18 luty

18 luty

Sobota, 17 lutego

18:00– ++ Leszek i Jacek Szubierajski               – rodzina

18:00– + Małgorzata Owoc

18:00– (ks.Stefan)Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. dla Alana z okazji 13 urodzin      

8: 30– Za Parafian

10:30 (ks. Stefan) O powrót do zdrowia dla Joanny po przebytej operacji                   –Beata z rodziną

10:30– + Józef i Cecylia Żelazowski, oraz +Maria Pastuszka                       – rodzina

12:30– + Maria Pastuszka                                        – A. Mazur

12:30- (Ks. Stefan) W intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin

18:30 – Gorzkie Żale

19:00– + Jan Kułach (6 rocz)                                         – żona

Poniedziałek, 19 lutego

19:00- Wynagradzająca za grzechy nasze i naszych rodzin

Wtorek, 20 lutego

19:00+ Ireneusz Łój

Środa, 21 lutego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii i Józefa w 48 rocz. sakramentu małżeństwa

Czwartek, 22 lutego

19:00– O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla syna z okazji 50 urodzin oraz opiekę Matki Bożej dla jego rodziny

Piątek, 23 lutego

9:00– O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Magdy Senderowskiej z okazji urodzin  – syn z rodziną

19:00– + Tadeusz Moliński

Sobota, 24 lutego

8:30– O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Anny i Tylor z okazji urodzin

18:00– ++ Stanisław Rudecki i Franciszek Rapacz

18:00– + Stanisław Surowiec                           – córka z rodziną      

8: 30– + Za Parafian

10:30– + Za zmarłych z rodziny Czeczko

12:30– + Maria Pastuszka oraz ++ Grażyna i Bogdan Mercik          – rodzina

18:30 Gorzkie Żale

19:00– ++ Bronisława i Romuald Matczak  – córka z rodziną

Rdz 9,8-15; 1 P 3,18-22; Mk 1,12-15

Ref: Drogi Twe, Panie, to łaska i wierność.

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY 17-18 lutego

   18:00 L. Shelley, M. Jarzecki, R. Shelley

   8:30- M. Sobczak

   10:30- M. Łabinowicz, S. Salome, M. Sapielak

12:30-Z. Pieczara, M. Iskra, K. Apanowicz

   19:00- D. Trzęsicki, S. Jordana, J. Wójcik

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30 Jego historia to już ponad 300 lat! pobożności ludowej…

DROGA KRZYŻOWA – nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrys­tus obarczony krzyżem.

– dla dzieci i młodzieży – we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 16 lutego – prowadzenie: Ministranci

– 23 lutego – Rodzina Radia Maryja

– 1 marca – Rycerze Kolumba

– 8 marca – Siostry Dominikanki

– 15 marca- Rodziny Nazaretańskie

– 22 marca- Rodzina św. Tereski

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą…

Z ŻAŁOBNEJ KARTY:

W sobotę, 17 lutego, na cmentarzu St. Joseph’s zostaną złożone prochy śp. Eugeniusza Gawor. Pierwotne plany związane z Polską uległy zmianie..

W sobotę, 24 lutego, odbędzie się pochówek urny z prochami śp. Wiesławy Maliczewskiej, lat 80. UWAGA! 12:30 – różaniec w kościele, Msza święta i wyjazd na cmentarz Mountain View. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ŚRODA POPIELCOWA – zgodnie z zaleceniem Diecezji, liczyliśmy osoby uczestniczące w nabożeństwach: 9:00 – 83 osoby,12:00 – 138 osób i 19:00 – 245 Z tego wniosek: Msza św. w południe „sprawdziła się”, można w przyszłym roku też taki układ zastosować…

MODLITWA ZA PARAFIAN jest kanonicznym obowiązkiem każdego Proboszcza. Nie zawsze widać tę intencję wypisaną w biuletynie, ale modlitwa jest: dla przykładu – ostatnio podczas wyjazdu na „Opłatek Kapłański” odprawionych zostało 2 Msze święte w tej intencji, a podczas wyjazdu na „Study Days” odprawionych zostało 3 Msze święte za Parafian.

