3 marca

3 marca

Sobota, 2 marca

18:00 + Aniela Kotniewicz (17 rocz)       – córka z rodziną

8: 30– Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30 ++ Ludwika i Walenty Kramarz

12:30– O Boże błogosławieństwo z podziękowaniem za wszelkie łaski z okazji 40 rocz. sakramentu małżeństwa dla Bożeny i Grzegorza Grochowskich

18:30 Gorzkie Żale

19:00– ++ Marian Rutkowski i zmarli z rodziny oraz za dusze czyśćcowe

Poniedziałek, 4 marca

19:00- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Stevena                    – rodzina

19:00- + Aleksandra Krzesowska zmarła w Polsce 6 lutego

Wtorek, 5 marca

19:00O Boże błogosławieństwo dla rodzin: Disterheft, Trojnara i Groblewskich

19:00- Dziękczynna za wszelkie otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny i dla dzieci Ani i Zuzi

Środa, 6 marca

19:00- (Ks. Stefan) + Czesław Letki (1 miesiąc po śmierci)

19:00- + Emilia Di’blazio i zmarli z rodziny oraz za dusze w czyśćcu cierpiące             – przyjaciele

19:00- ++ Edward Fill oraz zmarli z rodziny Fill i Bereźniak

Czwartek, 7 marca

19:00– O powołania kapłańskie i zakonne

19:00- O Boże bł. i potrzebne łaski dla Dawida z okazji urodzin

Piątek, 8 marca

9:00– ++ Kazimierz Sujata i zmarli z rodziny

19:00+ Julian Dobrowolski (4 rocz)

Sobota, 9 marca

8:30-++ Włodzimierz i Marianna Czepuryk

18:00 + Józef Różnicki

8: 30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Marii z okazji urodzin        – mąż i syn z rodziną

10:30 + Zbigniew Łabinowicz

12:30– Za Parafian

18:30 Gorzkie Żale

19:00– ++ Barbara Gochnia ( 9 rocz) Wiesława Walerian ( 9 rocz) i Władysław Walerian ( 3 rocz)

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Wj 20,1-17; 1 Kor 1,22-25; J 2,13-25

Ref: Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne.

Fatalnie się stało w świątyni jerozolimskiej. Sprzedający zapomnieli się, gdzie są. Zapewne przekrzykiwali się wzajemnie, obniżali lub podnosili cenę, liczyli pieniądze. Jednym słowem: był tam gwar, hałas i nieporządek. „Sprzedający w przedsionkach świątyń”, według św. Augustyna, komentującego tę scenę, to ci, „którzy swego szukają w kościele, a nie tego, co jest Jezusa Chrystusa. Za towar przeznaczony do sprzedaży uważają wszystko ci, co nie chcą być odkupieni: nie chcą być nabyci, a tylko sprzedawać”. Nie ma się co dziwić Jezusowi, który poczuł się w takiej sytuacji odpowiedzialny za dom swego Ojca. Aż trudno sobie wyobrazić Jezusa, który biczem ze sznurków wypędza przekupniów z domu Bożego. Chrystus przypomina również nam swoją postawą, czym ma być świątynia: domem Bożym, miejscem, gdzie przebywa Jezus w Sakramencie Eucharystii. Tu przychodzimy, by wielbić Boga, dziękować Mu za otrzymane dobrodziejstwa, prosić o nowe łaski i przepraszać Go za popełnione uchybienia. Już od samego wejścia do kościoła mamy oddawać cześć Bogu. Ale są też ludzie, na szczęście nie ma ich dużo, którzy nie wiedzą, jak się zachować w kościele. Dziwne, że wiedzą, jak należy się zachować w kinie, w teatrze, w filharmonii, w sklepie, w barze, w szkole, na uczelni, w sali wykładowej, na boisku, na ulicy, w parku, w hotelu czy w domu. Co trzeba wobec tego uczynić, aby ci ludzie wiedzieli, jak należy się zachować w kościele? Na pewno potrzeba nieustannie przypominać sobie, że świątynia jest miejscem świętym, bo w niej mieszka święty Bóg. W wielu zakrystiach znajdujemy słowa: CISZA. BÓG JEST BLISKO. Są też inne słowa na różnego rodzaju plakatach czy afiszach, które jasno mówią: wyłącz telefon komórkowy, nie żuj gumy, załóż strój odpowiedni do miejsca. Można by pewnie dodać jeszcze: nie zostawiaj śmieci, nie niszcz wnętrza, czy wreszcie nie przychodź do świątyni w stanie nietrzeźwym. Co mogłoby zdenerwować Jezusa dzisiaj, gdyby przyszedł do świątyni? Wciąż musimy sobie przypominać o kulturze, o zachowaniu w takich miejscach, jak kościół. I wzajemnie wychowywać się do godnego przeżywania niedzielnej liturgii, do uczestniczenia w niej przez odpowiedzi, śpiew, słuchanie słowa i wprowadzanie go w życie, a nie tylko bycia biernym obserwatorem czy gapiem. Przecież w kościele też musi być porządek….     ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY 2/3 marca

