7 października, 2018

7 października, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 6 października – Dzień powszedni
18: 00 – + Teresa Ebel (13 rocz) – córka
18: 00 – ++ Józef i Emilia Teleńczuk

Niedziela, 7 października – XXVII Niedziela zwykła
8: 30 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla członków Grupy Różańcowej
10: 30 – ++ Józef i Cecylia Żelazowski – córka z rodziną
12: 30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
19: 00 – + Katarzyna Wardzała (6 rocz) – syn z rodziną

Poniedziałek, 8 października – Dzień powszedni
19: 00 – + Van Hagel

Wtorek, 9 października – Dzień powszedni
19: 00 – + Maria Stępińska – córka

Środa, 10 październik – Dzień powszedni
19: 00 – ++ Jan Wełna, Kazimierz Danielik i zmarli z rodziny

Czwartek, 11 października – Dzień powszedni
19: 00 – + Genowefa Kamoń (9 rocz)

Piątek, 12 października – Dzień powszedni
9: 00 – ++ Stanisław, Jadwiga, Jagoda i Ula oraz zmarli z rodziny Tłustochowicz – córka z rodziną
19: 00 – Za parafian

Sobota, 13 października – Wspomnienie błogosławionego Honorata Koźmińskiego, Prezbitera
8: 30 – Za parafian
18: 00 – ++ Bronisława i Jan Moryś – Adela
18:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz wszelkie potrzebne łaski dla naszych Księży: Ks. Jacka, Ks. Marcina i Ks. Stefana – Grupa Totus Tuus

Niedziela, 14 października – XXVIII Niedziela zwykła
8: 30 – ++ Za zmarłych dziadków Kowalewskich i Chilimoniuk
10: 30 – ++ Maria i Władysław Kapel i zmarli z rodziny
12: 30 – O Boże błogosławieństwo dla Sławomira i Renaty Michalski z okazji 30 rocz sakramentu małżeństwa
12: 30 – + Konstanty Obodziński (25 rocz) – syn z rodziną
19: 00 – + Stanisław Śniadała (3 rocz)

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA
Rdz 2, 18-24; Hbr 2, 9-11; Mk 10, 2-16
Ref: Niechaj nas zawsze Pan Bóg błogosławi
Jedna z najboleśniejszych ran współczesnego człowieka to niezwykle częste rozdarcie serc, które Bóg złączył. Rana rozwodów. Krwawiąca, paraliżująca ruchy jednej i drugiej strony, a przede wszystkim raniąca serca dzieci. W spotkaniu serc męża i żony Bóg uczynił gniazdo bezpieczeństwa dla ich dzieci. One tu się poczynają, tu wzrastają, tu wychowują, aż do pełnej samodzielności. Dwa serca połączone miłością są w stanie zbudować dla siebie i swoich dzieci dom szczęścia. Wszystko inne jest jeno dodatkiem. Najważniejsze jest, by odpowiedzialne skrzydła miłości objęły serca tworzące dom. Jeśli się to stanie, jest w nim przytulnie, bezpiecznie, dobrze, bo ich pieśnią jest harmonia kochających serc. Tak zaprogramował człowieka Bóg. Niedojrzałość ludzka przejawia się między innymi w braku odpowiedzialności za decyzję budowy domu szczęścia. Słabe poznanie partnera i nieumiejętność życia prawdziwą miłością prowadzi do dramatu. Zamiast domu szczęścia powstaje sala wzajemnego torturowania. Finał jest znany. Zmęczeni, uciekają od siebie z głębokim poczuciem klęski.Zdumiewa fakt, że ludzie niedojrzali ciągle mają do Boga pretensje o to, że decyzja zawarcia małżeństwa wiąże ludzi w sposób nieodwracalny aż do śmierci. Ciągle też szukają jakichś sposobów, by usprawiedliwić rozpad małżeństwa i możliwość zmiany partnera. Tak było w Starym Testamencie. Mojżesz zgodził się na takie żądanie ludzi i w trudnych wypadkach pozwolił stosować list rozwodowy. Chrystus znosi to Mojżeszowe złagodzenie. Wzywa do uszanowania decyzji Boga. I mimo tak jasnego postawienia sprawy przez Zbawiciela, wśród chrześcijan coraz częściej pojawiają się żądania, by je zlekceważyć i usprawiedliwić rozpad małżeństwa. Ludzie, którzy popełnili błąd niewłaściwego doboru partnera, chcą udowodnić, że są mądrzejsi od Boga i lepiej znają drogę do szczęścia, niż On. Jezus jednak dobrze wie, że ze zranionego serca nie da się budować nowego, szczęśliwego domu. „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!” /Mk 10, 9/. Z punktu widzenia religijnego warto wśród wielu przyczyn wzrastającej liczby rozpadających się małżeństw dostrzec dwie. Pierwsza to brak odpowiedniego przygotowania do małżeństwa. Niewielu młodych ludzi dorasta do podjęcia obowiązków dobrej matki i odpowiedzialnego ojca. Ich niedojrzała decyzja zyskuje wymiar prawny, a w Kościele sakramentalny, i przez to jej konsekwencje są już całożyciowe. Zbyt późno odkrywają swą pomyłkę, a jej naprawa przerasta ich możliwości. Skoro bowiem nie byli odpowiednio przygotowani do budowy domu szczęścia, tym bardziej nie są przygotowani do jego ratowania, gdy się rozpada. Nie należy się też dziwić, że w chwili próby nie umieją sprostać zadaniu i ratują się ucieczką. Ucieczka ta jednak jest ich klęską. Trzeba odkryć ten mechanizm, ponieważ skuteczna praca nad zahamowaniem wzrostu ilości rozwodów wiedzie przez udoskonalenie wychowania młodych, w rodzinie i Kościele, do pełni odpowiedzialności za budowę rodzinnego domu. Druga przyczyna jest jeszcze poważniejsza. Nowożeńcy stając przy ołtarzu dają Bogu słowo, że nie opuszczą współmałżonka aż do śmierci. Gdyby potraktowali Boga, jako konkretną osobę i wiedzieli, Komu dają słowo, to oddaliby życie, ale danego Mu słowa by nie złamali. Niesłowność wobec Boga jest zawsze brakiem szacunku dla Niego. Niesłowny człowiek nie traktuje na serio ani współmałżonka, ani Kościoła, ani Boga. Dotykamy tu słabości wiary. Wierność miłości małżeńskiej można budować w sposób pewny jedynie w oparciu o Boga. „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!”. Kto wie, kim jest Bóg, nie będzie Go poprawiał, lecz uczyni wszystko, by współpracować z Nim w łączeniu serc i budowie domu szczęścia.

