8 luty,2015

8 luty,2015

V NIEDZIELA ZWYKŁA

Hi 7,1-4.6-7; 1 Kor 9,16-19.22-23;Mk 1,29-39

 

Ref: Panie, Ty leczysz złamanych na duchu

Podczas Dnia Mesjańskiego w Kafarnaum czterej pierwsi uczniowie, którzy przyjęli wezwanie do służby misyjnej, zobaczyli objawienie się Mesjasza w synagodze. Teraz w relacji ewangelii według św. Marka zobaczą pierwszy raz uzdrowienie człowieka. Z gorączki została wyleczona teściowa Piotra. Nie zakończył się jeszcze szabat. W chwili powołania Piotr był żonaty, bo fragment 1 listu do Koryntian sugeruje, że żona Piotra towarzyszyła mu w jego podróżach apostolskich. Małżeństwo nie stanowiło przeszkody w wykonywaniu funkcji misyjnej. Po przybyciu do domu Piotra i Andrzeja Jezus uzdrawia teściową Piotra, a ona od razu przygotowuje posiłek dla licznych gości, co dowodzi, że wyleczenie było całkowite.  Szabat kończył się w sobotę o zachodzie słońca. Na wieść o tym, co stało się w synagodze i w domu Andrzeja i Piotra, pod ich domem pojawili się ludzie chorzy i pod wpływem demonów. W wielu żydowskich przekazach demony były upadłymi aniołami. Wypędzanie demonów odnosi się do słabości duchowych i psychicznych, zaś uzdrawianie – do chorób. Kolejne zdarzenie mesjańskie ma miejsce po krótkiej nocy, wcześnie rano. Jezus oddalił się na modlitwę. Uczniowie zaczęli Go szukać, nie znali jeszcze rozkładu dnia Jezusa. On modlił się rano. Szukali Go, bo „Wszyscy Cię szukają.” Mieszkańcy Kafarnaum zostali poruszeni, a w niejednym domu w nocy trwały rozmowy. Celem Jezusa nie jest uzdrawianie dla uzdrawiania, lecz prowadzenie ludzi ku wierze w Niego jako Syna Bożego. Wielu ludzi potrzebuje wyleczenia, a niewielu interesuje Boże zbawienie. Jezus mógłby założyć „szpital” w Kafarnaum. On jednak idzie z uczniami do miejsc, w których nie słyszano jeszcze o Nim. Uczniowie muszą gdzie indziej zobaczyć na czym polega „łowienie ludzi” – do takiej służby zostali zaproszeni przez Jezusa.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 7 luty

18:00 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla rodziców i Maksymiliana w 2 rocznicę Urodzin

Niedziela, 8 luty

8:00 – + Melania i Wacław Przędzelewski oraz zmarli z rodziny             – dzieci

9:30 – ++ Sławomir Parcia (6 rocz.) i Halina Niemczak

11:00 – + Piotr Albertin                                    – żona z rodziną

12:30 – + Krzysztof Kułakowski                 – żona z synem

19:00 – + Apolonia Pyć                             – córka z rodziną

Poniedziałek, 9 luty

19:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

Wtorek, 10 luty

19:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

Środa, 11 luty

19:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

Czwartek, 12 luty

9:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

19:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

Piątek, 13 luty

9:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

19:00 – Nie będzie sprawowanej Mszy św.

Sobota, 14 luty

8:30 – ++ Elżbieta i Marian Bosowscy                 – Sr. Teresa

18:00 – ++ Jadwiga Tłustochowicz i zmarli z rodziny           – siostra z rodziną

Niedziela, 15 luty  

8:00 – ++ Maria Nodzak i Józefa i Franciszek Korczewski

9:30 – + Stanisław Kula                                              – rodzina

11:00 – ++ Janina Warwas (6 rocz) i Józef Mystek (10 rocz)             – rodzina

12:30 – ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara                                  – syn z rodziną

19:00 – ++ Janina, Kazimierz i Tomasz Jasiewicz                  – córka z rodziną

 

LEKTORZY 7 – 8 luty

18:00 – M. Edgar, Organistka, M. Domaradzki

8:00 – A. Rudzińska, M. Sobczak, B. Chabiera

9:30 – M. Podgórny, S. Teresa, A. Mazur

11:00 – M. Kaczan, S. Salome, P. Wieleżyński

12:30 – T. Kot, M. Iskra, A. Gurgul

19:00 – Lektorzy-

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

DNI DUCHOWEJ FORMACJI

W dniach od 9-13 lutego Ks. Proboszcz i Ks. Wikariusz będą brali udział w spotkaniu formacyjnym Księży Chrystusowców na Florydzie. Z tej przyczyny nie będzie Mszy św. w naszym kościele, ale będzie czynne biuro parafialne jak zwykle od poniedziałku do piątku od godz. 9-12, gdzie będzie można załatwiać pilne sprawy.