   18:00K. Wójcik, M. Jarzęcki, M. Wawrzyniewicz

  8:30-T. Kot, S. Zacharia, M. Sobczak

   10:30- M. Domaradzki, S. Salome, D. Borys

   12:30- J. Pajewski, B. Pajewski, M. Sapielak

   19:00- M. Gajewski,A. Wojciechowski, W. Grabowski

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30 Jego historia to już ponad 300 lat! pobożności ludowej…

DROGA KRZYŻOWA – nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrys­tus obarczony krzyżem.

– dla dzieci i młodzieży – we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 8 marca – Siostry Dominikanki

– 15 marca- Rodziny Nazaretańskie

– 22 marca- Rodzina św. Tereski

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą…

Akcja zbierania ofiar nadziałal­ność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 1,350.00.

W zeszłym roku mieliśmy tę samą sumę do zapłacenia, a zebraliśmy $17,128.00. Niestety, ale różnica między tymi kwotami ($6,914.00) musiała być dopłacona dla diecezji z naszego konta parafialnego. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do tej akcji charytatywnej. Bóg zapłać dobrodziejom!

CREATING A SAFE ENVIRONMENT (C.A.S.E.) TRAINING

Training for Volunteers is offered on March 7, 2024, at 7:00pm-9:00pm at the Parish Hall.

Complition of The C.A.S.E a facilitator-led course is considered to equivalent of 4 mandatory basic online modules.

C.A.S.E. is a facilitator-led, video-based course featuring a cinematic storyline and informational graphics. Integrated group discussions reinforce key teaching points and reference diocesan policies. Attendees will learn practical skills including:

  1. How to navigate many „gray areas”
  2. Notice, interrupt, and report lower-level behavioral issues before they become something more serious.
  3. Recognize red flag behaviors! 
  4. How to report suspected abuse 
  5. Recognize how youth-to-youth abuse occurs!

To register, please call our Parish Office Tel. 403 289 0111 during office hours or send an email to church@queenpol.org with information C.A.S.E registration, please provide your name, email address., formation/volunteering group you are involved at our Parish.

RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ DO LOTERII !!!

What would you do with $20,000 (or more?) Buy your Alberta Knights of Columbus 50/50 tickets today and help us grow the jackpot. As the jackpot grows, so do proceeds going toward our charitable work. Winner takes HALF of the jackpot!

In Support Of: SELECT

Member selection is required. ( please select # 14497 Fr. Jan Otłowski, Calgary)

200 for $100, 50 for $50, 10 for $20, 1 for $5   www.koc5050.com         Sales end: April 27th, 2024 @ 6:00 pm Draw date: April 27th, 2024 @ ~7:00 pm.  

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich Członków zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 25 lutego 2024 o godzinie 14:30 w Domu Polskim.

