17 września

17 września

Sobota, 16 września- Św. św. Komeliusza i Cypriana

18:00– W intencji Rycerzy Kolumba za żyjących i zmarłych, oraz + Ks. Jan Otłowski

18:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowej Róży Różańcowej

Niedziela, 17 września XXIV niedziela zwykła

8:30- ++ Gertruda i Alojzy Cichański             – syn z rodziną                                                        

10:30-++ Mina i Wacław Kaczyński                  – bratanek

12:30- O światło Ducha św. dla Natalii z okazji 20 rocz. urodzin

19:00-+ Maria Samborska w rocz. śmierci – córka i syn z rodziną

Poniedziałek, 18 września- św. Stanisława Kostki

19:00- ++ Zmarli z rodziny Tkaczyk i Chrobak

19:00- ++ Maria i Mieczysław Bobka i zmarli z rodziny

Wtorek, 19 września- św. Januarego

19:00- W intencji wnuka Franciszka o dary Ducha św z okazji urodzin

19:00– + Kazimierz Turała (1 rocz)                   – żona z rodziną

Środa, 20 września

19:00- + Edward Kruk

19:00- + Jadwiga Stefanowicz

Czwartek, 21 września- św Mateusza Apostoła

19:00- O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Ethan

19:00- O dary Ducha św. i Boże błogosławieństwo dla Sandry i Adama

Piątek, 22 września- św. Maurycego

9:00- + Antoni Falc

19:00-+ Leszek Łojko

Sobota, 23 września- św. Ojca Pio

8:30- O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Henryki(F)

17:00– ++ Jacek Machula, za zmarłych rodziców i Krzysztof Januszewski

18:00- + Teresa Ebel (18 rocz)                                     – córka

Niedziela, 24 września XXV niedziela zwykła

8:30- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o opiekę Matki Bożej dla Marii i Dariusza Skałka                                                      

10:30-+ Mariusz Krasowski

12:30- Z okazji jubileuszów organizacji: 75 lat SPK, 90 lat PCA i 75 lecia Białych Orłów

19:00-+ Maria Samborska w rocz. śmierci – córka i syn z rodziną

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

     Syr 27,30–28,7; Rz 14,7–9; Mt 18,21–35

Ref:  Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.


Gdy Izaak był w Gerarze, oczyszczał studnie wykopane jeszcze przez Abrahama. Filistyni zasypywali je ziemią, ale Izaak natychmiast je oczyszczał. Czynił to dotąd, aż Filistyni przestali brudzić wodę. Tak uprzykrzają nam życie złe duchy. One są takimi Filistynami wrzucającymi do studni naszego serca ziemię złości. Zanieczyszczają uczucia i gdy doświadczymy czegoś nieprzyjemnego, „dosypują” oskarżenia, pretensje, żale, mącą wnętrze niepokojem, powiększają w naszej wyobraźni krzywdy. Nie pozwól, aby niepowodzenie stało się klęską, nie powiększaj w swoim wnętrzu rozmiarów przykrości, które przeżyłeś. Nie myśl i nie działaj, jakbyś był bezwolną ofiarą wypadków z przeszłości. Przeszłości nie zmienisz, ale możesz zmienić swoje podejście do niej i oczywiście przyszłość. Czy zawsze musi być między tobą a osobą, która cię skrzywdziła, tak jak było dotychczas? Nie skupiaj się na tym, co ta osoba zawiniła, nie ubóstwiaj swego żalu i niechęci. Nie wpadaj w złość, wpadnij w przebaczenie. Nabierz nowych przyzwyczajeń. Twoje przebaczenie trwa – już się zaczęło, ale jeszcze się nie skończyło, skoro uciekasz przed kimś, kto ci wyrządził krzywdę. Nigdy nie pozbędziesz się złości, jeśli nie nauczysz się żyć przebaczeniem, a przebaczenie to wola pokochania kogoś. Za każdym razem, kiedy spotykasz tę osobę, staraj się wskrzeszać łagodność i wolę przyjęcia jej, a odrzucaj, na ile potrafisz, filistyńskie błoto urazów. Zrezygnuj z roszczenia, nie chowaj w sobie urazy. Pomyśl sobie, że skoro przebaczyłeś tej osobie, to znaczy, że już nic nie jest ci winna! To tak, jak z długiem pieniężnym. Wyobraź sobie, że masz kartkę z podpisem osoby, która jest zadłużona u ciebie na 10 tysięcy talentów złota, ale darowałeś cały ten dług. Wziąłeś zapis dłużny i podarłeś na oczach swojego dłużnika. Czy po czymś takim należy jeszcze żądać długu? Czy po twoim darowaniu należy jeszcze żywić pretensje do dłużnika? Jeśli teraz naprawdę chcesz to wreszcie załatwić, to weź taką kartkę i napisz: Dług mojego krzywdziciela. Wypisz wszystkie pretensje, żale i krzywdy. Zrób to sumiennie i rzetelnie. Po napisaniu, przeczytaj na głos i zastanów się czy chcesz raz na zawsze skończyć z tymi długami. Zastanów się, czy chcesz wreszcie się od tego uwolnić i już zrzucić z siebie ten ciężar? Potem zniszcz tę kartkę, może nawet na jego oczach albo przynajmniej wpatrując się w krzyż. Zniszcz, mówiąc: Jezu! Ty, przebaczyłeś mi wszystkie grzechy i nie masz do mnie pretensji. Nie wyrzucasz mi grzechów sprzed lat, nie gniewasz się i nie unikasz mnie za grzechy, które Ci oddałem. Ja też przebaczam i nie mam żadnych pretensji do X o to, co się stało. Tak uczy Paweł, mówiąc o Chrystusowym przebaczeniu: Darował nam wszystkie występki, skreślił zapis dłużny obciążający nas nakazami.Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny  www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 7,337.00

