7-14 lipca

7-14 lipca

Sobota, 6 lipca- bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

18:00– O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla córki z okazji 50 urodzin           – rodzice                     

8:30 – + Colin Holden                – rodz. Kapel                                                                                            

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30- M.W. O łaskę zdrowia i opiekę M.B. dla Mariusza

12:30-++ Henryka, Teodor, Miron, Halina i Mieczysław Olkowski oraz Stanisław Kszczot

19:00- ++ Bronisława, Helena, Józefa i Józef

Poniedziałek, 8 lipca- św. Jana z Dukli

19:00- ++ Bolesław i Marianna Łojko

Wtorek, 9 lipca

19:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jenny z okazji urodzin

Środa, 10 lipca

19:00- ++ Elżbieta, Anna i Stanisław Opałka

Czwartek, 11 lipca- św. Benedykta z Nursji

19:00- ++ Danuta i Marian Stelmasiński             – synowa

Piątek, 12 lipca- św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

19:00- ++ Paweł Niemczyk i zmarli z rodziny oraz dusze w czyśćcu cierpiące         – ciocia                    

Sobota, 13 lipca- bł. Marianny Biernackiej

18:00– ++ Janina i Eugeniusz Korbacz i zmarli z rodziny                  

8:30 – O błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Bożeny z okazji 50 rocz. urodzin

10:30- M.W. – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Alicji w dniu 19 rocz. urodzin                                                                                             

10:30- ++ Eugeniusz Sztupecki i zmarli z rodzice

12:30– Za pomordowanych na Wołyniu

19:00- + Jerzy Bożek (4 rocz)                                     – rodzina

Poniedziałek, 15 lipca- św. Bonawentury

19:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Krzysztofa Machuli z okazji urodzin

Wtorek, 16 lipca- NMP z Góry Karmel

19:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Anny Opałka z okazji urodzin    – mąż

Środa, 17 lipca

19:00- + Anna Lisińska

Czwartek, 18 lipca- bł. Szymona z Lipnicy

19:00- O Boże błogosławieństwo w dniu chrztu św.

Piątek, 19 lipca

19:00- O dary Ducha św. w dniu urodzin księdza Marka Sobczaka

Sobota, 20 lipca- bł. Czesława

18:00– ++ Marian Grosicki i zmarli z rodziny Grosickich

8:30 – O Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Jarka. M

10:30- ++ Helena Grochowska i zmarli z rodziny

12:30– O Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i wszelkie łaski z okazji urodzin dla Michała

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Bożeny z okazji 50 rocz. urodzin

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 9,198.00. Bóg zapałać za ofiarność!

LEKTORZY

 6- 7 lipca

   18:00- D. Trzesicki, M. Jarzecki, A. Gurgul

   8:30- M. Domaradzki, M. Sobczak

10:30- D. Borys, S. Salome, M. Sapielak

   12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

   19:00- M. Edgar, S. Jordana

  

LEKTORZY

  13-14 lipca

   18:00- J. Wójcik, M. Jarzecki, K. Wójcik

   8:30- D. Topor, S. Zacharia, Z. Topor

   10:30- M. Gajewski, S. Salome, D. Borys

   12:30- W. Potockia, S. Jordana, A. Wiśniewski

   19:00- W. Grabowski, M. Iskra

        

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

7 lipca

Ez 2,2-5; 2 Kor 12,7-10; Mk 6,1-6

 Ref: Do Ciebie, Boże, wznoszę moje oczy.


