14 kwietnia

14 kwietnia

Sobota, 13 kwietnia

18:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Melisy z okazji urodzin                                              – rodzina

8:30- + Kazimierz Burghardt                          – córka z rodziną                                                                    

10:30- ++ Anna i Józef Kotowicz i zmarli z rodziny Kotowicz i Basaraba

12:30 –++ Kazimierz, Mieczysław, Marianna Kiźlin i zmarli z rodziny

12:30– ( Ks. Stefan) O Boże błogosławieństwo dla Jakuba z okazji 8 urodzin i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny

19:00- + Sławomir Sarna (4 rocz)

Poniedziałek, 15 kwietnia

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Angeliki Wylotek z okazji 8 urodzin

19:00- O łaskę zdrowia dla Proboszcza

Wtorek, 16 kwietnia

19:00- + Antoni Kaczkowski i zmarli z rodziny

19:00 Z okazji urodzin Marii Machula o Boże błogosławieństwo

Środa, 17 kwietnia

19:00-++ Amelia i Leon Kosińscy i dusze w czyśćcu cierpiące             – syn z rodziną

Czwartek, 18 kwietnia

19:00-+ Stanisław Dutkowski i zmarli z rodziny  – rodzina

Piątek, 19 kwietnia

9:00- O Boże błogosławieństwo dla Józefa   – żona i dzieci                                             

19:00- O opiekę Matki Boże i błogosławieństwo Boże dla Gabrysi z okazji 6 urodzin                                         – rodzice                                         

Sobota, 20 kwietnia

8:30- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Mateusza i Edmunda

18:00– O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Jessiki i Roberta Peleszyńskich

18:00- O błogosławieństwo Boże i dalsze łaski dla Elżbiety i Adama z okazji 35 rocz. sakramentu małżeństwa

8:30- + Jurek Hajduk                                                – Marek                                                                    

10:30- + Maria Pastuszka i o zdrowie i siłę dla Kazimierza Pastuszka

12:30 –+ Katarzyna

12:30– Za Ofiary Katynia

12:30- M.W. ++ Stanisław i Mariusz

19:00- O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Teodory i Alicji z okazji urodzin                   – mama

Dz 3,13-15.17-19; 1 J 2,1-5; Łk 24,35-48

Ref:  Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie. 


1. „Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba…”. Jako nie–Żydzi nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć wagi i znaczenia tych, wydawałoby się prostych, słów. Bóg Jahwe jest głęboko związany z narodem i historią Izraela. Jest Panem tej historii, jest Kimś kto tę historię tworzył. Przez patriarchów, proroków, królów wkroczył w historię Narodu Wybranego, aby w końcu przez osobę Jezusa Chrystusa wkroczyć w historię całego świata. To znaczy w osobiste dzieje każdego człowieka.Ta Boża ingerencja w historię jakże jest trudna do odczytania, jeśli to nie jest historia moja własna. Mojego kraju, mojej rodziny, mojego miasta. I dlatego trudne jest dla nas do zrozumienia, że w narodzie, który był tak blisko Jahwe, znaleźli się tacy, którzy jego Sługę Jezusa wydali na śmierć. Ale czy nie jest paradoksem, i to jeszcze większym, że Jezus Chrystus, którego poznałem, przyjąłem i z Nim się zaprzyjaźniłem, został przeze mnie gdzieś zepchnięty na dalszy plan. Bo przecież słowa: „Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone” odnoszą się nie tylko do wydarzenia zdrady Jezusa z przed dwóch tysięcy lat, ale bardzo konkretnie odnoszą się do mnie, ale też i do ciebie, mój czytelniku.
2. „Ten jest kłamcą…” Poznać Jezusa i nie zachowywać Jego przykazań, wydaje się, że jest to prawdziwy dramat dzisiaj chyba nie rzadki. Grzech niszczy naturę i najgłębszą strukturę wnętrza człowieka. Ktoś bardzo pięknie niedawno powiedział, że boimy się śmierci, boimy się cierpienia, ale swoich własnych grzechów się nie boimy. „Oczyść mnie Panie z grzechów przede mną ukrytych” (Ps 19,13). „Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności” (1 J 1,5) – jestem, jesteśmy wezwani do życia w prawdziwej światłości. I co my z tym wezwaniem robimy? Zakopujemy skarb, rozbijamy gliniane naczynia, wysycha oliwa w naszych lampach… Jezus Chrystus, życie i zmartwychwstanie nasze przechodzi obok, a oczy nasze są na uwięzi. A jednak warto pamiętać, że nie ma takiego upadku, nie ma takiego odejścia, aby powrót był niemożliwy. Opowieść o Synu Marnotrawnym warto nosić w swoim sercu i o niej pamiętać. „O daj nam Panie natchnienie do wiary, która jest prawdziwą twórczością” – mawiał poeta.
3. „Wy jesteście świadkami tego”. Wiara w zmartwychwstanie oparta jest na świadectwie tych, którzy widzieli pusty grób i tych, którym dane było spotkać Zmartwychwstałego Jezusa. „On wtedy oświecił ich umysły, tak aby rozumieli Pisma”. Ale jeśli i w historię mojego życia osobistego wkroczył Jezus, w taki czy inny sposób, to również i ja jestem wezwany, aby o tym mówić z pokolenia na pokolenie. Bóg Jahwe nie jest tylko „Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba”, ale w osobie Jezusa Chrystusa stał się bliskim każdemu z nas. Bo stał się jednym z nas. Ta bliskość zobowiązuje. Wątpliwości są sprawą ludzką, ale czy można mówić o wątpliwościach w świetle wiary? Tylko grzech zamyka drogę do światłości. Jezus wyzwolił nas z lęku, strach zastąpił nadzieją, „że w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy”. Tomasz Dostatni OP

