12 listopada

12 listopada

Sobota, 11 listopada- 105 rocz. Odzyskania Niepodległości

17:00– O Boże błogosławieństwo dla Karoliny z okazji urodzin i o szczęśliwe rozwiązanie

18:30– ++ Tadeusz, Aurelia i Kazimierz Kalinowski

8:30- + Leon Rudziński oraz o Boże błogosławieństwo dla Julii z okazji urodzin                                                      – Anna                                              

10:30- ++ Andrzej Leszkowski oraz Jadwiga i Horst Studzińscy

12:30- 105 rocznica Odzyskania Niepodległości

12:30- MW + Halina Rosińska

19:00- + Stanisława Łakomska

Poniedziałek, 13 listopada

19:00- + Stanisława Łakomska

19:00- + Janina Letka (10 rocz)

Wtorek, 14 listopada

19:00- + Stanisława Łakomska

19:00- ++ Zdzisław, Lucyna, Marian i Kazimierz Mazur  – żona

Środa, 15 listopada

19:00- + Stanisława Łakomska

19:00– ++ Zmarli z rodziny Hryszko i Gajdel

Czwartek, 16  listopada – NMP Ostrobramskiej

19:00- + Stanisława Łakomska   

19:00- ++ Tadeusz, Bonifacy i ich rodzice             – A. Mazur

Piątek, 17 listopada

9:00- ++ Anna Niemczyk i dusze w czyśćcu cierpiące – córka z rodziną

19:00- + Stanisława Łakomska

Sobota, 18 listopada

8:30- + Barbara Gołębiowska

17:00– + Stanisława Łakomska

18:30– Z podziękowaniem i Boże błogosławieństwo w 50 rocz. sakramentu małżeństwa dla Marii i Józefa       – dzieci

8:30- + Maria Bakon                                          

10:30- + Edward Nutowicz                     – córka z rodziną

12:30- ++ Andrzej Obodziński (2 rocz) i Konstanty Obodziński (30 rocz)          – Marek z rodziną

19:00- + Stanisława Łakomska

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Mdr 6,12–16; 1 Tes 4,13–18; Mt 25,1–13

Ref: Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza.

Jeden z wdowców cierpi po śmierci żony, która zmarła dwa lata wcześniej po krótkiej, lecz wyniszczającej chorobie. Po jej odejściu zrozumiał, ile znaczyła w ich małżeństwie, w opiece nad dziećmi, w licznych przyjaźniach, jakie wspólnie nawiązywali. Wciąż nie dają mu spokoju pewne pytania, na które u mnie szuka odpowiedzi: „Ona często mi się śni. Myślisz, że spotkam się z nią ponownie, kiedy umrę? Czy ją poznam i będę mógł ją objąć?”. Św. Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Tesaloniczan wyznaje: „Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim”. Zmartwychwstanie nie polega na powrocie do obecnego życia ani na wskrzeszeniu zwłok, ale na uczestnictwie w życiu Boga, który nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Wiara w zmartwychwstanie prowadzi nas do chrześcijańskiej nadziei. Jak powiedział emerytowany papież Benedykt XVI w jednym z wywiadów kilka lat temu: „Jestem na ostatnim odcinku drogi mego życia i nie wiem, co mnie czeka. Wiem jednak, że jest światło Boga, że jest Zmartwychwstały, że Jego światło jest silniejsze od wszelkiej ciemności, że dobroć Boga jest silniejsza od wszelkiego zła na tym świecie”. W obliczu śmierci bliskiej osoby serce nie potrafi być z kamienia, dlatego płacze. Wolno nam płakać, wolno się smucić, bo i Chrystus zapłakał nad śmiercią przyjaciela, Łazarza. To naturalny odruch ludzkiej natury, która wzdryga się wobec smutku, cierpienia, wobec śmierci. Pismo Święte zwraca uwagę na to, że nasz smutek nie może zostać tylko wzruszeniem czy emocją, które w żaden sposób nie przybliżają nas do rzeczywistości życia wiecznego. Ten naturalny smutek ma rozwiać wszelkie wątpliwości i wzmocnić w nas wiarę i nadzieję w wypełnienie obietnicy zmartwychwstania. Z tej rzeczywistości bólu mamy się wznieść do rzeczywistości doświadczenie radości wypływającej z cudu zmartwychwstania Chrystusa i naszego zmartwychwstania. Dlatego przychodzimy do Chrystusa, by szukać odpowiedzi na te trudne, ale jakże konkretne życiowe pytania. To Jezus Chrystus zmartwychwstały pokazuje nam, że „chwała Boga jest człowiek żyjący” (św. Ireneusz), który został stworzony, by żyć wiecznie. „W Nim zabłysła dla nas nadzieja chwalebnego zmartwychwstania i choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności” (I Prefacja o zmarłych). Chrystus jest całą naszą nadzieją, ponieważ „On do Ojca nas prowadzi, Miłość czyni życia prawem. Chrystus naszym jest pokojem, naszym pojednaniem”.W śmierci Chrystusa nie dochodzi do unicestwienia: jest to śmierć prowadząca do zanurzenia w Bogu, który sam przyjął ciało ludzkie, by człowiek mógł stać się nieśmiertelny. Zapatrzeni w Chrystusa, powinniśmy nauczyć się myśleć o zmarłych jako o osobach żyjących. Wiara w zmartwychwstanie potrafi bowiem rozświetlić ostatnie chwile tych, którzy odchodzą, a tym, którzy zostają przynieść ulgę w bolesnym rozstaniu i zachęcić do modlitewnej czujności i gotowości na spotkanie z Panem. Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy. ks. Leszek Smoliński

