10 września

10 września

Sobota, 9 września

18:00– O Boże błogosławieństwo dla Józefa Kapel i jego rodziny                                                                         – Anna K

18:00- ++ Stanisława i Edward Celeda i zmarli z rodziny Wiszowaty

Niedziela, 10 września XXIII niedziela zwykła

8:30- + Adam Rębisz                                                        

10:30-+ Marianna Pochoda (2 rocz)             – córka z rodziną

12:30- + Ryszard Kogut

19:00- O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Joanny i Duncan z okazji 19 rocz. sakramentu małżeństwa

Poniedziałek, 11 września

19:00- Dziękczynna za udaną operację i z prośbą o szybki powrót do zdrowia dla Karoliny

Wtorek, 12 września

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Państwa Koneckich i Państwa Korczewskich z okazji 55 rocz. sakramentu małżeństwa

Środa, 13 września- św. Jana Chryzostoma

19:00- ++ Jan, Maria, Magdalena, Henryk, Maria, Jan i Leon

Czwartek, 14 września- Podwyższenie Krzyża św.

19:00- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. oraz zdrowie dla Michała z okazji urodzin i opiekę Matki Bożej dla jego rodziny                                                               – mama

Piątek, 15 września- NMP Bolesnej

9:00- + Bogdan Denys

19:00-++ Teofila i Stanisław Tłustochowicz i ich rodzice – córka

Sobota, 16 września- Św. św. Komeliusza i Cypriana

8:30- +ks. Krzysztof Antoń T.Chr.

18:00– W intencji Rycerzy Kolumba za żyjących i zmarłych + Ks. Jan Otłowski

18:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowej Róży Różańcowej

Niedziela, 17 września XXIII niedziela zwykła

8:30- ++ Gertruda i Alojzy Cichański             – syn z rodziną                                                        

10:30-++ Mina i Wacław Kaczyński                  – bratanek

12:30- O światło Ducha św. dla Natalii z okazji 20 rocz. urodzin

19:00-+ Maria Samborska w rocz. śmierci – córka i syn z rodziną

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

        Ez 33,7–9; Rz 13,8–10; Mt 18,15–20

Ref: Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie.

No i zaraz, jeszcze przed przeczytaniem tekstu, rozgorzeje dyskusja, bo jak to w naszym społeczeństwie – jedni kochają się bezwarunkowo, inni nie spotykają się latami, jeszcze inni traktują koligacje rodzinne jako sprawę formalną. A przecież „Miłość zaczyna się w domu” – to słowa św. Matki Teresy z Kalkuty. Wiemy jednak, że czasami łatwiej porozumieć się z obcymi niż ze swoimi. U obcych można szybciej znaleźć zrozumienie, natomiast znacznie trudniejsze jest wysłuchiwanie w kręgu rodziny biadoleń pod własnym adresem. Rodziny się jednak nie wybiera, dlatego życie w ramach stosunków rodzinnych, w których i my mamy swój udział, jest często tak trudne. Święty Paweł w swoim Liście do Rzymian daje nam receptę: „Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo.” (Rz 13,8). Więcej, podpowiada nam, abyśmy obdarzali miłością bliźniego jak siebie samego, tylko powstaje pytanie, o jaką miłość chodzi? Poszanowanie, zrozumienie, to owszem, ale miłość? Oczywiście, nie ma to być typ miłości narcystycznej. Powiem tak, obdarzajmy innych poszanowaniem i miłością do tego stopnia, w jakim my sami chcielibyśmy być obdarzeni.   W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus porusza bardzo drażliwą sprawę swarów i kłótni rodzinnych, co dzisiaj nie jest rzadkością między rodzicami a ich dziećmi. Przykład podany nam w Ewangelii jest niełatwy, jednak możemy zauważyć, że pierwszy krok powinien zawsze należeć do nas, nawet, jeśli wina jest po stronie drugiej osoby. Trzeba się przezwyciężać, zdobywać na odwagę, nie licząc zysków ani strat. Krytyka to pożyteczna i nawet pożądana sprawa, jeśli jej celem jest usunięcie wszelkich niedoskonałości i doprowadzenie do przemiany na lepsze. Pamiętajmy jednak, że nie może być przepełniona goryczą i nie może obrażać ani ranić drugiego człowieka. Co robić? Kierować się wskazaniami Chrystusa „Gdy brat twój zgrzeszy <przeciw tobie>, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa.” (Mt18, 15 – 16). Da się? Jasne, wystarczy trochę własnego trudu i będziemy gotowi załagodzić spór. Nikt nie może żyć w spokoju, jeśli nosi w swym sercu urazę wobec drugiego. Miłość rzeczywiście zaczyna się w domu, a więc najpierw w odniesieniu do własnych krewnych. Spór może czasem oczyszczać atmosferę i otwierać nowe perspektywy, może też prowadzić do pogłębienia więzi. Od obu stron zależy, czy poszukujemy bliskości i zgody, czy stwarzamy dystans, dochodząc swoich własnych racji. Piotr Blachowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalnywww.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 7,282.00

