Kronika 2013r.

Kronika 2013r.

Kronika Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary w roku 2013r.

 

Nowy Rok 2013 powitaliśmy modlitewnie wzywając wstawiennictwa Matki Bożej, której obraz Jasnogórski zajmuje centralne miejsce w ołtarzu naszego kościoła.

 

W niedzielę 20 stycznia w Domu Polskim przy licznie zgromadzonej publiczności zostały zagrane „Jasełka” w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych aktorów. Temat Jasełek w Roku Wiary brzmiał: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Jak co roku do zasadniczego tematu Jasełek są włączane elementy patriotyczne, które przypominają ważne wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny.

 

W styczniu trwały prace renowacyjne przy sali parafialnej, podczas których odnowione zostały klatki schodowe, zainstalowane nowe oświetlenie w przedsionku do sali i na korytarzach oraz zamontowane nowe poręcze na schodach prowadzących do biblioteki. Odnowiona została także kuchnia parafialna przez wymianę  dwóch pieców kuchennych na gaz z elektrycznym zapłonem, zainstalowana została nowa zmywarka do naczyń, wymieniony kran i odprowadzenie wodne ze zlewozmywaka, położone dodatkowe płytki porcelanowe na ścianach. Prace wykonali nasi parafianie Zygmunt Bawoł i Edward Białowąs, którzy również odnawiali wszystkie trzy łazienki przy sali parafialnej w roku 2012.

 

W Środę Popielcowa 13 lutego rozpoczęliśmy Wielki Post z ceremonią posypania głów popiołem na Mszach o 9:00 rano i 19:00 wieczorem, podczas których było bardzo dużo wiernych pragnących rozpocząć czas nawrócenia tym szczególnym gestem pokuty. Jak co roku w okresie Wielkiego Postu Droga Krzyżowa dla dzieci w środy, dla młodzieży w czwartki i dla wszystkich w piątki, a w niedziele przed wieczorną Mszą św. Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym głoszonym przez Ks. Proboszcza. W każdą środę Wielkiego Postu podobnie jak to było w Adwencie, zarządzeniem Ks. Biskupa Fryderyka Henry we wszystkich kościołach diecezji Calgary dyżur księży w konfesjonałach od 7:30 – 8:30 wieczorem. W naszym kościele mamy codzienny dyżur w konfesjonałach godzinę przed wieczorną Mszą św., dlatego przychodzą często spowiadać się wierni z innych parafii.

 

Wielkim wydarzeniem dla całego Kościoła była abdykacja papieża Benedykta XVI pod koniec lutego, która parafianie przyjęli z głębokim zrozumieniem i modlitwą za Ojca świętego na każdej niedzielnej Mszy św. Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęła się doroczna zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne Diecezji Calgary. Nasza parafia jest zobowiązana do zebrania sumy $ 36,600 w ramach kolekty zatytułowanej „Together In Action” pod hasłem w tym roku: „Wy będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8).

 

Rekolekcje wielkopostne w dniach od 17-24 marca wygłosił Ks. Prof. Jan Perszon z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem „Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę” (Ef 2,8), nawiązując w swoich bardzo mądrych i przemyślanych konferencjach do obchodzonego Roku Wiary. Oto tematy wygłoszonych nauk rekolekcyjnych: Miłość Boża jest większa niż grzech, „Trudna” wiara w świecie współczesnym, Wiara „moja” czy wiara Kościoła, „Nieustannie się módlcie”, „Będziecie moimi świadkami”, „Jedni drugich brzemiona noście”, „Chwałą Bożą jest człowiek żyjący”.

 

Triduum Paschalne Wielkiego Tygodnia przeżyliśmy w naszej wspólnocie parafialnej również bardzo głęboko, ponieważ w jego przebieg było zaangażowanych wielu lektorów i kantorów, zespół młodzieżowy „Nadzieja” i chór parafialny „Vox Populi”, a rozważania każdego dnia głosił Ks. Rekolekcjonista Prof. Jan Perszon. W Wielki Czwartek podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej tradycyjne „mandatum” – obmycie nóg 12 mężczyznom reprezentujących różne grupy naszych parafian. W Wielki Piątek o godz. 15:00 była Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego, a wieczorem o godz. 19:00 Nabożeństwo Męki Pańskiej podczas którego śpiewał 40-osobowy chór „Vox Populi”. W Wielką Sobotę od wczesnych godzin rannych rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie prowadzona przez różne grupy modlitewne naszej parafii: Koło Żywego Różańca, Seniorzy z grupy „Młodzi duchem”, dzieci i młodzież oraz nauczyciele Szkoły Polskiej, Rycerstwo Niepokalanej, lektorzy i kantorzy, Rodzina Radia Maryja. Podczas tej adoracji święciliśmy co godzinę pokarmy na stół wielkanocny w kościele dla licznie przybywających jak co roku Polaków i Kanadyjczyków.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęliśmy od procesji rezurekcyjnej o godz. 7:00 rano po parkingu kościoła przy udziale licznych poczt sztandarowych, Rycerzy Kolumba w strojach odświętnych i tłumów wiernych. Podczas Mszy św. rezurekcyjnej pięknie wykonywał pieśni nasz chór parafialny „Vox Populi” pod dyrekcją pani Ireny Miazga.

