – ++ Anna Miśkiewicz (1 rocz) i Andrzej Kozłowski (1 rocz)
10:30 – + Dariusz Ciok – żona z dziećmi
12:30 – + Czesław Waśkiewicz (10 rocz) – córka z rodziną
19:00 – O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Krzysztofa z okazji Urodzin – mama z bratem
19:00 – + Marian Błach i zmarli z rodziny Błachów, Piętaków, Tarabaszów i Potrzeszczów

Poniedziałek, 17 grudnia – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Franciszki Marii Magaj z okazji 75 Urodzin – dzieci

Wtorek, 18 grudnia – Dzień powszedni
19:00 – Za parafian

Środa, 19 grudnia – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Renaty Piekut z okazji Urodzin – przyjaciele
19:00 – + Tadeusz Pasierb

Czwartek, 20 grudnia – Dzień powszedni
19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Emilii, Julii i Ewelinki z okazji Urodzin – babcia
19:00 – O zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Baxter, Wylie i Blanca z okazji rocz. Chrztu św. – prababcia

Piątek, 21 grudnia – Dzień powszedni
9:00 – Za Parafian
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Borecki, Perkowski, Winiar i Zakowicz oraz za dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 22 grudnia – Dzień powszedni
8:30 – Za parafian
18:00 – + Michalina Olszewska (20 rocz) – wnuczka z rodziną

Niedziela, 23 grudnia – IV Niedziela Adwentu
8:30 – Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski dla Anny Rudzińskiej
10:30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Renaty Piekut – Anna
12:30 – + Eugeniusz Sztupecki – żona
19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i wszelkie potrzebne łaski dla Renaty Piekut

III NIEDZIELA ADWENTU
So 3, 14–17; Flp 4, 4–7; Łk 3, 10–18
Ref: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami.
„Radujcie się zawsze w Panu”. Trzecia niedziela Adwentu w tradycji liturgicznej nazywana jest „Gaudete”, to znaczy „radujcie się”. Bo czymże tak naprawdę jest Adwent, jeśli nie radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana?. On już jest przecież blisko. Tak woła święty Paweł w Liście do Filipian: „Pan jest blisko”. „Radość i nadzieja, smutek i trwoga ludzi współczesnych, zwłaszcza ubogich i wszystkich cierpiących, są też radością i nadzieją, smutkiem i trwogą uczniów Chrystusowych” – my możemy powiedzieć dobitniej, że całego Kościoła. Czas przygotowania duchowego do Bożego Narodzenia jest trudem, który uczy nas przyjmowania wszelkich doświadczeń, jako daru od Pana Boga. W każdej sytuacji życiowej, gdy jestem radosny, czy gdy się smucę, mogę postawić sobie pytanie:, czego Pan Bóg chce mnie nauczyć poprzez tego rodzaju doświadczenie? Radość chrześcijan, w najgłębszym tego słowa znaczeniu, jest związana ze świadomością obecności Boga w moim życiu. „Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Pan oddalił wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, już nie będziesz bała się złego” – wykrzykuje prorok Sofoniasz. Nasze życie codzienne, wszystko, co robimy i czym jesteśmy, jest rozpięte pomiędzy pierwszym przyjściem Chrystusa, tym w ciele dwa tysiące lat temu w Palestynie, a drugim przyjściem Jezusa na końcu świata, przyjściem, którego oczekujemy. Za to pierwsze przyjście możemy już dziękować Bogu, drugie jest przedmiotem naszych modlitw i pragnieniem naszych serc.„Idzie mocniejszy ode mnie…”. Te słowa Jana Chrzciciela są potwierdzeniem jego wiary, a zarazem jego misji i posłannictwa. Jan był głosem zapowiadającym i tym, który wskazał na Jezusa jako na Mesjasza, „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 2,29). Ileż miłości do Jezusa jest w tych prostych i znanych słowach Jana, które słyszymy w dzisiejszej Ewangelii: „Ja was chrzczę wodą, lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem…”. Rozwiązywanie rzemyka u sandałów, przejaw pokory i uniżenia, jest jedyną postawą wobec Boga, który pojawia się na drodze naszego życia. To, że jest ktoś większy i mocniejszy ode mnie to dobrze, bo uświadamiając to sobie lepiej mogę zrozumieć swoje miejsce w świecie. Człowiek nie jest Bogiem, choć mu się to czasami wydaje. To, że Bóg stał się człowiekiem, nie oznacza, iż teraz człowiek zajmie Boże miejsce. Starożytna formuła „Bóg stał się człowiekiem, po to, aby człowiek stał się dzieckiem Bożym” jasno określa miejsce człowieka i uczy nas pokory.