LEKTORZY

18:00- M. Domaradzki, A. Wojciechowski. R. Kohnke

8:30- R. Przybylski, S. Salome, T. Kot

10:30- D. Borys, S. Zacharia, M. Sapielak

12:30- E. Kiegler, O. Zyro, A. Wiśniewski

19:00- M. Gajewski, K. Jansen   

    

BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW: 10.09.2023 zamordowanych przez niemieckich oku­pantów za ukry­wanie w swoim domu Żydów.

Józef i Wiktoria Ulmowie, wspólnie z dziećmi, mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji, mimo świadomości zagrożenia życia, dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie wpadli do ich domu. Rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę, która była w siódmym miesiącu ciąży – poród rozpoczął się w trakcie egzekucji. Zamordowali także szóstkę ich malutkich dzieci. 8–letnią Stanisławę, 6–letnią Barbarę, 5–letniego Władysława, 4–letniego Franciszka, 3–letniego Antoniego i półtoraroczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi. W 1995 r. Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. W 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Imię Rodziny Ulmów nosi jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w obecności Prezydenta RP w marcu 2016 roku w Markowej

BIURO PARAFIALNE po wakacyjnej przerwie wznawia swoją działalność. Pani Alicja tym razem będzie pracować w rozszerzonym formacie: wtorek-środa-czwartek-piątek w godz. 9:00 do 16:00. Z pewnością będzie to pomoc dla Parafian, a także więcej pracy wykonamy w biurze…

DWA MONITORY  zostały już w kościele zamonto­wane. System działa i będzie nam pomocny przy różnych okazjach. Mamy też końcowe rachunki: całość to $13,030. Obecnie mamy na ten cel zebranych $11,890….a wiec „już blisko”… Kto jeszcze chciałby wesprzeć ten fundusz, prosimy o donacje z dopiskiem: „video system”.

KALENDARZ NA ROK 2024

Mamy już nowy kalendarz na 2024 rok, zatem można zamawiać intencje mszalne… prosimy tylko, aby jedna czy dwie osoby nie „zablokowały” wszystkich niedziel… niech inni również mają szansę pomodlić się w swoich intencjach przychodząc na weekend do kościoła….

INFORMACJE RÓŻNE….

podziękowania za wykonane różne prace w minionych miesiącach: Jan Rajchel wykonał prace elektryczne i hydrauliczne; p. Wiesia Sobczak naprawiła czerwony namiot który został niegdyś uszkodzony przez wiatr/burzę..

– podczas wakacji zostało odprawionych 5 Mszy świętych w intencji Parafian…

– za „dar ołtarza” złożony przez rodziców dzieci Pierwszo-komunijnych zostało w Polsce zakupionych kilka alb. Przydadzą się, gdyż powiększa się grupa „dorosłych ministrantów”….

– niektórzy pytali o program sponsoringu „naszych uchodźców” z Pakistanu. Informujemy, że ostatni czek pomocowy z parafii został wystawiony w czerwcu. Od tego czasu rodzina jest niezależna finansowo, gdyż 3 osoby dorosłe podjęły pracę, a dwie osoby chodzą do szkoły. Rodzina nadal mieszka u pp. Kos. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali tę akcję! Z pewnością dobro okazane potrzebującym chrześcijanom, wróci do każdego z nas wielokrotnie pomnożone!

