24 września

24 września

Sobota, 23 września- św. Ojca Pio

17:00– ++ Jacek Machula i zmarli rodzice,  oraz +Krzysztof Januszewski

18:30- + Teresa Ebel (18 rocz)                                     – córka

Niedziela, 24 września XXV niedziela zwykła

8:30- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o opiekę Matki Bożej dla Marii i Dariusza Skałka                                                      

10:30-+ Mariusz Krasowski

12:30- Z okazji jubileuszów organizacji: 75 lat SPK, 90 lat PCA i 75 lecia Białych Orłów

19:00-+ Eugenia (Anna) i Cezary Surwiło              – Teresa

Poniedziałek, 25  września- bł. Władysława z Gielniowa

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety Machula w dniu urodzin

19:00- + Eugenia Darczewska (25 rocz)

Wtorek, 26 września

19:00- + Stela i Stan Bednarczyk

19:00– + Teresa

Środa, 27 września- św. Wincentego a Paulo

19:00- +Marek Pieczara                                 – żona z rodziną

19:00- +Jan Zyro (5 rocz)

Czwartek, 28 września- św. Wacława

19:00- ++ Zdzisław Mazur i jego rodzice i bracia        – żona

19:00- ++  Stanisław Machnicki (20 rocz) i Urszula Machnicka

Piątek, 29 września- Św. św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafala

9:00- Dziękczynna za opiekę Bożą nad rodziną Kochański

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę świętych Aniołów dla Ani i Zuzi

Sobota, 30 września- św. Hieronima

8:30- O zdrowie i bł. Boże oraz dary Ducha św. dla Kornelii

17:00– ++ Jan Kołecki i zmarli z rodziny Pazyra

18:30- + Katarzyna Wardzała (11 rocz)                          – syn

Niedziela, 1 października, XXVI niedziela zwykła

8:30- ++ Za zmarłych z rodzin: Rudzińskich i Okrasińskich                                                     

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30– O Boże błogosławieństwo na nowej drodze życia dla Tomasza i Patrycji

12:30- ++ Jan Kuźniar oraz rodzice: Adela i Tadeusz

12:30- (Ks. Stefan) + Kazimierz Sujata

19:00-+ Tadeusz Maczuga                                 – wnuczka

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

Iz 55,6-9; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a

Ref: Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają 

We fragmencie Ewangelii Łukasza, przeznaczonym na dzisiejszą niedzielę, Jezus Chrystus ostrzega nas przed dobrze znanym grzechem zazdrości. Jeden z właścicieli winnicy aż pięciokrotnie wychodzi na rynek, aby nająć robotników do pracy przy winobraniu. Chociaż robotnicy ci przystąpili do pracy w różnym czasie, to wieczorem, przy wypłacie wynagrodzenia, otrzymali tyle samo jak ci, którzy pracowali od rana. Spróbujmy wyobrazić sobie radosne twarze ze szczęścia jednych, a smutne od zazdrości twarze drugich. Chodziło tu o zbytnią hojność pana wobec tych, którzy później przystąpili do pracy w winnicy. Czym zatem jest zazdrość? Z jednej strony jest to smutek z powodzenia bliźniego, a zarazem radość z jego nieszczęścia. Ktoś kupił taniej mieszkanie, inny otrzymał lepszą posadę – komuś udało się wygrać konkurs. A ktoś stojący z boku, taki na pozór niezainteresowany, na to nie może patrzeć, bo go bolą oczy i kłuje serce. Takie obrazki z życia dzieją się każdego dnia, wystarczy tylko trochę rozejrzeć się wokół siebie, by dostrzec złość, wrogość, nienawiść. W kategoriach moralnych jest to jeden z grzechów głównych, ponieważ rodzi inne grzechy. Ale czy ktoś jeszcze o tym pamięta? Czy to, że ktoś się dorobił, komuś się powiodło to coś złego? Dla zazdrośnika – jak najbardziej. I nie do zrozumienia. Zazdrośnik pragnie bowiem zła dla innych, a dla siebie pożąda cudzego dobra. Podłożem zazdrości jest stawianie siebie w centrum, niezdolność pragnienia dobra dla innych, niezdolność miłowania. Zazdrość polega więc na pragnieniu wciąż więcej i nieosiąganiu nigdy zadowolenia. Współczesnych ludzi bardzo pobudza zazdrość i zachęca do niej, przedstawiając chore ambicje jako zdrowe współzawodnictwo. Jak więc odróżnić zdrowe ambicje, pozytywną motywację, pracowitość, od zazdrości? To chyba nie będzie trudne, jeśli dobrze znamy siebie. Jeśli realizujemy swoje pomysły, plany, marzenia, jeśli nasze działania są zgodne z naszym systemem wartości – nie grozi nam chora zazdrość. Po prostu szkoda nam będzie sił i czasu. Ale jeśli nagle zorientujemy się, że motywem naszych działań jest chęć dorównania komuś, pokonania go, zdobycia więcej – mimo że tak naprawdę wcale tego nie potrzebujemy, to już chora zazdrość. Chrześcijańska tradycja duchowa zaleca tym, którzy pragną pokonać zazdrość, kilka ciekawych rozwiązań. Ktoś może na przykład zdobyć się na bezinteresowny gest i sprawić komuś przyjemność. Inny – czytać Nowy Testament oraz pisma Ojców Kościoła i biografie świętych, by zakosztować, jak piękna jest bezinteresowna miłość. Dla wytrwałych pozostaje modlitwa za tych, których nienawidzi i którym zazdrości, a także staranie o to, by budzić w sobie względem nich łagodność. Warto zrobić dziś sobie rachunek sumienia. A sięgając do treści Jezusowego nauczania zapytać: Czy nie smucę się, kiedy widzę moich najbliższych, kolegów, znajomych bardziej uzdolnionych ode mnie, bogatszych, lepiej ubranych i bardziej wysportowanych? Czy pamiętam o tym, że Dobry Bóg także mnie nie poskąpił mi swoich talentów i darów, które mam ciągle rozwijać z pomocą Jego wspierającej łaski? ks. Leszek Smoliński

