5 listopada

5 listopada

Sobota, 4 listopada- sw. Karola Boromeusza

17:00(English)++ Jacek Kuczaj i Rosalia Hadała

18:30- Wypominki (3)

18:30-++ Za zmarłych z rodziny Mazur, Bartoch, Tłustochowicz i Trzmiel                 – A. Mazur

Niedziela, 5 listopada , XXXI niedziela zwykła

8:30- O Boże bł. dla Sr. Zacharii z okazji imienin                                                

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30- Wypominki (4)

19:00- O Boże bł. z okazji urodzin dla Stanisława

Poniedziałek, 6 listopada

19:00- Wypominki (5)

19:00- ++ Za zmarłych z rodziny Matwiejczyk i Borkowski

Wtorek, 7 listopada

19:00- Wypominki (6)

19:00- ++ Bronisława i Jan Mazur                          – A. Mazur

Środa, 8 listopada

19:00- Wypominki (7)

19:00– ++ Za zmarłych braci i siostry z Zakonu Dominikańskiego

Czwartek, 9  listopada

19:00- Wypominki (8)   

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Julii w dniu 8 urodzin i Boże bł. dla siostry i rodziców – babcia

Piątek, 10 listopada – św Leona Wielkiego

9:00- Wypominki (9)

19:00-++ Za zmarłych członków Grupy Różańcowej

Sobota, 11 listopada

8:30- + Marcin Szysz

17:00– O Boże błogosławieństwo dla Karoliny z okazji urodzin i o szczęśliwe rozwiązanie

18:30– ++ Tadeusz, Aurelia i Kazimierz Kalinowski

Niedziela, 12 listopada , XXXII niedziela zwykła

8:30- + Leon Rudziński oraz o Boże błogosławieństwo dla Julii z okazji urodzin                                                      – Anna                                              

10:30- ++ Andrzej Leszkowski oraz Jadwiga i Horst Studzińscy

12:30- 105 rocznica Odzyskania Niepodległości

19:00- + Stanisława Łakomska

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ml 1,14b-2,2b.8-10; 1 Tes 2,7b-9.13; Mt 23,1-12

Ref: Strzeż duszy mojej w Twym pokoju, Panie.


