24 luty, 2019

24 luty, 2019

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 23 luty
18:00 –++ Teresa i Stanisław Sojka i Tadeusz Lichman
18:00– ++ Stanisław Surowiec (6 rocz), Stefan i Marianna Surowiec -żona z rodziną

Niedziela, 24 luty – VII Niedziela zwykła
8:30– O Boże błogosławieństwo dla Johna Wastlake – dziadkowie
8:30- ++ Za zmarłych z rodziny Miś i Meier
10:30- ++ Cecylia i Józef Żelazowski
12:30 – O Boże bł. dla Magdy i Arka Senderowskich – Anna
19:00 – O Boże bł. dla Franciszka i Marii Swacha z okazji 40 rocz. Sakramentu małżeństwa

Poniedziałek, 25 luty
19:00– O zdrowie i Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Sr. Teresy – Rycerstwo Niepokalanej
19:00 – + Ks. Zygmunt Stefański
19:00 – O łaskę zdrowia dla Michała i Katarzyny

Wtorek, 26 luty
19:00 – Za parafian

Środa, 27 luty
19:00- + Ks Józef Furman – Zofia
19:00- + Alfons Kohnke (16 rocz)

Czwartek, 28 luty
19:00- O Boże błogosławieństwo dla Nicole Magaj z okazji 18 rocz. Urodzin – Ojciec chrzestny i babcie

Piątek, 1 marca
9:00– ++ Za zmarłych z rodziny Sienkiewicz
19:00-+ Ludwik Rajzer

Sobota, 2 marca
8:30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Angeliny z okazji 17 rocz. Urodzin – babcia
18:00 – O Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla Ks. Jacka i Ks. Marcina
– parafianie

Niedziela, 3 marca – VIII Niedziela zwykła
8:30– O Boże błogosławieństwo dla Janiny Bogusławskiej
10:30- O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Jakuba Horwath
12:30 – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – SPK #18
12:30- ++ Alksandra i Stanisław Bielińscy – rodzina
19:00 – ++ Maria i Henryk Sztemberg

VII NIEDZIELA ZWYKŁA
1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23; 1 Kor 15, 45-49;Łk 6,27-38
Ref: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Św. Paweł w Liście do Rzymian pisze, że Bóg nas pokochał, gdyśmy byli jeszcze Jego nieprzyjaciółmi. Bóg potrafi tak kochać wroga, aż ten stanie się przyjacielem! Jestem tego głęboko świadomy, że On mnie kochał jeszcze wtedy, gdy Go lekceważyłem, oskarżałem za swoje cierpienia, ignorowałem, a nawet nienawidziłem. Im bardziej Go raniłem, tym bardziej On leczył mnie swoim przebaczeniem. Przemógł mnie i zgodziłem się w końcu na to, by mnie mógł kochać i bym sam odważył się kochać. Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję o tym, by od pewnego dnia zacząć kochać innych. Żeby nienawidzić, nie trzeba podejmować żadnych decyzji, wystarczy przestać myśleć. Bóg wybaczył mi tak wiele grzechów i to nawet te grzechy, za które nie miałem odwagi prosić o przebaczenie! Nie potrafiłem Go niczym zniechęcić do siebie. Byłem nawet zły na to, że On nie chciał być zły na mnie, ale i to nie pomogło! Jaki więc mam być wobec innych? Jaki mam być wobec tych, którzy dla mnie są tacy, jakim ja byłem przez tyle lat dla Niego? Czynić dobro wobec tych, którzy są złośliwi, dobrze życzyć tym, którzy źle mi życzą, błagać za tych, którzy mnie przeklinają. Pogodzić się z tym, że ktoś będzie mnie oszukiwał, nie domagać się sprawiedliwości wobec tych, którzy będą niesprawiedliwi. Obserwując z takiej perspektywy przyszłość, doznaję utraty tchu, jakbym stał nad bezdenną przepaścią. Kiedy się już tam rzucę, nie będę mógł się cofnąć. Spadać ciągle w coraz głębszą miłość przebaczającą wydaje się zatratą siebie. Czy wyobrażasz sobie siebie samego nad taką krawędzią decyzji, by od tego dnia już tylko przebaczać? Skoro i tak świat jest pełen niesprawiedliwości, możesz uczynić z tego, co przeżywasz, jako skrzywdzenie, najwspanialszą okazję, by stać się takim jak Bóg – miłosiernym! Dorastamy dzięki temu, co nas przerasta. Nie można być miłosiernym wobec tych, którzy cię kochają i szanują. To jest niemożliwe. Miłosierdzie jest miłością tam, gdzie powinna istnieć już tylko zemsta. Czy Bóg zechciałby mnie lub ciebie ukarać za wszelką podłość, jakiej dopuściliśmy się w przeszłości, jeśli ja lub ty nie tylko nie będziemy domagać się ukarania tych, którzy wobec nas okażą się podli, ale nawet za nich będziemy prosili o zbawienie? Oto Wszechmogący daje nam wielką promocję, dzięki której nie będziemy obawiać się dnia sądu. Ta promocja to przebaczenie. Ale kiedy On przebacza, to tym samym mówi: PRZEBACZAJ TAK JAK JA! Przebaczaj w takim stylu jak Ja! Z takiej perspektywy można mówić Bogu: jak dobrze, że posłałeś na moją ścieżkę złych ludzi! Bóg obdarza nas największymi łaskami właśnie wtedy, gdy życie wydaje się najmniej łaskawe.

