26 Stycznia 2014

26 Stycznia 2014

III NIEDZIELA ZWYKAŁA

26 Stycznia 2014r.

Iz 8,23b-9,3;1 Kor 1,10-13.17; Mt 4,12-23

Ref: Pan moim światłem i zbawieniem moim.

 

Dzieciństwo, młodość i pierwszą część dorosłego życia Jezus spędził w mieście Nazaret w Galilei, gdzie po powrocie z Egiptu osiadła Jego rodzina.
W wieku około trzydziestu lat zaczął się przygotowywać do wypełnienia swojej misji. Przybył nad Jordan, aby wraz z innymi Judejczykami przyjąć chrzest od Jana. Potem poddał się próbie diabła na pustyni. Następnie wrócił do Galilei i zamieszkał w Kafarnaum. Galilea to ziemie zamieszkane przez pogan i Judejczyków. W czasach Mateusza połowę mieszkańców Galilei stanowili poganie posługujący się językiem greckim i aramejskim, sprawujący kulty pogańskie. Izajasz prorokował na temat tej sytuacji: „Galilea pogan, lud siedzący w ciemności ujrzał wielkie światło; dla przebywających w cienistej krainie śmierci wzeszło światło”. Izajasz widział ciemność i śmierć oraz wielkie i wschodzące światło. Ciemność Galilei to o wiele większy liberalizm moralny niż w Judei. Więcej związków z poganami, więcej mieszanych małżeństw, więcej cudzoziemców i ośrodków kultu pogańskiego.
Kraina śmierci to ludzie pozbawieni opieki, chorzy, odrzuceni, żyjący w mocy Złego. Wielkie i wschodzące Światło – to Syn Boga, pełen Ducha i mocy, to moc ewangelii Jezusa, to Boża moc uzdrawiająca. To Mesjasz przychodzący z ocaleniem, ratunkiem, pomocą, wybawieniem do swojego ludu.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 25 stycznia

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Doroty z okazji Urodzin                                                                         – babcia

18:00 – ++ Gen. Andrzej Andrzejewski i wszystkich poległych pilotów w katastrofie samolotu KASA

Niedziela, 26 stycznia

8:00 – ++ Melania i Wacław Przędzelewski oraz zmarli z rodziny                                                                                  – dzieci

9:30 – ++ Sylwia, Zenon, Adam i zmarli z rodziny

11:00 – + Teresa Łabinowicz                         – mąż z dziećmi

12:30 – + Janina Streżyńska (5 rocz)                       – dzieci

19:00 – + Józef Sudak (30 rocz)                               – rodzina

Poniedziałek, 27 stycznia

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla dobrodziejów Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

Wtorek, 28 stycznia

19:00 – + Claudia Rudy                                              – rodzina

Środa, 29 stycznia

19:00 – + Stefania Kosut                               – córka z rodziną

Czwartek, 30 stycznia

 

9:00 – Wolna intencja

19:00 – Wolna intencja

 

Piątek, 31 stycznia

9:00 – Wolna intencja

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Maksymiliana w 1 rocznicę urodzin oraz rodziców Moniki i Ryan

Sobota, 1 luty

8:30 – ++ Józefa i Franciszek Korczewski oraz Antoni Wojtowicz                                                                – rodzina

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla tegorocznych maturzystów oraz śp. Piotr Albertin i śp. Sr. Serafina, założycielka klas kredytowych

18:00 – ++ Józef, Józefa, Czesław i Filiks Piotrowski

18:00 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha Świętego dla Stanley i Bronisławy Glod w 55 rocz. Ślubu małżeńskiego

Niedziela, 2 luty

8:00 – O łaskę wiary dla Dawida                                – matka

9:30 – ++ Jadwiga i Stanisław Tłustochowicz

11:00 – + Kazimierz Kłącz (5 rocz)             – żona z synem

12:30 – + Aleksander Luzar

19:00 – ++ Jacek i Leszek Szubierajski         – matka i żona

LEKTORZY 1-2 luty

18:00 – M. Pietrzak, K. Pietrzak, P. Kania

8:00 – J. Różnicka, M. Sobczak, A. Rudzińska

9:30 – J. Kraska, M. Iskra, M. Domaradzki

11:00 – A. K- Godula, S. Vianneya, M. Kaczan

12:30 – V. Kanaszyc, M.Kulaga, P. Wieleżyński

19:00 – Młodzież / Lektorzy

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

POKWITOWANIA DO INCOME TAX

W tym tygodniu zostały wysłane pokwitowania do wszystkich parafian, którzy składali ofiary w kopertach. Jeśli ktoś nie otrzyma pokwitowania, to znaczy że nie posiadamy kompletnego adresu i prosimy o zgłoszenie się po odbiór pokwitowania do biura parafialnego. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na kościół w roku 2013 – Bóg zapłać !

