15 maja

15 maja

Sobota, 14 maja- św. Macieja Apostoła

18:00- ++ Jan, Bronisława i Krzysztof

18:00- Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo z okazji 10 rocz. sakramentu małżeństwa Wioletty i Wojciecha oraz z okazji 6 urodzin Jakuba

Niedziela, 15 maja- V niedziela Wielkanocna

8:30-++ Bolesław i Zofia                                              – córka

10: 30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30- (Ks. Stefan) + Aleksander Pajda     – rodzice i rodzeństwo

12:30- W 78 rocz. bitwy pod Monte Cassino i w rocznicę. śmierci Generała Andersa

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Tomasza z okazji urodzin

Poniedziałek, 16 maja

19:00-++ Maria, Jan, Edward, Józef, Adam, Stanisław i zmarli krewni oraz dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- O światło Ducha św. i łaski Boże dla Johny’ego z okazji 19 urodzin

Wtorek, 17 maja

19:00- ++ Margaret i John Best

19:00- ++ Za zmarłych z rodziny Borzęckich i Laskowskich

Środa, 18 maja

19:00- + Zuzanna Kurzydło                                  – Sr. Daria

19:00- M.W. + Iwona Gadomski (3 rocz)

19:00- O zdrowie i opiekę Bożą dla Stanisławy Duszczyk – Jadwiga

Czwartek, 19 maja

19:00- + Adam Łyszyk (1 rocz)             – szwagierka z rodziną

19:00- ++ Kazimierz Mazur, zmarli rodzice i jego bracia oraz dusze w czyśćcu cierpiące                             – A. Mazur

Piątek, 20 maja

9:00-+ Zdzisław Mazur (9 rocz)                                   – żona

19:00- O zdrowie i Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Anny Pieczara

Sobota, 21 maja

8: 30- ++ Maria i Aleksy Klecha i Stanisław Surowiec

18:00- + Stanisława Łakomska (14 rocz)

18:00- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Moniki Mucha, Tomasza i Szczepana Surowiec    – mama

Niedziela, 22 maja- VI niedziela Wielkanocna

8:30-+ Janina Bodzak (1 rocz)

10:30- + Maria Samek (20 rocz) i Jan Samek – córka i mąż                            

12:30-+ Irena Milada- Arkuszyńska zmarła w Polsce

14:00- I Komunia Św.

19:00- + Stanisław Kulikowski                                  – rodzina

          V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Dz 14,21b-27;Ap 21,1-5a; J 13,31-33a.34-35

Ref: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.

I otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły. I rzekł Zasiadający na tronie: ”Oto czynię wszystko nowe”. Proroctwo, zapowiedź czegoś, co Jan w widzeniu już oglądał: I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły. Takie jest odwieczne oczekiwanie ludzi wszystkich czasów. I cały wysiłek wszystkich pokoleń zmierza w tym kierunku: zbudować świat lepszy, bezpieczniejszy, piękniejszy. Życie uczynić łatwiejszym, choroby opanować, starość złagodzić, śmierć uczynić bezbolesną. Trzeba przyznać, że ludzie zbiorowym trudem dokonali wiele. Przestaliśmy się bać cholery i piorunów, potrafimy przewidzieć burze i huragany, przestrzeń nie dzieli. Sięgamy po coraz więcej w różnych dziedzinach życia. Właściwie wszystko wydaje się możliwe. Może prawie wszystko. Człowiek osiągnął wiele. Równocześnie wiele stracił. Każdy sukces cywilizacyjny przyniósł nowe zagrożenia. Dla przykładu: leki zmniejszają naturalną odporność. Samochody zatruwając środowisko, niszczą też warstwę ozonową. Nowoczesne techniki stają się środkami uśmiercania. Telefony są przysłowiową smyczą wiążącą człowieka. A wszystko narzuca takie tempo życia i takie zagęszczenie ludzi na małych przestrzeniach, że wzajemna agresja narasta do niespotykanych dotychczas rozmiarów. I nie wiadomo, czy cierpienia fizycznego jest mniej, czy więcej niż kiedyś. Równocześnie nasilają się kontrasty społeczne: zamożności, wykształcenia, dostępu do lecznictwa, do dóbr kultury. To zaś powoduje wewnętrzne, psychiczne cierpienia. Nasila się społeczna izolacja. W efekcie wielu ludzi dramatycznie przeżywa samotność wśród tłumu. Właściwie wszystko wydaje się możliwe – każdy znany i każdy nowy rodzaj cierpienia także. Czy zatem fałszywe i zwodnicze jest proroctwo o nowej ziemi i nowym niebie, gdzie bólu i łez, i płaczu nie będzie? Nie, Bóg nas nie zwodzi. Ale obiecując – nakazuje. Niebo nowe i ziemia nowa – a równocześnie przykazanie nowe! Odczytaliśmy je dziś jeszcze raz z kart Ewangelii: Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nie może być mowy o niebie nowym i ziemi nowej, jeśli zasady naszego życia pozostaną stare: ”oko za oko, ząb za ząb” lub ”bliźniego będziesz miłował, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził”. Więcej mamy takich niechlubnych zasad, których z Ewangelią pogodzić nie można. A najgorsza ta, która własny interes stawia jako zasadę naczelną, bez oglądania się na oceny moralne. Póki nie zaczniemy jako ludzkość, jako społeczeństwo, jako sąsiedzi, jako rodziny, jako osoby starać się postępować wedle przykazania nowego, póty nie zaznamy spokoju, a wszelkie cywilizacyjne udogodnienia będą się obracały przeciwko nam.
A ostateczny rozrachunek? Ten w wieczności? Odpowiedź wydaje się naturalna:, jeśli ktoś nie stara się żyć w zgodzie z przykazaniem nowym teraz, na ziemi, czy będzie potrafił przyjąć od Boga dar nieba nowego i ziemi nowej? Warto, nie oglądając się na nic, Ewangelię Jezusa uczynić i osobistym, i społecznym kodeksem życia. Warto – na dziś i na całą wieczność. Dla chrześcijanina jest to bezwzględna powinność. ks. Tomasz Horak

LEKTORZY

  14-15  maja

18:00- M. Edgar, M. Iskra

  8:30- R. Przybylski, M. Sobczak

  10:30- Z. Topor, D. Topor

   12:30- A. Gurgul, O. Zyro

   19:00- R. Kohnke, S. Zacharia

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpoczęła się akcja zbierania ofiar na działalność chary­tatywną i admi­nistrację diecezji. Kwota wyzna­czona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00. Na dzień dziesiejszy zostało zebrane $8,739.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

STUDIUM BIBLIJNE

Jesienią 2019 roku, ks. Proboszcz rozpoczął cykl spotkań biblijnych. Niestety, Covid-19 po­łożył kres tym spot­kaniom. Obecnie, gdy jest możliwość, zaprasza­my ponownie do udziału w  osobistym pozna­waniu Pisma Świętego. Nasze kursy biblijne przybliżają Słowo Boże. Spotkania w soboty bez­pośrednio po Mszy św. wieczornej, prowadzi doktor biblistyki, ks. Paweł Melczewski, T.Chr.

BANKIET  JUBILEUSZOWY Z OKAZJI ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH.

Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary

Calgary, 28 maja Anno Domini 2022

Uroczysta Msza św. godz. 18:00

Bankiet Jubileuszowy godz. 19:30

Bilety można zakupić w sali parafialnej w niedziele po każdej Mszy św.

Informacja i rezerwacja; Krystyna tel: 403-681-9427 SERDECZNIE ZAPRASZAMY – Rada Parafialna 

PIEROGI KONTYNUACJA

Sprawna grupa pań i panów, którzy przyczynili się do dalszej akcji robienia pierogów na piknik. Serdeczne Bóg zapłać za ich wysiłek!

GRUPA MODLITEWNA

Zmartwychwstały Chrystus pragnie nam dać Nowe Życie – życie pełne pokoju, radości, zgody, cierpliwości i miłości. Jeżeli właśnie tego szukasz, a nie wiesz jak tam dojść, zapraszamy na spotkania wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Środy godz. 20: 00. uwielbienie Pana, śpiew, nauka, wspólnota. Pozwól, aby Duch Święty odmienił Twoje życie – tak jak to On robi najlepiej….  Więcej informacji: Magdalena Kaczan 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca  Nie ma potrzeby rejestracji na te spotkanie, wstęp „wolny”, każdy może przyjść i spróbować, czy ta forma modlitwy osobiście mu odpowiada…. 