LEKTORZY – 23-24 luty
18:00 – M. Domaradzki, S. Salome, L. Shelley
8:30 – P. Podgórny, M. Sobczak, M. Podgórny
10:30 – G. Kamon, M. Iskra, M. Kaczan
12:30 – Z. Topor, D. Topor, E. Kiegler
19:00 – W. Grabowski, K. Pietrzak, W. Grabowski

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA W pierwszy piątek miesiąca 1 marca zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA W pierwszą sobotę miesiąca 2 marca zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

GRUPA MODLITEWNA „TOTUS TUUS” W pierwszą sobotę miesiąca grupa modlitewna Totus Tuus zaprasza osoby zawierzone i wszystkich chętnych w miarę możliwości na Mszę św. poranną na godzinę 8:30. Po Mszy św. będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modlimy się w intencji Kapłanów i za cały Kościół św. Serdecznie zapraszamy.

PODZIĘKOWANIE Ks. Marcin oraz ministranci dziękują wszystkim opiekunom zimowiska, rodzicom oraz tym, którzy finansowo wsparli wyjazd ministrancki. Radosne chwile spędzone razem i moc wrażeń na długo pozostaną w pamięci. Zdjęcia z zimowiska ministrantów można zobaczyć na naszej parafialnej stronie internetowej.

ZEBRANIE KOŁA MODLITEWNO- APOSTOLSKIEGO M.I. W sobotę, 2 marca, po Mszy św. o godzinie 18: 00 odbędzie się kolejne zebranie Koła M.I. Serdecznie zapraszamy na to biblijne zebranie wszystkich chętnych do rozważania fragmentów Pisma Świętego, zadawania pytań i wyjaśniania moralnych problemów dzisiejszego świata. W zebraniu uczestniczy Ks. Proboszcz.

TOGETHER IN ACTION – 2018 W całej Diecezji Calgary odbywa się akcja zbierania ofiar na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $29,233.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 24,440.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION.

74. ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI SIOSTRY JULII
Maria Julia Rodzińska OP, Stanisława Maria Józefa Rodzińska (ur. 16 marca 1899 w Nawojowej, zm. 20 lutego 1945 w obozie koncentracyjnym Stutthof) – polska siostra zakonna, dominikanka, błogosławiona Kościoła katolickiego. Była jedną z pięciorga dzieci organisty Michała i Marianny z domu Sekuły. W wieku 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu-Wielowsi i tam (5 sierpnia 1924) złożyła śluby zakonne i zakończyła przerwaną edukację. Jako wykwalifikowana nauczycielka swoją posługę realizowała w Mielżynie, Rawie Ruskiej i w Wilnie (od 13 grudnia 1922 przez 22 lata). Od 1934 była przełożoną domu w Wilnie i kierowała zakładem dla sierot. Po wybuchu II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu języka polskiego, historii, religii i prowadziła działalność humanitarną. W lipcu 1943 została aresztowana i uwięziona przez Gestapo w więzieniu na Łukiszkach, a stamtąd trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Została zarejestrowana, jako numer 40992. Została poddawana torturom, izolacji i poniżaniu. Niosła pomoc duchową współwięźniom niezależnie od wyznania i narodowości.
W OPINII ŚWIADKÓW:
“To był anioł dobroci. W warunkach upodlenia człowieka potrafiła skierować nas na inny wymiar życia.(…) Dla nas ona była świętą, ona oddała za innych życie”.„Siostra Julia była bez reszty oddana bliźnim. Służyła im do ostatnich chwil swego życia. Kochała Boga i Matkę Najświętszą ponad wszystko, ufała Bogu bezgranicznie, podtrzymywała na duchu umierających, modliła się z nimi”. „Charyzmatem siostry Julii było Jej całkowite poświęcenie dla drugiego człowieka. Służyła w ciężkich warunkach obozowych, bez reszty poświęciła się chorym na tyfus, zupełnie opuszczonym, pozostawionym samym sobie”.
Zmarła z wycieńczenia i na skutek chorób, pomagając konającym więźniarkom żydowskim. W 1999 r. została ogłoszona błogosławioną przez Papieża Jana Pawła II w grupie 108 Błogosławionych Męczenników.
Błogosławiona Siostro Julio, Męczennico, polska Dominikanko, wypraszaj miłość do Boga, stałość w wierze i bezgraniczną ufność w pomoc Bożą i opiekę Matki Najświętszej w trudach życia i módl się za nami.

ZŁOTY JUBILEUSZ KONSEKRACJI KOŚCIOŁA.
Serdecznie zapraszamy Parafian oraz Przyjaciół naszej Parafii, pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary na uroczystą, dziękczynną Mszę św. jubileuszową z okazji 50-lecia konsekracji naszego Kościoła. Msza Św. Jubileuszowa, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Wiliam McGrattan, Ordynariusz Diecezji Calgary, sprawowana będzie w naszym kościele w niedzielę 7 kwietnia, 2019 r. o godzinie 12:30. Zmiana terminu nastąpiła po konsultacjach z naszym biskupem oraz kapłanami posługującymi dawniej w naszej parafii, a którzy chcieliby wziąć udział w tej uroczystości, m.in. z o. Stanisławem Kuczaikiem SChr. Niech nasz udział w tej Mszy św. będzie godnym podziękowaniem Panu Bogu za konsekrację kościoła, w którym możemy uczestniczyć w Mszach św., modlić się i przyjmować Sakramenty Święte w języku ojczystym oraz obchodzić uroczystości patriotyczno-religijne. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty bankiet w sali parafialnej, na który już od niedzieli 27 stycznia rozpocznie się sprzedaż biletów w cenie $70 od osoby.Dochód z bankietu przeznaczony będzie na fundusz remontowy (głównie parafialnego parkingu). Za wszelkie ofiary, składane na cel remontu serdecznie Ofiarodawcom dziękujemy.Bóg zapłać. Niech Dobry Bóg i Matka Najświętsza wynagrodzi szczególnymi łaskami.Rezerwacja biletów: Grazyna 403-861-5229 lub Krystyna 403-228 9427
PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH Od 24 lutego do 3 maraca rodzina Joanny Szala będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

BIERZMOWANIE
3 marca (niedziela) po wieczornej Mszy św. o godz. 19: 00 Ks. Marcin zaprasza przygotowujących się do Bierzmowania oraz Rodziców na spotkanie formacyjne.

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE
Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2019. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 28 lutego, 2019r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu. Bóg zapłać!