SIOSTRY DOMINIKANKI służą w naszej parafii już ponad 50 lat… oczywiście, co pewien czas, jest „osobowa rotacja”…. I tak: decyzją Przełożonych, s. Lucyna Gryboś kończy swoją posługę w zakrystii, której to poświęciła 30 lat pracy! Nie znaczy to, że nas opuszcza. Nadal będzie mieszkać w Calgary i pomagać na różnych odcinkach. Bardzo jej dziękujemy za tak gorliwą troskę o Świątynię Pańską: bielizna ołtarzowa, troska o szaty liturgiczne, kwiaty, dekoracje okolicznościowe… Jej obowiązki w zakrystii przejmuje s. Jordana Kociuba. S. Jordana jest „rodzoną” siostrą s. Salome. Przyjechała do nas z Rzeszowa, gdzie pracowała w Kościele Ojców Dominikanów, jako organistka i zakrystianka. Głównym zadaniem s. Jordany będzie zakres prac dotyczący zakrystii, ale posłuży nam też talentami muzycznymi i głosowymi przy różnych okazjach i potrzebach. Myślimy o „wskrzeszeniu” chóru parafialnego, tam też będzie potrzebna pomoc… Witamy serdecznie również s. Szymonę Grosicką. Przybyła do Calgary ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała wśród dzieci i osób starszych. Jest z wykształcenia pracownikiem socjalnym i katechetką. Będzie pracować w przedszkolu Sióstr oraz uczyć w Polskiej Szkole. Życzymy Siostrom wielu Bożych łask w podejmowaniu nowych obowiązków!

Ks. Paweł jedzie na rekolekcje do Michigan. Z tego powodu nie będzie Studium Biblijnego 11 września. Ks. Proboszcz nie jedzie do U.S.A. bo ma aktualnie serię „poważnych spotkań dentystycznych”. Pojedzie na „spiritual retreat” lokalnie, w październiku.

Zapisy do Polskiej Szkoły są nadal aktualne. W ramach zajęć tej szkoły będzie również prowadzona katecheza, łącznie z przygotowaniem do Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. W tym roku nie ma „listy do bierzmowania”, bo w przypadku tego Sakramentu, mamy obecnie „cykl dwuletni”. Natomiast dzieci do Pierwszej Komunii świętej należy zgłosić do ks. Pawła. Pierwsze spotkanie z Rodzicami będzie w niedzielę, 24 września, po Mszy św. o godz. 10:30. Zapraszamy!

Kandydaci na ministrantów mogą też być zgłaszani do ks. Pawła.

MSZA ŚWIĘTA W JĘZYKU ANGIELSKIM będzie odprawiana w soboty, począwszy od 23 września, o godz. 17:00. W związku z tym Lituria w języku polskim ulegnie „przesunięciu” o pół godziny, czyli na 18:30.  Wyjaśniamy: nasza parafia nadal zachowuje status parafii etnicznej, polonijnej, i nic się tutaj nie zmienia. Nie oferujemy „full service” katolikom w języku angielskim, od tego mają lokalne parafie terytorialne… A skoro jesteśmy jedyną katolicką parafią polonijną w Calgary, trzeba nadal aktywnie ją wspierać, by mogła funkcjonować przez długie jeszcze lata… 23 i 30 września akompaniował będzie podczas Mszy sobotnich Krystian Sakowski. Natomiast później, naszym organistą w soboty będzie Michał Jarzęcki.

PRÓBA ODTWORZENIA CHÓRU PARAFIALNEGO

Jest rzeczą dobrą i duchowo pożyteczną, gdy w parafii istnieje chór parafialny, który uczestniczy w życiu liturgicznym. Taki chór istniał przez wiele lat….. Pandemia i osobiste animozje członków spowodowały jego upadek. Proboszcz ma nadzieję, że chór się odrodzi, ale tylko jako grupa osób pragnących ŚPIEWAĆ NA BOŻĄ CHWAŁĘ…. Nie ma sensu tworzyć „towarzystwa wzajemnej adoracji” albo jakichś stronnictw czy partii…. Dajemy tę sprawę pod rozwagę ewentualnym zainteresowanym…. Dyrektorem chóru będzie Irena Miazga. Opiekunem duchowym s. Jordana. Głównym „akompaniatorem” będzie Krystian Sakowski. Ola Żyro jest chętna pomóc okazjonalnie, podobnie jak s. Jordana. Ma to duże znaczenie, gdyż można w jednym czasie, w różnych lokalizacjach, przećwiczyć „partie” poszczególnych głosów. W ten sposób oszczędzamy cenny czas chórzystów i zwielokrotniamy efekty.

