10 luty, 2019

10 luty, 2019

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 9 luty
18:00 – + Sławomir Parcia (10 rocz) – żona
18:00– O udaną operację i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla Ryszarda – żona

Niedziela, 10 luty – V Niedziela zwykła
8:30– + Piotr Albertin (10 rocz) – żona dzieci i wnuki
10:30- + Krzysztof Kułakowski – żona i syn
12:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12:30 + Scholastyka Buczyński (50 rocz) – córka Jadzia Majowski z rodziną
19:00 –++ Maria i Stanisław Brokman – córka i wnuczka

Poniedziałek, 11 luty
19:00– + Jan Kułach (1 rocz) – rodzina
19:00- + Teresa Korzeniewska

Wtorek, 12 luty
19:00- + Edward Gorczyca (20 rocz)
19:00- O Boże błogosławieństwo na nowej drodze życia dla Artura i Nikity

Środa, 13 luty
19:00- ++ Za zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz, Winiar i dusze w czyśćcu cierpiące
19:00-++ Ewa Cichowlas i zmarli z rodziny Cichowlas i Korona

Czwartek, 14 luty
19:00– ++ Elżbieta i Marian – Śr. Teresa
19:00- ++ Katarzyna i Franciszek Pieczara – syn z rodziną

Piątek, 15 luty
9:00– O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Magdy Senderowskiej – R. Piekut
19:00- O Boże błogosławieństwo dla Jakuba Streżyńskiego, Kamili Horwath i Joanny Willson z okazji Urodzin

Sobota, 16 luty
8:30– + Ks. Józef Nowak (30 rocz)
18:00 – O Boże błogosławieństwo dla Radka i Moniki z okazji 5 rocz. Sakramentu małżeństwa – rodzice
18:00– + Alfreda Zaguła (3 rocz) – córka

Niedziela, 17 luty – VI Niedziela zwykła
8:30– O Boże błogosławieństwo dla rodziny Bogusławskich
10:30- O Boże błogosławieństwo dla rodziny Klyncypar i Mankiewicz – babcia i dziadek
12:30– O Boże błogosławieństwo dla Zygmunta i Wiesławy Potockich z okazji 50 rocz. Sakramentu małżeństwa
12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Magdaleny Senderowskiej z okazji Urodzin – Arek i Maria

19:00 –++ Barbara Gochnia i Wiesława Walerian
V NIEDZIELA ZWYKŁA
Iz 6, 1-2a.3-8;1 Kor 15,1-11; Łk 5,1-11
Ref: Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu.
Życie wielu gorliwych uczniów Chrystusa to ciągle ponawiana odpowiedź na wezwanie skierowane do Szymona z dzisiejszej Ewangelii: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!”. Czasem, wbrew przyjętym zwyczajom, sytuacjom, które wydają się bez wyjścia, trzeba, jak Piotr i towarzyszący mu synowie Zebedeusza: Jakub i Jan, zaufać: „Mistrzu na Twoje słowo”. Rybacy nie spodziewali się, że zarzucając sieć wbrew zasadom sztuki rybackiej, wyciągną na oczach tłumu takie mnóstwo ryb. Piotr czuł się po ludzku nieprzygotowanym do przemiany z rybaka w pasterza dusz. Dopiero pod wpływem obfitego połowu do końca zrozumiał, jak wymagające czeka go zadanie.Słuchanie Jezusa domaga się, by porzucić czysto ludzkie kalkulacje i zaufać. Wtedy rodzi się owoc niewspółmierny do naszych wysiłków. Lęk zostaje przemieniony i zwyciężony miłością Chrystusa, która wszystko może. Bóg, nie zważając na ludzką słabość, wzywa człowieka, aby stał się narzędziem Bożego królestwa, przekazicielem tej łaski, która stała się jego udziałem. Współczesnym przykładem współodpowiedzialności za potrzebujących pomocy jest żyjąca na naszych oczach bł. Matka Teresa z Kalkuty. Jak sama wspomina: „Po kilkunastu latach życia zakonnego zamknęłam za sobą drzwi i znalazłam się sama na ulicach Kalkuty, doznałam niezwykle silnego uczucia zagubienia, niemal lęku, który był trudny do przezwyciężenia”. W książce „Matka ubogich”, Renzo Allegri – zgłębiając historię jej życia i powołania – zapisała: „W tamtej chwili Matka Teresa zobaczyła jasno i wyraźnie swoja nową sytuację. Była zupełnie sama. Sama, bez dachu nad głową, bez pieniędzy, bez pracy, nie wiedząc, dokąd pójść, by coś zjeść i znaleźć schronienie na noc”. Znalazła się w straszliwej sytuacji, w jakiej znajdowali się ci ludzie, którym ona pragnęła „służyć”. Nie posiadała niczego poza wizją tego, co zamierzała realizować. „Polecenie”, jakie otrzymała od Jezusa w nocy 10 sierpnia 1946 r. było precyzyjnie określone: „służyć najuboższym pośród ubogich. Żyć pośród nich i tak jak oni”.Zarówno bł. Matka Teresa, jak i apostoł Piotr, mimo towarzyszącego im ludzkiego lęku, niepewności i początkowego niezdecydowania, ostatecznie zrealizowali swoje życiowe powołanie. Było to możliwe tylko dzięki temu, że ów lęk i strach zastąpili zaufaniem w Bożą pomoc. Wszyscy oni bardziej cenili współpracę z Bożą łaską i troskę o innych niż posiadany potencjał osobistych zdolności. Zarówno dzieje zbawienia, opisane w Biblii, jak i życie wielu świadków Jezusa, ukazuje rolę zaufania Bogu w codziennym życiu. Skoro bez Pana „nic nie możemy uczynić”, to winniśmy sobie uświadomić na nowo, kim On jest dla każdego z nas osobiście. I odnowić naszą ufność w Jego moc.

