26 maja, 2019

26 maja, 2019

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 25 maja
18:00 – + Stanisława Bażant
18:00- W intencji pielgrzymów do Medjugorie i Grecji

Niedziela, 26 maja – VI Niedziela Wielkanocna
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Julii i Marka z okazji sakramentu małżeństwa
8:30- O Boże błogosławieństwo dla Nell i Pascal z okazji Urodzin
10:30- ++ Helena i Lucjan Sienkiewicz
12:30 – ++ Helena i Stanisław Jacyszyn – córka
12:30- ++ Józef i Maria Szczotka – córki
19:00- ++ Antoni i Marek Pasternak i zmarli z rodziny Wirgus
19:00- O Boże błogosławieństwo i wypełnianie posługi Bożej dla Ks. Adriana Debow z okazji 2 lat Kapłaństwa

Poniedziałek, 27 maja
19:00- O Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty z okazji Urodzin – mama
19:00- + Iwona Gadomska – przyjaciele

Wtorek, 28 maja
19:00- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla mamy Anny

Środa, 29 maja
19:00-++ Łucja i Franciszek Kramarz

Czwartek, 30 maja
19:00 – + Czesław Najs

Piątek, 31 maja
9:00 – Wolna intencja
19:00 – O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Ryszarda

Sobota, 1 czerwca
8: 30- O łaskę wiary dla dzieci – Ojciec
18:00 – ++ Jan, Helena, Jadwiga, Anna i Maria Kuchniewicz
18:00- + Tadeusz Olszewski (3 rocz) – siostrzenica z rodziną

Niedziela, 2 czerwca – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
8:30 – + Ks. Józef Furman
10:30- ++ Stanisław i Helena Starzyk i zmarli z rodziny
10:30- O Boże błogosławieństwo dla Maksa Willson w dniu Urodzin
12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Renaty i Artura Magaj z okazji 25 rocz sakramentu małżeństwa
19:00- O Boże błogosławieństwo dla rodziny Sikora, Zaręmba i Jarmołowicz

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
Dz 15,1-2.22-29;Ap 21,10-14.22-23; J 14,23-29
Ref: Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże.

Jezus odchodzi, aby mógł przyjść Duch Święty. Bóg odchodzi tylko po to, by przyjść jeszcze bliżej nas. Dlatego Jego odejście jest pokojem. Kiedy więc mówi, że zostawia Apostołom pokój, to nie jest to jedynie życzenie dobrego dnia. Pokój Jezusa nie oznaczał jedynie czegoś w rodzaju uciszenia ich rozmów albo uspokojenia ich podnieconych emocji. Pokój, który daje Chrystus, jest darem doprowadzającym człowieka do szczęścia. Pokój ten ma moc całkowitego posklejania na nowo popękanego, a nieraz rozbitego na kawałki człowieka. Wyobraźmy sobie naczynie porcelanowe, które rozbiło się na drobne kawałeczki. I nagle ktoś nakazuje tym setkom rozbitych cząsteczek stać się na nowo całością, i to nieskalaną nawet jedną rysą! To właśnie jest pokój Chrystusa. Jego słowa nie są życzeniami. Mają moc rozkazu, któremu nic nie może się sprzeciwić. Kiedy Jezus mówi, że daje uczniom pokój, oni doświadczają tego nie, jako efektu ich osobistego wzięcia się w garść, ale jako interwencji odpowiadającej mocy stworzenia. EIRENE to dar wewnętrznej zgody na siebie, która staje się pogodzeniem ze wszystkim, co może spotkać na zewnątrz. On ich nie poprosiłby sami się uspokoili, lecz dał im ten pokój. „W tym jednym słowie, wypowiedzianym właśnie przez Jezusa, stojącego tu, pośród nich, jest więcej, niż człowiek może oczekiwać”. Pokój Jezusa pozbawia lęku i trwogi, integruje wewnętrznie i zewnętrznie ludzkie istnienie. Jest też słowem, które w starożytności oznaczało szczęście. Hebrajskie SZALOM znaczyło również wybawienie przez Mesjasza. Niezwykła moc ukrywa się w zwykłych słowach Biblii. Być może jakaś iskra tego pokoju przepływa do kogoś, komu po prostu z miłością mówisz słowa codziennego pozdrowienia? Niezwykłą świętość Bóg umieścił w sercach zwykłych ludzi. Jezus tak usilnie prosił o pokój nie dla siebie, tylko dla innych. To mnie bardzo dotyka, gdyż najczęściej modlę się tylko o własne uspokojenie nerwów. Odkrywam w sobie tak mało troski o pokój dla innych, i to nie jakiś święty spokój, uspokojenie emocji czy uciszenie płaczu, ale o pokój, który jest zharmonizowaniem, odtworzeniem w Duchu Świętym, wybawianiem z chaosu. Czuję teraz zachętę do tego, by więcej modlić się za innych, z większą usilnością, z błaganiem, aby nikt z tych, których spotkałem, nie był pozbawiony pokoju Chrystusa. Moi bracia i siostry potrzebują tego pokoju od Ciebie, Jezu.. Ten pokój przynosi PARAKLET, Duch Święty, wszak pokój Jego trzecim owocem, jak zapisał Paweł w Liście do Galatów. Duch Święty jest jak wiatr, który nie rozrzuca, ale układa, nie przewraca, ale podnosi, nie gasi, ale rozpala, nie trwoży, ale dodaje pewności.

