19 listopada

19 listopada

Sobota, 18 listopada

17:00– + Stanisława Łakomska

18:30– Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo w 50 rocz. sakramentu małżeństwa dla Marii i Józefa       – dzieci

8:30- + Maria Bakon                                          

10:30- + Edward Nutowicz                     – córka z rodziną

12:30- ++ Andrzej Obodziński (2 rocz) i Konstanty Obodziński (30 rocz)                – Marek z rodziną

19:00- + Stanisława Łakomska

Poniedziałek, 20 listopada

19:00- + Stanisława Łakomska

19:00- O zdrowie, opiekę Matki Bożej i o Boże błogosławieństwo dla córek: Izabeli, Joanny i Marzeny

Wtorek, 21 listopada

19:00- (Ks. Stefan) – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla brata

19:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Sióstr Dominikanek

19:00– ++ Maria i Adam Rębisz i zmarli z rodziny Wróbel

Środa, 22 listopada

19:00- ++ Teofila, Stanisław, Jadwiga i Jagoda Tłustochowicz               – córka

19:00– O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Kasi i Melisy                                                                 – rodzice

Czwartek, 23 listopada

19:00- ++ Eugeniusz, Janina i zmarli z rodziny Korbacz – syn z rodziną  

19:00- ++ Teresa Szajdziuk i Iwona Przeworska (2 rocz) – syn i brat Andrzej

M.W. – O Boże błogosławieństwo dla pielgrzymów udających się do Meksyku

Piątek, 24 listopada

9:00- O Boże błogosławieństwo dla Edmunda i Henryki

19:00- + Edward Nutowicz ( 30 rocz)

Sobota, 25 listopada

8:30- O Boże błogosławieństwo dla Adriana Weissman z okazji urodzin

17:00– + Henryk Mróz                                           – wnuczka

18:30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowej Róży Różańcowej

8:30- + Jerzy Hajduk                                                       – Marek                                          

10:30-(Ks. Stefan)+ Urszula Dąbrowski     – mąż i dzieci

10:30-++ Grażyna i Bogdan Mercik i zmarli z rodziny

12:30-+ Jan Olszewski (10 rocz)

19:00- + Ewa Cichowlas (8 rocz)                                           – mąż

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Prz 31,10–13.19–20.30–31; 1 Tes 5,1–6; Mt 25,14-30

Ref: Szczęśliwy człowiek, który służy Panu.

Co to jest talent? W starożytności była to największa jednostka miary – zarówno wagi, jak i pieniądza. Dzisiaj tym słowem określa się wybitne zdolności w jakiejś dziedzinie. Talentu nie można zdobyć własnymi siłami. Talent jest darem, a dary są udziałem każdego człowieka i mogą być bardzo różne.  Talent to nie tylko wybitne zdolności, lecz także zdolność do opieki nad innymi, umiejętność porozumiewania się z innymi i wzajemnego traktowania się bez krytykanctwa i zawiści, umiejętność słuchania, umiejętność…długo można by wymieniać różne dary. Nasze talenty rozwijamy i wzbogacamy przez miłość, radość i modlitwę. Czy jednak uświadamiamy sobie, że każdy „talent” jest wezwaniem i zobowiązaniem do pracy nad sobą samym i do pracy dla innych? Dzisiejsza Ewangelia ukazuje typowe zachowanie leniwego sługi, człowieka, który nie dba o to, aby otrzymane dary pomnażały się i przynosiły owoc. Pozostawienie talentów bezowocnymi jest winą, która zasługuje na określenia typu biblijnego „płacz i zgrzytanie zębów” lub, jak powiedzielibyśmy dzisiaj: głupota i lenistwo. Wyciągnijmy morał z tej opowieści, morał uczący nas, na czym polega bojaźń Boża całkowicie różna od bojaźni fałszywej: bojaźń fałszywa opiera się na rachubie ludzkiej i nieufności wobec Boga, natomiast bojaźń Boża nie jest strachem, lecz jest darem Ducha Świętego, dzięki któremu człowiek boi się Boga obrażać, zasmucać i nie wypełniać Jego woli. Prawdziwą bojaźń Bożą ma ten, kto „chodzi drogami Pana” (Ps128), jak dwaj słudzy pochwaleni przez Pana słowami: „Dobrze sługo dobry i wierny… wejdź do radości twego pana” (Mt25,21 i 23).Kto otrzymał więcej, ten ma dać z siebie więcej i chociaż wymaga to ze strony człowieka większego wysiłku, nagroda za to będzie niewspółmiernie większa. Taki wniosek wypływa z dzisiejszej przypowieści o talentach. Nie zazdrośćmy więc innym ich talentów, troszczmy się o własny rozwój, o to, aby nasze życie było twórcze, abyśmy pomnażali dary otrzymane od Boga. Po naszym przejściu z życia doczesnego do życia wiecznego będziemy zdawać relację z wykorzystania danych nam talentów. Może się wtedy okazać, że danym nam talentem była umiejętność wykonywania niezbędnych, prostych czynności, a sumienność w wypełnianiu codziennych obowiązków stała się naszą przepustką do szczęśliwości wiecznej. MARYJO – MATKO świętej wytrwałości, Szafarko łask wszelkich, pomagaj nam nieustannie, abyśmy wykonali zadania, dla których zostaliśmy stworzeni.                               Piotr Blachowski

