11 listopada, 2018

11 listopada, 2018

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 10 listopada – Wspomnienie św. Leona Wielkiego, Papieża i Doktora Kościoła
18: 00 – ++ Ks. Jan Otłowski i zmarli z rodzin Rycerzy Kolumba – Rycerze Kolumba
18: 00 – + Za zmarłych w wypominkach (9)
19: 00 – 20: 00 – Adoracja dziękczynna za odzyskanie Niepodległości, wynagradzająca za grzechy i błagalna o Boże bł. dla Ojczyzny

Niedziela, 11 listopada – XXXII Niedziela zwykła
8: 30 – + Mikołaj (1 rocz) – rodzina
10: 30 – + Bożena Delert ( 2 rocz)
10: 30 – ++ Maria i Władaysław Kapel i zmarli z rodziny
12: 30 – Z okazji 100 lecia Niepodległości Polskiej – SPK#18
19: 00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Ks. Marcina w dniu imienin – parafianie

Poniedziałek, 12 listopada – Wspomnienie św. Jozafata, Biskupa i męczennika
19: 00 – + Edward Nutowicz (25 rocz) – córka z rodziną
19: 00 – + Krzysztof Januszewski i Maciej Zmysłowski

Wtorek, 13 listopada – Św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna
19: 00 – ++ Jan Olszewski i za zmarłych rodziców Monikę i Czesława oraz Jana i Zofię Paluch – żona z rodziną
19: 00 – ++ Halina Kondracka (1 rocz) oraz za dusze w czyśćcu cierpiące – siostra z rodziną

Środa, 14 listopada – Dzień powszedni
19: 00 – + Maria Poltorniak (8 rocz)
19: 00 – ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz i Kowal

Czwartek, 15 listopada – Dzień powszedni
19: 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Juli i Emili z okazji Urodzin – babcia
19: 00 – + Janina Letka (5 rocz) – córka z rodziną

Piątek, 16 listopada – Dzień powszedni
9: 00 – O Boże błogosławieństwo dla Valentino i Silvana
19: 00 – + Jan Kułach – Rodzina Radia Maryja

Sobota, 17 listopada – Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, Zakonnicy
8: 30 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Heni i Edmunda z okazji 25 rocz. Sakramentu małżeństwa – mama
18: 00 – + Edward Nutowicz (25 rocz( – córka Alina z rodziną
18: 00 – + Marian Rębisz – żona z rodziną

Niedziela, 18 listopada – XXXIII Niedziela zwykła
8: 30 – ++ Za zmarłych członków z Grupy Różańcowej
10: 30 – ++ Maria i Piotr Bakon, Stanisław i Stanisława Bednarczyk
12: 30 – ++ Zamarli z rodzin Rej i Staniaszek
19: 00 – ++ Jadwiga i Horst Studziński

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA
1 Krl 17,10-16; Hbr 9,24-28; Mk 12,38-44