Gravestone p. Marii K. $70.00 Zima przeszkodziła w realizacji planu zamontowania płyty nagrobnej. Do tematu powracamy. Kto chciałby jeszcze złożyć donację na ten cel – można złożyć ofiarę z napisem GRAVESTONE.

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

   18:00- K. Wójcik, M. Jarzecki, J. Wójcik

   8:30- M. Edgar, M. Iskra

   10:30- K. Kamieniak, S. Salome, A. Kamieniak

   12:30- W. Potocka, M.Kulaga, E. Kiegler

   19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowski

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 5,610.00. Bóg zapałać za ofiarność!

DUCHOWA ADOPCJA

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud Duchowej Adopcji w uroczystość  Zwiastowania Pańskiego.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA „CHÓR VOX POPULI”

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA – nabożeństwo uwiel­bienia i Godzinę Miłosierdzia poprowadzili od strony muzycznej członkowie Odnowy w Duchu Świętym.

Dziękujemy za posługę! Przy okazji kilka osób wyraziło zainteresowanie wspólnym śpiewem uwielbienia Pana, a w dalszej perspektywie może dołączą do Grupy Modlitewnej. Póki co, planujemy przez 3 niedziele, po Mszy św. o 12:30 mieć takie krótkie spotkania ze śpiewem uwielbienia. Zapraszamy 21 i 28 kwietnia, oraz 5 maja, w naszym kościele.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich, którzy przyczynili się do pięknego i głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W minionych tygodniach osoby z „Grupy Parafialnej 40+” prowadziły kawiarenkę, wyprzedaż ciast i obiady w sali parafialnej. Wtedy Siostra Jordana przekazała piękne stroiki na stoły, zostały sprzedane i wzmocniły nasze fundusze. Również p.Jasia Stąpor przekazała nam swoje „dziergane na szydełku wyroby”, w postaci koszyczków na jajka, itp. Na koniec przyszedł czas na gruntowne sprzątanie kuchni, gdyż obecnie przejmuje tam dyżur grupa KRAKUSÓW.

Koniec sezonu zaznaczyła akcja rozbiórki świątecznych dekoracji. Dziękujemy za pomoc!

Przy okazji prośba: mikrofony przenośne to bardzo czułe urządzenia. Nie wolno ich upuścić na posadzkę! Z tego powodu przestał działać jeden mikrofon w kościele i jeden mikrofon w sali. Ponieważ były kompatybilne, Proboszcz przeniósł „dobry mikrofon” z kościoła do sali, a więc znów mamy tam dwa mikrofony „hand held” dla naszych potrzeb. Natomiast do kościoła został zakupiony nowy zestaw przenośnych mikrofonów. Należy je poszanować !!! Podziękowania dla Wojtka Grabowskiego za pomoc w instalacji, a dla Krzyśka Sobczaka za dostarczony przewód.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W poniedziałek o godz. 10:30 odbędzie się w naszym kościele pogrzeb śp. Marii Skorniewskiej, lat 59. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu…

Przypominamy, że następne spotkanie Klubu Książki odbędzie się 14 kwietnia w bibliotece o godz. 14:00.Temat: „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak.

