12-19 sierpnia,2018

12-19 sierpnia,2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 11 sierpnia – Wspomnienie św. Klary, dziewicy
18: 00 – + Susanna Piotrowski – Adela z rodziną

Niedziela, 12 sierpnia – XIX Niedziela zwykła
8: 30 – ++ Czesław, Wiesław i Anna
10: 30 – ++ Barbara Rej (20 rocz) – córka z rodziną
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Dominika w dniu Urodzin – rodzice
19: 00 – ++ Barbara Luma (8 rocz) i Marian Luma

Poniedziałek, 13 sierpnia – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Joanny z okazji Urodzin

Wtorek, 14 sierpnia – Wspomnienie św. Maksymiliana Kolbe, prezbitera
19: 00 – ++ Stefania, Karol, Irena i Leon Szelążek i zmarli z rodziny

Środa, 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia NMP
19: 00 – + Tadeusz Piotrowski
19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Joanny i Dawida w 11 rocz sakramentu małżeństwa

Czwartek, 16 sierpnia – Dzień powszedni
19: 00 – + Jacek Machula (18 rocz)

Piątek, 17 sierpnia – Wspomnienie św. Jacka, prezbitera
19: 00 – + Linda Naryński – Nodzyński i Śliwonik

Sobota, 18 sierpnia – Dzień powszedni
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Ks. Jacka z okazji imienin – parafianie

Niedziela, 19 sierpnia – XX Niedziela zwykła
8: 30 – + Stanisław Turski i zmarli z rodziny – dzieci
10: 30 – + Dariusz Ciok – żona z dziećmi
12: 30 – Dzień żołnierza ( Dzień wojska polskiego) – SPK #18
19: 00 – + Józef Bedryło

Poniedziałek, 20 sierpnia – Wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, Opata i Doktora Kościoła
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marka i Stanisławy z okazji 45 rocz. Sakramentu małżeństwa

Wtorek, 21 sierpnia – Wspomnienie św. Piusa, Papieża
19: 00 – W intencji parafian

Środa, 22 sierpnia – Wspomnienie NMP, Królowej
19: 00 – ++ Alfred Pawłowski i dusze w czyśćcu cierpiące

Czwartek, 23 sierpnia – Dzień powszedni
19: 00 – + George Murgenau (30 rocz) – syn z rodziną

Piątek, 24 sierpnia – Święto św. Brtłomieja Apostoła
19: 00 – + Zenon Szymański – syn z rodziną

Sobota, 25 sierpnia – Dzień powszedni
18: 00 – + Aniela i Andrzej Bzdyk – córka z rodziną

Niedziela, 26 sierpnia – Uroczystość NMP Częstochowskiej
8: 30 – + Maria Glawdel (5 rocz)
10: 30 – + Maria Glawdel i zmarli z rodziny
12: 30 – ++ Jan i Renata Kułach – rodzina
19: 00 – ++ Wacław Baranowski i zmarli z rodzice Stefania i Stanisław

LEKTORZY – 11-12 sierpnia
18: 00 – L. Shelley, A. Rudzińska, L. Shelley
8: 30 – P. Przybylski, M. Sobczak, P. Adamski
10: 30 – O. Pietras, S. Teresa, M. Domaradzki
12: 30 – T. Miazga, M. Iskra, J. Miazga
19: 00 – W. Grabowski, A. Wojciechowska, W. Grabowski

LEKTORZY –18-19 sierpnia
18: 00 – R. Kohnke, A. Wojciechowska, R. Kohnke
8: 30 – M. Podgórny, A. Rudzińska, P. Podgórny
10: 30 – J. Bogusławski, M. Iskra, L. Shelley
12: 30 – W. Potocka, M. Kulaga, V. Kanaszyc
19: 00 – M. Jarzecka, S. Teresa, W. Grabowski

ŻYCZENIA URODZINOWE DLA KS STEFANA GANOWICZA
Ks. Stefan obchodzi dzisiaj w niedzielę swoje Urodziny. Życzymy księdzu wiele radości, zdrowia, niesłabnącego żaru ducha w trudnej kapłańskiej posłudze. Niech Najświętsza Panna otacza Cię Matczyną miłością i opieką, szczególnie w trudnych chwilach i wyprasza u Syna wszelkie potrzebne Łaski. Podejmowany trud zmagania się z codziennością niech Cię uskrzydla i pozwoli dostrzegać piękno i głębię życia. Szczęść Boże!

