6 marca

6 marca

Sobota, 5 marca

18:00- Z podziękowaniem za udaną operację, prosząc o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla rodziny

18:00-++ Elżbieta, Helena, Bronisław (20 rocz), Stefan (35 rocz) i Marianna Surowiec (16 rocz), Krzysztof Szuba i zmarli z rodziny Skałka

18:00 (ks. Stefan) +Wiesława Młynarczyk w dzień pogrzebu w Polsce

Niedziela, 6 marca – I Niedziela Wielkiego Postu

8: 30- O Boże bł. i światło Ducha św. dla Łukasza z okazji 23 urodzin

10: 30- Za Ojczyznę Radio Maryja i TV Trwam

12:30- Za Parafian

19:00- O Boże bł.  dla Alana z okazji urodzin                                     – rodzice

Poniedziałek, 7 marca

19:00- ++ W intencji dusz czyśćcowych

19:00-+ Roman Miś (2 rocz) zmarły w Polsce

Wtorek, 8 marca

19:00 O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla żony z okazji urodzin                     – mąż z rodziną

19:00- ++ Maria i Mieczysław Bobka               – syn z rodziną

Środa, 9 marca

9:00- + Józef Różnicki                                                  – żona

19:00- ++ Stanisław i Wiktoria Kobylański i Zygmunt Branicki                        – Hania z rodziną

Czwartek, 10 marca

19:00- ++ Tadeusz, Eugenia i Bronisław Moliński

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Pawła z okazji urodzin

Piątek, 11 marca

9:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski w dniu urodzin dla Wandy Sujata                          

19:00- Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Pauliny z okazji 25 urodzin

Sobota, 12 marca

8:30- + Artur Englart zmarły tragicznie w USA i zmarli z rodziny

18:00-+ Zbigniew Łabinowicz                                  – rodzina

18:00-+ Władysława Siwiec (1 rocz) – córka Grażyna z rodziną

Niedziela, 13 marca- II Niedziela Wielkiego Postu

8: 30- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Roberta z okazji urodzin i dary Ducha św. dla rodziny

10: 30- W intencji dzieci chrzestnych, o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. – Magda i Sebastian

12:30- Za zmarłych przyjaciół: ++ Władysław Wyglądała, Jan Gierach, Stanisław Maguder, Jan Doskocz i Janina Bodzak                                                           – rodz. Markiewicz

19:00- O miłosierdzie Boże i łaskę wytrwania w cierpieniu dla Andrzeja Latosiewicz

19:00- + Janina Krysiak (11 rocz)                      – syn z rodziną

         I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Pwt 26,4-10; Rz 10,8-13; Łk 4,1-13

   Refren: Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu.

Wiadomym jest, że aby przeżyć, trzeba jeść. Znane powiedzenie „nie po to człowiek żyje, by jeść, lecz po to je, by żyć” można odnieść zarówno do pokarmu w znaczeniu codziennym, zwykłym, jak i do pokarmu duchowego. W obu przypadkach pokarm jest warunkiem życia. W pierwszym – życia cielesnego, w drugim – życia wiecznego, które jest nam dane przez Tego, który złożył Siebie w ofierze za nas wszystkich. Ale nie o chlebie i innych wiktuałach dzisiaj. Wstęp dotyczy zupełnie innego wymiaru – wymiaru naszego powołania, naszej służby i naszego życia duchowego. Przypatrzmy się powołaniu naszemu, tej drodze do Boga i świętości, przypatrzmy naszej wierze i naszemu życiu, naszej służbie i chęci służby. Niejeden – niejedna z nas odczuwa głód, właśnie ten z wyższego wymiaru, głód duchowy. Krótko mówiąc, chciałoby się służyć Bogu, ale warunki, okoliczności nie pozwalają. W tym miejscu można by zacytować całe dzisiejsze czytanie, ale przecież je usłyszymy, więc przypomnę tylko główne przesłanie św. Pawła „Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. A jest to słowo wiary, którą głosimy. Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie.” (Rz 10,8-9). To właśnie cel naszego życia, a Słowo, o którym mowa, jest Słowem ponadczasowym, skierowanym do nas wszystkich, do tych, którzy byli, którzy są i którzy będą. Święty Paweł przypomina nam, że „każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony.” (Rz 10,13). Wszakże musimy pamiętać, iż na swojej drodze niejednokrotnie natknąć możemy się na tych, którzy będą próbowali nas odwieść od wybranego kierunku, obiecując nam zaszczyty, władzę, bogactwa, bylebyśmy przystali do nich, do tych, którzy za nic mają Boga, wiarę, życie wieczne. To zagrożenie, z którym spotkać się możemy w każdym czasie, w każdym miejscu. Czasami stwarzać je będą ludzie obcy, czasami znajomi, bliscy, czasami sytuacje, oferty, a nawet nasze własne myśli, ale zdawać sobie powinniśmy sprawę z tego, że zawsze w tle stoi szatan, którego jedynym zadaniem jest odwieść nas od Boga. Słowami „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje.” (Łk 4,6-7) próbował skusić Jezusa, ale i my możemy usłyszeć podobne słowa. Nie dajmy się zwieść! Pokochajmy jeszcze bardziej Boga, Jego Słowa i nie odcinajmy ręki, która nas karmi.

