29 listopada 2015r.

29 listopada 2015r.

I NIEDZIELA ADWENTU

Jr 33,14-16; 1 Tes 3,12-4,2; Łk 21,25-28.34-36

Ref: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę

 

Nowy rok kościelny, który rozpoczynamy pierwszą Niedzielą Adwentu, upłynie nam pod znakiem Ewangelisty Łukasza: cały czas będzie nam towarzyszyła jego Ewangelia. Na inaugurację tego nowego cyklu Kościół przygotował nam prawie to samo czytanie, które zamykało rok Marka: o Sądzie Ostatecznym. Może ta powtórka ma nas jeszcze bardziej uwrażliwić na ostateczny sens i cel życia, jakim jest zbawienie, czyli spotkanie z Bogiem? A może chodzi o to, abyśmy zaczęli sobie bardziej cenić doczesność, ale nie jako cel sam w sobie, lecz jako drogę do wieczności? Po prostu: zanim zaczniemy cokolwiek czytać i rozważać na temat życia chrześcijańskiego, Kościół chce nam na samym początku pokazać ostateczny koniec, tak byśmy wszystko potrafili zobaczyć w jego perspektywie. Bo bez tej ostatecznej perspektywy łatwo zatracić sens życia, zwłaszcza, gdy jest to życie trudne, naznaczone bezradnością, nieszczęściem, cierpieniem, smutkiem. Kiedy oglądamy dziennik telewizyjny i migawki ze świata, widzimy wyraźnie jak bardzo realistycznie potrafił Chrystus określić sytuację człowieka wobec kataklizmów natury i żywiołów wojny, rozpętanych ręką ludzką. W stanie takiej trwogi nie widać żadnego ratunku, wszystko zawodzi. Człowiek doświadcza wtedy w całej pełni swojej bezradności, samotności i niemocy. Przez ostatnie dziesięciolecia, w których historia bardzo nas oszczędzała, zdążyliśmy chyba trochę o tych doświadczeniach zapomnieć i nabrać zbytniej pewności siebie. W takim stanie łatwo utracić z oczu obraz końca świata i ostatecznego celu ludzkiego życia. Człowiek pogrąża się w doczesności, tak jakby to było wszystko.

I dlatego Chrystus wzywa nas do czuwania. Właśnie w takiej postawie należy przeżywać życie doczesne: czuwając. A czuwanie to nic innego, jak tylko świadomość końca, świadomość konsekwencji naszych decyzji i postępowania. To ona nas zmobilizuje do wszystkiego, co konieczne. Przede wszystkim do poczucia odpowiedzialności za losy świata i ludzkości. To jest podstawowy warunek pokoju i sprawiedliwości na świecie. Dalej czuwanie to wolność od wszelkiego wewnętrznego i zewnętrznego zniewolenia. Zniewala pożądanie, przyjemność, wygoda, dobrobyt, ale także nędza i nadmiar trosk, zniewala żądza władzy i ślepe poddanie władzy nieodpowiedzialnej. Czuwanie ma temu zapobiec przez ukazanie właściwych proporcji i nabranie dystansu do tego, co przemijające.

Ale przede wszystkim czuwanie to świadomość zależności od Boga, Jego miłości i opieki, oraz ufne poddanie się Jego mocy. Ale na co dzień często o tym zapominamy. Żyjemy tak, jak byśmy byli jedynymi panami samych siebie i nie musieli się z niczym liczyć.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 28 listopada

18:00 – ++ Jan, Katarzyna, Michał, Marian, Władysław i Józef

Niedziela, 29 listopada

8:00 – + Mirosław Urbańczyk (4rocz)              – żona z synami i rodziną

9:30 – ++ Weronika i Józef Mościanica            – rodz. Siemaszkiewicz

11:00 – + Jadwiga Jaskulska                              – córka z rodziną

12:30 – ++ Wiktoria i Stanisław Kobylańscy

– córka z rodziną

19:00 – ++ Alfred Pawłowski (1rocz) i zmarli Maria i Jan

Poniedziałek, 30 listopada

19:00 – + Anna Wójcik (16 rocz)                 – syn z rodziną

Wtorek, 1 grudnia

19:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Karoliny z okazji 18 Urodzin              – rodzice i brat

19:00 – + Edward Pipela

Środa, 2 grudnia

19:00 – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Dariusza z okazji Urodzin                           – żona z synem

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Ryszarda i Haliny Gąsiorek z okazji 40 lecia ślubu małżeńskiego

Czwartek, 3 grudnia

9:00 – Za parafian

19:00 – + Wojciech Godek

Piątek, 4 grudnia

9:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Barbary                      – przyjaciele

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Aleksandra w dniu 11 Urodzin                    – rodzice