BIURO PARAFIALNE PODCZAD WAKACJI Zawiadamiamy, że biuro podczas wakacji jest czynne trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki od
9: 00 do 13:00.

MSZE ŚW. PORANNE PODCZAS WAKACJI
Przez okres wakacji nie będzie sprawowanych Mszy św. porannych w piątki i soboty.

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
12 sierpnia, 2018
1 Krl 19, 4-8; Ef 4, 30 – 5, 2; J 6, 41-51
Ref: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry

Boga można poznawać w różny sposób. Obserwując cudowną harmonię barw przy wschodzie lub zachodzie słońca, podziwiając piękno rozkwitających maków lub lilii, słuchając śpiewu ptaków lub szumu jodeł. Przez zmysły, w pięknie stworzonego świata, dociera człowiek do jego Stwórcy. Można też dotrzeć do Boga przez lekturę Pisma Świętego. To Księga mówiąca o tajemnicy spotkania Boga z człowiekiem. Księgę tę czyta się wprawdzie przy pomocy serca, ale wymagane są pewne zdolności intelektualne. Bez nich Księga natchniona nie może być odczytana. Rzecz jasna nie chodzi tu o studia i wielką wiedzę, bo te mogą nawet utrudniać lekturę Biblii, lecz o mądrość, która wnika w to, co najistotniejsze. Pan Bóg chciał jednak dotrzeć do każdego człowieka, bez względu na jego zdolności intelektualne. Chciał wypełnić serce ludzkie sobą niezależnie od tego, czy jest to serce geniusza, czy serce upośledzonego człowieka. Przez uszkodzony słuch czy wzrok Pan Bóg nie może dotrzeć do kaleki przy pomocy piękna i mądrości dzieła stworzenia i dlatego znalazł inną formę, dostępną dla każdego. Stał się pokarmem. Każdy, kto może przyjmować pokarm, może też wypełnić serce swe Bogiem. Chrystus ma smak chleba i wina. Tajemnica to wielka. Zdumiewa swoją prostotą. Wśród pokarmów rozłożonych na stołach ziemi leży ten Boski pokarm dający życie wieczne. Przemieniający człowieka. Zdumiewa jednak fakt, że im łatwiej o spotkanie z Bogiem, tym trudniej to ludziom przychodzi. Najgłębiej przeżywają Boga w nadzwyczajnych okolicznościach, oczarowani potęgą gór, ciszą jeziora, bielą padającego śniegu, przerażeni grozą uderzającego piorunu. Znacznie trudniej przychodzi im spotkanie z Bogiem przemawiającym z kart Pisma Świętego. Bywa, że upływają miesiące, nawet lata całe, a do niego nie zaglądną. Najłatwiej zaś podejść do ołtarza i spożyć Boga, który jako Chleb zaprasza głodnych do jedzenia. W każdą niedzielę miliony ludzi są tak blisko Boga, o jeden krok uczyniony w stronę ołtarza, a zarazem tak daleko. Daleko duchem. Rezygnują z najprostszej formy osobistego spotkania z Bogiem. Okazuje się, że im bardziej Bóg ułatwia nam spotkanie z sobą, tym trudniej nam je przeżyć w sposób pełny. Gdyby ołtarz otoczyli ludzie o kochających sercach, Msza święta byłaby najgłębszym i najpiękniejszym przeżyciem, jakie jest możliwe na ziemi. Takim ono jest dla Chrystusa, bo On nas kocha, i takim może być dla każdego z nas. Tajemnicę Eucharystii może odkryć jedynie ten, kto dostrzegł piękno prawdziwej miłości. Dla niego gest łamania Chleba jest nie tylko czytelny, ale stanowi wielkie wydarzenie.

