3 listopada

3 listopada

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych                   

18:00- + Maciej  Stefan (12 rocz)                     – żona i córka

18:00-+ Za zmarłych polecanych w wypominkach (1)

Niedziela, 3 listopada- XXXI Niedziela zwykła

8:30 – + Za zmarłych członków Grupy Różańcowej

10:30- + Za zmarłych polecanych w wypominkach (2)

10:30- O Boże bł. dla Maksymiliana (ministranta)  z okazji Urodzin

12:30 – ++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny Komadowskich

19:00- + Stanisława Łakomska                 – córka z rodziną

Poniedziałek, 4 listopada

19:00- + Za zmarłych polecanych w wypominkach (3)

19:00- + Marek Machula                            – żona z córkami

Wtorek, 5 listopada

19:00- + Za zmarłych polecanych w wypominkach (4)

19:00-  +Anna Wróbel

M.W. O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św dla Sr. Zacharii z okazji imienin          

Środa, 6 listopada

19:00- + Za zmarłych polecanych w wypominkach (5)

19: 00-  O zdrowie i Boże błogosławieństwo oraz opiekę Matki Bożej dla Elżbiety Machula z okazji imienin  – R. Piekut           

Czwartek, 7 listopada

19:00 – + Za zmarłych polecanych w wypominkach (6)

19:00- + Maria Poltorniak (9 rocz)

Piątek, 8 listopada

9:00- + Za zmarłych polecanych w wypominkach (7)

9:00 – + Ryszard Kapel                                    – rodzice

19:00- ++ Za zmarłych braci i siostry z Zakonu Dominikańskiego

Sobota, 9 listopada – Rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej                

8:30 – + Leon Rudziński

18:00- O Boże błogosławieństwo z okazji Urodzin dla Amali Horwath

18:00-+ Za zmarłych polecanych w wypominkach (8)

Niedziela, 10 listopada- XXXII Niedziela zwykła

8:30 – + Za zmarłych polecanych w wypominkach (9)

8:30- + Czesław Pituch

10:30- Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam

12:30 – Dzień Niepodległości Polski                    – SPK #18

19:00- ++ Eugeniusz i Jan Korbacz

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Mdr 11,22-12,2 ;2 Tes 1,11-2,2; Łk 19,1-10

Ref: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.

Jerycho było wielkim centrum handlowym, gdzie można było spotkać rzymskich celników i żołnierzy, kupców i złodziei. Wiadomość o Rabbim z Nazaretu, który manifestował współczucie i miłosierdzie wobec potępianych, rozniosła się powszechnie i rozbudziła w Zacheuszu nadzieję. Ulice były zatłoczone, niski Zacheusz nie mógł niczego dojrzeć, nawet przepychając się wśród innych. Wspiął się, więc na starą sykomorę i utknął gdzieś w koronie gałęzi. W pewnej chwili pod pniem drzewa, na którym siedział w tak dziecinnej pozycji, zatrzymał się tłum i sam Jezus. „Zacheuszu, zejdź prędko, bo dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Zacheusz wspiął się na drzewo, żeby zobaczyć Jezusa, ale zapewne i dlatego, że wszyscy go przerastali, a może, dlatego, bo chciał być zauważony? Ludzie poniżeni przez życie często mają marzenia, żeby wspiąć się wysoko w karierze, stać się sławnymi aktorami, lub wykształceni. Jezus zobaczył nie tylko Zacheusza w koronie sykomory, ale i człowieka wspinającego się ku górze, który chce zdobyć trochę uznania, chociaż tak naprawdę gardzi sobą samym. Zobaczył też, że ta sama tendencja może uaktywnić w nim pragnienie wspinania się ku niebu, od uniżenia aż do korony chwały. Człowiek wszędzie może zacząć swoje nawrócenie. Żeby jednak w ogóle coś dobrego zaczęło się w nas dziać, potrzeba od czegoś zacząć.Wszystko zaczyna się od kroku w stronę Jezusa. Zacheusz nie przypuszczał nawet, że tak niewinny krok w Jego stronę, może być nie tylko zauważony przez Niego, ale i stać się początkiem przemiany życia. Gdy ty i ja zaczniemy się wspinać na sykomorę modlitwy, zobaczymy nie tylko Jezusa i Jego dobroć względem nas, ale też naszą złość wobec innych. Sykomora to rodzaj dzikiej figi, która ma owoce o gorszym smaku niż zwykły figowiec. Aby owoce nadawały się do spożycia, na kilka dni przed zerwaniem należało je naciąć na szczycie specjalnym nożem. Jeśli nie były nacięte, pojawiało się robactwo i już tylko ptaki mogły się nimi zająć. Nacięty owoc wydzielał etylen, który przyśpieszał dojrzewanie nawet sąsiednich owoców. Takim nacięciem jest słowo Boga, które rani prawdą i powoduje dojrzewanie do jej wyznania. Jeśli nie, pojawiają się robaki, złe duchy, a nasze serce psuje się jak gnijąca figa. Kiedy Zacheusz widział Jezusa w swoim domu, przyszło mu na myśl to wszystko, co złego uczynił. Przed jego oczami pojawiły się setki ludzi, których oszukał, brutalnie potraktował, wykorzystał, zranił, skrzywdził. Miłosierdzie Chrystusa nie jest dywanem, pod który zamiatamy niewyznane i wciąż popełniane grzechy. Żadna skrucha nie jest autentyczna, jeśli nie pociąga za sobą konkretnych decyzji. Kiedy w szczerości serca patrzymy Bogu w oczy, nie możemy nie zobaczyć zła, które ukrywa się za naszymi powiekami.

