21 kwietnia

21 kwietnia

Sobota, 20 kwietnia

18:00– O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Jessiki i Roberta Pelszyńskich

18:00- O błogosławieństwo Boże i dalsze łaski dla Elżbiety i Adama z okazji 35 rocz. sakramentu małżeństwa

8:30- + Jurek Hajduk                                                – Marek                                                                    

10:30- + Maria Pastuszka i o zdrowie i siłę dla Kazimierza Pastuszka

12:30 –+ Katarzyna

12:30– Za Ofiary Katynia

12:30– M.W. ++ Stanisław i Mariusz

19:00- O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Teodory i Alicji z okazji urodzin            – mama

Poniedziałek, 22 kwietnia

19:00- O łaskę zdrowia i opiekę Matki Bożej dla Jessiki – mama

19:00- Dziękczynna za udaną operację z prośbą o pełny powrót do zdrowia dla Andrzeja

Wtorek, 23 kwietnia

19:00- O dary Ducha św. w dniu urodzin Mateusza

19:00– + Aniela Kohnke (8 rocz)

Środa, 24 kwietnia

19:00-+ Wanda Paryt (17 rocz)                       – córka z rodziną

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Zofii Szabo z okazji urodzin

Czwartek, 25 kwietnia

19:00- O dary Ducha św. dla Ks. Marka w dniu święceń kapłańskich i w dniu urodzin

19:00– + Janina Macyszyn

Piątek, 26 kwietnia

9:00- O Boże błogosławieństwo dla Małgorzaty w dniu urodzin                                           

19:00- Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i opiekę Matki Bożej dla Sophie, Edyty, Mikołaja i Stanisława – babcia i mama                                         

Sobota, 27 kwietnia

8:30- ++ Katarzyna, Zygmunt i Maria

18:00– Dziękczynna i o Boże bł. dla Lecha z okazji urodzin

18:00- ++ Honorata i Bruno Mikosz                         – rodzina

8:30- + Zygmunt Kulikowski                                    – Marek                                                                   

10:30- + Mariusz Krasowski                       – siostra z rodziną

12:30 – O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Małgorzaty i Ryszarda z okazji 40 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Anny Kułach z okazji urodzin                             – Z. Blach

NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

Dz 4,8-12; 1 J 3,1-2; J 10,11-18

Czwarta Niedziela Wielkanocna nazywana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Jezus, Syn Boży, przedstawia się jako Dobry Pasterz, który troszczył się o swoją owczarnię. Posiada On władzę od Ojca, z którym stanowi jedność. Jezus odrzuca posłannictwo polityczne i ogłasza królestwo Bożego oparte o przykazanie miłości, którego granicę stanowi wiara w Niego. Natomiast do swojego królestwa zaprasza każdego, kto pragnie wypełniać wolę Ojca wyrażoną w ewangelicznej nauce. Misję Dobrego Pasterza mają kontynuować na ziemi wyświęceni kapłani. Istnieje kapłaństwo powszechne, w którym otrzymują udział wszyscy ochrzczeni, i kapłaństwo urzędowe, zwane też służebnym, które jest przekazywane przez sakrament święceń. Kapłaństwo powszechne uzdalnia i zobowiązuje wiernych do udziału w kulcie Bożym. Kapłaństwo urzędowe udziela natomiast świętej władzy, mocą której kapłani służą ludowi Bożemu przez nauczanie, sprawowanie kultu Bożego i duszpasterstwo. Kapłaństwo zostało ustanowione dla ludzi, którzy potrzebują zbawienia. Księża znajdują się między ziemią a niebem. Wszyscy księża przybliżają do Chrystusa, karmiąc słowem i łaską Bożą. Jako dziewięćdziesięciolatek ks. Jan Twardowski stale powtarzał: „Jestem szczęśliwym księdzem”. Kochał kapłaństwo, kochał Kościół, któremu służył tak wiernie, jak potrafił. Przede wszystkim jednak kochał Jezusa. Sam stwierdził w „Autobiografii”: „Zakochałem się w Jezusie i nie spotkałem nikogo piękniejszego niż On”. Sens życia stanowiła dla niego Eucharystia i modlitwa. Mówił: „Kapłaństwo jest łaską, trzeba zaufać tej łasce. Trzeba ufać Temu, który prowadzi. Dla mnie kapłaństwo to jakaś niezwykła fascynacja osobą Pana Jezusa”. Bóg sam wybiera człowieka, a „odpowiedzieć na powołanie znaczy pozwolić wprowadzić się na drogę wiodącą do Chrystusa” – zauważa papież Franciszek. Kapłaństwo nie opiera się na naturalnych zaletach lub osobistych osiągnięciach któregokolwiek z powołanych. To przede wszystkim życie eucharystyczne. Pismo Święte mówi otwarcie o ociężałości Dwunastu, o ich chwiejności i niewierności. Ich powołanie pochodziło wyłącznie z wolnego wyboru Jezusa. Jako reprezentanci Jezusa kapłani wciąż od nowa, sprawując Eucharystię, uobecniają Jego zbawcze wydanie się na śmierć. I w ten sposób wypełniają testament Mistrza: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Zakończeniem refleksji dotyczącej kapłaństwa niech będą słowa modlitwy za kapłanów:

