16 Listopada 2014r.

16 Listopada 2014r.

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

16 Listopada 2014r.

Prz 31,10-13.19-20.30-31; 1 Tes 5,1-6;  Mt 25,14-30

Ref: Błogosławiony, kto się boi Pana

            Ciekawość życia, świadomość jego końca, nadzieje z tym związane – te uczucia towarzyszą nam przez znaczną część naszego życia. Chcielibyśmy przeżyć życie dobrze, godnie, zdrowo i szczęśliwie, umrzeć w domu, na własnym łóżku, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Ale czy  to realne? Czy to możliwe? Czy też to tylko nasze „pobożne życzenia”. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Kościół przypomina nam słowa Pana wzywające nas do czuwania w oczekiwaniu Jego powrotu. Powinniśmy przygotować się na to, dając zdecydowaną odpowiedź na wezwanie do nawrócenia, które Pan Jezus do nas kieruje. Nie dajmy się zwieść ludzkiej ciekawości, dociekając, kiedy „dzień Pański” nadejdzie. Bezużyteczne byłoby to dociekanie, bo chociaż pewnym jest, że przyjdzie niezawodnie, to jednak kiedy i jak – wie tylko Bóg. I chodzi tu nie tylko o ostateczne przyjście Pana, ale także o Jego nadejście przy końcu życia ziemskiego każdego człowieka. Ewangelia dzisiejsza mówi o talentach, aby uświadomić nam, że tych, którzy należą do Chrystusa w wierze i żyją aktywnie w oczekiwaniu Jego powrotu, można porównać ze „sługą dobrym i wiernym”, który w sposób rozumny, sprawnie i owocnie zarządza dobrami nieobecnego Pana. Co oznacza talent? Talent to jednostka wagi, która w wielu krajach starożytnych została przyjęta za podstawę systemu pieniężnego, ale w kontekście ewangelicznym oznacza „dary”, które są udziałem każdego człowieka. To nasze zdolności, w które, po ludzku mówiąc, wyposażyła nas natura. Obserwacja życia pokazuje wielkie bogactwo tych talentów. Czy jednak uświadamiamy sobie, że każdy „talent” jest wezwaniem i zobowiązaniem do określonej pracy nad sobą samym i do pracy dla innych? Postępowanie sługi gnuśnego, człowieka, który nie dba o to, aby otrzymane dary  pomnażały się i przynosiły owoc, może nam się wydać znajome z naszych własnych doświadczeń. A jednocześnie pokazuje problem, z którym każdy z nas musi się zmierzyć – konieczność odróżnienia bojaźni Bożej od bojaźni fałszywej. Fałszywa opiera się na rachubie ludzkiej i nieufności wobec Boga, natomiast bojaźń Boża nie jest strachem, lecz darem Ducha Świętego, dzięki któremu człowiek boi się Boga obrażać, zasmucać i nie wypełniać Jego woli. Prawdziwą bojaźń Bożą ma ten, kto „chodzi drogami Pana” (Ps 128), czyli postępuje tak, jak dwaj słudzy pochwaleni przez Pana słowami: „Dobrze sługo dobry i wierny… wejdź do radości twego pana” (Mt 25,21 i 23). Każdemu z nas na przejście drogi naszego ziemskiego życia Bóg udzielił pewnych talentów: daru życia, zdolności rozumienia i chcenia, kochania i działania, różnych łask, miłości, osobistego powołania. Rozdzielił te talenty w różny sposób, ale nie jest to niesprawiedliwe, bo każdy dostał tyle, ile jest mu potrzebne do zbawienia. Nie jest ważne, czy dostało się dużo czy mało, ale ważne jest gorliwe używanie tego, co się otrzymało.  Problem powstaje w momencie, gdy sami nie wiemy, jak ich używać, jak je rozwijać, jak z nimi żyć. Czasami nasze talenty wymagają rozwinięcia poprzez pracę, a czasami same wypływają na wierzch, ale to tylko od nas zależy, czy je właściwie wykorzystamy, czy też zagrzebiemy w głębokim, dobrze ukrytym (także przed nami) schowku. I tylko wypada się zastanowić, czy to fałszywa pokora, czy też małoduszność i lenistwo, by nie używać darów Bożych. Bóg wymaga, aby to, czego każdemu z nas udzielił, zostało spożytkowane na służbę dla Niego i dla bliźnich. Kto otrzymał więcej, ma dać z siebie więcej – wprawdzie wymaga to większego wysiłku, ale nagroda  będzie niewspółmiernie większa. Nie zazdrośćmy innym ich talentów, troszczmy się o własny rozwój, nie tylko fizyczny, ale także, a może przede wszystkim, o rozwój intelektualny i duchowy, aby nasze życie było twórcze, abyśmy pomnażali DARY otrzymane od Boga i abyśmy zdołali  zrozumieć, po co zostały nam dane.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 15 listopada

