14 grudnia 2014r.

14 grudnia 2014r.

III NIEDZIELA ADWENTU

14 grudnia 2014r.

Iz 61,1-2a.10-11; 1 Tes 5,16-24; J 1,6-8.19-28

Ref: Duch mój się raduje w Bogu, Zbawcy moim

 

Dwa słowa dzisiaj są dla nas ważne – radość i nawrócenie. Obojętnie w jakiej kolejności będziemy ich używać, to jednak właśnie dzisiaj mają znaczenie szczególne, bo III Niedziela Adwentu, nosząca nazwę Gaudete – Niedziela Radości, mówi o radości oczekiwania, o przyjściu Oczekiwanego, ale chcąc doświadczyć radości oczekiwania, trzeba się nawrócić. Nie traktujcie słów o nawróceniu jako pouczenia czy przestrogi. Przecież nasze nawrócenie to również nasze otwarcie na słowa, gesty i czyny Chrystusa, który nas prowadzi  ku sobie, do swego serca. To otwarcie oznacza naszą ufność, bo jak w pierwszym czytaniu słyszymy „Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło krzyknie.” (Iz 35,5-6), a więc radość z tego, co nastąpi, czego oczekujemy, czego pragniemy. Jak się do przyjścia przygotować, jak nawrócić? Święty Jakub w swoim liście daje nam taką radę: „Tak i wy bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie.” (Jk 5,8). Każdy z nas zinterpretuje te słowa po swojemu, tak samo każdy z nas będzie szukał dla siebie wzorca postępowania. A zatem  postawmy sobie kilka pytań: Kim tak naprawdę jest Bóg dla moich myśli, dla mojego serca, dla całego mojego życia i działania? Czy jako chrześcijanin nie tylko wierzę w Niego, ale również Mu ufam? Czy mówię o Nim innym? Czy daję świadectwo o Nim w środowisku rodzinnym, środowisku pracy, szkoły? Uczniowie Jana Chrzciciela zapytali samego Jezusa: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” (Mt11,3).. Większość z nas częściej pyta o to, kim jest Jezus, księży, katechetów, spowiedników czy też profesorów uniwersytetów katolickich. Zapominamy, że trzeba tak jak uczniowie Jana Chrzciciela zapytać samego Pana Jezusa: postawić to pytanie na modlitwie, w czasie Mszy świętej, po Komunii świętej. Gdyby uczniom Jana Pan Jezus powiedział: Jestem Mesjaszem – nikt by nie zrozumiał. A jeśli by powiedział: jestem Bogiem – nikt by w to nie uwierzył. Odpowiedź Pana Jezusa była inna. Znaczyła: wtedy Mnie poznacie, kiedy zobaczycie, co czynię.

 

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 13 grudnia

18:00 – + Czesław Waśkiewicz (6 rocz.) – córka Beata z rodziną

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla żyjących parafian, a dla zmarłych o wieczny pokój

Niedziela, 14 grudnia

8:00 – Dziękczynna za szczęśliwe urodzenie wnuczki Inez                                                                    – dziadkowie

9:30 – + Antoni Kulikowski                                   – rodzina

11:00 – ++ Irena i Stanisław Bałdyga oraz Mieczysław i Ryszard Bałdyga                                                     – rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Renaty Piekut z okazji Urodzin                         – rodzina Machula

19:00 – +-+ Janina Turkowska i Krzysztof Gęsiarz

 

Poniedziałek, 15 grudnia

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Joanny i Filipa                                                                                   – rodzina

19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Gradkowskich i Gawrzyjał                                                    – rodz. Gawrzyjał

19:00 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Karoliny                                                               – rodzice

Wtorek, 16 grudnia

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Kamila     – babcia

19:00 – ++ Stefania i Andrzej Kochmański i zmarli z ich rodzin oraz dusze w czyśćcu cierpiące               – rodzina

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Aleksandra Mańkiewicz                                                               – chrzestny