Panie i Boże nasz, ześlij Twojemu ludowi świętych kapłanów, którzy będą pachnieć owcami. Niech będą podporą w trudnościach, braćmi w potrzebach, aby Ciebie słowem, czynem, miłością wprowadzali w serca ludzkie i trudy codziennego życia. Niech stają się odbiciem Twego Świętego Oblicza, niech pozostaną wierni Tobie, Twojemu Kościołowi i swojemu powołaniu, aż do ostatniej chwili swego życia. ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

DRUGA KOLEKTA NA SEMINARIUM (Good shepherd Sunday)

Ks. Biskup William T. McGrattan zwraca uwagę na zadanie budzenia powołań kapłańskich we wspólnotach parafialnych i równocześnie zwraca się z prośbą o pomoc dla seminarzystów Diecezji Calgary przygotowujących się do sakramentu kapłaństwa.  Ofiary będą zbierane dzisiaj po Komunii św.!

LEKTORZY

   18:00- D. Trzęsicki, M. Jarzęcki, M. Gajewski

   8:30- D. Topor, M. Sobczak, Z. Topor

10:30- A. Gurgul, S. Zacharia, M. Sapielak

12:30- E. Kaczan, O. Zyro, M. Kaczan

   19:00- M. Edgar, S. Jordana

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 5,640.00. Bóg zapałać za ofiarność!

WIELKI JUBILEUSZ SZKOŁY POLSKIEJ IM ŚW. JANA PAWŁA II W CALGARY!

W roku 2024 przypada 90 lat istnienia naszej Polskiej Szkoły. Z dumą i rozrzewnieniem pamiętamy historie szkoły, wszystkich uczniów, oddane grono pedagogiczne, wspominamy absolwentów. Będziemy obchodzili ten piękny jubileusz również dzięki zaangażowaniu rodziców w życie szkoły, ich pragnienie, aby dzieci uczyły się i pogłębiały wiedze w jeżyku polskim. Gorąco zachęcamy i zapraszamy do wsparcia oraz do udziału Absolwentów, byłe i teraźniejsze Grono Pedagogiczne, oraz Wszystkich, którym bliska sercu była i jest działalność Polskiej Szkoły w Calgary.

Sprzedaż biletów w cenie $120 na Gale, która odbędzie się 25 maja rozpoczniemy 21 kwietnia. Bilety będą do nabycia w sali parafialnej w niedziele 21 i 28 kwietnia, 5, 12 i 19 maja lub w czasie trwania zajęć szkolnych.  Kontakt w sprawie biletów: Partycja Len 587.700.9583 lub psadurska@gmail.com  Serdecznie zachęcamy do udziału w Gali i wsparciu naszej szkoły.

ZESPÓŁ „KRAKUSY” serdecznie zaprasza do Kawiarenki z Krakusami przez następne cztery niedziele, do 5 maja włącznie.  W ofercie pyszne pączki, ciasta oraz ciepłe obiady. Cena obiadu: $20. Dostępne na wynos i do spożycia na miejscu. Obiady można zamówić na miejscu w sali parafialnej lub telefonicznie pod numerem (587) 438-3223. Przyjmujemy gotówkę oraz wszystkie karty płatnicze.  W ramach podziękowania dla naszych gości, nasz zespół zatańczy dla państwa po każdej Mszy w niedzielę 28 kwietnia. 