LEKTORZY – 6-7 października
18: 00 – R. Kohnke, S. Teresa, J. Bogusławski
8: 30 – B. Pulwicki, A. Rudzińska, A. Rudzińska
10: 30 – M. Kaczan, S. Salome, L. Shelley
12: 30 – W. Potocka, M. Kulaga, M. Domaradzki
19: 00 – K. Pietrzak, M. Sobczak, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 20,433.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 30 września do końca października rodzina Wandy Sujata będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

KONCERT CHARYTATYWNY – JUBILEUSZOWY
„ZAUFAJ MARYI”
W niedzielę, 14 października odbędzie się w Domu Polskim o godzinie 15:30 Koncert Charytatywny ku czci Św. Jana Pawła II pt. ZAUFAJ MARYI. Serdecznie zapraszamy całą Polonię na ten szczególny Koncert Charytatywny – Jubileuszowy związany z 40. Rocznicą wyboru Papieża – Polaka oraz 50. Rocznicą poświęcenia kościoła polskiego p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Gościem honorowym Koncertu będzie J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek z Polski. W Koncercie usłyszymy pieśni w wykonaniu chóru Vox Populi, słowa Św. Jana Pawła II, poezję w wykonaniu dzieci i młodzieży, śpiew Górali oraz zobaczymy piękne tańce w wykonaniu Zespołów: GAICZEK, KRAKUSY, POLANIE, MAZOVIA, MŁODZI DUCHEM. Celem Koncertu jest wsparcie działalności ruchu pro-life w Polsce oraz pomoc opuszczonym dzieciom i młodzieży na Kresach i dzieciom specjalnej troski. Wstęp wolny – DAR SERCA. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Koncercie i poparcie tak ważnych celów. Niech Maryja, ku czci, której Koncert jest dedykowany, wynagrodzi dobroć serc, wypraszając wszelkie potrzebne łaski.

50. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POKOJU W CALGARY: 1968 -2018
W niedzielę, 14 października zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. dziękczynna w 50. Rocznicę poświęcenia kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie Jego Eksclencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, który specjalnie przybędzie z Polski i poświęci nowy Sztandar Parafialny podczas Jubileuszowej Mszy św. Serdecznie zapraszamy wszystkich Polaków, a zwłaszcza Parafian na tę szczególną Mszę św. Prosimy również wszystkie Poczty Sztandarowe o przybycie, by godnie podziękować Panu Bogu za poświęcenie kościoła, w którym możemy uczestniczyć we Mszy św., modlić się i przyjmować Sakramenty Święte w języku ojczystym oraz obchodzić uroczystości patriotyczno-religijne. Prosimy także przedstawicieli wszystkich Zespołów Tanecznych o przybycie w ludowych strojach oraz Górali. Niech z naszych serc popłynie pełne wdzięczności, radosne TE DEUM LAUDAMUS („Ciebie, Boga, wysławiamy”) oraz AVE MARIA, wyrażające naszą miłość Bogu i Królowej Pokoju, Pani Jasnogórskiej, Która patronuje polskiej parafii. Za wszelkie ofiary złożone na nowy Sztandar Parafialny składamy serdeczne dzięki. Niech Dobry Bóg i Matka Najświętsza wynagrodzi szczególnymi łaskami Ofiarodawców. BÓG ZAPŁAĆ.