Środa, 17 grudnia

19:00 – ++ Za zmarłych z rodzin Sióstr Dominikanek

19:00 – + Danuta Szala                                                    – mama

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Jerzego i jego rodziny                                                                                              – mama

Czwartek, 18 grudnia

9:00 – + Sr. Celestyna                          – Siostry Dominikanki

19:00 – ++ Zygmunt, Helena i Tadeusz Właziński oraz zmarli z rodziny Wojewodów                                      – rodzina

19:00 – ++ Jadwiga, Kazimierz i Jacek Machula oraz zmarli z rodziny                                           – syn z rodziną

Piątek, 19 grudnia

9:00 – ++ Witold, Maria i Marek Rećko

19:00 – ++ Zdzisław Mazur i zmarli z rodziny Tłustochowicz i Mazur

19:00 – + Zofia Gonet                                                   – rodzina

Sobota, 20 grudnia

8:30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Zofii  – bratanica

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Emilii w dniu Urodzin

18:00 – O Boże błogosławieństwo dla żyjących parafian, a dla zmarłych o wieczny pokój

Niedziela, 21 grudnia

8:00 – Dziękczynna za łaski oraz o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Anny

9:30 – O Boże błogosławieństwo dla Renaty Piekut i Arkadiusza Senderowskiego z okazji Urodzin

11:00 – ++ Mikołaj Kosacz (20 rocz) i Janina Tawreł    – rodzina

12:30 – ++ Marian Gąska i zmarli z rodziny oraz Zofia i Józef Zasadniewski

 

19:00 – +- Michalina Olszewska (16 rocz)

– wnuczka z rodziną

 

LEKTORZY 13-14 grudnia

18:00 – M. Edgar, D. Topor, Z. Topor

8:00 – M. Pepłowski, A. Rudzińska, B. Chabiera

9:30 – J. Borecki, M. Iskra, J. Kraska

11:00 – P. Adamski, S. Teresa, M. Kaczan

12:30 – W. Potocka, Organista, J. Pietrzak

19:00 – Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

REKOLEKCJE ADWENTOWE

Serdecznie witamy w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Dr. Sławomira Tykarskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który głosi nam nauki rekolekcyjne przez cały tydzień od 14-21 grudnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian na rekolekcje według porządku rozkładu Mszy św.:

Niedziela – Rekolekcje czyli czas ponownego zbierania

Poniedziałek – „Kim właściwie On jest” (Mk 4,41)

Wtorek – „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10,10)

Środa – „Zawsze się radujcie (…). W każdym położeniu dziękujcie” (1Tes 5, 16-18)

Czwartek – „Lecz lud zaczął szemrać przeciw Panu narzekając, że jest mu źle” (Lb 11,1)

Piątek –  „Panie, naucz nas się modlić” (Łk 11,1)

Sobota –  „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” (Jan Paweł II)

Niedziela – „Niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38)

W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów.

12 GRUDNIA – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE – POMOC MISJOM W MEKSYKU

Jak co roku, Biskup Frederick Henry, zwraca się z prośbą do wszystkich parafian naszej Diecezji o poparcie i złożenie ofiary na pomoc misjom w Meksyku. Druga kolekta będzie zbierana po Komunii św. – serdeczne Bóg zapłać za ofiary!

PODZIĘKOWANIE

Koło Modlitewno-Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim Ofiarodawcom, którzy złożyli ofiarę na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Zebrano sumę $8.381.52, które wspomogą placówki będące w trudnej, a nieraz wręcz dramatycznej sytuacji na Wschodzie. Niech Dobry Bóg wynagrodzi łaskami, a Niepokalana otacza szczególną opieką – BÓG ZAPŁAĆ!

KOPERTY NA OFIARY NA 2015 ROK

W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać !

RORATY DLA DZECI

Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19:00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony i dobre uczynki.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, które przygotowują Panie z „Grupy Parafialnej”.

SPRZEDAŻ CIAST ŚWIĄTECZNYCH

W sali parafialnej można nabywać ciasta świąteczne przygotowane przez Panie z „Grupy Parafialnej”.

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stole z kawą i ciastem.