LEKTORZY – 2-3 listopada

18:00- J. Bogusławski, S. Teresa, R. Kohnke

8:30 – D. Adamski, M.Iskra, M. Syska

10:30 – M. Łabinowicz, S. Salome, M.Kaczan

12:30- Z. Topor, D. Topor, V. Kanaszyc

19: 00 – M. Edgar, A. Wojciechowski, M. Edgar

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

KOLEKTA NA EDUKACJĘ KATOLICKĄ

Kościół Katolicki w Albercie obchodzi dzisiaj niedzielę Edukacji Katolickiej, dlatego z polecenia Ks. Biskupa Wiliama. McGrattan w dzisiejszą niedzielę będzie zbierana II kolekta po Komunii św. na Katolickie szkoły – serdecznie prosimy o ofiary na ten cel!

PODZIĘKOWANIA

Ponownie można było liczyć na pomoc wielu osób na różnych odcinkach: Wojciech Kubacki wykonał nowe, szersze oparcie dla kościelnego klęcznika; Elżbieta Machula naprawiła albę; Ewa Gugała naprawiła białą kapę do nabożeństw; panowie – a zwłaszcza Józef Hryszko, Jan Rajchel i Franciszek Swacha pomagali przy różnych pracach… Bóg zapłać! Donacje na fundusz remontowy z ubiegłej niedzieli pozwolą nam zbudować dodatkową pulę finansową na pokrycie kosztów remontu dachu. Kolejna składka budowlana będzie zbierana w niedzielę 17 listopada. DZIĘKUJEMY!

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH

Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 2 do 10 listopada. Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE, DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH. Będzie to bardzo pomocne przy odczytywaniu.

MODLITWA NA CMENTARZACH

Dzisiaj w niedzielę zgromadzimy się na wspólnej modlitwie różańcowej, o godz. 15: 30 na cmentarzach, gdzie pochowani są nasi Parafianie: St. Mary’s (gdzie znajdują się groby Księży Chrystusowców: śp. Ks. Jan Otłowski, Ks. Arkady Boryczka, Ks. Józef Smyczyk; oraz St. Joseph’s (Queen’s Park), gdzie jest wiele grobów Polaków.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W ostatnim czasie mieliśmy aż trzy pogrzeby: z naszej polonijnej społeczności w Calgary odeszli do wieczności: +Wacław Galas, lat (prawie) 94; +Jan Doskocz, lat 70 i +Michał Rybicki, lat 45. Rodzinom składamy wyrazy współczucia, a zmarłych włączamy w modlitwę Kościoła: „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…”

