4 grudnia

4 grudnia

Sobota, 3 grudnia – I Sobota Miesiąca

18:00– O Boże błogosławieństwo dla Dariusza z okazji urodzin                                                                          – żona

18:00– ++ Czesław Pituch i zmarli z rodziny Pituch

18:00(ks.Stefan)+Ryszard Hryszko,l. 83, zmarły w Polsce

Niedziela, 4 grudnia II niedziela adwentu

8:30- ++ Rodzice, brat i zmarli z rodz. Orłowskich i dusze w czyśćcu cierpiące

10:30- ++ Halina i Marian Rembisz

10:30– M.W. + Barbara Gogolewska (z ok. imienin)

12:30-++ Zygmunt Kulikowski (1 rocz) oraz Jadwiga i Antoni

19:00-++ Aleksandra i Michał oraz Stanisław Bieliński

Poniedziałek, 5 grudnia

19:00– O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Katarzyny z okazji imienin

19:00– ++ Za zmarłych księży: Ks. Mesler, Ks. Danecki i Organista Sobczak

Wtorek, 6 grudnia- Św. Mikołaja

19:00-+ Bronisław Zuk (32 rocz)                    – córka z rodziną

19:00–+ Michał Rybicki

Środa, 7 grudnia

19:00 – ++ Władysław i Halina Karpiński                   – zięć

19:00– + Marek Pieczara                                       – rodz. Kogut

Czwartek, 8 grudnia

9:00 – + Marina Newby

19:00– O łaskę beatyfikacji Sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej, OP i o Boże błogosławieństwo dla Zgromadzenia Sióstr Dominikanek     

Piątek, 9 grudnia- Św. Juana Diego

9:00- + Tadeusz Pasierb

19:00-++ Józef i Katarzyna Bukry i zmarli z rodziny

Sobota, 10 grudnia- Św. Grzegorza III

8:30- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Anny z okazji 79 urodzin                                            – dzieci

18:00– + Andrzej Obodziński (1 rocz)             – brat z rodziną

18:00– ++ Elżbieta Skałka i Dr. Joanna Stuchly

18:00– M.W. – O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Adeli Piotrowskiej z okazji urodzin  

Niedziela, 11 grudnia III niedziela adwentu

8:30- ++ Anna i Piotr Nowak                         – córka z rodziną

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30– (Ks. Stefan)- Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej

12:30– ++ Jadwiga, Antoni i Stanisław Kulikowski – rodzina

12:30- M.W- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Kacpra z okazji 18 urodzin  – dziadkowie

12:30-M.W. – O światło Ducha św. dla April i zdanie egzaminów

19:00– + Anna Zamarlik zmarła w Polsce

II NIEDZIELA ADWENTU

4 grudnia, 2022

Iz 11,1–10; Rz 15,4–9; Mt 3,1–12

Ref: Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie.  


