13 grudnia, 2015r.

13 grudnia, 2015r.

   III NIEDZIELA ADWENTU

 

  So 3,14-18a; Flp 4,4-7; Łk 3,10-18

  Ref: Głośmy z weselem, Bóg jest między nami.

Dlaczego Niedziela Radosna? Bo w sercach czujemy już radość, że tak szybko nadchodzi Boże zbawienie, że Mesjasz jest tuż, tuż… Jest to radość wypełniająca serce człowieka będącego blisko Boga, radość, która wypływa z wdzięczności za wszystkie Boże dzieła dokonane dla nas, a także za to, że dał nam sposobność przeżycia świąt w uroczystym nastroju, z uroczystą oprawą, z uroczystym oczekiwaniem. Kolor szat liturgicznych jest wyjątkowy i rzadko w liturgii stosowany – kolor różowy, nie tradycyjny fiolet, to kolor, który może się kojarzyć z barwą, jaką czasami można dostrzec w czasie wschodu słońca. To Jezus Chrystus jest tym „Wschodzącym Słońcem”, a my – prowadzeni przez świętego Jana Chrzciciela – pragniemy się poddać „naświetlaniu” w promieniach tego Słońca, które nie zna zachodu. Adwent to czas, w którym na kartach Ewangelii dominuje postać Jana Chrzciciela, człowieka surowych obyczajów, mocnego, silnego wiarą, całkowicie oddanego Bogu. Jan mieszkał na pustyni, oderwany od ziemskich dóbr modlił się i pokutował. Jego żywa wiara i gorąca miłość rozpalały serca oziębłe i obojętne. Całym swoim życiem dążył do Boga i ogłosił światu Zbawiciela. Współcześnie ludzie potrzebują świadków wiary jeszcze bardziej niż w przeszłości, bo żyją gorączkowo, zagubieni w codziennej bieganinie. Nawet w ludziach wierzących wiara  „stygnie”, kiedy ich łączność z Jezusem jest powierzchowna, słabo zasilana modlitwą, pozbawiona serdeczności, kiedy nie potrafią rozpoznać Jezusa w biednych, uciśnionych, cierpiących na ciele i duszy. Jan Chrzciciel uczy nas pokory. Dlaczego? Bo uczciwie, bez wywyższania się, na pytanie, kim jest, mówi zgodnie z prawdą, iż jest tylko bożym posłańcem, który ma dać świadectwo o Tym, który przychodzi. To powoduje, że zdajemy sobie sprawę z naszej małości. Wyrażajmy więc z pokorą radość z bliskiego przyjścia Pana. Widząc w nim „Przyjaciela człowieka”, pamiętajmy o tym, że ON jest naszym Przyjacielem i że przyjaźń z Nim jest naszym największym skarbem. Pamiętając, że przyjaźń to forma miłości, dajmy się wreszcie przekonać, że gdy ją tracimy, tracimy bardzo wiele. Jeżeli bowiem miłość potrafi rozświetlić nasze życie, to co może się zdarzyć, gdy zgaśnie? Z pewnością nasze życie stanie się ciemne, ponure, mało owocne. A nam chodzi przecież o coś innego, prawda? Dbajcie więc o nią dobrze, Przyjaciele, którzy macie szczęście ją posiadać.

ŚWIĘTY JANIE CHRZCICIELU – módl się za nami.

 

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 12 grudnia

18:00 – + Jacek                                                     – żona i dzieci

18:00 – ++ Anna i Stefan Jarzęcki

Niedziela, 13 grudnia  

8:00 – + Stanisława Gut (10 rocz)                  – syn z rodziną

9:30 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz, Perkowski oraz dusze w czyśćcu cierpiące

11:00 – + Antoni Kulikowski                         – syn z rodziną

12:30 – ++ Marian Gąska (4 rocz) i zmarli z rodziny Gąsków i Mościbrockich

19:00 – ++Edward i Władysława Szypulewski            – wnuk Tomek Sapkowski

Poniedziałek, 14 grudnia

19:00 – + Maria Poltorniak (5 rocz)

