19 maja, 2019

19 maja, 2019

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 18 maja
18:00 – + Ewa Podbielska
18:00- ++ Sabina i Stanisław Wąsiewscy

Niedziela, 19 maja – IV Niedziela Wielkanocna
8:30 – ++ Władysław i Halina Karpińscy
10:30- ++ Janina, Maria i Józef Korbacz
12:30 – + Elżbieta Skałka – syn z rodzinami
14:00 – I Komunia św.
19:00- ++ Sonia i Zdzisław Długołęcki

Poniedziałek, 20 maja
19:00- + Zdzisław Mazur (6 rocz) i zmarli z rodziny
19:00- + Irena Rudy – rodzina
19:00- + Stanisław Maguder – żona i dzieci

Wtorek, 21 maja
19:00- + Stanisława Łakomska (11 rocz) – córka z rodziną

Środa, 22 maja
19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Andrzeja z okazji Urodzin

Czwartek, 23 maja
19:00 – + Janina Wapiennik (2 rocz) i zmarli z rodziny

Piątek, 24 maja
9:00 – Wolna intencja
19:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Zakowicz, Winiar, Śliwonik i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 25 maja
8: 30- Wolna intencjia
18:00 – + Stanisława Bażant
18:00- W intencji pielgrzymów do Medjugorie i Grecji

Niedziela, 26 maja – VI Niedziela Wielkanocna
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Julii i Marka z okazji sakramentu małżeństwa
8:30- O Boże błogosławieństwo dla Nell i Pascal z okazji Urodzin
10:30- ++ Helena i Lucjan Sienkiewicz
12:30 – ++ Helena i Stanisław Jacyszyn – córka
19:00- ++ Antoni i Marek Pasternak i zmarli z rodziny Wirgus
19:00- O Boże błogosławieństwo i wypełnianie posługi Bożej dla Ks. Adriana Debow z okazji 2 lat Kapłaństwa

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
Dz 14,21b-27; Ap 21,1-5a; J 13,31-33a.34-35
Ref: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.

Jako chrześcijanie doskonale wiemy, że istnieje ogromne zapotrzebowanie w świecie na wzajemną miłość. Przypomina nam o tym Jezus w Wieczerniku, dając nowe prawo – prawo miłości. Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”. Chrześcijańska miłość bliźniego jest nie tylko znakiem rozpoznawczym, ale także znakiem jedności we wspólnocie wierzących. Stanowi nie tyle wynik poświęcenia się dla innych, co raczej najgłębsze pragnienie serca i osobisty zysk dla kogoś, kto kocha. Chrystus dając nam „Nowe przykazanie” wzywa nas jednocześnie do tego, żeby stale na nowo żyć według niego. Św. Josemaria Escirva stwierdza, że „najważniejszym apostolstwem, jaki chrześcijanie mogą czynić na świecie, najlepszym świadectwem wiary, jest współpracować, by wewnątrz Kościoła zawsze panował klimat autentycznej miłości”. Może warto zacząć od małych kroków, od drobiazgów, by zobaczyć w drugim człowieku Jezusa, któremu możemy pomóc? Bez wzajemnej miłości trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w domu, w pracy, na ulicy czy w parafii. Dlatego często szukamy miłości wokół siebie. Wokół nas jest tak wielu ludzi, również takich, o których można powiedzieć „to dobry człowiek”. Niektórzy jednak stwierdzają: „dobroć dla innych” nie zawsze jest niestety znakiem firmowych chrześcijan. Co trzeba zrobić, aby tak się stało? Jak kochać tych, których nienawidzimy z racji na wyrządzoną krzywdę, których wpisaliśmy na swoją „czarną listę”? Nie czekajmy z naszym wyrażaniem miłości, aż będzie za późno. Na zakończenie wsłuchajmy się w słowa Gabriela Marqueza, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1982 roku, chorego na nowotwór złośliwy układu limfatycznego. Tak napisał w liście do swoich przyjaciół: „Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć ‘jak mi przykro’, ‘przepraszam’, ‘proszę’, ‘dziękuję’ i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz. Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś, więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni”