Ref: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego
W dzisiejszych czytaniach widzimy dwie postacie kobiece, dwie biedne wdowy odznaczające się wiarą i wielkodusznością. Pierwsze czytanie mówi o niewiaście z Sarepty, doprowadzonej do nędzy wskutek posuchy i nieurodzaju. A jednak na żądanie proroka Eliasza nie tylko podaje mu wodę do picia, lecz także chleb upieczony z ostatniej garści mąki. Miała zaspokoić nim głód własny i swojego syna. „Zjemy to, a potem pomrzemy”, powiedziała niewiasta przedstawiając swoje dramatyczne położenie. Jednak poganka okazuje zadziwiającą wiarę w słowa proroka zapewniającego ją w imieniu Boga izraelskiego: „Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię”. Dzięki tej obietnicy oddaje swój chleb. Podobny czyn zapisała Ewangelia. Jezus, patrząc na ludzi rzucających pieniądze do skarbony w świątyni zauważył, że między bogaczy, którzy „rzucali wiele”, wmieszała się pewna wdowa i wrzuciła „dwa pieniążki”, Nikt tego nie zauważył, lecz Jezus wskazując ją uczniom powiedział: „Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich. Wszyscy, bowiem wrzucali z tego, co im zbywało, ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”. Bóg nie patrzy, na jakość daru, lecz na serce i na usposobienie tego, kto dar składa. Wdowa, która z miłości ku Niemu pozbawia się wszystkiego, co ma, daje o wiele więcej niż bogaci. Oni, bowiem składają wielkie sumy nie umniejszając zgoła swoich zasobów. Jej czyn można wyjaśnić jedynie ogromną wiarą służenia Bogu całym sercem. Takie postępowanie jest jawnym przeciwieństwem postępowania faryzeuszów i uczonych w prawie, których Jezus przed chwilą potępił: „Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy”. Uczynili religię podnóżkiem własnych ambicji i zamiast popierać sprawę słabych i bezbronnych, korzystają ze swego autorytetu i nauki, by grabić ich dobra. Prawdziwa religia polega na tym, by służyć Bogu w czystości serca, czcić Go „w Duchu i prawdzie”, łącząc z modlitwą dar z siebie samego — aż po ofiarowanie dla Niego ostatniego grosza. To także służyć Bogu miłością bliźniego, która nie mierzy tego, co daje, i nie daje tylko tego, co nam zbywa, lecz troszczy się o potrzeby bliźniego. Jałmużna nie jest wyrazem miłości chrześcijańskiej, jeśli nie jest darem siebie, on zaś jest niemożliwy bez ofiary, bez odmówienia czegoś sobie samemu. Miłość chrześcijańska to płakać z tymi, którzy płaczą, to dzielić z ubogim jego los, jego braki. Najwyższym wzorem jest jednak zawsze Jezus, który przyszedł na świat oddać życie za ludzi, „na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie”.

LEKTORZY – 10-11 listopada – Nie ma listy lektorów.

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
Dzisiaj w niedzielę, 11 Listopada w kościele, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I. na to spotkanie. Pragniemy przypomnieć, że Rycerstwo Niepokalanej modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ
Niedziela, 2 grudnia, Msza św. o 10:30:
Przyjęcie rodzin i indywidualnych osób pod szczególną opiekę Matki Bożęj
Idąc za Maryją, nie zboczysz z drogi.
Modląc się do Niej, nie stracisz nadziei.
Myśląc o Niej, nie pomylisz się.
Jej się trzymając, nie zginiesz.
Kiedy Ona cię strzeże, nie trwożysz się.
Gdy cię prowadzić będzie, nie zmęczysz się.
Kiedy Ona łaskawa ci będzie, dotrzesz do celu.
św. Bernard z Clairvaux
Zachęcamy do powierzenia swojego życia, swojej rodziny pod szczególną opiekę Matki Bożej Niepokalanej, do wstąpienia w szeregi Rycerstwa Niepokalanej, które skupia wiele rodzin oraz indywidualnych osób w naszej parafii. Do Rycerstwa Niepokalanej może należeć każdy katolik (dorośli, młodzież, dzieci), pragnący swoje życie szczególnie zawierzyć opiece Matki Bożej. Zapraszamy wszystkich należących do Rycerstwa Niepokalanej i kandydatów na uroczystą Mszę św. w niedzielę, 2 grudnia o godzinie 10:30. Przychodzimy w niebieskich chustach. Więcej informacji: siostra Teresa, tel.: (403) 282-5077

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 21,603.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

MINISTRANCI
25 listopada (niedziela) na Mszy św. o godz. 10: 30 Uroczyste Odnowienie przez wszystkich Ministrantów Przyrzeczeń oraz wprowadzenie w posługę nowych kandydatów.
MINISTRANCI Zapraszam młodszych i starszych ministrantów oraz nowych kandydatów (po I Komunii św.) do zapisania się do SZKÓŁKI LITURGICZNEJ. Przez warsztaty, ćwiczenia dużo się w tym czasie nauczysz, poznasz znaczenie znaków i gestów liturgicznych, szat i przedmiotów do odprawiania Mszy św. Już po pierwszych spotkaniach zobaczysz, że służba liturgiczna to współdziałanie i współtworzenie, które angażuje i sprawia dużo frajdy. Tu również poznasz wielu przyjaciół, doświadczysz mnóstwa niezapomnianych przygód na wspólnych wyjazdach i spotkaniach. Bycie ministrantem to czas ogromnej radości i rozwijania swoich umiejętności i zdolności. Zajęcia w każdą niedzielę od godz. 11: 30-12: 15 w salce parafialnej.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 11 do 18 listopada rodzina Stanisława i Edyty Pieczara będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

