21 maja

21 maja

 Sobota, 20 maja

18:00– ++ Zdzisław Mazur (10 r.ś)

18:00(Ks Stefan) ++ Bronisława, Grzegorz i Teodor

18:00- + Adam Rębisz

Niedziela, 21 maja – Wniebowstąpienie Pańskie

8:30- O Boże bł. dla Andrzeja z okazji urodzin   – mama                                                                

10:30- + Stanisława Łakomska (15 rocz)

12:30- ++ Barbara Żaba i Anna Iskra

12:30- (ks.Stefan) +Viktor Oleszczuk w miesiąc po śm.

14:00– I KOMUNIA ŚW. DZIECI

19:00- + Zygmunt Kulikowski

Poniedziałek, 22 maja

19:00- ++ Hanna i Bogdan Witkowscy

19:00- ++ Zmarli rodzice: Stanisława i Zbigniew Kubaccy oraz Adela Kumor

Wtorek, 23 maja

19:00-  ++ Marianna i Leon Kluz

19:00- O łaskę nawrócenia i dary Ducha św. dla Collette, Kyle i Daniela      – rodzice

19:00-MWO udaną operację i powrót do z drowia dla Andrzeja Kułagi

Środa, 24 maja

19:00-  ++ Zmarli z rodzin: Dąbrowskich, Jancewicz i Weryszko                                                  

19:00- ++ Józef i Helena Błach oraz Maciej i Aleksy Błach

Czwartek, 25 maja

19:00- Z podziękowaniem i o dalsze łaski Ducha św. dla Karoliny i Damiana w 21 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- + Stanisław Bażant                                     – Jossie B

Piątek, 26 maja

9:00- O zdrowie dla wnuczka Dominika             – rodzina                                          

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Lucyny w dniu 1 urodzin i błogosławieństwo dla rodziców i rodzeństwa                                              – babcia

Sobota, 27 maja

8:30- ++ Helena i Józef Buras                     – córki z rodzinami

18:00– O Boże błogosławieństwo dla Marii i George w 29 rocz. sakramentu małżeństwa

18:00- + Marek Pieczara                                  – żona z rodziną

Niedziela, 28 maja – ZESŁANIE DUCHA ŚW.

8:30- O opiekę Matki Bożej i łaskę wiary, świtło Ducha św. dla wnuków: Gabriela i Grace                                                               

10:30- + Janina Bodzak (2 rocz)                        – mąż z rodziną

12:30- + Za zmarłych z rodziny Czeczko                – rodzina

19:00- + Alina Poujan

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

Dz 1,1-11; Ef 1,17-23; Mt 28,16-20 

Ref: Pan wśród radości wstępuje do nieba.


Czytamy w Dziejach Apostolskich: „Uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu”. A w Ewangelii św. Mateusza słyszymy zapewnienie Jezusa: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. To jak to w końcu jest? Wstąpił do nieba, czy nadal z nami jest? Nie można przecież przebywać w dwóch miejscach naraz. Jesteśmy niewolnikami wyobraźni przestrzennej. Trzeba uruchomić wyobraźnię serca. Owszem, rzecz nie może być w dwóch miejscach naraz, ale człowiek może. W jaki sposób? Trzeba zauważyć różnicę między obecnością osobową i rzeczową. Pralkę czy lodówkę stawiamy w jednym miejscu i cześć. Rzecz zajmuje jakąś przestrzeń i tam po prostu jest. A osoba? Ktoś może fizycznie siedzieć w kościelnej ławce, ale wewnętrznie być zupełnie gdzie indziej. Ileż to razy mamy poczucie, że ktoś fizycznie jest obok nas, ale duchem daleko. I odwrotnie, można być fizycznie daleko od kogoś, ale wewnętrznie pozostawać blisko. Mówimy nieraz do kogoś: „jesteś w moim sercu”. Nie, to nie jest pusty, sentymentalny zwrot. Obecność osobowa ma miejsce tam, gdzie dochodzi do autentycznego spotkania; tam, gdzie powstaje więź między osobami. Jestem w sercach tych, którzy mnie kochają. Noszę w sercu tych, których kocham. Obecność osobowa jest silniejsza, większa niż przestrzeń i czas. Obecność osobowa ma jeszcze i to do siebie, że można być bardziej lub mniej. Można mówić o pewnej intensywności obecności, o jej, jakości. Lodówka czy pralka nie może więcej być. Osoba może być bardziej lub mniej. Jezus, jako człowiek mógł fizycznie być tylko w określonym miejscu przestrzeni, czasu. Wniebowstąpienie oznacza definitywne zakończenie ziemskiej misji. Nie mamy już szans oglądać Go i słuchać tak jak Apostołowie. Obietnica „Jestem z wami” dotyczy obecności osobowej, a nie rzeczowej. To obecność duchowa, wewnętrzna. Obietnica obecności towarzyszy nakazowi misyjnemu: „Idźcie i nauczajcie… udzielając chrztu”. Jezus nakazuje uczniom podtrzymywanie swojej obecności w Kościele. To się dokonuje przez Słowo, przez sakramenty, przez wspólnotę. Ciągle nowi ludzie noszą w sercu Jezusową obecność. Jezus nosi w swoim sercu nowych ludzi. Chrystus wstąpił do nieba nie tylko, jako Bóg, ale i jako człowiek. W tym sensie Wniebowstąpienie pokazuje, że właściwym „miejscem” człowieka jest sam Bóg. Los Jezusa jest zapowiedzią naszego losu. Wniebowstąpienie pokazuje prawdziwy kierunek ludzkiego rozwoju: intensyfikacja Bożej obecności w nas, aż po jej najwyższą „gęstość”, czyli niebo. Bo niebo to nie coś, ale KTOŚ. Niebo, czyli Bóg dojrzewa w nas.. ks. Tomasz Jaklewicz