19:00 – ++ Maria Glawdel, Zofia, Jan i Robert Krupica

19:00 – O powrót do zdrowia dla Shally

Wtorek, 15 grudnia

19:00 – + Maria Glawdel

19:00 – + Stanisław Śniadała

19:00 – + Wiesław Frąs (5 rocz)

Środa, 16 grudnia

19:00 – + Alfons Kohnke

19:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Bronisławy i Romualda Matczak z okazji 60 rocz. Ślubu małżeńskiego

Czwartek, 17 grudnia

9:00 – + Tadeusz Pasiak

19:00 – + Alfons Kohnke

19:00 – ++ Anna i Jan Rećko oraz Zofia i Zbigniew Konecki

Piątek, 18 grudnia

9:00 – ++ Julia, Jan i Tadeusz Stój                         – rodzina

19:00 – Dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla Jana w dniu Urodzin

19:00 – ++ Maria, Witold i Marek Rećko

Sobota, 19 grudnia

8:30 – O łaskę zdrowia dla Andrzeja

18:00 – + Małgorzata Grabowska

18:00 – ++ Zofia i Jerzy Małkowski

Niedziela, 20 grudnia

8:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Martyny i Waldemara w 6 rocz. Ślubu małżeńskiego

9:30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Emili w rocz. 3 Urodzin            – babcia

11:00 – + Alicja Kasiak

12:30 – ++ Józef Lawend i Zofia Zasadniewska

19:00 – Dziękczynna Panu Bogu za otrzymane łaski i za podtrzymywanie rodziny w Bożej wierze

LEKTORZY 12-13 grudnia

18:00 – M. Edgar, D. Topor, Z. Topor

8:00 – A. Rudzińska, Organista, O. Pepłowski

9:30 – J. Kraska, M.Iskra, M. Domaradzki

11:00 – M. Sapielak, Laetare, M. Łabinowicz

12:30 – W. Potocka, Sr. Teresa, J. Bogusławska

19:00 – Lektorzy/Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

REKOLEKCJE ADVENTOWE

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Prof. Jana Perszona z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ks. Prof. Jan Perszon wygłosi rekolekcje w naszej wspólnocie od soboty 12 grudnia do niedzieli 20 grudnia. W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów. Serdecznie zapraszamy!!!

 

12 GRUDNIA – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE – POMOC MISJOM W MEKSYKU

Jak co roku, Biskup Frederick Henry, zwraca się z prośbą do wszystkich parafian naszej Diecezji o poparcie i złożenie ofiary na pomoc misjom w Meksyku. Druga kolekta będzie zbierana dzisiaj w sobotę i niedzielę po Komunii św. – serdeczne Bóg zapłać za ofiary!

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE

Ks. Biskup Frederick Henry podtrzymał zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu ( 16, 23 grudnia 2015r.) od godz. 7:30pm-8:30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach.

 

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Przez najbliższy tydzień od 13 do 20 grudnia Rodzina Hanny i Marka Pieczara będzie modlić się przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

RORATY DLA DZECI

Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19:00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony.

SPOTKANIE Z CHORYMI I STARSZYMI

Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych z naszej parafii będzie w niedzielę 20 grudnia na Mszy św. o godz. 12:30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na wigilię do sali parafialnej.

SIANKO NA STÓŁ WIGILIJNY

W dzisiejszą niedzielę przed rozpoczęciem Mszy św. i po każdej Mszy św. ministranci będą rozprowadzać sianko na stół wigilijny. Donacje w postaci dobrowolnej ofiary !

KOPERTY NA OFIARY NA 2016 ROK

W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać !

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2016. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 31 stycznia, 2016r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu – Bóg zapłać !           

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, którą przygotowują panie z „Grupy Parafialnej”.

Wyprzedaż ciast świątecznych odbywa się po każdej Mszy św. Zapraszamy!

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Informujemy, że biblioteka od 27 grudnia do 3 stycznia przez okres świąteczny będzie nieczynna. Biblioteka ponownie wznowi swoją działalność 10 stycznia.