W INTENCJI OJCZYZNY, RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Prosimy Cię, Panie Boże, o Twoje błogosławieństwo dla wszystkich Polaków, a zwłaszcza o Dary Ducha Świętego: mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej dla Prezydenta, Premiera, przywódców partii i stowarzyszeń politycznych, posłów, senatorów, ministrów sędziów, działaczy samorządowych, dziennikarzy i wszystkich sprawujących władzę oraz mających na nią wpływ, aby wiernie trwali przy Tobie, przemieniali złe prawa już uchwalone i ustanawiali nowe zgodnie z Twoją Wolą oraz wspólnie z Episkopatem Polski i całym Narodem wielbili Ciebie Boże przez Jezusa Chrystusa naszego Pana, Króla i Zbawiciela!
Maryjo, Królowo Polski – módl się za nami! Zachęcajmy siebie i innych do codziennej, wytrwałej i ufnej modlitwy za naszą Ojczyznę

KAWIARENKA
Zespół Mazovia serdecznie zaprasza Państwa w każdą niedzielę listopada na sprzedaż domowych wypieków oraz ciepłych dań!

ZAPRASZAMY KAŻDEGO 13 DNIA MIESIĄCA
Zapraszamy grupę TOTUS TUUS oraz wszystkich chętnych na wieczorną Mszę św. wynagradzającą oraz modlitwę różańcową przed Mszą św. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie w salce przy Zakrystii.

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11. Listopada obchodzimy święto narodowe Polski- Święto Niepodległości. W 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała wolność. W 1785r. Mocarstwa rozbiorowe postawiły pieczęcie na akcie odbierającym Polakom największe wartości – wolność i niepodległość. Z mapy Europy starte zostało państwo o powierzchni 780 tyś km² liczące 13 mln mieszkańców. Winy własne i cudze stały się przyczyną zbiorowej tragedii, którą naród okupił ceną krwi w swej późniejszej historii. Państwo nie istniało, lecz naród nie dał się zniszczyć. Przetrwał dzięki pamięci o swej przeszłości, tradycji i kulturze. Od 1797r. Jan Henryk Dąbrowski, Karol Kniaziewicz i tysiące bezimiennych Legionistów- bohaterów walczyło o „wolną i niepodległą” u boku Napoleona. Po jego klęsce i upadku Księstwa Warszawskiego zaczęła się dla Polaków długa i trudna droga walki o Ojczyznę. Carowie moskiewscy twardą ręka trzymali polskich poddanych, ale ci nie nawykli do niewolniczego jarzma, dumnie podnosili głowy. Doprowadzili do powstania narodowowyzwoleńczego 29 listopada 1830r. Słabo przygotowani do walki z Rosją, przegrali. Rozpoczął się okres niebywałych prześladowań. Cofnięto z urzędów i szkół język polski, wielu patriotów udało się na emigrację. Nadszedł rok 1863. Niespodziewany pobór do wieloletniej służby w carskim wojsku, przyspieszył wybuch kolejnego powstania. Przewaga sił wroga spowodowała jego upadek. Tysiące Polaków zesłano na Sybir na ciężką katorgę. Polacy, którzy pozostali na ziemiach polskich poprzez pracę organiczną nad rozwojem gospodarczym ziem i pracę u podstaw nie pozwalali zapomnieć o Ojczyźnie. Czekano na odpowiedni moment, aby po raz kolejny porwać się do walki o wolność. W 1914r. wybuchła I wojna światowa. Ożywiły się nadzieje Polaków. Państwa zaborcze po raz pierwszy znalazły się we wrogich obozach. Walki między zaborcami dawały szansę na odzyskanie niepodległości. Polacy właściwie ją wykorzystali. Legioniści Józefa Piłsudskiego i Józefa Hallera, legioniści puławscy, „bajończycy” i wielu patriotów przyczyniło się do tego, że o sprawie Polaków było głośno na arenie międzynarodowej i w rezultacie spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Dnia 11 listopada 1918 roku cały naród ogarnęła radość, bo Polska była krajem niepodległym. To był pierwszy moment, gdy Polacy po wielu latach niewoli poczuli się wolni. Jednak Polskę czekało jeszcze wiele ciężkich momentów: wojna z bolszewikami, II wojna światowa i zależność od Związku Radzieckiego. Droga do pełnej niezależności i demokracji była jeszcze długa i znaczona ofiarami strajków robotniczych i stanu wojennego. Prawdziwą wolność odzyskaliśmy dopiero w 1989 roku. Czasy nam współczesne to dalszy proces tworzenia demokracji oraz dążenie do integracji z Europa, co stawia przed nami nowe wyzwania, jak np. współdziałanie w walce przeciwko terroryzmowi, które stało się największym zagrożeniem dla pokoju współczesnego świata.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 18 listopada 2018 r. w Domu Polskim o godzinie 14: 30 Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