DZIEŃ MAMY tuż za rogiem, więc to idealny czas, aby niedzielę 12go maja poświecić naszym Mamą zabierając je na uroczysty obiad z atrakcjami do sali parafialnej na godzinę 14:00.(2pm) Nie przegap okazji podziękować naszym mamom za ich trud i poświęcenie i obdaruj je biletem na obiad. Bilety w sprzedaży w sali parafialnej w każdą niedzielę do 5 maja od godziny 9.30-2pm lub pod numerem telefonu 403-540-5794 lub 4034794461

Sunday May 12 at 2.30pm Polish P.png

RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ DO LOTERII !!!

What would you do with $20,000 (or more?) Buy your Alberta Knights of Columbus 50/50 tickets today and help us grow the jackpot. As the jackpot grows, so do proceeds going toward our charitable work. Winner takes HALF of the jackpot!

In Support Of: SELECT

Member selection is required. ( please select # 14497 Fr. Jan Otłowski, Calgary)

200 for $100, 50 for $50, 10 for $20, 1 for $5   www.koc5050.com         Sales end: April 27th, 2024 @ 6:00 pm Draw date: April 27th, 2024 @ ~7:00 pm.  

PAMIĄTKI KOMUNIJNE Z ROKU 2019

W zeszłym tygodniu odnalezione zostały pamiątki dzieci, które przystąpiły do I Komunii św. w 2019 roku. Prosimy następujące rodziny o ich odbiór w Biurze Parafialnym:

– Sabina Herdman

– Monika Świderski, telefon not in service

-Gabriel Rigby- nie ma telefonu, aby powiadomić.

OPIEKA DO STARSZEGO MAŁŻEŃSTWA

Zatrudnię, kogoś kto mógłby pomoc moim rodzicom między moimi wizytami. Byłaby to praca w niepełnym wymiarze godzin, około 16-20 godzin tygodniowo. Szukam kogoś, kto może zaoferować towarzystwo moim rodzicom, którzy mieszkają w południowo- wschodniej części Calgary w pobliżu 17th Ave i 28th Str SE Praca wiązałaby się z towarzystwem/ chodzeniem na spacery do pobliskiego parku, sprzątanie z praniem i gotowaniem dla nich. Również od czasu do czasu zabieranie rodziców na wizyty do lekarza czy inne spotkania. Załatwię taksówkę na wszelkie spotkania. Jeśli ktoś jest zainteresowany, można się ze mną skontaktować pod numerem 1-461-986-6053 albo findagnesg@gmail.com do obmówienia detali i zapłaty.

PASTORAL MINISTRY TRAINING

The Diocese of Calgary invites individuals who feel called to assist their parish in a healing ministry. This Pastoral Care Training is designed for those who wish to support the sick, elderly, dying, homebound, and bereaved community members. Note: Participants should receive approval from their Pastor and/or Pastoral Care Coord. Please reach out to your parish for screening requirements. Training date Saturday, May 4 at the Catholic Pastoral Centre. To register, visit catholicyyc.ca/pastoralcare

STUDIUM BIBLIJNE

– spotkania odbywają się po Mszy św. w poniedziałki. Przyglądamy się Wielkim Postaciom Starego Testamentu. Obecnie Postacie Starego Testamentu: Adam, Ewa, Wąż, Kain i Abel, Noe, Hiob, Abraham, Izaak, Mojżesz, Dawid, Salomon.

DOM POLSKI

W ostatnich latach bardzo rzadko mamy okazję organizować koncerty muzyki popularnej.
Z tym większą przyjemnością zapraszamy Państwa do Domu Polskiego w niedzielę 28 kwietnia 2024 o godzinie 18:00 na koncert Beaty Mańkowskiej. Bilety w cenie $30 dostępne są w polskich sklepach (zapłata tylko gotówką) oraz w Domu Polskim gdzie przyjmujemy zapłatę w formie e-transfer, kartą bankową oraz gotówką. Beata Mańkowska to popularna w Polsce wokalistka i autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.
(pełna biografia tutaj https://beatamankowska.pl/biografia/),
która zaprezentuje różnorodne piosenki ze swojego bogatego repertuaru.

PROJEKCJA POLSKIEGO FILMU „CHŁOPI”