ZMARLI Z NASZEJ WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ

“Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie” (Prefacja o zmarłych)

LISTA ZMARŁYCH OD 3.XI. 2018 – DO DZIŚ:

PIETNIK JERZY                                    56 LAT 2018/11/03

SKALIŃSKI MAREK                         74 LATA 2018/11/24

BOGUCKI JÓZEF                               93 LATA 2018/12/10

DALKIN CHRISTINE                       82 LATA 2019/01/01

PODBIELSKI EVA                                60 LAT 2019/01/06

BATURA BRONISŁAW                       60 LAT 2019/02/18

PASTERNAK MAREK                      52 LATA 2019/02/26

MALANOWSKI MARIA                  43 LATA 2019/03/03

SKAŁKA ELŻBIETA                         72 LATA 2019/04/09

IDZI TEOFILA                                       90 LAT 2019/04/19

MIKOSZ HONORATA                        98 LAT 2019/04/27

GADOMSKA IWONA                      63 LATA 2019/05/18

KULDANEK STANISŁAWA              87 LAT 2019/06/20

KOSS NICHOLAS                                 77 LAT 2012/06/15 Pochówek prochów –                                          2019/07/12

VENDRIŃSKI PATRICK                  52 LATA 2017/10/09

Pochówek prochów –                                          2019/07/12

KOPERCZAK JÓZEFA                        89 LAT 2019/07/10

MACHULIK IRENA                          94 LATA 2019/07/10

TRZECIAK JÓZEFA                             98 LAT 2019/08/08

RENZ GENOWEFA                              88 LAT 2019/08/09

MAJDECKI EUGENIUSZ                    71 LAT 2019/08/20

KAPEL RICHARD                                36 LAT 2019/08/22

SZEWCZYK RYSZARD                       68 LAT 2019/08/24

MAJEWSKA ALEKSANDRA             97 LAT 2019/08/30

GALAS WACŁAW                           93 LATA 2019/10/18

DOSKOCZ JAN                                    70 LAT 2019/10/22

RYBICKI MICHAL                               45 LAT 2019/10/20

Zmarłych w obecnym roku z naszej wspólnoty parafialnej polecamy Miłosierdziu Bożemu!

GDY MODLIMY SIĘ ZA ZMARŁYCH…..

Powinniśmy pamiętać, że cały człowiek został odkupio­ny przez Chrystusa i ma mieć udział z życiu wiecznym. Dusza, raz stworzona przez Boga – jest nieśmiertelna. Dlatego nie mówimy: „módlmy się za duszę zmarłą…” – lecz: „módlmy się za zmarłego N.” Z modlitw za zmar­łych należy też usuwać wezwanie: „za dusze znikąd niemające ratunku”, ponieważ Kościół w każdej Mszy świętej i w Liturgii Godzin poleca Bogu wszystkich zmarłych, a także, co roku obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Można w to miejsce użyć wezwania:  “za których najbliżsi się nie modlą”….

TOGETHER IN ACTION – 2019 W całej Diecezji Calgary trwa akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspieranie działalności charytatywnej i administracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $27,818.00. Dotychczas zostały złożone ofiary na sumę $ 14,629.00. – Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!  Czeki prosimy wystawiać na Our Lady Queen of Peace Church/TOGETHER IN ACTION. Koperty na ten cel wyłożone są przy biuletynach.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W RODZINACH

Od niedzieli 27 października do niedzieli 17 listopada rodzina Janiny Wylotek będzie się modlić przed obrazem Matki Bożej wypraszając obfitość łask Bożych dla swej rodziny, przyjaciół i znajomych. Rodziny chętne przyjąć obraz Matki Bożej proszone są o kontakt z biurem lub po Mszy św. z Księdzem.

