5 maja, 2019

5 maja, 2019

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 4 maja
18: 00 – + Maria Jung (20 rocz) – Alina z rodziną
18:00- O Boże błogosławieństwo dla Michała, Gianny, Zofii, Mary i Bella

Niedziela, 5 maja – III Niedziela Wielkanocna
8:30 – + Za zmarłych Tadeusza, Marię i Bogdana Bogusławskich
8:30- + Teresa Skora (6 rocz)
10:30- Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12:30 – Konstytucja 3 Maja – SPK #18 i PCA
19:00- + Józef Kurzydło

Poniedziałek, 6 maja
19:00- ++ Jacek Machula i zmarli z rodziny oraz Dusze w czyśćcu cierpiące

Wtorek, 7 maja
19:00- ++ Stanisław Tłustochowicz i za zmarłych rodziców, rodzeństwo i krewnych
19:00- O dobre owoce pielgrzymki do Medjuaorie

Środa, 8 maja
19:00- + Czesław Lisiński – córka
19: 00 – + Piotr Nowak – córka z rodziną

Czwartek, 9 maja
19:00 – + Elżbieta Skałka
19:00 – O Boże błogosławieństwo i wypełnienie się woli Bożej dla Artura z okazji 43 Urodzin

Piątek, 10 maja
9:00 – + Sr. Mary Ann Mulvihill
19: 00 – + Świętosław Rudy – rodzina
19:00- W intencji Bogu wiadomej

Sobota, 11 maja
8: 30- Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny Sujata i Kaczkowski
18: 00 – + Stanisław Surowiec – żona z rodziną
18:00- ++ Bronisław Tałałaj i zmarli z rodziny Tałałajów – córki z rodzinami

Niedziela, 12 maja – IV Niedziela Wielkanocna
8:30 – + Tadeusz Bogusławski
8:30- + Stanisław Kula – rodzina
10:30- ++ Stanisław, Janina Sadowscy i zmarli z rodziny – córka z rodziną
12:30 – Rocznica poległych pod Monte Cassino – SPK#18
19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Tomasza z okazji Urodzin

III NIEDZIELA WIELKANOCNA
Dz 5,27b-32.40b-41;Ap 5,11-14; J 21,1-19
Ref: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.

Od chwili przyjścia na ten świat oczekujemy miłości. Miłości od matki, od ojca, od rodzeństwa, – jeśli je mamy. Potem od wybranki/wybranego, od dzieci. A przecież zawsze jesteśmy w Miłości zanurzeni – w Miłości Boga. To Miłość bezwarunkowa, dozgonna, zawsze podana jak na talerzu. Jedyne, czego Bóg od nas oczekuje, to modlitwa, czyli rozmowa z Nim. Jakże znamienne są w tym kontekście słowa: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5,29a). Te słowa pomagają nam zrozumieć, jak powinniśmy postępować, by zbliżać się do Boga, a nie oddalać od Niego. Potwierdzają to dalsze słowa Apostołów: „Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni.” (Dz 5,32a). Posłuszni, czyli zdolni usłyszeć, czego od nas oczekuje Bóg, by przyjąć z pokorą to, co nam ofiaruje. Czasami jesteśmy jak Apostołowie, którzy wstrząśnięci wydarzeniami trwali w grupie, której przewodził św. Piotr. Oni, nie rozumiejąc sytuacji, w jakiej się znaleźli, postanowili zrobić coś, co potrafili, czego nauczyli się, żyjąc, jako prości ludzie – łowić ryby. Nie spodziewali się wydarzeń, które potem nastąpiły, ani spotkania, które okazało się tak ważne. Trzecie spotkanie z Jezusem Chrystusem obfitowało w wyznania, które wywarły decydujący wpływ na dalsze losy nie tylko Piotra, ale i pozostałych Apostołów. A my, znając historię, znając Pismo Święte, potrafimy wysnuć dla siebie wnioski. Wybierzmy z dzisiejszej Ewangelii jeden obraz do medytacji: Pan Jezus rozmawia z Piotrem. Pyta Piotra o miłość. Pyta trzykrotnie, bo Piotr trzykrotnie zaparł się swego Mistrza. Ale Pan Jezus tym trzy razy powtórzonym pytaniem daje Piotrowi łaskę „zmycia” grzechu. Przypomina mu o grzechu, aby uświadomił sobie własną słabość. Piotr wreszcie zrozumiał i zasmucił się. Tym razem wyznał Chrystusowi swoją miłość, odwołując się już nie do własnych emocji, ale do wiedzy Pana Jezusa o nim samym, o jego życiu. Z pokorą powiedział: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.Przedstawiony dialog budzi w nas świadomość naszych własnych słabości, pychy, złej pewności siebie. Pytanie, które Pan Jezus kieruje do Piotra, to także pytania skierowane do każdego z nas. Im większa nasza wina, tym więcej razy Pan Jezus pyta: „Czy Mnie kochasz?” Pomyślmy także, czy to pytanie przekonuje nas o tym, że Pan Jezus potrzebuje naszej miłości, że On sam daje nam miłość i pyta nas o miłość. Pan Jezus zna nasze słabości, wie, co się w każdym z nas kryje, wie o nas więcej, niż my sami o sobie wiemy. Jednak każdego pyta: „Czy kochasz Mnie?” Co odpowiem? Oby nie była to odpowiedź oparta tylko na emocjach, bo one nie stanowią o istocie miłości. Miłość można budować tylko na prawdzie.