LEKTORZY – 9-10 luty
18:00 – M. Edgar, S. Salome, M. Edgar
8:30 – B. Pulwicki, M. Sobczak, A. Rudzińska
10:30 – A. Kamieniak, S. Teresa, M. Kaczan
12:30 – M. Domaradzki, B. Pajewska, J. Pajewski
19:00 – W. Grabowski, M. Iskra, M. Sapielak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

TOGETHER IN ACTION – 2018
W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 24,338.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION.

ZŁOTY JUBILEUSZ KONSEKRACJI KOŚCIOŁA.
Serdecznie zapraszamy Parafian oraz Przyjaciół naszej Parafii, pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary na uroczystą, dziękczynną Mszę św. jubileuszową z okazji 50-lecia konsekracji naszego Kościoła. Msza Św. Jubileuszowa, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Wiliam McGrattan, Ordynariusz Diecezji Calgary, sprawowana będzie w naszym kościele w niedzielę 7 kwietnia, 2019 r. o godzinie 12:30. Zmiana terminu nastąpiła po konsultacjach z naszym biskupem oraz kapłanami posługującymi dawniej w naszej parafii, a którzy chcieliby wziąć udział w tej uroczystości, m.in. z o. Stanisławem Kuczaikiem SChr. Niech nasz udział w tej Mszy św. będzie godnym podziękowaniem Panu Bogu za konsekrację kościoła, w którym możemy uczestniczyć w Mszach św., modlić się i przyjmować Sakramenty Święte w języku ojczystym oraz obchodzić uroczystości patriotyczno-religijne. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty bankiet w sali parafialnej, na który już od niedzieli 27 stycznia rozpocznie się sprzedaż biletów w cenie $70 od osoby. Dochód z bankietu przeznaczony będzie na fundusz remontowy (głównie parafialnego parkingu). Za wszelkie ofiary, składane na cel remontu serdecznie Ofiarodawcom dziękujemy. Bóg zapłać. Niech Dobry Bóg i Matka Najświętsza wynagrodzi szczególnymi łaskami. Rezerwacja biletów: Grażyna – 403-861-5229 lub Krystyna – 403-228-9427.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 27 lutego do 3 marca rodzina Małgorzaty Iskra będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 10 lutego, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I.Pragniemy przypomnieć, że członkowie Rycerstwa Niepokalanej zawierzają swoje życie: problemy, radości i cierpienia – szczególnej opiece Maryi i dają przykład życia według Przykazań Bożych w zagubionym, dzisiejszym świecie. Rycerstwo Niepokalanej modli się też o nawrócenie grzeszników, modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

