10 marca

10 marca

Sobota, 9 marca

18:00 + Józef Różnicki

8: 30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii z okazji urodzin                             – mąż i syn z rodziną

10:30 + Zbigniew Łabinowicz

12:30– Za Parafian

18:30 Gorzkie Żale

19:00– ++ Barbara Gochnia ( 9 rocz) Wiesława Walerian ( 9 rocz) i Władysław Walerian ( 3 rocz)

Poniedziałek, 11 marca

19:00- ++ Ludmiła, Michał, Anna i Stanisław         – rodzina

Wtorek, 12 marca

19:00Wiesław Marszalik                      – rodzina Cichański

19:00- + Bogusława Grabiec (3 rocz)

Środa, 13 marca

19:00- ++ Zmarli z rodziny Nastaj: Bożena, Ryszard i Małgorzata oraz za dusze w czyśćcu cierpiące  – brat z rodziną

19:00- + Zygmunt Maciejowski                            – przyjaciele

Czwartek, 14 marca

19:00– Dziękczynna za udaną operację i powrót do zdrowia                    – Janina

19:00- + Lucjan Pochoda (2 rocz)                   – córka z rodziną

Piątek, 15 marca

9:00– + Maria Kuźniar

19:00+ Claudia Rudy                                               – rodzina

Sobota, 16 marca

8:30– O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Jana i Józefa oraz ich rodzin

18:00 ++ Stanisław i Seweryna Wojciechowscy   – rodzina

18:00- ++ Józef Michalczyk i Dr. Stuchły

8: 30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Aliny Mazur z okazji urodzin

10:30 ++ Jan i Helena Habrat oraz Józef i Janina Hejnar

12:30– Za Parafian

18:30 Gorzkie Żale

19:00– + Aleksander Samborski       – syn i córka z rodziną

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

2 Krn 36,14-16.19-23; Ef 2,4-10; J 3,14-21

Ref: Kościele święty, nie zapomnę ciebie.


Babilończycy zburzyli Przybytek Pana, a Żydów uprowadzili w niewolę. Po kilkudziesięciu latach Cyrus pozwolił im nie tylko wrócić, ale i odbudować świątynię. Budujemy swoje życie, ale w końcu ono zapadnie się w śmierć, jednak Chrystus przez wielką swą miłość, przywróci nas do życia na wyżynach niebieskich. Ten piękny tekst z listów Pawłowych dotyczy najistotniejszej z tajemnic chrześcijaństwa: ZBAWIENIA, które jest łaską Boga dla człowieka. Jesteśmy zbawieni łaską. Nie zbawiamy się sami, lecz jesteśmy zbawiani. Nie jest to efekt naszych wysiłków, lecz efekt Bożego ograniczenia swej sprawiedliwości, na korzyść nieograniczonego miłosierdzia.Każdy człowiek potrzebuje zbawienia. Czy życie nie pokazuje nam codziennie, iż każdego dotyka cierpienie, choroby, nieszczęścia, wreszcie śmierć? Za tym wszystkim ukrywa się władza skutków grzechu oraz sił wrogich człowiekowi, czyli podszeptów szatana, który ma wpływ na nasze życie – wpływ najfatalniejszy. Celem złego ducha jest doprowadzenie człowieka do wieczystego cyklu nieszczęść i autodestrukcji. Bóg nie chce, aby udręki ciągnęły się za ludźmi przez wieczność. Bóg nie chce, abyśmy przez grzechy doprowadzili do takiej nienawiści do siebie samych, by nie móc przyjąć siebie w obliczu ostatecznej Prawdy. Wobec Boga Prawdy nikt nie będzie mógł się ostać, nie będąc prawdziwy! Jak trudno było Nikodemowi stanąć w świetle! Nawet jego rozmowa odbyła się nocą. Śmierć będzie początkiem odsłonięcia się całej prawdy o nas samych. Nie tej prawdy, którą budujemy na własnych przekonaniach o sobie, lecz prawdy, którą widzi w nas Bóg. Jest gigantyczna różnica między tym, co sami o sobie myślimy, a tym, co naprawdę sobą repre­zentujemyŚmierć będzie trudnym momentem wstrząsa­jącego zdemaskowania. Nikt by tego nie wytrzymał, więc Bóg nas zbawia, usprawiedliwia, przebacza już teraz. Z dnia na dzień, a może częściej z nocy na noc, pozbawiani jesteśmy złudzeń o sobie i całym losie. Spowiadamy się, czyli bierzemy odpowiedzialność za nasze mroczne czyny, jednocześnie stając się coraz bardziej sobą.Pierwszą stroną zbawienia jest usprawie­dliwienie z grzechów. Druga strona zbawienia jest o wiele wspanialsza: życie wieczne w nieutracalnym szczęściu. Światło słów Boga nie tylko odsłania mroki naszego sumienia, ale też odsłania nam prawdę o miłości Boga, Jego obietnicach i wreszcie szczęście życia w Nim. Nikt jednak nie zobaczy szczęścia nieba, kto ukrywa przed sobą samym nieszczęście grzechu. Im głębiej stajemy się uczciwi w wyznawaniu grzechów, tym bardziej zostajemy wyniesieni na wyżyny niebieskie.                        Augustyn Pelanowski OSPPE

 Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

           LEKTORZY 9/10 marca

18:00J. Pajewski, B. Pajewski, D. Trzęsicki

   8:30- D. Topor, M. Iskra

   10:30- A. Kamieniak, S. Zacharia, K. Kamieniak

   12:30- A. Gurgul, M. Kulaga, A. Wiśniewski

  19:00- M. Edgar, M. Sobczak, J. Krysiak

           

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30 Jego historia to już ponad 300 lat! pobożności ludowej…

DROGA KRZYŻOWA – nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrys­tus obarczony krzyżem.

– dla dzieci i młodzieży – we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 15 marca- Rodziny Nazaretańskie

– 22 marca- Rodzina św. Tereski

DZIECI I MŁODZIEŻ z organizacji harcerskiej poprowadzili rozważania Drogi Krzyżowej 5 marca. Dziękujemy za obecność i zaangażowanie! 12 marca nabożeństwo to poprowadzą ministranci. Na 19 marca – czekamy na zgłoszenie. Natomiast w Szkole Polskiej Droga Krzyżowa będzie odprawiona 15 i 16 marca, w ramach zajęć, w kościele św. Anny.

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą…

Akcja zbierania ofiar nadziałal­ność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 1,850.00. Dziękujemy wszystkim za składane ofiary na ten cel. Bóg zapłać!

DUCHOWA ADOPCJA

Jak co roku tak i obecnie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (w tym roku wyjątkowo przeniesiona na 8 kwietnia z powodu „kolizji” ze Świętami Wielkanocnymi  i Tygodniem Miłosierdzia) zapraszamy Parafian do duchowej adopcji. W poniedziałek, 8 kwietnia, zarówno o godz. 9:00 jak i o godz. 19:00 podczas Mszy św. odbędzie się uroczyste przyrzeczenie Duchowej Adopcji dzieci poczętych a zagrożonych aborcją. Praktyka ta polega na odmawianiu codziennie jednej tajemnicy różańca lub innej dowolnej modlitwy np: “Ojcze Nasz” czy “Zdrowaś Maryjo” oraz specjalnej modlitwy- (są wyłożone przed ławkami), przez okres od Zwiastowania do Bożego Narodzenia, w intencji nienarodzonego dziecka duchowo adoptowanego. Do modlitwy można dołączyć dobrowolnie wybrane postanowienie postne, które jednak nie jest obowiązkowe. Imię dziecka duchowo adoptowanego znane jest tylko Bogu. Chętnych do przystąpienia do Duchowej Adopcji prosimy o zgłaszanie się do Aleksandry Zyro (403-397-7687) lub do Bożeny Kutyła (403-463-9718) w celu wpisania jak w ubiegłych latach do pamiątkowej księgi.