Listopad. Wszystko wokół przypomina nam prawdę o przemijaniu: Dzień Zaduszny, kończący się rok kalendarzowy, mijające drugie tysiąclecie, puste pola, szarość, coraz krótsze i chłodniejsze dni. Patrząc na groby naszych zmarłych, bardziej wspominamy niż budzimy w sobie nadzieję na powtórne spotkanie. A przecież to drugie ma być źródłem naszej radości i pokoju. W tej refleksji nad przemijającym życiem bardzo prawdziwy i bardzo potrzebny jest nam stan wewnętrzny, w jakim trwa natchniony psalmista, autor psalmu 131 śpiewanego w kościołach w dzisiejszą 31 Niedzielę zwykłą. Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś problem z zapamiętaniem refrenu psalmu responsoryjnego. Rzadko pamiętamy treść śpiewanego psalmu. Niezbyt często słyszymy również homilie na temat psalmów. Psalm responsoryjny jest zazwyczaj tak dobrany, że stanowi pomost pomiędzy poszczególnymi czytaniami liturgicznymi. Może więc warto częściej zatrzymywać się nad tą częścią czytań? Psalm 131 jest jakby głębokim westchnieniem, westchnieniem skierowanym od Boga, Okrzyk „Mój Boże” wyrywa się z ust nawet tych, którzy Boga lekceważą czy twierdzą, że w Niego nie wierzą! „Strzeż duszy mojej w Twym pokoju”. Pokój. Pokój w nas i pokój wokół nas. A zwłaszcza Boży pokój. Czy to nie „naturalne środowisko” człowieka? Czyżby to nie ten stan, za którym każdy tęskni? Stan, którego najbardziej potrzebuje chrześcijanin, by móc żyć, pracować, modlić się? „Panie, moje serce się nie pyszni i nie patrzą wyniośle moje oczy”. Pokora, To „naturalne środowisko” Boga mieszkającego w człowieku. Te wersy psalmu są zapowiedzią przesłania Ewangelii: „Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”. Nie chodzi o fałszywą pokorę, jakiś kompleks niższości, przekreślanie własnych zasług i dokonań. Prawdziwa pokora to nie upokarzanie się mogące prowadzić do pesymizmu czy nawet rozpaczy, lecz postawa człowieka stojącego przed Bogiem i Jego łaską, człowieka, który sam z siebie nie może uczynić nic wielkiego, ale z pomocą Stwórcy może dojść aż do udziału w Jego wewnętrznym życiu, czyli w życiu Trójcy Świętej; do tego „wywyższenia”, które częściowo przeżywane już tutaj, na ziemi, w pełni dokona się w wieczności. „Nie dbam o rzeczy wielkie ani o to, co przerasta moje siły”. Umiarkowanie. Nie tylko w używaniu dóbr doczesnych, ale również w podejściu do życia, także w sprawach duchowych. A więc nie wymagaj od siebie tego, co niemożliwe z powodu fizycznych czy intelektualnych ograniczeń. A w życiu duchowym – rzeczy wielkich spodziewaj się tylko od Boga. Tylko On może dać ci potrzebną moc. Wypełnianie woli Bożej na pewno „nie przerasta twoich sił”. „Lecz uspokoiłem i uciszyłem moją duszę. Jak dziecko na łonie swej matki, jak ciche dziecko jest we mnie moja dusza”. Zaakceptowanie „pomysłu” Boga dla mojego życia i wierne realizowanie go budzi pokój serca… Dusza jest spokojna i cicha, bo czyni to, co stanowi jej najgłębsze powołanie. Przypomina dziecko przytulone do matki. „Izraelu, złóż nadzieję w Panu, teraz i na wieki”. Zaufanie. Moja nadzieja zawieść nie może. Nadzieja złożona tylko w Bogu pociąga za sobą bezgraniczną ufność. „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, ten w niebie”. Amen. ks. Tadeusz Czakański

LEKTORZY

  17:00 – M. Łabinowicz, M. Jarzęcki

  18:30– R. Shelley, S. Jordana

  8:30- M. Iskra

  10:30- D. Borys, S. Salome, M. Kaczan

  12:30- J. Pajewski, B. Pajewski, A. Gurgul

  19:00- M. Edgar, M. Sobczak

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalnywww.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 10,758.00

MODLITWA ZA ZMARŁYCH – WYPOMINKI – NOWENNA MSZY ZA ZMARŁYCH

Listopad – miesiącem modlitwy za zmarłych. Nowenna Mszy św. za zmarłych zostanie odprawiona w naszym kościele od 2 do 10 listopada. Przez cały listopad będziemy się modlić w tradycyjnych „Wypominkach”. (15 minut przed każdą Mszą świętą). Koperty, na których można wypisać imiona zmarłych, wyłożone są na stolikach przy biuletynach. BARDZO PROSIMY O CZYTELNE, DRUKOWANE LITERY PRZY WYPISYWANIU IMION I NAZWISK ZMARŁYCH. IMIONA PROSIMY O PISANIE W MIANOWNIKU, DOKŁADNIE TAK JAK SĄ PISANE W DOKUMENTACH URZĘDOWYCH. Będzie to bardzo pomocne przy odczytywaniu przez kapłana.

                Za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, w tych dniach można zyskać odpust zupełny pod stałymi warunkami.

MODLITWA NA CMENTARZACH

Dzisiaj, 5 listo­pada, o godz. 15:00 na cmen­tarzach, gdzie pochowani są nasi parafianie groma­­dzimy się na modlitwie. Bę­dzie­my łączyć się duchowo z Polską, gdzie nadal są łuny światła nad cmentarzami, a tłumy wiernych nawiedzają cmentarze. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę za naszych zmarłych na cmentarzach:

St. Mary’s (gdzie znajdują się również groby Księży Chrystusowców: ś.p. Ks. Jan Otłowski, Ks. Arkady Boryczka, Ks. Józef Smyczyk) – spotykamy się pod Krzyżem na cmentarzu,

– St. Joseph’s (Queen’s Park), gdzie jest wiele grobów Polaków. Spotykamy się przy „betonowym łuku” z  figurą św. Józefa.