18:00 – + Edward Nutowicz (21 rocz.)    – córka z rodziną

Niedziela, 16 listopada

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Kasi             – babcia

9:30 – ++ Jan i Bronisława Mazur oraz Zdzisław, Marian i Kazimierz

11:00 – + Jan Olszewski                          – Andrzej z rodziną

12:30 – ++ Andrzej Pawlicki i Władysław Streżyński

– rodzina

 

19:00 – ++ Grażyna i Bogdan Mercik i zmarli z rodziny

–            – rodzice-   –

Poniedziałek, 17 listopada

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Ani

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Andrzeja i Lucyny w 30 rocznicę ślubu małżeńskiego

Wtorek, 18 listopada

19:00 – + Stanisława i Józef Pohoryło                    – rodzina

19:00 – ++ Krzysztof i Wiesława                   – rodz. Pieczara

Środa, 19 listopada

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Piotrowski, Różnicki i Lisiński

19:00 – + Bożena Bidzińska

Czwartek, 20 listopada

9:00 – ++ Halina i Władysław Karpiński             – rodzina

19:00 – ++ Józefa i Piotr Łotysz                                     – córka

Piątek, 21 listopada

9:00 – ++ Władysława, Jan i Monika Krupa oraz Sylvia Filip                                                                                        – rodzina

19:00 – Dziękczynna za opiekę Matki Bożej nad Zgromadzeniem Sióstr Dominikanek, z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo (Odnowienie Ślubów)

– Siostry Dominikanki

 

Sobota, 22 listopada

8:30 – O Boże błogosławieństw dla Heni i Edmunda i całej rodziny                                                                               – mama

18:00 – + Stanisław Pokigo (20 rocz)

Niedziela Chrystusa Króla, 23 listopada

8:00 – O Boże błogosławieństwo dla Księży naszej parafii z okazji patronalnego święta

9:30 – ++ Maria i Piotr Bakon oraz Stanisława i Stanisław Bednarczyk                                                                              – syn

11:00 – ++ zmarłych z rodziny Chyc-Cieś i Kułach

12:30 – ++ Bronisława i Kazimierz Gałaszkiewicz

 

19:00 – +- Wojciech Godek                                      – rodzina-       –

LEKTORZY  15-16 listopada

18:00 – M. Edgar, M. Kulaga M. Broniewski

8:00 – A. Rudzińska, M. Sobczak, B. Chabiera

9:30 – M. Podgórny, D. Topor, Z. Topor

11:00 – E. Kiegler, Laetare, M.Kaczan

12:30 – T.Kot, M. Iskra, M. Domaradzki

19:00 – Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

 

WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH

Przez cały miesiąc listopad modlimy się w tradycyjnych „Wypominkach” za zmarłych. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych.

ZEBRANIE RADY PARAFIALNEJ

Zapraszamy Radę Parafialną w nowym składzie na zebranie we wtorek 18 listopada na godzinę 19:45.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY O.PIO

Zapraszamy wszystkich, którzy należą do modlitewnej grupy Ojca Pio na spotkanie w sobotę 22 listopada bezpośrednio po Mszy św. o godzinie 18:00.

DRUGA  KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU

W przyszłą niedzielę 23 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla przypada patronalne święto Księży Chrystusowców. Z tej okazji przewidziana jest doroczna kolekta na Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu, które przygotowuje przyszłych duszpasterzy dla Polonii. Koperty na ofiary znajdują się w rocznym zestawie z datą 23 listopada, natomiast dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

ŚWIATOWE DNI MŁODYCH 2016

Wszystkich zainteresowanych wyjazdem na Światowe Dni Młodych, które odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016r. w Krakowie, prosimy o zgłoszenie się do Ks. Karola lub Sr. Salome. Zapisy przyjmujemy do końca listopada 2014r. Pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych wyjazdem odbędzie się 30 listopada po Mszy św. wieczornej.

SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie ze Świętym Mikołajem w sali parafialnej w sobotę 6 grudnia o godz. 19:00. Zapisy przyjmują Siostry Dominikanki. Tel: 403-282-5077.

KAWIARENKA – SZKOŁA POLSKA

Zapraszamy do kawiarenki w imieniu Nauczycieli i Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Polskiej na kawę i smaczne ciasta.

PARAFIALNA ZABAWA SYLWESTROWA

Parafia zaprasza na Sylwestra 31 grudnia 2014r. Coctail o godz. 19:00. Kolacja 19:30. Zabawa do godziny 2:00am. Muzyka – Bogdan Chabiera. Cena biletu $ 90.00. Kontakt i rezerwacja Małgorzata Iskra 403-217-2745.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

W środę 19 listopada, o godz. 19:45 – spotkanie Rycerzy Kolumba. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci do organizacji. Więcej informacji udziela Aleksander Gurgul, tel: 403-567-9400.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

 

KONSULAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CALGARY

Uprzejmie informuje, że w dniu 19 i 20 listopada. od godz: 9:00-17:00 będzie dyżur konsularny, podczas którego przyjmowane będą wnioski paszportowe.   Konsulat RP w Calgary posiada siedzibę pod nowym odresem:  6224- 29 Street S.E. Prosimy także o kontakt telefoniczny, jeżeli występuje taka potrzeba 604 -688-4730. Dane personalne prosimy przesyłać  drogą elektroniczną na następujący adres: Rejestracja paszportowa online: www.vancouver.msz.gov.pl  Następujące dane osobowe należy przesłać na adres Konsulatu Generalnego RP  w Vancouver: imię, nazwisko,  nazwisko panieńskie (dla kobiet) data i miejsce urodzenia,  imiona rodziców, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer posiadanego  paszportu, jaki urząd wydał, numer PESEL

Zygmunt Potocki Konsul Honorowy RP w Calgary

ZEBRANIE S.P.K. KOŁA #18 W CALGARY

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 16 listopada w Domu Polskim o godzinie 14:30. Zapraszamy członków naszego koła #18, i tych którzy są zainteresowani.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY

Zaprasza na miesięczne zebranie w niedzielę, 23 listopada o godz.14.30. Na to zebranie, które odbędzie się w Domu Polskim, zapraszamy zrzeszonych w Stowarzyszeniu oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.

 

 

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA

Zatrudnię od zaraz wykwalifikowanego płytkarza. Tel: 403-918-7657 (1x)

CIASTA NA ZAMÓWIENIE

Pieczenie ciast (tradycyjne i nie tylko) z możliwością dostawy do domu. Bliższe informacje pod Tel. 587-892-6370 (1x)

POSZUKUJĘ OSOBY DO TOWARZYSTWA

Starsza pani przebywająca w szpitalu w South Campus poszukuje osoby dla towarzystwa 3 razy w tygodniu po 3 lub 4 godziny. Łatwy dojazd publicznym transportem. Proszę o kontakt 403-619-5761 (1x)

WARM FLOOR

Nareszcie podłogowe ogrzewanie, na które można sobie pozwolić. ULc certyfikat z gwarancją, polski produkt. Poszukujemy klientów, instolatorów, dilerów/dystrybutorów w Albercie. Tel. 250–861-6577, lub 503-481-1385. (1x)

POTRZEBNE KOBIETY DO SPRZĄTANIA DOMÓW

Dobre warunki i wynagrodzenie. Preferowane kobiety z własnym samochodem i Kanadyjskim prawem jazdy.

Dla kobiet tylko sprzątających $ 14.00 na godzinę na początek. Stawka od $18.00 do $ 20.00 na godzinę w zależności od doświadczenia. Przejazdy pomiędzy domami wliczone w czas pracy. Wymagane pozwolenie na pracę w Kanadzie. Tel. 403-803-1747 (2x)

PRACA

Zatrudnię pracownice w charakterze: krawcowe i szwaczki na pełny etat. Tel: 403-279-9853 (1x)

PRACA

Firma Alberta Partition Construction Ltd. zatrudni pracowników. Kontakt Krzysiek: 403-472-7124 (3x)

Katecheza papieża Franciszka z 12 listopada

 

