14 października, 2018

14 października, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 13 października – Wspomnienie błogosławionego Honorata Koźmińskiego, Prezbitera
18: 00 – ++ Bronisława i Jan Moryś – Adela
18:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz wszelkie potrzebne łaski dla naszych Księży: Ks. Jacka, Ks. Marcina i Ks. Stefana – Grupa Totus Tuus

Niedziela, 14 października – XXVIII Niedziela zwykła
8: 30 – ++ Za zmarłych dziadków Kowalewskich i Chilimoniuk
10: 30 – ++ Maria i Władysław Kapel i zmarli z rodziny
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Renaty i Sławomira Michalski z okazji 30 rocz sakramentu małżeństwa
12: 30 – + Konstanty Obodziński (25 rocz) – syn z rodziną
19: 00 – + Stanisław Śniadała (3 rocz)

Poniedziałek, 15 października – Wspomnienie św Teresy od Jezusa, Dziewicy i Doktora Kościoła
19: 00 – ++ Jadwiga, Kazimierz, Bartłomiej, Jacek i zmarli z rodziny oraz za Dusze w czyśćcu cierpiące
19:00 – ++ Jadwiga i Józef Falkowski – córka

Wtorek, 16 października – Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, Zakonnicy
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Alicji Kamoń z okazji 15 rocz Urodzin
19: 00 – W intencji nauczycieli i uczniów Polskiej Szkoły ( Rocznica wyborów Papieża Jana Pawła II)

Środa, 17 października – Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Śliwonik i Dusze w czyśćcu cierpiące
19: 00 – O opiekę Matki Bożej i dary Ducha św dla syna

Czwartek, 18 października – Święto św. Łukasza Ewangelisty
19: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Jadwigi Różnickiej z okazji imienin – R. Piekut

Piątek, 19 października – Dzień powszedni
9: 00 – Za parafian
19: 00 – ++ Za zmarłych braci Vojteck i Pawel oraz zmarli z rodziny

Sobota, 20 października – Wspomnienie św. Jana Kantego, Prezbitera
8: 30 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla rodziny, dzieci i wnuków
18: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Marioli Streżyńskiej z okazji Urodzin

Niedziela, 21 października – XXIX Niedziela zwykła
8: 30 – O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Coli – babcia
10: 30 – + Janusz Wysocki – żona z dziećmi
12: 30 – ++ Zofia i Józef Markiewicz i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące – siostra i brat
19: 00 – ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny Komadowskich i Kudybów

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Mdr 7, 7-11; Hbr 4, 12-13; Mk 10, 17-30
Ref: Nasyć nas, Panie, Twoim miłosierdziem
Słowo Boga jest skuteczniejsze i ostrzejsze od najbardziej nowoczesnego laserowego noża. Przenika aż do rozdzielenia duszy i ducha, a więc osiąga to, co dla nas jest niezwykle trudne, wciąż jeszcze w pełni niemożliwe. Nie umiemy oddzielić życia od ducha, nie potrafimy osądzić pragnień i myśli serca.To słowo stworzyło jednak ludzkie wolne serce, i mimo iż je przenika i zna, idealnie do samego dna, nie ingeruje w nie i nie przestawia nic, by nie naruszyć jego wolności. Szanuje ten skarb, bo on decyduje o osobowości człowieka i czyni zeń partnera Boga zdolnego do spotkania z Nim na płaszczyźnie przyjaźni. Dobrze to widać w spotkaniu Jezusa z bogatym człowiekiem, który wypełniony był pragnieniem osiągnięcia życia wiecznego. Jego życie moralne było na wysokim poziomie. Ta szlachetność zachowana „od młodości” spotkała się z radosnym przyjęciem przez Jezusa. Rzadko Ewangeliści notują, iż Jezus „spojrzał z miłością”. Marek podkreśla to mówiąc właśnie o tym spotkaniu. Ta miłość Chrystusa pozwala, a nawet każe postawić wysokie wymagania: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz… Potem przyjdź i chodź za Mną!”.Piękne serce wezwane do przyjaźni z Jezusem musiało dokonać wyboru. Przyjaźń za cenę rezygnacji ze wszystkiego, a mówiąc ściślej, za cenę zamiany dóbr tego świata na dobra wieczne. Bogaty człowiek stanął ze swą wolnością na rozdrożu. Bóg objawił mu perspektywę nowego, innego życia. Szanował jego wolność, nie wywarł żadnej presji, choć wiedział, że droga, którą wybiera, będzie drogą jego życiowej klęski. Szacunek dla wolności, jaką Bóg obdarzył część stworzonych przez siebie istot, stanowi jedyną granicę dla wszechmocy Bożego słowa, dodajmy granicę przez Niego samego ustanowioną. Jak niesamowitą wartością jest, zatem nasza wolność, skoro to Słowo, które stwarza zdumiewająco wielki kosmos, puka jedynie do drzwi naszego serca i w progu przekazuje nam wiadomość o możliwości jego ubogacenia. Mimo iż doskonale wie, co w tym naszym sercu jest, nie wchodzi do niego, lecz czeka, aż zaprosi je do jego wnętrza. Gdybyśmy znali tajemnicę naszej wolności, którą szanuje sam Bóg, odkrylibyśmy wielkość naszej godności. Wolność nasza nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności za przyjęcie lub odrzucenie słowa Bożego. Zamknąć przed Bogiem drzwi swego serca może tylko głupiec. Słowo Boga jest wszechmocne, a człowiek może je odrzucić, nie na zasadzie swojej wszechmocy, lecz na zasadzie wolności. Jest to niezwykle głęboka tajemnica, do której trzeba nam wracać, i to często, jeśli chcemy wykorzystać w pełni zarówno wolność, jak i łaskę wszechmocnego Boga.
Chwała każdemu, kto umie powiedzieć Bogu „tak”.