To jest „pilotażowy” tekst, jeśli będzie zainteresowanie, przejdziemy do szczegółów….

CHÓREK „LAETARE”.

 Wszystkie chętne dzieci, dziewczynki i chłopców w wieku od 5- 13 lat zapraszamy do Chórku „Laetare”. Chórek śpiewa w każdą pierwszą Niedzielę miesiąca na Mszy o godzinie 10:30. Próba śpiewu godzinę przed Mszą: 9:30. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z siostrą Salome: 587-896-5575, lub na email: sr.salome1@gmail.com

SCHOLA MŁODZIEŻOWA

Po wakacyjnym odpoczynku zapraszamy Młodzież do wspólnego śpiewania. Zapraszamy dziewczęta i chłopców. Schola Młodzieżowa śpiewa raz w miesiącu na Mszy Niedzielnej o godzinie 10:30 lub o 12:30. Próba śpiewu godzinę przed Mszą. Chętne osoby proszę o kontakt z siostrą Salome: 587-896-5575 lub email: sr.salome1@gmail.com

ZAPISY DO POSŁUGI LEKTORA ORAZ KANTORA

Lektor to osoba odpowiedzialna za czytanie Słowa Bożego w Kościele. Kantorem jest osoba przewodnicząca śpiewowi (w naszej parafii kantorzy wykonują psalm i aklamację przed Ewangelią). Lektorzy i kantorzy powinni pełnić tę posługę godnie, po uprzednim przygotowaniu. Częścią tej formacji jest „screening” wg. wymagań diecezji Calgary. Pomaga w tym Jolanta Krysiak i nasza Sekretarka Alicja. Zgłoszenia prosimy kierować do s. Salome: 587-896-5575 lub na email: sr.salome1@gmail.com

21 Października (sobota) o godzinie 19:30 (po Mszy świętej wieczorowej) zapraszamy na spotkanie wszystkich lektorów i kantorów, obecnych, oraz nowych, zainteresowanych posługą w naszym kościele. Po części oficjalnej odbędzie się spotkanie integracyjne w sali. 

 „ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM – wznawiamy środowe wieczory modlitewne o godz. 20:00, w formacie Odnowy w Duchu Świętym. Pierwsze spotkanie   20 września.  Przez kolejne tygodnie skupimy się na uwielbieniu Pana poprzez wspólne śpiewanie. Przyjdź, uwielbiaj Go i pozwól, aby On odmienił Twoje serce i życie.  Wieczory uwielbienia są dla każdego bez wyjątku. Nasz Pan jest Bogiem dla każdego z nas. Przyjdź i uwielbiaj Go, a On odmieni Twoje życie.  Więcej info: email odnowacalgary@gmail.com lub 403 803 5771

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA W CALGARY wita wszystkich po wakacyjnej przerwie i prosi Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 10-go września 2023 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu. Dziękujemy naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTOW  W KANADZIE KOŁO #18 W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Bankiet Jubileuszowy związany z :

–  90-tą rocznicą powstania naszej organizacji w Calgary,

–  75-tą rocznicą powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło nr.18 w Calgary,

–  75-tą rocznicą powstania Klubu Piłkarskiego Białe Orły w Calgary. 

Miejsce: Dom Polski, 23 września 2023 r. o godzinie 17:30.

W programie przewidziany jest obiad i zabawa taneczna. Wstęp dla członków Stowarzyszenia wynosi $40, a dla osób niezrzeszonych $80. Zgłoszenie swojej obecności prosimy przesłać do dnia 10 września na numer telefonu: 403-273-4092 do Krystyny Pawłowskiej lub prezesa Stowarzyszenia SPK Janiny Aniołczyk na email  janinapresident@spkcalgary.com  

1.  Dom Polski przyjmuje wpłaty przesłane za pomocą e-transfer na adres  polishcentrepayment@shaw.ca

2. lub osobiście w biurze Domu Polskiego – czekiem / kartą „debit ” lub gotówką/.  Opłatę za bilet wstępu należy uiścić do dnia 18 września 2023 r. Serdecznie zapraszamy.   Zarząd Stowarzyszenia SPK i  Janina Aniołczyk.