UWAGA DZIECI ! Dorośli mieli swoją zabawę, teraz pora na dzieci. Parafia we współpracy z KRAKUSAMI ” zaprasza dzieci z Calgary i okolic (wiek od 5 do 16 lat) na „Wiosenny Bal dla Dzieci” w sobotę 20 kwietnia, w godzinach od 18:00 do 22:00. W programie pyszne przekąski, napoje (oczywiście bezprocentowe) i zabawy. Cały wieczór przy rytmach DJ Dudi. Rodzice mogą zostawić dzieci z nami, a sami skorzystać z wolnego wieczoru na odpoczynek, zakupy lub randkę…..  Koszt: $15 od dziecka. Miejsce: Sala Parafialna Our Lady Queen of Peace. Aby zabawa się odbyła, musimy mieć co najmniej 50 dzieci. Prosimy o potwierdzenie do środy 17 kwietnia pod adresem dance@krakusy.ca lub wysłać smsa pod numer +1 (403) 837-8022. Potwierdzenie, czy zabawa się odbędzie, opublikujemy na naszej stronie internetowej do piątku 19 kwietnia, oraz na naszej stronie na Facebook

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBA­TANTÓW, KOŁO #18 zaprasza wszystkich członków na miesięczne zebranie 21 kwietnia, w niedzielę o godzinie 14:30 w Sali Kombatanta. Przed zebraniem o godzinie 12:30 będzie odprawionaMsza Św. ku pamięci ofiar Katynia, na którą, zapraszamy naszych członków oraz Poczty Sztandarowe.Pragniemy również powiadomić o zmianie daty miesięcznego zebrania w maju, z 19 maja na 12 maja, ze względu na bardzoduże zapotrzebowanie na salę w Domu Polskim. Z koleżeńskim pozdrowieniem, Janina Aniołczyk Prezes SPK # 18 w Calgary.

RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ DO LOTERII !!!

What would you do with $20,000 (or more?) Buy your Alberta Knights of Columbus 50/50 tickets today and help us grow the jackpot. As the jackpot grows, so do proceeds going toward our charitable work. Winner takes HALF of the jackpot!

In Support Of: SELECT

Member selection is required. ( please select # 14497 Fr. Jan Otłowski, Calgary)

200 for $100, 50 for $50, 10 for $20, 1 for $5   www.koc5050.com         Sales end: April 27th, 2024 @ 6:00 pm Draw date: April 27th, 2024 @ ~7:00 pm.  

ZESPÓŁ „KRAKUSY” serdecznie zaprasza do Kawiarenki z Krakusami przez następne cztery niedziele, do 5 maja włącznie.  W ofercie pyszne pączki, ciasta oraz ciepłe obiady. Cena obiadu: $20. Dostępne na wynos i do spożycia na miejscu. Obiady można zamówić na miejscu w sali parafialnej lub telefonicznie pod numerem (587) 438-3223. Przyjmujemy gotówkę oraz wszystkie karty płatnicze.  W ramach podziękowania dla naszych gości, nasz zespół zatańczy dla państwa po każdej Mszy w niedzielę 28 kwietnia. 

PAMIĄTKI KOMUNIJNE Z ROKU 2019

W zeszłym tygodniu odnalezione zostały pamiątki dzieci, które przystąpiły do I Komunii św. w 2019 roku. Prosimy następujące rodziny o ich odbiór w Biurze Parafialnym:

– Sabina Herdman

– Monika Świderski, telefon not in service

-Gabriel Rigby- nie ma telefonu aby powiadomić.

Sunday May 12 at 2.30pm Polish P.png

PASTORAL MINISTRY TRAINING

The Diocese of Calgary invites individuals who feel called to assist their parish in a healing ministry. This Pastoral Care Training is designed for those who wish to support the sick, elderly, dying, homebound, and bereaved community members. Note: Participants should receive approval from their Pastor and/or Pastoral Care Coord. Please reach out to your parish for screening requirements. Training dates: Saturdays, Apr. 20 and May 4 at the Catholic Pastoral Centre. To register, visit catholicyyc.ca/pastoralcare