LEKTORZY – 4-5 maja
18:00- J. Bogusławski, S. Teresa, W. Sujata
8:30 – R. Przybylski, A. Rudzińska, R. Przybylski
10:30 – T. Nowak, S. Salome, G. Kamon
12:30- M. Domaradzki, M. Kulaga, M. Kaczan
19:00 – J. Pajewski, M. Iskra, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

UWAGA! PARKING W REMONCIE
Zawiadamiamy wszystkich parafian, oraz studentów, którzy korzystają z naszego parkingu, że będą trwać prace remontowe parkingu od poniedziałku 6 maja do soboty 11 maja. Prosimy bardzo, aby w tych dniach nie parakować na naszym terenie. Zwracamy się również z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby pomóc przy remoncie parkingu. Poszukujemy przynajmniej 4 ochotników na każdy dzień. Kontakt Tony Żuczek 403-830-2601

NABOŻEŃSTWA MAJOWE
Zapraszamy na nabożeństwo majowe po każdej Mszy św. wieczornej, podczas którego śpiewamy Litanię Loretańską przed Najświętszym Sakramentem.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE DLA DZIECI w każdą środę maja zapraszamy wszystkie dzieci na godz.19:00.

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 9,615.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od niedzieli 12 maja do 26 maja rodzina Krystyny i Andrzeja Cichański będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

BIERZMOWANIE 14 MAJA Serdecznie prosimy młodzież o udział w spotkaniach do duchowego przygotowania się do Sakramentu Bierzmowania.
Próby odbędą się w następujących terminach:
– Niedziela 12 maja, godz. 19: 00 Msza św. Po Mszy św. próba dla kandydatów do bierzmowania i rodziców.
– Poniedziałek, godz. 19: 00. Msza św. Po Mszy św. próba dla kandydatów i dla świadków.
– Wtorek 14 maja, o godz. 19: 00 Ksiądz Biskup William T. McGrattan będzie przewodniczył Mszy św. i udzieli Sakramentu Bierzmowania wszystkim kandydatom.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
W niedzielę, 12 maja, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I.Pragniemy przypomnieć, że członkowie Rycerstwa Niepokalanej zawierzają swoje życie: problemy, radości i cierpienia – szczególnej opiece Maryi i dają przykład życia według Przykazań Bożych w zagubionym, dzisiejszym świecie. Rycerstwo Niepokalanej modli się też o nawrócenie grzeszników, modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA W CALGARY serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce. Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 5 maja 2019 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat dzialalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu zbierających donacje. Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “POLANIE”zaprasza wszystkich na uroczysty obiad z okazji Dnia Matki, który odbędzie sie 26-go maja 2019 r.(niedziela) o godz. 1:30 na Sali Parafialnej .W programie występ zespołu Polanie i młodszej grupy Krakusy. Bilety w cenie $30 od osoby można nabywać po każdej Mszy św. na Sali Parafialnej jak również zamawiać telefonicznie pod numerem 403-248-6851.Serdecznie Zapraszamy!

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY
NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Szkoła Św. Anny (w godzinach zajęć) ·· Sobota – 4 maja, Piątek – 10 maja, Piątek – 24 maja, Sobota – 25 maja, Piątek – 31 maja, Sobota – 1 czerwca
Sala Parafialna ( 10:00 – 14:00)
Niedziela – 16 czerwca, Niedziela – 25 sierpnia
Do: 25 sierpnia ( włącznie), 2019
Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje – $540.00, troje i więcej – $600.00. Depozyt za dyżur – $120.00
Po 25 sierpnia, 2019 opłata za szkołę wzrasta o $100.00.

RÓŻE DO ŻYCIA – AKCJA RYCERZY KOLUMBA.
Po wszystkich Mszach św. w czasie weekendu Dnia Matki ( sobota 11 maja i niedziela 12 maja) Rycerze Kolumba będą prosili o poparcie ich programu „Prawo do Życia „.Każda donacja będzie uhonorowana specjalnym znaczkiem z wyszytą różą.Prosimy o hojne poparcie.

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY.
Zarząd SPK Koła nr 18 w Calgary zaprasza wszystkich zrzeszonych w naszym Kole oraz harcerzy i Polonię na Mszę św., która odbędzie sie w Kościele MBKP w dniu 12 maja br. o godz. 12.30 w południe w „W 75-tą Rocznicę Bitwy pod Monte Cassino”. Pamiętając o wszystkich, którzy polegli walcząc za Ojczyznę, chociaż daleko od niej.Jednocześnie zapraszamy na miesięczne zebranie członków, Koła, które odbędzie się również w dniu 12 maja o godz. 14.30 – ostatnie przed wakacjami.Prosimy o liczny udział.

