25 sierpnia-1września

25 sierpnia-1września

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 24 sierpnia- Św. Bartłomieja, Apostoła
18: 00- Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo, łaski Ducha św. dla Mirosława i Marii z okazji 40 rocz. Sakramentu małżeństwa

Niedziela, 25 sierpnia
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Tomka w dniu Urodzin
10:30- ++ Aniela i Andrzej Bzdyk – córka z rodziną
10:30- O Boże błogosławieństwo dla Marka i Magdaleny Gajewskich w rocz. Skaramentu małżeństwa
12:30 – ++ Michał i Marek Skaliński – rodzina
19:00- + Marek Pasternak

Poniedziałek, 26 sierpnia- Uroczystość NMP Częstochowskiej
19:00- + Władysław Letki (15 rocz) – córka z rodziną
19:00- + Maria Glawdel

Wtorek, 27 sierpnia- Wspomnienie św. Moniki
19:00- + Maria Glawdel – R. Piekut

Środa, 28 sierpnia – Wspomnienie św. Augustyna, Biskupa i Doktora
19:00- + Maria Glawdel (6 rocz)
19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii i Dariusza z okazji 26 rocz. Sakramentu małżeństwa

Czwartek, 29 sierpnia – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela
19:00 – + Marian Pisarz i zmarli z rodziny – rodzina
19:00- Dziękczynna i z prośbą o Boże błogosławieństwo i o pracę dla syna

Piątek, 30 sierpnia
19:00 – + Urszula (2 rocz) – Jadwiga

Sobota, 31 sierpnia
18:00- ++ Maria i Bronisław Lange oraz Wanda Bronowicz- Adamska
18:00- Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i opiekę Matki Bożej dla Edyty i Staszka z okazji 16 rocz. Sakramentu małżeństwa – rodzice

LEKTORZY – 24-25 sierpnia
18:00- M. Sapielak, M. Kulaga, R. Kohnke
8:30 – R. Przybylski, A. Rudzińska, W. Sujata
10:30 –T. Nowak, S. Teresa, M. Łabinowicz
12:30- A. Gurgul, O. Zyro, E. Kiegler
19:00 – K. Pietrzak, M. Iskra, K. Pietrzak

INTENCJE MSZALNE

Niedziela, 1 września
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Moniki i Adama Westlake z okazji Sakramentu małżeństwa
8:30-++ Zmarli z rodziny Ramut i Potok
10:30- O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Ireny Miazga – A. Rudzińska
12:30- ++ Ksawera i Władysław Dąbrowski i zmarli z rodziny Miciejowskich
19:00- ++ Ksawera Maciejowska i Władysław Dąbrowski i zmarli z rodziny

Poniedziałek, 2 września
19:00- Wolna intencja

Wtorek, 3 września – Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, Papierza i Doktora
19:00- + Jan Wojteczek – córka z rodziną

Środa, 4 września
19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Oli i Luke – rodzina

Czwartek, 5 września
19:00 – + Halina Herman (2 rocz) – rodzina

Piątek, 6 września
9:00- + Karolina Bażant
19:00 – O Boże błogosławieństwo i wzmocnienie wiary dla całej rodziny

Sobota, 7 września
8:30 – Wolna intencja
18:00- ++ Dino i Nella – Stanisław

Niedziela, 8 września – Święto Narodzenia NMP
8:30 – O Boże błogosławieństwo dla Ani Dziech
– dziadkowie
10:30- Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam
12:30 – O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Jolanty, Grażyny i Ireny
19:00- ++ Edward i Stanisława Celeda i zmarli z rodziny Wiszowaty

LEKTORZY – 7-8 września
18:00- J. Bogusławski, S. Teresa, W. Sujata
8:30 – O. Pepłowski, M. Iskra, B. Chabiera
10:30 – R. Kohnke, S. Salome, M. Łabinowicz
12:30- T. Nowak, O. Żyro, J. Pajewski
19:00 – W. Grabowski, K. Pietrzak, W. Grabowski