LEKTORZY – 13-14 października
18: 00 – M. Domaradzki, S. Salome, A. Gurgul
8: 30 – O. Pepłowski, M. Sobczak, O. Pepłowski
10: 30 – A. Kamieniak, B. Pajewska, G. Kamon
12: 30 – Z. Topor, D. Topor, E. Kiegler
19: 00 – M. Edgar, A. Wojciechowska, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

WITAMY W NASZEJ WSPÓLNOCIE BISKUPA STANISŁAWA STEFANKA SCHR
Serdecznie witamy w naszej wspólnocie parafialnej Księdza Biskupa Stanisława Stefanka, emerytowanego biskupa Diecezji Łomżyńskiej. Biskup Stefanek wywodzi się z naszej rodziny zakonnej. Ks. Biskup przybył do nas z okazji obchodów 50. rocznicy konsekracji naszego kościoła. Nasz gość będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej o godzinie 12:30 pm, natomiast na wszystkich pozostałych Mszach wygłosi homilie. Serdecznie witamy i dziękujemy Księdzu Biskupowi za przyjęcie naszego zaproszenia. Szczęść Boże.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 20,733.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 30 września do końca października rodzina Wandy Sujata będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

RÓŻANIEC DLA MŁODZIEŻY I DZIECI
Zapraszamy młodzież na nabożeństwa różańcowe we wtorki. Nabożeństwo różańcowe dla dzieci odbywa się w każdą środę.

BIERZMOWANIE 2019
Młodzież klas 8 i starszych, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania zachęcamy do zapisów w naszej parafii. Zapisy trwać będą do 4 listopada.

ŚWIATOWA NIEDZIELA MISYJNA
W niedzielę, 21 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Dzień modlitewnego i materialnego wsparcia misji Kościoła katolickiego, który ma na celu wspieranie nowo powstałych parafii, pomoc kapłanom, katechetom, misjonarzom, misjonarkom w oddalonych regionach świata. Pomoc w klęskach żywiołowych, w razie potrzeby ewakuowania. Pomoc dla uchodźców dotkniętych wojną. Wielu księży misjonarzy pracujących w parafiach w Azji czy Afryce zależny jest od naszej hojności. Twoja ofiara przyniesie ogromne wsparcie materialne dla najbardziej potrzebujących. Przez ten dar łaski przyniesiemy nadzieję, miłość dla wszystkich oczekujących naszej ofiarności. Druga kolekta będzie zbierana na każdej Mszy św. po Komunii św.

KAWIARENKA
W październku kawiarenkę prowadzi Szkoła Polska im. Jana Pawła II.

CHÓREK „LAETARE”.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Wszystkie chętne dzeci, które lubią śpiewać- chłopców i dziewczynki, zapraszamy do chórku „Laetare”. Chórek bedzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 10:30. Próby Chórku będą w niedzielę, kiedy Chórek śpiewa, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 9:30. W tym roku chórek ubogaci akompaniamentem na pianinie, pani Aleksandra Zyro, organistka. Przyjmujemy dzieci od lat 6 do klasy 7. Zapisy u sióstr- sr.salome@shaw.ca lub można dzwonić 403-282-5077 lub cell:587-896-5575.

PRZYGOTOWANIE DZIECI DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
Przygotowanie dzieci do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej odbywa się w Polskiej Szkole imienia Jana Pawła II, w każdą sobotę. Wszystkich zainteresowanych, których dzieci nie uczęszczają do Szkoły Polskiej, a pragną, aby ich dziecko przystąpiło do Pierwszej Komunii Świetej w Polskim Kościele, proszę o kontakt z siostrą Salome, cell: 587-896-5575 lub 403-282-5077.