Sobota, 5 grudnia

8:30 – ++ Aniela i Franciszek oraz zmarli z rodzin

18:00 – Dziękczynna w 30 rocz. Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii z prośbą o Boże błogosławieństwo

Niedziela, 6 grudnia

8:00 – O zdrowie dla Stefanii Białoruckiej

9:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam

11:00 – ++ Marianna i zmarli z rodziny               – rodzina

12:30 – ++ Barbara Żaba i Jan Iskra                       – rodzina

19:00 – + Teresa Ebel ( 10 rocz)

LEKTORZY 28-29 listopada

18:00 – Z. Topor, D, Topor, M. Łabinowicz

8:00 – M. Pepłowski, S. Teresa, M. Sobczak

9:30 – J. Kraska, M. Iskra, M. Domaradzki

11:00 – E. Kiegler, Laetare, A. Kamieniak

12:30 – P. Wieleżyński, M. Kulaga, A. Gurgul

19:00 – Lektorzy/Młodzież 

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

W pierwszy piątek miesiąca 4 grudnia zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9:00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

W pierwszą sobotę miesiąca 5 grudnia zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17:15, w czasie której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę, szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE

Ks. Biskup Frederick Henry podtrzymał zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu (2, 9 ,16, 23 grudnia 2015r.) od godz. 7:30pm-8:30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 29 listopada do 6 grudnia Rodzina Mirosławy Sarna będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Dnia 5 grudnia w sali parafialnej o godz 7:00pm bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zgłoszenia dzieci na spotkanie i wszelkie pytania proszę kierować do Sióstr Dominikanek 403-282-5077

POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE

Koło Modlitewno – Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej (M.I.) działające przy polskim kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, posiada Charity Status w celu niesienia pomocy w życiu religijnym Polakȯw na Wschodzie.

Raz w roku, z okazji Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz z okazji szczególnej modlitwy za Kościoł na Wschodzie, w II Niedzielę Adwentu, Koło M.I. przeprowadza przy kościele zbiórkę na ten cel. Wszelkie te ofiary otrzymują receipt for Income Tax – pokwitowanie do urzędu podatkowego. Wiecej informacji zawiera wkładka – Informator, znajdujacy się w Biuletynie Parafialnym wraz z kopertą, którą można złożyć na tacę w przyszłą niedzielę, 6 grudnia. Serdecznie prosimy o poparcie tej tak ważnej sprawy. BÓG ZAPŁAĆ!

PRZYJĘCIE NOWYCH KANDYDATÓW DO RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W sobotę, 5 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 18:00, z okazji 30-LECIA ISTNIENIA RYCERSTWA NIEPOKALANEJ W NASZEJ PARAFII, nowi kandydaci zostaną włączeni do Rycerstwa Niepokalanej.

Zachęcamy rodziny do wstępowania w szeregi Rycerstwa, aby pod szczególną opieką Matki Bożej, dawać świadectwo życia prawdziwie chrześcijańskiego, modlić się o nawrócenie grzeszników i o lepszy świat. Do Rycerstwa Niepokalanej może należeć zarówno dorosły, jak i młodzież oraz dzieci. Wiecej wiadomości na ten temat zawiera wkładka- Informator w dzisiejszym Biuletynie Parafialnym.

Zachęcamy też wszystkich należących do Rycerstwa Niepokalanej o uczestnictwo w tej szczególnej, 5 grudnia, Jubileuszowej Mszy św. Przychodzimy – w miarę możliwości – w chustach niebieskich.              

WIGILIA PARAFIALNA

Wieczór wigilijny naszej wspólnoty odbędzie się w sobotę 19 grudnia o godzinie 19:00. Tradycyjne dania wigilijne w nastroju świątecznym z opłatkiem i życzeniami oraz w oprawie artystycznej. Bilety można nabyć w sali parafialnej po każdej Mszy św. Cena biletu $ 25.00 dla dorosłych i $ 15.00 dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia wigilijnej wieczerzy w naszej wspólnocie parafialnej !

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, którą przygotowują panie z „Grupy Parafialnej”.

Wyprzedaż ciast świątecznych odbędzie się od 6 grudnia po każdej Mszy św. Zapraszamy!

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stoisku z kawą i ciastem.

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w sali parafialnej w niedzielę 6 grudnia po dziennych Mszach świętych.  Przy tej okazji składamy serdeczne życzenia wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom.  Bóg zapłać!

GRUPA „POMOC PARAFIANOM W POTRZEBIE”

W związku ze zbliżającym się Nadzwyczajnym Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, w naszej parafii powstała inicjatywa założenia Grupy „Pomoc Parafianom w potrzebie” – w celu niesienia pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, (np. po wypadku) i nie mają rodziny, czy przyjaciół, którzy mogliby pomóc. Serdecznie zapraszamy chętnych do pomocy, aby zgłosili się do Anny w celu uzyskania dodatkowych informacji, tel. (403) 918-3699.