KAWIARENKA
W miesiącu lutym zespół „Polanie”zaprasza do kawiarenki.

DYŻUR KONSULARNY
Uprzejmie informujemy, że najbliższy dyżur paszportowy w prowincji Alberta odbędzie się w następujących terminach: Edmonton 11- 12 marca, Calgary 13-14 marca 2019 r. Wszelkie szczegóły dotyczące zapisów na dyżur znajdują się w ogłoszeniu na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Vancouver www.vancouver.msz.gov.pl lub www.vancouver.mfa.gov.pl

KLUB SPORTOWY BIAŁE ORŁY informuje i zaprasza wszystkich na OFICJALNE ZAPISY do European Soccer Academy by White Eagles Calgary na sezon outdoor 2019. Zapraszamy chłopców z roczników 2007-2014, oraz dziewczynki z roczników 2007-2012. Rejestracja nowych zawodników odbędzie się w niedzielę, 10 marca 2019 w godzinach 12:30-2:30 pm w Calgary Soccer Centre (budynek Annex), adres: 7000 48 st SE. Więcej szczegółowych informacji będzie można uzyskać podczas dyżuru przedstawicieli Białych Orłów w sali parafialnej, który odbędzie się w niedzielę, 3 marca od godz 8: 30am do 1: 30pm. Oferujemy:
-osobne grupy treningowe dla dzieci z północy (zajęcia na Vista Heights) i południa (zajęcia na Acadia)
-2 treningi tygodniowo prowadzone przez wykwalifikowaną, europejską kadrę trenerską
-mecze ligowe w ramach rozgrywek CMSA
-udział w turniejach,
-profesjonalny sprzęt treningowy i meczowy.

OSTATKI W DOMU POLSKIM
Długi tegoroczny karnawał też musi się niestety kiedyś skończyć, ale najlepiej pożegnać go zabawą! Zapraszamy na Ostatki do Domu Polskiego w sobotę 2 marca. Pierwszy raz na naszej zabawie do tańca grać będzie Lux Music Entertainment! – (Warto sprawdzić) Gościnnie wystąpi z krótkim programem tanecznym Zespół „Polonia” z Chicago – nie będą to tańce ludowe.
Nie zabraknie tradycyjnego śledzika no i tego, co ze śledzikiem chętnie tańczy w jednej parze 😉 Zaczynamy koktajlami o 19: 00, a obiad/kolację podajemy o godzinie 20:00. Bilety w cenie $55 od osoby dostępne są w Domu Polskim 403.291.3757 info@dompolski.ca oraz w sklepach polonijnych: Cracovia European Meat & Deli, POLCAN Meat & Deli, Jan’s Meat & Deli, Old Fashioned Meat & Deli. Wykorzystaj ostatnią okazję, aby potańczyć w karnawale! Baw się razem z nami!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 24 luty 2019r. o godzinie 14: 30 w Domu Polskim. Zapraszamy.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło #18 w Calgary uprzejmie zaprasza w niedzielę 3 marca br, na Mszę św. o godzinie 12: 30 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju. Podczas Mszy św. nastąpi poświęcenie pamiątkowej płaskorzeźby, przedstawiającej podobizny: Danuty Siedzikównej – „Inki”, Witolda Pileckiego oraz Łukasza Cieplińskiego, żołnierzy niezłomnych, którzy po wojnie oddali życie za Ojczyznę. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji tych wszystkich, którzy walczyli oraz w intencji Ojczyzny.

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY.
Zarząd SPK Koła nr 18 w Calgary uprzejmie informuje wszystkich członków o Walnym Sprawozdawczo-Wyborczym Zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 17 marca 2019 r. w Domu Polskim o godz.14: 30 (2: 30 pm). Prosimy o przybycie wszystkich członków oraz opłacenie składek członkowskich na 2019 r. przed zebraniem. W związku z przewidywanym podaniem ciepłego posiłku na zebraniu, prosimy o zgłoszenie swojej obecności najpóżniej do dnia 12 marca br. na tel. Krystyna (403) 273 4092, lub Wiesława (403) 279 2877.