XX NIEDZIELA ZWYKŁA
19 sierpnia, 2018
Prz 9,1-6; Ef 5,15-20; J 6,51-58
Ref: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry

Eucharystia – cudowny wynalazek Bożej miłości – jest rzeczywistością zdecydowanie nowotestamentalną i wszelkie analogie ze znakami i wydarzeniami starotestamentalnymi nie mogą przesłonić faktu, że jako sakrament ustanowiony bezpośrednio przez Chrystusa Eucharystia od samego początku stanowiła „nowość” na tyle istotną, że określała charakter i tożsamość nowej religii chrześcijańskiej. Można powiedzieć, że (możliwie pełne) uczestnictwo w uczcie eucharystycznej jest wyznacznikiem stopnia naszego powiązania z Chrystusem i Kościołem oraz warunkiem życia prawdziwie chrześcijańskiego. Pan Jezus powiedział to bardzo wyraźnie:, „Jeżeli nie będziecie spożywać ciała Syna Człowieczego, (…) nie będziecie mieli życia w sobie”. Co to znaczy? Ano znaczy to, że bez tego nadprzyrodzonego wsparcia, jakim jest Komunia święta, nie będziemy w stanie wypełnić zadań, które wynikają z naszego chrześcijańskiego powołania. Nie będzie w nas „życia”, lecz zwyczajna religijna „wegetacja”, to znaczy stan, w którym niby się nie umiera, ale życie nie przynosi owoców zasługujących na zbawienie. Wielu z nas ma już pewnie za sobą takie doświadczenie, że dopóki jesteśmy w stanie łaski uświęcającej i możliwie regularnie w sposób pełny uczestniczymy w Eucharystii, potrafimy przez długi czas wytrwać w dobrym i ustrzec się grzechów ciężkich. Gdy stan łaski utracimy i przestajemy przystępować do Komunii świętej, nasze grzechy zaczynają się powtarzać. Św. Jan Bosko ostrzegał: „Niektórzy mówią, że aby często przystępować do Komunii, trzeba być świętym. To nieprawda. To oszustwo! Komunia jest dla tych, którzy chcą stać się świętymi, a nie dla świętych; lekarstwa podaje się chorym tak jak pokarm słabym”. I na tym polega cała mądrość ambitnego chrześcijanina. Ma ona swoje źródło w Bożej mądrości, która prowadząc Izraela z niewoli do wolności, „zbudowała sobie dom (…), nabiła zwierząt, namieszała wina i stół zastawiła”. Był to stół zastawiony obficie nie tylko mięsem, chlebem i winem, ale także pokarmami duchowymi, jak choćby objawionym słowem prawa i rozwagi. W trosce o taką mądrość święty Paweł napominał pierwszych chrześcijan z Efezu, aby gromadząc się przy wspólnym stole nie upijali się winem, lecz napełniali Duchem, „przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana” w swoich sercach i dziękując Panu Bogu za wszystko.Stół, nawet ten „zastawiony obficie”, powinien nie tylko karmić, ale także łączyć. Dlatego „chleb żywy”, czyli Eucharystia, jest nie tylko ofiarą i pokarmem, ale także sakramentem zjednoczenia.
W NASZEJ WSPÓLNOCIE

