23-30 czerwca

23-30 czerwca

Sobota, 22 czerwca- św. Paulina z Noli

18:00– O Boże błogosławieństwo dla Barbary i Stephan z okazji 30 rocz. sakramentu małżeństwa

18:00- ++ Stanisław Różnicki i zmarli z rodziny Różnickich             – Adela

8:30- + Władysław Wardzała (30 rocz) – syn                                                                                                

10:30- ++ Jan i Helena Kałduś

12:30– + Łukasz Paliński (3 rocz)              – rodzina

19:00- Dziękczynno- błagalna dla Janiny z okazji 93 urodzin oraz o miłość Bożą dla całej rodziny

Poniedziałek, 24 czerwca- św. Jana Chrzciciela

19:00- + Janina Macyszyn

19:00– ++ Jan, Genowefa i  Izydor Waśniewscy

Wtorek, 25 czerwca- bł. Doroty z Mątowów

19:00– + Leszek Łojko (1 rocz)                        – żona z rodziną

19:00 –++ Janina i Józef oraz o Boże błogosławieństwo dla rodziny Rajchel

Środa, 26 czerwca

19:00-+ Antoni Peryt (12 rocz)                       – córka z rodziną

19:00– + Władysław Kobos

Czwartek, 27 czerwca- NMP Nieustającej Pomocy

19:00- + Henryka Bedryło

19:00- +Adam Król (5 rocz)                                   – siostra

Piątek, 28 czerwca- św. Ireneusza

9:00- + Janina Macyszyn                     

19:00- Za Parafian                     

Sobota, 29 czerwca- Święto św. Piotra i Pawła

8:30- O Boże bł. dla Siostry Szymony z okazji imienin

18:00– O Boże błogosławieństwo dla Mathew Gałęzowski z okazji 40 urodzin

18:00– ++ Jan i Renata Kułach                      

8:30 – O Boże bł. dla Siostry Lucyny z okazji imienin      

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Kazimierza Pastuszka z okazji 95 urodzin

12:30-++ Aleksandra i Mikołaj Dać oraz Stanisław Bieliński

12:30– (Ks. Stefan) – O Boże błogosławieństw z okazji 40 rocz. sakramentu małżeństwa dla Beaty i Marka Jelonek

19:00- Dziękczynna za wszelkie otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Sióstr, które dzisiaj kończą posługę w Radzie Prowincjonalnej Sióstr Dominikanek Prowincji Amerykańskiej

Poniedziałek, 1 lipca- św. Ottona

19:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Klary z okazji urodzin

19:00– O zdrowie i błogosławieństwo Boże oraz łaski Ducha św. dla Jadwigi i Antoniego Ćwik z okazji 63 rocz. sakramentu małżeństwa

Wtorek, 2 lipca

19:00– O Boże błogosławieństwo dla Teresy Waśniewskiej z okazji urodzin

Środa, 3 lipca- św. Tomasza Apostoła

19:00- O Boże błogosławieństwo dla nowego Zarządu Prowincji Amerykańskiej Sióstr Dominikanek

Czwartek, 4 lipca- św. Elżbiety Portugalskiej

19:00- + Józef (20 rocz)

Piątek, 5 lipca- św. Antoniego Marii Zaccarii

19:00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalszą opiekę Bożą dla rodziny Mazur i Cyr – A. Mazur                   

18:00– O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla córki z okazji 50 urodzin       – rodzice                     

8:30 – Za Parafian                                                                                             

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30-++ Henryka, Teodor, Miron, Halina i Mieczysław Olkowski oraz Stanisław Kszczot

19:00- ++ Bronisława, Helena, Józefa i Józef

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 9,173.00. Bóg zapałać za ofiarność!

XII NIEDZIELA ZWYKŁA

                                        23 czerwca

Hi 38,1.8-11;2 Kor 5,14-17; Mk 4,35-41

Ref: Chwalmy na wieki miłosierdzie Pana..