„W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Jan Chrzciciel – to już przeddzień wystąpienia Jezusa. Ale prorok Izajasz, wołający: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”, żył siedem wieków wcześniej. A i dzisiaj kaznodzieje powtarzają to samo: „Zmieńcie się! Nawróćcie!”. Czyżby tysiąclecia historii wypełnione były wciąż tym samym wołaniem? Czyżby ludzie ciągle potrzebowali nawrócenia? Tak. Od dnia dramatu pod drzewem poznania dobra i zła. Od momentu grzechu pierworodnego ciągle potrzeba naprawy życia, postępowania, myślenia. I nigdy nie brakowało takich, którzy tej potrzeby nie widzieli: „Abrahama mamy za ojca” – jesteśmy, więc doskonali i żadnego nawrócenia nie potrzebujemy. Prorok znad Jordanu gromi ich: „Z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi!”. Niedługo później z tym samym wezwaniem stanął wśród swoich rodaków Jezus. Po zmartwychwstaniu posłał uczniów na cały świat. W pierwszej przemowie apostoła Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy wróciły słowa tego samego wezwania: „Nawróćcie się… i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych” (Dz 2,38) . Jak liczne mogły być tłumy nad Jordanem? „Jerozolima, cała Judea i cała okolica nad Jordanem” – w końcu to mała cząstka ówczesnego świata. A w słowie „cała” jest na pewno sporo przesady charakterystycznej dla człowieka Orientu. Tych trzech tysięcy ochrzczonych po wspomnianym wystąpieniu Piotra nikt dokładnie nie liczył, a do Jerozolimy na święta przybyło i tak wielokrotnie więcej pielgrzymów. Usłuchała, więc mała część. Podobnie jest za naszych dni. Widzimy w świecie tyle moralnego zła, brudu i nieporządku. Zbrodnie przeciw życiu. Grzechy przeciw rodzinie. Nadużycia własności. Manipulacje prawdą – żeby wymienić tylko te cztery fundamentalne wartości i obszary ludzkiego świata. Czy nawrócenie jednostek, a nawet tysięcy w skali milionów coś znaczy? Tym bardziej, że ci, którzy mają największy wpływ na kształtowanie opinii publicznej i wzorców postępowania, tak często nie dorastają do minimalnego poziomu moralnego. Jakie więc znaczenie będzie miało moje nawrócenie? Może nie warto sobie tym głowy zawracać? „To, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało i dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję”. O nadziei pisze do Rzymian i do nas apostoł Paweł. Nadzieja bywa wątła, słaba, gasnąca. I nie dziwię się. Zło zda się dominować. Dlatego nadzieję trzeba podtrzymywać, umacniać, rozpalać. I to jest zadanie chrześcijan. Dlatego nie pytam, czy moje nawrócenie, czy mój wysiłek ku dobremu zdoła zmienić świat. Nadzieja to przeświadczenie, że Bóg dostrzeże każdy, najmniejszy nawet okruch dobra i wkomponuje w wielkie dzieło stworzenia i odkupienia. Wielkie sprawy? Tak. Ale te małe też są potrzebne. Już kolejny w naszym życiu Adwent – czas nadziei. Wszyscy, którzy od wieków wołają: „Nawracajcie się!”, Są ludźmi nadziei. Wiedzą, że gdy nawraca się jeden człowiek, to cały świat staje się lepszy. Bo wzrostu królestwa niebieskiego nie mierzy się miarą ludzkiej statystyki.

Ks. Tomasz Horak

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki wkościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

 3-4 grudnia

  18:00- R. Przybylski, A. Wojciechowski

  8:30- R. Przybylski, M. Sobczak

10:30- A. Wiśniewska, S. Salome, D. Borys

   12:30- M. Kaczan, M. Iskra

   19:00- M. Gajewski, K.Jasen, M. Sapielak

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary trwa. Kwota wyznaczona nam na ten rok 2022 wynosi $24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $14,600.00. Serdecznie dziękujemy!

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W środę 23 listopada odeszła do wieczności ś.p. Ilonka Przedzelewski w wieku 85 lat. Pogrzeb odbył się w naszym Kościele w środę 30 listopada.

W zeszłym tygodniu odeszła do wiecznośći ś.p. Sophe Toth w wieku 84 lat. Pogrzeb odbędzie się w naszym kościele, w poniedziałek 5 grudnia, o godz. 10:30. Rodzinom zmarłych składamy wyrazy współczucia, a ś.p Ilonkę i Sophe polecamy miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

SPOTKANIE ZE SWIĘTYM MIKOŁAJEM…..…będzie mieć miejsce w sali parafialnej, dnia 6 grudnia o godz. 6:00pm. Wszyst­kich zainteresowa­nych, prosimy o kontakt z Siostrami, w celu omówienia szczegółów. Ze względów orga­niza­cyjnych, w spotkaniu będą mogły wziąć udział tylko te dzieci, które zostaną wcześniej zgłoszone. Tel sióstr: 403-282-5077 lub 587-896-5575 lub email: sr.salome@shaw.ca    Siostry Dominikanki

RORATY

W każdy wtorek Adwentu, ZAPRASZAMY DZIECI I MŁODZIEZ do udziału w tym nabożeństwie. Prosimy wszystkich o przyniesienie swoich lampionów. Należy przybyć wcześniej, gdyż procesja dzieci z lampionami, ma miejsce na samym początku Mszy, czyli dokładnie o 7:00. Prosimy również dzieci, żeby przynosiły wypisane na serduszkach dobre uczynki, które będzie można składać do żłóbka. Przez dobre uczynki przygotujemy nasze serca na przyjęcie Jezusa w Boże Narodzenie.