Od Wielkiego Piątku do II Niedzieli Wielkanocnej trwała nowenna czyli Koronka do Miłosierdzia Bożego, co zostało uwieńczone adoracją Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o 12:30 trwająca do godziny 15:30 ze śpiewem przez młodzież koronki i innych pieśni religijnych. Po wieczornej Mszy św. Ks. Prof. Jan Perszon wygłosił interesujący wykład zatytułowany „Człowiek – istota otwarta na Boga”, na który przyszło wielu parafian, ponieważ Ks. Profesor jest znany z cyklu wykładów na tematy wiary, które są transmitowane przez TV Trwam.

 

Po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego 2 kwietnia rozpoczęły się w naszym kościele ważne prace przy nowym projekcie wykończenia ołtarza głównego z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Projekt ubogacenia prezbiterium wykonał nasz parafianin Pan Zygmunt Bawoł na zlecenie Ks. Proboszcza, który podsunął pewne idee dotyczące tego projektu. Całość prac nowego projektu ołtarza z kolumnami wykonali Panowie: Zygmunt Bawoł i Edward Białowąs w ciągu miesiąca kwietnia. Nowy ołtarz przyciąga uwagę swoim dostojeństwem i elegancją wykonania. Kolejny miesiąc maj był przeznaczony na odnowę wszystkich ławek w kościele z zamontowaniem nowych półek na śpiewniki, którą to pracę w rekordowym czasie wykonali już sprawdzeni nasi parafianie: Zygmunt Bawoł i Edward Białowąs za co należą się im brawa i wdzięczność wszystkich parafian. W ten sposób całość wystroju kościoła została odnowiona, a zaczęliśmy od zainstalowania nowych witraży w 2010 roku, następnie żyrandoli i wykończenie ścian metodą „stoneffects”, a w tym roku główny ołtarz i ławki.

 

Kościół Matki Bożej Królowej Pokoju obok Katedry pod wezwaniem Matki Bożej w Calgary jest kościołem stacyjnym w Roku Wiary, ogłoszonym przez Ks. Biskupa Fredericka Henry, dlatego odwiedzają go licznie parafianie z innych kościołów modląc się przed obrazem Pani Jasnogórskiej i uczestnicząc w liturgii sprawowanej tylko w języku polskim (z wyjątkiem chrztów, pogrzebów czy ślubów, kiedy odprawiamy również w języku angielskim).

 

10 maja Ks. Biskup Frederick Henry udzielił Sakramentu Bierzmowania 25 kandydatom naszej parafii. Przy tej okazji zobaczył nowy ołtarz, o którym wyraził pozytywną opinię.

W niedzielę 12 maja z okazji Dnia Matki wręczaliśmy wszystkim kobietom symboliczny goździk, a Rycerze Kolumba prosili o poparcie akcji „Prawo do życia” przez donację, która była honorowana znaczkiem z wyszytą różą.

 

W niedzielę 19 maja o godz. 2:00 pm na dodatkowej Mszy św. 24 dzieci przystąpiło do I Komunii św. wraz z rodzicami i ich gośćmi. W sali parafialnej odbyło się też przyjęcie komunijne dla 5 dzieci z ich rodzinami i zaproszonymi gośćmi. Przez kolejne cztery dni dzieci miały swój „Biały Tydzień”, uczestnicząc we Mszy św. i nabożeństwie majowym.

 

W niedzielę 26 maja odbył się koncert w sali parafialnej znanego piosenkarza Pawła Piekarczyka, który jest „niepoprawnie politycznie” bartem współczesnej piosenki, kontynuując tradycje m.in. Jana Pietrzaka czy Andrzeja Rosiewicza. Przejmujące, pełne wyrazu ballady i piosenki przenikają bezbłędną trafnością swojej treści, wołając o prawdę i sprawiedliwość w naszej Ojczyźnie.