Bóg nie obiecuje nam życia bez burz, ale obiecuje nam, że w naszych burzach zawsze będzie z nami. Burza, która zdarzyła się uczniom na jeziorze, pozwoliła im jeszcze głębiej odkryć tajemnicę Jezusa. Kim właściwie On jest? Nic tak nie pomaga nam odkryć obecności i mocy Jezusa, jak sytuacje krytyczne. Z jednej strony przeżywamy wtedy wielką trwogę, z drugiej – nigdy nie czujemy się tak blisko Boga. Nasze modlitwy w czasie spokoju przypominają odkurzanie starych mebli piórkową miotełką. Ale gdy na horyzoncie pojawi się czarna chmura niebezpieczeństwa, modlitwa zamienia się w wyważanie drzwi do nieba. Jeśli więc zdarzają ci się nieustannie kłopoty, burze życiowe, fale wściekłości ludzi, z którymi pracujesz albo żyjesz, wichry niszczące całą nadzieję, jaką skrupulatnie wznosiłeś latami, to być może dlatego, że zaniedbałeś to, co istotne: modlitwę! Może stała się ona tak usypiająca, że nawet samego Jezusa zepchnęła w kąt, w „wezgłowie” łodzi. Bóg „zasypia”, kiedy nasze modlitwy usypiają nawet nas i już nie chce nam się podnieść z łóżka. Wzburzona woda, ogień błyskawic i gwałtowny wicher były to trzy plagi, które spadały na ludzkość, kiedy odwracała się od Boga. Pokolenie Noego zostało zalane wodą, ogniem z nieba zostało ukarane pokolenie Sodomy, a wichrami zostało rozrzucone po świecie pokolenie wieży Babel. Mądrość rabinów widziała w tym trzech wysłanników Bożego ostrzeżenia za lekceważenie miłości do Stwórcy. Lekcja, którą otrzymali uczniowie, zdarzyła się chyba po to, by odkryli na nowo Jezusa. Ospałość w życiu duchowym to wielkie niebezpieczeństwo dla ludzkiego istnienia. To wyraża naszą ospałą uwagę, duchową ospałość. Myślę o naszym świecie, na którym zdarzyły się już wielkie tsunami, pożary ogromnych wież na Manhattanie, huragany niszczące wybrzeża. Ilu z nas obudzi się ku prawdziwemu przebudzeniu duchowemu po tych znakach? Tylko Bóg może uspokoić żywioły, a my ciągle uważamy, że sami sobie poradzimy z żeglugą przez ten świat. Brak wiary sprowadza nadmiar trwożliwego lęku. Pomyśl o swoich burzach życiowych. Co powiedziały ci o miejscu, które wyznaczyłeś w łódce swojego życia Jezusowi? Gdzie jest Bóg w twoim planie dnia, skoro żyjesz w lęku i raz po raz zdarzają ci się niszczące wszystko burze? Może mówisz: gdzie jest Bóg, skoro mi się to zdarza? Jeśli chcesz, żeby wszystko się uspokoiło na zewnątrz i wewnątrz ciebie, to przebudź swoje sumienie i zawołaj do Jezusa! Umieść Go znowu w centrum swojej uwagi, intronizuj Go i ogłoś go w swojej duszy jako Króla! Jeśli zaś dalej będzie On tylko „maskotką” twojego życia duchowego, staniesz się pastwą sił, które swoją potęgą cię przerastają i nie poradzisz sobie z nimi. Augustyn Pelanowski OSPPE

