7 stycznia 2024

7 stycznia 2024

Sobota, 6 stycznia – I Sobota Miesiąca

18:00- + Regina Żuk (9 rocz)                        – córka z rodziną

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Adeli           – Jadwiga

8: 30– + Genowefa Miazga (3 rocz)         – syn z rodziną

10:30– Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30-++ Leszek, Alicja, Roman i Mieczysław Szymoniak i zmarli z rodziny Zapała, Rębosz i Kasperski

19:00– + Eugeniusz Sztupecki (9 rocz)

Poniedziałek, 8 stycznia-Święto Chrztu Pańskiego

19:00- ++ Zmarli z rodziny Rej i Staniaszek

19:00- + Marian Szpiech (2 rocz)                        – rodzina

Wtorek, 9 stycznia

19:00– + Ryszard Karamon                         – Rodz. Cichański    

19:00- ++ Zmarli z rodzin Wójcików, Wanionków i Zabielskich                – intencja z Lethbridge

Środa, 10 stycznia

19:00 O Boże błogosławieństwo dla rodziny Grosickich                       

19:00–  + Adam Pazowski zmarły w Polsce – rodzina  

Czwartek, 11 stycznia

19:00– ++ Anna, Antoni i Henryk Różnicki i zmarli z rodziny Piotrowskich

19:00– +Honorata Waśkiewicz zmarła w Polsce – córka Ewa

Piątek, 12 stycznia

9:00– ++ Zmarli z rodzin Wójcików, Wanionków i Zabielskich                         – intencja z Lethbridge

19:00– ++ Maria Żelazko (2 rocz) i zmarli z rodziny  -siostra                                    

Sobota, 13 stycznia

8:30– O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla rodziny Gryboś i krewnych

18:00– Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Grażyny z okazji urodzin

18:00–  O Boże błogosławieństwo dla Bogdana i Barbary Mielczarek z okazji 80 urodzin

8: 30– ++ Józefa, Stanisław i Julian Orłowscy

10:30-++ Aleksandra i Kazimierz Rybotyccy        – rodzina

12:30-++ O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Heleny Płodzik              – A. Pieczara

19:00-+ Józef Wańczyk zmarły w Polsce

7 Stycznia, 2024r.

Iz 60,1-6; Ef 3,2-3a.5-6; Mt 2, 1-12

Ref: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi

Dziś Kościół obchodzi epifanię, czyli objawienie się Jezusa światu. W osobach Mędrców są reprezentowane ludy całego świata, wszystkich języków i krajów, które wezwane przez Pana wyruszają w drogę, by adorować Nowo Narodzonego w Betlejem. Mędrców wiedzie gwiazda, która zachęca ich do wyruszenia i oświetla im drogę wiodącą do tego szczególnego celu. Kapłani i uczeni w Piśmie znają dobrze Biblię. Stąd wiedzą, gdzie przepowiednie wskazywały miejsce narodzenia króla izraelskiego. Nie potrafią jednak powiedzieć Herodowi niczego ponad zwykłą prorocką informację. Mamy więc do czynienia ze swoistym paradoksem. Z jednej strony widzimy więc tajemniczą gwiazdę, która jest przewodniczką spotkania trzech pogan ze Zbawcą. Z drugiej zaś mamy Biblię, odczytywaną i nauczaną przez starotestamentalnych kapłanów i uczonych w Piśmie w taki sposób, iż nie można podać Herodowi niczego poza niewyraźną informacją. Mędrcy dotarli do Betlejem, gdyż pozwolili się posłusznie prowadzić gwieździe. To ważne, by nauczyć się obserwować w naszej codzienności znaki, przez które Bóg do nas mówi, wzywa nas i nami kieruje. Mędrcy przynieśli w darze Jezusowi królewskie dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto symbolizowało to, co piękne, chwalebne, wartościowe. Oznaczało godność Jezusa jako króla. Kadzidło było używane w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy. Oznaczało, że Jezus jest Bogiem. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych, a dodany do wina wzmacniał je. Taki napój podawano skazańcom. To zapowiedź męki Pana i Jego pogrzebu. Jezus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. ks. Leszek Smoliński

W tym dniu „oficjalnie” kończy się okres Bożego narodzenia. Ale w Polskiej tradycji, przedłużamy ten czas, tym bardziej, że 21 stycznia będziemy gościć zacnych kapłanów z Toronto i z Polski.

