11-18 lipca

11-18 lipca

Sobota, 10 lipca

18:00 – ++ Marian, Eugenia, Elenora i Stanisław

Niedziela, 11 lipca- XV niedziela zwykła

8: 30 – O Boże błogosławieństwo dla rodziny Korczewskich                                                              – Jadwiga

10: 30- ++ Eugenia, Bronisław i Tadeusz Moliński                                     

12:30-Narodowy Dzień pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach

19:00- O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia oraz opiekę Matki Bożej dla Kamili z okazji urodzin 

Poniedziałek, 12 lipca- św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

19:00- ++ Dusze w czyśćcu cierpiące                  – Barbara

Wtorek, 13 lipca- św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta, pustelników

19:00- ++ Jan, Maria, Jan, Leon, Katarzyna, Józef i Wiesława                   

Środa, 14 lipca

19:00- O Boże błogosławieństwo dla dzieci i wnuków – rodzice     

Czwartek, 15 lipca- św. Bonawentury

19:00- + Szczepan Krupa i zmarli z rodziny

Piątek, 16 lipca- NMP z Góry Karmel

19:00- + Janina Bodzak

Sobota, 17 lipca

18:00- O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla naszych Kapłanów, Sióstr Dominikanek za Biskupów i Biskupa W. McGrattan

18:00- M.W. + Łukasz Paliński                           – przyjaciele

Niedziela, 18 lipca- XVI niedziela zwykła

8:30 – O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Jarka                                                                               – Anna

10:30- ++ Henryk i Maria Sztemberg   – córki z rodzinami

12:30 – Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo z okazji 10 lat sakramentu małżeństwo dla Oli i Krzysztofa 

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Maksymiliana z okazji urodzin

Poniedziałek, 19 lipca

19:00- + Szymon Apanowicz zmarły w Polsce – syn z rodziną

Wtorek, 20 lipca-  bł. Czesława

19:00-++ Ryszard, Luis, Henryk, Irena i Maria                              

Środa, 21 lipca

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jerzego                                                               – mama i siostra

Czwartek, 22 lipca- św. Marii Magdaleny

19:00-+ Robert Pachulski

Piątek, 23 lipca- św. Brygidy patronki Europy

19:00- O siłę wytrwania w postanowieniu dla Waldemara                                                                   – rodzina

Sobota, 24 lipca- św. Kingi

18:00 – ++ Za zmarłych z rodziny Szymoniak, Zapała, Rębosz i Kasperski

18:00- M.W. + Łukasz Paliński                         – przyjaciele

Niedziela, 25 lipca- XVII niedziela zwykła

WSPOMNIENIE ŚW. KRZYSZTOFA PATRONA KIEROWCÓW

8: 30 – ++ Czesław, Wiesław i Anna

10: 30-+ Antonina Nutowicz (7 rocz)            – córka Alina                                    

12:30- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski, opiekę Matki Bożej i światło Ducha św. dla Jakuba, Krzysztofa i Crystal

19:00-+ Karol Szubartowski (51 rocz)

19:00- M.W. – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii Szubartowskiej z okazji 99 rocznicy urodzin

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

11 lipca, 2021

Am 7,12-15; Ef 1,3-14; Mk 6,7-13

Ref:  Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.