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA
25 sierpnia, 2019
Iz 66,18–21;Hbr 12,5–7.11–13; Łk 13,22–30
Ref: Całemu światu głoście Ewangelię.
Dzisiejsza liturgia słowa podejmuje temat drogi do nieba, czyli „sposobu”, w jaki możemy i powinniśmy się tam dostać. Co robić, jak żyć, aby przekroczyć bramy nieba, przez które wielu ludzi będzie chciało przejść? Wypowiedź Jezusa, zanotowana przez św. Łukasza, jest naznaczona atmosferą pewnej rywalizacji, wysiłku i napięcia między ludźmi, którzy chcą dostąpić zbawienia. Okazuje się, że efekt, tej „rywalizacji” będzie zaskakujący: „Oto są ostatni, którzy będą pierwszymi i pierwsi, którzy będą ostatnimi”. Samo słowo „rywalizacja” i zdobywanie miejsc natychmiast kojarzy się nam ze współzawodnictwem sportowym, w którym bez większych problemów można wskazać, kto jest pierwszy, a kto ostatni. Są także inne mistrzostwa, w których uczestniczy ponad miliard zawodników! Nie są to igrzyska sportowe, lecz „mistrzostwa duchowe” – „Boże igrzyska”, w których uczestniczą mieszkańcy wszystkich „narodów i języków”. Izajasz w prorockiej wizji opisywał, że uczestnicy tych „igrzysk” przybędą „na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach”. My natomiast, ludzie żyjący w XXI w., opieramy się już nie tylko na prorockiej wizji, ale na faktach z własnego życia. Dla każdego chrześcijanina, osobistym momentem inaugurujący „duchowe mistrzostwa” stanowi chrzest. To tak, jak byśmy zostali powołani do „olimpijskiej reprezentacji”. Od tego momentu mam pełne prawo i szansę na zdobycie nagrody. Jest to nagroda dużo trwalsza od olimpijskiej sławy, majątku czy złota. Nagrodą „mistrzostw duchowych” jest wieczność, szczęście, którego smak zaczynamy poznawać już w trakcie ziemskiego życia. I ta obietnica zbawienia obejmuje wszystkich bez wyjątku. Nie jest to jedyna różnica miedzy mistrzostwami duchowymi, a sportowymi. O ile w sportowych liczy się szybkość, to w duchowych ważna jest umiejętność zatrzymania i systematycznego wsłuchiwania się w głos swojego sumienia. Mistrzostwa sportowe są kolorowe i widowiskowe, wręcz momentami krzykliwe. Duchowe zaś prezentują się na zewnątrz bardziej skromnie, ale w tej skromności ukryte jest prawdziwe dobro i szczera radość. Każdy sportowiec ociera się przynajmniej o chwilową sławę i zysk, natomiast w codzienność chrześcijanina wpisana jest ofiara, służba i poświecenie. Stąd dużo łatwiej jest o zniechęcenie i rezygnację. Być może, dlatego słowa Listu do Hebrajczyków brzmią jak pocieszenie: „wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana! Proste czyńcie ślady nogami… Bóg obchodzi się z wami jak z dziećmi”. W duchowych zmaganiach najważniejsze jest nie to, co zewnętrzne i widoczne dla oka, tutaj liczy się wnętrze „zawodników”, które najlepiej zna sam Bóg – sprawiedliwy Sędzia.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA
1 września, 2019
Syr 3,17-18.20.28-29; Hbr 12,18-19.22-24a;Łk 14,1.7-14
Ref: Ty, dobry Boże, biednego ochraniasz.
Jezus wiele razy naucza o umiejętności dawania. To właśnie sposób, w jaki dzielimy się z innymi swoimi dobrami, pokazuje nasz prawdziwy stosunek do bliźnich. Ideał relacji międzyludzkich z perspektywy chrześcijaństwa to bezinteresowność, czyli robienie czegoś bez oczekiwania czegoś w zamian. Ktoś może powiedzieć, że nie może nic robić bezinteresownie, bo go na to nie stać. Czy rzeczywiście tak jest? Można chyba stwierdzić, że nawet gdybyśmy nagle stali się bogaci, niekoniecznie staniemy się bezinteresowni. Niewielu ludzi potrafi określić granicę: mam nadmiar, oddam potrzebującemu. Bezinteresowność to nie kwestia materialna. To taka „zaraźliwa” dobroć. Ten, kto jej nie doświadczył na własnej skórze, będzie miał problem, żeby sam stać się człowiekiem bezinteresownym. A bezinteresowny to ten, który działa ze szlachetnych pobudek. Źródła bezinteresowności należy szukać najpierw w ludzkim sercu. Tak robi wielu młodych ludzi, którzy jeszcze nie dysponują środkami materialnymi. Jeśli ktoś mówi, że wszyscy młodzi są źli, to bardzo poważnie mija się z prawdą. Wystarczy spojrzeć, ilu młodych ludzi jest zaangażowanych w bezinteresowną pomoc innym. Powstają koła wolontariuszy, którzy są obecni w szpitalach, domach pomocy, pogotowiach opiekuńczych czy hospicjach. Poświęcają swój czas, aby pomagać innym, którzy potrzebują wsparcia. Nieraz zdarza się, że to wsparcie jest potrzebne gdzieś blisko, za ścianą mieszkania, w którym żyjemy. Wiele osób oczekuje na życzliwą dłoń, choćby drobny gest dobroci, który nigdy nie traci swojej wartości. Pewna nastolatka wyznała: „Mam sąsiada inwalidę, któremu pomagam już od lat, bo właściwie on nie opuszcza swojego mieszkania (problemy fizyczne i psychiczne), co miesiąc wpłacam pieniądze na konto polskich dzieci głodujących i robię jeszcze kilka innych tzw. dobrych uczynków. Nie sądzę jednak, żebym miała jakieś szczególne powody do dumy!”. To tylko jeden z wielu pięknych przykładów cichej pomocy, które spotykamy w naszym codziennym życiu. Brak działań bezinteresownych wskazuje, że coś z człowiekiem nie tak, że nie ma wykształconego sumienia, poczucia godności. Skoro dajesz – to znaczy, że masz poczucie, że masz czegoś więcej niż inni. Może masz więcej czasu, pieniędzy, cierpliwości, zrozumienia, delikatności. Jak dobry Samarytanin, który zatrzymał się, bo tak dyktowało mu jego serce. Czy jak Weronika, która na krzyżowej drodze zadbała o to, by zbolała twarz Chrystusa została otarta z brudu ludzkiego grzechu. Czy spodziewała się, że jej chustę z odciśniętą twarzą Boskiego Zbawiciela będziemy oglądać do dziś? Ona dobrze zrozumiała słowa Jezusa, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli braniu.