                Modlitwą obejmujemy wszystkich zmarłych, ksiądz kropi wodą świeconą „na cztery strony świata”, i nie idzie indywidualnie na poszczególne groby….

LISTA ZMARŁYCH OD 23 listopada 2022  – DO DZIŚ:

+ PRZĘDZELEWSKI ILONA – NOV 23,2022- 85 LAT

+ TOTH (KUBOK) SOPHIE – NOV 25,2022- 84 LATA

+ ZAJĄCZKOWSKI ANDRZEJ DEC 26 2022 – 71 LAT

+ LAGAN GRZEGORZ DEC 27,2022 – 51 LAT

+ BUKRY KRYSTYNA – DEC 30,2022 – 94 LATA

+ BLACH MACIEJ – JAN 22,2023 – 64 LATA

+ MICHALSKA GERTRUDA FEB 17,2023 – 70 LAT

+ KUBOK AMELIA MARCH 17,2023 – 94 LATA

+ WALCZAK LUCYNA MARCH 23,2023 – 62 LATA

+ SOBOTA ZBIGNIEW MARCH 31,2023 – 70 LAT

+ SKORA WALDEMAR APRIL 13,2023 – 83 LATA

+ OLESZCZUK VICTOR APRIL 20,2023 – 34 LATA

+ BORAWSKI WŁODZIMIERZ MAY 18, 2023 – 71 LAT

+ STEFANOWICZ JADWIGA MAY 26,2023 – 96 LAT

+ BOHDAN KAZIMIERZ MAY 30,2023 – 82 LATA

+ ŁOJKO LESZEK JUNE 24,2023 – 83 LATA

+ GIERACH MAREK JULY 6,2023 – 39 LAT

+ ZAJĄCZKOWSKI ANDRZEJ JULY 6,2023 – 66 LAT

+ GLAWDEL ANNA JULY 20,2023 – 99 LAT

+ MAZUREK DANUTA AUG 12,2023 – 72 LATA

+ MICHNOWICZ JADWIGA AUG 22,2023 – 83 LATA

+ GAWOR EUGENIUSZ SEPT 13, 2023 – 78 LAT

+ PRZYBYLSKI ROMAN SEPT 26, 2023 – 77 LAT

+ MIŁOSZ IRENA SEPT 29,2023- 94 LATA

+ PRZEGINIAK JÓZEF OCT 7,2023 – 93 LATA

+ FURS IRENA OCT 9,2023- 91 LAT

+ KRUTEWICZ BRONISŁAW OCT 23 ,2023 – 60 LAT

+ KRASKA JAN OCT 27,2023- 94 LATA

(wyjaśnienie: chociaż Bronisław Krutewicz zmarł 23 października, z przyczyn organizacyjnych pogrzeb odbędzie się dopiero w sobotę, 18 listopada).

MARIA KUŹNIAR, wieloletnia nasza parafianka, zaangażowana w liczne dzieła, a zwłaszcza w pomoc Misjom, nie miała żadnej rodziny. Parafia „odkupiła” to miejsce pogrzebowe. Był to wydatek rzędu $1,900 ale jako parafia zyskujemy jedno miejsce pogrzebowe: LOT#144, BLOCK 10, SECTION R. (albo kilka urn tam można pochować). Być może, że w przyszłości będzie sytuacja podobna do tej z p. Marią i będzie miejsce na pochówek, tym bardziej, że QUEENS PARK/ST. JOSEPH CEMETERY jest już lokalizacją „zamkniętą”. Przez kilka miesięcy wpływały donacje na ten cel. Powyższa suma jest już zebrana. Obecnie Proboszcz zainteresował się płytą nagrobną: będzie to kamień czarny, polerowany (jak nasze balaski), rozmiar 24”x12”x4”. Na tym tle ładnie widać białe napisy wyryte w granicie. Koszt: $645, czas realizacji – minimum 8 tygodni. Zatem mówimy o miesiącach zimowych: śnieg, zamarznięta gleba, trzeba więc z instalacją poczekać do wiosny. Gdyby ktoś jeszcze chciał wesprzeć tę inicjatywę, donacje można składać z dopiskiem „gravestone”.