LEKTORZY

  17:00 – Z. Pieczara, M. Jarzecki

  18:30– M. Sapielak, S. Jordana, M. Gajewski

  8:30- M. Sobczak

  10:30- A. Kamieniak, S. Zacharia

  12:30- E. Kiegler, O. Zyro, W. Potocka

  19:00- W. Grabowski, M. Iskra

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 11,413.00

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Zapraszamy na „wypominki” 15 minut przed każdą Mszą świętą. Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE, DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH URZĘDOWYCH. Będzie to bardzo pomocne przy odczytywaniu przez kapłana.

MARIA KUŹNIAR, wieloletnia nasza parafianka, zaangażowana w liczne dzieła, a zwłaszcza w pomoc Misjom, nie miała żadnej rodziny. Parafia „odkupiła” to miejsce pogrzebowe. Był to wydatek rzędu $1,900 ale jako parafia zyskujemy jedno miejsce pogrzebowe: LOT#144, BLOCK 10, SECTION R. (albo kilka urn tam można pochować). Być może, że w przyszłości będzie sytuacja podobna do tej z p. Marią i będzie miejsce na pochówek, tym bardziej, że QUEENS PARK/ST. JOSEPH CEMETERY jest już lokalizacją „zamkniętą”. Przez kilka miesięcy wpływały donacje na ten cel. Powyższa suma jest już zebrana. Obecnie Proboszcz zainteresował się płytą nagrobną: będzie to kamień czarny, polerowany (jak nasze balaski), rozmiar 24”x12”x4”. Na tym tle ładnie widać białe napisy wyryte w granicie. Koszt: $645, czas realizacji – minimum 8 tygodni. Zatem, mówimy o miesiącach zimowych: śnieg, zamarznięta gleba, trzeba więc z instalacją poczekać do wiosny. Gdyby ktoś jeszcze chciał wesprzeć tę inicjatywę, donacje można składać z dopiskiem „gravestone”.

DZIĘKUJEMY wszystkim Parafianom za udział w modlitwie na lokalnych cmentarzach 5 listopada.

Modlitewne spotkanie na cmentarzu St. Mary’s

Na cmentarzu St. Mary’s są trzy groby księży Chrystusowców, którzy służyli lokalnej Polonii.

Również cmentarz Queen’s Park (St. Joseph’s) zgromadził wiele osób na modlitwie. Jesteśmy świadomi, że nasi Parafianie pochowani są również na innych cmentarzach w Calgary (a nawet poza) ale nie jesteśmy w stanie wszędzie dojechać. Dlatego symbolicznie modlimy się na tych dwóch wybranych cmentarzach, łącząc się z Polską i wszystkimi innymi miejscami, gdzie spoczywają nasi Rodacy. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

Spotkanie Klubu Książki odbędzie się 19 listopada o godz. 14:00 w Bibliotece. Temat: literatura kanadyjska.ZAPRASZAMY!

Kolejne spotkanie Rodziny św. Tereski odbędzie się 30 listopada (czwartek) w sali parafialnej. Z racji uroczystości św. Andrzeja (andrzejki) będzie to forma „rozrywkowa”, prosimy o dostarczenie poczęstunku w formie „potluck”.

KAWIARENKA obecnie jest prowadzona przez „grupę parafialną”. Zapraszamy na smaczne pączki/ciasto, a bliżej Bożego Narodzenia będzie też oferta świąteczna.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

21.XI. spotkanie Rady Parafialnej

23.XI. Nabożeństwo z Ojcem Pio

25.XI. AKCJA PIEROGI w sali parafialnej od 10:00-13:00

30. XI. – spotkanie Rodziny św. Tereski w sali

2-13.XII. Pielgrzymka do Meksyku i Guadalupe

10 i 17.XII. – wyprzedaż świąteczna w sali parafialnej;

będzie możliwość, by osoby zainteresowane „wynajęły” stolik pod ścianą sali na sprzedaż swoich „gadżetów”. Koszt stolika to $100 za dwa razy, liczba miejsc ograniczona

18.XII. – Ustawianie choinek/dekoracji od 10:00am

20.XII. – początek Rekolekcji, nauki będzie głosił ks. Andrzej Szczepaniak, chrystusowiec z Niemiec. Układ Mszy w poszczególne dni zgodnie z naszym kalendarzem, nie będzie dodatkowych Mszy, za to cały czas będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.