LEKTORZY – 18-19 maja
18:00- M. Edgar, S. Teresa, M. Edgar
8:30 – J. Bogusławski, M. Sobczak, A. Rudzińska
10:30 – Z. Topor, D. Topor, M. Kaczan
12:30- T. Miazga, M. Kulaga, M. Sapielak
19:00 – D. Adamski, M. Iskra, L. Shelley

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

ORKIESTRA DĘTA Z AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ Z KRAKOWA Do Calgary przybywa z Krakowa orkiestra dęta z Akadaemii Górniczo-Hutniczej. Orekiestra weźmie udział w mistrzostwach orkiestr podczas Stampede 2019, planowany jest też występ dla społeczności polonijnej. W związku z tym wydarzeniem poszukujemy chętnych rodzin do zakwaterowania dla członków orkiestry (około 40 osób), najlepiej po dwie – trzy osoby w jednej rodzinie. Chętnych proszę o zgłaszanie się do biura parafialnego. Czas pobytu: 30 czerwca przylot do Calgary i 12 lipca wylot do Franfurtu.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE
Zapraszamy na nabożeństwo majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE DLA DZIECI w każdą środę maja zapraszamy wszystkie dzieci na godz.19:00.

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 10,285.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

KOLEKTA NA PAPIESKIE DZIEŁA CHARYTATYWNE W przyszłą niedzielę, 26 maja, będzie zbierana dodatkowa kolekta na „Papieskie Dzieła Charytatywne”. W czasie klęsk żywiołowych na świecie, wiele państw śpieszy z pomocą w postaci: żywności, wody, materiałów medycznych, pieniędzy i przeszkolonego personelu. Donacje z kolekty są przeznaczone dla tego typu celów. Prosimy o hojnyość, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie taka potrzeba zaistnieje. Kopertki na ten cel znajdują się w zestawie kopert. Bóg zapłać!

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 12 maja do 26 maja rodzina Krystyny i Andrzeja Cichański będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych.

GRATULACJE I ŻYCZENIA WIELU ŁASK BOŻYCH
BIERZMOWANYM We wtorek, 14 maja – Biskup Fredrick B. Henry udzielił Sakramentu Bierzmowania 14 kandydatom naszej parafii.
BIERZMOWANI /CONFIRMANDI
Emily Joanna Bailey
Olivia Anna Barwacz
Beata Marta Grodde
Emilia Jakubowska
Veronika Alicja Kamieniak
Dominik Kryński
Victoria Anna Lukowski
Gabriela Nizio
Julia Olejniczak
Gabriela Pajewski
Artur Pietras
Nikola Wiśniewska
Błażej Woźniak
Stella Anna Żyznomirski

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.
Dzisiaj w niedzielę o godzinie 14: 00 Uroczystość Pierwszej Komunii św. dla 22 dzieci z naszej parafii.
Boczek Adam
Borys Michał Dawid
Caldwell Kaya
Chmielewski Paul
Ferdyn Anna
Figarski Oliver
Godek Lukas
Guedez Jonathan
Herdman Aneta
Jankowski Filip
Kiszka Maja
Kulikowski Victoria
Kozioł Nicole
Kreis Maya
Majczak Sophia
Rahim Alisha
Surowka Joshua
Syska Richard
Świderski Nikodem
Wajda Adrian
Wegner Adam
Wojciechowski Oliver
Od poniedziałku 20 maja do czwartku 23 maja tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych, dlatego zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwa majowe.

KAWIARENKA
W miesiącu maja Towarzystwo Przyjaciół KUL zaprasza do kawiarenki.

BIBLLIOTEKA
Dzisiaj w niedzielę biblioteka będzie nieczynna – (długi weekend)

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “POLANIE”
Zaprasza wszystkich na uroczysty obiad z okazji Dnia Matki, który odbędzie sie 26-go maja 2019 r.(niedziela) o godz. 1:30 na Sali Parafialnej .W programie występ zespołu Polanie i młodszej grupy Krakusy. Bilety w cenie $30 od osoby można nabywać po każdej Mszy św. w Sali Parafialnej jak również zamawiać telefonicznie pod numerem 403-248-6851.Serdecznie Zapraszamy!