Do wielu Jezus powiedział: „Chodź za mną”. Usłyszał to wezwanie Lewi, wychodząc ze swojej komory celnej. Usłyszał też bogaty młodzieniec, który jednak nie potrafił zostawić swojego bogactwa. Czy my usłyszeliśmy wołanie Boga, by opuścić nieprawość i wędrować ku nowej ziemi i nowemu niebu? Zastanawiające jest to, że po tym, jak zlekceważono Jezusa w Nazarecie, On wysłał Apostołów w misję. Podwaja wysiłki zmierzające ku nawróceniu ludzi. Misja była niezwykle ważna, bo chodziło nie tylko o głoszenie usprawiedliwienia, które daje Jezus Chrystus, ale też o uwolnienie od nieczystej duchowości i o głoszenie nowego nieba i nowej ziemi. Rabbi Maharal opowiada następującą przypowieść: Był sobie zajazd z anielską obsługą. Gościom dostarczano codziennie do pokoi przepyszne jedzenie i wszystkie ich potrzeby były zaspokajane doskonale. Jednak mieszkańcy zajazdu wciąż chcieli więcej. Zaczęli okradać się na­wzajem i oszukiwać. Wybuchały między nimi bójki, aż w końcu wzniecili w zajeździe ogień. Byli jednak tak pochłonięci walką, że nie zauważyli nawet, jak zajazd stanął w płomieniach. Pewien podróżnik przechodził obok i zobaczył palący się zajazd. Chciał po­móc mieszkańcom i ostrzec ich, aby uciekali. Wbiegł do środka, otworzył drzwi do jednego z pokoi i zastygł w miejscu, zobaczywszy jednego z mieszkańców obrabowującego swego sąsiada. Otworzył kolejne drzwi i zobaczył, jak inny morduje swego kolegę. Chodził od pokoju do pokoju i widział gwałt, niemoralne stosunki, znieważane i bite dzieci, ludzi trujących siebie i innych śmiercionośnymi środkami. W końcu zdesperowany wykrzyknął: „Co się tu dzieje? Musi być jakiś właściciel tego zajazdu. Dlaczego nic z tym nie zrobi?”. W tym momencie wła­ściciel pojawił się przed nim i zachęcił go do wyjścia z płonącego budynku. Tak było z Lotem, gdy uciekał z Sodomy, z Abrahamem, gdy wychodził z Ur, tak było z Eliaszem. Podróżnikami teraz są apostołowie Jezusa, oni głoszą pożar świata i ratują, kogo się da. Zajazd jest metaforą tego świata. Bóg był stopniowo usuwany z tego świata, i tak jest dalej. Usuwa się Go z parlamentów, ze szkół, z umysłów i z rozmów. W konse­kwencji świat staje się zepsuty i podły, pełen ignorancji, czarów i bałwochwalstwa. Mnóstwo ludzi jest przekonanych, że nie ma żadnego Boga. Świat funkcjonuje w dwóch różnych porządkach. Jeśli świat jest sprawiedliwy, Bóg jest blisko niego. Świat kierowany przez Boga staje się ogrodem Eden. Jednak, kiedy świat nie jest sprawiedliwy, funkcjonuje w drugim porządku. Gdy świat jest pełen zła, źli wzniecają pożar, bo zło niszczy samo siebie. Sprawiedliwi muszą wyjść z niego, aby być blisko Boga. Kiedy świat płonie, może też być miejscem próby dla sprawiedliwych.