GRUPA „POMOC PARAFIANOM W POTRZEBIE”

W związku ze zbliżającym się Nadzwyczajnym Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, w naszej parafii powstała inicjatywa założenia Grupy „Pomoc Parafianom w potrzebie” – w celu niesienia pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, (np. po wypadku) i nie mają rodziny, czy przyjaciół, którzy mogliby pomóc. Serdecznie zapraszamy chętnych do pomocy, aby zgłosili się do Anny w celu uzyskania dodatkowych informacji, tel. (403) 918-3699.

Niech sam Pan Jezus Miłosierny wynagrodzi swoimi łaskami ofiarność tym osobom, które pragną pomóc innym.

JASEŁKA 2016

Jasełka pt. „JA CIEBIE CHRZCZĘ” nawiązują do doniosłego wydarzenia u zarania dziejów naszego Narodu, nawiązują do 1050 Rocznicy Chrztu Polski w 966 roku. Chrzest Polski „nadał naszemu Narodowi imię własne, stworzył wyższą tożsamość, nadał mu duchowość chrześcijańską” – powiedział Arcybiskub Stanisław Gądecki. Zapraszamy całą Polonię, całe rodziny, aby – wraz z wielkimi bohaterami Polski, krzewiącymi kulturę chrześcijańską i broniacymi chrześcijaństwa, kiedy zachodziła potrzeba, kiedy nadchodziło zagrożenie – przeżywać historię Bożego Narodzenia w połączeniu z historią Narodu polskiego. Towarzyszyć nam będą też narodowe tańce polskie w wykonaniu Zespołów: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MŁODZI DUCHEM, MAZOVIA oraz śpiewy solistki i chórku LAETARE.

Serdecznie zapraszamy na JASEŁKA – w niedzielę, 17 stycznia do Domu Polskiego na godzinę 15:30! Bilety: dorośli: $10, dzieci: $5 (powyżej 5 lat)

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

28 listopada zmarła Ewa Cichowlas w wieku 63 lat. Msza św. pogrzebowa ś.p. Ewy   odbyła się w naszym kościele w czwartek 3 grudnia.

28 listopada zmarł Stanley Falkowski w wieku 70 lat. Msza św. pogrzebowa ś.p. Stanley odbyła się w naszym kościele w sobotę 5 grudnia.

28 listopada zmarł Mieczysław Siembida w wieku 90 lat. Msza św. pogrzebowa ś.p. Mieczysława odbyła się w naszym kościele 8 grudnia. Zmarłych ś.p. Ewa Cichowlas, ś.p. Stanley Falkowski i ś.p. Mieczysław Siembida polecamy Bożemu Miłosierdziu, a Rodzinie składamy wyrazy współczucia

PODZIĘKOWANIE PO POGRZEBIE

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ostatniej drodze do Pana ś.p. Ewy Cichowlas. W szczególności dziękujemy Ks. Karolowi i Siostrom Dominikankom. Rodzina Cichowlas

Z ŻYCIA POLONII

WIGILIA W CALGARY 24 GRUDNIA 2015 DOM POLSKI Wigilia w Calgary 24 grudnia 2015 Dom Polski, godzina 17:00. Wstęp wolny. Przyponminamy, że z uwagi na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 1(403) 764-3971 lub na email: office@wigiliawcalgary.pl Wszystkich chętnych do pomocy w zorganizowaniu tegorocznej Wigilii zapraszamy do zapisania się na listę wolontariuszy. Pomoc będzie potrzebna: 22,23 i 24 grudnia. Jesli chcesz wspomóc nas finansowo podajemy numer konta: Wigilia w Calgary, Bank ATB 010 07309 00523673800 Serdecznie dziękujemy ochotnikom i sponsorom, którzy już zgłosili gotowość pomocy! www.wigiliawcalgary.pl office@wigiliawcalgary.pl

SYLWESTER W DOMU POLSKIM Zabawa do 4:00 nad ranem. Smaczne i obfite menu – wino do obiadu i szampan o północy tzw. „Party Favours” Do tańca gra DJ Mirek Syp Wstęp $125 od osoby. Bilety dostępne są tylko w Domu Polskim.