DOMOWY KOŚCIÓŁ
Niedzielna Msza święta i spowiedź od czasu do czasu – to stanowczo za mało, aby w dzisiejszym świecie stawać się dojrzałym chrześcijaninem, aby być świadkiem MIŁOŚCI.
Potrzeba wspólnoty, czyli tych, których będziemy kochać i którzy będą nas kochać, którzy będą dla nas „lustrem” – pokażą prawdę o nas samych, prawdę, która nas nie zabije, ale umotywuje do przemiany, którzy pomogą nam stawać się świętymi i zdobywać niebo, czyli Królestwo Boże. Bo wspólnota to szkoła MIŁOŚCI.Jedną taką ze wspólnot jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Tutaj można doświadczyć Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Boga; tu każdy może wzrastać w miłości, w wierze, poznając prawdę o sobie (słuchając tego, co mówi małżonek i inni), aby móc się nieustannie nawracać. Mieć wspólnotę, należeć do niej, współtworzyć ją, to znaczy podążać razem do nieba, mieć braci i siostry, którzy za mnie i wraz ze mną się modlą, mieć bliskich, którzy szukają zrozumienia i pociechy, a jednocześnie sami rozumieją i są wsparciem, którzy nie plotkują, nie gorszą się i nie szukają potknięć innych, aby się usprawiedliwić, ale wydobywając z siebie pokłady dobra, motywują do działania, do miłości.Podstawowa praca formacyjna małżonków odbywa się w rodzinie, w comiesięcznych spotkaniach kręgu rodzin na modlitwie, dzieleniu się Słowem Bożym i prowadzeniu dialogu małżeńskiego. Zapraszamy wszystkie małżeństwa sakramentalne do pogłębiania duchowości w ramach Domowego Kościoła.
Więcej informacji u ks. Marcina.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2019. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 28 lutego, 2019r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu. Bóg zapłać!

KAWIARENKA
W miesiącu lutym zespół „Polanie”zaprasza do kawiarenki.

HARMONOGRAM KAWIARENKI:
Harmonogram naszej parafialnej kawiarenki na rok 2019 do czerwca 20120 roku: luty 2019 – Polanie; marzec i kwiecień – grupa parafialna; maj – Tow. Przyj. KUL; czerwiec – Tow. Przyj. Harcerzy; Wrzesień – grupa parafialna; październik – chór Vox Populi; listopad i grudzień – Grupa parafialna; styczeń 2020 – Polska Szkoła; luty – Krakusy; marzec i kwiecień – grupa paraialna; maj – Polanie; czerwiec – Mazovia. Ewentualne zamiany miesięcy proszę załatwiać pomiędzy zainteresowanymi grupami.

DYŻUR KONSULARNY
Uprzejmie informujemy, że najbliższy dyżur paszportowy w prowincji Alberta odbędzie się w następujących terminach: Edmonton 11- 12 marca, Calgary 13-14 marca 2019 r. Wszelkie szczegóły dotyczące zapisów na dyżur znajdują się w ogłoszeniu na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Vancouver www.vancouver.msz.gov.pl lub www.vancouver.mfa.gov.pl „

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 10 lutego 2019 r. w Domu Polskim o godzinie 14: 30.
Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

OSTATKI W DOMU POLSKIM
Długi tegoroczny karnawał też musi się niestety kiedyś skończyć, ale najlepiej pożegnać go zabawą! Zapraszamy na Ostatki do Domu Polskiego w sobotę 2 marca. Pierwszy raz na naszej zabawie do tańca grać będzie Lux Music Entertainment! – (warto sprawdzić)
Gościnnie wystąpi z krótkim programem tanecznym Zespół „Polonia” z Chicago – nie będą to tańce ludowe.
Nie zabraknie tradycyjnego śledzika no i tego, co ze śledzikiem chętnie tańczy w jednej parze 😉 Zaczynamy koktajlami o 19: 00, a obiad/kolację podajemy o godzinie 20:00. Bilety w cenie $55 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 info@dompolski.ca oraz w sklepach polonijnych:Cracovia European Meat & Deli,
POLCAN Meat & Deli, Jan’s Meat & Deli, Old Fashioned Meat & Deli
Wykorzystaj ostatnią okazję aby potańczyć w karnawale! Baw się razem z nami!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 24 luty 2019r. o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy.