LEKTORZY

17:00-  J. Krysiak

  18:30- R. Kohnke, M. Iskra

8:30- M. Sobczak

  10:30- Z. Pieczara, S. Zacharia, M. Sapielak

  12:30- W. Potocka, O. Zyro, M. Kaczan

19:00- M. Gajewski, M. Iskra, W. Grabowski   

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 8,644.00

DWA MONITORY zostały już w kościele zamonto­wane. Mamy też końcowe rachunki: całość to $13,030. Obecnie mamy na ten cel zebranych $12,690…a wiec „już blisko”… Kto jeszcze chciałby wesprzeć ten fundusz, prosimy o donacje z dopiskiem: „video system”.

ŚPIEWAĆ NA WIĘKSZĄ CHWAŁĘ BOŻĄ – to szczytny cel każdego chóru parafialnego. Kto tak rozumie tę kwestię i ma pewne predyspozycje głosowe i słuchowe –  może zgłaszać się do naszego chóru „VOX POPULI” . Po rozmowach i konsultacjach wynik jest następujący: chór będzie miał próby w czwartki wieczorem. Początek – 5 października. Kierownik chóru – Irena Miazga. Duchowy opiekun – s. Jordana. Główny „akompaniator” – Ola Żyro. „Screening proces” – Jolanta Krysiak. Dziękujemy!

ZAPISY DO POSŁUGI LEKTORA ORAZ KANTORA

Lektor to osoba odpowiedzialna za czytanie Słowa Bożego w Kościele. Kantorem jest osoba przewodnicząca śpiewowi (w naszej parafii kantorzy wykonują psalm i aklamację przed Ewangelią). Lektorzy i kantorzy powinni pełnić tę posługę godnie, po uprzednim przygotowaniu. Częścią tej formacji jest „screening” wg. wymagań diecezji Calgary. Pomaga w tym Jolanta Krysiak i nasza Sekretarka Alicja. Zgłoszenia prosimy kierować do Małgorzaty Iskra, która koordynuje grafik lektorów/kantorów: tel. 403-217-2745

21 Października (sobota) o godzinie 19:30 (po Mszy świętej wieczornej) zapraszamy na spotkanie wszystkich lektorów i kantorów, obecnych, oraz nowych, zainteresowanych posługą w naszym kościele. Po części oficjalnej odbędzie się spotkanie integracyjne w sali. 

W PIĄTEK, 22.IX. ROZPOCZĘLIŚMY NOWENNĘ DO ŚW. TERESKI Z LISIEUX….