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

    POSŁUGA LEKTORÓW

 18:00 L. Shelley, M. Jarzęcki, R. Shelley

   8:30- M. Sobczak, S. Zacharia

   10:30- D. Borys, S. Salome, A. Wiśniewski

   12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

19:00- M. Gajewski, S. Jordana, M. Łabinowicz

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE – KOLĘDA

Zgodnie z polską tradycją, w pierw­szych tygodniach Nowego Roku 2024, będzie możliwość za­pro­szenia Księdza na wizytę kolę­dową. Karty – zgłoszenia na kolędę, wyłożone są obok biuletynów.

Akcja zbierania ofiar na działal­ność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 17,028.00

7 STYCZNIA – JASEŁKA 2024 O godzinie 14:00 „Jasełka” w naszym kościele w wykonaniu dzieci. Serdecznie zapraszamy- Siostry Dominikanki

14 STYCZNIA – DZIEŃ DZIADKA I BABCI

Zespół „Polanie” serdecznie zaprasza na Dzień Babci i Dziadka do sali parafialnej 14 stycznia o godz. 14:00. Uroczysty obiad, atrakcje dla Seniorów i zabawa dla całej rodziny. Bilety: $ 32 dostępne pod numerem 403 287 6001 tickets@polanie.ca oraz w sali parafialnej 

21 STYCZNIA – wizyta Gości z Polski, na zakończenie okresu bożonarodzeniowego – wspólne kolędowanie. W ten weekend będzie też „rozszerzona forma kawiarenki”, mianowicie: i w sobotę wieczorem i w niedzielę przed południem i w niedzielę wieczorem będzie można spotkać się w sali parafialnej. Ponieważ obecnie dużo i ważnych wydarzeń dzieje się w Polsce, będzie okazja porozmawiać i pomodlić się o pomyślność naszej Ojczyzny.

ROZBIERANIE ŚWIĄTECZNYCH DEKORACJI – w poniedziałek, 22 stycznia, od godz. 10:00. Zapraszamy do pomocy! Wspólna praca a później ta przysłowiowa „kawa” w sali parafialnej buduje naszą społeczność.

„OPŁATEK” DLA SENIORÓW 22 grudnia był miłym akcentem uhonorowania naszych starszych i chorych Parafian. Podziękowania dla Lucyny Wysocki i jej „załogi” za zorganizowanie całości. Okazało się, że nasz Rekolekcjonista, ks. Andrzej Szczepaniak, TChr. jest również świetnym organistą. Akompaniament muzyczny towarzyszył zatem naszemu spotkaniu rano i wieczorem w sali parafialnej.

ZESPÓŁ „KRAKUSY” ZORGANIZOWAŁ LOTERIĘ. „Sierotką Marysią” do wyciągnięcia losów okazał się być ks. Paweł… Los „uśmiechnął się” do Kasi Sadurskiej, która wygrała ogromny płaski telewizor 75”. Natomiast druga nagroda $500.00 gift certificate od Urszuli Gut Travel Agent Next Door , wygrała Bożena Klyncypar Gratulujemy!

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA za nami. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania i celebrację narodzin Chrystusa! Księża, Siostry Dominikanki, Asysta Liturgicza, Lektorzy, Kantorzy, chór VOX POPULI, Schola Młodzieżowa, i inni: każdy dołożył „swoją cegiełkę” do pięknego wspólnotowego przeżycia tego szczególnego okresu.

„SZOPKA ANIMOWANA” jak co roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, ale też i dorosłych, Parafian i Gości. Ponowne podziękowania dla p. Stanisława Sobczaka!

BIBLIOTEKA PARAFIALNA „dorobiła się” nowych półek „wystawienniczych”. Pomógł w tym Proboszcz przez swoje „majsterkowanie”. Obecnie książki są bardziej „eksponowane”, a po przerwie świąteczno-noworocznej biblioteka ponownie zaprasza na wizytę.

Sprawozdanie z działalności w 2023 roku: Księgozbiór liczy teraz ponad 8,300 książek, filmów i czasopism. W Bibliotece jest zarejestrowanych 379 osób. 325 czytelników było aktywnych. Wypożyczono 4,132 książek. Katalog online był używany 3,427 razy. 91 osób śledzi stronę biblioteki na FB. Pracowało 8 wolontariuszy. Dziękujemy organizacjom polonijnym i Czytelnikom za wsparcie działalności i wszelkie dary książkowe i pieniężne

Z ŻAŁOBNEJ KARTY….