LEKTORZY

  17:00 – M. Edgar, M. Jarzęcki

  18:30- J. Pajewski, B. Pajewski

  8:30- M. Sobczak, S. Zacharia

  10:30- Z. Pieczara, O. Zyro, A. Gurgul

  12:30- A. Wiśniewski, M.Kulaga, M. Sapielak

  19:00- M. Łabinowicz, A. Wojciechowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalnywww.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 11,753.00

UCZCILIŚMY ROCZNICĘ NIEPODLEGLOŚCI naszej Ojczyzny uroczystą Mszą świętą w kościele. Następnie, w godzinach popołudniowych, odbyła się akademia w  Domu Polskim. Temat przewodni: historia rodziny ULMÓW, beatyfikowanych 10 września 2023 roku. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy!

Zapraszamy na wspólną modlitwę 15 minut przed każdą Mszą świętą. Na kopertach BARDZO PROSIMY O CZYTELNE, DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH URZĘDOWYCH. Będzie to bardzo pomocne przy odczytywaniu przez kapłana.

ODSZEDŁ DO WIECZNOŚCI JERZY KRASOWSKI, LAT 76. Mimo, że Jerzy i Danuta mieszkali w Lethbridge, byli zapisani w naszej parafii. Stąd też prośba rodziny o polskiego księdza, by przewod­niczył Mszy św. pogrzebowej. Odbędzie się ona w kościele All Saints w Lethbridge (2405 12 Ave. S), we wtorek 21 listopada o godz. 11:00. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a śp. Jerzego polecamy miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz mu dać , Panie”…

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w czwartek 23 listopada, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW W POZNANIU

W to patronalne święto Księży Chrystu­sowców- będzie zbierana druga kolekta.  Dziękujemy za ofiary na Semi­narium w Poznaniu, które przygotowuje przysz­łych dusz­pasterzy dla Polonii. Koperty na donacje znajdują się w rocznym zestawie.  Natomiast dodatkowe koperty na tę kolektę znajdują się obok biuletynów.

MARIA KUŹNIAR, wieloletnia nasza parafianka, zaangażowana w liczne dzieła, a zwłaszcza w pomoc Misjom, nie miała żadnej rodziny. Parafia „odkupiła” to miejsce pogrzebowe. Był to wydatek rzędu $1,900 ale jako parafia zyskujemy jedno miejsce pogrzebowe: LOT#144, BLOCK 10, SECTION R. (albo kilka urn tam można pochować). Być może, że w przyszłości będzie sytuacja podobna do tej z p. Marią i będzie miejsce na pochówek, tym bardziej, że QUEENS PARK – ST. JOSEPH CEMETERY jest już lokalizacją „zamkniętą”.Przez kilka miesięcy wpływały donacje na ten cel. Powyższa suma jest już zebrana. Obecnie Proboszcz zainteresował się płytą nagrobną: będzie to kamień czarny, polerowany (jak nasze balaski), rozmiar 24”x12”x4”. Na tym tle ładnie widać białe napisy wyryte w granicie. Koszt: $645, czas realizacji – minimum 8 tygodni. Zatem, mówimy o miesiącach zimowych: śnieg, zamarznięta gleba, trzeba więc z instalacją poczekać do wiosny. Gdyby ktoś jeszcze chciał wesprzeć tę inicjatywę, donacje można składać z dopiskiem „gravestone”. Do tej pory zebrano $170.00. Bóg zapłać!

Spotkanie Klubu Książki odbędzie się 19 listopada o godz. 14:00 w Bibliotece. Temat: literatura kanadyjska.

ZAPRASZAMY!

KAWIARENKA obecnie jest prowadzona przez „grupę parafialną”. Zapraszamy na smaczne pączki/ciasto, a bliżej Bożego Narodzenia będzie też oferta świąteczna.UWAGA! Nowe regulacje wprowadzone przez rząd Alberta zabraniają używania jednorazowych torebek czy pojemników z materiałów nie biodegra­dowalnych. W związku z tym kuchnia/kawiarenka musi stosować nowy typ pojemników, sztuka kosztuje 25 centów. Wyjściem z sytuacji jest, by poszczególne osoby miały swoje własne torby/pojemniki.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

23.XI. Nabożeństwo z Ojcem Pio

25.XI. AKCJA PIEROGI w sali parafialnej od 10:00-13:00

30. XI. – spotkanie Rodziny św. Tereski w sali

1.XII. – Pierwszy Piątek Miesiąca – adoracja, chorzy…

2.XII. – Pierwsza Sobota Miesiąca – adoracja, różaniec

2.XII. – sobota – montaż szopki na zewnątrz kościoła. Państwo Pyć potrzebują pomocy. Praca od 10:00

2-13.XII. Pielgrzymka do Meksyku i Guadalupe

6 grudnia – wizyta św. Mikołaja

10 i 17.XII. – wyprzedaż świąteczna w sali parafialnej; będzie możliwość, by osoby zainteresowane „wynajęły” stolik pod ścianą sali na sprzedaż swoich „gadżetów”. Koszt stolika to $100 za dwa razy, liczba miejsc ograniczona

18.XII. – Ustawianie choinek/dekoracji od 10:00am

20.XII. – początek Rekolekcji, nauki będzie głosił ks. Andrzej Szczepaniak, chrystusowiec z Niemiec. Układ Mszy w poszczególne dni zgodnie z naszym kalendarzem, nie będzie dodatkowych Mszy, za to cały czas będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.