 

W niedzielę 2 czerwca kiedy obchodzimy Boże Ciało, z powodu niepogody nie mogliśmy wyjść z procesją do przygotowanych czterech ołtarzy rozmieszczonych na parkingu. Nabożeństwo stacyjne przed Najświętszym Sakramentem zostało odprawione wewnątrz kościoła.

Po Mszach św. wieczornych przez miesiąc maj mieliśmy nabożeństwa ze śpiewem Litanii Loretańskiej, a w czerwcu ze śpiewem Litanii do Serca Jezusa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, które gromadzą jak co roku liczne rzesze wiernych.

 

W piątek 7 czerwca odbyło się w naszym kościele i sali parafialnej uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas kredytowych oraz pożegnanie tegorocznych maturzystów. Po zdanej maturze, która co roku odbywa się w naszej sali parafialnej 20 absolwentów odebrało dyplomy ukończenia Szkoły Polskiej im. Bł. Jana Pawła II, a wielu z nich otrzymało również nagrody i stypendia za wzorową naukę i aktywny udział w życiu społecznym i parafialnym.

W piątek 14 czerwca grupa ministrantów wraz z rodzicami i opiekunem Ks. Karolem Twarowskim udała się na trzy dniowy biwak nad jezioro w okolice Edmonton. Wszyscy wrócili pełni wrażeń z przygód nad jeziorem i zwiedzeniu wielkiego centrum handlowego w Edmonton z licznymi atrakcjami rozrywkowymi.

 

24 czerwca Ks. Proboszcz udał się do Polski na zasłużone wakacje, ponieważ rok wcześniej musiał pozostać w parafii doglądając prac remontowych łazienek przy sali parafialnej i zastępując wikarego będącego na probacji w Poznaniu.

W niedzielę 7 lipca przebywający na swoich wakacjach Ks. Stanisław Kociuba, Michalita z Miejsca Piastowego, głosił na wszystkich Mszach św. Słowo Boże przybliżając postać Św. Michała Archanioła i wręczając chętnym osobom szkaplerz Św. Michała, który jest wyrazem oddania w szczególną opiekę.

W dniach 20-21 lipca przebywał w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Prof. Antoni Debiński, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przy tej okazji wygłosił kazanie i spotkał się w sali parafialnej z Kołem Przyjaciół KUL istniejącym przy parafii.

 

W dniach 26-28 lipca grupa młodzieży z naszej parafii wraz z Ks. Karolem uczestniczyła w spotkaniu „One Rock 2013” w Cochrane, gdzie świętowano Jubileusz 100-lecia Diecezji Calgary i łączono się z młodzieżą na Światowym Dniu Młodzieży w Rio de Janeiro.

31 lipca Ks. Karol wyleciał do Polski na swoje wakacje, a w tym samym dniu przyleciał Ks. Proboszcz z wakacji z Polski.

W niedzielę 18 sierpnia obchodzony był Dzień Żołnierza przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło # 18 w Calgary i Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie, dlatego podczas Mszy św. modliliśmy się za obrońców naszej Ojczyzny wspominając Cud nad Wisłą z 1920r. Po Mszy św. w Domu Polskim odbyła się okolicznościowa akademia i uroczysty obiad dla wszystkich uczestników.

W niedzielę 15 września podczas dwóch Mszy św. śpiewał chór dziecięcy „Stokrotki” z Hamilton, Ontario pod dyrekcją Pana Kazimierza Chrapki, który prowadzi ten chór od 1985r. Po Mszy św. chór zaśpiewał kilka innych piosenek patriotycznych i religijnych.

Również w niedziele 15 września Mszą św. o godz. 11:00 rozpoczęły się Msze św. z udziałem dzieci. Po każdej Mszy św. rozdajemy dzieciom karteczki „Ziarno” z tekstem Ewangelii i pytaniami do odpowiedzi, które są nagradzane losowo słodyczami następnej niedzieli. Podczas Mszy św. śpiewa chórek dziecięcy „Laetare” prowadzony przez Siostry Dominikanki.