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY
NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Szkoła Św. Anny (w godzinach zajęć) ·· Sobota – 4 maja, Piątek – 24 maja, Sobota – 25 maja, Piątek – 31 maja, Sobota – 1 czerwca
Sala Parafialna ( 10:00 – 14:00)
Niedziela – 16 czerwca, Niedziela – 25 sierpnia
Do: 25 sierpnia ( włącznie), 2019
Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje – $540.00, troje i więcej – $600.00. Depozyt za dyżur – $120.00
Po 25 sierpnia, 2019 opłata za szkołę wzrasta o $100.00.

PIELGRZYMKA do ZIEMI SWIETEJ i JORDANII – (nowa data) 05 – 16 LISTOPADA 2019 pod duchowym przewodnictwem Ks. Marcina Dzilinskiego,SChr z Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju z Calgary.
Ziemia Święta to ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. Zapraszamy na tą jedyną w swoim rodzaju pielgrzymke. W programie zwiedzanie najważniejszych miejsc Ziemi Świętej jak Góra Karmel, Kafernaum, Góra Błogosławieństw, Jerozolima, Nazaret, Betlejem, Kana Galilejska, Góra Oliwna, Góra Syjon, Góra Tabor, rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim, Petra w Jordaniii, kąpiel w Morzu Martwym oraz wiele innych. Polski przewodnik, 4* hotele, dwa posiłki dziennie, przelot z Calgary przez Toronto do Tel Awiwu.
Informacje i zapisy: URSZULA GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com lub 16 Czerwca w Sali parafialnej w godzinach 9:30am – 2pm. SERDECZNIE ZAPRASZAMY

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA) zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne Zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca w Domu Polskim. Będzie to ostatnie zebranie przed wakacjami. Początek o godz.14.30.

KAWA Z TEMATEM
W dniu 24 maja o godzinie 19: 00 Dom Polski zaprasza na prezentację Małgorzaty Kania, której tematem tego wieczoru będą FAKTY I MITY WIEDZY FINANSOWEJ.

KONCERT JACKA SILSKIEGO
DJ. Marko zaprasza na concert Jacka Silskiego w dniach 14-15 czerwca w Slovanian- Canadian Club o godzinie 19:00. Cena biletu $30.00 od osoby. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt Marko 403-371-3056 lub Marta 403-852-1612

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Firma zajmująca się instalacją ścian biurowych poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu.
Więcej informacji pod numerem telefonu 403-472-7124 Krzysiek. (8x)

PRACA
Potrzebne są panie do sprzątania domów. Stawka na godzinę $20.00. Osoby z samochodem $25.00 na godzinę. Więcej informacji pod numerm 587-892-6370 (4x)

OSOBA DO TOWARZYSTWA
Potrzebna osoba do towarzystwa dla starszej pani z utratą pamięci. Najlepiej ktoś mieszkający w pobliżu Edgemont, NW i lubiący długie spacery i wycieczki w góry. Dowolne godziny. Kontakt: Natalia 403-383-2932. (2x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-663-9886- dzwoniąc proszę zostawić swoje imię i numer telefonu dla odzwonienia.(12x)

PRACA
Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowani proszę dzwonic. 403-247-1251, 403-714-0060 (5x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

CEMETERY MASSES
Dates for 2019 Cemetery Masses:
June 18, Tue., 7:30 pm St Mary’s Cemetery
June 19, Wed., 7:30 pm Edenbrook Cemetery
August 13, Tue., 7:30 pm Queen’s Park Cemetery
August 14, Wed., 7:30 pm Mountain View Cemetery

FAITHFULLY – MAY EDITION IS OUT!
Don’t miss Bishop’s message on women and their courageous faith, inspiring stories from mothers in our diocese, upcoming events and faith resources to keep your faith alive! Register & receive a copy in your inbox: http://faithfully.calgarydiocese.ca

PRAY FOR OUR LADY’S INTENTION
The Marian Movement of Priests Cenacle Prayer invites you to pray together for Our Lady’s intention, which is the salvation of all humanity. Monday, May 20, 2 – 5 pm at Corpus Christi Church (404 Northmount Place NW, Calgary). Contact Marjorie at 403-926-5798 mmpcanada.ca

VOCATIONS RETREAT FOR WOMEN
This is a retreat for women ages 16-40. Meet religious sisters from various religious communities in our Diocese. When: Saturday, May 25 from 8:30 am to 4 pm. There will be Mass and Adoration of the Blessed Sacrament, the opportunity for Sacrament of Reconciliation, one-on-one time with the Sisters, vocation testimonies and reflection by Fr. Julian Studden. Where: Providence Sisters Convent (150 Providence Boulevard SE, Calgary). Contact Sr. Theresa Smith, FcJ at 403-228-3623.