Prosi o zwrot książek wypożyczonych w ciągu ostatnich miesięcy. Spotkanie Klubu Książki odbędzie się w niedzielę 10 września o 14:00 w bibliotece. Temat: twórczość R. Kapuścińskiego.

SZKOŁA POLSKA rozpoczyna zajęcia w piątek 15 września, klasy 7-12 i w sobotę 16 września, klasy 0-6. Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego w niedzielę 17 września o godz. 10:30.

ZESPÓŁ MAZOVIA zaprasza na zapisy do zespołu. Dwie  grupy wiekowe :Dzieci w wieku 8-12 lat i Młodzież od 13 lat wzwyż.Próby dla dzieci odbywają się w piątki godzina 6.15pm-8.15pm; dla młodzieży w każdą niedzielę w godzinach 5.30pm-8.30pm. Więcej informacji pod numerem tel 403-540-5794 oraz email mazoviadance@gmail.com

ZESPÓŁ KRAKUSY serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na kolejny rok taneczny. Czeka nas moc niezapomnianych chwil, super zabawa, wspólne wyjazdy, nowe przyjaźnie i oczywiście odkrywanie naszej pięknej polskiej kultury i tradycji poprzez taniec!  Do zobaczenia! Po informacje prosimy dzwonić: 403-803-5771 lub e-mail: dance@krakusy.ca OPEN HOUSE – PONIEDZIAŁEK WRZESIEŃ 18 W DOMU POLSKIM – 5:30-7:00 – dzieci od 6 do 12 lat 7:00-8:30 – dzieci powyzej 12 lat

AKCJA PIEROGI – zapraszamy do sali parafialnej w sobotę 23 września o godz. 10:00  Potrzebujemy dużo rąk do pomocy! Trzeba zrobić kilka tysięcy pierogów by móc przeprowadzić wyprzedaż  w sali, a w namiocie różne inne artykuły – 7 i 8 października.

DYSKOTEKA DLA MŁODZIEŻY !!! – organizujemy dla młodzieży od 16 roku życia wzwyż, w sobotę 30 września od godz. 18:00. Impreza jest BEZALKOHOLOWA i „security” będzie czuwać nad przestrzeganiem porządku Więcej szczegółów podamy w następnym biuletynie.

Bieg z Ambasadorem RP

Z okazji 75-lecia klubu sportowego White Eagles zapraszamy na wspólny bieg z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej z Ottawy Witoldem Dzielskim oraz Magdalena Pajewska-Lewandowska na wspólny bieg 5km, który odbędzie się 23 wrzesnia o godz. 13:00 Bottomlands Park (425 Georges Dr. NE). Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: Franek Wojcik 403-888-0384.

Tunament piłki nożnej

Z okazji 75-lecia klubu sportowego White Eagles zapraszamy na rozgrywki piłki nożnej w dniu 23 września od 10am do 3pm Bottomlands Park (425 Georges Dr. NE). W turnamencie biorą udział drużyny z Edmonton, Hamilton oraz Calgary Open/Over 35/Over 45 jak również dzieci-White Eagels Junior under 13. Wszystkich chętnych zapraszamy do kibicowania.

SZUKAM PRACY- opiekunka dla dzieci, terapia zajęciowa i rozwojowa (dzieci i osoby starsze), transfer na zajęcia dodatkowe, trener personalny dla osób starszych (osoba do towarzystwa), zakupy. Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami: polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski (możliwe korepetycje w tych językach). W razie pytań:  artangi.handicraft@gmail.com a od 28 sierpnia też tel. (368) 997-9911 Angela .(2 x)

RODZINA Z UKRAINY– przyjechała do Calgary z okolic Lwowa: rodzice i 3 dzieci. Rodzina ta poszukuje miejsca do zamieszkania. Kontakt: Zenon 587-966-0257

15.X. odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. O ile otrzymamy szczegóły dotyczące możliwości głosowania w Calgary – zamieścimy je w biuletynie.