 Niektórzy z Parafian podejmują dzieło duchowej adopcji, ale nie chcą być wpisywani do księgi. Tak też można, najważniejsza jest modlitwa i intencja Bogu wiadoma. Dodatkowa lista do zapisania się, będzie wyłożona na stolikach przy ławkach w dzień przyrzeczenia. Serdecznie zapraszamy Parafian do podjęcia tej pobożnej praktyki w celu ratowania dzieci poczętych, a zagrożonych aborcją, tym bardziej, że obecnie w Polsce, w Parlamencie, powraca temat „aborcji na życzenie”.

RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ DO LOTERII !!! What would you do with $20,000 (or more?) Buy your Alberta Knights of Columbus 50/50 tickets today and help us grow the jackpot. As the jackpot grows, so do proceeds going toward our charitable work. Winner takes HALF of the jackpot!

In Support Of: SELECT

Member selection is required. ( please select # 14497 Fr. Jan Otłowski, Calgary)

200 for $100, 50 for $50, 10 for $20, 1 for $5   www.koc5050.com         Sales end: April 27th, 2024 @ 6:00 pm Draw date: April 27th, 2024 @ ~7:00 pm.  

ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE…

Począwszy od 10 marca, w sali/kuchni będziemy mieć wyprzedaż ciast świątecznych. Zapraszamy również na domowe obiady, które zostaną przygotowane przez kucharza Jarka Pelc i sprzedawane będą w dwie kolejne niedziele marca, 10 i 17, po Mszach św. o godz. 10:30 i 12:30. Będzie również możliwość zakupu obiadu na wynos. Zapraszamy!

DUCHOWA ODNOWA „NIEJEDNO MA IMIĘ”…

Pandemia Covid-19 poczyniła wielkie spustoszenia społeczne i duchowe. „Przełożyła” się też na znaczny spadek liczby osób praktykujących swoją wiarę i uczestniczących w nabożeństwach. Papież Franciszek w ubiegłym roku opublikował tekst modlitwy o „duchową odnowę”. W oparciu o tę modlitwę, Diecezja Calgary przygotowała własną wersję modlitwy, którą zamieszczamy poniżej. Na razie tylko wersja angielska jest dostępna. Jednocześnie w diecezji rozpoczęła się „akcja” związana z duchową odnową. Poszczególne parafie mają za zadanie utworzenie grupy liderów w tym względzie. Będziemy próbować różnych modeli. Już możemy powiedzieć, że działamy w tym kierunku:

– środowe spotkania Odnowy w Duchu Świętym jak najbardziej wpisują się ten program;

–  nasze próby wprowadzenia Mszy w j. angielskim można uważać za „reaching out”;

– rozwój kultu św. Tereski jest specyficzną próbą podążania „małą drogą” do Boga;

– zbliża się termin REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH, a będą one mieć wyjątkowy charakter. Otóż lata 2023-2025 to specjalny CZAS JUBILEU­SZOWY , związany ze św. Tereską: 150 lat od jej urodzin, 100 lat od beatyfikacji i 50 lat od kanonizacji. Z tej okazji odwiedzi nas o. Grzegorz Firszt, karmelita z Krakowa. Przybędzie do nas 19 marca i od następnego dnia będziemy słuchać jego konferencji, prezentujących duchowość Karmelu i duchowość św. Tereski. O. Grzegorz pozostanie z nami na czas Świąt Wielkanocnych, zatem będzie wiele czasu i okazji do modlitwy, spotkań i rozmów;

– w dzisiejszą niedzielę prezentujemy osoby z grupy Duchowej odnowy;

– po Mszy św. odmówimy wspólnie modlitwę zamieszczoną w biuletynie i na ekranach (są też obrazki), zatem można już zapoznawać się z jej treścią.

PRYER OF RENEWAL – Diocese of Calgary

Father in heaven, may the faith You have given us in Your Son, Jesus Christ, our brother, and the flame of charity enkindled in our hearts by the Holy Spirit, reawaken in us the blessed hope for the coming of Your Kingdom.

May Your grace transform us, into being more faithful missionary disciples, capable of sowing the seeds of the Gospel in our families and our parishes.

May those seeds transform humanity and the whole creation in the sure expectation of a new heaven and a new earth, when, with the powers of Evil overcome,  Your glory will shine eternally.