POLSKI KLUB STUDENCKI Z UNIWERSYTETU W CALGARY Robi zbiórkę żywności dla organizacji „Feed The Hungry”. Dzisiaj w niedzielę 13 grudnia, przyjmować będziemy żywność nie psującą się lub donacje w formie pieniędzy. Dziękujemy bardzo za pomoc ludziom w potrzebie.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE I STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁO #18 zapraszają całą Polonię na tradycyjny Opłatek Polonijny. To środowiskowe spotkanie w duchu radości świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia 2016 o godz.15.00 w Domu Polskim. W programie, obok podzielenia się świątecznym Opłatkiem, obiad z lampką wina, część artystyczna i wspólne kolędowanie. Bilety w cenie $15.00 dla członków obydwu Stowarzyszeń i $20.00 dla osób nie zrzeszonych w tych Stowarzyszeniach. Rezerwacja miejsc i zakup biletów: Dom Polski 403-291-3757, info@dompolski.ca oraz Hanna Broniewska & Roman Pietrzak 403-280-4787, Veronika Kanaszyc 403-288-0347 i Krystyna Pawłowska 403-273-4092.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

POKOJE DO WYNAJĘCIA

W Kelowna B.C. Kontakt Barbara 1-250-769-0959

USŁUGI KOSMETYCZNE

Z dojazdem do domu klienta. Wykfalifikowana kosmetyczka z wieloletnim stażem. (MAKIJAŻ PERMANENTNY). Przekłuwanie uszu. Kontakt Aleksandra 587-968-4951 (4x)

PRACA

Szukamy rzetelnych, punktualnych oraz obowiązkowych Pań do pracy przy sprzątaniu. Sprzątanie domów jednorodzinnych, mieszkań oraz biur. Praca jest wymagająca fizycznie z naciskiem na dokładność. Oferujemy pełne szkolenie. Doświadczenie jak i język angielski mile widziane, ale nie wymagane. Stawka na godzinę wynosi $14.25. Zainteresowane Panie prosimy o przesłanie CV na adres email’owy mgocleans@gmail.com (2x)

CRACOVIA DELI & FOOD MARKET

Przyjmiemy ludzi do pracy na cały lub 1/2 etatu. O więcej informacji prosimy dzwonić pod numer telefonu 403-252-0170 lub skontaktować się w sklepie. (5x)

OPIEKA NAD DZIECKIEM

Jestem mamą jedno rocznej dziewczynki. Chętnie zaopiekuję się dzieckiem w wieku 1,5 – 6 lat u siebie w domu. Ładna spokojna okolica, bezpieczny dom bez zwierząt i dymu tytoniowego, domowe posiłki. Kontakt: 403-889-4462 (3x)

GRUPA „NADZIEJA”

Jeśli uważasz, że masz problem z nadużywaniem alkoholu, nie jesteś odosobniony. W każdy czwartek o godz. 19:30 odbywają się spotkania dla kobiet i mężczyzn w salce przy Kościele St. Joseph 640 – 19 Ave NW. Serdecznie zapraszamy. (9x)

WIDEO/VIDEO

Montaż i obróbka wszelkiego rodzaju nagrań wideo: śluby, wesela, imprezy rodzinne, wakacje, itp. Efekty specjalne, tekst, podkład muzyczny, slajdy, itd. Nagranie gotowego projektu na DVD. Kontakt Adam 403-285-8583 lub 403-921-7890 (3x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA

Dla seniora w dzielnicy Charleswood N.W.( Jeśli szukasz ciszy i spokoju w miłym towarzystwie zadzwoń) Tel: 403-399-6045 (1x)

WSZELKIEGO RODZAJU WYROBY

Szydełkowe ,swetry,tuniki,sukienki,szale,firanki,obrusy,

serwety, również dla dzieci małych i dużych. Chętnie podejmę współpracę z osobami zainteresowanymi.

ula.unidex@wp.pl Tel: 403-205 – 4257 (1x)