MINISTRANCI
Zapraszamy młodszych i starszych ministrantów wraz z rodzicami na spotkanie rozpoczynające nowy rok formacyjny. Zebranie odbędzie się 7 października w niedzielę po Mszy św o godz. 10: 30 w sali parafialnej.Ks. Marcin

BIERZMOWANIE 2019
Młodzież klas 8 i starszych, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania zachęcamy do zapisów w naszej parafii. Zapisy trwać będą do 4 listopada. Pierwsze organizacyjne spotkanie wraz z rodzicami odbędzie się w niedzielę 7 października bezpośrednio po Mszy św o godz. 19: 00 w Kościele.

KAWIARENKA
W październku kawiarenkę prowadzi Szkoła Polska im. Jana Pawła II.

CHÓREK „LAETARE”.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Wszystkie chętne dzeci, które lubią śpiewać- chłopców i dziewczynki, zapraszamy do chórku „Laetare”. Chórek bedzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 10:30. Próby Chórku będą w niedzielę, kiedy Chórek śpiewa, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 9:30. W tym roku chórek ubogaci akompaniamentem na pianinie, pani Aleksandra Zyro, organistka. Przyjmujemy dzieci od lat 6 do klasy 7. Zapisy u sióstr- sr.salome@shaw.ca lub można dzwonić 403-282-5077 lub cell:587-896-5575.

PRZYGOTOWANIE DZIECI DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
Przygotowanie dzieci do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej odbywa się w Polskiej Szkole imienia Jana Pawła II, w każdą sobotę. Wszystkich zainteresowanych, których dzieci nie uczęszczają do Szkoły Polskiej, a pragną, aby ich dziecko przystąpiło do Pierwszej Komunii Świetej w Polskim Kościele, proszę o kontakt z siostrą Salome, cell: 587-896-5575 lub 403-282-5077.

ZWIAZEK PODHALAN zwraca się z prośbą o odnalezienie obrazu Matki Boskiej Jaworzyńskiej, który był zawieszony w maju tego roku w sali parafialnej naszego Kościoła za zgodą naszego proboszcza. Ten obraz ma ogromne duchowe znaczenie dla nas górali jest to, bowiem nasza patronka i zarazem pamiątka przywieziona z Polski przez naszego kapelana Ks. Wl.Karciarz. Być może ktos przygotowywał salę parafialną i zdjął obraz i nigdy nie umieścił go spowrotem na ścianie. Zwracamy się z tą prośbą do wszystkich, którzy być może widzieli lub zetkneli się z tym obrazem o umieszczeniu go na scianie w sali parafialnej. Bóg zapłać. Przezes Zw. Podhalan w Calgary
Maria Straczek

” POLANIE zapraszaja wszystkich na tradycyjny Bal Maskowy, który odbędzie się 13 października 2018 w Domu Polskim o godzinie 18:30. Jak co roku Polanie szczególnie serdecznie zapraszają wszystkich popierających naszą dorosłą młodzież w kultywowaniu polskości poza granicami ojczyzny. Świetna kuchnia polska, występy zespołu Polan i atrakcyjna muzyka gwarantują niezapomniane przeżycia wśród przyjaciół Do zobaczenia na parkiecie!!!! ”

ZESPÓŁ „KRAKUSY” poszukuje instruktora tańca – osoby ze znajomością polskich tańców ludowych i narodowych, najchętniej z przygotowaniem choreograficznym i wokalnym, lubiącej pracę z dziećmi.
Zgłoszenia prosimy wysyłać mailem do 20 października pod adres krakusycalgary@gmail.com

40 DAYS FOR LIFE, CALGARY 2018
Od środy 26 września do niedzieli 4 listopada katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. (Blisko naszego kościoła). Zapraszamy Polonię Calgary o czynny udział w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia przez te 40 dni. Dodatkowo dla naszej parafii jest wyznaczony dzień 19 października od godziny 7: 00 rano do 13:00. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403) 251 5545 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

CELEBRATING POLAND. Dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, koło #18 organizują 3-dniowe wydarzenie pod nazwą CELEBRATING POLAND. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Polskim w dniach 26-28 października 2018 (piątek-sobota-niedziela). Planowany program można znaleźć na witrynie www. celebrating poland.ca. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Domu Polskiego w ostatni weekend października. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich mieszkańców Calgary i Alberty.