May the grace of the Renewal in our Diocese reawaken in us, the call of our baptism to be Pilgrims of Hope, and in the witness of our faith, to always seek the treasures of heaven.

May that same grace spread the joy and peace of our Redeemer throughout the earth. To You our God, eternally blessed, be glory and praise for ever. Amen.

REKOLEKCJE POWOŁANIOWE

W dniach 1-3 marca odbyły się rekolekcje powołaniowe w naszym klasztorze. Jest to dla nas wielka radość, że mogliśmy gościć sześć młodych kobiet, które rozeznają swoje powołanie.Dziękujemy wszystkim, którzy modlili się za nas podczas rekolekcji i prosimy o dalsze wsparcie modlitewne za nowe  powołania dla kościoła, zwłaszcza do naszego zgromadzenia. Bóg zapłać!                                                           Siostry Dominikanki

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTOW, KOŁA #18 W CALGARY

Zaprasza członków SPK Koła # 18 na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się 17 marca, w niedzielę o godzinie 14:30 w Sali Kombatanta w Domu Polskim. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności do 12 marca, co pozwoli nam na zamówienie odpowiedniej ilości obiadów. Zgłoszenia obecności proszę kierować do Krystyny Pawłowskiej, telefon 403-273-4092, lub email janinapresident@spkcalgary.com

UWAGA!   REKLAMY W BIULETYNIE– Zostało jeszcze kilka osób, które nie opłaciły swoich reklam na rok 2024. Prosimy, aby jak najszybciej powiadomić Biuro Parafialne, czy chcecie nadal się ogłaszać, czy może rezygnujecie z reklam. Za dwa tygodnie reklamy zostaną usunięte z naszego biuletynu.

ZARZĄD FUNDACJI  św. Brata Alberta w Calgary zwraca się z prośbą do wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiorki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 10-go marca 2024 po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w Sali Parafialnej u członków Zarządu lub przewodniczącej Elżbiety Kiegler tel.: 403-993-2745. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za okazaną pomoc.

PROPOZYCJA PIELGRZYMKI DO FRANCJI….

…śladami św. Tereski z Lisieux  11-23 czerwca, od Paryża do Lourdes. PARYŻ – WERSAL – ROUEN – L’ETRETAT – DEAUVILLE – TROUVILLE – HONFLEUR – LISIEUX – CAEN – PLAZE NORMANDII – MONT SAINT MICHE – CHENONCEAU – ROCAMADOUR – LOURDES – MONTSERRAT – COSTA BRAVA – TOSSA DE MAR – BARCELONA

Cena ok. $3,750 od osoby (jeśli będzie grupa 30+). Nie ma tutaj ceny przelotu, gdyż niektórzy chcą „powiązać” tę pielgrzymkę z wyjazdem do Polski, itd. Więcej szczegółów wkrótce. Prosimy zaintere­sowanych o zgłoszenia do ks. Pawła, gdyż czas jest krótki i wnet musimy podjąć ostateczną decyzję….

OFERTA PRACY- Zatrudnimy kobiety do sprzątania domów.  Oferujemy bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod numer 403-587-700-7740. (8x)

POSZUKUJE NAUCZYCIELA/NAUCZYCIELKI do nauki grania na pianinie dla syna (wiek: 7 lat). Lekcje miałyby miejsce u nas w domu – mieszkamy na osiedlu Bowness. Termin i częstotliwość lekcji do uzgodnienia. Proszę o kontakt – 403-703-4600 (Maciek). (1x)

UMEBLOWANE STUDIO APARTMENT z oddzielnym wejściem w dzielnicy Temple NE do wynajęcia od zaraz. Wszystkie opłaty +Wi Fi wliczone w Rent $1,100. Kontakt Witold tel: 403 499-9139 (2x)

 SUZANA’S STORE, LADY’S BOUTIQUE located at Glenmore Landing Plaza is looking for part-time salesperson. Inquiry, please call Margaret at 403 510-1169 or store at 403-258-0667. Resume drop off at A114-1600-90th Ave. SW. (1x)