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

18 lipca, 2021

Jr 23,1-6; Ef 2,13-18; Mk 6,30-34

Ref:  Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że kapłan nie ma wakacji. Czy można mieć urlop od ratowania ludzkich dusz? Od pustki, spustoszenia, zagubienia, lęku, bezsensu życia, rozpaczy, oczekiwania nieszczęścia i wreszcie samopotępiania się?… Od tego wszystkiego ratuje człowieka pasterz serc, Jezus Chrystus. Jezus lituje się. Jego spojrzenie jest przede wszystkim pełne miłosierdzia dla człowieka. Ciężko mi się czyta słowa Jeremiasza zapowiadające sąd nad pasterzami, którzy rozpraszają trzodę oraz prowadzą do zguby. Dla swej samotności rozpędzają tych, którzy szukają Bożego zmiłowania. Widzę wtedy wiele moich win popełnionych w przeszłości. Co bowiem może uratować zagubionych ludzi, spustoszonych w sercu, odpędzanych i niepotrzebnych nikomu? Pasterzowanie, obecność i obdarowywanie miłością Boga. Sycenie się Jego słowami, potwierdzanie przebaczaniem win, leczenie ran modlitw. Z drugiej strony cóż bardziej jest poszukiwane na tym świecie, jeśli nie miłosierdzie Boga? Tysiące ludzi zapewne obserwowało łódź Jezusa i Apostołów, a potem zebrało się na brzegu, przy którym łódź się zatrzymała. W tej migracji tak wyraźnie dostrzegamy to, co w sobie ukrywamy: potrzebę miłosierdzia nad nami. Jezus zlitował się! Może nawet to, że na świecie jest tak wiele zła, świadczy o miłosierdziu Boga? On nie chce od razu okazywać swej sprawiedliwości. Jest cierpliwy i oczekujący! Jak wyglądają dzisiaj ludzie, gdy na nich patrzy Jezus? Bóg obdarza najpierw tym, czego człowiekowi najbardziej brakuje. Obdarza miłosierdziem i litością, gdy los jest niemiłosierny i bezlitosny, i gdy sami dla siebie takimi jesteśmy. Pomyśl, więc, czy nie jesteś dla siebie zbyt okrutny, zbyt wymagający, zbyt niemiłosierny, przesadnie sprawiedliwy? Nie bądź przesadnie sprawiedliwy i nie uważaj się za zbyt mądrego! Dlaczego miałbyś sobie sam zgotować zgubę? (Koh 7,16). Przesadnie sprawiedliwy, to znaczy okrutnie bezwzględny. Najbardziej jesteśmy godni politowania wtedy, gdy stajemy się bezlitośni dla siebie. Ukrywa się w tym zapewne pokusa wszechmocy, uzurpująca sobie władzę, by totalnie kontrolować swoje życie, zamiast je powierzać Bogu. Chcemy sami o sobie decydować i mieć nad sobą i innymi kontrolę. Odrzucamy w ten sposób odpowiedzialność za słabości i upadki, objawiając złość i gniew na siebie. Myślimy też o sobie źle i uczymy się tylko zło w sobie dostrzegać, za wszystko się obwiniając. Taka postawa rodzi nienawiść do siebie i w sumie jest pychą, która nie może się pogodzić z tym, że człowiek jest słaby. Zbyt krytycznie i zbyt bezwzględnie się oceniamy, bo mamy zbyt wyidealizowany obraz siebie. Dążymy do wydumanych ideałów, zapominając, że bez Boga nic nie możemy uczynić nawet dla siebie.

LEKTORZY

 10-11 lipca                          17-18 lipca

18:00-  B. Pajewski           M. Edgar 

8:30-    M. Sobczak           A. Rudzińska

10:30-  M. Sapielak          M. Iskra

12:30-  W. Potocka            W. Potocka

19:00-  L. Shelley              W. Grabowski  

Od I Niedzieli Wielkiego Postu w całej Diecezji

Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar we wszystkich parafiach na wspie­ranie działalności charytatywnej i admi­nistracyjnej diecezji. Kwota wyznaczona nam na rok 2021 wynosi $16,830 a zostało zebrane $7,055.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! 

ETAP 3 – NOWE RESTRYKCJE PROWINCJI ALBERTY

DECYZJE I ROZPORZĄDZENIA DIECEZJI CALGARY

Urząd miasta Calgary zadecydował, że w miejscach kultu nie ma obowiązku zakładania maski.

Drzwi wejściowe i wyjściowe nie muszą być już pilnowane.

Promowanie właściwej higieny rąk poprzez widoczne umieszczanie stacji dezynfekcji rąk w dogodnych i dostępnych miejscach.

Wszystkie ławki są dostępne do użytku zgromadzenia.

Ławki nie muszą być już dezynfekowane po każdej Mszy św. Dobrą praktyką jest jednak regularne czyszczenie i dezynfekowanie powierzchni o wysokim dotyku/współdzieleniu, takich jak: klamki do drzwi lub przełączniki światła, uchwyty toaletowe, baterie i krany.

Nie ma limitu obecności osób w kościele.

Parafie, które mają możliwość transmisji na żywo, są zachęcane do kontynuowania oprawy na żywo dla tych, którzy nie czują się komfortowo do przyjścia z powrotem na Mszę św.  

Wszystkie części mszy mogą być śpiewane, ale nie są wymagane.

Przyjmowanie Komunii świętej na język jest teraz dozwolone. Nie ma potrzeby do odrębnej linii komunii wyłącznie dla osób przyjmujących na język.  

Nie ma limitu wymaganej liczby członków chóru.

Nie ma limitu wymaganej liczby instrumentalistów/muzyków.  

Stypy pogrzebowe zostały wznowione 

Duchowni mogą podawać Komunię świętą chorym i odwiedzać domy. Odwiedzając szpital lub domy opieki, należy przestrzegać ich protokołów bezpieczeństwa i higieny pracy.