W NASZEJ WSPÓLNOCIE
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
W pierwszy piątek miesiąca 6 września zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się po porannej Mszy św. o godz. 9: 00. Prosimy wpisywać się do wyłożonego zeszytu przy biuletynach, aby była ciągła obecność modlących się w kościele. W tym dniu z posługą sakramentalną odwiedzamy chorych i starszych parafian. Wszystkich, którzy pragną odwiedzin z posługą w tym dniu prosimy poinformować biuro parafialne.
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
W pierwszą sobotę miesiąca 7 września zapraszamy przed Mszą św. na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17: 15, w czasie, której modlimy się na różańcu. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę. Szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej i Koła Rodziny Radia Maryja.
GRUPA MODLITEWNA „TOTUS TUUS”
W pierwszą sobotę miesiąca grupa modlitewna Totus Tuus zaprasza osoby zawierzone i wszystkich chętnych w miarę możliwości na Mszę św. poranną na godzinę 8:30. Po Mszy św. będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modlimy się w intencji Kapłanów i za cały Kościół św. Serdecznie zapraszamy.
PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH
Od 25 sierpnia do 1 września rodzina Jarosława Kowalewskiego będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.
TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 13,039.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Parafian o wsparcie tegorocznej kolekty w ramach jałmużny postnej. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

BIBLIOTEKA
Biblioteka bedzie ponownie otwarta 8 września od 9: 30 do 14:00. W okresie od września 2018 do czerwca 2019 r. z Biblioteki skorzystało 221 czytelników, którzy wypożyczyli 2302 książek. W Bibliotece pracowało 12
woluntariuszy, którzy przepracowali społecznie ponad 930 godzin. Nagrody za przeczytanie największej ilości książek zostały przyznane państwu
Nowaczyńskim i pani Franciszce Magaj. Biblioteka dziekuje czytelnikom za wsparcie działalności i wszelkie dary książkowe i pieniężne.