STOISKA W SALI PARAFIALNEJ

W dzisiejszą niedzielę zapraszamy do sali parafialnej na kiermasz książek, kalendarzy, beretów, kapeluszy, biżuteri.

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY

W dzisiejszą niedzielę przed rozpoczęciem Mszy św. i po każdej Mszy św. ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Donacje w postaci dobrowolnej ofiary !

WIGILIA PARAFIALNA

Wieczór wigilijny naszej wspólnoty odbędzie się w sobotę 20 grudnia o godzinie 19:00. Tradycyjne dania wigilijne w nastroju świątecznym z opłatkiem i życzeniami oraz w oprawie artystycznej. Bilety są do nabycia w sali parafialnej. Cena biletu $ 25.00 dla dorosłych i $ 15.00 dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia wigilijnej wieczerzy w naszej wspólnocie parafialnej !

SPOTKANIE Z CHORYMI I STARSZYMI

Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych parafian z naszej parafii będzie w niedzielę 21 grudnia na Mszy św. o godz. 12:30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z poczęstunkiem w sali parafialnej.

SPOTKANIE OPŁATKOWE RODZINY RADIA MARYJA

W Niedzielę Świętej Rodziny 28 grudnia po Mszy św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie Opłatkowe Rodziny Radia Maryja na które przybędzie O. Jacek Cydzik, redemptorysta z Toronto. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Koła Rodziny Radia Maryja oraz sympatyków.

PARAFIALNA ZABAWA SYLWESTROWA

Z inicjatywy grupy parafian serdecznie zapraszamy na Zabawę Sylwestrową do naszej sali parafialnej 31 grudnia. Coctail o godz. 19:00. Kolacja 19:30. Zabawa do godziny 2:00am. Muzyka – Bogdan Chabiera. Cena biletu $ 90.00. Kontakt i rezerwacja: Małgorzata Iskra 403-217-2745.

JASEłKA 2015 – PÓJDŹMY, POKłOŃMY SIĘ PANU

W niedzielę 18 stycznia 2015 roku, odbędą się w Domu Polskim o godz. 16:00 Jasełka „PÓJDŹMY, POKŁOŃMY SIĘ PANU”. Serdecznie zapraszamy całą Polonię, aby tradycyjnie spotkać się i wspólnie ciągle przeżywać radosne chwile związane z Narodzeniem Pana. Zobaczymy pasterzy, górali, Trzech Króli i innych bohaterów znanych z historii Polski, usłyszymy pieśni, zobaczymy tańce w wykonaniu naszych zespołów polonijnych, a nade wszystko usłyszymy słowa, przepojone mądrością, wskazującą, jak wygrać życie, czyli jak przeżyć życie pięknie i wartościowo.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2015. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 14 stycznia. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać !

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

W tym tygodniu w środę 17 grudnia, o godz. 20:00 – spotkanie Rycerzy Kolumba i opłatek dla członków i ich rodzin w sali parafialnej. Więcej informacji: Aleksander Gurgul, tel. 403 -567-9400.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

WIGILIA W DOMU POLSKIM

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić Wigilię 24 grudnia w przyjemniej, świątecznej polonijnej atmosferze w godzinach 18:00-21:00 do Domu Polskiego w Calgary. Będzie tradycyjna kolacja wigilijna, przygotowana przez szefa kuchni z Polski Adriana Rykowskiego i wolontariuszy. Wigilia jest sponsorowana przez biznesmena z Polski oraz organizacje i ludzi dobrej woli z Calgary. Kolędy, opłatek, wspomnienia i rozważania wigilijne. A wszystko to za darmo! (ciasto i pomoc mile widziane).  Należy jedynie zapisać się przed 15 grudnia, aby być na liście gości dzwonić na nr: 403-293-5560. Pozostało jeszcze trochę wolnych miejsc. Więcej informacji na www.ploty.com   lub http://bit.ly/1zKK3Oz

ZESPÓŁ „KRAKUSY”

Przybieżeli do Betlejem… Zgodnie ze staropolskim obyczajem w styczniu zespół Krakusy wyruszy po kolędzie. Osoby które chciałyby zaprosić do swoich domów 5-6 osobową grupę z niedługim programem artystycznym proszone są o kontakt z nami pod adresem mailowym info@krakusy.ca w celu ustalenia terminu wizyty. Datki na potrzeby zespołu w związku z wyjazdem na festiwal folklorystyczny w Polsce mile widziane.