24.XII. Czwarta Niedziela Adwentu – przed południem; w związku z  „regulacją liturgiczną” otrzymaną z Diecezji, Msze św. w tym dniu będą tylko o 8:30 i 10:30. Popołudnie „ciąży już” w stronę Wigilii Bożego Narodzenia; I tak:  

Msza św. po angielsku będzie  o godz. 17:00;

tradycyjna polska Pasterka o północy.

25.XII. Boże Narodzenie – Msze św. 8:30, 10:30 i 12:30

26.XII. Świętego Szczepana:  9:00; 12:00 i 19:00

31.XII. Niedziela Świętej Rodziny – 8:30, 10:30 i 12:30

O godz.17:00 Msza św. po angielsku, z formularzem noworocznym

18:00 – Nabożeństwo na zakończenie Roku

18:30 – Msza święta w języku polskim z formularzem noworocznym o świętej Bożej Rodzicielce, Maryi.

20:00 – ZABAWA SYLWESTROWA W SALI

Kolejne spotkanie Rodziny św. Tereski odbędzie się 30 listopada (czwartek) w sali parafialnej. Z racji uroczystości św. Andrzeja (andrzejki) będzie to forma „rozrywkowa”, prosimy o dostarczenie poczęstunku w formie „potluck”.

KALENDARZE DO SPRZEDAŻY NA ROK 2024

Członkowie grupy Radia Maryja będą sprzedawać kalendarze w niedzielę 19 listopada po Mszach świętych. Cena jednego kalendarza $15.00

STOWARZYSZENIE POLSKO-KANADYJSKIE W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 26 listopada 2023 r. o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy.  

OSOBA DO OPIEKIPolska rodzina (mama z synem) zamieszkała w Vulcan County na acreage, poszukuje samotnej osoby bez nałogów do opieki dla syna pełnoletniego (lekko niepełnosprawnego), ale fizycznie zdolny, jeździ samochodem. Rodzina proponuje zamieszkanie w bardzo dogodnych warunkach z wynagrodzeniem. Kontakt: 403-897-3870, albo cel 403-999-9041. Więcej informacji do ustalenia.

WIELKI JUBILEUSZ SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY!

„Wierność Korzeniom Jest Zawsze Twórcza” /Jan Paweł II/

W roku 1934 Polska Szkoła otworzyła po raz pierwszy swoje podwoje dla dzieci emigrantów w trosce o wychowanie, język polski i przekaz wiedzy o ponad tysiącletniej chrześcijańskiej kulturze polskiej.  W roku 2024 przypada 90 lat istnienia Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Calgary, która z inicjatywy Sióstr Dominikanek i pod auspicjami Polskiej Parafii (Księży Chrystusowców) nadal dba o wychowanie kolejnego młodego pokolenia Polaków na obczyźnie. Z dumą i rozrzewnieniem pamiętamy historię naszej szkoły, wszystkich uczniów, oddane i pełne troski Grono Pedagogiczne. Wspominamy Absolwentów,  Siostry Dominikanki, Kapłanów parafii Matki Bożej Królowej Pokoju. Jubileusz 90-cio lecia 25 maja, 2024, to okazja do wspomnień, do podziękowań, ale i do wsparcia „Alma Matter” aby Nasza Szkoła służyła następnym wielu pokoleniom. 

Zapraszamy na tradycyjne Andrzejki do Domu Polskiego w sobotę 25 listopada. Do tańca grać będzie DJ Łukasz, czyli Lux Music Entertainment  W programie kolacja z lampką wina i przekąski późnym wieczorem Wstęp $75 od osobyBilety można opłacić przez e-transfer i odebrać przy wejściu. Po szczegóły prosimy skontaktować się z biurem tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca

CPC MARRIAGE FORMATION PROGRAM -2024

COURSE DATES FOR 2024 

January 13 & 27, 2024 Class

Schedule #1: First Saturday 9 AM – 4 PM

February 10 & 24, 2024 Class

Schedule #2: Second Saturday 9 AM – 4 PM

March 9 & 23, 2024

April 13 & 27, 2024 couples are required to attend 2 Saturdays May 11 & 25, 2024 to complete the program and receive their June 8 & 22, 2024 certificate.

September 14 & 28, 2024

October 5 & 19, 2024

November 16 & 30, 2024

All courses will be held at The Catholic Pastoral Centre (120 – 17th Ave SW, Calgary)