LEKTORZY – 25-26 maja
18:00- J. Pajewski, B. Pajewska, J. Pajewski
8:30 – O. Pepłowski, M. Iskra, B. Chabiera
10:30 – M. Domaradzki, M. Kulaga, T. Nowak
12:30- E. Kiegler, S. Teresa, A. Gurgul
19:00 – W. Grabowski, M. Sobczak, M. Sapielak

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

II KOLEKTA NA PAPIESKIE DZIEŁA CHARYTATYWNE
W dzisiejszą niedzielę, 26 maja, będzie zbierana dodatkowa kolekta na „Papieskie Dzieła Charytatywne”. W czasie klęsk żywiołowych na świecie, wiele państw śpieszy z pomocą w postaci: żywności, wody, materiałów medycznych, pieniędzy i przeszkolonego personelu. Donacje z kolekty są przeznaczone dla tego typu celów. Prosimy o hojnyość, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie taka potrzeba zaistnieje. Kopertki na ten cel znajdują się w zestawie kopert. Bóg zapłać!

ORKIESTRA DĘTA Z AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ Z KRAKOWA
Do Calgary przybywa z Krakowa orkiestra dęta z Akadaemii Górniczo-Hutniczej. Orekiestra weźmie udział w mistrzostwach orkiestr podczas Stampede 2019, planowany jest też występ dla społeczności polonijnej. W związku z tym wydarzeniem poszukujemy chętnych rodzin do zakwaterowania dla członków orkiestry (około 40 osób), najlepiej po dwie – trzy osoby w jednej rodzinie. Chętnych proszę o zgłaszanie się do biura parafialnego. Czas pobytu: 30 czerwca przylot do Calgary i 12 lipca wylot do Franfurtu.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE
Zapraszamy na nabożeństwo majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE DLA DZIECI w każdą środę maja zapraszamy wszystkie dzieci na godz.19:00.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA W pierwszą sobotę miesiąca 1 czerwca zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 10,957.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 26 maja do 2 czerwca rodzina Barbary i Romana Ciupińskich będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

NOWI MINISTRANCI
Ogłaszamy nabór na ministrantów. Zapraszamy wszystkich chłopców od 3 klasy szkoły podstawowej do włączenia się w służbę przy ołtarzu. Wspólnota ministrancka to nie tylko zajęcia w Kościele, ale wspólne wyjazdy i turnieje, miło spędzony czas przy pizzy wśród rówieśników i inne ciekawe atrakcje. Zapisy po każdej Mszy św. do 2 czerwca u ks. Marcina.

KAWIARENKA
W miesiacu Maj kawiarenkę prowadzi Koło Przyjaciół KUL. Pragniemy poinformować , iż w pierwszy weekend czerwca, kawiarenke również będzie prowadziło Koło Przyjaciół KUL.
1 Czerwiec – sobota, kawiarenka w sali parafialnej będzie czynna po Mszy św. oraz w niedziele 2 czerwca po Mszach św.
Zapraszamy serdecznie na ciastko kawe i cieply posilek.”

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY
NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Szkoła Św. Anny (w godzinach zajęć) ·· Sobota – 4 maja, Piątek – 31 maja, Sobota – 1 czerwca
Sala Parafialna ( 10:00 – 14:00)
Niedziela – 16 czerwca, Niedziela – 25 sierpnia
Do: 25 sierpnia ( włącznie), 2019
Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje – $540.00, troje i więcej – $600.00. Depozyt za dyżur – $120.00
Po 25 sierpnia, 2019 opłata za szkołę wzrasta o $100.00.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ
W sobotę 18 maja odeszła do wieczności ś.p. Iwona Gadomska w wieku 63 lat. Pogrzeb ś.p. Janiny odbył się w naszym Kościele w piątek 24 maja. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, ś.p. Iwonę polecamy Miłosierdziu Bożemu.Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

SPOTKANIE
The AGM meeting of Polanie Polish Song & Dance Association will take place on June 23 2019 in the Polish Canadian Cultural Center at 3 pm.

