23 września, 2018

23 września, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 22 września – Dzień powszedni
18: 00 – + Maria Samborska (1 rocz) – dzieci
18:00 – Dziękczynna za opiekę Bożą i błogosławieństwo Boże na następne lata dla Jubilatów Bronisławy i Zbigniewa Koneckich z okazji 50 rocz. Sakramentu małżeństwa – dzieci

Niedziela, 23 września – XXV Niedziela zwykła
8: 30 – + Gertruda Cichański – syn z rodziną
10: 30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Elżbiety Machula – R. Piekut
10: 30 – W intencji Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Krzysztofa i Joanny z okazji sakramenu małżeństwa
19: 00 – + Janusz Wysocki i zmarli z rodziny Wysockich

Poniedziałek, 24 września – Dzień powszedni
19: 00 – Za parafian

Wtorek, 25 września – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny

Środa, 26 września – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo za Rayana i Madeleine w dniu Urodzin

Czwartek, 27 września – Wspomnienie św. Wincentego a Paulo, Prezbitera
19: 00 – + Michał Skaliński – rodzice
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Mirosława Surówka w 15 rocz sakramentu małżeństwa

Piątek, 28 września – Wspomnienie św. Wacława, Męczennika
9: 00 – Za parafian
19: 00 – ++ Zdzisław Mazur i zmarli z rodziny – żona z rodziną

Sobota, 29 września – Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
8: 30 – Za parafian
18: 00 – + Michał Cozak

Niedziela, 30 września – XXVI Niedziela zwykła
8: 30 – + Teresa Skóra oraz o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny
10: 30 – ++ Stanisława i Stanisław Bednarczyk i Maria i Piotr Bakon
12:30 – + Jerzy Pietrzak ( 8 rocz) – żona
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Barbary i Adama Kościańskich w 40 rocz. Sakramentu małżeństwa, oraz zdrowie i łaski Ducha św. dla dzieci i wnuków
19: 00 – + Alicja Rudy – rodzina

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA
Mdr 2, 12. 17-20; Jk 3, 16 – 4, 3; Mk 9, 30-37
Ref: Bóg podtrzymuje całe moje życie

Apostołowie spierali się o to, „kto z nich jest największy”. Niezdrowe ambicjie pleniły się w gronie Dwunastu. Nie pomogła bliskość Jezusa ani Jego Matki. Wady można przezwyciężyć wówczas, gdy ich właściciel chce to uczynić. Jezus cierpliwie czekał, upominał, wzywał. Chciał otworzyć im oczy na prawdę o autentycznej wielkości człowieka. Słowa Jego odbijały się jak groch od ściany. Ambicje dochodziły do głosu aż do Wielkiego Piątku. Dopiero przeżycie tajemnicy krzyża, odrzucenie Mistrza, Jego klęska, ostudziły nieco niezdrową rywalizację o pierwsze miejsce w gronie Dwunastu. Marek notuje piękną scenę. Jezus chcąc ukazać uczniom właściwą drogę do wielkości, „wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami rzekł do nich:, Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje. Innymi słowy, kto otoczy opieką dziecko, kto potrafi dla niego żyć, jego dobru poświęcić swe siły, czas, pieniądze — ten jest wielki. Zamiast rywalizować między sobą zajmijcie się dzieckiem, przyjmijcie dziecko, otoczcie je miłością. Słowa Jezusa „przyjąć dziecko w imię moje” znaczą „w imię miłości”.Warto zauważyć, że jest to jedyna scena w Ewangelii mówiąca o tym, że ktoś jest w objęciach Jezusa. Marek wspominając bezimienne dziecko notuje, że Jezus „objął je swymi ramionami”.Chrześcijanie pierwszych wieków wzięli bardzo na serio wezwanie Chrystusa. Nie tylko przyjmowali z miłością swoje dzieci — wszystkie, jakie się poczęły, ale potrafili stworzyć warunki potrzebne do wychowania dzieci porzuconych przez pogan. Potrafili objąć je swymi ramionami. Przyjęcie dziecka to autentyczne wyzwolenie z egoizmu. Można to obserwować w rozwoju miłości małżeńskiej, której ciągle zagraża egoizm we dwoje.Każdy chrześcijanin winien w swoim życiu przyjąć dziecko i objąć je swoimi ramionami jak drogocenny skarb. Do tego Chrystus wzywa każdego ucznia. Do takiej postawy winien dorastać każdy Jego uczeń. Aby to ułatwić, Jezus utożsamia siebie z dzieckiem:, „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje”.Dramat odrzuconego dziecka i wyrządzonej mu krzywdy idzie za człowiekiem jak cień przekleństwa. Jakże trudno wówczas przyjąć Chrystusa. Jak trudno o nawrócenie, a tylko ono daje pełną gwarancję pokoju i szczęścia. Szukamy często powodów nieszczęścia ludzi żyjących na ziemi. Czy nie należałoby wówczas postawić pytania:, jaki był ich stosunek do dzieci? Czy każde z tych, jakie Bóg postawił na ich drodze, zostało przyjęte i otoczone miłością? Nie trudno zauważyć, że najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi są ci, którzy kochają dzieci.