NIEDZIELA EDUKACJI KATOLICKIEJII kolekta

Dołącz do nas w obchodach Niedzieli Edukacji Katolickiej 4 i 5 listopada 2023 r. Razem z naszą wspólnotą łączmy się, aby wspierać i dziękować za edukację katolicką w Prowincji Alberta. Bądź częścią czegoś większego! Twoja dedykowana darowizna zapewni lepsze możliwości nauki dla katolickich studentów z Calgary i okolic.

Join us in celebrating Catholic Education Sunday on November 4 & 5, 2023. Together with our community, let us unite to support and give thanks for Catholic education in Alberta.

There are three ways we can show our support for publicly funded Catholic education:

  1.  Donate today. Your financial gift supports the Calgary Catholic Education Foundation which supports the Calgary Catholic School District’s with equity in fundraising. Franco-Sud School Board which has Catholic francophone schools in Calgary and Cochrane. St Joseph’s Seminary at Newman Theological College which helps in the formation of our seminarians and St-Mary’s University offering undergraduate degrees in liberal arts, education, and science. Your financial stewardship impacts over 61,000 students right here in Calgary and area.
  2. Share your Catholic education story with friends and family. Show how meaningful Catholic education has been for you.
  3. Pray for our students, staff, and schools. We are grateful for your continued support of Catholic education through your prayers and donations.

Your dedicated donation will provide enhanced learning opportunities for Calgary and area Catholic students.  For more information, please visit https://theccef.ca/who-we-are/news-events/catholic-education-sunday.html

Spotkanie Klubu Książki odbędzie się 19 listopada o godz. 14:00 w Bibliotece. Temat: literatura kanadyjska. ZAPRASZAMY!

SPOTKANIE RODZINY ŚW. TERESKI odbyło się 30 października. Poświęcone zostały „ikony” z wize­runkiem „Małej Świętej” i członkowie je otrzymali. Sporo osób wypożyczyło również od ks. Pawła książki nt. św. Tereski.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1.png

Kolejne spotkanie odbędzie się 30 listopada (czwartek) w sali parafialnej. Z racji uroczystości św. Andrzeja (andrzejki) będzie to forma „rozrywkowa”, prosimy o dostarczenie poczęstunku w formie „potluck”.

TEKSTY NA EKRANACH- Jeżeli na ekranie z tekstami pieśni pojawiają się błędy lub inne wersje utworów, to prosimy, aby wszelkie sugestie czy poprawki zgłaszać na adres church@queenpol.org.

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW W KANADZIE, KOŁO #18 W CALGARY ORAZ STOWARZYSZENIE POLSKO KANADYJSKIE W CALGARY Zapraszają na Akademie z okazji święta Dnia Niepodległości, która odbędzie się w niedzielę 12 listopada 2023 o godz. 14:30 w Domu Polskim. Tematem wiodącym tej akademii będzie historia Błogosławionej Rodziny Ulmów. Ze względu na ustalenie liczby obiadów, członkowie są proszeni o wcześniejsze zgłoszenie swojej obecności na akademie.Poprzez wysłanie wiadomości e-mailowej na info@dompolski.ca lub roman.pietrzak34@gmail.com telefon 403-280-4787 , można też dzwonić do Krystyny Pawłowskiej 403-273-4092 w godzinach popołudniowych. Niezrzeszeni w naszych organizacjach muszą opłacić cenę obiadu w kwocie $40,00 od osoby. Zapraszamy do udziału w naszej akademii.Z koleżeńskim pozdrowieniem. Janina Aniołczyk Prezes SPK #18 w Calgary.

