18 stycznia, 2015

18 stycznia, 2015

II NIEDZIELA ZWYKŁA

18 stycznia 2015

1 Sm 3,3b-10.19;1 Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42

Ref: Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Samuel czuwał w przybytku. Arka Przymierza, widzialny znak obecności Boga na ziemi, była blisko. W ciszy nocnej Samuel usłyszał skierowane do niego wezwanie. Ktoś wołał go po imieniu. Był przekonany, że to kapłan Heli. Pobiegł do niego. Jeszcze nie umiał odróżnić głosu człowieka od głosu Boga. Pomógł mu w tym stary kapłan. Wiedział on, że Bóg obecny w przybytku może przemówić do człowieka. Odtąd Samuel do końca swego życia pozostanie w bezpośrednim kontakcie z Bogiem. To wielki dzień, w którym człowiek wierzący usłyszy swoje imię wypowiedziane przez Boga. Jest to wezwanie do podjęcia dialogu. Odtąd ten jeden głos wyróżnia się jakościowo wśród wszystkich głosów, jakie można usłyszeć na ziemi. Mówi do nas każde stworzenie: szum jodły, szmer strumyka, plusk fali, śpiew ptaka, grzmot pioruna, łoskot sunącej w dół lawiny. Szczególnie wiele mówią do nas ludzie. Bywa, że jesteśmy zmęczeni ich mówieniem. Czekamy na chwilę ciszy. Wśród tych milionów słów słowo Boga skierowane do nas posiada znaczenie wyjątkowe. Nikt bowiem nie ma nam do powiedzenia nic cenniejszego niż Bóg. Niewielu ludzi wierzących ma takie szczęście jak Samuel, by już we wczesnej młodości usłyszeć Boga, większość dorasta do tego całymi latami. Przeżywają tę przygodę wytrwali. W dorastaniu do spotkania z Bogiem trzeba mieć na uwadze dwa przeszkadzające głosy. Pierwszym jest głos ciała. Najgłośniej na tej ziemi woła nasze ciało. Ono też stanowi z reguły stację zagłuszającą głos samego Boga. Ciało woła o chleb, napój, ubranie, mieszkanie, rozrywkę, wygodę, przyjemność. To jest bardzo głośne wołanie. Św. Paweł ujawnia Koryntianom szczególną moc tego głosu, przestrzegając, że „ciało nie jest dla rozpusty, ale dla Pana, a Pan dla ciała /…./. Ciało jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest /…/, chwalcie więc Boga w waszym ciele!” Wezwanie to przypomina, że człowiek nawet ciałem może wielbić Boga, o ile tylko dostosuje je do Jego prawa. Drugi głos pochodzi od świata. Ten ma nam do zaofiarowania tysiące swoich wartości. Usiłuje je reklamować możliwie głośno. Świat posiada wiele rozgłośni o wielkim zasięgu, z których przekazuje swoje wezwanie. W praktyce głos świata najczęściej potęguje głos ciała. Ten duet jest w stanie odwrócić uwagę człowieka od Boga. Jeśli się to uda, delikatny głos Stwórcy nie dociera do człowieka przez całe lata. Mądrość polega na rozróżnieniu głosu ciała i świata od głosu Boga. Ten, kto nastawi swe serce na jego odbiór, wchodzi w bardzo żywy i ubogacający kontakt z samym Stwórcą. Tak się stało z uczniami Jezusa, którzy odpowiedzieli na Jego wezwanie. Dziś wielu ludzi lubi słuchać głosu ciała i głosu świata, nie zabiegając zupełnie o usłyszenie głosu Boga. Jest to smutny znak upadku moralnego i religijnego.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 17 stycznia

18:00 – ++ Anna, Antoni, Józef i Henryk Różncki                    – rodzina

Niedziela, 18 stycznia  

8:00 – ++ Andrzej Kociołek, Albina Byrdziak (20 rocz.) i Henryk Szuta (2 rocz.)          – rodzina

9:30 – ++ Jagoda Tłustochowicz i zmarli z rodziny           – Anna Mazur z dziećmi

11:00 – Radio Maryja, TV Trwam za Ojczyznę i członków Koła

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla żyjących parafian, a dla zmarłych o wieczny pokój

19:00 – ++ Zofia i Edward              – rodzina-

Poniedziałek, 19 stycznia

19:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Janiny Trojan                     – siostra z mężem