LEKTORZY – 22-23 września
18: 00 – J. Bogusławski, M. Iskra, J. Bogusławski
8: 30 – A. Rudzińska, M. Sobczak, A. Rudzińska
10: 30 – A. Kamieniak, M. Kulaga, K. Kamieniak
12: 30 – E. Kiegler, D. Topor, Z. Topor
19: 00 – W. Grabowski, S. Teresa, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

KS. MARCIN DZILIŃSKI SCHR, NOWY WIKARIUSZ W PARAFII
Serdecznie witamy Ks. Marcina Dzilińskiego SChr, który decyzją przełożonych zakonnych został skierowany do pracy duszpasterskiej w naszej parafii. Ks. Marcin pochodzi z Warszawy, przed wstąpieniem do zakonu skończył Politechnikę Warszawską, święcenia kapłańskie przyjął w 2014 roku. Przed przyjazdem do Calgary posługiwał w naszych parafiach w Szczecinie (dwa lata) oraz w Chociwlu (dwa lata). Serdecznie wiatmy w naszej wspólnocie parafialnej i życzymy Bożego błogosławieństwa w pracy duszpasterskiej.

PODZIĘKOWANIE
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie wizyty kapłanów z Radia Maryja i Telewizji Trwam. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i dało wiele duchowego pożytku naszym parafianom. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 20,373.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 23 września nie ma rodziny zapisanej, która będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.
KAWIARENKA
We wrześniu panie z grupy„Młodzi Duchem zapraszają do kawiarenki.

KONCERT CHARYTATYWNY – JUBILEUSZOWY
„ZAUFAJ MARYI”
W niedzielę, 14 października odbędzie się w Domu Polskim o godzinie 15:30 Koncert Charytatywny ku czci Św. Jana Pawła II pt. ZAUFAJ MARYI. Serdecznie zapraszamy całą Polonię na ten szczególny Koncert Charytatywny – Jubileuszowy związany z 40. Rocznicą wyboru Papieża – Polaka oraz 50. Rocznicą poświęcenia kościoła polskiego p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Gościem honorowym Koncertu będzie J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek z Polski. W Koncercie usłyszymy pieśni w wykonaniu chóru Vox Populi, słowa Św. Jana Pawła II, poezję w wykonaniu dzieci i młodzieży, śpiew Górali oraz zobaczymy piękne tańce w wykonaniu Zespołów: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MAZOVIA, MŁODZI DUCHEM. Celem Koncertu jest wsparcie działalności ruchu pro-life w Polsce oraz pomoc opuszczonym dzieciom i młodzieży na Kresach i dzieciom specjalnej troski. Wstęp wolny – DAR SERCA. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Koncercie i poparcie tak ważnych celów. Niech Maryja, ku czci, której Koncert jest dedykowany, wynagrodzi dobroć serc, wypraszając wszelkie potrzebne łaski.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968 -2018
W niedzielę, 14 października zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. dziękczynna w 50. Rocznicę poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Eksclencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, który specjalnie przybędzie z Polski i poświęci nowy Sztandar Parafialny podczas Jubileuszowej Mszy św. Serdecznie zapraszamy wszystkich Polaków, a zwłaszcza Parafian na tę szczególną Mszę św. Prosimy również wszystkie Poczty Sztandarowe o przybycie, by godnie podziękować Panu Bogu za poświęcenie kościoła, w którym możemy uczestniczyć we Mszy św., modlić się i przyjmować Sakramenty Święte w języku ojczystym oraz obchodzić uroczystości patriotyczno-religijne. Prosimy także przedstawicieli wszystkich Zespołów Tanecznych o przybycie w ludowych strojach oraz Górali. Niech z naszych serc popłynie pełne wdzięczności, radosne TE DEUM LAUDAMUS („Ciebie, Boga, wysławiamy”) oraz AVE MARIA, wyrażające naszą miłość Bogu i Królowej Pokoju, Pani Jasnogórskiej, Która patronuje polskiej parafii. Za wszelkie ofiary złożone na nowy Sztandar Parafialny składamy serdeczne dzięki. Niech Dobry Bóg i Matka Najświętsza wynagrodzi szczególnymi łaskami Ofiarodawców. BÓG ZAPŁAĆ.