OFERTA PRACY- Zatrudnimy kobiety do sprzątania domów.  Oferujemy bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod numer 403-587-700-7740. (9x)

POSZUKUJE NAUCZYCIELA/NAUCZYCIELKI do nauki grania na pianinie dla syna (wiek: 7 lat). Lekcje miałyby miejsce u nas w domu – mieszkamy na osiedlu Bowness. Termin i częstotliwość lekcji do uzgodnienia. Proszę o kontakt – 403-703-4600 (Maciek). (2x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – pół bloku od kościoła. Również wynajmę pół dupleksu z czteroma sypialniami. Tel: 587-890-8830 (1x)

UMEBLOWANE STUDIO APARTMENT z oddzielnym wejściem w dzielnicy Temple NE do wynajęcia od zaraz. Wszystkie opłaty +Wi Fi wliczone w Rent $1,100. Kontakt Witold tel: 403 499-9139 (x)

SUZANA’S STORE, LADY’S BOUTIQUE located at Glenmore Landing Plaza is looking for part-time salesperson. Inquiry, please call Margaret at 403 510-1169 or store at 403-258-0667. Resume drop off at A114-1600-90th Ave. SW. (2x)

Taylor Centre Presents An Evening with Jan Lisiecki Monday, March 11, 2024 at 7:30 p.m. Bella Concert Hall

The internationally renowned star pianist will treat audiences to dozens of succinct, characterful works by Chopin, J. S. Bach, Rachmaninoff, Szymanowski, Messiaen, and Górecki. This musical tradition is masterfully exemplified by Chopin’s Twenty-Four Preludes, which comprises the second half of the recital. These 24 individual pieces—one for each major and minor key, many of them no longer than a minute or two long—offer unique insight into the artistry of both composer and performer. Having spent his early years training at the Mount Royal Conservatory, Lisiecki performs over a hundred concerts a year all over the world and has worked closely with the most eminent conductors and orchestras of our time. This season he will perform his debut with the Berlin Philharmonic, as well as a recital at Carnegie Hall’s Stern Auditorium.
 Lisiecki was offered an exclusive recording contract by Deutsche Grammophon at the age of 15. Since then, he has recorded nine albums which have been awarded with the JUNO Award, ECHO Klassik, Gramophone Critics’ Choice, Diapason d’Or and Edison Klassiek. He was named UNICEF Ambassador to Canada in 2012.

GREETINGS TO EVERYONE !

 As you may know that it has been a year since we have arrived in Canada, so we wanted to thank everybody who help us to get a better life. We would like to thank Father Adam, the Polish community, the church, Adam, Mariana, and Mali for helping us and bringing us to a better place! Now we don’t have to be afraid of being caught and live our life freely. A big, big THANKS from Fiaz family

Dodatkowe wyjaśnienie: Rodzina FIAZ bardzo szybko „stanęła na nogach”! Dzieci poszły do szkoły, dorośli podjęli pracę. Z tego powodu nasze wsparcie finansowe zakończyło się już w czerwcu 2023. W sumie, na ten „sponsoring”, wydaliśmy z konta parafialnego $11,672.75 Wielkie dzieło miłosierdzia, pomocy choćby jednej rodzinie w potrzebie, będzie owocowało Bożym błogosławieństwem dla naszej parafii…             Bóg zapłać  wszystkim ofiarodawcom!

SPIRITUAL RENEWAL – „NIEJEDNO MA IMIĘ”… W ubiegłym roku rozpoczął się diecezjalny program „duchowej odnowy” – o którym więcej szczegółów będzie za tydzień. W ramach tego programu gościmy s.Małgorzatę Lekan., OP która poprowadziła spotkania w kościele i w sali parafialnej 28 i 29 lutego. W ten weekend zaś prowadzi warsztaty dla 35 kobiet w domu rekolekcyjnym w „downtown”. Dziękujemy za przyjazd!

ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE…

Harcerze zapraszają do świętowania tradycyjnych „kaziuków”. Dziś w sali ks. Otłowskiego można nabyć szczególne pierniczki…. Począwszy od 10 marca, w sali/kuchni będziemy mieć wyprzedaż ciast świątecznych.

Zapraszamy również na domowe obiady, które zostaną przygotowane przez kucharza Jarka Pelc i sprzedawane będą w dwie kolejne niedziele marca, 10 i 17, po Mszach św. o godz. 10:30 i 12:30. Bedzie również możliwość zakupu obiadu na wynos. Zapraszamy!