ŚRODA POPIELCOWA – 18 lutego

W Środę Popielcową 18 lutego w naszym kościele Msze św. z ceremonią posypania głów popiołem o godzinie 9:00 rano i 19:00 wieczorem.

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje absystencja, czyli wstrzymanie się od pokarmów mięsnych dla tych, którzy ukończyli 14 rok życia. Okres Wielkiego Postu jest dla ludzi wierzących, także czasem powstrzymania się od hucznych zabaw.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki w imieniu grupy „Młodzi duchem”, którzy przygotowują kawiarenkę przez miesiąc luty.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Z nowym rokiem czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2015. Serdecznie dziękujemy dotychczasowym sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać !

WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK

Od pierwszej niedzieli lutego aż do końca marca zapraszamy do naszej biblioteki na wyprzedaż książek w cenie $ 1.00.

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

Dzisiaj w niedzielę po Mszy św. o godz. 11:00, odbędzie się w bibliotece parafialnej zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych, należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do Rycerstwa na to pierwsze w tym roku kalendarzowym, zebranie.

MSZA ŚW. DLA CHORYCH NA RAKA

17 lutego o godzinie 19:00 St. Thomas More 15 Templebow Rd NE. Msza św. z namaszczeniem chorych.

W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

ZABAWA WALENTYKOWA

Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II zaprasza na Zabawę Walentynkową w sobotę 14 lutego do sali parafialnej. Bilety w cenie $ 50 od osoby są dostępne w każdą niedzielę w sali parafialnej po Mszach św. Kontakt: Lucyna 403-366-4481.

KAWA Z TEMATEM

Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 zapraszają do sali Kombatantów 13 lutego na godz. 19:00 na prelekcję Olka Bąka pt. „25 Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski”. Prelekcja połączona z pokazem przeźroczy nt. „Podróż po Wybrzeżu Gdańskim i Kaszubach”. Po części oficjalnej przewidziana jest dyskusja i swobodna wymiana poglądów.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

S.P.K. Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o Zebraniu, które odbędzie się w niedziele 15 lutego w Domu Polskim o godz. 14:30. Zapraszamy członków Koła i tych, którzy są zainteresowani.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza na swoje miesięczne zebranie w niedzielę 22 lutego o godz.14.30. Na to zebranie, które odbędzie się w Domu Polskim, zapraszamy zrzeszonych w Stowarzyszeniu oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

USŁUGI KOSMETYCZNE Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (Makijaż permamentny). Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (4x)

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959 (40x)

PRACA Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę o kontakt Tel: 403-247-1251 (1x)

FRENCH CLASSES BY MUMANDDAD AT SCHOOL FOR WORK Speak, Read and Write French- individual or in group. After school tutoring available in French and in Mathematics. Call Leocadie certified teacher, PhD at: 403-366-4722 (2x)

PRACA Zatrudnię do pracy szpachlarza (taper). Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Pytania i informacje Paweł e-mail: paweldrywall@gmail.com (2x)

POSZUKUJĘ PRACY Szukam pracy do sprzątania lub mogę zaopiekować się dziećmi albo pomoc i opiekę dla osób starszych. Tel:403-719-0281 (1x)

PRACA Potrzebna pani do szycia na stały etat. Wymagane doświadczenie wymagana znajomość języka angielskiego. Stawka do uzgodnienia. Kontakt Ewa 403-686-1130 (3x)

OPIEKA DO DZIECI Jestem mamą dwojga dzieci w wieku 3 i 5 lat, i chętnie przyjmę do opieki dodatkowe maluszki. Posiadam tytuł magistra Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Alberta Child Care Certificate oraz kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Oferuję zdrowe posiłki, edukację dostosowaną do wieku. Dzielnica Varsity NW (koło Brentwood Station). Zainteresowane osoby proszę o kontakt Tel: 403-542-9926 (1x)