11 sierpnia (sobota) – Msza św. w intencji Ojczyzny o odnowę duchową życia narodu polskiego. NOWENNA JUBILEUSZOWA.
Patron tego dnia Nowenny: Św. Brat Albert Chmielowski.
Temat: O wolność od nałogów i uzależnień.
Św. Albert Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi k./Krakowa. Brał udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku, został ranny i amputowano mu nogę. W 1865 roku rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium. Wróciwszy do kraju w 1874 roku, tworzyl dzieła, w których coraz częściej pojawiała się tematyka religijna. W latach 80-tych powstał jego słynny obraz Ecce Homo. Adam Chmielowski postanowił oddać swe życie na wyłączną służbę Bogu. Wstapił do Zakonu Jezuitów, ale po roku opuścił nowicjat i wyjechał na Podole, do swego brata Stanisława. Tam związał się z tercjarstwem św. Franciszka z Asyżu i prowadził pracę apostolskę wśród ludności wiejskiej. Powodowany heroiczną miłością Boga i bliźniego, poświęcił swe życie bezdomnym i opuszczonym. Otwierał dla nich przytuliska, aby ratować ich ludzką godność i kierować ku Bogu. W 1887 roku, za zgodą Kardynała Albina Dunajewskiego, przywdział habit, a w rok potem złożył na Jego ręce śluby, dając początek nowej rodzinie zakonnej. Założone przez niego Zgromadzenia Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr Alberynek (1891) oparł na pierwotnej regule św. Franciszka. Centrum jego działalności stanowiły ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych, które pracą apostolską przemienial na przytuliska. Zakładał również domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych.
Brat Albert Chmielowski odznaczał się wybitnie franciszkańską duchowością. Heroicznie kochał Boga i bliźniego. Służbę na rzecz bezdomnych i nędzę uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Umarł 25 grudnia 1916 roku w Krakowie w opinii świętości. W 1938 roku, Prezydent Polski Ignacy Mościcki, nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej. Służyć bliżniemu to – według Brata Adama – przede wszystkim dawać siebie, „Być dobrym jak chleb”. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Beatyfikacji Brata Alberta w 1983 roku w Krakowie, a Kanonizacji w 1989 roku w Rzymie. Św. Bracie Albercie módl się za nami o wrażliwość serca i otwartą, pomocną dłoń dla potrzebujących.
WYJAZDY NA WAKACJE Wielu naszych parafian udaje się na wakacje i odwiedziny rodzin w Polsce i innych krajach. Na drogę pokoju i pomyślności niech was kieruje wszechmogący Bóg, a Rafał Archanioł niech towarzyszy wam w drodze. Wakacje niech będą dla wszystkich błogosławionym czasem duchowego odrodzenia.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 19,694.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Przez cały miesiąc sierpnia nie ma rodziny zapisanej, która mogłaby się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968-2018 Sztandar Jubileuszowy W październiku obecnego 2018 roku będziemy szczególnie świętować 50. Rocznicę poświęcenia naszego polskiego kościoła. Z tej okazji przybędzie do nas J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek SCH i odprawi uroczystą, dziękczynną Mszę św. Jubileuszową w niedzielę, 14 października o godzinie 12: 30 w kościele polskim. Z tej okazji, jako wyraz naszego dziękczynienia Bogu i radości z posiadania świątyni, w której Polacy modlą się od lat w języku ojczystym, przyjmują Sakramenty Święte i są odprowadzani na odpoczynek wieczny – pragniemy ufundować Sztandar ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, Który szczególnie patronuje Księżom, prowadzącym naszą parafię, Księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. Sztandar Jubileuszowy ma być poświęcony w niedzielę, 14 października br. Pragniemy, aby każdy parafianin, każdy wierny i każda Organizacja Polonijna włączyła się – w miarę swoich możliwości – do ufundowania tego Sztandaru Jubileuszowego, gdyż każdy z nas pragnie złożyć hołd i wyrazić swą miłość Chrystusowi Królowi oraz wdzięczność za polską parafię i kościół, gdzie możemy modlić się w j. ojczystym. Z góry dziękujemy za poparcie tej ważnej inicjatywy. Niech Chrystus Król obdarza wszelkimi łaskami. Ofiary, czeki można wystawiać na adres parafii z dopiskiem: Sztandar Jubileuszowy.- Rada Parafialna

Z KARTY ŻAŁOBNEJ
W czwartek 2 sierpnia odszedł do wieczności ś.p. Jan Rajchel w wieku 92 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w naszym Kościele w piątek 10 siernia.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!
Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia

POMOC NA HOSPICJUM ŚW. ARNOLDA JANSSENA W NYSIE
W dniu 19 sierpnia br. będzie przeprowadzona kwesta na Hospicjum, którą przeprowadzi Pan Stanisław Kuszła (emerytowany strażak z Nysy), który w związku z przypadającą 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości Polski wystąpi w mundurze oficera I Brygady Legionów Polskich. Każda pozyskana od Szanownych Darczyńców kwota pozwala na zapewnienie godniejszego życia dla osób dotkniętych wyniszczającą chorobą nowotworową. Nasz Wielki Rodak – Święty Jan Paweł II powiedziała „ Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Na ręce Ks.Jacka Walkiewicza wpłynęło podziękowanie za pomoc finansową, jaką zebrano podczas kwesty w sierpniu 2016 r. na rzecz Hospicjum w Nysie.
Dziękujemy za ofiarność i wsparcie tego dzieła pomocy potrzebującym. Bóg zapłać. Dr. Jerzy Miszkiewicz, Prezes Hospicjum św. Arnolda Janssen w Nysie.