LEKTORZY

  18:00- A. Gurgul, A. Wojciechowski, R. Shelley

  8:30- M. Iskra, S. Salome

  10:30- E. Kaczan, S. Zacharia, M. Kaczan

 12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

  19:00- J. Krysiak, K. Jansen  

  

BIURO PARAFIALNE po wakacyjnej przerwie wznawia swoją działalność. Pani Alicja obecnie pracuje w rozszerzonym formacie: wtorek-środa-czwartek-piątek w godz. 9:00 do 16:00. Z pewnością będzie to pomocne dla Parafian…

DWA MONITORY zostały już w kościele zamonto­wane. Mamy też końcowe rachunki: całość to $13,030. Obecnie mamy na ten cel zebranych $12,290…a wiec „już blisko”… Kto jeszcze chciałby wesprzeć ten fundusz, prosimy o donacje z dopiskiem: „video system”.

Zapisy do Polskiej Szkoły są nadal aktualne. Początek zajęć 15 i 16 września. W niedzielę 17.IX. o godz. 10:30 uroczyste rozpoczęcie w kościele. W ramach zajęć tej szkoły będzie również prowadzona katecheza, łącznie z przygotowaniem do Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. W tym roku nie ma „listy do bierzmowania”, bo w przypadku tego Sakramentu, mamy obecnie „cykl dwuletni”. Natomiast dzieci do Pierwszej Komunii świętej należy zgłosić do ks. Pawła. Pierwsze spotkanie z Rodzicami będzie w niedzielę, 24 września, po Mszy św. o godz. 10:30. Zapraszamy!

Kandydaci na ministrantów (chłopcy i panowie) mogą zgłaszać się  do ks. Pawła.

MSZA ŚWIĘTA W JĘZYKU ANGIELSKIM będzie odprawiana w soboty, począwszy od 23 września, o godz. 17:00. W związku z tym Lituria w języku polskim ulegnie „przesunięciu” o pół godziny, czyli na 18:30.  Wyjaśniamy: nasza parafia nadal zachowuje status parafii etnicznej, polonijnej, i nic się tutaj nie zmienia. 23 i 30 września akompaniował będzie podczas Mszy sobotnich Krystian Sakowski. Natomiast później, naszym organistą w soboty będzie Michał Jarzęcki.