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY
NA ROK SZKOLNY 2019/2020
Sala Parafialna ( 10:00 – 14:00)
Dzisiaj w niedzielę – 25 sierpnia
Opłata za jedno dziecko – $400.00, dwoje – $540.00, troje i więcej – $600.00. Depozyt za dyżur – $120.00
Po 25 sierpnia, 2019 opłata za szkołę wzrasta o $100.00.

DYŻUR PASZPORTOWY
Uprzejmie informuję, że na stronach internetowych KG RP w Vancouver (PL i EN) pojawiło się ogłoszenie o najbliższym dyżurze paszportowym w Edmonton w dniu 16 września 2019 roku i Calgary w dniu 17 września 2019 r. Jednocześnie uprzejmie przypominam o zmianie formularza wniosku paszportowego. Wszystkie aktualne informacje dotyczące aplikowania o paszport dostępne są na stronie internetowej naszego urzędu https://vancouver.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/paszporty/paszporty
Z poważaniem,
Zygmunt Potocki konsul Hon.RP w Calgary

Zespół MAZOVIA ZAPRASZA NA ZAPISY!
Dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-17lat oraz 18-25 lat w niedzielę dnia 15 września,2019.
Dzieci od godziny 4.00pm-5:00pm. Młodzież i dorośli od godziny 5: 15pm-8: 30pm. Miejsce: W&M Physical Theatre 4005 9 St SE ,Calgary,Alberta Gwarantujemy
• umiejętność współdziałania w grupie oraz nowe znajomości i przyjaźnie
• poznawanie wielkiego świata dzięki podróżom na festiwale
• propagowanie folkloru w kraju i za granicą oraz poznanie rodzimej kultury ludowej oraz obrzędów.
Chętnych prosimy o kontakt z p.Majka Kowalczyk
pod numer telefonu 403-540-5794
lub email mazoviadance@gmail.com

ZABAWA ZESPOŁU MAZOVIA
Mili Goście dnia 5 października 2019 r. zapraszamy na 5 rocznicę powstania Zespołu MAZOVIA! Przybywajcie!
Zaczynamy 6: 30pm Muzyka – Mirek Syp. Adres- Sala Parafialna przy Kościele Polskim 2111 Uxbridge Dr. Gwarantujemy: – wspaniałą zabawę, – tradycyjne polskie jadło, – moc atrakcji! Wstęp $60 od osoby Rezerwacja biletów Majka Kowalczyk tel.403-540-5794 oraz na sali parafialnej w każdą niedziele września! ZAPRASZAMY!

Z KARTY ŻAŁOBNEJ
We wtorek 20 sierpnia odszedł do wieczności ś.p. Eugeniusz Majdecki w wieku 71 lat. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w naszym kościele w środę 28 sierpnia o godzinie 11:00. Rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Eugeniusza polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

UNPLANNED’ ON FRIDAY SEP. 20TH AT ST. MICHAEL’S
Everybody is welcome to watch the pro-life film ‘Unplanned’ on Friday Sept. 20th at 7 pm at St. Michael’s as part of the 40 Days for Life kick-off here in Calgary.
Tickets on sale for $10 going at www.instantmovietickets.com. All Proceeds are for the cost of the screening. 40 Days for Life fall campaign goes from Sept. 25 to Nov. 3. around the world in more than 300 cities. We are the generation making abortion unthinkable. More info? Call 403-870-3905 or go to 40daysforlife.com/local-campaigns/calgary/

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

PRACA Potrzebna osoba do opieki nad starszą panią od poniedziałku do piątku od zaraz. Praca na popołudnie od 4: 00 do 8: 00 wieczorem lub od 5: 00 do 9: 00 wieczorem. Pozwolenie na pracę w Kanadzie wymagane. Od 25 sierpnia potrzebna druga osoba do tej samej opieki tylko w godzinach porannych od 7: 00 rano do godziny 1: 00 lub 2: 00 po południu i w soboty na 5 godzin. Opłata $18.00 na godzinę. Kontakt: 403-590-2356 (1x)

PRACA Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-663-9886 dzwoniąc proszę zostawić swoje imię i numer telefonu dla odzwonienia.(3x)