SZKOŁA POLSKA
Zapisy do Szkoły Polskiej odbędą się w niedzielę, 26 sierpnia, w godzinach od 10: 00 do 14: 00 w Sali Parafialnej. Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje $500.00, troje i więcej – $560.00. Depozyt za dyżur – $120.00. Po 26 sierpnia, opłata za szkołe wzrasta o $80.00. Zajęcia w szkole rozpoczynają się:
w piątek, 14 września – kl. 7 -12 ( godz.17:30)
w sobotę 15 września – kl. 0 – 6 ( godz.9:45)

SPK KOŁO NR 18 W CALGARY
Zaprasza w dniu 19 sierpnia br,wszystkich członków, harcerzy i ich rodziny oraz społeczność polonijną na Mszę Św.mundurową o godz. 12:30 z okazji „Dnia Żołnierza”, następnie o godz.14:30 (2:30 pm) zaprasza na Akademię w Domu Polskim z żołnierskim obiadem i lampką wina z tej okazji. Członkowie SPK proszeni są o przybycie w mundurach. Wstęp wolny dla weteranów, dla członków SPK i PCA $10 oraz $20 dla niezrzeszonych. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłaszanie swojej obecności na Akademię do dnia 14 sierpnia br. tel. 403 273 4092 Krystyna oraz 403 229 9356 Zbigniew.

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA)
Zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 9 września w Domu Polskim. Początek o godz.14.30
OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA
Wykształcony Pielęgniarz oraz certyfikowany Care Aide z Polski , z długoletnim doświadczeniem poszukuje stałej pracy jako opiekun nad starszą , chorą osobą /osobami . Proszę dzwonić na 587-834-0664. (7x)

PRACA
Zatrudnię pracownika do prac remontowych.
Tel 403-671-0646 (2x)

PRACA
Poszukuję opiekunki dla starszej pani z demencją . Praca od września na 3 dni w tygodniu od 9:00 – 17:00, w dzielnicy Glenmorgan SW. Wymagane pozwolenie na pracę. Tel 403-975-3064 (1x)

PRACA
Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią. Praca od 1 sierpnia na 3 miesiące od poniedziałku do piątku od godziny 7: 00 rano do 1: 00 po południu. W soboty od 7:00 – 12:00. Dzielnica Signal Hill. Tel 403-590-2356 (1x)

PRACA
Zatrudnię osobę do pracy, jako: Maintenance Person. Zakres obowiązków: Naprawy w mieszkaniach i budynkach, mała budowlanka, koszenie traw, odsnieżanie. Wymagania: Kanadyjskie prawo jazdy, umiejętnośc posługiwania się podstawowymi narzędziami budowlanymi. Prosze o kontakt tel. 403-404-1047 (3x)

PRACA
Supervisor przy sprzataniu domków.
Praca od zaraz, w szybkim tempie. Wymagane pozwolenie na pracę, prawo jazdy, doświadczenie w sprzątaniu oraz język angielski. Oferujemy; stawkę po okresie próbnym od $17/h wzwyż, samóchod służbowy.Podania proszę przesyłać na email pracacalgary@gmail.com (4x)

SUITE DO WYNAJECIA W WEST KELOWNA, BC
2 sypialnie, kuchnia, łazienka z osobnym wejściem, blisko jeziora. Wynajmę od maja do sierpnia na pojedyncze dni lub na dłuższy okres. Opłata $70.00 od jednej sypialni. Kontakt Elżbieta 1-778-755-1320 (2x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO
CEMETERY MASS – AUG 22/23
You are invited to the annual Catholic Cemetery Memorial Mass with Bishop McGrattan.
August 22 at 7:30 PM – Queen’s Park Cemetery August 23 at 7:30 PM – Mountain View Cemetery

MARRIAGE PREPARATION „FOR BETTER & FOR EVER” – AUG 27 “For Better & For Ever…” Marriage Preparation accepts all couples preparing for marriage, including couples in one or more of the following circumstances: living together, previously married, beginning marriage with children, couples 45+, or those who wish to have their marriage blessed in the Church. Upcoming Dates: Aug 27 (followed by Sept 14-15); Sep 24 (followed by Oct 12-13); Oct 15 (followed by Nov 2-3); Nov 19 (followed by Dec 7-8) .
For more dates, registration or information: 403-218-5505 lifeandfamily@calgarydiocese.ca