„SPIRITUAL RENEWAL” to program diecezjalny, który zachęca do poszukiwań nowych form ewangelizacji. W tym duchu będziemy już za 10 dni gościć Domini­kankę z Polski, s. Małgorzata Lekan OP. Poprowadzi ona weeken­dowe warsztaty dla kobiet w ośrodku FCJ w Calgary. Niestety, wszystkie miejsca są już zajęte. Ale zanim te warsztaty się odbędą, każdy chętny może wziąć udział w „otwartych spotkaniach”. I tak:

w środę, 28 lutego, po Mszy św. wieczornej, w naszym kościele będzie konferencja, którą Siostra wygłosi dla wszystkich chętnych;

w czwartek, 29 lutego, po wieczornej Mszy św. w sali parafialnej będzie spotkanie dyskusyjne oraz będzie można nabyć książkę autorstwa s. Lekan. Zapraszamy!

COME AND SEE 2024 CALGARY, CANADA

REKOLEKCJE POWOŁANIOWE ORGANIZOWANE PRZEZ SIOSTRY DOMINIKANKI

FRIDAY 4:00 Arrivals

4:30 Welcome (Sr. Charbel), with ice breaker

5:20 Dinner

6:30 Conference 1; “What is Religious Life?” – SCJ

7:15 Holy Hour

– Rosary

– Silence

– Compline

8:15 Retire

9:00 Silence

SATURDAY

 6:15 Morning Prayer

– Office of Readings

– Lauds

– 30-minute Meditation

7:30 Breakfast

8:30 Conference 2; “Who are We”

– Sr. Wenancja

– Mother Kolumba, our Charism, and our apostolates first

– Presentation

  • Some visuals, videos?
  • To give a bigger picture of who we are as a Congregation.

9:30 Break/Snacks/Be with each other/Quiet time /Examination of Conscience

10:00 Fr. Derek’s Conference (#3)

– “How to Grow in Virtue.”

– Give 3 specific virtues he recommends the girls should grow in.

– Mention the significance of growing in virtue within the context of one’s salvation.

11:00 Confession/Quiet, Personal Time

11:30 Mass

12:30 Lunch (and bye Fr. Derek)

1:30 Holy Hour at the Polish Church

2:45 Arts and Crafts with Sr. Simon

– Vocation Stories during crafts

– Kristen, with 2 other sisters

  • 15-minute v-stories

– We take our time

  • Enjoy each other, have fun – Snacks in between if they need!

4:00 Personal time

 – If people are interested, hiking with Sister Wenancja

5:30 Dinner

6:00 Saint Movie with popcorn

– Sr. Charbel can pick from FORMED

– Possibly “Jeremiah”

8:00 Compline

SUNDAY

6:15 Morning Prayer

7:30 Breakfast

9:00 Mass at St. Joseph’s

10:15 Coffee Break/Table Games

11:00 Holy Hour

12:15 Lunch

1:00 Conference #4 – Conclusion, “What Now?” 2:00 Clean up

2:45 Midafternoon and Vespers

3:15 Recreation

4:00 Concludes, Farewell

WIELKI JUBILEUSZ SZKOŁY POLSKIEJ W CALGARY!

„Wierność Korzeniom Jest Zawsze Twórcza” /Jan Paweł II/

Konsul Generalny RP w Vancouver pani Aleksandra Kucy, objęła patronatem honorowym wydarzenia realizowane w ramach 90 lecia obchodów Polskiej Szkoły.” 25 maja, 2024 roku!!!

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadszedł czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2024. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 27 lutego, 2024 r.   Serdecznie dziękujemy sponsorom!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBTANTÓW KOŁA # 18 – zawiadamia swoich członków o miesięcznym zebraniu, które odbędzie się w niedzielę 18 lutego, w Sali Kombatanta w Domu Polskim o godzinie 14:30. Obecność na zebraniu jest bardzo ważna, ze względu na treść tego spotkania: miesiąc przed Walnym Zebraniem Sprawozdawczo Wyborczym. Na zebraniu tym musimy wybrać Komisję Nominacyjną. Bardzo proszę o liczne przybycie. Do zobaczenia, z koleżeńskim pozdrowieniem. Prezes SPK # 18 Janina Aniołczyk    

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich Członków zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 25 lutego 2024 o godzinie 14:30 w Domu Polskim.

RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ DO LOTERII !!!

What would you do with $20,000 (or more?) Buy your Alberta Knights of Columbus 50/50 tickets today and help us grow the jackpot. As the jackpot grows, so do proceeds going toward our charitable work. Winner takes HALF of the jackpot!

In Support Of: SELECT

Member selection is required. ( please select # 14497 Fr. Jan Otłowski, Calgary)

200 for $100, 50 for $50, 10 for $20, 1 for $5   www.koc5050.com         Sales end: April 27th, 2024 @ 6:00 pm Draw date: April 27th, 2024 @ ~7:00 pm.  Present in over 17 countries, the Knights of Columbus put faith into action by serving the community and supporting charitable programs such as Habitat for Humanity, the Global Wheelchair Mission, and Coats for Kids. Thanks for supporting Alberta Knights of Columbus.

SZUKAM PRACY– Olena z Ukrainy, mówi bardzo dobrze po polsku, szuka pracy. Chętnie zajmie się starszą osobą lub sprzątaniem małego biznesu albo sprzątaniem domu. Prosi o kontakt 587-966-4557 (1x)

POSZUKUJE NAUCZYCIELA/NAUCZYCIELKI do nauki grania na pianinie dla syna (wiek: 7 lat). Lekcje miałyby miejsce u nas w domu – mieszkamy na osiedlu Bowness. Termin i częstotliwość lekcji do uzgodnienia. Proszę o kontakt – 403-703-4600 (Maciek). (4x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – pół bloku od kościoła. Również wynajmę pół dupleksu z czteroma sypialniami.Tel: 587-890-8830 (2x)

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA WIELKI POST 2024.