KONCERT JACKA SILSKIEGO DJ. Marko zaprasza na concert Jacka Silskiego w dniach 14-15 czerwca w Slovanian- Canadian Club o godzinie 19:00. Cena biletu $30.00 od osoby. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt Marko 403-371-3056 lub Marta 403-852-1612

PIELGRZYMKA
Zapraszamy na PIELGRZYMKĘ do ZIEMI ŚWIĘTEJ i JORDANII w dniach 03 – 14 LISTOPADA 2019 pod duchowym przewodnictwem Ks. Marcina Dzilinskiego, SChr z Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju z Calgary. W programie Pielgrzymki zwiedzanie najważniejszych miejsc Ziemi Świętej jak Góra Karmel, Kafernaum, Góra Błogosłwieństw, Jerozolima, Nazartet, Betlejem, Kana Galilejska, Góra Oliwna, Góra Syjon, Góra Tabor, rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim, Petra w Jordaniii, kąpiel w Morzu Martwym oraz wiele innych, którymi podążał Pan Jezus. Polski przewodnik.Informacje i zapisy: URSZULA GUT – The Travel Agent Next Door. Telefon: 403-407-0177, email: ugut@ttand.com lub 5 Maja w Sali parafialnej w godzinach 9:30am – 2pm.

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE
PRACA
Potrzebne są panie do sprzątania domów. Stawka na godzinę $20.00. Osoby z samochodem $25.00 na godzinę. Więcej informacji pod numerm 587-892-6370 (5x)

GŁOSOWANIA ZA GRANICĄ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W 2019 R.:
Wybory do Parlamentu Europejskiego w obwodach utworzonych za granicą, zostaną przeprowadzone w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2019 r. poz. 684). Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz art. 39 § 2 Kodeksu wyborczego głosowanie odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00. Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 kwietnia 2019 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U., poz. 772) na terenie okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Vancouver zostały utworzone trzy obwody głosowania: Obwód głosowania nr 74, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Vancouver, Konsulat Generalny RP, 1177 West Hastings Street, Suite 1600, Vancouver, BC V6E 2K3; Obwód głosowania nr 75, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Edmonton, Konsulat RP*, 10960 104 St NW, Edmonton, Alberta T5H 2W6; Obwód głosowania nr 76, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Calgary, Konsulat RP*, 6224 29th Street SE, Calgary, Alberta T2C 1W3. Osoby uprawnione do głosowania za granicą
Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma osoba, która: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, posiada ważny polski paszport, a w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, ważny dowód osobisty; a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim – ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
zostanie wpisana do spisu wyborców.
Spis wyborców Konsul nie prowadzi stałego rejestru wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców. Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do Konsulatu ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zachęcamy do samodzielnego dokonywania zgłoszeń poprzez korzystaniez ELEKTRONICZNEGO SYSTEMU REJESTRACJI WYBORCÓW e WYBORY: https://ewybory.msz.gov.pl, który zostanie uruchomiony 30 kwietnia 2019 r.Zgłoszenie powinno zawierać (wzór w załączeniu): Nazwisko, Imię (imiona), Imię ojca, Datę urodzenia Numer ewidencyjny PESEL, Miejsce pobytu wyborcy za granicą, Numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu. W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego. W przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim należy podać numer ważnego paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz miejsce i datę jego wydania. Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) – w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą albo obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi stale zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM REJESTRACJI WYBORCÓWe-WYBORY: https://ewybory.msz.gov.pl, który zostanie uruchomiony 30 kwietnia 2019 r. bądź do Konsulatu Generalnego RP w Vancouver: telefonicznie, nr tel.: +1 604 688 3530 (należy wybrać opcję 1 – dział konsularny) e-mailowo: vancouver.info@msz.gov.pl
pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland, 1177 West Hastings Street, suite 1600, V6E 2K3 Vancouver, Canada ustnie: w siedzibie Konsulatu faksem, nr faksu: +1 604 688 3537 Zgłoszenia można dokonać do dnia 23 maja 2019 r. (włącznie).
Zaświadczenia wydawane przez Konsula Wyborca, który zgłosił się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula, który zmienia miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć do Konsulatu Generalnego RP w Vancouver pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej najpóźniej do dnia 24 maja 2019 r. (włącznie): e-mailowo: vancouver.info@msz.gov.pl
pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland, 1177 West Hastings Street, suite 1600, V6E 2K3 Vancouver, Canada faksem, nr faksu: +1 604 688 3537
Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl Powyższe informacje dostępne są także na oficjalnej naszego urzędu pod adresem: https://vancouver.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/glosowanie_za_granica_w_wyborach_do_parlamentu_europejskiego_w_2019r