SYLWESTRA W DOMU POLSKIM

O szczegóły, informacje i bilety prosimy dzwonić Tel:403-291-3757 e-mail: info@dompolski.ca

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

GOSIA’S PIEROGI

Na każde spotkania, i nie tylko rodzinne. Pyszne domowego wyrobu pierogi różnego rodzaju, gołąbki oraz inne dania. Planowane zamówienia mile widziane. Kontakt Małgorzata lub Piotr. Tel:403-393-9980 (7x)

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZĄTANIA DOMÓW

Praca na pełny etat na stanowiska: Team Leader – wymagany samochód ($21/godz). Cleaning Partner ($14/godz). Praca od poniedziałku do piątku (Southwest Calgary). Wolne wieczory i weekendy. Pełnopłatne przejazdy między serwisami . Zapewniamy płatne szkolenie. Praca w przyjaznym, 2-osobowym zespole i miłej atmosferze. Oferujemy świadczenia zdrowotne. Zadzwoń po więcej informacji: 403-829-0687 (2x)

POSZUKUJĘ OPIEKUNKI

Potrzebna pomoc dla starszej osoby w godzinach od 9:00 do 12:00 ewentualnie godziny po południu od 16:00 do 18:00 lub więcej. Osoba ta musi posiadać Social Insurance. Proszę dzwonić po więcej informacji. Tel: 403-253-0865 (2x)

PAPIESKIE INTENCJE MISYJNE 2015 ROK

Styczeń- Życie zakonne – Aby w roku poświęconym życiu konsekrowanemu zakonnicy i zakonnice na nowo odkryli radość z naśladowania Chrystusa i starali się służyć z zapałem ubogim.

Luty – Małżonkowie w separacji – Aby małżonkowie, którzy pozostają w separacji, znaleźli akceptację i wsparcie we wspólnocie chrześcijańskiej. Marzec – Udział kobiet – Aby wyjątkowy wkład kobiet w życie Kościoła został zauważony i doceniony.

Kwiecień – Chrześcijanie prześladowani – Aby prześladowani chrześcijanie mogli doświadczyć umacniającej obecności Zmartwychwstałego Pana i solidarności Kościoła. Maj – Otwartość na misje – Aby dzięki orędownictwu Maryi chrześcijanie żyjący w środowiskach zlaicyzowanych byli gotowi do głoszenia Jezusa.

Czerwiec – Powołania – Aby osobiste spotkanie z Jezusem wzbudziło w wielu młodych pragnienie powołania do życia kapłańskiego lub zakonnego.

Lipiec – Ubodzy w Ameryce Łacińskiej – Aby wobec nierówności społecznych chrześcijanie Ameryki Łacińskiej mogli świadczyć o miłości do ubogich i aby mieli udział w tworzeniu bardziej braterskiego społeczeństwa.

Sierpień – Współpraca z wykluczonymi – Abyśmy byli wsparciem dla tych, którzy znaleźli się na marginesie ludzkiego życia i społeczeństwa.

Wrzesień – Katecheci – Aby katecheci dawali świadectwo życia zgodnego z wiarą, którą głoszą. Październik – Misje w Azji – Aby wspólnoty chrześcijańskie w Azji głosiły Ewangelię w duchu misyjnym tym, którzy jej jeszcze oczekują.

Listopad – Pasterze – Aby pasterze Kościoła, kochając głęboko powierzoną sobie owczarnię, towarzyszyli jej i podtrzymywali żywą jej nadzieję.

Grudzień – Rodziny – Aby rodziny, zwłaszcza te, które cierpią, odnalazły w narodzinach Jezusa znak nadziei.