SPOTKANIE MODLITEWNE GRUPY ŚW. OJCA PIO
Zapraszamy grupę modlitewną na Mszę św. i nabożeństwo w poniedziałek 24 września na godz. 19:00.

CHÓREK „LAETARE”.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Wszystkie chętne dzeci, które lubią śpiewać- chłopców i dziewczynki, zapraszamy do chórku „Laetare”. Chórek bedzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 10:30. Próby Chórku będą w niedzielę, kiedy Chórek śpiewa, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 9:30. W tym roku chórek ubogaci akompaniamentem na pianinie, pani Aleksandra Zyro, organistka. Przyjmujemy dzieci od lat 6 do klasy 7. Zapisy u sióstr- sr.salome@shaw.ca lub można dzwonić 403-282-5077 lub cell:587-896-5575.

PRZYGOTOWANIE DZIECI DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
Przygotowanie dzieci d Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej odbywa się w Polskiej Szkole imienia Jana Pawła II, w każdą sobotę. Wszystkich zainteresowanych, których dzieci nie uczęszczają do Szkoły Polskiej, a pragną, aby ich dziecko przystąpiło do Pierwszej Komunii Świetej w Polskim Kościele, proszę o kontakt z siostrą Salome, cell: 587-896-5575 lub 403-282-5077. Zebranie rodziców dzieci Komunijnych, klasy 3- odbędzie się w Szkole Polskiej 29 września o godzinie 9:45.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 30 września, po Mszy św. o godzinie 11: 30 odbędzie się w kościele zebranie Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców na to pierwsze zebranie po wakacjach.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2018
Od środy 26 września do niedzieli 4 listopada katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dyżur na sali parafialnej rozpocznie się w niedzielę 16 września. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 28 września i 19 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

DYŻUR PASZPORTOWY
Uprzejmie informujemy, że najbliższy dyżur paszportowy w prowincji Alberta odbędzie się w następujących terminach: Edmonton 22-23 października 2018, Calgary 24-25 października 2018. Wszelkie szczegóły dotyczące zapisów na dyżur znajdują się w ogłoszeniu na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Vancouver www.vancouver.msz.gov.pl lub www.vancouver.mfa.gov.pl
Zygmunt Potocki konsul hon. RP w Calgary

CELEBRATING POLAND. Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, koło #18 organizują 3-dniowe wydarzenie pod nazwą CELEBRATING POLAND. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Polskim w dniach 26-28 października 2018 (piątek-sobota-niedziela). Planowany program można znaleźć na witrynie www. celebrating poland.ca. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Domu Polskiego w ostatni weekend października. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Calgary i Alberty. Jednym z projektów związanych z tym wydarzeniem jest wspólna fotografia naszej społeczności polonijnej w Calgary. Taką ‘rodzinną’ fotografię Polonii w Calgary pragniemy wykonać w niedzielę, 30 września, o godz.11.45, pomiędzy Mszami Św. Prosimy wszystkich będących na Mszy o 10.30 o pozostanie nieco dłużej, a tych planujących obecność na Mszy o 12.30 o przybycie nieco wcześniej, aby była nas spora polonijna grupa na wspólnej fotografii na tle naszego kościoła. Uwaga: obecność w czasie robienia zdjęć upoważnia organizatorów CELEBRATING POLAND do wykorzystania fotografii z wizerunkami sfotografowanych osób w celach wystawowych w ramach wydarzenia CELEBRATING POLAND.

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY
Pragnie poinformować, że w niedzielę, 30 września, odbędą się oficjalne zapisy dzieci na sezon zimowy. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Rejestracja nowych zawodników odbędzie się w godzinach 12: 30-2: 30pm w Calgary Soccer Centre -budynek Annex. Adres: 7000 48st SE.
O godzinie 1: 00pm rozpocznie się również mecz towarzyski dla wszystkich dzieci! W ofercie klubu Białe Orły na rozpoczynający się sezon indoor znajdują się: 2 treningi tygodniowo prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, mecze ligowe w ramach rozgrywek prowadzonych przez Calgary Soccer Minor Association, udział w turniejach, profesjonalny sprzęt treningowy i meczowy. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod poniższym numerem telefonu: Grzegorz 587-998-7077

PROŚBA O POMOC Osoba starsza, nasza parafianka, która jest w domu starców prosi bardzo o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szampony, kremy, chusteczki oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria bardzo jest wdzięczna wszystkim, którzy okazali jej dotychczas dużą pomoc. Bóg zapłać!