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

18:00- J. Krysiak, A. Wojciechowski

    8:30- T. Kot, S. Zacharia, R. Przybylski  

   10:30- A. Kamieniak, S. Salome, M. Sapielak

   12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

   19:00 – W. Grabowski, K. Jansen, M. Gajewski

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 5,233.00

BIERZMOWANIE 2023. Nasza 11-sto osobowa grupa dołączyła do grupy młodzieży z parafii St. Joseph i 11 maja przyjęła sakrament Bierzmowania. Gratulujemy!

KOMUNIA W dzisiejszą niedzielę, o godz. 14:00 jest uroczystość Pierwszej Komunii św. dla  9-ciorga dzieci z naszej parafii.Od poniedziałku 22 maja do piątku 26 maja tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych, dlatego zapra­szamy codziennie na Mszę św. i nabożeństwo majowe o godz. 19:00

PONIEDZIAŁEK,  22 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za Rodziców i Chrzestnych (Poświęcenie modlitewników).

WTOREK,  23 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów (Poświęcenie różańców).

ŚRODA, 24 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za dziadków i rodziny (Zawierzenie dzieci komunijnych przed Obrazem Matki Bożej i poświęcenie medalików, krzyżyków oraz innych pamiątek I Komunii Świętej).

CZWARTEK, 25 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za kapłanów (Modlitwa o powołanie kapłańskie, zakonne i misyjne z naszych rodzin; Wręczenie błogosławieństw papieża Franciszka (Prosimy przynieść świece).

PIĄTEK, 26 maja, godz. 19:00

Temat: Poświęceniedzieci Najśw. Sercu Pana Jezusa (Wręczenie „Książeczki na 9 Pierwszych Piątków Miesiąca”).

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. apraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, we wtorek 23 maja, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)….

*27 maja– sobota–o 12:00 wizyta pielgrzymów w naszym kościele – odwiedzają lokalne kościoły „maryjne”

* 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej (czytaj poniżej)

*3 czerwca – sobota – w sali parafialnej Egzaminy Pisemne dla klas 10—12 i zakończenie roku szkolnego dla klas 7-9.

*9 czerwca – piatek – zakończ roku szkoln dla klas 7-12

Msza św. o 19:00, a po Mszy w Sali parafialnej porzegnanie klas 12tych.

*11 czerwca – niedziela – BOŻE CIAŁO, proceja do 4 ołtarzy, obiad w sali parafialnej, a w Domu Polskim celebracja Polish-Canadian Heritage Day

*18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca – obiad przygotowany przez zespół KRAKUSY

*24 czerwca – sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem KRAKUSY

SEMINARIUM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM…..

Trwa  w naszej parafii kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Czy w Twoim życiu jest przebaczenie? Pokoj? Radość? Czy czujesz się dowartoś­ciowany? Zraniony? Czy w sercu gości złość? Czy jesteś szczęśliwy?  Odpowiedź na te i inne pytania podczas środowych spotkań.  Magdalena Kaczan: 403 803 5771

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ -pragnie po raz kolejny serdecznie zaprosić Czcigodnych Kapłanów jak również całą Polonię na Koncert Charytatywny ku czci św. Jana Pawła II. Tegoroczny Koncert pt. „Największa jest Miłość”, odbędzie się w niedzielę, 28 maja 2023 o godzinie 15: 30 w Domu Polskim w Calgary. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej będzie przedstawione nauczanie Jana Pawła II w oparciu o Hymn o Miłości świętego Pawła Apostoła. W części drugiej młodzież i dzieci z „Rycerstwa Niepokalanej” przedstawią sztukę  pod tytułem „Największa jest Miłość”, która jest opowieścią o nawróceniu świętego Pawła. Serdecznie zapraszamy, aby spędzić niedzielne popołudnie 28 maja razem z nami. Również bardzo prosimy o wsparcie swoją ofiarą tych najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Całkowity dochód z Koncertu przeznaczony jest na pomoc Siostrom i Braciom posługującym Polakom na Wschodzie (Ukraina, Rosja, Białoruś). Czeki można wystawiać na: KNIGHTS OF THE IMMACULATA ASSOCIATION – z dopiskiem: Koncert Charytatywny– w celu uzyskania pokwitowania do INCOME TAX.