Boże Narodzenie to celebracja życia. I rzeczywiście, życie Boże objawiło się tutaj w pełni i bez kresu. Ale życie ludzkie ma swoje „granice czasowe”.

+- Ostatnio odszedł do wieczności śp. Janusz Radziłło, lat 84. Msza św. pogrzebowa w naszym kościele w poniedziałek, 8 stycznia, o godz. 11:30, po czym dołączy do swojej żony, już od lat spoczywającej na cmentarzu St. Joseph.

+- Zmarł śp. Stanisław Odachowski, lat 83. Uroczystości poogrzebowe odbęda się 29 stycznia o godzinie 10:30 w naszym kościele

+- Zmarła również na terenie Calgary śp. Halina Grudzień, lat 90. Urna z prochami zostanie pochowana w Warszawie, w rodzinnym grobowcu, natomiast za Jej duszę modliliśmy się w środę, 3 stycznia.

+- Z „OSTATNIEJ CHWILI”: zmarła śp. Maria Pastuszka, lat 88. Pogrzeb odbędzie się w naszym kościele 9 stycznia o godzinie 10:30. Różaniec o godzinie 10:00Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

WSPÓLNOTA ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM wznawia swoje modli­tewne spotkania w środę, 10 stycznia. Zapraszamy do udziału. Na „dobry początek” Proboszcz wygłosi konferencję….Więcej informacji: Magda 403-803-5771.

ZARZĄD KOŁA SPK #18 W CALGARY zaprasza wszystkich członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na pierwsze tegoroczne zebranie, inaugurujące naszą działalność w Nowym Roku. Będzie to uroczyste spotkanie noworoczne, z obiadem i występem zespołu „Krakusy”. Ze względu na przygotowanie gorącego posiłku, jest bardzo ważne zgłoszenie swojej obecności przed data 17 stycznia. Zgłoszenia proszę kierować do Krystyny Pawłowskiej .Telefon 403-273-4092, lub email Krystyna Pawłowska krystynap24@gmail.com.Zebranie odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia o godzinie 14:30 w Sali Kombatanta w Domu Polskim.Do zobaczenia. Z koleżeńskim pozdrowieniem.

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA W CALGARY zwraca się z prośbą do wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Tym razem członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w trzecią niedzielę miesiąca czyli 21-go stycznia 2024 po dziennych Mszach świętych ze względu na obchody Dnia Babci i Dziadka w Sali Parafialnej 14-go stycznia. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu lub przewodniczącej Elżbiety Kiegler tel.: 403-993-2745.Życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku pełnego wszelkich błogosławieństw!Dziękujemy naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

DIECEZJA CALGARY (jak i inne diecezje) ma swoje regulacje i przepisy dotyczące ochrony nieletnich i innych osób wrażliwych, przed potencjalnym złym zacho­waniem, tudzież wykorzystywaniem. Wiąże się z tym „screening” dla osób, które jako wolontariusze angażują się w różne prace/akcje/grupy przy parafii. Stosowne formularze są dostępne w biurze parafialnym i u p. Jolanty Krysiak (jolanta.krysiak@queenpol.org) która jest koordynatorem w tej sprawie. Pani Alicja i Jolanta będą sprawdzać dokumentacje wszystkich grup parafialnych oraz wolontariuszy. Indywidualnie będą poinformowane osoby, które muszą dokończyć dokumenty i szkolenie.Trzeba ten proces przejść, dokumenty wypełnić, przez Internet zrobić kursy szkoleniowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie diecezji i naszej parafii. https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

Protection of Minors and Vulnerable Adults is designed to assist us in making the Church truly safe for the vulnerable, to break down the mistrust and the anger that afflicts so many of our brothers and sisters. The Diocese of Calgary ensures the protection of minors and vulnerable adults by following the standards in Strengthening Our Parish Communities protocols, including screening, training for abuse prevention and reporting and collaboration with civil authorities. ​
To create an environment where abuse is unthinkable and everyone is part of a „culture of safety,” we need to educate everyone who has any kind of leadership or who holds a position of responsibility in the parish, including: all clergy, staff, Parish Pastoral Council and Parish Finance Council members, everyone who works with or around minors or vulnerable adults, coordinators of all ministries, even if their ministry does not involve minors, and all facility key holders.