19:00 – O zdrowie i szczęśliwą operację dla Marka   – żona z dziećmi

Wtorek, 20 stycznia

19:00 – Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i Boże błogosławieństwo dla Mikołaja, Zosi, Edyty i Staszka

– rodzice i dziadkowie

19:00 – O Boże błogosławieństwo i dalsze łaski dla Patryka z okazji Urodzin                                    – rodzice

Środa, 21 stycznia

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Anny Mazur z okazji Urodzin i całej rodziny                        – przyjaciele

19:00 – ++ Ludwik Mazur oraz Henryk i Janina Sobarnia                – dzieci i wnuki

Czwartek, 22 stycznia

9:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Bożeny

19:00 – + Alfreda Pokigo (30 rocz)           – córka z rodziną

Piątek, 23 stycznia

9:00 – Wolna intencja

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Venesy     – mama

Sobota, 24 stycznia

8:30 – Wolna intencja

18:00 – ++ Bronisława, Franciszek, Władysława i Teodor

Niedziela, 25 stycznia

8:00 – ++ Kornelia Gibadło (6 rocz) i Jerzy Gibadło          – rodzina Juński

9:30 – ++ Za zmarłych z rodziny Zięntkowski i Ficek        – rodzina

11:00 – + Wacław Kwartek                                                      – Ewa i Marek

12:30 – + Teresa Łabinowicz                                                  – mąż z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Marzeny i Małgorzaty       – rodzina

 

LEKTORZY 17-18 stycznia

18:00 – M. Domaradzki, S. Teresa, J. Pietrzak

8:00 – A. Rudzińska, M. Sobczak, M. Edgar

9:30 – J. Pietrzak, S. Topor, Z. Topor

11:00 – M. Kaczan, S. Salome, T. Kot

12:30 – W. Potocka, M. Iskra, J.Bogusławska

19:00 – Młodzież –

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PODZIEKOWANIE

Dziękujemy serdecznie Paniom, które przygotowały Wigilię parafialną od strony kulinarnej i dekoracyjnej.

Panie: Hanna Broniewska, Krystyna Cichańska, Bronisława Hanus, Ola Korczewska, Bronisława Konecka, Gertruda Komorek, Emilia, Natalia i Ryszard Lindner, Irena Miazga, Adela Piotrowska, Anna Pieczara, Jadwiga Różnicka, Anna Rudzińska, Agnieszka Urbaniak i Marta Zdończyk. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wzięli w niej udział. Dziękujemy Chórowi „Vox Populi” za piękne kolędy i pomoc w serwowaniu posiłku podczas Wigilii – Bóg zapłać !

Dziękujemy również Paniom z grupy parafialnej za przygotowanie i serwowanie poczęstunku dla starszych i chorych naszych parafian w niedziele 21 grudnia po Mszy św. z Sakramentem Namaszczenia Chorych – Bóg zapłać !

Dziękujemy serdecznie Pani Małgorzacie Iskra oraz wszystkim, którzy pomogli przygotować i przeprowadzić Zabawę Sylwestrową w naszej sali parafialnej na zakończenie roku 2014 – Bóg zapłać !

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA

Zgodnie z polską tradycją w pierwszych tygodniach Nowego Roku 2015 będziemy odwiedzać rodziny w ramach kolędy, ale tylko na indywidualne zaproszenie. Karty-zgłoszenia na kolędę wyłożone są przy biuletynach.

SPOTKANIE U SIÓSTR DOMINIKANEK

W przeżywanym obecnie roku poświęconym Życiu Konsekrowanemu, Siostry Dominikanki zapraszają dziewczęta, które chciałyby poznać nieco bliżej życie zakonne, na spotkanie w sobotę, 24 stycznia, w Domu Zakonnym sióstr przy 2018 Uxbridge Dr. N.W. W spotkaniu wezmą również udział siostry zakonne z innych zgromadzeń. Początek spotkania o godzinie 9:00, zakończymy o 5:00 wspólnym posiłkiem. W programie wspólny śpiew, modlitwa, posiłek, rozrywka. O godzinie 10:30 Msza św. w naszym Kościele w intencji powołań. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na telefon Sióstr. Zgłoszenia przyjmujemy do 22 stycznia: tel. (403) 282-5077 Serdecznie zapraszamy!