POMOC POTRZEBUJĄCYM – „CHOINKA DOBROCI”

Drodzy Parafianie, w tym roku, pragniemy zaprosić Was do po­mocy konkretnym osobom potrze­bującym. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkim coraz trudniej się żyje, ale są tacy, którzy mają jeszcze gorzej od nas. Jeśli chcesz się zaangażować, weź pustą kopertę z „Choinki Dobroci”, która będzie ustawiona w sali parafialnej już 5 grudnia, włóż tam „gift card” lub gotówkę, a następnie włóż do skrzynki obok choinki. Jeśli ktoś zna osoby potrzebujące pomocy, można zgłosić je do biura parafialnego, abyśmy mogli te dary im dostarczyć.    Za dobroć serc – Bóg zapłać!

W dniach 10 i 11 grudnia, w naszej parafii organizujemy wyprzedaż żywności i świątecznych wypieków.

Siostry Dominikanki, planują w te dni wyprzedaż świątecznych dekoracji i ozdób na choinkę. Oprócz tego, będą jeszcze inne artykuły do nabycia. Jeśli ktoś chciałby wspomóc nasze stoisko ozdobami świątecz­nymi lub książkami dla dzieci, to serdecznie zapraszamy. Rzeczy można przynosić i składać w szatni sali parafialnej. Wcześniej proszę o kontakt z siostrą Salome: 587-896-5575. Rzeczy można przywozić już od 1 grudnia. Dochód ze stoiska Sióstr będzie przeznaczony na Misje Sióstr w Kamerunie, szczególnie na przedszkole, które jest tam prowadzone przez Siostry Dominkanki. W sali swój stolik będzie mieć MAZOVIA z ręcznie wykonanymi aniołkami

ZESPÓŁ „KRAKUSY” serdecznie zaprasza na Kiermasz Świąteczny w naszej parafii. 10 i 11 grudnia. Wspaniała okazja na zakupy oryginalnych świątecznych prezentów oraz dekoracji. Przygotowaliśmy między innymi przepiękne, ręcznie robione stroiki, ozdoby na choinkę, oraz mydełka i chocolate bombs. W tym roku, po raz pierwszy oferujemy również szeroki asortyment produktów z polskimi napisami i hasłami: różnorodne kieliszki, koszulki, kubki do kawy. Jeżeli szukasz niepowtarzalnego prezentu, znajdziesz go na naszym stoisku. Cały dochód przeznaczamy na potrzeby dzieci i młodzieży w naszym zespole.  Zapraszamy! 

….przeszły do historii. Wprawdzie była niewielka liczba uczestników, ale wszyscy świetnie się bawili. Posiłek również smakował. Podziękowania dla p. Lucyny Wysockiej i całej „załogi” ! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą parafię swoją obecnością. W ten sposób okazujecie lojalność wobec naszej polskiej parafii, kontynuujecie piękne tradycje i umacniacie więzy międzyosobowe, co jest ważne po dwóch latach „atomizacji” związanej z pandemią. Tym razem dochód był niewielki, ale nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze…. Zapraszamy na SYLWESTRA!

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej będzie 8 grudnia podczas Mszy św. o godz. 9:00 am i 7:00 pm. Osoby pragnące przystąpić do Rycerstwa Niepokalanej proszę o wcześniejszy kontakt z sr.Zacharią w celu omówienia szczegółów. Mój email adres: agnieszkaop16@gmail.com Rycerstwo serdecznie zachęca i prosi o udział w dorocznej zbiórce „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”, która odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 4 grudnia. Sytuacja Polaków na Wschodzie jest bardzo trudna i wymaga du­żej  determinacji i odwagi ze strony naszych Rodaków i posługujących tam Kapłanów, aby życie religijne i wiara przetrwała i nadal mogła się rozwijać. Szczególnie w okresie Adwentu, Rycerze Niepokalanej, działający w Polskiej Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju jednoczą się z tymi najbardziej potrzebującymi, a szczególnie z Kościołem na Wschodzie, dotkniętym wojną na Ukrainie. Co roku, w drugą niedzielę Adwentu modlimy się i zbieramy fundusze na potrzeby religijne Polaków mieszkających na terenach Wschodnich. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich parafian o poparcie tak ważnej sprawy odbudowy i dalszego rozwoju życia religijnego Kościoła na Wschodzie.