Drodzy bracia i siostry,

W poprzedniej katechezie wykazaliśmy, że Pan nadal pasie swoją owczarnię poprzez posługę biskupów, wspomaganych przez prezbiterów i diakonów. To w nich Jezus się uobecnia w mocy Swego Ducha i nadal służy Kościołowi, umacniając w nim wiarę, nadzieją i świadectwo miłości. Posługi te stanowią więc wielki dar Boga dla każdej wspólnoty chrześcijańskiej i dla całego Kościoła, ponieważ są one żywym znakiem Jego obecności i Jego miłości. Dzisiaj chcemy zapytać: co jest wymagane od tych sług Kościoła, aby mogli żyć autentycznie i owocnie swoją posługą?
1. Św. Paweł Apostoł w „Listach pasterskich” posłanych do swoich uczniów Tymoteusza i Tytusa staranie zastanawia się nad postacią biskupów, prezbiterów i diakonów, także nad postacią wiernych – osób starszych, młodych, opisując miejsce każdego chrześcijanina w Kościele. Nakreślił wobec biskupów, prezbiterów i diakonów do czego są powołani oraz wskazał prerogatywy, jakie powinni mieć ci, którzy zostaną wybrani i którym zostaną powierzone te posługi. Znamienne, że wraz z cechami dotyczącymi wiary i życia duchowego, których nie można zaniedbywać, – wymieniono cechy typowo ludzkie: gościnność, trzeźwość, cierpliwość, łagodność, wiarygodność, dobroć serca. Jest to alfabet, podstawowe zasady każdej posługi! Powinny to być podstawowe zasady działania każdego biskupa, prezbitera i diakona. Tak, bo bez tej pięknej i autentycznej predyspozycji do spotykania, poznawania i nawiązywania dialogu, doceniania i nawiązywania relacji z braćmi w sposób szczery i naznaczony szacunkiem nie można służyć i dawać prawdziwie radosnego i wiarygodnego świadectwa.
2. Św. Paweł zaleca także swoim uczniom, a w konsekwencji także tym wszystkim, którym powierzono posługę duszpasterską – czy to biskupom, prezbiterom czy też diakonom – pewną zasadniczą postawę. Apostoł zachęca do nieustannego ożywiania otrzymanego wcześniej daru (por. 1 Tm 4,14; 2 Tym 1,6). Oznacza to, że zawsze żywa musi być świadomość, iż nikt nie jest biskupem, prezbiterem czy diakonem, dlatego, że jest mądrzejszy, bardziej utalentowany i lepszy od innych, ale jedynie ze względu na dar, dar miłości udzielony przez Boga w mocy Jego Ducha, dla dobra Swego ludu. Ta świadomość jest naprawdę bardzo ważna i jest łaską, o którą trzeba codziennie prosić! Rzeczywiście pasterz, który jest świadomy, że jego posługa wypływa jedynie z miłosierdzia i miłości Boga nigdy nie może przyjąć postawy autorytarnej, tak jakby wszyscy byli u jego stóp a wspólnota była jego własnością, jego osobistym królestwem.
3. Świadomość, że wszystko jest darem, wszystko jest łaską pomaga pasterzowi także w tym, aby nie popaść w pokusę stawiania siebie w centrum uwagi i polegać tylko na sobie. Są to pokusy próżności, pychy, samowystarczalności, chełpliwości. Biada gdyby jakiś biskup, prezbiter lub diakon myśleli, że wiedzą wszystko, że zawsze mają właściwą odpowiedź na wszystko i nie potrzebują nikogo. Przeciwnie świadomość, że on sam jest pierwszym przedmiotem miłosierdzia i współczucia Boga powinna prowadzić sługę Kościoła do bycia zawsze pokornym i wyrozumiałym wobec innych. Mimo świadomości, że jest powołanym, aby mężnie strzec depozytu wiary (por. 1 Tm 6:20), będzie słuchał ludzi. Jest on bowiem świadomy, że zawsze ma się czego uczyć, nawet od tych, którzy mogą być jeszcze dalecy od wiary i Kościoła. W odniesieniu do braci powinno to prowadzić do przyjęcia nowej postawy, naznaczonej dzieleniem się, współodpowiedzialnością i komunią. Drodzy przyjaciele, musimy zawsze być wdzięczni Panu, ponieważ w osobie i posłudze biskupów, prezbiterów i diakonów nadal prowadzi On i kształtuje swój Kościół, sprawiając, że wrasta on na drodze świętości. Jednocześnie musimy nadal się modlić, aby pasterze naszych wspólnot byli żywym obrazem komunii i miłości Boga.