PIELGRZYMKA DO RZYMU

Wszystkich udających się na pielgrzymkę do Rzymu na kanonizację Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII w dniach od 24 kwietnia do 4 maja prosimy o wpłatę $ 3,100.00 w formie czeku na CTH Friendly Travel Inc. i przekazanie ich Ks. Proboszczowi.  Osoby, które płacą kartą kredytową proszone są o wypełnienie formularzy, które można otrzymać w biurze parafialnym. Przypominamy również wszystkim pielgrzymom o wykupieniu Travel Insurance czy innym zabezpieczeń na czas pielgrzymki.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, które przygotowują Panie z Grupy tanecznej „Refleksja” i chóru „Vox Populi”.

OFIAROWANIE PAŃSKIE

W przyszłą niedzielę 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie zwane Gromniczną, dlatego prosimy o przyniesienie świec do poświęcenia podczas każdej Mszy św.

CZASOPISMA KATOLICKIE

Z tyłu kościoła przy biuletynach znajduje się prasa katolicka, m.in. miesięcznik „Msza święta” oraz dwumiesięcznik „Miłujcie się” wydawany przez Księży Chrystusowców w Poznaniu, a także „Rycerz Niepokalanej” i „Mały Rycerzyk”. Serdecznie zachęcamy do lektury czasopism katolickich, celem pogłębiania swojej wiedzy religijnej i znajomości życia Kościoła Powszechnego.

WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK

Od niedzieli 2 lutego biblioteka prowadzi wyprzedaż książek w cenie $1.00. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczone na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Serdecznie zapraszamy !

PODZIĘKOWANIE

Organizatorzy JASEŁEK wyrażają serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do przekazania głębokiej treści religijno-patriotycznej poprzez poezję, dramatyczne role, śpiew indywidualny i zbiorowy oraz narodowe tańce polskie.

Dziękujemy wszystkim aktorom: dzieciom i młodzieży Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II i dorosłym, dziękujemy chórkowi LAETARE, dziękujemy Zespołom: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MŁODZI DUCHEM, ZESPOŁOWI NADZIEJA, choreografom: Sr. Przełożonej Salome, OP, Joannie Bailey, Sandro Barbosa, Sylvii Kozłowskiej, Aleksandrze Witukiewicz, Zofii Zdończyk, oraz Marzenie Kulaga – za piękny śpiew kolędy: ”Tobie, Mały Jezu, Tobie, Królu nasz”, dziękujemy Jackowi Pajewskiemu za wspaniały wybór muzyki i pieśni, Markowi Jelonkowi, Krzysztofowi Barańskiemu – za nagłośnienie, mikrofony, światła, Józefowi Boguckiemu za graficzne opracowanie Programu, Danucie Topór, Krystynie Mierzwie – za wielką życzliwość, oraz całemu zespołowi osób, którzy swą cichą, skromną i życzliwą pomocą przyczynili się do przeżycia jeszcze raz radości Bożonarodzeniowej.

WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYBYLI NA TEGOROCZNE JASEŁKA – Z SERCA STAROPOLSKIE: BÓG ZAPŁAĆ!!! Siostry Dominikanki

ZABAWA WALENTYNKOWA

Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. bł. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 8 lutego 2014. Bilety w cenie $ 50 od osoby są dostępne w każdą niedzielę w sali parafialnej po wszystkich Mszach św. Kontakt Lucyna 403- 366-4481. Do wygrania 2 bilety na West Jet. Bilety loteryjne w cenie $ 10.00 są do nabycia w sali parafialnej z losowaniem na zabawie.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Monika Musielak & Radosław Chilimoniuk.

Jeśli ktoś miałby uwagi dotyczące zawarcia powyższego związku małżeńskiego proszony jest o kontakt z biurem parafialnym. Zapowiedź pierwsza.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY

Zaprasza wszystkie dzieci od 6 – 12 lat na zajęcia treningowe piłki nożnej. Zajęcia odbywają się w Acadia School: 9603 – 5 Str. SE, Calgary od 6:00-8:00 pm
Daty: Styczeń 15, 22, 29, Luty 5, 12, Marzec 12, 19
Wstęp wolny. Treningi są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów: Andrzej Magaj (instruktor piłki nożnej) i Grzegorz Rożek (absolwent wychowania fizycznego w Krakowie). Więcej informacji na tel. 403-888-0384, Prezes klubu Franek Wójcik.