CONDOMINIUM DO SPRZEDANIA

Mieszkanie po całkowitej renowacji z dużym balkonem i z parkingiem z tyłu budynku. W dzielnicy Beltline blisko 17 Ave. z dwoma sypialniami, duża kuchnia otwarta na całe mieszkanie z pokojem jadalnym, pięknie odnowiona łazienka. Dużo miejsca na przechowywanie, prywatne miejsce do magazynowania własnych rzeczy. Bardzo bezpieczne miejsce z Lobby monitorowane przez całą dobę, sauna, prysznic i ogród przed budynkiem. Kontakt Antoni Grochowski 403-277-2222. Cell: 403-863-6666 (2x)

OPIEKUNKA DO DZIECI Doświadczona Niania zaopiekuje się dzieckiem lub dziećmi, nie wykluczone dzieci specjalnej troski (Autyzm, Zespół Downa). Po bliższe informacje prosimy dzwonić 587-892-6370 (4x)

POSZUKUJĘ PRACY W budownictwie. Posiadam doświadczenie w Kanadzie jako Carpenter, odpowiedzialny, bez nałogów. Kontakt: 403- 690- 6694. (1x)

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA XXIII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO – 11 luty, 2015

„Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. (Hi 29,15)

Drodzy Bracia i Siostry! Z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II, zwracam się do was wszystkich, którzy nosicie ciężar choroby i na rozmaite sposoby jesteście złączeni z ciałem cierpiącego Chrystusa; jak również do was, którzy zawodowo i jako wolontariusze pracujecie w służbie zdrowia. Tegoroczny temat zachęca nas do medytacji nad słowami z Księgi Hioba: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi» (29, 15). Chciałbym ją podjąć w perspektywie sapientia cordis — mądrości serca.