LEKTORZY – 15-16 GRUDNIA
18: 00 – M. Domaradzki, S. Salome, R. Kohnke
8: 30 – B. Pulwicki, A. Rudzińska, D. Adamski
10: 30 – T. Nowak, M. Iskra, J. Bogusławski
12: 30 – V. Kanaszyc, S. Teresa, W. Potocka
19: 00 – W. Grabowski, M. Sapielak, K. Pietrzak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 23,108.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

KOPERTY NA OFIARY NA 2019 ROK
W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty w tym roku są ułożone alfabetycznie ze zmienionym numerem kopert, dlatego prosimy zabierać swoje koperty z imieniem i nazwiskiem, a nie kierować się numerem koperty z ubiegłego roku. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary. – Bóg zapłać!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
W miesiącu grudnia rodzina Ireny Ręmbisz będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2019. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 28 lutego, 2019r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu. Bóg zapłać!

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY!!!
Dzisiaj w niedzielę, 16 i 23 grudnia 2018, ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Dotacje w postaci dobrowolnej ofiary. Zebrane pieniądze za sianko zasilą fundusz ministrancki. Sianko będzie rozprowadzane przez 2 niedziele po każdej Mszy św.

RORATY DLA DZECI
Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19: 00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony, oprócz lampionów dzieci mogą przynieść zabawki, które zostaną przekazane do domu dziecka.

JASEŁKA 2019
WŚRÓD NOCNEJ CISZY, BÓG SIĘ WAM RODZI…
W niedzielę, 13 stycznia w Domu Polskim o godzinie 15: 30 odbędą się tradycyjne JASEŁKA, na które zapraszamy całą Polonię. Tytuł tegorocznych Jasełek pragnie zwrócić naszą uwagę na sprawę bardzo ważną, a często zapomnianą w naszym życiu: potrzebę wyciszenia, zwolnienia w zagonieniu, hałasie dnia, odejścia – choćby na chwilę – od zajęć, potrzebę ciszy i refleksji nad swoim życiem – a wtedy – Bóg narodzi się w naszym sercu, przyjdzie ze swoją Łaską, aby nas pokrzepić, umocnić, dodać sił do dobrego życia według Jego Przykazań, które jedynie nadają sens ludzkiemu życiu i szczęście ludzkiemu sercu – w zagubionym dzisiejszym świecie.W Jasełkach wystąpią dorośli, młodzież i dzieci. Zatańczą Zespoły: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MAZOVIA, MŁODZI DUCHEM. Zobaczymy Górali w pięknych strojach i usłyszymy Kolędę góralską. Serdecznie zapraszamy. Bilety: Dzieci $5, Dorośli $10.

ZAPIS DO PARAFII Kierujemy serdeczną zachętę i przypomnienie do wszystkich nowoprzybyłych, jak również do młodych (po 18 roku życia), o zapisie do wspólnoty parafialnej. Zapisanie się do parafii (etnicznej lub terytorialnej) jest wyznaniem wiary, wyrazem łączności z Kościołem katolickim i troską o życie religijne i materialne wspólnoty. Zapis do parafii jest obowiązkowy, aby udzielić Chrztu, Pierwszej Komunii, Sakramentu Bierzmowania, przygotowanie dokumentów do zawarcia małżeństwa, czy wystawienie zaświadczenia np. dla Rodziców Chrzestnych, zaświadczenie rodziców, że należą do parafii i chcą zapisać dziecko do szkoły katolickiej. Itd. Osobami należącymi do naszej Parafii są ci, którzy: formalnie zapisali się do Polskiej Parafii, praktykują swoją wiarę, wspierają naszą Parafię swym darem materialnym. Formalności są wymagane we wszystkich kościołach katolickich w Kanadzie jak i w Polsce i na tej zasadzie będzie można otrzymać zaświadczenie.

PARAFIALNY BAL SYLWESTROWY: STARY ROK- NOWY ROK MIEJSCE DA NOWYM DNIOM:
Wspólnie pożegnajmy stary rok i przywitajmy nowy w w ciepłej i miłej atmosferze. Organizatorzy balu zapewniają pyszności kulinarne oraz gwarantują wspaniałą muzykę, gra DJ Marco. Dla każdego coś dobrego, dla starszego i młodszego. Serdecznie zapraszamy! Bilety w cenie $90.00 od osoby do nabycia w Sali parafialnej w każdą niedzielę. Informacja i rezerwacja: Marzena Kulaga tel:403-685-2106 (403-797-0032) Życzymy szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

KAWIARENKA
W miesiącu grudnia panie z grupy parafialnej zapraszają do kawiarenki na smakowite wypieki.

BIBLIOTEKA
Będzie nieczynna 23 i 30 grudnia.
Osoby chore, które nie mogą korzystać z Biblioteki osobiście, mogą zwrócić się z prośbą o dowiezienie książek do domu. Tel. (403) 281-91127.