KOPERTY NA OFIARY NA 2015 ROK

W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać !

POKWITOWANIA DO PODATKU

W tym tygodniu zostaną wysłane pokwitowania do wszystkich parafian, którzy złożyli donacje na naszą parafię jak również na inne cele poza parafialne. Prosimy tych, którzy nie zmienili adresu do tej pory o jak najszybszą zmianę, ze względu na duży zwrot wysyłki.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY O. PIO

Zapraszamy wszystkich, którzy należą do modlitewnej grupy Ojca Pio na spotkanie w piątek 23 stycznia bezpośrednio po Mszy św. o godzinie 18:00.

KAWIARENKA

W miesiącu stycznia kawiarenkę przygotowują grupy „Refleksja” oraz chór parafialny „Vox Populi”.

Zapraszamy do kawiarenki.

JASEłKA 2015 PÓJDŹMY, POKłOŃMY SIĘ PANU

Dzisiaj w niedzielę, 18 stycznia 2015 roku, odbędą się w Domu Polskim o godzinie 16:00, Jasełka „PÓJDŹMY, POKŁOŃMY SIĘ PANU”. Serdecznie zapraszamy całą Polonię, aby tradycyjnie spotkać się i wspólnie ciągle przeżywać radosne chwile związane z Narodzeniem Pana. Bilety dla dorosłych: $ 10.00, a dla dzieci $5.00

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2015. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do końca stycznia. Osoby, które nie dadzą odpowiedzi do tego czasu zostaną usunięci z powodu wielkiej listy oczekujących na ogłaszanie się w naszym biuletynie. Serdecznie dziękujemy dotychczasowym sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać !

1 % PODATKU NA FUNDACJĘ NASZA PRZYSZŁOŚĆ

Osoby pragnące przekazywać 1% z podatku na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość (Radio Maryja) od emerytury pobieranej w Polsce mogą to załatwić w następujący sposób: Dzwonić do Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście do działu Organizacje Pożytku Publicznego na numer telefonu: 011 48 22 693 4673 (osoba urzędująca Paweł Cymer), lub, Wejść na stronę http://www.pozytek.gov.pl/Kontakt,448.html  i tam wpisać swój wniosek o potrącenie podatkowe. Uwaga! Przy składaniu wniosku należy podać swój numer PESEL. Uprasza się też o przekazanie wiadomości do rodziny i przyjaciół w Polsce – Koło Radia Maryja

INFORMACJA OD ZARZĄDU T.P KUL W CALGARY:

Drodzy Parafianie:

Na początku stycznia 2015 roku otrzymaliśmy list od J.M. Rektora K.U.L. w Lublinie. List ten jest wywieszony w gablocie T.P KUL w przedsionku naszego kościoła. Pragniemy abyście poświęcili chwilę czasu na zapoznanie się z jego treścią. W liście tym, odnosząc się do męczeństwa św. Szczepana Ks. Rektor przypomina o prześladowaniu wyznawców Kościoła katolickiego i niepokojącego braku na to reakcji organizacji rządowych i międzynarodowych. Jednocześnie powołując się na tradycję pozostawienia na stole wigilijnym wolnego nakrycia, prosi abyśmy byli gotowi na otwarcie własnych drzwi i udzielenia pomocy tym, którzy jak Święta Rodzina uciekła do Egiptu, emigrowali z własnego kraju ze względu na obawę o życie własne i swoich bliskich. Ks. Rektor podaje przykłady czynnego zaangażowania się Uniwersytetu w tej sprawie.

Z Bożym błogosławieństwem

Przewodniczący Koła – Michał Broniewski

MSZA ŚW. DLA EMIGRANTÓW

W poniedziałek 19 stycznia w Katedrze St. Mary’s odprawiona zostanie Msza św. dla emigrantów i uchodźców. Msza św. sponsorowana przez Diecezję. Celebrantem Mszy św. będzie Biskup. Frederick Henry.

ZEBRANIE RYCERZY KOLUMBA

Zebranie odbędzie się w środę 21 stycznia, o godzinie 19:45. W zebraniu biorą udział tylko ci, którzy zostali przyjęci już do organizacji. Więcej informacji udziela Aleksander Gurgul, tel: 403-567-9400.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W piątek 9 stycznia zmarła w Polsce, w Ciechocinku po krótkiej chorobie ( rak mózgu) nasza rodaczka, długoletnia mieszkanka Calgary – ś.p. Mira Ciesielska w wieku 63 lat. Powróciła do Polski na stałe przed trzema laty. Ś.P. Mira znana była wielu mieszkańcom Calgary jako Travel Office agent.