BIURO TURYSTYCZNE URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR zaprasza na pielgrzymkę do Medjugorje i Grecji w dniach 28Maj – 11Czerwiec 2019. Informacje i prezentacja 21 października (niedziela) w Sali Parafialnej. Więcej szczegółów zostanie podanych po 7 października 2018. ZAPRASZAMY”

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA Wykształcony Pielęgniarz oraz certyfikowany Care Aide z Polski, z długoletnim doświadczeniem poszukuje stałej pracy, jako opiekun nad starszą, chorą osobą /osobami. Proszę dzwonić na 587-834-0664. (3x)
PRACA
Szukam osoby do pomocy przy sprzątaniu domów na pół etatu. Samochód niewymagany. Kontakt: 587-892-6370 (1x)

PRACA
CRACOVIA EUROPEAN MEAT & DELI przyjmie osobę do pracy na cały lub pół etatu. Kontakt: 403-252-0170 (10x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

ONE ROCK 2.0 – SEP 29
One Rock 2.0 is the new and reimagined One Rock Festival of Faith which seeks to inspire, challenge, and equip Catholic young adults to be protagonists in the New Evangelization. At this time, we encourage young adults between the ages of 18-35 (married or single) to pre-register on our website. Save the date: Saturday, September 29 at St. Michael’s, Calgary. We are excited to announce that Patrick Coffin, Lizzie Reezay, and Brian Holdsworth will be joining us this September! We’re inviting Catholic young adults in the Diocese of Calgary ages 18-35 to register now and take advantage of this amazing opportunity to hear from our keynote speakers about living out the Catholic faith in today’s culture. Pre-register now and learn more about our speakers at WWW.ONEROCK.CA We’re also excited to announce those who are not part of the young adult delegates can now purchase tickets for the Saturday evening program (Sept. 29 at 7:30 pm) of One Rock. Come and enjoy inspiring conversations with Patrick Coffin and Lizzie Reezay, with music by Access52 and our closing Liturgy. Get tickets at: WWW.ONEROCK.CA

SPECIAL NEEDS MINISTRY AND MASS AT ST. PATRICK’S PARISH
St. Patrick’s Parish is forming a new ministry whose mission is: “To create a loving, supportive and compassionate church community that renews and restores faith and hope to families and children living with special needs.” St. Patrick’s Special Needs Mass will be a place of understanding, acceptance and welcome for those who live with special needs as well as those who care for them. All are invited to come and to be a part of this special liturgy. St.Patricks will be having the Special Needs Mass on the 2nd and 4th Sunday of the Month. For more information, please contact Brenda-Lee Kearney at 403-835-2749, or check http://stpatrickcalgary.com under Calendar.

NATIONAL LIFE CHAIN SUNDAY
Life Chain Calgary invites you to a peaceful and prayerful public witness of pro-life, standing in honor of lives lost to abortions on National Life Chain Sunday: Sunday, Sept 30, 2:30 – 4 pm, along MacLeod Trail between Heritage Dr. and Southland Dr. For more information contact lovingthegiftoflife@gmail.com

RED MASS – OCT 10
Inviting those in Legal Profession. Save the date: October 10 at 5:30 PM, at St. Mary’s Cathedral.

GET TICKETS FOR BISHOP’S DINNER 2018
Join us along with Bishop McGrattan for this year’s Bishop’s Dinner on Friday, Oct. 19th, at the Telus Convention Centre in Calgary. Tickets are $185 and can be purchased online by going to the main page of our Diocesan Website. All funds raised at this year’s dinner are dedicated to support students within the five Catholic School Districts of our Diocese. Support Catholic Education and join us for an evening to remember! www.bishopsdinner.ca

MARRIAGE PREPARATION
LIFE & FAMILY RESOURCE CENTRE Marriage Preparation upcoming sessions: Oct. 15 (followed by Nov. 2-3);
Nov. 19 (followed by Dec. 7-8) at the Catholic Pastoral Centre, Calgary. For more information or to register, contact Alida at 403-218-5505 register online at events.calgarydiocese.ca

ST. PIUS X NEEDS A PIANIST
St. Pius is looking for a piano accompanist for the 9 AM Sunday choir. Previous experience is preferred. Good reading skills is an asset. Rehearsals run on Thursdays from 7 – 9 pm. Honorarium will be $75/Mass. For more information, contact the Parish Office at 403-289-3602.