 Obecny czas (2023-2025) jest rokiem jubileuszowym. Związane to jest z rocznicą urodzin, rocznicą beatyfikacji i rocznicą kanonizacji „Małej Świętej”. Ksiądz Paweł prowadzi rozważania przygotowujące nas do liturgicznego święta, w niedzielę 1 października. Przez 9 wieczorów poznamy bliżej duchowość karmelitańską i szczegóły dotyczące „małej drogi” uświęcenia.

1 października ks. Paweł będzie zapisywał kandydatów do „FUN-KLUBU ŚW. TERESKI”. Spotkania grupy będą raz w miesiącu, zasadniczo 30 dnia miesiąca. Członkowie będą proszeni o zgłębianie „małej drogi do świętości”, czemu służą liczne książki w posiadaniu. Ks. Pawła. Będzie też możliwość wypożyczenia relikwii św. Tereski do domu, gdyby ktoś miał szczególne intencje i chciał je powierzać Panu Bogu przez wstawiennictwo „małej świętej”.

Nadto, planujemy wizytę Ojca Rekolekcjonisty od oo. Karmelitów z Krakowa, w Wielkim Poście 2024. On pogłębi naszą znajomość duchowości św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

„ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM – rozpoczęły  się  środowe wieczory modlitewne o godz. 20:00. Przez kolejne tygodnie skupiamy się na uwielbieniu Pana poprzez wspólne śpiewanie. Przyjdź, uwielbiaj Go i pozwól, aby On odmienił Twoje serce i życie.  Wieczory uwielbienia są dla każdego bez wyjątku. Nasz Pan jest Bogiem dla każdego z nas. Przyjdź i uwielbiaj Go, a On odmieni Twoje życie.  Więcej info: email odnowacalgary@gmail.com lub 403 803 5771

WYPRZEZDAŻ W SALI I W NAMIOCIE…

Chcielibyśmy powtórzyć „akcję” z ubiegłego roku, a mianowicie: wyprzedaż w namiocie różnych artykułów których parafianie już nie potrzebują, a w sali parafialnej – polskie jedzenie, pierogi, ciasta, nawet na bieżąco będą smażone placki ziemniaczane.  To wszystko w sobotę i niedzielę  7 i 8 października, od godz. 10 – 17. Duży namiot stawiamy pomiędzy salą a kościołem w poniedziałek, 2 października, od godz.10:00 POTRZEBNA POMOC WIELU RĄK! Akcja zakończy się wspólnym lunch’em serwowanym przez ks. Pawła. Zatem od wtorku, 3 października, można do namiotu dostarczać różne przedmioty na wyprzedaż.

DWA RELIKWIARZE znalazły już swoich „sponsorów”! A.M. sponsoruje relikwiarz dla  bł. ks.  Michała Sopoćki, natomiast Robert i Ewelina Kulikowski sponsorują relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dziękujemy za otwartość serca! Nadal pamiątkowe obrazki z rodziną Ulmów można wziąć na pamiątkę uroczystości beatyfikacji z 10 września 2023 roku.

NOWA PANI KONSUL

Pani Aleksandra Kucy jest nowym Konsulem R.P. na nasz region Kanady, z siedzibą w Vancouver. Będzie obecna na uroczystościach w Domu Polskim 23 września. Będzie też w naszym kościele 24 września i od godz. 13:30 w sali parafialnej spotka się z tutejszą Polonią. Będzie można zadawać pytania i dowiedzieć się więcej nt. wyborów w Polsce. Na razie mamy ogólne informacje dostępne na : e-Wybory – zgłoś się do spisu wyborców w Kanadzie – Polska w Kanadzie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

„POLANIE” ZAPRASZAJĄ NA OPEN HOUSE Zespół „Polanie”, mający 45-letnią tradycję,  wyso­ki  poziom taneczny i profesjonalny instruktaż, serdecznie zaprasza nowe talenty do dołączenia do grupy. Jeśli masz doświad­czenie taneczne, lubisz polski taniec i kulturę, chcesz poznać nowych ludzi i występować na różnych scenach, przyjdź  do Domu Pols­kiego 24 września na 4:30 pm. Mile wi­dzia­ne wszystkie osoby chcące poznać naszą kadrę, zobaczyć nasze zajęcia i wspólnie z nami potańczyć! Jak co roku, Zespół „Polanie” organizuje Bal Maskowy. Zapraszamy Państwa do Domu Polskiego 28 października. Bilety będą w sprzedaży od 1.X.