POLSKO-KANADYJSKIEGO DNIA DZIEDZICTWA

W 2021 roku rząd Alberty ustanowił każdą drugą niedzielę czerwca, jako Polish Canadian Heritage Day – Polsko-Kanadyjski Dzień Dziedzictwa.

Dzień ten ma być symbolem i uznaniem dla polskich emigrantów, którzy już od 130 lat zamieszkują prowincję posiadając olbrzymi wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny, kulturowy i artystyczny Alberty. Polska diaspora, to znacząca cząstka wielokulturowej mozaiki Prowincji Alberta.

Święto było po raz pierwszy obchodzone w zeszłym roku. I w tym roku Komitet Organizacyjny, oraz organizacje polonijne, mają zaszczyt ponownie zaprosić naszych Rodaków do wzięcia udziału w tegorocznych uroczystościach, które rozpoczną się już w sobotę 10 czerwca, o godz. 10:30 przed budynkiem rządu prowincji Alberta w Calgary –  McDougall Centre, 455 – 6 Str. SW. Odbędzie się tam uroczyste wciągnięcie na maszt flagi polskiej z udziałem zapro­szo­nych gości z rządu federalnego, urzędu miasta oraz kombatantów, przedstawicieli polonijnych organizacji, kościoła polskiego, młodzieży, harcerzy, jak również polonijnych zespołów tanecznych.                

Zapraszamy, zatem całą Polonię, wszystkich Rodaków, dla których biało-czerwona flaga jest symbolem patriotyzmu, do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Główne uroczystości Heritage Day – Dnia Dziedzictwa, odbędą się natomiast dnia następnego, w niedzielę, 11 czerwca, od godz. 11:00 w Polsko Kanadyjskim Centrum Kultury, 3015 – 15 Str. NE. 

Tematyką przewodnią w tym roku jest emigracja powojenna do Alberty, między innymi losy żołnierzy polskich oraz losy rodzin wywiezionych przez Sowietów na Sybir i do Kazachstanu.

W programie obchodów m.in. wyświetlanie filmów dokumentalnych, interesujące wykłady Marshy Faubert, kanadyjskiej prawniczki i pisarki. Autorka opowie o historii rodziny swojego męża, matki zabranej na roboty do Rzeszy i ojca wywiezionego w 1940 roku w głąb Rosji, który stamtąd trafił do Armii Andersa, oraz ich drodze do Kanady. Irena Tomaszewska natomiast, będzie mówić o losach polskich rodzin i ich dzieci wywiezionych na Syberię, a potem ich wędrówce do Persji, Indii i krajów afrykańskich. Zaś Aldona Jaworska z Calgary podzieli się wspomnieniami naszych komba­tantów i członków ich rodzin zamieszkałych w Albercie.

Dzień ten urozmaicą występy naszych polo­nij­nch zespołów tanecznych. Tak jak w ubiegłym roku, księgarnia Shelf Life Books zaoferuje książki o tematyce polskiej w języku angielskim. Biblioteka polska będzie również miała wystawę książek w obu językach.

W Sali Kombatanta będą wyświetlone filmy dokumen­talne, natomiast w głównej sali Centrum, będzie można skosztować tradycyjnych polskich po­ traw, przygotowa­nych przez kuchnię Domu Polskiego. Szczegółowe informacje na plakatach oraz na stronie internetowej:   www.celebratingpoland.ca

MAMY JUŻ SZCZEGÓŁY PIELGRZYMKI DO GUADALUPE I INNYCH  MIEJSC W MEKSYKU…

Termin: 2 grudnia-13 grudnia (11dni)

Dzień 1, 2 grudnia: Calgary-Toronto-Mexico City

Dzień 2, 3 grudnia: Mexico City – sanktuarium M.B. z Guadalupe

Dzień 3, 4 grudnia: TEOTIHUACAN – PUEBLA

Dzień 4, 5 grudnia: PUEBLA- OCOTLAN- SAN

 MIGUEL DEL  MILAGRO – TLAXCALA

Dzień 5, 6 grudnia: PUEBLA – CHOLULA

Dzień 6, 7 grudnia: PUEBLA – TAXCO

Dzień 7, 8 grudnia: TAXCO – CACAHUAMILPA- ACAPULCO

Dzień 8, 9 grudnia:  ACAPULCO  (możliwość wycieczki do LAGUNA COYUCA – ok. CA$100 extra)