REMEMBRANCE DAY – DZIEŃ PAMIĘCI W KANADZIE W dowód pamięci i wdzięczności za ofiary poległych żołnierzy walczących o pokój 11 listopada, Kanadyjczycy czczą pamięć mężczyzn i kobiet, którzy służyli i nadal służą za nasz kraj, w czasach wojen, konfliktów i pokoju. Czcijmy tych, którzy walczyli o Kanadę w pierwszej wojnie światowej (1914-1918), II wojnie światowej (1939-1945) i wojnie koreańskiej (1950-1953), jak również za tych, którzy służą do tego czasu. Ponad 2,3 mln Kanadyjczyków służyło za nasz kraj, a zmarło ponad 118,000. Oddali ich życie i ich przyszłość, tak, że my teraz możemy żyć w pokoju. Musimy pamiętać o Nich. Jeśli tego nie zrobimy, ofiary tych przeszło sto tysięcy Kanadyjczyków, którzy oddali swoje życie będą dla nas bez znaczenia. Znaczenie ich ofiar spoczywa w naszej zbiorowej świadomości narodowej. Nasza przyszłość jest ich pomnik.

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ DO MEĐJUGORJA Oferujemy dwa terminy na rok 2019, od 30 maja – 14 czerwca 2019, i następny termin w dniach 29 września – 18 października 2019 z możliwością przedłużenia pobytu w Chorwacji. Zainteresowanych poroszę o skontaktowanie się z Ewą Has – Passort Travel Int, Telefon: 403-608 9522 albo 403-256 9343,
ewa.passort@shaw.ca

BIURO TURYSTYCZNE URSZULA GUT – THE TRAVEL AGENT NEXT DOOR zaprasza na PIELGRZYMKĘ DO MEDJUGORJE & GRECJI pod duchowym przewodnictwem Ksiedza Proboszcza Jacka Walkiewicza w dniach 28 MAJ – 11CZERWIEC 2019. Cena od $4236 cad. Możliwość dodatkowych zniżek za wczesną rezerwację do 27 listopada 2018. Ilość miejsc ograniczona. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny z URSZULA GUT pod numerem 403.407.0177 lub 403.852.5254 lub wysyłąjac email na adres ugut@ttand.com. Dodatkowe zapisy i informacje w Sali Parafialnej 18 listopad (Niedziela – po Mszach św od 9: 30-14: 00) oraz 24 – 25 listopad (Sobota – Niedziela po wieczornych Mszach). ZAPRASZAMY!
TATRY FREESTYLE SKI ACADEMY zaprasza na kolejny SEZON NARCIARSKI. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w COP i Nakiska od Grudnia 2018 do Kwietnia 2019. Posiadamy również ofertę dla rodziców i dorosłych. Więcej informacji email: tatryfreestyle@gmail.com, tel: 1.403.638.4844.