SPK KOŁO #18 W CALGARY

Zawiadamia wszystkich członków o zebraniu, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę 26 stycznia w Domu Polskim w sali Zagłoba o godzinie 14:30. Zapraszamy członków oraz tych, którzy są zainteresowani uczestnictwem w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza zrzeszonych i zainteresowanych pracami organizacji na zebranie miesięczne, które odbędzie się w niedzielę, 9 lutego o godzinie 14.30 w Domu Polskim.

HARCERZE

Zapraszamy do wspólnej przygody! Zapisy do harcerstwa będą przyjmowane po Mszach niedzielnych  26 stycznia oraz 2 lutego. Zbiórki rozpoczynamy od nowa 8 lutego i odbywają się w soboty od 13:15 do 14:45 w Szkole Polskiej. Skrzaty (4-6 lat) – Druhna Magdalena Kaczan, zuchy (7-10 lat) – Druhna Carmela Ruta, harcerki (11-14 lat) – Druhna Agnieszka Olechno, harcerze (11-14 lat) – Druh Janek Owoc i Druh Robert Albertin.

Kontakt – orlaperc@mlodybor.zhpkanada.org  lub druh.robert@gmail.com

AKADEMIA ENTUZJASTÓW PROJEKTÓW AMBITNYCH I DOM POLSKI

Zapraszają na bal karnawałowy pt. Viva Las Vegas, który jest kontynuacją naszej akcji zbierania funduszy na techniczną modernizację sceny w Domu Polskim.  Bal z wieloma atrakcjami, występem artysty i nagrodami do wygrania (główna nagroda to wyjazd do Las Vegas dla 2 osób), odbędzie się w Domu Polskim 1 lutego 2014 w godzinach od 18:30 do 2:00.  Bilety w cenie 75 dolarów od osoby dostępne są wyłącznie w przedsprzedaży w Domu Polskim, tel. 403-291-3757 i u Barbary Wadolnej tel. 403-243-7333. Obowiązuje strój wieczorowy.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POMOC RZĄDOWA DLA SENIORÓW

Seniorzy, którzy potrzebują jakąkolwiek pomoc lub opiekę, którzy nie mają wystarczającej pomocy od państwa np. opieka domowa, kogoś do odgarniania śniegu itd. Prosimy o kontakt z panią Marią Skarzyńską 403-230-0315 (3x)

PRACA

Starsze małżeństwo poszukuje osoby do pomocy domowej z zamieszkaniem. Osoba musi posiadać prawo jazdy, znać język angielski i polski. Codziennie przygotowywać posiłki najlepiej kuchnia polska. Kontakt z Ethel po angielsku 403-281 -6764 (3x)

PRACA

Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią z chorobą zaniku pamięci. Praca na pół etatu. Tel: 403-249-3064 (3x)

MCKENZIE TOWN DAYHOME

Opieka nad dziećmi od 1 do 6 lat. Obejmuje preschool program. Domowe posiłki. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.calgarysesunkisseddayhome.com

403-813-3162 (9x)

PRACA

Zatrudnię kobiety do sprzątania domów. Dobre warunki i wynagrodzenie. Czas przejazdów między domami opłacany. Stawka początkowa $ 14.00 na godzinę. Kontakt: 403-803-1747 (3x)