BOTTLE DRIVE FOR MAZOVIA POLISH DANCE GROUPZBIÓRKA PUSTYCH BUTELEK I PUSZEK   

Sunday, November 5,2023  from 9:30am to 1:30pm our group will collect empty bottles and cans at our Polish Parish Hall. All funds raised from the bottle drive will be used for the group.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Odszedł do wieczności nasz długoletni Parafianin Jan Kraska, w wieku 95 lat. Do końca był aktywny i obecny w życiu i Kościoła i różnych organizacji polonijnych. Modlitwy pożegnania w niedzielę, 5 listopada, w naszym kościele o godz. 18:00. Msza święta żałobna w poniedziałek, 6 listopada, o godz. 11:00. Bezpośrednio po Liturgii rodzina zaprasza do sali parafialnej na wspólnotowe spotkanie i lunch, a następnie – już najbliżsi członkowie rodziny – pojadą na cmentarz by uczestniczyć w ceremonii pochówku. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie….

Będzie też kolejny pogrzeb, ale to dopiero w sobotę, 18 listopada: śp. Bronisław Krutewicz.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

21.XI. spotkanie Rady Parafialnej

23.XI. Nabożeństwo z Ojcem Pio

25.XI. AKCJA PIEROGI w sali parafialnej od 10:00-13:00

30. XI. – spotkanie Rodziny św. Tereski w sali

2-13.XII. Pielgrzymka do Meksyku i Guadalupe

10 i 17.XII. – wyprzedaż świąteczna w sali parafialnej;

będzie możliwość by osoby zainteresowane „wynajęły” stolik pod ścianą sali na sprzedaż swoich „gadżetów”. Koszt stolika to $100, liczba miejsc ograniczona

18.XII. – Ustawianie choinek/dekoracji od 10:00am

20.XII. – początek Rekolekcji, nauki będzie głosił ks. Andrzej Szczepaniak, chrystusowiec z Niemiec. Układ Mszy w poszczególne dni zgodnie z naszym kalendarzem, nie będzie dodatkowych Mszy, za to cały czas będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.

24.XII. Czwarta Niedziela Adwentu – przed południem; w związku z  „regulacją liturgiczną” otrzymaną z Diecezji, Msze św. w tym dniu będą tylko o 8:30 i 10:30. Popołudnie „ciąży już” w stronę Wigilii Bożego Narodzenia; I tak:  Msza św. po angielsku będzie  o godz. 17:00;

– tradycyjna polska Pasterka o północy.

25.XII. Boże Narodzenie – Msze św. 8:30, 10:30 i 12:30

26.XII. Świętego Szczepana:  9:00; 12:00 i 19:00

31.XII. Niedziela Świętej Rodziny – 8:30, 10:30 i 12:30

O godz.17:00 Msza św. po angielsku, z formularzem noworocznym

18:00 – Nabożeństwo na zakończenie Roku

18:30 – Msza święta w języku polskim z formularzem noworocznym o świętej Bożej Rodzicielce, Maryi.

20:00 – ZABAWA SYLWESTROWA W SALI

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA W CALGARY zwraca się z prośbą do wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiorki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 12-go listopada 2023 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiorki w Sali Parafialnej u członków Zarządu lub przewodniczącej Elżbiety Kiegler tel.: 403-993-2745.

PRACE NA DZIAŁCE ZA KOŚCIOŁEM postępują, niebawem będzie położona pierwsza warstwa asfaltu….

OSOBA DO OPIEKIPolska rodzina (mama z synem) zamieszkała w Vulcan County na acreage, poszukuje samotnej osoby bez nałogów do opieki dla syna pełnoletniego (lekko niepełnosprawnego), ale fizycznie zdolny, jeździ samochodem. Rodzina proponuje zamieszkanie w bardzo dogodnych warunkach z wynagrodzeniem. Kontakt: 403-897-3870, albo cel 403-999-9041. Więcej informacji do ustalenia.