ŚPIEWAĆ NA WIĘKSZĄ CHWAŁĘ BOŻĄ – to szczytny cel każdego chóru parafialnego. Kto tak rozumie tę kwestię i ma pewne predyspozycje głosowe i słuchowe –  może zgłaszać się do naszego chóru „VOX POPULI” .

CHÓREK „LAETARE”.

 Wszystkie chętne dzieci, dziewczynki i chłopców w wieku od 5- 13 lat zapraszamy do Chórku „Laetare”. Chórek śpiewa w każdą pierwszą Niedzielę miesiąca na Mszy o godzinie 10:30. Próba śpiewu godzinę przed Mszą: 9:30. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z siostrą Salome: 587-896-5575, lub na email: sr.salome1@gmail.com

SCHOLA MŁODZIEŻOWA

Po wakacyjnym odpoczynku zapraszamy Młodzież do wspólnego śpiewania. Zapraszamy dziewczęta i chłopców. Schola Młodzieżowa śpiewa raz w miesiącu na Mszy Niedzielnej o godzinie 10:30 lub o 12:30. Próba śpiewu godzinę przed Mszą. Chętne osoby proszę o kontakt z siostrą Salome: 587-896-5575 lub email: sr.salome1@gmail.com

ZAPISY DO POSŁUGI LEKTORA ORAZ KANTORA

Lektor to osoba odpowiedzialna za czytanie Słowa Bożego w Kościele. Kantorem jest osoba przewodnicząca śpiewowi (w naszej parafii kantorzy wykonują psalm i aklamację przed Ewangelią). Lektorzy i kantorzy powinni pełnić tę posługę godnie, po uprzednim przygotowaniu. Częścią tej formacji jest „screening” wg. wymagań diecezji Calgary. Pomaga w tym Jolanta Krysiak i nasza Sekretarka Alicja. Zgłoszenia prosimy kierować do Małgorzaty Iskra, która koordynuje grafik lektorów/kantorów: tel. 403-217-2745

21 Października (sobota) o godzinie 19:30 (po Mszy świętej wieczornej) zapraszamy na spotkanie wszystkich lektorów i kantorów, obecnych, oraz nowych, zainteresowanych posługą w naszym kościele. Po części oficjalnej odbędzie się spotkanie integracyjne w sali. 

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w piątek 22 września, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

RÓWNIEŻ W PIĄTEK, 22.IX. ROZPOCZYNAMY NOWENNĘ DO ŚW. TERESKI Z LISIEUX

Obecny czas (2023-2025) jest rokiem jubileuszowym, związane to jest z rocznicą urodzin, rocznicą beatyfikacji i rocznicą kanonizacji „Małej Świętej”. Ksiądz Paweł poprowadzi rozważania przygotowujące nas do liturgicznego święta, w niedzielę 1 października. Nadto, planujemy wizytę Ojca Rekolekcjonisty od oo. Karmelitów z Krakowa, w Wielkim Poście 2024. On pogłębi naszą znajomość duchowości św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

 „ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM – wznawiamy środowe wieczory modlitewne o godz. 20:00, w formacie „Odnowy w Duchu Świętym”. Pierwsze spotkanie   20 września.  Przez kolejne tygodnie skupimy się na uwielbieniu Pana poprzez wspólne śpiewanie. Przyjdź, uwielbiaj Go i pozwól, aby On odmienił Twoje serce i życie.  Wieczory uwielbienia są dla każdego bez wyjątku. Nasz Pan jest Bogiem dla każdego z nas. Przyjdź i uwielbiaj Go, a On odmieni Twoje życie.  Więcej info: email odnowacalgary@gmail.com lub 403 803 5771

Firma DECOR należąca do rodziny z naszej parafii, zajęła się remontem dachu nad wejściem do przedsionka kościoła.  Płaski dach po latach odkształcił się, tak więc woda nie spływa do dreny, ale gromadzi się na dachu. Wcześniej czy później spowoduje to przecieki i zalanie przedsionka. Naprawa polega na dołożeniu izolacji i nowym wyprofilowaniu dachu. Korzyść podwójna: lepsze ocieplenie dachu i odprowadzenie wody. Wielkie podziękowania dla Dobrodziejów!