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

30 czerwca

Mdr 1,13-15;2,23-24;2 Kor 8,7.9.13-15; Mk 5,21-43

Ref: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś

Lekarze, ojciec czy matka walczą o życie dziecka. Ile takich historii spotykamy na co dzień w naszym życiu, czytamy o nich w Internecie czy oglądamy w telewizji. Jedną z nich przedstawia książka pt. Mam odwagę mówić o cudzie (Znak 2015). To zapis rozmowy z prof. Januszem Skalskim, wybitnym kardiochirurgiem dziecięcym i człowiekiem głębokiej wiary. „Mam odwagę mówić o cudzie” – powtarzał Profesor w grudniu 2014 roku po godzinach walki o życie 2,5-letniego Adasia, najbardziej wyziębionego człowieka świata. Lekarz, który pomógł Bogu przywrócić chłopca do życia, w duecie z Bogiem uratował już sześć tysięcy dziecięcych serc. Stawia dobro innych ponad swoje, a sam doznał zawału w trakcie walki o życie pacjenta. Jego życiorys pokazuje, że zawsze trzeba walczyć. Dzisiejsza Ewangelia przywołuje obraz Jaira, jednego ze zwierzchników synagogi, który myślał o swoim dziecku znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci. Ten niepokój skupiał całą jego uwagę, przysłaniając wszystko inne. Wielkie cierpienie i wielka wiara sprawiły, że przyszedł do Jezusa, i upadł Mu do nóg prosząc usilnie: „Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła”. Czy Jair momencie mógł myśleć, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”? Jezus spełnił prośbę ojca dziewczynki i udał się we wskazanym kierunku. Jednak okazało się, że ludzie przynieśli wiadomość o śmierci córki. Chociaż sytuacja wydawała się być rozstrzygnięta kategorycznie, Nauczyciel mówi: „Nie bój się, tylko wierz”. Przełożony synagogi, wbrew oczywistej po ludzku sytuacji, nie wycofuje się, ale konsekwentnie idzie za Panem. Przychodzą do domu i Jezus mówi „dziewczynka nie umarła, tylko śpi”. Więc w oczach Pana Boga rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej. To, co ludzie uznali za śmierć, Jezus uznał tylko za sen, z którego można się obudzić. I tak się stało. Boski Dawca życia wskrzesza dziewczynkę i w ten sposób przywraca rodzinie utraconą nadzieję. Również i każdy z nas może przeżywać sytuacje zagrożenia życia swojego czy najbliższych. Nie wystarczy wtedy jedynie fachowa opieka medyczna dla naszego ciała, ale warto spojrzeć na trudne doświadczenie również w perspektywie wiary. I powierzyć sprawę „szlachetnego zdrowia” opiece Boskiego Lekarza Jezusa, który jest Panem życia. I który przyszedł po to, abyśmy „mieli życie i mieli je w obfitości”. Wiara okazuje się według Jezusa koniecznym warunkiem uzdrowienia. Oznacza ona przekonanie, że Bóg z mocą działa przez Jezusa i dokonuje przez Niego cudów, a wszystko z miłości do ludzi i pragnienia, by uczynić ich szczęśliwymi. Dzięki ufnej wierze człowiek może autentycznie spotkać się z Bogiem, doświadczyć Jego obecności. ks. Leszek Smoliński

LEKTORZY

 23/24czerwca 29/30 czerwca

  8:30- M. Edgar, S. Zacharia    8:30- D. Topor, M. Sobczak, Z. Topor

  10:30- Z. Pieczara, S. Jordana, M. Sapielak   10:30- L. Shelley, S. Zacharia, R. Shelley

  12:30- J. Pajewski, B. Pajewski, K. Apanowicz   12:30- W. Potocka, S. Jordana, M. Sapielak

   19:00- W. Grabowski, M. Sobczak   19:00- M. Edgar, M. Iskra

PROGRAM WAKACYJNY… W lipcu i sierpniu nie ma Mszy porannych w piątki ani w soboty. Dopiero we wrześniu będzie celebrowany Pierwszy Piątek miesiąca i Pierwsza Sobota miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie też „regularnych” odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii, chyba, że wyjątkowa sytuacja choroby. Biuro parafialne będzie czynne we wtorki i środy od9:00 do 16:00. Ewentualnie z Księdzem można umówić się i spotkać po Mszy.

KAWIARENKA W LIPCU I W SIERPNIU- będzie prowadzona przez Rycerzy Kolumba

W lipcu i sierpniu biblioteka będzie nieczynna. Ostatni dyżur będzie 29 -30 czerwca. Prosimy o oddanie przetrzymywanych książek. Biblioteka będzie otwarta w niedziele 28 lipca od 9.30-2:00pm, oby mogli Państwo sobie wymienić książki. Biblioteka wznowi działalność 1 września. Zapraszamy.

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO- Ogłasza loterię 50/50!

W tym roku harcerze, harcerki i wędrowniczki wyjeżdżają na X Światowy Zlot ZHP, w Raven Knob w USA. Tysiące Polskich harcerzy z całego świata dołączy do nich na dwa tygodnie biwakowania i przygody. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na wsparcie udziału młodzieży w tej niepowtarzalnej przygodzie!Kup bilety online. 10 za $20, 3 za $10, 1 za $5http://www.rafflebox.ca/raffle/psasop.