PIELGRZYMKA do MEDJUGORJE i GRECJI śladami Pawła Apostoła pod duchowym przewodnictwem Księdza Proboszcza Jacka Walkiewicza w dniach 28 MAJ – 11 CZERWIEC 2019. W programie 4-dniowy pobyt w Medjugorje, przepiękna 7-dniowa trasa śladami Pawła Apostoła w Grecji i 4 dniowy rejs statkiem z postojem w Turcji i na wyspach Mykonos, Patmos, Kreta i Santorini.
Zainteresowani proszeni są o kontakt z URSZULA GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com.SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, z progresywnym stwardniem rozsianym (MS), jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy, i ich córka z tą samą wrodzoną chorobą, co ojciec oraz z Anorexią proszą bardzo o pomoc dla Marii, która jest w domu starców i nikt z rodziny nie może jej pomóc w nijaki sposób, bo wszyscy w chorobie, a nie mają żadnej rodziny tutaj w Kanadzie. Pani Maria bardzo prosi o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szamponów, kremów, chusteczek higienicznych oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria bardzo jest wdzięczna wszystkim, którzy okazali jej dotychczas dużą pomoc. Bóg zapłać!

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
POLSKIE FIRMY
Poszukujących informacji o polskich firmach działających w Calgary zapraszamy do odwiedzania strony „Orzeł w Swiecie”. Znajdą tam Państwo oferty przodujących biznesów polonijnych oraz ważnych wydarzeń w naszym mieście: https://orzelwswiecie.com/

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child
Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
EMPLOYMENT OPPORTUNITIES – ASSISTANT COORDINATOR | FEED THE HUNGRY. Feed the Hungry is a Diocesan program, which serves a weekly nutritious Sunday dinner at St. Mary’s Cathedral Hall to approximately 500 men, women, children, seniors and people with disabilities living in poverty.
COLLEGIAL JUDGE & CANONICAL SERVICES ASSOCIATE CATHOLIC PASTORAL CENTRE. The individual will participate with a college of Judges in the diocesan ecclesiastical court, adjudicating petitions for declaration of marriage nullity and other matters brought before the tribunal according to canonical laws. CASEWORKER ELIZABETH HOUSE. Elizabeth House is a life-skills program and family-oriented home, which welcomes at-risk pregnant and parenting women who need a safe place to live.
PART TIME SACRAMENT COORDINATOR | HOLY NAME. The individual will share in the Church’s teaching on the Sacraments by preparing for the gathering, leading the preparation sessions and providing a hospitable and welcoming environment. For more information about these positions, qualifications and application details, visit: http://careers.calgarydiocese.ca