24.XII. Czwarta Niedziela Adwentu – przed południem; w związku z  „regulacją liturgiczną” otrzymaną z Diecezji, Msze św. w tym dniu będą tylko o 8:30 i 10:30. Popołudnie „ciąży już” w stronę Wigilii Bożego Narodzenia;

I tak:  

Msza św. po angielsku będzie  o godz. 17:00;

tradycyjna polska Pasterka o północy.

25.XII. Boże Narodzenie – Msze św. 8:30, 10:30 i 12:30

26.XII. Świętego Szczepana:  9:00; 12:00 i 19:00

31.XII. Niedziela Świętej Rodziny – 8:30, 10:30 i 12:30

 O godz.17:00 Msza św. po angielsku, z formularzem noworocznym

18:00 – Nabożeństwo na zakończenie Roku

18:30 – Msza święta w języku polskim z formularzem noworocznym o świętej Bożej Rodzicielce, Maryi.

20:00 – ZABAWA SYLWESTROWA W SALI

KALENDARZE DO SPRZEDAŻY NA ROK 2024-Członkowie grupy Radia Maryja będą sprzedawać kalendarze w niedzielę 19 listopada po Mszach świętych. Cena jednego kalendarza $15.00

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA W CALGARY zwraca się z prośbą do wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiorki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 12-go listopada 2023 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiorki w Sali Parafialnej u członków Zarządu lub przewodniczącej Elżbiety Kiegler tel.: 403-993-2745.

STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 26 listopada 2023 r. o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy.  

OSOBA DO OPIEKIPolska rodzina (mama z synem) zamieszkała w Vulcan County na acreage, poszukuje samotnej osoby bez nałogów do opieki dla syna pełnoletniego (lekko niepełnosprawnego), ale fizycznie zdolny, jeździ samochodem. Rodzina proponuje zamieszkanie w bardzo dogodnych warunkach z wynagrodzeniem. Kontakt: 403-897-3870, albo cel 403-999-9041. Więcej informacji do ustalenia.

CPC MARRIAGE FORMATION PROGRAM -2024

Congratulations on your decision to seek the Sacrament of Marriage in the Catholic Church.

The Diocese of Calgary earnestly desires to accompany engaged couples in deepening their appreciation for the beauty of the Sacrament of Marriage by offering Marriage Formation programs. In addition to the pastoral support given by the Pastor and parish community, trained and experienced facilitators of the Catholic Pastoral Centre (CPC) Marriage Formation Program will journey with couples to assist them in making Christ the centre of their new life together.

 COURSES DATES FOR 2024

January 13 & 27, 2024 Class

Schedule #1: First Saturday 9 AM – 4 PM

February 10 & 24, 2024 Class

Schedule #2: Second Saturday 9 AM – 4 PM

March 9 & 23, 2024

April 13 & 27, 2024 couples are required to attend 2 Saturdays May 11 & 25, 2024 to complete the program and receive their June 8 & 22, 2024    certificate.

September 14 & 28, 2024

October 5 & 19, 2024

November 16 & 30, 2024

All courses will be held at The Catholic Pastoral Centre (120 – 17th Ave SW, Calgary)

REGISTRATION PROCESS:

  1. Your priest will provide you with QR codes to the registration form for each course
  2. Scan the code and complete the form
  3. Follow the link to pay the registration fee

Please note the registration for each course will close after 20 registrants.

REGISTRATION FEE

1.The registration fee for the CPC Marriage Formation program is  $250.00 per couple.

2.This fee includes: Prepare-Enrich Couple Inventory vouchers, A Joy-Filled Marriage workbooks,  handouts, lunches and snacks, and other incidentals.

3.You will receive your workbooks at the start of your first Saturday session.

FORMATION CONTENT

Prepare-Enrich Couple Inventory & Assessment

God’s Plan for Marriage

God’s Plan to Restore Marriage In & Through Christ Marriage is a Sacrament

What Makes a Marriage  Valid?

Intimacy & Sexual Honesty in Marriage

Beauty in Openness to Life Life

Skills for Couples:

The Role of Virtue

Communication

Conflict Resolution

Fostering Intimacy

Prayer

“God who is love and who created man and woman for love has called them to love. By creating man and woman he called them to an intimate communion of life and of love in marriage.”

COMPENDIUM OF THE CATECHISM OF THE CATHOLIC CHURCH, NO. 337