Kiedy nasz Bóg się objawia, obwieszcza wolność: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Wj 20, 2). Tak rozpoczyna się Dekalog dany Mojżeszowi na górze Synaj. Lud dobrze wie, o jakim wyjściu mówi Bóg: doświadczenie niewolnictwa jest wciąż odciśnięte w jego ciele. Otrzymuje dziesięć słów na pustyni jako drogę wolności. Nazywamy je „przykazaniami”, podkreślając siłę miłości, z jaką Bóg wychowuje swój lud. Jest to rzeczywiście mocne wezwanie do wolności. Nie wyczerpuje się ono w jednym wydarzeniu, ponieważ dojrzewa podczas wędrówki. Tak jak Izrael na pustyni wciąż ma wewnątrz siebie Egipt – istotnie często żałuje przeszłości i szemrze przeciwko Niebiosom i Mojżeszowi – tak i dziś Lud Boży nosi w sobie przytłaczające więzy, które musi porzucić. Zdajemy sobie z tego sprawę, gdy brakuje nam nadziei i wędrujemy przez życie jak przez pustkowie, bez ziemi obiecanej, do której moglibyśmy wspólnie dążyć. Wielki Post jest czasem łaski, w którym pustynia ponownie staje się – jak zapowiada prorok Ozeasz – miejscem pierwszej miłości (por. Oz 2, 16-17). Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia. Jak oblubieniec, ponownie przyciąga nas do siebie i szepcze do naszych serc słowa miłości. Wyjście z niewoli ku wolności nie jest wędrówką abstrakcyjną. Aby nasz Wielki Post był również konkretny, pierwszym krokiem jest pragnienie widzenia rzeczywistości. Kiedy w krzewie gorejącym Pan przyciągnął Mojżesza i przemówił do niego, natychmiast objawił się jako Bóg, który widzi, a przede wszystkim słyszy: „Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód” (Wj 3, 7-8). Również dzisiaj, wołanie jakże wielu uciskanych braci i sióstr dociera do nieba. Zadajmy sobie pytanie: czy dociera również do nas? Czy nami wstrząsa? Czy nas porusza? Wiele czynników oddala nas od siebie, zaprzeczając braterstwu, które w sposób naturalny nas łączy. Podczas mojej podróży na Lampedusę, globalizacji obojętności przeciwstawiłem dwa pytania, które stają się coraz bardziej aktualne: „Gdzie jesteś?” (Rdz 3, 9) i „Gdzie jest brat twój?” (Rdz 4, 9). Wielkopostna wędrówka będzie konkretna, jeśli słuchając tych pytań ponownie, wyznamy, że wciąż jesteśmy pod panowaniem faraona. Jest to panowanie, które czyni nas wyczerpanymi i niewrażliwymi. Jest to model rozwoju, który nas dzieli i kradnie nam przyszłość. Są nim zanieczyszczone: ziemia, powietrze i woda, ale również dusze. Bo chociaż wraz z chrztem rozpoczęło się nasze wyzwolenie, pozostaje w nas niewytłumaczalna tęsknota za niewolnictwem. Jest to jakby przyciąganie do bezpieczeństwa rzeczy już widzianych, ze szkodą dla wolności. Chciałbym zwrócić waszą uwagę na pewien szczegół w historii wyjścia z Egiptu, o niemałym znaczeniu: to Bóg widzi, wzrusza się i wyzwala, a Izrael o to nie prosi. (…) Świadectwo wielu braci biskupów i dużej liczby osób działających na rzecz pokoju i sprawiedliwości przekonuje mnie coraz bardziej, że tym, co należy potępić, jest deficyt nadziei. Mamy do czynienia z przeszkodą dla marzeń, niemym krzykiem, który sięga nieba i porusza serce Boga. Przypomina to ową tęsknotę za niewolą, która paraliżuje Izraela na pustyni, uniemożliwiając mu kroczenie naprzód. Exodus można przerwać: nie można by inaczej wyjaśnić, dlaczego ludzkość, która chociaż osiągnęła próg powszechnego braterstwa i poziom rozwoju naukowego, technicznego, kulturowego i prawnego, zdolny do zapewnienia wszystkim godności, błądzi po omacku w mrokach nierówności i konfliktów. Bóg się nami nie zmęczył. Przyjmijmy Wielki Post jako okres mocny duchowo, w którym Jego Słowo jest ponownie skierowane do nas: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Wj 20, 2). Jest to czas nawróceniaczas wolności. Sam Jezus, jak przypominamy co roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, został wyprowadzony przez Ducha na pustynię, aby zostać wypróbowanym w wolności. Przez czterdzieści dni będzie On przed nami i wraz z nami: jest Synem wcielonym. (…)Głosowi Boga, który mówi: „Tyś jest mój Syn umiłowany” (Mk 1, 11), i „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!” (Wj 20, 3), przeciwstawiają się kłamstwa nieprzyjaciela. Od faraona trzeba bardziej bać się bożków: możemy je uważać za jego głos w nas. Móc wszystko, być szanowanym przez wszystkich, mieć przewagę nad wszystkimi: każdy człowiek odczuwa uwodzenie tego kłamstwa w sobie. To stara droga. Możemy w ten sposób przywiązać się do pieniędzy, do pewnych projektów, idei, celów, do naszej pozycji, do tradycji, a nawet do pewnych osób. Zamiast nas poruszyć, sparaliżują nas. Zamiast sprawić, byśmy się spotkali, będą nam siebie przeciwstawiać. Istnieje jednak nowa ludzkość, lud maluczkich i pokornych, którzy nie ulegli urokowi kłamstwa. Podczas gdy bożki czynią niemymi, ślepymi, głuchymi i nieruchomymi tych, którzy im służą (por. Ps 114, 4), ubodzy w duchu są natychmiast otwarci i gotowi: są milczącą siłą dobra, która uzdrawia i podtrzymuje świat.

 KONCERT FORTEPIANOWY JASIA LISIECKIEGO 11 MARCA !!! INFO WKRÓTCE