BOGU MOŻEMY POWIEDZIEĆ O WSZYSTKIM

„Bóg jest Ojcem, który ma dla nas ogromne współczucie i chce, aby Jego dzieci mówiły do Niego bez lęku. Dlatego możemy Jemu powiedzieć o wszystkim” – powiedział papież podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat modlitwy „Ojcze nasz”.
Drodzy bracia i siostry! Kontynuujemy rozpoczęty w zeszłym tygodniu cykl katechez na temat „Ojcze nasz”. Jezus wkłada w usta swoich uczniów krótką, lecz śmiałą modlitwę złożoną z siedmiu próśb – liczby, która w Biblii nie jest przypadkowa, a wskazuje na pełnię. Twierdzę, że jest to modlitwa śmiała, bo gdyby nie zasugerował nam jej Chrystus, to prawdopodobnie nikt z nas, a nawet nikt z najsłynniejszych teologów nie odważyłby się modlić do Boga w ten sposób.Istotnie Jezus zachęca swoich uczniów, by zbliżyli się do Boga i skierowali do Niego ufnie pewne prośby: przede wszystkim odnoszące się do Niego, a następnie do nas. W „Ojcze nasz” nie ma preambuł. Jezus nie naucza formuł, by „przypodobali się” Panu, przeciwnie, zachęca ich, by modlili się do Niego, obalając bariery podległości i lęku. Nie mówi, aby zwracać się do Boga nazywając go „Wszechmogącym”, „Najwyższym”, „Ty, który jesteś tak od nas odległy”, „jestem nędznikiem” – nie, w żadnym wypadku, ale po prostu „Ojcze”, z całą prostotą, tak jak dzieci zwracają się do swego ojca, a to słowo „Ojcze” wyraża zażyłość, dziecięce zaufanie. Modlitwa „Ojcze nasz” ma swoje zakorzenienie w konkretnej rzeczywistości człowieka. Na przykład każe nam prosić o chleb, chleb powszedni: jest to prośba prosta, ale istotna, która mówi, że wiara nie jest kwestią „dekoracyjną”, oderwaną od życia, pojawiającą się wówczas, gdy zostały zaspokojone wszystkie inne potrzeby. Modlitwa zaczyna się właściwie od samego życia. Jezus uczy nas, że modlitwa nie zaczyna się w życiu człowieka po napełnieniu żołądka, a raczej zakorzenia się wszędzie tam, gdzie jest człowiek, każdy człowiek, który jest głodny, płacze, walczy, cierpi i zastanawia się, „dlaczego ”. Naszą pierwszą modlitwą w pewnym sensie było kwilenie towarzyszące pierwszemu oddechowi. W tym płaczu noworodka zapowiadał się los całego naszego życia: nasz nieustanny głód, nasze ciągłe pragnienie, nasze poszukiwanie szczęścia. Jezus w modlitwie nie chce zgasić tego, co ludzkie, nie chce tego znieczulić. Nie chce, abyśmy łagodzili pytania i prośby, ucząc się znosić wszystko. Pragnie natomiast, aby każde cierpienie, każdy niepokój wzniosły się ku niebu i stały się dialogiem. Mieć wiarę, to nawyk wołania – mawiała pewna osoba. Wszyscy powinniśmy być jak Bartymeusz z Ewangelii (por. Mk 10, 46-52), pamiętamy Bartymeusza syna Tymeusza, tego ślepca, który żebrał u bram Jerycha. Wokół niego było wielu porządnych ludzi, którzy kazali mu milczeć, aby nie przeszkadzał Mistrzowi swoimi irytującymi krzykami. Ale on nie słuchał tych rad. Domagał się ze świętym uporem, aby jego nędza mogła wreszcie spotkać Jezusa, i zawołał głośniej. A ludzie dobrze wychowaniu upominali go, ale on na to nie zwracał uwagi, bo chciał być uzdrowiony: „Jezu, ulituj się nade mną!” (w. 47). Jezus przywrócił mu wzrok i powiedział: „Twoja wiara cię uzdrowiła” (w. 52), jakby wyjaśniając, że dla jego uzdrowienia decydujące znaczenie miała ta modlitwa, to wołanie wykrzyczane z wiarą, silniejsze niż „zdrowy rozsądek” wielu ludzi, którzy chcieli go uciszyć. Modlitwa nie tylko poprzedza zbawienie, ale w pewien sposób już je zawiera, bo uwalnia od rozpaczy ludzi niewierzących w wyjście z wielu sytuacji nie do zniesienia.
Oczywiście, bo wierzący także odczuwają potrzebę chwalenia Boga. Ewangelie przypominają nam okrzyk radości, który wybucha z serca Jezusa, pełnego wdzięcznego zadziwienia wobec Ojca (por. Mt 11,25 – 27). Pierwsi chrześcijanie odczuwali potrzebę dodania do tekstu „Ojcze nasz” doksologii: „gdyż Twoja jest moc i chwała na wieki” (Didache, 8, 2). Ale nikt z nas nie ma obowiązku zaakceptowania teorii, wysuniętej przez kogoś w przeszłości, jakoby modlitwa prośby była niedoskonałą formą wiary, a modlitwą najbardziej autentyczną byłoby czyste uwielbienie, poszukujące Boga nieobciążone jakąkolwiek prośbą – nie, to nieprawda. Modlitwa prośby jest autentyczna, jest spontaniczna. Jest aktem wiary w Boga, który jest ojcem, który jest dobry, wszechmogący. Jest aktem wiary we mnie, który jestem maluczki, grzeszny, potrzebujący. I dlatego modlitwa prośby jest bardzo szlachetna. Bóg jest Ojcem, który ma dla nas ogromne współczucie i chce, aby Jego dzieci mówiły do Niego bez lęku, wprost: „Ojcze!”, czy to w trudnościach: „Panie, co mi zrobiłeś?”, bezpośrednio. Dlatego możemy Jemu powiedzieć o wszystkim, także o sprawach, które pozostają w naszym życiu wypaczone i niezrozumiałe. I obiecał nam, że zostanie z nami na zawsze, aż po ostatnie dni, które spędzimy na tej ziemi. Odmawiajmy „Ojcze nasz”, rozpoczynając w ten sposób, prosto: „Ojcze” lub „Tatusiu”, a On nas rozumie i bardzo miłuje. Dziękuję.

PAPIEŻ FRANCISZEK KOMENTUJE MODLITEWNĄ INTENCJĘ NA GRUDZIEŃ.
Intencja brzmi:, Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, właściwy dla dialogu z kulturami. Jeśli ktoś pragnie przekazywać swoją wiarę poprzez słowa, powinien dużo słuchać. Naśladujmy styl Jezusa, który dostosowywał się do osób, żeby zapalać ich serca miłością Boga. Módlmy się za osoby, które poświęcają się służbie przekazywania wiary, aby używały języka odpowiedniego dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturą, w dialogu z sercami osób, a przede wszystkim, aby dużo słuchał