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ do MEDJUGORJE i GRECJI śladami Pawła Apostoła pod duchowym przewodnictwem Księdza Proboszcza Jacka Walkiewicza w dniach 28 MAY – 11 CZERWIEC 2019.
W programie 4-dniowy pobyt w Medjugorje, przepiękna 7-dniowa trasa śladami Pawła Apostoła w Grecji i 4 dniowy rejs statkiem z postojem w Turcji i na wyspach Mykonos, Patmos, Kreta i Santorini.
Koszt od osoby w dwuosobowym pokoju/kabinie $4236 cad + przelot $1555 cad + opcjonalne ubezpieczenie $309 cad + opcjonalny “upgrade” do kabiny z oknem $257 cad. Zainteresowani proszeni sa o kontakt z URSZULĄ GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com.

PROŚBA O POMOC
Osoba starsza, nasza parafianka z progresywnym strwardnienim rozsianym (MS) i jej mąż z chorobą genetyczną na Muscular Dystrophy oraz córka z tą samą wrodzoną chorobą poszukują osoby, która mogłaby pomóc przy odśnieżaniu śniegu. Mąż Pani Marii nie może dać sobie rady, bo kiedy starał się odśnieżać upadł i nie jest w stanie wykonywać tej czynności. Bardzo proszą osobę dobrego serca o tak wielką pomoc. Tel: 403-251-1508

POLISH WAR VETERANS IN ALBERTA
20 marca, 2019 w godzinach 19: 00 – 21: 00, księgarnia Shelf Life Books, 1302 4 St SW # 100 w Calgary, zaprasza na prezentację (Book Launch) książki Polish War Veterans in Alberta: The Last Four Stories, wydanej przez the University of Alberta Press, której autorem jest Aldona Jaworska (https://www.uap.ualberta.ca/) W czasie spotkania, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Calgary, usłyszą Państwo fragmenty książki, po czym będzie można zadawać pytania dotyczące jej tematów. Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie Facebook: https://www.facebook.com/events/262266188008608/

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji proszę dzwonić pod numer 403-663-9886 i proszę podać swoje imię, numer telefonu, żeby można było oddzwonić. (8x)
PRACA
Potrzebne Panie do sprzątania domów na pół etatu. Samochód niewymagany. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc 587-892-6370 (1x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

VOLUNTEERS WANTED FOR THE OUTDOOR WAY OF THE CROSS The 36th annual Outdoor Way of the Cross takes place at 9 am on Good Friday, Apr. 19 at St Mary’s Cathedral, Calgary. We are currently looking for readers, first aiders, crowd control, and volunteers to help with lost persons and to carry the cross. Contact Marilou at: 403-218-5519 marilou.legeyt@calgarydiocese.ca

SECRETARY FOR SSVP CALGARY DIOCESAN CENTRAL COUNCIL The CDCC of the Society of Saint Vincent de Paul invites applications for a volunteer secretary position. For more information contact: Theo van Besouw ssvp.cdcc.president@outlook.com

SACRAMENT OF THE SICK
If you or someone in your family will be in the hospital for surgery or other serious illness and you wish to receive the Sacrament of Anointing of the Sick, please contact your parish office or pastor. Note that all hospitals in Calgary, Lethbridge and Medicine Hat, as well as in some rural communities, also have site chaplains and priests available. To arrange for a visit from the site Chaplain or Priest, please speak with the staff on the hospital unit.

FILM SCREENING OF „OVER 18” St. Peter’s CWL will be hosting a screening of the „Over 18” documentary by filmmakers Jared and Michelle Brock. The goal of “Over 18” is to educate youth on the realities of pornography, help their parents understand the growing epidemic of porn usage and propose solutions for preventing exposure and addiction in the first place. When: Thursday, Feb 28 at 7 pm. Where: St. Peter’s Church (541 Silvergrove Dr NW, Calgary).