POLSKIE FIRMY
Poszukujących informacji o polskich firmach działających w Calgary zapraszamy do odwiedzania strony „Orzeł w Swiecie”. Znajdą tam Państwo oferty przodujących biznesów polonijnych oraz ważnych wydarzeń w naszym mieście: https://orzelwswiecie.com/

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA Firma zajmująca się instalacją ścian biurowych poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu. Więcej informacji pod numerem telefonu 403-472-7124 Krzysiek. (2x)

DO WYNAJĘCIA
Wynajmę master bedroom z łazienką w dzielnicy Ranchland. Więcej informacji 403-990-6756 (4x)

FIRST AID AND CPR/AED COURSES – For Your Home and Workplace!! Instruktorka Pierwszej Pomocy certyfikowana przed Canadian Red Cross oferuje kursy CPR and First Aid. W ofercie kursy jednodniowe i dwudniowe (CPR and First Aid, AED training, Child Care First Aid) z dojazdem do biura/ domu klienta. Certyfikaty są ważne przez 3 lata i są wydawane bezpośrednio po ukończeniu kursu. Przystępne ceny, dużo ćwiczeń praktycznych z manekinami. Szczegóły i rezerwacja: Joanna Mycek, Red Cross First Aid Instructor
phone: 403- 999- 4775 e-mail: joannamycek87@gmail.com

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

DIOCESE OF CALGARY RED WEDNESDAY EVENTS (NOV. 21)

Aid to the Church in Need, a pontifical charity, has designated Wednesday, November 21, 2018 as Red Wednesday. On that day, the universal Church will honour and pray for our sisters and brothers across the world who face persecution as a consequence of their belief in Christ and His Church. It is our desire that each parish community and school in the Diocese will consider organizing an event for Red Wednesday. Diocese of Calgary ROMAN CATHOLIC While it is true that Canadian Christians are facing increasing challenges in the practice of our faith, we must also continue to express gratitude for the many liberties which our country provides. Sadly, many nations across the globe continue to deprive their citizens of even the most basic religious freedoms. The persecution of our Christian sisters and brothers is an immense source of grief. In Iraq and Syria, violent events directed towards Christians have forced many to flee their ancestral homes. Nigerian Christians, such as Father Pierluigi Maccalli and Sister Gloria Cecilia Navaez Argoti, have been the victims of targeted kidnappings. In certain regions of Pakistan, it is not uncommon for Hindu and Christian women to face forced conversion. The breadth of persecution is unimaginable and demands our attention. To assist you in coordinating this endeavour, there is a link to available resources on the diocesan website. There is also a list of events scheduled by the parishes, schools and communities: http://blog.calgarydiocese.ca/redwednesday.
Catholic Pastoral Centre | Adoration for the Persecuted Christians (9 am to Noon).
St. Mary’s University | Rosary Prayer (11:30 am)
What your parish or school community can do:
First and foremost, every parishioner is being asked to PRAY for our persecuted sisters and brothers in a special way in commemoration of Red Wednesday.
“Prayer is the living relationship of the children of God with their Father who is good beyond measure, with his Son Jesus Christ and with the Holy Spirit” (CCC 2565).
It is our hope that many will also feel called to DO SOMETHING MORE and respond to that invitation by sharing their talents and gifts with their local parish and assisting their parish in coordinating an event.
Aid to the Church in Need has not asked that parishes or communities commit to any particular event, but that all people DO WHAT WE CAN. Suggestions include:
Offering mass on #RedWednesday for persecuted Christians
Wearing red and actively inviting other people to wear red
Organizing a vigil or a moment of prayer
Leading a rosary or joining with others in praying a rosary

PYROGY SUPPER & BAZAAR
Friday Nov, 16 from 5pm-9pm. Ukrainian Catholic Church 704- 5th Str N.E.

SEXUAL MISCONDUCT ALLEGATIONS
The Diocese of Calgary has received allegations of sexual misconduct involving two minors and several adults by Fr. Malcolm D’Souza. These incidents are alleged to have taken place at St. Mark’s Parish, Calgary during his assignment as pastor from 2010- 2016. Read the full statement at http://news.calgarydiocese.ca

REGISTER FOR MARRIAGE PREPARATION
“For Better & For Ever…” Marriage Preparation is for all couples preparing for marriage. Upcoming sessions: Nov. 19 (followed by Dec. 7-8) at the Catholic Pastoral Centre, Calgary. Contact 403-218- 5505 or register online at events.calgarydiocese.ca

BOOKKEEPER WANTED St. Gabriel the Archangel, Chestermere is seeking a candidate with a high school diploma, business administration/accounting diploma, or equivalent training and business experience and a sound knowledge of financial accounting and a minimum of 2-3 years of related bookkeeping experience. For more information about these positions, qualifications and application details see our website: http://careers.calgarydiocese.ca