Czeki można wypisywać na:  KNIGHTS OF THE IMMACULATA ASSOCIATION.  Za każdą imienną ofiarę na ten cel, Ofiarodawcy otrzymują pokwitowanie do rozliczenia podatkowego (INCOME TAX RECEIPT).

27 listopada odbyło się spotkanie „Klubu Dobrej Książki” w naszej bibliotece/czytelni. Temat był mocno egzotyczny, czyli  „Japonia”. Podczas Świąt, biblioteka będzie zamknięta 24/25 grudnia i 31 grudnia/1 stycznia. Następne spotkanie Klubu Książki odbędzie się 29 stycznia o 14:00 w bibliotece. Temat: Współczesna polska literatura.  Szczegóły w bibliotece.

UWAGA!!!   ZBLIŻAJĄ SIĘ TE WYDARZENIA!!!

– 14 grudnia – środa – przybywa do nas ks. Sławomir Strycharski, TChr. z Manchester, Anglia i będą 4-dniowe Rekolekcje Adwentowe. Okazja do refleksji i spowiedzi przed Świętami Bożego Narodzenia.

-18 grudnia – niedziela, o 12:30 Msza święta z nauką dla strszych i chorych Parafian, udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych, a następnie małe przyjęcie wigilijne w sali parafialnej dla starszych, chorych, samotnych.

19 grudnia – poniedziałek – od 10:00am dekorowanie kościoła na Świeta, potrzebna pomoc wolontariuszy

8 stycznia – niedziela- JASEŁKA w Domu Polskim

15 stycznia – niedziela- o 14:00 Opłatek Radia Maryja w sali parafialnej,  obecny będzie o.Jacek Cydzik z Toronto.

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA CALGARY zawiadamia, że nasza następna zbiórka pieniędzy dla osrodków, którym pomagamy w Polsce odbedzie się w niedzielę 11 grudnia, 2022. Członkwie naszego Zarządu będę dyżurować w sali parafialnej. Bardzo prosimy o wsparcie naszej akcji pomocy. Pieniądze z poprzednich zbiórek zostały przekazane do Fundacji im. S. Garczyńskiej, która prowadzi świetlice środowiskową (obiady i opieka nad dziećmi z rodzin biednych i dysfunkcyjnych). Informacje na temat działalności Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki lub pod numerem telefonu 403-995-2062 u Elżbiety Kiegler. Z góry serdecznie dziękujemy.

NASZ BAL SYLWESTROWY… bilety już są do nabycia w sali parafialnej, szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

TRADYCYJNY „SYLWESTER” W DOMU POLSKIM. Bilety w sprzedaży od 28 listopada.

Jak zwykle elegancki wystrój, kolacja z winem, szampan o północy i druga kolacja.Do tańca grać będzie DJ DUDI
Do piątku 9 grudnia oferujemy „Early Bird special” czyli zniżkę $10 od biletu! Aby otrzymać zniżkę, bilety muszą być wykupione, a nie tylko zarezerwowane.
Po tym terminie obowiązywać będzie pełna cena $140 od osoby. Aktualni członkowie PCA i SPK otrzymują również tradycyjny rabat. Zakup biletów wyłącznie w Domu Polskim po wcześniejszym umówieniu wizyty z kierownikiem. Kontakt telefoniczny 403.291.3757 lub mailowy info@dompolski.ca

ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA…

W tym roku „układ kalendarzowy” jest specyficzny, gdyż Święta pokrywają się z niedzielą. Zatem:

WIGILIA, sobota 24.XII –21:00 z element. po angielsku;

„PASTERKA” – tradycyjnie o północy w j. polskim

B.NARODZENIE,niedziela 25.XII- 8:30; 10:30;12:30;19:00

ŚW. SZCZEPANA- poniedziałek 26.XII- 9:00 i 19:00;

SYLWESTER, sobota 31.XII. – 18:00 – nabożeństwo na zakończenie Starego Roku, po nim Msza św. już z formularzem „noworocznym”, czyli o Świętej Bożej Rodzicielce Maryi. Zapraszamy!