9 października

9 października

Sobota, 8 października

18:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Sabiny i Paul Grodde z okazji 20 rocz. sakr. małżeństwa

18:00– ++  Z rodziny Machula, Kozieł i Januszewski

Niedziela, 9 października XXVIII Niedz. zwykła

8:30-++ Józef, Józefa i Henryk, dusze w czyśćcu cierpiące

10:30– O Boże błogosławieństwo dla Michała z okazji urodzin             – tata i babcia

12:30-++ Józef i Cecylia Żelazowski       – córka z rodziną

19:00-++ Eugenia(Anna) i Cezary Surwiło (8rocz)  – Teresa

Poniedziałek, 10 października – Dzień Dziękczynienia

19:00-+ Tadeusz  Borowiec

19:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Ameli Potopow z okazji 3 urodzin

Wtorek, 11 października

19:00-+ Teresa Ebel (2 rocz)

19:00– ++ Tadeusz i Teresa Żuczek, Marcelina i Franciszek Martowski oraz zmarli z rodzin

Środa, 12 października

19:00– O Boże błog. dla członków Grupy Różańcowej

19:00-+ Wanda Iwanicka                                           – rodzina

Czwartek, 13 października

19:00-++ Jadwiga i Józef Falkowscy                            – córka

19:00– ++ Zbigniew Luzar (1 rocz), Salomea i Aleksander Luzar oraz Stefania Białorucka

Piątek, 14 października

9:00– Dziękczynno-błagalna i o dalsze łaski oraz opiekę Matki Bożej dla Marioli i Jakuba Streżyńskich z okazji 41 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Alexandra z okazji 18 urodzin

Sobota, 15 października- św Teresy od Jezusa (z Avilla)

8:30– ++ Jadwiga i Kazimierz Machula oraz dusze w czyśćcu cierpiące

18:00-(Ks. Stefan) Z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej w intencji Panu Bogu wiadomej  

18:00-++ Jadwiga i Jagoda Tłustochowicz i zmarli z rodzin Tłustochowicz, Mazur i Sobek

18:00– ++ Maria i Władysław Kapel

Niedziela, 16 października XXIX Niedziela zwykła – rocz. wyboru Kard. Wojtyły na Papieża

8:30-+ Grażyna Lisińska                                               – córka

10:30-++ Jadwiga Wojnowska i Helena Pawlikowska

12:30-++ Helena (14 rocz), Bronisław i Elżbieta Skałka oraz Marianna, Stefan (36 rocz) i Stanisław

19:00-O Boże błogosławieństwo dla Alexandra z okazji 18 urodzin i dla Marty z okazji urodzin   – babcia i dziadek

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

2 Krl 5,14-17;2 Tm 2,8-13; Łk 17,11-19

Ref: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Wśród słów, które mają coraz mniej miejsca w naszym codziennym życiu, jest krótkie „dziękuję”, które jednoznacznie kojarzy się z wdzięcznością. Często słyszymy słowa, że wdzięczność mobilizuje, że jest potrzebą człowieka. Ale, sami wiemy z własnego życia, że często słowo „dziękuję” nie chce nam przejść przez gardło. Być może zatracamy w sobie naturalny odruch na otrzymane dobro? Wtedy stajemy się podobni do dziewięciu trędowatych z dzisiejszej Ewangelii. A w naszych uszach brzmią wtedy Chrystusowe słowa, które zostały wypowiedziane o potrzebie wdzięczności: „Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?»”.  Poczucie wdzięczność to nie tylko przejaw dobrych manier, ale postawa, która jest miernikiem wielkości człowieka, jego bezinteresowności i szlachetności. Człowiek wdzięczny to ten, który dostrzega, że nie wszystko zawdzięcza sobie samemu, że jest częścią społeczności, której niemal wszystko zawdzięcza, w jakiś sposób powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest dłużnikiem innych, że powinien za wszystko być wdzięczny. I z tego rodzi się poczucie szczęścia. Kiedy patrzymy na uzdrowionych w dzisiejszej Ewangelii, to możemy w nich odkryć także motywy naszego postępowania. Samarytanin – cudzoziemiec jako jedyny docenił łaskawość Boga, Jego obdarowanie i miłość. Pozostałych dziewięciu – nie dostrzegło obdarowania i skupiło się tylko na fakcie odzyskania zdrowia, jak małe dziecko na otrzymanym prezencie. Uzdrowieni z trądu zachowali się jak wielu takich, którzy nie potrafią być wdzięczni innym, gdyż są chciwymi egoistami i sądzą, że wszystko im się należy za darmo. Co znajduje się u podstaw naszej niewdzięczności? Naczelne miejsce zajmuje stawianie siebie w centrum. To rozwija błędne przekonanie, że wszystko zawdzięczamy sobie, swoim zdolnościom, sprytowi czy kontaktom z innymi. Zakrywa nam to prawdę o poszukiwaniu i znajdowaniu Boga we wszystkich rzeczach. Dziś ludzie nauczyli się narzekania i często swoim życiem, zamiast pieśni dziękczynienia, wyśpiewują niezadowolenie i biadolenie. Zapominają, że narzekanie jest zaraźliwe i jak odrobina zakwasu, zakwasza ludzi wokoło i niszczy w nich umiejętność dostrzegania dobra, prawdy i piękna. Wdzięczność jest dla nas zaproszeniem, aby mieć oczy otwarte, wystarczająco uważne i przenikliwe, by wszędzie widzieć Boga i Jego miłość do nas. W każdej Mszy św. pada wezwanie: „Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu, a wierni odpowiadają: „godne to i sprawiedliwe”. Bóg jest godny tego, by Mu dziękować. Dzisiejsza Eucharystia jest okazją, by nie tylko prosić, ale na nowo rozbudzić w sobie postawę wdzięczności. I pokazać, że najważniejszy pozostaje dla nas boski Darczyńca. Spróbujmy też w najbliższym tygodniu dostrzec obdarowanie przez innych – i za to również okazać im swoją wdzięczność. ks. Leszek Smoliński

ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA (THANKSGIVING DAY)

Z okazji Święta Dziękczynienia składamy wszystkim Parafianom serdeczne podziękowania za każdą modlitwę, pracę, życzliwość, poparcie materialne i finansowe, i trud podjęty dla naszej Wspólnoty Parafialnej. Życzymy wszystkim błogosławionego  Dnia Dziękczynienia.

Ks. Adam , Ks. Paweł i Ks. Stefan

LEKTORZY

8-9 paźdzerirnika

  18:00- J. Pajewski, B.Pajewski

   8:30- M. Sobczak, S. Salome

  10:30-A. Kamieniak, S. Zacharia, K. Kamieniak

   12:30- M. Domaradzki, M. Iskra, A. Gurgul

   19:00-W. Grabowski, K. Jansen

8-9 pa

PAN Z WAMI” (nadal edycja 2022) do nabycia w biurze po $10.00 – jest to wersja polska i angielska z czytaniami niedzielnymi, do 20 listopada.

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji trwa. Kwota wyznaczona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $13,682.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

  PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM RÓŻAŃCOWYM

Każdy czas jest stosownym momentem dla modlitwy różańcowej, ale szczególnie myślimy o tym nabo­żeństwie w miesiącu październiku. Zapraszamy na nabożeństwa od poniedziałku do piątku, zawsze po wieczornej Mszy św., a dzieci szczególnie zapraszamy na wspólne odmawianie różańca we wtorki na godz. 18:30. Uwaga! W tym dniu nie będzie już dodatkowego nabożeństwa po Mszy św., zatem zapraszamy na wspólny różaniec z dziećmi przed Mszą.

Będzie zamknięta w weekend Święta Dziękczynienia – Thanksgiving weekend. Zapraszamy ponownie 15/16 października.

SEMINARIUM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM…..

…..Masz dom, pracę, czasami nawet rodzinę, partnera, przyjaciół, wakacje… ale w ciszy swojego serca odnajdujesz smutek; brak zrozumienia; samotność; tematem Twoich rozmów są często inni ludzie i ich błędy. Odnajdujesz w sobie nutkę zazdrości i złości, czasami nawet gorycz. Na dodatek nie możesz lub nie chcesz przebaczyć. Zauważasz jak bardzo denerwują Cię inni ludzie. Czegoś ciągle Ci brakuje, a w swoim otoczeniu widzisz kłótnie i niezgodę. Jak bardzo ludzkie są te problemy i jak często mają miejsce… ale jak bardzo Cię męczą i odbierają Twoją radość i prawdziwą wolność. Jeżeli nawet najmniejsza cząstka Ciebie pragnie zmiany, zapraszamy Cię na kolejne seminarium. Kolejne spotkania to 7 tygodni nauk, uwielbienia, i rozmów. Więcej informacji na temat środowych spotkań oraz aby zapisac się na seminarium prosimy o kontakt: Magdalena Kaczan 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca

NOWA RADA PARAFIALNA

Chcemy stworzyć zespół osób zaangażowanych w życie Kościoła i naszej parafii, które miałyby trochę czasu i chęci do pracy społecznej dla dobra naszej wspólnoty, a jednocześnie służyły pomocą i radą Księzom i Siostrom tutaj posługującym….. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do ks. Proboszcza.


CHÓREK LAETARE

Po ponad 2-letniej przerwie, Chórek Laetare wznawia swoją działalność. Dziewczynki i chłopców, którzy chcą dołączyć do wspólnego śpiewania w naszym kościele prosimy o zgłoszenie się do siostry Salome lub do siostry Zacharii: 587-896-5575 lub 403-401-4327 albo przez email: sr.salome@shaw.ca

Chórek będzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Zaczęliśmy 2 października. Próby są godzinę przed Mszą, czyli o 9:30., a śpiewamy podczas Mszy o 10:30. Do chórku Laetare przyjmujemy dzieci w wieku od 6-lat do klasy 6.