29TH ANNUAL BISHOP’S GOLF TOURNAMENT
Funds raised support our unsponsored dinners at Feed the Hungry, and ensure that we can always provide the Sunday dinner. This year’s golf tournament is Monday, June 10 at Silvertip Resort, Canmore. Visit feedthehungrycalgary.ca 403-218-5522

FRANCISZEK: NASZĄ NADZIEJĄ JEST PRZEBACZENIE JEZUSA
W obliczu zagrożenia złem Jezus staje po naszej stronie i przychodzi nam z pomocą, pragnąc nawrócić zło i obdarzyć swoim przebaczeniem, które jest naszą nadzieją. W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o siódmej prośbie Modlitwy Pańskiej: „Ale nas zachowaj od złego” (Mt 6,13b). Franciszek podkreślił, że modlitwa chrześcijańska jest realistyczna i dostrzega istniejące w świecie zło. Kiedy się ono pojawia grzesznicy, prześladowani, zrozpaczeni, umierający błagają Boga: „nie opuszczaj nas” i „wyzwól nas”. Zaznaczył, że czasami obecność zła wydaje się bardziej wyrazista, niż obecność Bożego miłosierdzia. Dostrzegamy je także w nas samych i doświadczamy pokus.Papież przyznał, że zło „o szerokim zasięgu”, takie jak żałoba człowieka, cierpienie niewinnych, niewolnictwo, manipulowanie drugim człowiekiem, płacz niewinnych dzieci budzi sprzeciw w sercu człowieka i staje się głosem w ostatnim słowie modlitwy Jezusa, w godzinie męki. W pełni doświadczył On ukłucia zła, skierowanej przeciw siebie pogardy i okrucieństwa. Ojciec Święty wskazał, że Modlitwa Pańska domaga się spełnienia w każdym z nas. „Chrześcijanin wie, jak uzależniająca jest moc zła, a jednocześnie doświadcza, jak bardzo Jezus, który nigdy nie uległ iluzji, jest po naszej stronie i przychodzi nam z pomocą. Tak, więc modlitwa Jezusa pozostawia nam najcenniejsze dziedzictwo: obecność Syna Bożego, który wyzwolił nas od zła, walcząc, by je nawrócić. W godzinie ostatecznej walki nakazuje Piotrowi schować miecz do pochwy, skruszonemu łotrowi zapewnia niebo, wszystkim otaczającym go ludziom, nieświadomym tragedii, jaka się dokonywała, oferuje słowo pokoju: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią» (Łk 23, 34). Z przebaczenia Jezusa na krzyżu wypływa pokój, z krzyża pochodzi prawdziwy pokój, pokój jest dar Zmartwychwstałego, darem, którym obdarza nas Jezus. Pomyślcie, że pierwsze pozdrowienie Jezusa zmartwychwstałego to słowa: «Pokój wam!». Pokój dla waszych dusz, waszych serc, dla waszych egzystencji. Pan daje nam pokój, daje nam przebaczenie, ale musimy prosić: «uwolnij nas od złego», byśmy popadli w zło. Oto nasza nadzieja -moc, którą obdarza nas Jezus, Jezus zmartwychwstały obecny tutaj, pośród nas, ta siła, by iść naprzód, i obiecująca nam wyzwolenie od zła” – powiedział Franciszek na zakończenie swej katechezy.„Przedwczoraj obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej – powiedział papież, zwracając się do Polaków. – 13 maja, to dzień Jej pierwszego objawienia i zamachu na życie św. Jana Pawła II. Pamiętamy jego wyznanie: „We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem… szczególną matczyną opiekę Maryi”. Wspomnijmy także słowa Matki Bożej: „Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniła życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy”. Podejmijmy to polecenie, prosząc Maryję o Jej matczyną opiekę, o dar nawrócenia, ducha pokuty i pokój dla całego świata. Niepokalane Serce Maryi módl się za nami. Z serca wam błogosławię.”