FOTOGRAFIA NA DOBRY CEL
17 lutego, w sali przy Kościele, 10: 00-14: 00 oferujemy profesjonalnie wykonane fotografie Walentynkowe. Zapraszamy dzieci, rodziców, pary, każdego, kto chciałby pamiątkowe zdjęcie. Pieniądze (symboliczne opłaty) przeznaczone zostaną na operację J. Dobrowolskiego. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli i prosimy o propagowanie tego wydarzenia wśród innych.

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ do MEDJUGORJE i GRECJI śladami Pawła Apostoła pod duchowym przewodnictwem Księdza Proboszcza Jacka Walkiewicza w dniach 28 MAY – 11 CZERWIEC 2019.
W programie 4-dniowy pobyt w Medjugorje, przepiękna 7-dniowa trasa śladami Pawła Apostoła w Grecji i 4 dniowy rejs statkiem z postojem w Turcji i na wyspach Mykonos, Patmos, Kreta i Santorini. Koszt od osoby w dwuosobowym pokoju/kabinie $4236 cad + przelot $1555 cad + opcjonalne ubezpieczenie $309 cad + opcjonalny “upgrade” do kabiny z oknem $257 cad. Zainteresowani proszeni sa o kontakt z URSZULĄ GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com.

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka z progresywnym strwardnienim rozsianym (MS) i jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy oraz córka z tą samą wrodzoną chorobą poszukują osoby, która mogłaby pomóc przy odśnieżaniu śniegu. Mąż Pani Marii nie może dać sobie rady, bo kiedy starał się odśnieżać upadł i nie jest w stanie wykonywać tej czynności. Bardzo proszą osobę dobrego serca o tak wielką pomoc. Tel: 403-251-1508

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji proszę dzwonić pod numer 403-663-9886 i proszę podać swoje imię, numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (10x)
PRACA
Potrzebne Panie do sprzątania domów na pół etatu. Samochód niewymagany. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc 587-892-6370 (3x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

VOLUNTEERS WANTED FOR THE OUTDOOR WAY OF THE CROSS The 36th annual Outdoor Way of the Cross takes place at 9 am on Good Friday, Apr. 19 at St Mary’s Cathedral, Calgary. We are currently looking for readers, first aiders, crowd control, and volunteers to help with lost persons and to carry the cross. Contact Marilou at: 403-218-5519 marilou.legeyt@calgarydiocese.ca

NEW EMPLOYMENT OPPORTUNITIES
• Business Manager St. Michael’s catholic community
• District Chaplain Medicine Hat Catholic Board of Education
• Receptionist & Administrative Assistant Catholic Pastoral Centre
• Part-time Catechetics Program Leader Catholic Pastoral Centre
• Pastoral Care Coordinator (assisting a priest chaplain) Diocese of Calgary. For more information about these positions, qualifications and application details, visit: http://careers.calgarydiocese.ca

SECRETARY FOR SSVP CALGARY DIOCESAN CENTRAL COUNCIL The CDCC of the Society of Saint Vincent de Paul invites applications for a volunteer secretary position. For more information contact: Theo van Besouw ssvp.cdcc.president@outlook.com