  1. Mądrość ta nie jest wiedzą teoretyczną, abstrakcyjną, wynikiem rozumowania. Raczej jest ona, jak opisuje ją św. Jakub w swoim Liście, «czysta dalej — skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy» (3, 17). Jest ona zatem postawą wzbudzoną przez Ducha Świętego w umysłach i sercach tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienie braci i dostrzegają w nich obraz Boga. Dlatego posłużmy się słowami modlitwy Psalmu: «Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca» (Ps 90, 12). W tej sapientia cordis, która jest darem Boga, możemy zawrzeć owoce Światowego Dnia Chorego.
  2. Mądrością serca jest służba bliźniemu. W mowie Hioba, która zawiera słowa: «Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi», jest podkreślony wymiar służby potrzebującym ze strony tego prawego człowieka, który cieszy się pewnym autorytetem i zajmuje godne miejsce wśród starszych miasta. Jego wielkość moralna przejawia się w służbie ubogiemu, który prosi o pomoc, a także w trosce o sierotę i wdowę. Jakże wielu chrześcijan również dziś świadczy nie słowami, ale swoim życiem, zakorzenionym w szczerej wierze, że są «oczami niewidomego» i «stopami chromego»! Są to osoby będące blisko chorych, którzy potrzebują stałej opieki, pomocy w umyciu się, ubraniu czy spożywaniu posiłków. Ta posługa, szczególnie gdy jest rozciągnięta w czasie, może stać się męcząca i uciążliwa. Jest stosunkowo łatwo służyć przez kilka dni, ale trudno jest pielęgnować osobę przez wiele miesięcy lub nawet lat, także wówczas, gdy nie jest ona już w stanie wyrazić swojej wdzięczności. A jednak, jakże to wielka droga uświęcenia! W tych chwilach można liczyć w sposób szczególny na bliskość Pana, a jest się też szczególnym wsparciem dla misji Kościoła.
  3. Mądrość serca to trwanie przy bracie. Czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym. Jest wielbieniem Boga, który kształtuje nas na obraz swego Syna, który «nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu» (Mt 20, 28). Jezus sam powiedział: «Ja jestem pośród was jako ten, kto służy» (Łk 22, 27). Prośmy z żywą wiarą Ducha Świętego, aby dał nam łaskę zrozumienia wartości towarzyszenia, często w sposób cichy, skłaniającego nas do poświęcenia czasu tym naszym siostrom i braciom, którzy dzięki naszej bliskości i naszej życzliwości czują się bardziej kochani i umocnieni. Jak wielkie kłamstwo kryje się natomiast w pewnych wyrażeniach, które kładą mocny nacisk na «jakość życia», skłaniając do uwierzenia, jakoby życie poważnie dotknięte chorobą nie było warte przeżycia!
  4. Mądrość serca to wyjście poza siebie ku bliźniemu. Świat, w którym żyjemy, zapomina niekiedy o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego, gdyż jesteśmy pochłonięci pośpiechem, gorączkowym działaniem, produkcją, a w ten sposób łatwo zapomina się o wartości bezinteresowności, zatroszczenia się o bliźniego, zajęcia się nim. W gruncie rzeczy u źródeł takiej postawy jest często letnia wiara, która zapomniała o słowach Pana, który mówi: «Wszystko to Mnieście uczynili» (por. Mt 25, 40). Dlatego chciałbym przypomnieć raz jeszcze «absolutny priorytet ’wyjścia poza siebie ku bratu’», jako jedno z dwóch głównych przykazań stanowiących fundament wszelkich norm moralnych i jako najjaśniejszy znak, by dokonać rozeznania na drodze duchowego rozwoju, odpowiadając na absolutnie bezinteresowny dar Boga (adhort. apost. Evangelii gaudium, 179). Z samej natury misyjnej Kościoła wypływa «czynna miłość bliźniego, współczucie, które rozumie, towarzyszy i promuje» (tamże).
  5. Mądrość serca to bycie solidarnym z bratem bez osądzania go. Miłość potrzebuje czasu. Czasu, aby leczyć chorych, i czasu na ich odwiedzanie. Czasu, aby być przy nich, jak przyjaciele Hioba: «Siedzieli z nim na ziemi siedem dni i siedem nocy, nikt nie wyrzekł słowa, bo widzieli ogrom jego bólu» (Hi 2, 13). Przyjaciele Hioba jednakże skrywali w sobie negatywny osąd o nim — myśleli, że jego nieszczęście było karą Bożą za jakąś jego winę. Natomiast prawdziwa miłość jest dzieleniem się bez osądzania, bez usiłowania nawracania drugiego; jest wolna od owej fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się dokonanym dobrem. Doświadczenie Hioba znajduje swoją autentyczną odpowiedź tylko w krzyżu Jezusa, najwyższym akcie solidarności Boga z nami, zupełnie darmowym, bezgranicznie miłosiernym. I ta odpowiedź miłości na dramat ludzkiego cierpienia, zwłaszcza cierpienia niezawinionego, pozostaje na zawsze wyryta w ciele Chrystusa zmartwychwstałego, w tych Jego chwalebnych ranach, które są zgorszeniem dla wiary, ale są również sprawdzianem wiary (por. homilia podczas kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r.). Nawet wówczas, gdy choroba, samotność i niepełnosprawność biorą górę nad naszym życiem, będącym darem, doświadczenie bólu może stać się uprzywilejowaną sposobnością przekazywania łaski i źródłem, z którego można czerpać i umacniać sapientia cordis. W ten sposób staje się zrozumiałe, że Hiob u kresu swego doświadczenia, zwracając się do Boga, mógł stwierdzić: «Dotąd Cię znałem ze słyszenia, teraz ujrzało Cię moje oko» (Hi 42, 5). Również osoby zanurzone w tajemnicy cierpienia i bólu, przyjętego z wiarą, mogą stać się żywymi świadkami wiary, która pozwala współistnieć z samym cierpieniem, pomimo że człowiek swoim umysłem nie jest w stanie do końca go pojąć. 6. Ten Światowy Dzień Chorego powierzam macierzyńskiej opiece Maryi, która przyjęła w swoim łonie i zrodziła Mądrość wcieloną, Jezusa Chrystusa, naszego Pana. O Maryjo, Stolico Mądrości, jako nasza Matka wstawiaj się za wszystkimi chorymi i za tymi, którzy się nimi opiekują. Spraw, abyśmy w służbie cierpiącemu bliźniemu i przez samo doświadczenie cierpienia mogli przyjąć i rozwijać w sobie prawdziwą mądrość serca. Do tej modlitwy w intencji was wszystkich dołączam moje Apostolskie Błogosławieństwo. Franciscus