Miłość Boga idzie nawet tam, gdzie spodziewa się odtrącenia. Czy sieje się ziarno na drogę? Czy opuszcza się niebo dla tych, którzy wyganiają za mury miasta? Czy porzuca się 99 owiec dla jednej szukającej zguby? Czy dotyka się z miłością tych, którzy mogą zarazić trądem? Czy odpuszcza się grzechy tym, którzy nawet nie potrafią ich wyznać? Czy przyjaźni się z najgorszymi, gdy z tego powodu zdobywa się opinię żarłoka i pijaka? Czy ofiaruje się życie wieczne tym, którzy pozbawiają doczesnego? Czy kocha się tych, którzy się zaparli? Jezus dziwił się niewierze mieszkańców Nazaretu, ja się dziwię Bogu, który bardziej w nas wierzy, niż my w Niego. Intryguje niewiara najbliższych. Również nas stawia w świetle kłopotliwego pytania: czy ufamy Jemu totalnie, czy też stagnacyjna religijność pozbawiła nas spontaniczności wiary? Zdumienie mieszkańców Nazaretu nie stało się zawierzeniem Jezusowi, ponieważ zbyt dobrze znali Jego rodzinę, Jego dzieciństwo i młodość. Jezus manifestuje w sobie nieobliczalną miłość do ludzi i to jest niezwykle podnoszące na duchu. Życie udowadniało nam zapewne setki razy naszą niegodziwość. A On kocha. Ezechielowi każe prorokować wśród tych, o których wie, że i tak nie posłuchają. Pawłowi daje siłę, by w słabościach i odrzuceniu przygarniał z mocą zagubione dusze do serca Boga. Sam wędruje tam, gdzie nie znajduje wiary. Być może sam jestem słaby, a nawet bezsilny, ale jakże mi to dodaje otuchy i przynosi ulgę, że Bóg we mnie ciągle wierzy! Być może nie ma we mnie ani westchnienia miłości do Niego i do nikogo, a nawet do siebie. Tym bardziej jednak zdumiewa mnie Jego czuła miłość! Absolutnie nic nas nie może odłączyć od miłości Bożej. Niekiedy ciężko jest nam stawić czoła samym sobie, ponieważ nie znajdujemy niczego godnego miłości w sobie i wydaje nam się, że Bóg mógłby pokochać każdą istotę, oprócz nas. Ale to tylko iluzja. Bóg JEST miłością, a nie BYWA miłością. Potrzebna jest nam nie szlachetność bohatera, tylko wiara. Jedynie brak wiary uniemożliwia Mu dotarcie do naszych serc, a nie nasza nędza. Jestem przekonany, że Paweł nie był wcale lepszym człowiekiem niż ja, ani Piotr nie był pobożniejszy niż ty. Jedyne, co może nas różnić od nich, to wiara, którą wierzyli w miłość Jezusa. Jeśli chcemy, by miłość Boga wyprowadziła nas z lochów smutku i niezadowolenia z siebie, potrzeba nam modlitwy wdzięczności za miłość. Możemy ją nazwać wielbieniem Go albo oddawaniem Mu chwały. Wtedy oddajemy Mu prawo do działania, do okazywania cudownej mocy. o. Augustyn Pelanowski OSPPE

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

14 lipca

Am 7,12-15; Ef 1,3-14; Mk 6,7-13

Ref: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.

Świat potrzebuje wiarygodnych świadków Bożej sprawy, nawet jeśli powierzchownie wydaje się mówić o czymś innym. Doskonale tę prawdę rozumiał Mistrz z Nazaretu. Jak podaje Ewangelia, jednym z celów wybrania przez Niego Dwunastu było ich posłanie, by głosili Dobrą Nowinę. Mieli w imię Jezusa wzywać do nawrócenia, wyrzucać złe duchy oraz uzdrawiać. Ta misja mogła się skończyć również zlekceważeniem i odrzuceniem, bo kto lubi słuchać napominania i pouczania przez innych? Jak ktoś może wtrącać się w czyjeś „osobiste” życie. Przecież słuchacze sami najlepiej wiedzą, co jest dla nich najlepsze! A prorok niech przyjrzy się samemu sobie: jak wygląda, w co się ubiera, czym jeździ… Sami też nie lubimy, kiedy ktoś mówi źle o nas, lepiej jest, kiedy mówi o innych. Nie ufamy mu. Łatwiej jest zaatakować niż przyjąć krytyczną uwagę pod swoim adresem i wyciągnąć z niej wnioski. Czy jednak wolimy pochlebców i klakierów od ludzi, którym zależy na naszym rozwoju, świętości, życiu wiecznym? Wskazania Chrystusa do skutecznego głoszenia Ewangelii postanowił w pełni zastosować bł. Karol de Foucauld (1858-1916). Jako konwertyta i następnie trapista udaje się do Maroka, by tam żyjąc wśród ludzi ubogich i nie znających Chrystusa zdobywać nowych wyznawców dla Ewangelii. Rozmyślając nad metodami pracy postanowił sobie: „Moje apostolstwo musi być apostolstwem dobroci. Trzeba, żeby patrząc na mnie, mówiono: Ponieważ ten człowiek jest taki dobry, jego religia musi być dobra. A jeżeli mnie zapytają, dlaczego jestem łagodny i dobry, muszę powiedzieć: Dlatego że jestem sługą dużo lepszego ode mnie. Gdybyście wiedzieli, jak dobry jest mój Pan i Mistrz, Jezus! Chciałbym być na tyle dobry, żeby mówiono: Jeżeli taki jest sługa, jakiż musi być Pan! Kapłan jest monstrancją, jego rolą jest pokazywać Jezusa: musi sam zniknąć i ukazać Jezusa. Starać się pozostawić dobre wspomnienie w duszy każdego z tych, którzy do mnie przychodzą. Stać się wszystkim dla wszystkich. Śmiać się z tymi, którzy się śmieją, płakać z tymi, którzy płaczą, aby wszystkich przyprowadzić do Jezusa”. Ewangeliczny przykład jest wyzwaniem dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, katechetów i duszpasterzy. Wszyscy bowiem musimy uczyć się „bycia z Jezusem” i współdziałania dla dobra Kościoła. Nauczanie, niesienie Dobrej Nowiny, to nasz wspólny wysiłek. Każdy z nas przez sumienne wypełnianie zadań i obowiązków daje świadectwo swojego posłannictwa. Wypełniając swoje powołanie mamy kochać Boga i ludzi, pomagać im w życiu, prowadzić do Boga.  ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Ankiecie! Dla porównania, podajemy wyniki z parafii St. Joseph… Dalsze plany odnośnie tej Ankiety podajemy poniżej…