Niech sam Pan Jezus Miłosierny wynagrodzi swoimi łaskami ofiarność tym osobom, które pragną pomóc innym.

Z ŻYCIA POLONII

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE

Zaprasza na zebranie miesięczne w niedzielę, 6 grudnia w Domu Polskim. Początek o godz.14.30. Zapraszamy zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE Zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z bezpłatnych lekcji języka angielskiego. Lekcje będą raz w tygodniu o godz 18:30 (wtorki), dwie godziny i potrwają przez kolejne 12 wtorków. Miejsce: Dom Polski, pokój Zagłoba (na parterze). Lekcje poprowadzi Alina Falk, dyplomowana tłumaczka jęz. angielskiego. Lekcje są bezpłatne. Uczestnicy jednorazowo płacą $25 opłaty administracyjnej. Poziom lekcji będzie uzależniony od poziomu znajomości angielskiego przez uczestników kursu. Sugerujemy wcześniejszą rejestrację pod numerem Domu Polskiego 403-291-3757 lub e-mail: info@dompolski.ca Zapraszamy!

WIGILIA W CALGARY 24 GRUDNIA 2015 DOM POLSKI

Wigilia w Calgary 24 grudnia 2015 Dom Polski, godzina 17:00. Wstęp wolny. Przyponminamy, że z uwagi na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 1(403) 764-3971 lub na email: office@wigiliawcalgary.pl Wszystkich chętnych do pomocy w zorganizowaniu tegorocznej Wigilii zapraszamy do zapisania się na listę wolontariuszy. Pomoc będzie potrzebna: 22,23 i 24 grudnia.

Jesli chcesz wspomóc nas finansowo podajemy numer konta: Wigilia w Calgary, Bank ATB 010 07309 00523673800 Serdecznie dziękujemy ochotnikom i sponsorom, którzy już zgłosili gotowość pomocy! www.wigiliawcalgary.pl  office@wigiliawcalgary.pl

SYLWESTER W DOMU POLSKIM

Zabawa do 4:00 nad ranem. Smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy tzw. „Party Favours” Do tańca gra DJ Mirek Syp Wstęp $125 od osoby. Bilety dostępne są tylko w Domu Polskim

POLSKI KLUB STUDENCKI Z UNIWERSYTETU W CALGARY

Robi zbiórkę żywności dla organizacji „Feed The Hungry”. Przez trzy kolejne niedziele: 29 listopad, 6 grudzien i 13 grudzien, przyjmować będziemy żywność nie psującą się lub donacje w formie pieniędzy. Dziękujemy bardzo za pomoc ludziom w potrzebie.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

CODING4KIDS

Computer programing classes for children and teens. Scratch|Robocode|Python|Java. Ask for details now: www.coding4kids.ca  info@coding4kids.ca

Phone: 587-969-3009 (1x)

USŁUGI KOSMETYCZNE

Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (5x)

PRACA

Szukamy rzetelnych, punktualnych oraz obowiązkowych Pań do pracy przy sprzątaniu. Sprzątanie domów jednorodzinnych, mieszkań oraz biur. Praca jest wymagająca fizycznie z naciskiem na dokładność. Oferujemy pełne szkolenie. Doświadczenie jak i język angielski mile widziane, ale nie wymagane. Stawka na godzinę wynosi $14.25. Zainteresowane Panie prosimy o przesłanie CV na adres email’owy mgocleans@gmail.com (4x)

CRACOVIA DELI & FOOD MARKET

Przyjmiemy ludzi do pracy na cały lub 1/2 etatu. O więcej informacji prosimy dzwonić pod numer telefonu 403-252-0170 lub skontaktować się w sklepie. (7x)

OPIEKA NAD DZIECKIEM

Jestem mamą jedno rocznej dziewczynki. Chętnie zaopiekuję się dzieckiem w wieku 1,5 – 6 lat u siebie w domu. Ładna spokojna okolica, bezpieczny dom bez zwierząt i dymu tytoniowego, domowe posiłki. Kontakt: 403-889-4462 (5x)

GRUPA „NADZIEJA”

Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (11x)

WIDEO/VIDEO Montaż i obróbka wszelkiego rodzaju nagrań wideo: śluby, wesela, imprezy rodzinne, wakacje, itp. Efekty specjalne, tekst, podkład muzyczny, slajdy, itd. Nagranie gotowego projektu na DVD. Kontakt Adam 403-285-8583 lub 403-921-7890 (5x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Dla seniora w dzielnicy Charleswood N.W.( Jeśli szukasz ciszy i spokoju w miłym towarzystwie zadzwoń) Tel: 403-399-6045 (3x)