W poniedziałek 12 stycznia odeszła do wieczności ś.p. Anne Machowska w wieku 83 lat. Msza św. pogrzebowa odbyła się w naszym kościele w piątek 16 stycznia. Rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłych składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Mirę i Anne polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

ZESPÓŁ „KRAKUSY”

Przybieżeli do Betlejem… Zgodnie ze staropolskim obyczajem w styczniu zespół Krakusy wyruszy po kolędzie. Osoby, które chciałyby zaprosić do swoich domów 5-6 osobową grupę z niedługim programem artystycznym proszone są o kontakt z nami pod adresem mailowym info@krakusy.ca w celu ustalenia terminu wizyty. Datki na potrzeby zespołu w związku z wyjazdem na festiwal folklorystyczny w Polsce mile widziane. Kontakt w sprawie umówienia wizyty z Barbarą Staniszewski Tel: 403-819-7898

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Calgary, zawiadamia wszystkich członków o zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 18 stycznia w Domu Polskim o godzinie 14:30. Zapraszamy członków naszego Koła #18 i tych, którzy są zainteresowani

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza na pierwsze w Nowym 2015 Roku zebranie miesięczne w niedzielę, 25 stycznia o godz.14.30. Na to zebranie, które odbędzie się w Domu Polskim, zapraszamy zrzeszonych w Stowarzyszeniu oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Zapraszamy na Zabawę Karnawałową organizowaną przez Dom Polski i klub piłkarski “White Eagles” Sobota 31 stycznia 2015 roku Koktajle od 19:00 Kolacja o 20:00 Po kolacji do tańca grać będzie DJ Dudi, czyli Tomasz Dudek Wstęp $50 od osoby. Bilety w Domu Polskim 403-291-3757 lub info@dompolski.ca oraz po 20 stycznia u Franka Wójcika tel. 403 – 888 -0384

TRANSITIONS

A 15-week peer support program to help those who are separated or divorced.  Participants will meet once a week to reflect upon and discuss topics such as self-esteem, grief, stress, anger, guilt, blame, loneliness, forgiveness, blended families and more.  Our program takes place on Tuesday evenings beginning February 3, 2015 from 7:00 – 9:00 PM at St. Basil’s Parish Hall (604 13 Street North).  To register please contact All Saints Parish office at 403-327-8931 or email allsaintslethbridge@shaw.ca.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

GOSIA’S PIEROGI

Na każde spotkania, i nie tylko rodzinne. Pyszne domowego wyrobu pierogi różnego rodzaju, gołąbki oraz inne dania. Planowane zamówienia mile widziane. Kontakt Małgorzata lub Piotr. Tel: 403-393-9980 (2x)

PRACA DLA NIANI

Opieka nad dziećmi w wieku 19 miesięcy i 4,5 roku. Praca na trzy dni w tygodniu – 30 godzin. Dzielnica Evanstone NW. Kontakt i szczegółowe informacje Agnieszka. Tel: 587-230-5111 (1x)

PRACA

Praca przy sprzątaniu domów. Pół etatu z możliwością zatrudnienia na cały etat. Wymagane jest pozwolenie na prace na terenie Kanady. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV na adres email’owy  info@mgocleans.com (3x)

DODATKOWA POMOC FIZYCZNA

Jestem inżynierem budownictwa posiadam dyplom Wyższej szkoły Technicznej w Katowicach. Mam doświadczenie zawodowe jak w Polsce tak i tutaj w Calgary. Jestem mobilny – posiadam samochód. Jestem zainteresowany dodatkową pracą  w weekend ze względu na stałą pracę w firmie budowlanej. Mogę pomóc : w budownictwie , remoncie domu i mieszkań, w ogrodnictwie , sprzątaniu , i wszelkiego rodzaju pracach fizycznych . Kontakt : (403) 889-6514 Mateusz (3x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959 (30x)

PRACA

Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt Tel: 403-247-1251 (4x)

PRACA

Cracovia Deli poszukuje kucharza i ekspedientkę.

Kontakt: 403-252-0170 (2x)