Maryjo, Boża Rodzicielko, Matko nasza, uproś nam możność uczestniczenia w radości życia wiecznego, ofiarowaną nam przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Twego Syna, Jezusa Chrystusa. Piotr Blachowski

                 Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczyna się  akcja zbierania ofiar na  działalność chary­tatywną i admi­nistrację diecezji. Kwota wyzna­czona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00, (a więc jest wyższa niż w ubiegłym roku).Na dzień dziesiejszy zostało zebrane $260.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

LEKTORZY

    5-6 marca

18:00- J. Bogusławski, A. Wojciechowska

   8:30- S. Zacharia

  10:30- S. Salome

  12:30- A. Wiśniewski, O. Zyro

19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowska

 DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.  Dziękujemy wszystkim biorącym udział, za modlitwę i pamięć o naszych BOHATERACH NARODOWYCH.

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU W naszym kościele spowiedź codziennie, przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii.

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej (dla dorosłych) będą sprawowane w każdy piątek, o 18:30. Poszczególne grupy i organizacje mogą zgłaszać się do prowadzenia tego nabożeństwa. Należy przygotować rozważania „mieszczące się” w formacie 30 minut.

12 marca                              – Rycerze Kolumba

18 marca                              – Mateusz Sobczak i Sr. Zacharia

25 marca                              – Rodzina Radia Maryja

Poszukujemy prowadzących  na 1 i 8 kwietnia

Dla dzieci Droga Krzyżowa w środy o godz. 18:30.

GORZKIE ŻALE – tradycyjne polskie nabożeństwo pasyjne, z historią liczącą ponad 300 lat, odprawiane jest w niedziele o godz. 18:30. W ten sposób nie ma potrzeby dwukrotnego przyjazdu do kościoła w niedzielę, bo można zostać na Mszę św. o godz. 19:00.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE A.D. 2022

Po Bożym Narodzeniu, zaczęliśmy myśleć o Wielkim Poście… Na rekolekcje wielkopostne miał do nas przybyć ks. prof. Henryk Sławiński z Krakowa. Tymczasem „sytuacja Covid’ova” była niepewna, zatem przełożyliśmy te plany na Wielki Post 2023. Bezpieczniej było mysleć o kimś „lokalnym”, i o. Jacek Cydzik CSsR przyjął zaproszenie. Rekolekcje odbędą się od piątku do poniedziałku, 25-28 marca. Należy te daty wpisać sobie w kalendarz rodzinny.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY…

W poniedziałek, 28 lutego, zmarł niespodzie­wanie Alex Pajda w wieku 18 lat…. Był znany i aktywny w Polskiej Szkole. Ta niespodziewana śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi, a zwłaszcza naszą młodzieżą. Różaniec w Country Hills Crematorium w niedzielę o 15:00. Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek, 7 marca, o godz. 11:00.

W niedzielę, 27 lutego, zmarł nasz wieloletni parafianin ś.p. Edward Samek, lat 95. Modlitwy pogrzebowe w Crowfoot Chapel, w poniedziałek o godz. 17:30.  Msza św. pogrze­bowa odpra­wiona będzie w naszym kościele 8 marca o godzinie 11:00. Rodzinom składamy wyrazy współczucia, a naszych Zmarłych polecamy Miło­sierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!…

ORYGINAŁ A DUPLIKATY/PRZERÓBKI

                Ksiądz Paweł zauważył w naszym kościele tendencje do „dokładania” dodatkowych modlitw do tradycyjnych nabożeństw. Dlatego chcemy powrócić „do korzeni” i do oryginalnego zamysłu.