ZAPRASZAMY MŁODZIEŻ

Dziewczęta i chłopców, którzy lubią śpiewać, zapraszamy do naszego nowego zespołu Młodzieżowego. Przyjmujemy młodzież w wieku od 7 klasy do 25 roku życia. Zespół będzie śpiewał raz w miesiącu w niedziele o 10:30. Planujemy rozpocząć śpiewanie, jeśli będą chętni, to już 23 października.  W planie inne atrakcje dla ludzi młodych, którzy chcą pogłębić swoje życie religijne i poznać innych młodych ludzi.  Zgłoszenia przyjmuje siostra Salome: 587-896-5575 lub na email: sr.salome@shaw.ca

ZJAZD KONGRESU POLONII KA­NADYJSKIEJ OKRĘG ALBERTA

W dniach 22-23 października br. odbędzie się w Calgary Walny XXXVIII Zjazd Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Okręg Alberta. Obrady  będą mieć miejsce w Polsko-Kanadyjskim Centrum Kultury. W niedzielę, 23 października, o godz. 10:30 odprawiona zostanie w naszym kościele uroczysta Msza św. w intencji Delegatów oraz zmarłych działaczy polonijnych w Prowincji Alberta, z udziałem Konsula Generalnego RP w Vancouver Andrzeja Mańkowskiego, Kierownictwa Kongresu jak również delegatów na Zjazd. Organizatorzy zapraszają środowisko polonijne w Calgary na tę Mszę świętą.

DOROCZNY „BAL MASKOWY POLAN” POWRACA!

Zespół „Polanie” serdecznie zaprasza na Bal Maskowy do Domu Polskiego w sobotę, 29 października. Muzyka: Mirek Syp. Czekają na Państwa: smaczna kuchnia, wspaniała zabawa i atrakcyjne nagrody. Zaczynamy koktajlami o godz. 18:30, obiad o 19:00, kolacja o 23:30. Bilety, w cenie $65 od osoby, do nabycia w niedziele w Sali Parafialnej, lub pod nr tel. (403) 383 2315 i e-mailem info@polanie.ca. Dochód z zabawy przeznaczony zostanie na potrzeby zespołu. Zapraszamy!

W sobotę, 8 października, odprawiona została Msza św. pogrzebowa ś.p. Zdzisława Koleckiego, lat 66. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a śp. Zdzisława polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie!

W niedzielę, 25 września, odszedł do wieczności ś.p. Rafał Jankowski w wieku 80 lat. Nabożeństwo pogrzebowe będzie odprawiane w niedzielę 9 października w Bowers Funeral Home w Salomon Arm, BC. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Rafała polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek, racz mu dać, Panie!

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH

Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 2 do 10 listopada. Przez cały miesiąc listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH URZĘDOWYCH (PRAWO JAZDY, PASZPORT ITD) . Będzie to bardzo pomocne przy odczytywaniu przez kapłana

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedzielę 9-go października 2022 po dziennych Mszach świętych. W ubiegłym miesiącu zebraliśmy $780 i przekazaliśmy je na pomoc dla świetlicy środowiskowej w Wałbrzychu. Informacje na temat dzialalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu. Dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

                 HELP SAVE LIVES       IN CALGARY!  
   You can protect mothers and children by joining  this worldwide mobilization to pray and fast for  an end to abortion!      Through prayer and fasting, peaceful vigils and  community outreach, 40 Days for Life has inspired 1,000,000+ volunteers!              With God’s help, here are the proven results in   30 coordinated campaigns:                                                           Over 20,000 babies saved from  abortion               Over 200 abortion workers converted       Over 100 abortion centers closed                      Here’s how to take part in 40 Days for Life in our community: Vigil location: Abortion “Kensington Clinic”  2431 5 Ave NW – Calgary, AB Vigil hours: 7 am to 7 pm Questions or comments: 403-870-3905 40daysforlife.calgary@gmail.com Learn more … get involved … and sign up for prayer times by visiting our campaign at the web address shown below!
40daysforlife.com/calgary

NIEDZIELA EDUKACJI KATOLICKIEJ

Dołącz do nas w obchodach Niedzieli Edukacji Katolickiej 5 i 6 listopada 2022 r. Razem z naszą wspólnotą łączmy się, aby wspierać i dziękować za edukację katolicką w Albercie. Bądź częścią czegoś większego! Twoja dedykowana darowizna zapewni lepsze możliwości nauki dla katolickich studentów z Calgary i okolic. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.theccef.ca

PRACAPoszukuję PANIE do sprzątania domów. Wiecej informacji dla zainteresowanych: proszę dzwonić na 403- 247- 1251 lub 403- 714- 0060. (5x)