STUDIUM BIBLIJNE

2 października, bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy grupę biblijną do sali parafialnej na potluck party z okazji święta św. Hieronima, patrona biblistów.

DYSKOTEKA DLA MŁODZIEŻY !!! – organizujemy dla młodzieży od 16 roku życia wzwyż, w sobotę 30 września od godz. 18:00. Impreza jest BEZALKOHOLOWA i „security” będzie czuwać nad przestrze­ganiem porządku. Bilety po $20 od osoby, można je nabyć w kawiarence już 17 września, a także 24 września.

SZUKAM PRACY OD PAŹDZIERNIKA

– opiekunka dla dzieci, – terapia zajęciowa i rozwojowa (dzieci i osoby starsze), 

– trener personalny dla osób starszych (aktywność fizyczna, zmiana stylu, nawyków, diety, dotrzymanie towarzystwa, itp.). – korepetycje, konwersacje z języków obcych (polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski). Posiadam samochód i posługuje się swobodnie wyżej wymienionymi językami.  W razie zainteresowania lub pytań zapraszam do kontaktu tel. (368) 997-9911 Angela. (2x)

ŚWIADCZĘ USŁUGI:

– dekorowania pomieszczeń (pokoi, ogrodów, hal, sal, biur, kościołów i podobnych) na uroczystości o różnej tematyce (urodziny, wesela, rocznice, baby shower, chrzciny, komunie, party, wieczory panieńskie, itp.). – ręczne dekoracje, ozdoby, prezenty, upominki, kartki, zaproszenia, podziękowania w różnych technikach (scrapbooking, decoupage, itp.). – domowe wypieki bezglutenowe i bezcukrowe (ciasta i torty). Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami (polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski). W razie zainteresowania lub pytań zapraszam do kontaktu tel. (368) 997-9911 Angela. (2x)

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!   www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(5x)

DO SPRZEDAŻY

Osoba, która się wyprowadza z Calgary, sprzeda zestaw dębowych mebli do sypialni, dębowe meble do jadalni z sześcioma krzesłami w całkowicie nowym stanie i wiele innych rzeczy po niskiej cenie. Kontakt Richard 403-909-7694 (2x)

RODZINA Z UKRAINY– przyjechała do Calgary z okolic Lwowa: rodzice i 3 dzieci. Rodzina ta poszukuje miejsca do zamieszkania. Kontakt: Zenon 587-966-0257

THE SEEKERS GROUP

The Office of Vocations is offering young unmarried women the opportunity to learn how to make good decisions for their lives and how to discern the will of God for them. Starting date: Sunday, Oct. 1 from 2 to 3:30 pm at the Catholic Pastoral Centre (120-17 Ave. SW, Calgary) and meeting alternating Sundays. To register, contact sisterdianne.turner@calgarydiocese.ca or call 403-218-5504.

JOURNEYING TOGETHER  HOPE & HEALING  OCT 13&14 The Diocese of Calgary invites individuals or families to join a transformative workshop designed for those navigating the grief of miscarriage. When: Friday & Saturday (Oct. 13 & 14) at Ascension Catholic Parish, Calgary. More info at: miscarriageliturgy.ca/workshop

Walking with Women in the Old Testament

PASTORAL CARE MINISTRY TRAINING The Diocese of Calgary is offering a Pastoral Care Ministry Training for those who feel called to assist their parish in a healing ministry to the sick, elderly, dying, homebound and bereaved members. When: Saturdays (Nov 11 & 25) at the Catholic Pastoral Centre, Calgary. 

FINDING CHRIST WITHIN This is a 12-week course in-person and directed Ignatian retreat. When: Tuesdays, begins on Sep. 26 – FCJ Centre. The Spiritual Director will provide guidance and support participants on their journey toward a closer relationship with God. Register

CANDLELIT ROSARY In the month of Holy Rosary, St. Bonaventure invites you to their parish candlelit Living Rosary for our Blessed Mother. When: Friday, Oct. 13 at 7 pm – St. Bonaventure, Calgary.

EUCHARISTIC MIRACLES EXHIBIT AT SACRED HEART

Visit The Eucharistic Miracles of the World exhibit – a collection of miracles recognized by the Church which occurred through the centuries in various countries. When: Sep 28 – Oct 1 at Sacred Heart Church, Calgary.