– RÓŻANIEC, poszczególne „dziesiątki”,  kończą się doksologią „Chwała Ojcu, i Synowi i Duchowi Świętemu, jak BYŁA na początku, teraz, i zawsze i na wieki wieków. Amen.” Nic więcej nie dodajemy! Wyjątek: „różaniec wynagradzający” Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny w pierwszą sobotę miesiąca:  na życzenie Matki Bożej można dodać modlitwę: „O Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami…..”

– KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, tutaj na zakończenie mówimy: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy…..”     ale nie po różańcu…

– WIECZNY ODPOCZYNEK…. Tę modlitwę dodajemy wówczas, gdy modlimy się w intencji naszych zmarłych, a nie kiedykolwiek, jako „ozdobnik”…

Dziękujemy za współpracę w tym względzie, już jest DUŻO LEPIEJ odnośnie poprawnego tekstu modlitwy „Zdrowaś Maryjo…”

RADA PARAFIALNA ma swoje spotkanie w czwartek 10 marca, bezpośrednio po Mszy św. Z Polski powrócił już Aleks Gurgul, zatem omówimy również stan przygotowań do pikniku i p. Gurgul będzie koordynował dalsze przygotowania.

ODNOWA W DUCHU ŚW.

W naszej parafii trwa kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Uczestnicy ostatniego semi­narium w październiku, ciągle doznają w swoim życiu owoców Ducha Świętego. Nasza wspólnota zawiązała się z potrzeby budowania bliższej relacji z Jezusem Chrystusem, który pragnie odnowić nasze życie. Wieczory uwielbienia odbywają się w każdą środę po wieczornej Mszy św. i cieszą się dużym zainteresowaniem. Po uwielbieniu głoszone są ciekawe nauki oraz świadectwa osób z naszej parafii. Uwielbienie i nauki są otwarte dla wszystkich Parafian bez potrzeby zapisania się. Seminarium natomiast jest dodatkowym elementem i wymaga wcześniej rejestracji. Po więcej informacji,  prosimy o kontakt z Magdaleną Kaczan tel 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca.

Plan Seminarium:

9 marca –   Tydzień 3 – Nowe Życie

16 marca – Tydzień 4 – Przyjmujemy Boży Dar

23 marca – Tydzień 5 – Odnowiony w Duchu Świętym

30 marca – Tydzień 6 – Wzrost w Duchu Świętym

6 kwietnia – Tydzień 7 –Nasze Przeobrażenie w   Chrystusa

POMOC HUMANITARNA

Jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w Ukrainie. Wiele osób pyta: jak mogę pomóc?. Z pewnością modlitwa i post w intencji pokoju są ważnymi narzędziami, ale można też pomóc finansowo. W niedzielę 6-go marca po każdej Mszy św.  (Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary) harcerstwo będzie zbierać datki na poparcie trzech organizacji humanitarnych, które udzielają pomocy uchodźcom w Polsce i na Ukrainie.  Więcej informacji można znaleźć na stronach:

https://www.caritas.org/ukraine-appeal-22/
https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/
https://globalmedic.ca/ukraine-conflict-response-2022/
Prosimy o wsparcie – najmniejsza nawet kwota od każdego z nas – pomoże. 

Z harcerskim pozdrowieniem,  Agnieszka Olechno phm. Hufcowa  Hufca Mlody Bor, District Commissioner – Polish Girl Scouts, Alberta hufcowa@mlodybor.zhpkanada.org Tel. 403.651.0707

W KOLEJNE TYGODNIE WIELKIEGO POSTU pomoc finansową można też składać bezpośrednio przez naszą Parafię. Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii jest żywo zaangażowane w pomoc uchodźcom. Otwo­rzyliśmy nasz budynek semianaryjny w Poznaniu i dom formacyjny w Mórkowie k. Leszna dla wielu dziesiątek uchodźców. Nasi Księża pracują w kilku ośrodkach w Ukrainie. Ekonom Generalny otworzył specjalne konta bankowe dla różnych walut. Informacja nt. wpłaty w dolarach kanadyjskich – poniżej.