OLQ of PeaceWeekly Mass Attendance (2023)# of Surveys Completed (Final) Percentage/  Mass Attendance
 64421533.39%
St. Joseph Calgary61031050.82%

Renewal Highlights 

Sat, Sep 14 – Diocesan Gathering of Parish Renewal Teams to present the Diocesan Survey Results.

Fri, Oct 4 – First anniversary of the launch of the Diocesan Pastoral Renewal 

Tue, Oct 8 – Survey analysis presentation and discussion with priests during the Priest Study Days

Oct/Nov – Diocesan Parish Renewal Teams Gathering; access and understand Parish Survey Results; discern and develop parish pastoral renewal plans. 

Dec to March 2025 – Parish Renewal Teams Meetings to begin the process of developing a P.P.R.P.

Sun, Dec 29 – Opening of the Jubilee Year in the Diocese of Calgary.

PROGRAM WAKACYJNY… W lipcu i sierpniu nie ma Mszy porannych w piątki ani w soboty. Przez okres wakacji nie będzie też „regularnych” odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii, chyba, że wyjątkowa sytuacja choroby. Biuro parafialne będzie czynne we wtorki i środy od9:00 do 16:00. Ewentualnie z Księdzem można umówić się i spotkać po Mszy. Biuletyn parafialny w okresie wakacji będzie wydawany raz na dwa tygodnie.

WIZYTA KSIĘDZA ARCYBISKUPA ZE LWOWA

Dwa lata temu, z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, nie doszła do skutku wizyta ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego w naszej parafii. Wówczas Proboszcz zawiózł i przekazał naszą donację w wysokości ponad 10 tys.$$. Obecnie, otrzymaliśmy informację, że ks. Arcybiskup wraz ze swoim sekretarzem, ks. Andrzejem, wezmą udział w Konwencji Rycerzy Kolumba w Quebec City. A stamtąd już niedaleko do Calgary…. Goście przybędą więc z weekendową wizytą 3-4 sierpnia. Z pewnością dowiemy się wielu ciekawych informacji. Będzie wspólna modlitwa, a także czas na osobiste spotkania przy kawie i pączku.  Gdyby ktoś zechciał przekazać donacje na potrzeby Kościoła na Wschodzie, można to będzie uczynić w formie gotówki. Zwróćmy uwagę, by banknoty nie były poniszczone, bo za granicą nie można ich wymienić…

W lipcu i sierpniu biblioteka będzie nieczynna.  Prosimy o oddanie przetrzymywanych książek. Biblioteka będzie otwarta w niedziele 28 lipca od 9.30-2:00pm, oby mogli Państwo sobie wymienić książki. Biblioteka wznowi działalność  1 września.