MSZE ŚWIĘTE PODCZAS WAKACJI…

Od lipca wchodzimy w czas wakacyjny i adoptujemy program wakacyjny. Nie będzie porannych Mszy w piątki i soboty. W pierwsze piątki i w pierwsze soboty też nie będzie całodniowej Adoracji.

BIURO PARAFIALNE PODCZAS WAKACJI Zawiadamiamy, że biuro podczas wakacji (lipiec i sierpień) będzie czynne dwa razy w tygodniu, we wtor­ki i środy od9: 00 do 13:00.

ZAPOWIEDŹ II SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA

Sakramentalny związek małżeństwa zamierzają zawrzeć w Polsce: Rajmund Miksa i Marlena Jędrzejewska


BIBLIOTEKA jest ponownie otwarta i zaprasza czytelników.  W miesiącach wakacyjnych (lipiec – sierpień) Biblioteka będzie nieczynna w sobotę po Mszy św. wieczornej. Godziny otwarcia w niedzielę pozostają bez zmiany – od 9:30 do 14:00. 

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W czwartek 24 czerwca odszedł do wieczności nasz parafianin ś.p. Łukasz Paliński w wieku 34 lat, pogrzeb odbył się w piątek 2 lipca w naszym kościele. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a zmarłego ś.p. Łukasza polecamy Miłosierdziu Bożemu.

We wtorek 22 czerwca odszedł do wieczności ś.p. Henryk Molga w wieku 67 lat. Pogrzeb odbył się w naszym kościele w poniedziałek 5 lipca. Rodzinie zmarłego Henryka składamy wyrazy współczucia, a zmarłego ś.p. Henryka polecamy Miłosierdziu Bożemu.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!…

KOMUNIKAT SPK KOŁA NR 18 W CALGARY.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło nr 18 w Calgary informuje, że zgodnie z „Kalendarzem SPK na  2021 rok”  zaprasza wszystkich członków w mundurach oraz Poczet Sztandarowy  na Mszę św. w dniu 11 lipca br.o godz. 12:30 pm w intencji wszystkich, którzy oddali swoje życie na Wołyniu (1943 r.)

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ IM. ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II na rok szkolny 2021/2022 rozpoczęły się 6 czerwca online.
Zapisy osobiste będą miały miejsce w sali parafialnej kościoła polskiego 29 sierpnia, w godzinach od 10:00 do 14:00. Formularze do pobrania dostępne są na stronie naszej szkoły: www.szkolapolskacalgary.com
Można je też wydrukować i wysłać pocztą wraz z załączoną opłatą na adres: Our Lady Queen of Peace Parish 2111 Uxbridge Dr NW
Calgary, AB T2N 3Z3
z dopiskiem – Polish School. Prosimy zwrócić uwagę na kwoty opłat, które uległy zmianom i wynoszą: 1dziecko-$500
2dzieci-$700, 3 dzieci (lub więcej) – $850

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW

We wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców w niedzielę 25 lipca odbędzie się poświęcenie pojazdów po Mszach św. Św. Krzysztof to największy orędownik podróżujących i kierowców. W dzień jego liturgicznego wspomnienia, polecamy modlitwę o dobrą i bezpieczną wakacyjną podróż.

Modlitwa o opiekę na drogę

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.

Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię, przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.

Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.

Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.

Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich.

Amen.

OFERTA PRACY PRZY RENOWACJACH Firma zajmująca się instalowaniem ścian w biurowcach poszukuje pracowników na cały etat lub pół etatu . Zainteresowanych proszę o kontakt Krzysiek – 403-472-7124.

PRACA Poszukuję pani mówiącej po polsku z doświadczeniem do opieki nad starszą panią. Kontakt 403-830-6071 (2x)

PRACA„Poszukuje pracownika z doswiadczeniem do instalacji podłóg (laminat, vinyl, hardwood). Prosze dzwonić / sms pod numer: 403-919-5355 Daniel” (3x)

PRACA Potrzebne są kobiety uczciwe i dobrze pracujące do sprzątania domów. W sprawie informacji o pracę proszę dzwonić 403-818-0859 i nagrać swoję imię i numer telefonu do oddzwonienia. (4x)