RÓWNIEŻ DOM POLSKI W CALGARY włącza się w

AKCJĘ POMOCY UKRAINIE. Pracownicy Domu Polskiego organizują obiad, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na pomoc Ukrainie. Zapraszamy w niedzielę 13 marca na godzinę 15:00. Bilety w cenie $35 dorośli i $25 dzieci do lat 12, dostępne są w Domu Polskim, w polskich sklepach, oraz w Sali Parafialnej w niedzielę 6 marca, po dziennych Mszach Świętych. Prosimy wykupić bilety w przedsprzedaży, abyśmy mogli przygotować odpowiednią ilość posiłków.

5 TOM „DZIEJE POLSKI” Ukazał się 5 tom „Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Wydawnictwo Biały Kruk. Ktokolwiek jest zainteresowny kupnem 5 tomu, proszę o zgłoszenie się w bibliotece lub telefonicznie do Anny: 403-918-3699

Począwszy od 2 marca  (Środa Popielcowa) do 10 kwietnia  (Niedziela Palmowa) katolicy diecezji będą się modlić przed kliniką aborcyjną 2431 – 5th Ave N.W. Zapraszamy Polonię Calgary do czynnego udziału w obronie dziecka nienarodzonego o każdej porze dnia, przez te 40 dni. Rejestracje chętnych przyjmuje E. Gawor, tel. Tel. (403)251-5545, 403-975-4653 lub e-mail; eugeniuszgawor@gmail.com. Można też skorzystać ze strony internetowej; www.40daysforlife.com/calgary lub na facebook, aby sie więcej na ten temat dowiedziec.

JAK POGŁĘBIĆ WIEDZĘ na temat  FINANSÓW OSOBISTYCH? Jeśli jesteś zainteresowany,               oferujemy gamę tematów. Wejdź na link albo zadzwoń do Małgorzaty Kania pod numer 403-829-6745 https://app.greenrope.com/c1.pl?6d5de8f8a4cba0617b67b 791ab2540c32a12b70aa6a9c913.

ZATRUDNIMY KOBIETY DO SPRZĄTANIA DOMÓW. Full time lub part time. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić  pod numer 403-402-8293. (5x)

MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA Nowe, jednosypial­niowe, niezależne mieszkanie do wynajęcia od marca albo kwietnia. Mieszkanie jest sytuowane w niższej części duplexu, w spokojnej dzielnicy Walden (południowy wschód). Wynajem $850.00plus opłaty. Szukam spokojnej, niepalącej osoby. Prosimy o kontakt przez email. bergamont4@outlook.com   (1x) 

POTRZEBNA OSOBA DO OPIEKI I TOWARZYSTWA dla wesołej starszej pani z utratą pamięci w Edgemont, NW. Godziny od 10am-3 pm, 3-5 dni w tygodniu- dni do uzgodnienia. $17/na godzinę na początek. Obowiązki obejmują: chodzenie na codzienne spacery i inne zajęcia, gotowanie/ przygotowanie prostych posiłków,  pomoc w higienie osobistej. Kontakt: Natalia 403-383-2932. „

PRACA: Potrzebne są kobiety do sprzątania domów. W sprawie pracy proszę dzwonić: 403-663-9886. Proszę się nagrać i zostawić swoje dane, żeby można było oddzwonić. (9x)

NOWE FORMY PASZPORTOWE

Informujemy, że 27 marca 2022r. wejdzie w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych, której wynikiem będzie zmiana oraz wdrożenie we wszystkich organach paszportowych w kraju i za granicą, (czyli także w urzędach konsularnych) nowego systemu informatycznego. W związku z tym w okresie przygotowawczym w dniach 22-27 marca nie będzie możliwości składania wniosków o paszporty biometryczne (5-cio i 10-cio letnie). W tym okresie nie będzie także możliwy odbiór paszportów biometrycznych. Jednocześnie informujemy, że w wyjątkowych sytuacjach pozostanie możliwość uzyskania paszportu tymczasowego (np. w przypadku kradzieży/zagubienia dokumentów i konieczności powrotu do kraju stałego zamieszkania). W razie konieczności ustalenia wizyty paszportowej prosimy o kontaktowanie się z właściwym urzędem konsularnym.

Konsul Honorowy Zygmunt Potocki, 1 marca 2022.