 

W dniach 16-20 września nasza parafia przeżywała nawiedzenie figury Matki Bożej z okazji Jubileuszu 100-lecia Diecezji Calgary, która to figura wędrowała po wszystkich kościołach diecezji. Program tej peregrynacji był następujący:

 

PONIEDZIAŁEK – 16 września

Uroczysta Msza św. koncelebrowana o godzinie 19:00 na powitanie figury z procesją sztandarów: Sztandar Parafialny, Sztandar Rycerstwa Niepokalanej, Sztandar Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Sztandar Szkoły Polskiej im. Bł. Jana Pawła II, Rycerze Kolumba, Sztandary Polonijne. Przywitanie Figury Matki Bożej, modlitwa za Diecezję. Podczas Liturgii, śpiewa chór „Vox Populi” (czytania, psalm, pieśni). Po Mszy św. – wystawienie Najświętszego Sakramentu i RÓŻANIEC w intencji Diecezji: Ks. Biskupa Fredericka Henry, kapłanów, sióstr zakonnych oraz  dzieci, młodzieży, dorosłych prowadzony przez parafian (przedstawicieli Rycerstwa Niepokalanej, Grupy Różańcowej, Radia Maryja, Rodziny Nazaretańskiej).

WTOREK – 17 września

 Podczas Mszy św. o godz. 19:00 śpiewa Zespół Młodzieżowy „Nadzieja”  (czytania, psalm, pieśni). Modlitwa w intencji Diecezji, Papieża, Kościoła. Zapraszamy młodzież szkolną i młodzież naszej parafii. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i RÓŻANIEC – prowadzony przez młodzież w formie śpiewów – kanony.

ŚRODA – 18 września Podczas Mszy św. o godz. 19:00 pieśni śpiewa chórek  “Laetare” (czytania, psalm – Siostry Dominikanki). Modlitwa w intencji naszej parafii. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i RÓŻANIEC – prowadzony przez Siostry Dominikanki i dzieci.

CZWARTEK – 19 września

Msza św. o godz. 19:00 w intencji powołań kapłańskich i zakonnych w naszej Diecezji. Liturgię przygotowują  lektorzy i ministranci. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i RÓŻANIEC w intencji powołań kapłanskich i zakonnych prowadzony przez ministrantów i lektorów. Na ten dzień zapraszamy wszystkich ministrantów, którzy kiedykolwiek służyli i nadal służą przy ołtarzu, aby wspólnie uczcić Matkę Bożą i modlić się o potrzebne łaski.

PIĄTEK – 20 września

Msza św. o godz. 19:00 w intencji rodzin naszej parafii i Diecezji Calgary. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i RÓŻANIEC w intencji Papieża Franciszka, duchowieństwa, całego Kościoła, szczególnie naszej Diecezji, Polski i Kanady – prowadzony przez przedstawicieli rodzin.

 

W dniach od 30 września do 3 października Ks. Proboszcz i Ks. Wikary uczestniczyli w dorocznym szkoleniu tzw. Study Days w Banff  dla wszystkich Księży z Diecezji Calgary. Tym razem spotkanie prowadzili przedstawiciele katolickiej telewizji „Salt and Light” z Toronto, prezentując najnowsze możliwości informatyczne i ich wykorzystanie w ewangelizacji młodego pokolenia.

 

Z okazji Roku Wiary, w niedzielę 13 października odbył się wykład na temat wiary w naszej sali parafialnej, który przygotował i wygłosił Dr. Michał Broniewski. Prelekcja z przeźroczami pod tytułem: “Bohaterowie Wiary Starego Testamentu” obejmowała szereg postaci ze Starego Testamentu, którzy swoim zawierzeniem Bogu, ukazali drogę wiary i przyczynili się do większego zbliżenia człowieka do Boga.

 

W niedzielę 20 października w Domu Polskim miał miejsce Koncert Charytatywny ku czci Błogosławionego Jana Pawła II zatytułowany: MIŁOŚĆ ZMIENIA ŚWIAT. Koncert zorganizowała Szkoła Polska im. Bł. Jana Pawła II w Calgary przy współudziale i pomocy Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów #18 oraz Siostry Dominikanki i Klub Seniorów.  W programie wystąpiły między innymi: chóry, zespoły taneczne, indywidualni artyści. Koncert ku czci Błogosławionego Papieża odbywa się w naszej parafii od trzech lat i za każdym razem są zbierane ofiary na cele dobroczynne. W tym roku ofiary były zbierane na wsparcie polskich ubogich dzieci (900 tysięcy dzieci w Polsce spożywa tylko jeden raz dziennie posiłek), samotnych matek oraz wsparcie działalności Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, której celem jest obrona życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

W związku z ogłoszoną datą kanonizacji Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII na niedziele 27 kwietnia 2014r. parafia nasza organizuje pielgrzymkę do Rzymu 60 osób z Ks. Proboszczem w dniach od 23 kwietnia do 4 maja. W planowanej pielgrzymce są przewidziane również inne miejsca do zwiedzania: Asyż, Orvieto, Loreto, Lanciano, Manoppello, Mont San Angelo, San Giovanni Rotondo, Monte Casino, Pompeii.