ZESPÓŁ MAZOVIA
Zaprasza na zapisy! Dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-16 lat oraz 17-25 lat w każdą niedzielę od godziny 17:00-20:00. Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE, Calgary, Alberta. Oferujemy naukę tańców i piosenek oraz kultywujemy polskie tradycje. Po przez udział w występach również międzynarodowych nawiązyjemy nowe przyjaźnie, poznajemy ciekawych ludzi, historię i kulturę innych krajów. Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk pod numer telefonu 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY
Pragnie poinformować, że w niedzielę, 30 września, odbędą się oficjalne zapisy dzieci na sezon zimowy. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Rejestracja nowych zawodników odbędzie się w godzinach 12: 30-2: 30pm w Calgary Soccer Centre -budynek Annex. Adres: 7000 48st SE. O godzinie 1: 00pm rozpocznie się również mecz towarzyski dla wszystkich dzieci! W ofercie klubu Białe Orły na rozpoczynający się sezon indoor znajdują się: 2 treningi tygodniowo prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, mecze ligowe w ramach rozgrywek prowadzonych przez Calgary Soccer Minor Association, udział w turniejach, profesjonalny sprzęt treningowy i meczowy. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod poniższym numerem telefonu: Grzegorz 587-998-7077

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka, z progresywnym stwardniem rozsianym (MS), jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy, i ich córka z tą samą wrodzoną chorobą, co ojciec oraz z Anorexią proszą bardzo o pomoc dla Marii, która jest w domu starców i nikt z rodziny nie może jej pomóc w nijaki sposób, bo wszyscy w chorobie, a nie mają żadnej rodziny tutaj w Kanadzie. Pani Maria bardzo prosi o pomoc w zakupieniu ginger ale do picia, szamponów, kremów, chusteczek higienicznych oraz ofiary pieniężne na opłaty związane z pobytem w domu starców, na które jej nie starcza z miesiąca na miesiąc. Osoby chętne pomóc proszone są o dostarczenie rzeczy do biura parafialnego. Pani Maria bardzo jest wdzięczna wszystkim, którzy okazali jej dotychczas dużą pomoc. Bóg zapłać!

BIURO TURYSTYCZNE URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR zaprasza na pielgrzymkę do Medjugorje i Grecji w dniach 28Maj – 11Czerwiec 2019. Informacje i prezentacja 21 października (niedziela) w Sali Parafialnej. Więcej szczegółów zostanie podanych po 7 października 2018. ZAPRASZAMY”

TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.
OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA Wykształcony Pielęgniarz oraz certyfikowany Care Aide z Polski, z długoletnim doświadczeniem poszukuje stałej pracy, jako opiekun nad starszą, chorą osobą /osobami. Proszę dzwonić na 587-834-0664. (1x)

PRACA
CRACOVIA EUROPEAN MEAT & DELI przyjmie osobę do pracy na cały lub pół etatu. Kontakt: 403-252-0170 (8x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji podjęcia pracy proszę dzwonić. Tel: 403-663-9886 i proszę zostawić swoje imię i numer telefonu. (4x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

GET TICKETS FOR BISHOP’S DINNER 2018
Join us along with Bishop McGrattan for this year’s Bishop’s Dinner on Friday, Oct. 19th, at the Telus Convention Centre in Calgary. Tickets are $185 and can be purchased online by going to the main page of our Diocesan Website. All funds raised at this year’s dinner are dedicated to support students within the five Catholic School Districts of our Diocese. Support Catholic Education and join us for an evening to remember! www.bishopsdinner.ca

MARRIAGE PREPARATION
LIFE & FAMILY RESOURCE CENTRE Marriage Preparation upcoming sessions: Oct. 15 (followed by Nov. 2-3);
Nov. 19 (followed by Dec. 7-8) at the Catholic Pastoral Centre, Calgary. For more information or to register, contact Alida at 403-218-5505 register online at events.calgarydiocese.ca

ST. PIUS X NEEDS A PIANIST
St. Pius is looking for a piano accompanist for the 9 AM Sunday choir. Previous experience is preferred. Good reading skills is an asset. Rehearsals run on Thursdays from 7 – 9 pm. Honorarium will be $75/Mass. For more information, contact the Parish Office at 403-289-3602.

WHITE MASS Celebrate the White Mass with Bishop McGrattan on Thursday, Oct. 18 at 7 PM, at St. Anthony’s Church (5340 4 St. SW, Calgary). Gather and pray on the feast day of St. Luke, patron saint of physicians, for those who have dedicated their lives to the sick, to caring for those who are ill in our community: physicians, nurses, technicians, pastoral care ministers and all health care workers. All are welcome, especially those working in medicine and health care.