Jesteśmy świadkami pamięci

Homilia ks. prof. Waldemara Chrostowskiego wygłoszona 10 stycznia 2014 r. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Gromadzi nas tutaj oraz łączy, jak wyliczył ksiądz prałat Bogdan Bartołd, proboszcz tej archikatedry, już po raz 45. – najpierw modlitwa. Nie jesteśmy sami, bo są z nami tysiące wiernych, którzy łączą się, są obecni i przeżywają tę uroczystość co miesiąc, a więc także i dzisiaj, dzięki katolickim środkom masowego przekazu, a w szczególności dzięki Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Łączą się z nami ci, którzy mieszkają w Warszawie i poza Warszawą, w Polsce, w Europie oraz na innych kontynentach – jest nas bardzo, bardzo wielu. Gromadzi nas modlitwa głęboko chrześcijańska i katolicka, wyrosła ze słów i wydarzeń, które znamy z kart Ewangelii. Jesteśmy podobni do tych, którzy prawie dwa tysiące lat temu – jak opowiada dzisiejsze czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Łukasza – gromadzili się w Nazarecie, by słuchać Jezusa (Łk 4, 14-22). Tam był obecny historyczny Jezus, tutaj – tak samo prawdziwie i rzeczywiście – Jezus zwraca się do nas w obecności sakramentalnej. Zwornikiem naszej obecności i modlitwy jest Kościół katolicki i ta świątynia, bodaj najważniejsza świątynia stołecznego miasta, czcigodna świątynia z grobem kardynała Stefana Wyszyńskiego – wielkiego Prymasa Tysiąclecia. To nas zobowiązuje, a jednocześnie dodaje nam sił i duchowej mocy oraz tej niezłomnej pewności, którą niesie ze sobą chrześcijańska wiara. Ożywia nas duch modlitwy wyrosłej z Chrystusowego przykazania miłości – miłości Boga i miłości bliźniego, o której mowa w Pierwszym Liście św. Jana Apostoła, którego fragmentu (1J 4, 19 – 5,4) wysłuchaliśmy. Gromadzi nas tutaj również pamięć, głęboko polska, mocno zakorzeniona w przeszłości, tej czcigodnej i wspaniałej przeszłości, która nieprzerwanie trwa od prawie 1050 lat, czyli od chrztu, który w 966 roku przyjął Mieszko wraz ze swoim dworem. Ta przeszłość jest naznaczona wieloma radościami i osiągnięciami, ale również wieloma cierpieniami i tragediami. Zwornikiem tej wielowiekowej pamięci jest rodzina. O ile odniesieniem dla naszej modlitwy jest Kościół, o tyle odniesieniem dla naszej pamięci jest rodzina. Kościół i rodzina! To nie przypadek, że właśnie Kościół i rodzina są w tych latach, a zwłaszcza w tych miesiącach, najsilniej atakowane. W nurcie nasilonych ataków oraz silnego sprzeciwu wobec Kościoła i wobec rodziny trzeba również umieścić całość dramatu z 10 kwietnia 2010 roku, który rozegrał się na przedmieściach Smoleńska. Co się wtedy wydarzyło? Znamy skutki, straciliśmy tam Prezydenta Rzeczypospolitej i Prezydenta Rzeczypospolitej na Obczyźnie, a także wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi, których imiona i twarze trzeba na zawsze zapamiętać. Wielu z nich bardzo wiele zawdzięczamy… A przecież przyczyny, okoliczności i przebieg smoleńskiego dramatu są nam znacznie mniej znane, mało tego, wciąż pozostają przedmiotem manipulacji, przekłamań, kłamstw, niedopowiedzeń, przemilczeń, podsuwania fałszywych tropów, mydlenia oczu i mnożenia rozmaitych zastępczych tematów. A to wszystko odbywa się w klimacie arogancji, buty, zakłamania i nade wszystko absolutnej bezkarności. Bezkarności mnóstwa czynów i słów, które do dramatu w Smoleńsku doprowadziły oraz do niego nawiązują i się odnoszą. Doszło do tego, że nawet elementy prawdy stoją na usługach fałszu, a więc nawet prawda została wprzęgnięta na potrzeby kłamstwa. Narasta dezorientacja i zamęt, zaś ich skutkiem jest zniechęcenie i poczucie bezradności. Można odnieść nieodparte wrażenie, że mocodawcom i sprawcom tego zamętu właśnie o to chodzi! Dlatego nasza obecność dzisiaj w tej świątyni oraz przy telewizorach i radioodbiornikach, a także nasza uwaga i refleksja wtedy, gdy będziemy słuchać i przeżywać to, co się teraz tutaj wydarza, jest tak ważna i potrzebna. Jest potrzebna, aby stawiać czoło fali przemilczeń, obłudy i kłamstwa, która gromadzi się i narasta wokół dramatu sprzed prawie czterech lat. Mnożą się i są forsowane najróżniejsze interpretacje i nadinterpretacje. Odwołam się do jednego przykładu, który tuż przed Bożym Narodzeniem szczególnie mnie poruszył. Oto profesor socjologii, honorowy rektor jednej z warszawskich uczelni, powiedział: „Część Polaków nie potrafi przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym”. Można by długo i na wielu płaszczyznach komentować to krótkie zdanie. Cały bolesny dramat został skwitowany określeniem „banalny wypadek lotniczy”, a autor tej wypowiedzi ma pretensję, że część Polaków nie chce przyjąć tego do wiadomości. Tymczasem prawda narzuca się samą swoją siłą, swoją oczywistością, a nie tym, czy ktoś potrafi, albo nie potrafi, przyjąć do wiadomości… (c.d.n.)