UŻYWANIE /WYNAJEM SALI PARAFIALNEJ
Rada Parafialna zapoznała się z przykładem standardowego dokumentu / formy wynajęcia Sali parafialnej proponowanej przez Diecezję.
Rada parafialna zaakceptowała proponowane na zebraniu 27/02/2018 finansowe aspekty wynajmu Sali parafialnej, które będą obowiązywały od września 2018r.
1. Grupy zarobkowe – będą odprowadzać 25% z dochodu do Parafii.
2. Grupy Jubileuszowe do 50 osób- wynajem Sali parafialnej $350.00
3. Grupy Jubileuszowe powyżej 50 osób – wynajem Sali parafialnej $500.00

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej miesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce. Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 14-go października 2018 po dziennych Mszach świętych. Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

ZWIAZEK PODHALAN zwraca się z prośbą o odnalezienie obrazu Matki Boskiej Jaworzyńskiej, który był zawieszony w maju tego roku w sali parafialnej naszego Kościoła za zgodą naszego proboszcza. Ten obraz ma ogromne duchowe znaczenie dla nas górali jest to, bowiem nasza patronka i zarazem pamiątka przywieziona z Polski przez naszego kapelana Ks. Wl.Karciarz. Być może ktos przygotowywał salę parafialną i zdjął obraz i nigdy nie umieścił go spowrotem na ścianie. Zwracamy się z tą prośbą do wszystkich, którzy być może widzieli lub zetkneli się z tym obrazem o umieszczeniu go na scianie w sali parafialnej. Bóg zapłać. Prezes Zw. Podhalan w Calgary Maria Straczek

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 21 października 2018 r. w Domu Polskim o godzinie 14: 30 Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2018
Od środy 26 września do niedzieli 4 listopada katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 19 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

ZABAWA RYCERZY KOLUMBA
Rycerze Kolumba zapraszają na tradycyją zabawę z kolacją, która odbędzie się 10 listopada w Sali parafialnej o godzinie 19:00. Bilety w cenie $50.00 od osoby można zamawiać telefonicznie: Jan Rajchel 403-242-6743, Piotr Urban 403-860-7689 i Alksander Gurgul 403-567-9400, lub od niedzieli 21 października w Sali parafialnej po wszystkich Mszach św.

CELEBRATING POLAND. Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, koło #18 organizują 3-dniowe wydarzenie pod nazwą CELEBRATING POLAND. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Polskim w dniach 26-28 października 2018 (piątek-sobota-niedziela). Planowany program można znaleźć na witrynie www. celebrating poland.ca. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Domu Polskiego w ostatni weekend października. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Calgary i Alberty.

ZESPÓŁ MAZOVIA Zaprasza na zapisy! Dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-16 lat oraz 17-25 lat w każdą niedzielę od godziny 17:00-20:00. Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE, Calgary, Alberta. Oferujemy naukę tańców i piosenek oraz kultywujemy polskie tradycje. Po przez udział w występach również międzynarodowych nawiązyjemy nowe przyjaźnie, poznajemy ciekawych ludzi, historię i kulturę innych krajów. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com

ZESPÓŁ „KRAKUSY” poszukuje instruktora tańca – osoby ze znajomością polskich tańców ludowych i narodowych, najchętniej z przygotowaniem choreograficznym i wokalnym, lubiącej pracę z dziećmi.
Zgłoszenia prosimy wysyłać mailem do 20 października pod adres krakusycalgary@gmail.com

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY
Pragnie poinformować, że w niedzielę, 30 września, odbędą się oficjalne zapisy dzieci na sezon zimowy. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Rejestracja nowych zawodników odbędzie się w godzinach 12: 30-2: 30pm w Calgary Soccer Centre -budynek Annex. Adres: 7000 48st SE.
O godzinie 1: 00pm rozpocznie się również mecz towarzyski dla wszystkich dzieci! W ofercie klubu Białe Orły na rozpoczynający się sezon indoor znajdują się: 2 treningi tygodniowo prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, mecze ligowe w ramach rozgrywek prowadzonych przez Calgary Soccer Minor Association, udział w turniejach, profesjonalny sprzęt treningowy i meczowy. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod poniższym numerem telefonu: Grzegorz 587-998-7077

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, z progresywnym stwardniem rozsianym (MS), jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy, i ich córka z tą samą wrodzoną chorobą, co ojciec oraz z Anorexią proszą bardzo o pomoc dla Marii, która jest w domu starców i nikt z rodziny nie może jej pomóc w nijaki sposób, bo wszyscy w chorobie, a nie mają żadnej rodziny tutaj w Kanadzie. Pani Maria bardzo prosi o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szamponów, kremów, chusteczek higienicznych oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z rehabilitacją i z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria w raz z rodziną pragnie wyrazić ogromną wdzięczność, wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie finansowe i okazaną bezinteresowną pomoc, które traktujemy, jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Dzięki pomocy finansowej możliwa jest dalsza rehabilitacja i opieka w domu starców. Bóg zapłać!