PODZIĘKOWANIE
KPH dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę butelek na rzecz polskiego harcerstwa. Dziękujemy gorąco za udział i wsparcie mimo niesprzyjającej pogody! Zarzad Kph

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY (PCA) zaprasza zrzeszonych i osoby zainteresowane działalnością organizacji na miesięczne Zebranie Stowarzyszenia, które odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca w Domu Polskim. Będzie to ostatnie zebranie przed wakacjami. Początek o godz.14.30.

PIELGRZYMKA do ZIEMI SWIETEJ i JORDANII – (nowa data) 05 – 16 LISTOPADA 2019 pod duchowym przewodnictwem Ks. Marcina Dzilinskiego,SChr z Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju z Calgary.
Ziemia Święta to ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. Zapraszamy na tą jedyną w swoim rodzaju pielgrzymke. W programie zwiedzanie najważniejszych miejsc Ziemi Świętej jak Góra Karmel, Kafernaum, Góra Błogosławieństw, Jerozolima, Nazaret, Betlejem, Kana Galilejska, Góra Oliwna, Góra Syjon, Góra Tabor, rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim, Petra w Jordaniii, kąpiel w Morzu Martwym oraz wiele innych. Polski przewodnik, 4* hotele, dwa posiłki dziennie, przelot z Calgary przez Toronto do Tel Awiwu.
Informacje i zapisy: URSZULA GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com lub 16 Czerwca w Sali parafialnej w godzinach 9:30am – 2pm. SERDECZNIE ZAPRASZAMY

KONCERT JACKA SILSKIEGO
DJ. Marko zaprasza na concert Jacka Silskiego w dniach 14-15 czerwca w Slovanian- Canadian Club o godzinie 19:00. Cena biletu $30.00 od osoby. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt Marko 403-371-3056 lub Marta 403-852-1612

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Firma zajmująca się instalacją ścian biurowych poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu.
Więcej informacji pod numerem telefonu 403-472-7124 Krzysiek. (7x)

PRACA
Potrzebne są panie do sprzątania domów. Stawka na godzinę $20.00. Osoby z samochodem $25.00 na godzinę. Więcej informacji pod numerm 587-892-6370 (3x)

PRACA
Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-663-9886- dzwoniąc proszę zostawić swoje imię i numer telefonu dla odzwonienia.(11x)

PRACA
Poszukuję panie do sprzątania domów. Zainteresowani proszę dzwonic. 403-247-1251, 403-714-0060 (4x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

CEMETERY MASSES
Dates for 2019 Cemetery Masses:
June 18, Tue., 7:30 pm St Mary’s Cemetery
June 19, Wed., 7:30 pm Edenbrook Cemetery
August 13, Tue., 7:30 pm Queen’s Park Cemetery
August 14, Wed., 7:30 pm Mountain View Cemetery

FAITHFULLY – MAY EDITION IS OUT!
Don’t miss Bishop’s message on women and their courageous faith, inspiring stories from mothers in our diocese, upcoming events and faith resources to keep your faith alive! Register & receive a copy in your inbox: http://faithfully.calgarydiocese.ca

PRAY FOR OUR LADY’S INTENTION
The Marian Movement of Priests Cenacle Prayer invites you to pray together for Our Lady’s intention, which is the salvation of all humanity. Monday, May 20, 2 – 5 pm at Corpus Christi Church (404 Northmount Place NW, Calgary). Contact Marjorie at 403-926-5798 mmpcanada.ca

VOCATIONS RETREAT FOR WOMEN
This is a retreat for women ages 16-40. Meet religious sisters from various religious communities in our Diocese. When: Saturday, May 25 from 8:30 am to 4 pm. There will be Mass and Adoration of the Blessed Sacrament, the opportunity for Sacrament of Reconciliation, one-on-one time with the Sisters, vocation testimonies and reflection by Fr. Julian Studden. Where: Providence Sisters Convent (150 Providence Boulevard SE, Calgary). Contact Sr. Theresa Smith, FcJ at 403-228-3623.

29TH ANNUAL BISHOP’S GOLF TOURNAMENT
Funds raised support our unsponsored dinners at Feed the Hungry, and ensure that we can always provide the Sunday dinner. This year’s golf tournament is Monday, June 10 at Silvertip Resort, Canmore. Visit feedthehungrycalgary.ca 403-218-5522
AUDIENCJA GENERALNA PAPIEŻA FRANCISZKA 22 MAJA