PAPIEŻ: PODRÓŻ DO EMIRATÓW „NIESPODZIANKĄ” BOGA KATECHEZA PAPIEŻA FRANCISZKA W minionych dniach odbyłem krótką podróż apostolską do Zjednoczonych Emiratów Arabskich; krótką, ale ważną, która nawiązując do spotkania w 2017 roku w Al-Azhar w Egipcie, stanowi nową kartę w historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem i wysiłku krzewienia pokoju na świecie w oparciu o ludzkie braterstwo. Po raz pierwszy Papież udał się na Półwysep Arabski. A Opatrzność zechciała, aby był to papież imieniem Franciszek, 800 lat po wizycie św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila. Często podczas tej podróży myślałem o świętym Franciszku: pomógł mi pielęgnować w sercu Ewangelię, miłość Jezusa Chrystusa, podczas gdy przeżywałem różne wydarzenia tej wizyty. W moim sercu była Ewangelia Chrystusa, modlitwa do Ojca za wszystkie Jego dzieci, zwłaszcza najuboższe, za ofiary niesprawiedliwości, wojen, nędzy…; Modlitwa, by dialog między chrześcijaństwem a islamem był decydującym czynnikiem dla pokoju w dzisiejszym świecie. Serdecznie dziękuję księciu, następy tronu, prezydentowi, wiceprezydentowi i wszystkim przedstawicielom władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy powitali mnie z wielką uprzejmością. Ten kraj bardzo się rozwinął w ostatnich dziesięcioleciach: stał się punktem spotkania Wschodu i Zachodu, wieloetniczną i wieloreligijną oazą, a zatem odpowiednim miejscem, by promować kulturę spotkania. Wyrażam głęboką wdzięczność biskupowi Paulowi Hinderowi, wikariuszowi apostolskiemu Arabii Południowej, który przygotował i zorganizował wydarzenie dla wspólnoty katolickiej, a moje podziękowania obejmują z miłością kapłanów, zakonników i świeckich, animujących obecność chrześcijańską w tym kraju. Miałem możliwość pozdrowienia pierwszego kapłana, który tam się udał. Ciągle żyje, ma ponad 90 lat. Jest założycielem wielu tamtejszych wspólnot. Jest na wózku inwalidzkim, nie widzi, ale z jego ust nie schodzi uśmiech, uśmiech wypływający z faktu służenia Panu i czynienia wielkiego dobra. Pozdrowiłem też innego 90 letniego, który nadal chodzi i pracuje. Dzielny kapłan, Widziałem też wielu kapłanów, którzy służą wspólnotom chrześcijańskim, obrządku łacińskiego, syromalabarskiego syromalankarskiego, maronickiego, pochodzące z Libanu, z Indii, z Filipin i innych krajów. Oprócz przemówień w Abu Zabi poczyniono krok dalej: Wielki Imam Al-Azhar i ja podpisaliśmy „Dokument o ludzkim braterstwie”, w którym razem potwierdzamy wspólne powołanie wszystkich mężczyzn i kobiet, aby być braćmi, jako synowie i córki Boga, potępiamy wszelkie formy przemocy, szczególnie te charakteryzujące się motywacją religijną, i zobowiązujemy się do szerzenia na całym świecie autentycznych wartości i pokoju. Dokument ten będzie studiowany w szkołach i na uniwersytetach w wielu krajach. Ale polecam również, abyście go przeczytali, poznali go, ponieważ daje wiele bodźców, by iść naprzód w dialogu na temat ludzkiego braterstwa. W czasach takich jak nasze, w których istnieje silna pokusa dostrzegania toczącego się starcia między kulturą chrześcijańską a islamską, a także, by uważać religie za źródło konfliktu, chcieliśmy dać kolejny jasny i zdecydowany sygnał, że możliwe jest spotkanie się, że można się szanować i prowadzić dialog, i że pomimo różnorodności kultur i tradycji, świat chrześcijański i islamski doceniają i strzegą wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży i jeszcze innych. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszka nieco ponad około milion chrześcijan: pracownicy pochodzący z różnych krajów azjatyckich. Wczoraj rano spotkałem się z przedstawicielami wspólnoty katolickiej w katedrze św. Józefa w Abu Zabi – świątyni bardzo prostej – i następnie, po tym spotkaniu odprawiłem dla wszystkich Mszę św. na stadionie miejskim. Powiadają, że może on w swoim obrębie pomieścić 40 tys., a tych, którzy stali przed ekranami na zewnątrz stadionu było aż do 150 tys. Odprawiłem tam Eucharystię, głosząc Ewangelię Błogosławieństw. Podczas Mszy św., koncelebrowanej z patriarchami, arcybiskupami większymi i obecnymi biskupami, modliliśmy się szczególnie o pokój i sprawiedliwość, ze szczególną intencją dla Bliskiego Wschodu i Jemenu. Podróż należy do „niespodzianek” Boga.