DWA RELIKWIARZE zostały zakupione na kolejne relikwie: bł. Michała Sopoćki i bł. Jerzego Popiełuszki. Relikwie świętych przyczyniają się do pogłębienia naszej pobożności. Na stoliku wystawione są również pamiątkowe obrazki z rodziną Ulmów. Można wziąć na pamiątkę uroczystości beatyfikacji z 10 września 2023 roku. Poszukujemy sponsorów na relikwiarze: każdy z nich kosztuje $400. Czeki wypisujemy na parafię. Bóg zapłać ofiarodawcom!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTOW  W KANADZIE KOŁO #18 W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Bankiet Jubileuszowy związany z :

–  90-tą rocznicą powstania naszej organizacji w Calgary,

–  75-tą rocznicą powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło nr.18 w Calgary,

–  75-tą rocznicą powstania Klubu Piłkarskiego Białe Orły

Miejsce: Dom Polski, 23 września 2023 r. o godzinie 17:30.

W programie przewidziany jest obiad i zabawa taneczna.

Wstęp dla członków Stowarzyszenia wynosi $40, a dla osób niezrzeszonych $80. Zgłoszenie swojej obecności prosimy przesłać do dnia 10 września na numer telefonu: 403-273-4092 do Krystyny Pawłowskiej lub prezesa Stowarzyszenia SPK Janiny Aniołczyk na email janinapresident@spkcalgary.com  

1.  Dom Polski przyjmuje wpłaty przesłane za pomocą e-transfer na adres  polishcentrepayment@shaw.ca

2. lub osobiście w biurze Domu Polskiego – czekiem / kartą „debit ” lub gotówką/.  Opłatę za bilet wstępu należy uiścić do dnia 18 września 2023 r. Serdecznie zapraszamy.  

Zarząd Stowarzyszenia SPK i  Janina Aniołczyk.

NOWA PANI KONSUL W VANCOUVER

Pani Aleksandra Kucy jest nowym Konsulem R.P. na nasz region Kanady, z siedzibą w Vancouver. Będzie obecna na uroczystościach w Domu Polskim 23 września. Będzie też w naszym kościele 24 września i od godz. 13:30 w sali parafialnej spotka się z tutejszą Polonią. Będzie można zadawać pytania i dowiedzieć się więcej nt. wyborów w Polsce. Na razie mamy ogólne informacje dostępne na: e-Wybory – zgłoś się do spisu wyborców w Kanadzie – Polska w Kanadzie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

ZESPÓŁ MAZOVIA zaprasza na zapisy do zespołu. Dwie  grupy wiekowe :Dzieci w wieku 8-12 lat i Młodzież od 13 lat wzwyż.Próby dla dzieci odbywają się w piątki godzina 6.15pm-8.15pm; dla młodzieży w każdą niedzielę w godzinach 5.30pm-8.30pm. Więcej informacji pod numerem tel 403-540-5794 oraz email mazoviadance@gmail.com

ZESPÓŁ KRAKUSY serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na kolejny rok taneczny. Czeka nas moc niezapomnianych chwil, super zabawa, wspólne wyjazdy, nowe przyjaźnie i oczywiście odkrywanie naszej pięknej polskiej kultury i tradycji poprzez taniec!  Do zobaczenia! Po informacje prosimy dzwonić: 403-803-5771 lub e-mail: dance@krakusy.ca OPEN HOUSE – PONIEDZIAŁEK WRZESIEŃ 18 W DOMU POLSKIM – 5:30-7:00 – dzieci od 6 do 12 lat 7:00-8:30 – dzieci powyzej 12 lat

„POLANIE” ZAPRASZAJĄ NA OPEN HOUSE

Zespół „Polanie”, mający 45-letnią tradycję, wysoki  poziom taneczny i profesjonalny instruktaż, serdecznie zaprasza nowe talenty do dołączenia do grupy. Jeśli masz doświadczenie taneczne, lubisz polski taniec i kulturę, chcesz poznać nowych ludzi i występować na różnych scenach, przyjdź do Domu Polskiego 24 września na 4:30 pm. Mile widziane wszystkie osoby chcące poznać naszą kadrę, zobaczyć nasze zajęcia i wspólnie z nami potańczyć! Jak co roku, Zespół „Polanie” organizuje Bal Maskowy. Zapraszamy Państwa do Domu Polskiego 28 października. Bilety będą w sprzedaży od 1 października.