Papież Franciszek,
Drodzy bracia i siostry!
Dzisiaj kończymy cykl katechez na temat „Ojcze nasz”. Możemy powiedzieć, że modlitwa chrześcijańska rodzi się z odwagi wzywania Boga pod imieniem „Ojcze”. Jest to istota modlitwy chrześcijańskiej, gdy mówimy do Boga „Ojcze”, ale wymaga to odwagi. Nie tyle idzie o formułę, ile o dziecięcą bliskość, do której jesteśmy wprowadzeni przez łaskę: Jezus objawia nam Ojca i obdarza nas zażyłością z Nim. „Nie pozostawia nam jakiejś formuły do mechanicznego powtarzania Jak w każdej modlitwie ustnej, przez Słowo Boże Duch Święty uczy dzieci Boże modlitwy do Ojca” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2766). Sam Jezus używał różnych zwrotów, by modlić się do Ojca. Jeśli uważnie czytamy Ewangelie, odkrywamy, że te sposoby wyrażenia modlitwy, jakie pojawiają się na ustach Jezusa, przypominają tekst „Ojcze nasz”.Na przykład w noc w Getsemani Jezus modlił się w następujący sposób: „Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty [niech się stanie]!” (Mk 14, 36). Przypomnieliśmy już wcześniej ten tekst Ewangelii Marka. Jakże nie rozpoznać w tej modlitwie, choćby krótkiej, śladu „Ojcze nasz”? Pośród ciemności Jezus przywołuje z synowską ufnością Boga imieniem „Abbà”, pomimo, iż odczuwał lęk i udrękę, prosi, aby się wypełniła Jego wola. W innych fragmentach Ewangelii Jezus nalega na swoich uczniów, aby pielęgnowali ducha modlitwy. Modlitwa musi być natarczywa, a przede wszystkim musi pamiętać o braciach, zwłaszcza wówczas, gdy nasze relacje z nimi są trudne. Jezus mówi: „Kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze” (Mk 11, 25). Jakże nie rozpoznać w tych słowach podobieństwa z „Ojcze nasz”? A można by przytoczyć szereg dalszych przykładów, także dla nas.W pismach św. Pawła nie znajdujemy tekstu „Ojcze nasz”, ale jego obecność pojawia się w tej wspaniałej syntezie, w której błaganie chrześcijanina jest skondensowane w jednym słowie: „Abbà” – „Tatusiu” (por. Rz 8,15; Ga 4, 6).W Ewangelii św. Łukasza Jezus w pełni zaspokaja prośbę uczniów, którzy widząc Go, jak często oddał się na miejsce ustronne i był pogrążony w modlitwie, pewnego dnia postanawiali Go poprosić: „Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów” (11.1). A wtedy Mistrz nauczył ich modlitwy do Ojca. Rozważając Nowy Testament, jako całość wyraźnie można dostrzec, że pierwszym protagonistą każdej modlitwy chrześcijańskiej jest Duch Święty. Pamiętajmy o tym: protagonistą każdej modlitwy chrześcijańskiej jest Duch Święty. Nigdy nie moglibyśmy się modlić bez mocy Ducha Świętego. To On modli się w nas i pobudza, byśmy dobrze się modlili. Możemy prosić Ducha, by nauczył nas modlenia się, bo On jest protagonistą, tym, który modli się w nas. On tchnie w serce każdego z nas, będących uczniami Jezusa. Duch czyni nas zdolnymi do modlitwy, jako dzieci Boże, którymi naprawdę jesteśmy na mocy chrztu. Duch Święty sprawia, że modlimy się w zgodnie z tym, co wyszukał dla nas Jezus. Oto tajemnica modlitwy chrześcijańskiej: dzięki łasce zostaliśmy włączeni w ten dialog miłości Trójcy Przenajświętszej. Jezus modlił się w ten sposób. Niekiedy używał zwrotów, które z pewnością są bardzo dalekie od tekstu „Ojcze nasz”. Pomyślmy o początkowych słowach Psalmu 22, które Jezus wypowiada na krzyżu: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mt 27, 46). Czyż Ojciec Niebieski może porzucić swego Syna? Nie, na pewno nie może. A jednak miłość do nas, grzeszników, doprowadziła Jezusa aż do tego punktu: aż po doświadczenie opuszczenia przez Boga, Jego oddalenia, ponieważ wziął na siebie wszystkie nasze grzechy. Ale nawet w tym rozpaczliwym wołaniu pozostaje „Boże mój, Boże mój”. W tym „mój” tkwi istota relacji z Ojcem, istota wiary i modlitwy. Właśnie, dlatego, wychodząc od tej istoty, chrześcijanin może modlić się w każdej sytuacji. Potrafi podjąć wszystkie modlitwy Biblii, a zwłaszcza psalmów; ale może również modlić się za pomocą wielu zwrotów, jakie na przestrzeni tysiącleci dziejów wypływały z ludzkich serc. A nigdy nie zaprzestaniemy mówić Ojcu o naszych braciach i siostrach w człowieczeństwie, aby żaden z nich, a zwłaszcza ubodzy, nie pozostawał bez pocieszenia i odrobiny miłości. Na zakończenie tej katechezy możemy powtórzyć następującą modlitwę Jezusa: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (Łk 10, 21 ). Aby się modlić musimy się umniejszyć, by wkroczył w nas Duch Święty i aby to On prowadził nas na modlitwie.