PRACA
Poszukujemy panie do sprzątania domów. Zainteresowani proszę dzwonić, lub zostawić wiadomośc. Tel: 403-247-1251/403-714-0060 (2x)

ZNAKI ŚWIĘTE
OŁTARZ
Człowiek umie uznać Boga ponad sobą, umie Go wielbić i oddawać samego siebie, „ażeby Bóg był przezeń uświetniony”. To, że wielkość Boga jaśnieje w duchu, że człowiek składa hołd tej wielkości, i że nie zamykając się samolubnie we własnym „ja”, wznosi się ponad siebie, siebie samego poświęca, ażeby Bóg był uświetniony – to właśnie nazywamy ofiarą. Moc ofiary jest najgłębszą własnością człowieka, W najskrytszej głębi człowieka przebywa owa jasność i cisza, z której ofiara wznosi się ku Bogu. Widomym znakiem zewnętrznym tego, co w człowieku najgłębsze, najcichsze i najsilniejsze jest ołtarz. Stoi on w najświętszym miejscu kościoła, Stoi zbudowany mocno na masywnym cokole, jak ta nie-kłamliwa wola w człowieku, wiedząca o Bogu i zdecydowana stanąć w Jego sprawie. A na cokole spoczywa płyta, mensa, miejsce przystosowane wybornie do składania ofiary: swobodna, równa płaszczyzna, bez żadnych zakamarków i załomów. Nie masz tu żadnych praktyk niejasnych, schowanych w półcieniu – wszystko tu jasne, dostępne spojrzeniom każdego. Tak samo powinna się odbywać ofiara w sercu: powinna być jasna wobec Bożego spojrzenia, wolna od wszelkich zastrzeżeń i podstępów. Ale oba ołtarze należą do siebie wzajemnie: ów ołtarz zewnętrzny, stojący na powszechnym widoku, i ten drugi, wewnętrzny. Pierwszy z nich jest sercem kościoła; drugi – najgłębszym przybytkiem żywej piersi ludzkiej, tej duchowej świątyni, której wyrazem i podobieństwem jest owa świątynia widoma, zewnętrzna ze swymi ścianami i sklepieniem.

KIELICH
Kiedyś, wiele już lat temu, spotkałem się z kielichem. Oczywiście widywałem ich już wiele różnymi czasy, ale spotkałem się z nim właśnie wtedy, w Beuron, gdy uprzejmy mnich, którego opiece powierzone były święte sprzęty, pokazywał mi skarby zakrystii kościelnej.
Kielich ten stał na szerokiej podstawie, mocnej a bezpiecznej, z której ostrym zarysem wystrzelał trzon bardzo smukły. Mniej więcej w jego połowie widniała wyrazista głowica, a na samym wierzchołku, tam gdzie wąski pierścień ostateczną więzią skupiał i łączył majestatyczną jego siłę, rozwijała się rzeźba subtelnych, krzepkich liści, wśród których spoczywała cuppa, czara kielicha, w kształcie serca.Jakże odczułem wtedy znaczenie świętej tajemnicy!Jakby z bezpiecznego, głębokiego podłoża wznosił się dźwigający trzon w karnie skupionej mocy, a z niego wykwitała owa postać, która tylko jedna jest: podjęciem i opieką. O czysta, o święta tajemnico, o naczynie, ukrywające na błyszczącym dnie swoim Boskie krople, niewysłowione misterium straszliwej, słodkiej krwi, która jest czystym ogniem, czystą miłością! I myśl moja poszła dalej. Nie, to nie było myślenie – to była wizja, odczuwanie. Czy tu właśnie nie ukazuje się nam świat?… i jego stworzenie, mające w ostateczności jeden tylko cel, jedyny?…Człowiek, istota żyjąca w duszy i ciele, jego bijące serce… Czy nie powiedział wielkich słów święty Augustyn, mówiąc, iż w tym leży najgłębsza istota mego człowieczeństwa, że „zdolny jestem ogarnąć Boga”?

TĘ MODLITWĘ JAN PAWEŁ II ODMAWIAŁ CODZIENNIE AŻ DO ŚMIERCI.
Duchu Święty, proszę Cię o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
O dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,
O dar umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,
O dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,
O dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
O dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
O dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu,
który Ciebie, o Boże, obraża.
Amen.