BIEG Z AMBASADOREM RP

Z okazji 75-lecia klubu sportowego White Eagles zapraszamy na wspólny bieg z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej z Ottawy Witoldem Dzielskim oraz Magdalena Pajewska-Lewandowska na wspólny bieg 5km, który odbędzie się 23 września o godz. 13:00 Bottomlands Park (425 Georges Dr. NE). Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: Franek Wojcik 403-888-0384.

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Z okazji 75-lecia klubu sportowego White Eagles zapraszamy na rozgrywki piłki nożnej w dniu 23 września od 10am do 3pm Bottomlands Park (425 Georges Dr. NE). W turnieju biorą udział drużyny z Edmonton, Hamilton oraz Calgary Open/Over 35/Over 45 jak również dzieci-White Eagels Junior under 13. Wszystkich chętnych zapraszamy do kibicowania.

AKCJA PIEROGI – zapraszamy do sali parafialnej w sobotę 23 września o godz. 10:00Potrzebujemy dużo rąk do pomocy! Trzeba zrobić kilka tysięcy pierogów by móc przeprowadzić wyprzedaż  w sali, a w namiocie różne inne artykuły – 7 i 8 października.

RODZINA Z UKRAINY– przyjechała do Calgary z okolic Lwowa: rodzice i 3 dzieci. Rodzina ta poszukuje miejsca do zamieszkania. Kontakt: Zenon 587-966-0257

DYSKOTEKA DLA MŁODZIEŻY !!! – organizujemy dla młodzieży od 16 roku życia wzwyż, w sobotę 30 września od godz. 18:00. Impreza jest BEZALKOHOLOWA i „security” będzie czuwać nad przestrze­ganiem porządku. Bilety po $20 od osoby, można je nabyć w kawiarence już 17 września, a także 24 września.

SZUKAM PRACY OD PAŹDZIERNIKA

– opiekunka dla dzieci, 

– terapia zajęciowa i rozwojowa (dzieci i osoby starsze), 

– trener personalny dla osób starszych (aktywność fizyczna, zmiana stylu, nawyków, diety, dotrzymanie towarzystwa, itp.).

– korepetycje, konwersacje z języków obcych (polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski).

Posiadam samochód i posługuje się swobodnie wyżej wymienionymi językami. 

W razie zainteresowania lub pytań zapraszam do kontaktu tel. (368) 997-9911 Angela. (3x)

ŚWIADCZĘ USŁUGI:

– dekorowania pomieszczeń (pokoi, ogrodów, hal, sal, biur, kościołów i podobnych) na uroczystości o różnej tematyce (urodziny, wesela, rocznice, baby shower, chrzciny, komunie, party, wieczory panieńskie, itp.).

– ręczne dekoracje, ozdoby, prezenty, upominki, kartki, zaproszenia, podziękowania w różnych technikach (scrapbooking, decoupage, itp.).

– domowe wypieki bezglutenowe i bezcukrowe (ciasta i torty). Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami (polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski). W razie zainteresowania lub pytań zapraszam do kontaktu tel. (368) 997-9911 Angela. (3x)

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!   www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(6x)

ŚWIETO ŚW. STANISŁAWA KOSTKI – 18 WRZEŚNIA

Jest to święto patronalne dzieci i młodzieży, by na progu nowego roku szkolnego prosić dla nich o błogosławieństwo i potrzebne łaski. Stanisław Kostka przeżył zaledwie 18 lat, ale w tym czasie dał się poznać jako wrażliwy, niezwykle pobożny i wytrwały człowiek. Jego czyny docenił Kościół katolicki, bowiem jest on jedynym z „najmłodszych” świętych.