BIURO TURYSTYCZNE URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR zaprasza na Pielgrzymke do Medjugorje i Grecji w dniach 28Maj – 11Czerwiec 2019. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na prezentację 21 października (niedziela) w sali parafialnej o godz. 9: 45 am. Osoby niemogące uczestniczyć w prezentacji proszę o kontakt telefoniczny po 21 października pod numerem 403.407.0177 lub wysyłając email na adres ugut@ttand.com

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
CRACOVIA EUROPEAN MEAT & DELI przyjmie osobę do pracy na cały lub pół etatu. Kontakt: 403-252-0170 (7x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić. Tel: 403-663-9886 i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu. (3x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

GET TICKETS FOR BISHOP’S DINNER 2018
Join us along with Bishop McGrattan for this year’s Bishop’s Dinner on Friday, Oct. 19th, at the Telus Convention Centre in Calgary. Tickets are $185 and can be purchased online by going to the main page of our Diocesan Website. All funds raised at this year’s dinner are dedicated to support students within the five Catholic School Districts of our Diocese. Support Catholic Education and join us for an evening to remember! www.bishopsdinner.ca

ST. PIUS X NEEDS A PIANIST
St. Pius is looking for a piano accompanist for the 9 AM Sunday choir. Previous experience is preferred. Good reading skills is an asset. Rehearsals run on Thursdays from 7 – 9 pm. Honorarium will be $75/Mass. For more information, contact the Parish Office at 403-289-3602.

WHITE MASS Celebrate the White Mass with Bishop McGrattan on Thursday, Oct. 18 at 7 PM, at St. Anthony’s Church (5340 4 St. SW, Calgary). Gather and pray on the feast day of St. Luke, patron saint of physicians, for those who have dedicated their lives to the sick, to caring for those who are ill in our community: physicians, nurses, technicians, pastoral care ministers and all health care workers. All are welcome, especially those working in medicine and health care.
REGISTER FOR MARRIAGE PREPARATION “For Better & For Ever…” Marriage Preparation is for all couples preparing for marriage, including couples in special circumstances (living together; previously married; beginning marriage with children; couples 45+; or those already married in a civil ceremony seeking to validate their marriage in the Catholic Church). Upcoming sessions: Oct. 15 (followed by Nov. 2-3); Nov. 19 (followed by Dec. 7-8) at the Catholic Pastoral Centre, Calgary. Contact 403-218- 5505 or register online at events.calgarydiocese.ca

MISSION MEXICO IS LOOKING FOR VOLUNTEERS Volunteers are needed with the following skills: Graphic Design, Writing. They will be tasked with preparing the Mission Mexico Annual Newsletters. To apply, contact 403-218-5513 or e-mail rita.kim@calgarydiocese.ca

FATAL FLAWS: LEGALIZING ASSISTED DEATH You are invited to view a film documentary of Fatal Flaws: Legalizing Assisted Death followed by Q&A with producer and filmmaker Kevin Dunn. When: Monday, Oct. 22 at 7 to 9 pm. Where: St. Michael’s Catholic Community (800 – 85 St SW, Calgary)

THE PATH TO INTENTIONAL DISCIPLESHIP – PARISH MISSION St. Patrick’s Parish (1414 Shawnessy Blvd. SW, Calgary) invites you to their Parish Mission „The Path to Intentional Discipleship” presented by Father Michael Sweeney, OP, CoDirector of the Catherine of Siena Institute. When: Monday to Wednesday, Oct. 22-24 at 7 to 9 pm. For more information, visit: www.stpatrickcalgary.com

EFFECTIVE CO-PARENTING: PUTTING CHILDREN FIRST is a five-week parents education program that encourages separated and divorced parents to put the needs of the children first as the family adjusts to a new type of lifestyle in two separate homes. Sessions begin on Tuesday evenings, 7 to 9 pm on Oct. 30, Nov. 6, 13, 20 & 27. Call 403-218-5505 | lifeandfamily@calgarydiocese.ca

SISTERS OF DIVINE MERCY – COME & SEE A retreat for single women (18 to 40) to discern the call to religious life and the vocation God desires for you. When: Saturday, Oct. 20 from 10:30 am to 4 pm at the Divine Mercy Centre (15206 Township Rd 262, Calgary, AB). Contact: 585-755-1019 | www.sistersofdivinemercy.org