ZEBRANIE RYCERSTWA NIEPOKALANEJ

W niedzielę, 10 listopada, po Mszy św. o godzinie 10: 30 odbędzie się w kościele zebranie dzieci, młodzieży i dorosłych należących do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkich należących do M.I. na to listopadowe zebranie. Pragniemy też przypomnieć, że członkowie Rycerstwa Niepokalanej zawierzają swoje życie: problemy, radości i cierpienia – szczególnej opiece Maryi i dają przykład życia według Przykazań Bożych w zagubionym, dzisiejszym świecie.  Rycerstwo Niepokalanej modli się też o nawrócenie grzeszników, modli się o lepszy świat, prosząc Matkę Bożą Niepokalaną w codziennej modlitwie: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Koscioła świętego i poleconymi Tobie”.

LICZBA WIERNYCH

Rycerze Kolumba w zeszłą sobotę i niedzielę policzyli osoby uczęszczające na poszczególne Msze święte. Statystyka ta jest potrzebna do rocznych raportów wysyłanych do Diecezji Calgary. Łączny wynik to 893 osoby. Niestety, wiernych w naszym kościele od lat ubywa…. A gdzie są te „tysiące Polaków”, o których mówi się często przy różnych okazjach wspominając Polonię w Calgary? 18:00 – 96 osób, 8:30- 130 osób, 10:30- 318 osób, 12:30-253 osoby,19:00 -96 osób

ZABAWA SYLWESTROWA

Informujemy, że w Sali Parafialnej będzie zorga­nizowana zabawa na powitanie Nowego Roku. Więcej informacji w kolejnych biuletynach, ale już można rozpocząć planowanie sylwestrowego wieczoru….

MODLITEWNIKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

Podczas ostatniego spotkania Rady Parafialnej poruszono kwestię osób niemówiących po polsku, a przychodzących do naszego kościoła. Od początku grudnia będziemy mieć „w ławkach” 50 modlitewników PAN z WAMI w wersji dwujęzycznej: po lewej stronie tekst polski, po prawej tekst angielski. Pozwoli to śledzić ze zrozumieniem cały przebieg Mszy św., wszystkie modlitwy i czytania. Jedynym brakiem będzie homilia…

Przy okazji przypominamy o zachowaniu porządku i poszanowaniu naszych śpiewników i modlitewników włożonych w oparcia ławek…. DZIĘKUJEMY!

KAWIARENKA

W misiącu listopada panie z grupy parafialnej zapraszają do kawiarenki na smakowite wypieki tej grupy.

BIBLIOTEKA PARAFIALNA

Od początku listopada Biblioteka będzie otwarta również w sobotę, po wieczornej Mszy św., od godz. 19: 00 do 20:00. Pierwsze spotkanie dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się dzisiaj, w niedzielę o godz. 14: 00 w bibliotece. Temat: „Moja ulubiona książka/autor”. Zainteresowane osoby mogą uzyskać więcej informacji w bibliotece. Sprzedaż duplikatów książkowych z Biblioteki odbędzie się w sobotę i niedzielę 2-3 listopada w sali parafialnej po wszystkich Msza św. Zapraszamy!

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA W CALGARY zaprasza wszystkich Parafian do wsparcia naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 3-go listopada 2019 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat dzialalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu zbierających donacje. W październiku zebraliśmy $780 i pieniądze przekazaliśmy do Świetlicy Środowiskowej w Wałbrzychu, w której dzieci z rodzin ubogich otrzymują obiady, pomoc w nauce i opiekę. Dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY

Zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 24 listopada 2019r. o godzinie 14: 30 w Domu Polskim.

ZEBRANIE SPK KOŁA #18 W CALGARY

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło #18 w Calgary zawiadamia wszystkich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 17 listopada 2019 r. w Domu Polskim o godzinie 14: 30. Zapraszamy zrzeszonych i wszystkich, którzy są zainteresowani członkostwem w naszym Stowarzyszeniu.