ABP GĄDECKI: NIE WOLNO NAM PRZECHODZIĆ OBOJĘTNIE OBOK DRAMATU ROLNIKÓW

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PROTESTAMI ROLNIKÓW

Wielu z nas doświadcza dzisiaj poczucia bliskości z polskimi rolnikami. Jedni, dlatego, że jako członkowie ich rodzin przeżywają te same, co oni emocje, w tym niepokój o przyszłość zawodową i los własnego gospodarstwa. Inni, bo zdają sobie sprawę z wagi rolnictwa w systemie wyżywienia ludności. Jeszcze inni, gdyż nie mogą w tych dniach przejechać sprawnie przez miasto, czy też między miastami autostradą. Warto jednak zastanowić się nad przyczynami protestu rolników, które mają miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. Generalnie mówi się o niekontrolowanym napływie żywności z zagranicy, z którą polscy rolnicy nie są w stanie konkurować cenowo. Z drugiej zaś, wskazuje się na unijną politykę tzw. zielonego ładu, która w odczuciu rolników stawia sobie za cel ograniczenie produkcji rolnej w Unii, lub niemal całkowitą jej likwidację. Rolnicy w związku z tym czują się zagrożeni – także z uwagi na zaciągnięte kredyty – perspektywą bankructwa i utraty swoich gospodarstw, które są dorobkiem pracy całych pokoleń. Ich dramatyczne położenie zasługuje na naszą uwagę i solidarność. Rolnicy jednak nie są po prostu jedną z grup zawodowych, a produkcja żywności jest czym innym niż produkcja np. samochodów. „Praca tych, którzy uprawiają ziemię, poświęcając temu szczodrze czas i siły, stanowi prawdziwe powołanie. Zasługuje na to, by być uznana i odpowiednio dowartościowana, również w konkretnych decyzjach politycznych i gospodarczych” – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Chleb uczestniczy poniekąd w sakralności ludzkiego życia, a zatem nie można go traktować tylko jak towar. Potrzebny jest dostęp do zdrowej żywności, produkowanej w odpowiednich warunkach, a jednocześnie dostęp zapewniony w sposób stabilny, także w okresie międzynarodowych kryzysów. Tymczasem, chociaż zboże przychodzi z Ukrainy, to w znacznym stopniu nie jest ono zbożem wyprodukowanym przez ukraińskich rolników indywidualnych, ale własnością zachodnich konsorcjów, które w przemysłowej produkcji stosują środki chemiczne niedopuszczalne w Unii Europejskiej. Podstawą rolnictwa jest własność ziemi, polskiej ziemi. Ziemi, której nie da się przenieść w inne miejsce, niczym oszczędności, które można przetransferować do innego banku, choćby za granicą. W tym sensie przez wieki wieś kojarzyła się także z obroną polskości. Od czasów kosynierów mówiliśmy, iż rolnicy: „Żywią i bronią”. Mam świadomość, że wraz z rozwojem technologii zmienia się sposób produkcji żywności i zmienia się sposób funkcjonowania rolnictwa. Nie zmienia się jednak fakt, że każdego dnia potrzebujemy pokarmu. Nie zmienia się również fakt, że nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników, którym tak wiele zawdzięczamy. Proszę wszystkich o modlitwę w intencji rolników i ich rodzin oraz w intencji naszej Ojczyzny. +Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

PROPOZYCJA PIELGRZYMKI DO FRANCJI….

…śladami św. Tereski z Lisieux  11-23 czerwca, od Paryża do Lourdes. PARYŻ – WERSAL – ROUEN – L’ETRETAT – DEAUVILLE – TROUVILLE – HONFLEUR – LISIEUX – CAEN – PLAZE NORMANDII – MONT SAINT MICHE – CHENONCEAU – ROCAMADOUR – LOURDES – MONTSERRAT – COSTA BRAVA – TOSSA DE MAR – BARCELONA

Cena ok. $3,750 od osoby (jeśli będzie grupa 30+). Nie ma tutaj ceny przelotu, gdyż niektórzy chcą „powiązać” tę pielgrzymkę z wyjazdem do Polski, itd. Więcej szczegółów wkrótce. Prosimy zaintere­sowanych o zgłoszenia do ks. Pawła, gdyż czas jest krótki i wnet musimy podjąć ostateczną decyzję….