RELIKWIE ŚW. DOMINIKA, Patrona ministrantów wystawione w pierwszy czwartek miesiąca.

 Św. Dominik Savio żył w połowie XIX wieku we Włoszech. Jako pięciolatek służył już do Mszy św., a pierwszą Komunię św. przyjął w wieku 7 lat. Wtedy też zapisał swoje postanowienia: będę się często spowiadał i przystępował do Komunii Świętej, będę święcił dzień święty, moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja, raczej umrę, niż zgrzeszę. Kiedy miał 12 lat spotkał św. Jana Bosco. To właśnie jemu powiedział: „Czuję potrzebę i pragnienie, aby zostać świętym. Nie myślałem nigdy, że jest to takie łatwe. Muszę zostać świętym”. W odpowiedzi usłyszał, że aby być świętym, powinien być wesoły, dobrze wypełniać swoje obowiązki szkolne, przeżywać właściwie sakramenty i nigdy nie zapominać o zabawie z rówieśnikami. Papież Pius XI kanonizując św. Dominika nazwał go „małym świętym” i „gigantem ducha”. Św. Dominik Savio jest patronem kobiet spodziewających się dziecka, małżonków starających się o potomstwo i ministrantów.

GALERIA PROBOSZCZÓW W NASZEJ PARAFII

FUNDACJA BRATA ALBERTA

Po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią jest szansa na powrót do naszych comiesięcznych zbiórek w sali parafialnej. Członkowie Zarządu Fundacji Brata Alberta w Calgary będą dyżurować dzisiaj w  niedziele, po wszystkich dziennych Mszach św. Przypominamy, że wszystkie zebrane pieniądze są przekazywane do ośrodków w Polsce, które opiekują się dziećmi z rodzin ubogich i zagrożonych, domowi dziecka i domowi samotnej matki. Szczegółowe informacje na temat naszej Fundacji można znaleźć na stronie www.bacalgary.ca lub w czasie zbiórki przy naszym stoliku w sali parafialnej. Pragniemy podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy przesłali czeki i przekazali pieniądze w czasie, kiedy nie mogliśmy organizować naszych zbiórek. Jesteście wspaniali dzieląc się w tak trudnych czasach z tymi, którzy potrzebują pomocy. Można również przesyłać dotacje pocztą na nasz adres: Relief Foundation for Poland PO Box 21015 Dominion PO Calgary, AB, T2P 4H5 Na czekach prosimy wpisywać angielską nazwę Fundacji: Relief Foundation For Poland.

Zarząd Fundacji Brata Alberta Calgary zawiadamia również, że walne zebranie naszej organizacji odbędzie się 20 maja 2022 w Domu Polskim w Sali Varsovia o godzinie 19:00.

RYCERZE KOLUMBA

Zapraszamy wszystkich Rycerzy Kolumba na zebranie wyborcze w środę 18 maja o godzinie 20.00 w sali parafialnej.– Wielki Rycerz Jan Owoc.

PRACA Poszukujemy monterów ścian komercyjnych / biurowych/ partition walls w Calgary downtown i okolicach z doświadczeniem pracy na budowie. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne stawki i przyjemna atmosferę w pracy. Zainteresowanych proszę o telefon: 403-472-7124.

PRACA Szukam energicznej pani z doświadczeniem w sprzątaniu domów dwa razy w tygodniu (srody i piątki). Wymagany własny samochód i język angielski na poziomie komunikatywnym. Tel 587-892-6370 (3x)

PRACA Poszukuję Panie do sprzątania domów. Zainteresowane osoby proszę dzwonić pod numer tel: 403-247-1251, 403-714-0066 (5x)

Pogrążona w żalu żona, dzieci i rodzina informuje, że w niedzielę 1 maja odszedł do wieczności, ś.p. Mariusz Krasowski w wieku 61 lat. Pogrzeb ś.p. Mariusza odbędzie się w naszym kościele. Szczegóły i datę podamy prawdopodobnie w następnym biuletynie, dlatego, że sprawa jest w toku załatwiania Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Mariusza polecamy Miło­sierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

 Czcigodni Księża i Szanowni Państwo,

              Organizacjia Rycerstwo Niepolalanej pragnie po raz kolejny serdecznie zaprosić Czcigodnych Kapłanów jak również całą Polonię na Koncert Charytatywny ku czci św. Jana Pawła II. Tegoroczny Koncert pt. „Czas próby polskich sumień trwa. Musicie być mocni w wierze”, odbędzie się w dzisiejszą niedzielę, o godzinie 15:30 w Domu Polskim w Calgary.

               Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej będzie przedstawione nauczanie Jana Pawła II dotyczące Sumienia, oraz recytowana będzie poezja ks. Jana Twardowskiego o tej samej tematyce.  W części drugiej młodzież i dzieci z „Rycerstwa Niepokalanej” przedstawi inscenizację teatralną o sumieniu ks. Mieczysława Malińskiego „Jest taki kwiat”.  Koncert będzie ubogacony utworami na skrzypce wykonanymi przez Pana Krzysztofa Sokulskiego oraz pieknymi tańcami  Zespołów  Polonijnych: „Młodzi Duchem”, “Gaiczek”, “Krakusy”, “Mazovia” oraz “Polanie”. Serdecznie zapraszamy, aby spędzić niedzielne popołudnie 15 maja razem z nami. Cały dochód z Koncertu Charytatywnego zostanie przekazany na wsparcie osób dotkniętych wojną w Ukrainie szczegolnie dzieci, kobiet, osób chorych i strszych  W celu uzyskania pokwitowania do INCOME TAX Ofiarodawcy  mogą wystawić czek na: KNIGHTS OF THE IMMACULATA ASSOCIATION – z dopiskiem: Koncert Charytatywny, lub złożyć swoja ofiarę w podpisanej kopercie ze swoim adresem. Niech Dobry Bóg, wynagrodzi hojność serc, a Matka Najświętsza otacza  najlepszą opieką.  Z prośbą o wsparcie oraz z wyrazami wdzięczności za dotychczasowe wsparcie, 

Siostra Zacharia, OP, Siostra Salome, OP, Anna Kamieniak, Skarbnik Rycerstwa Niepokalanej

PRZYGOTOWANIA DO PIKNIKU trwają. Całość koordynuje Aleks Gurgul i do niego należy się zwracać. Preferuje on kontakt „mailowy”, bo jest wówczas ślad korespondencji: galeks@shaw.ca Jest możliwość wynajęcia stolików dla Vendors.

PAPIESKA INTENCJA MODLITEWNA NA MAJ 2022 ROKU. Mówiąc o rodzinie, chciałbym najpierw zwrócić się do młodych ludzi.

Kiedy myślę o wzorze, z którym wy, młodzi, możecie się identyfikować, zawsze przychodzi mi na myśl nasza Matka, Maryja. Jej odwaga, umiejętność słuchania i oddanie służbie. Była odważna i zdecydowana powiedzieć Panu „tak”. Wy, młodzi ludzie, którzy chcecie budować coś nowego, lepszy świat, bierzcie z niej przykład, podejmijcie ryzyko. Nie zapominajcie, że aby naśladować Maryję, trzeba rozeznać i odkryć, do czego Jezus was wzywa, a nie to, co myślicie, że możecie zrobić. W tym rozeznawaniu bardzo pomaga wsłuchiwanie się w słowa dziadków. W tych słowach dziadków znajdziecie mądrość, która pozwoli wam wyjść poza problemy chwili. Przedstawią one przegląd waszych niepokojów. Módlmy się, siostry i bracia, aby młodzi ludzie, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi styl słuchania, głębię rozeznania, odwagę wiary i oddanie służbie.  

 UWAGA OSOBY ZAMIERZAJĄCE ZAWRZEĆ SAKRAMENTALNY ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI!

The Marriage Preparation Weekend is led by non-judgmental, professional facilitators who are well versed in their areas of expertise. The program is grounded in Catholic values and is open to couples of all faiths and cultural backgrounds. To register, couples need to contact Sr. Mariflor 403-218-5521 UPCOMING MARRIAGE PREPARATION WEEKENDS Locations will be posted as they are confirmed. If you have any questions, please contact Stephen Robinson at stephen.robinson@cfs-ab.org or587.896.289