„Zapraszamy wszystkie dzieci od 8 lat, które kochają aktywność fizyczną i nie boją się nowych wyzwań. Nasze kolonie letnie nad jeziorem Garner to doskonała okazja do spędzenia niezapomnianych wakacji w gronie rówieśników. Podczas pobytu zapewniamy całodniowe wyżywienie, transport z Calgary, profesjonalną opiekę oraz wiele atrakcji, takich jak gry i zabawy na świeżym powietrzu, tańce, śpiew i wiele innych atrakcji. Nie zwlekaj i już teraz zapisz się na nasze kolonie letnie! Atrakcyjna cena. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie czekaj z decyzją. Dołącz do naszej grupy i spędź niezapomniane wakacje w malowniczej okolicy jeziora Garner! Więcej informacji na info@mazovia.ca lub 403-540-5794 Majka Kowalczyk

Przed nami letnie miesiące wypoczynku.  Bardzo się cieszymy, że w tym roku możemy zaoferować Kolonie Letnie dla dzieci i młodzieży!

Kiedy:  18 do 24 sierpnia 2024 

Gdzie:  Pigeon Lake, około 30 min na południe od Edmonton.  Kolonie będą odbywały się w ośrodku wyposażonym w nowe baraki sypialne, kuchnię i jadalnię, sale z parkietami, boiska sportowe, kajaki, piaszczystą plażę itp.  

Kto: Zapraszamy dzieci w wieku od 8 lat.  Zajęcia będą podzielone na grupy wiekowe. Kolonie są otwarte dla dzieci polonijnych – nie trzeba należeć do Krakusów aby uczestniczyć w Koloniach.

Co będziemy robić: Będzie mnóstwo gier i zabaw, trochę tańca, sportu, pływania, majsterkowania – ale przede wszystkim mnóstwo radości, zabawy, budowania nowych przyjaźni i wspólny czas na łonie natury.  Oczywiście domowa przepyszna kuchnia, język polski i wspaniałe chwile.   

Info i zapisy: Zapraszamy do kontaktu pod adresem dance@krakusy.ca lub telefonicznie Magda 403 803 5771. Czekamy na Was i Zapraszamy!

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO- Ogłasza loterię 50/50!

W tym roku harcerze, harcerki i wędrowniczki wyjeżdżają na X Światowy Zlot ZHP, w Raven Knob w USA. Tysiące Polskich harcerzy z całego świata dołączy do nich na dwa tygodnie biwakowania i przygody. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na wsparcie udziału młodzieży w tej niepowtarzalnej przygodzie!Kup bilety online. 10 za $20, 3 za $10, 1 za $5 http://www.rafflebox.ca/raffle/psasop.

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W zeszłym tygodniu odszedł do wieczności w Polsce nasz wieloletni parafianin ś.p. Jerzy Stróżyk w wieku 88 lat.

W zeszłym tygodniu odszedł do wieczności ś.p. Piotr Czepuryk w wieku 50 lat, syn Stanisławy Czepuryk,  naszej Parafianki.

Msza św. pogrzebowa ś.p. Piotra odbyła  się w  kościele St. Michael’s w środę  3 lipca . Zmarłych: ś.p. Jerzego  i ś.p. Piotra  polecamy Bożemu Miłosierdziu, a Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

RYCERZE KOLUMBA prowadzą kawiarenkę w lipcu i sierpniu. Zapraszamy! Dwa razy w miesiącu będą też obiady.

POSZUKUJE PRACY– Vasil, polskiego pochodzenia poszukuje pracy przy construction. Tel: 403-397-4496 (4x)

LOOKING TO RENT– A young Polish man who is starting medical school at the University of Calgary (July 3th 2024) is looking to rent a room in a home. He wants to be with a catholic family. He is an outgoing, smart, and friendly young man who likes to play soccer and cook Italian food.  Please contact us by email at penriquez99@gmail.com Or by phone at 431-359-0059

Masses for the souls of the deceased buried at our Catholic cemeteries in Calgary and area. Mass will be celebrated at 7 pm on:

Tue, Aug 20 – St. Mary’s Cemetery

Wed, Aug 21 – Queen’s Park Cemetery

Tue, Aug 27 – Edenbrook Cemetery

Thu, Aug 29 – Mountain View