KOMUNIKAT SPK I PCA                               

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło nr 18 w Calgary oraz Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary zaprasza całą społeczność polonijną na Mszę św. do Kościoła MBKP z okazji obchodów Niepodległości Polski w niedzielę 10 listopada 2019 r. o godz. 12: 30 w południe. Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 14: 30 zapraszamy do Domu Polskiego na Akademię z tej okazji.Uroczystość połączona będzie z obiadem oraz lampką wina. Wstęp wolny dla weteranów i dla członków SPK i PCA a dla niezrzeszonych $20.00. Z uwagi na sprawną obsługę kuchni prosimy o zgłaszanie swojej obecności na Akademię najpóźniej do dnia 05 listopada br.do Domu Polskiego lub do Kol.Krystyny tel.403-273-4092,Wiesławy tel.403-279-2877, Hanny(PCA) tel.403-280-4787 albo Zbigniewa tel. 403-229-9356.

ZAWIERZENIE

W dniu 8 grudnia, planowane jest uroczyste zawierzenie się Jezusowi przez Maryję,   na które zapraszam osoby, które tego ważnego aktu  jeszcze  nie dokonały,   jak również te osoby, które chciałyby odnowić swoje zawierzenie. Więcej informacji oraz broszurki z modlitwami – Jerzy tel. 403-475-8994. Ponieważ przygotowanie trwa 33 dni, należy je rozpocząć już 5 listopada.

POMOC DLA PANI MARII KOZIOŁ

Pani Maria w domu opieki Cedar Villa 3330-8 Ave S.W. pokój 831, potrzebuje małej lodówki, buty na zimę rozmiar 9, spodnie bawełniane rozmiar XL, i oczywiście pomoc finansową na rehabilitację. Osoby chętne udzielić pomocy proszone są o kontakt z panią Marią 587-349-3122. Dziękuje ona serdecznie tym wszystkim, którzy dotychczas okazali jej pomoc. Bóg zapłać!

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

CZOSNEK DO SPRZEDANIA

Naturalny czosnek z Creston, BC do sprzedania. Za jeden pound $10.00. Proszę dzwonić po zamówienia 403-540-7736 (3x)

USŁUGI KOSMETYCZNE

Makijaż permanentny. Tel:587-968-4951 (5x)

PRACA

Długo prosperująca firma w Calgary zatrudni kobiety do sprzątania domów. Oferujemy bardzo dobre warunki. Płatne przejazdy miedzy serwisami. Praca w zespole. Wynagrodzenie od $18-25/hr. po wiecej informacji prosimy dzwonić pod numer telefonu 587-700-7740 (5x)

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

40 DAYS FOR LIFE ends current campaign on Sunday Nov 3. On behalf of 40 Days for Life Calgary we want to thank all people who joined us in praying and participating in the vigil in front of the abortion facility “Kensington Clinic” or even praying at home or church. Great proven results. Babies are saved from the tragedy of abortion and more people realized how wounded are our friends and relatives who are suffering from abortion. Now is the time to realize the truth about it and to change it for the CULTURE OF LIFE. 

Physicians for Life

If you are a medical student or a physician check it out this website www.physiciansforlife.ca/ We are the generation who makes abortion unthinkable!

St. Joseph, Patron Saint of Canada, pray for us. 

CONVERSATION CAFE SUPPORTING DEMENTIA COMMUNITY

Sunday, November 10, 2019 from 02:00 pm to 04:00 pm  

FCJ Retreat & Conference Centre at 219 19 Ave SW
Calgary, AB. This is a free event! CONTACT FCJ Retreat & Conference Centre (403) 228-4215 FCJ Centre invites you to enjoy a friendly conversation in a safe and welcoming space. Everyone is welcome, including those impacted by dementia. It is a drop-in social event with no speakers, no agenda, and no prescribed topic of conversation. This is just an opportunity to get out socially and enjoy your afternoon. Refreshments and cookies are complimentary! For more information, please email afrah@shaw.ca