 Spędź fajny czas z zespołem Mazovia nad Sundance Lake dnia 24 czerwca 2024 od godziny 6 pm-9.30pm.Zapraszamy wszystkie dzieci młodzież i rodziny na wieczór pełen atrakcji i bliższego poznania naszych wspaniałych tancerzy i ich rodzin. Kontakt info@mazovia.ca lub Ania 587-500-4580

„Zapraszamy wszystkie dzieci od 8 lat, które kochają aktywność fizyczną i nie boją się nowych wyzwań. Nasze kolonie letnie nad jeziorem Garner to doskonała okazja do spędzenia niezapomnianych wakacji w gronie rówieśników. Podczas pobytu zapewniamy całodniowe wyżywienie, transport z Calgary, profesjonalną opiekę oraz wiele atrakcji, takich jak gry i zabawy na świeżym powietrzu, tańce, śpiew i wiele innych atrakcji. Nie zwlekaj i już teraz zapisz się na nasze kolonie letnie! Atrakcyjna cena. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie czekaj z decyzją. Dołącz do naszej grupy i spędź niezapomniane wakacje w malowniczej okolicy jeziora Garner! Więcej informacji na info@mazovia.ca lub 403-540-5794 Majka Kowalczyk

Przed nami letnie miesiące wypoczynku.  Bardzo się cieszymy, że w tym roku możemy zaoferować Kolonie Letnie dla dzieci i młodzieży!

Kiedy:  18 do 24 sierpnia 2024 

Gdzie:  Pigeon Lake, około 30 min na południe od Edmonton.  Kolonie będą odbywały się w ośrodku wyposażonym w nowe baraki sypialne, kuchnię i jadalnię, sale z parkietami, boiska sportowe, kajaki, piaszczystą plażę itp.  

Kto: Zapraszamy dzieci w wieku od 8 lat.  Zajęcia będą podzielone na grupy wiekowe. Kolonie są otwarte dla dzieci polonijnych – nie trzeba należeć do Krakusów aby uczestniczyć w Koloniach.

Co będziemy robić: Będzie mnóstwo gier i zabaw, trochę tańca, sportu, pływania, majsterkowania – ale przede wszystkim mnóstwo radości, zabawy, budowania nowych przyjaźni i wspólny czas na łonie natury.  Oczywiście domowa przepyszna kuchnia, język polski i wspaniałe chwile.    Info i zapisy: Zapraszamy do kontaktu pod adresem dance@krakusy.ca lub telefonicznie Magda 403 803 5771.

KRAKUSY DZIĘKUJĄ! 

Nasz sezon taneczny 2023-2024 powoli dobiega końca! Czeka nas jednak jeszcze kilka letnich występów zanim odłożymy stroje. Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim dobroczyńcom, którzy wspierali nasz zespół w tym sezonie.  Dziękujemy za każde dobre słowo, pomocny gest, za dotację złożone na nasze dzieci i młodzież.  Dziękujemy za obecność podczas naszych występów, za budujące sugestie oraz pytania.  

Czekamy na Was i Zapraszamy!

Jeżeli chciałbyś, aby Twoje dziecko lub dzieci lepiej nas poznało, i aby poznało inne dzieci i młodzież oraz lepiej poznało Polskę poprzez zabawę i folklor, zapraszamy do zespołu już od września. Czeka nas mnóstwo przygód, wspólnych wyjazdów, przyjaźnie oraz nowe niespodzianki i piękne chwile.  

LOOKING TO RENT– A young Polish man who is starting medical school at the University of Calgary (July 3th 2024) is looking to rent a room in a home. He wants to be with a catholic family. He is an outgoing, smart, and friendly young man who likes to play soccer and cook Italian food.  Please contact us by email at penriquez99@gmail.com Or by phone at 431-359-0059

INSCENIZACJA WYDARZEŃ BIBLIJNYCH

Co roku, latem, w okolicach Drumheller, AB grupa wolontariuszy wystawia Pasję, wydarzenia z życia Pana Jezusa. Niektórzy pytali o wyjazd grupowy, ale to nie ma „racji bytu”. Natomiast indywidualnie można pojechać, szczegóły podajemy poniżej.

July 5 (preview) SOLD OUT, July 6, July 7

July 12, 13, 14; July 19, 20, 21 Each summer, in the heart of the Canadian Badlands, a group of actors, crew, and              volunteers perform the story of the life of Christ on Canada’s largest outdoor stage. The play is performed in the spectacular Badlands Amphitheatre. Get tickets now online or by calling 403-823-2001.