Dzień 9, 10 grudnia: APULCO  (możliwośćwycieczki do LA QUEBRADA- ok. CA20 extra)

Dzień 10, 11 grudnia:ACAPULCO-XOCHIMILCO

Dzień 11, 12 grudnia: GUADALUPE-MEXICO CITY

Dzień 12, 13 grudnia: Powrót: Mexico City-Toronto-

Calgary. Koszt od osoby to $3,900 (o ile będzie grupa 30 osób). Szczegóły i zapisy po 22 maja, gdy Urszula Gut powróci z Europy.

RÓŻA DLA ŻYCIA – AKCJA RYCERZY KOLUMBA

W ciagu weekendu Dnia Matki,  Rycerze Kolumba na Pro-Life Programs zebrali kwotę $1,253 na „Róże dla Życia”.  Kwota ta będzie przekazana na wsparcie programów pomocy Pro-Life. Serdeczne Bóg zapłać za tak wspaniałe poparcie. Dziękujemy również Ksiedzu Proboszczowi za poparcie naszej inicjatywy.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTÓW W KANADZIE KOŁO #18 W CALGARY. – Miesieczne zebranie członków koła SPK #18 w Calgary, planowane na 21 maja 2023 jest odwołane, W zwiazku z wyjazdem zarządu na Walny Zjazd Stowarzyszenia Polskich Kombatantow w Kanadzie do London, Ontario. Nasze nastepne spotkania  to: 11 czerwiec obchody Dziedzictwa Polskiego w Domu Polskim 18 czerwiec niedziela, Procesja Bożego Ciała o 12:30, a po mszy o 2:30 misieczne zebranie członków naszego koła, ostatnie zebranie przed wakacyjnym sezonem.

DOM POLSKI- KAWA Z TEMATEM– Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie zaprasza na kolejną prezentację z cyklu “Kawa z Tematem”, która odbędzie się 26 maja, 2023 o godz. 19:00 (kawiarenka będzie czynna od 18:00). Tym razem znakomity prezen­ter,  geolog, dr Piotr Angiel, opowie w ciekawy i przystępny sposób  o tym jak poszukuje się złóż ukrytych w niedostępnych górach na północy BC, o tym jak wyglądają górskie obozy, w których mieszkają geolodzy i o tym w jak  niezwykle pięknej scenerii przyrody pracuje się przy eksploracji nowych złóż. 

DZIEŃ MATKI W NASZEJ SALI PARAFIALNEJ… Rodzice i sponsorzy przygotowali obiad, dzieci z zespołu MAZOVIA zatańczyły dla naszych Mam.

Zespół Mazovia Polish Song And Dance Association , bardzo serdecznie chciałby podziękować wszystkim zebranym gościom, a przed wszystkim naszym kochanym Mamom, za wspólne spędzenie ostatniego niedzielnego popołudnia. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, iż mogliśmy Was  ugościć i zaprezentować nasz krótki program artystyczny. Pragniemy podziękować Księdzu Proboszczowi za możliwość skorzystania z sali. Dziękujemy Siostrom Dominikankom za dotacje finansową. Podziękowania składamy również naszym sponsorom, dziękujemy za wsparcie i dotychczasową życzliwość.  Dziękujemy, że nasza młodzież ma możliwość kultywowania i rozpowszechniania kultury naszych przodków. Szczególne podziękowania są kierowane dla naszych wolontariuszy, rodziców oraz tancerzy, za ogrom pracy, zrozumienie, dobry humor i uśmiech!!!  Całkowity dochód z Dnia Mamy 2023 przeznaczony jest na dalszy rozwój zespołu.

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(14x)                                                                                   

WAKACJE W B.C.- Do wynajęcia część domu w okolicy Creston BC, z całym wyposażeniem niedaleko Kootenay Lake (plaża). Można ze sobą zabrać pieska. Tel: 403-540-7736 (3x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE Kontakt: 825-994-1948

POSZUKUJE PRACY – młody, pracowity student przyjechał do cioci na 4 miesiące wakacji. Pomoże przy pracach ogrodowych lub innych. Kontakt Regina: 403-923-9959

UWAGA! ZBLIŻA SIĘ UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. Grupa modlitewna Odnowy w Duchu świętym zaprasza na czuwanie w wigilię tej uroczystości, czyli w sobotę, 27 maja. Czuwanie rozpoczyna się o godz. 20:00. Będzie nauka, uwielbienie Pana i ok. 22:00 zakończenie Eucharystią Zapraszamy!