 

W niedziele 10 listopada w 95 rocznicę Niepodległości Polski została odprawiona Msza św. z udziałem kombatantów SPK Koło # 18 i członków Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego oraz harcerzy, a po Mszy św. odbyła się okolicznościowa akademia w Domu Polskim.

 

W piątek 29 listopada w katedrze Matki Bożej miała miejsce uroczysta Msza św. na zakończenie Roku Wiary i zakończenie Jubileuszu 100-lecia Diecezji Calgary w której uczestniczył ks. Proboszcz z grupą parafian.

 

W II Niedzielę Adwentu tradycyjnie jak co roku, Koło Modlitewno-Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej działające przy naszej parafii przeprowadziło składkę wśród wiernych na pomoc Kościołowi na Wschodzie, podczas której zebrano $ 6,772.00.

 

Od III Niedzieli Adwentu tygodniowe rekolekcje w naszej wspólnocie parafialnej głosił Ks. Dr hab. Tomasz Dutkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem „Wierzyć w Boga – wierzyć Bogu” jako swoiste podsumowanie obchodów Roku Wiary. Rekolekcje cieszyły się dużą popularnością, bo też tematy były interesujące np: Czuję że tracę wiarę – co robić ? Życie bez wiary – czy jest możliwe ? Wiara rozumna w epoce zabobonów, Modlę się o wiarę dla moich dzieci – dlaczego Bóg mnie nie wysłuchuje ? Czym jest doświadczenie Bożej obecności ? Wierzę w Syna Bożego, Dlaczego Eucharystia ?

 

W sobotę 21 grudnia przed IV Niedzielą Adwentu przeżywaliśmy w naszej wspólnocie Wigilię parafialną, w której wzięło udział 190 osób. W uroczystą atmosferę wigilijną wprowadził 40-osobowy chór parafialny „Vox Populi” pod dyrekcją Pani Ireny Miazgi, później były życzenia składane sobie nawzajem i od przedstawicieli różnych grup czy organizacji działających w naszej wspólnocie polonijnej w Calgary. Tradycyjne potrawy wigilijne zostały przygotowane przez grupę Pań i serwowane przez młodych kelnerów naszej parafii. Wigilia parafialna z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem i przyciąga licznych parafian i gości.

 

Tradycyjnie jak co roku dwie Pasterki o godz.21 i 24 gromadzą wielką liczbę Polaków żyjących w Calgary i okolicy. Kościół był wypełniony po brzegi na każdej Mszy św. Przed Pasterką o północy śpiewał kolędy zespół młodzieżowy „Nadzieja” a podczas Mszy św. chór parafialny „Vox Populi”. Kazania podczas Pasterek i w święta Bożego Narodzenia głosił Ks. Rekolekcjonista, który spędził ten czas świąteczny w naszej wspólnocie parafialnej.

Na zakończenie starego roku dziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski podczas Mszy św. i nabożeństwa dziękczynnego. W minionym roku 2013 zostało ochrzczonych 38 dzieci, do Pierwszej Komunii św. przystąpiło 25 dzieci, Sakrament Bierzmowania otrzymało 25 młodzieży, związek małżeński zawarło 3 pary narzeczeńskie w naszym kościele, a 5 par w Polsce lub innych krajach, na wieczny odpoczynek zostało odprowadzonych 34 zmarłych parafian. Obecnie w parafii mamy około 1550 adresów rodzin i pojedynczych osób. Najważniejsze prace wykonane w roku 2013 to nowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i odnowienie ławek w kościele oraz remont kuchni parafialnej przez zainstalowanie nowych pieców i innych urządzeń kuchennych.

Pragnę również dodać, że Szkoła Polska im. Bł. Jana Pawła II działająca pod patronatem naszej parafii liczy obecnie 330 uczniów, dla których zajęcia z języka polskiego, historii, geografii i religii prowadzi 26 nauczycieli i katechetów z 3–osobowym zarządem szkoły.  

 

To krótkie sprawozdanie nie obejmuje całości pracy duszpasterskiej w parafii, ale uwypukla najważniejsze wydarzenia w minionym roku 2013.

 

Ks. Czesław Rybacki, TChr.,

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju w Calgary