Kronika 2011r.

Kronika 2011r.

Kronika parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary 2011r.

 

Ogarniając myślą miniony rok 2011 pragnę przekazać kilka wspomnień i refleksji związanych z życiem parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary.

 

Tradycyjnie jak co roku po Świętach Bożego Narodzenia dzieci, młodzież i dorośli naszej parafii przygotowali „Jasełka”, które zostały przedstawione w niedzielę 9 stycznia w Domu Polskim. Przewodni temat Jasełek „Panie, wybaw nas ręką Twoją” zgromadził liczną rzeszę wiernych, którzy burzliwie oklaskiwali występy najmłodszych i starszych oraz grupę taneczną „Polanie”. W ramach poświątecznej atmosfery odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Rodziny Radia „Maryja” z O. Grzegorzem Moj z Torunia, Redemptorystą, który pracuje od wielu lat w Radiu „Maryja” i TV „Trwam”.

Również Związek Podhalan, oddział w Calgary przygotował spotkanie opłatkowe w sali parafialnej tzw. „Góralskie Posiady” z udziałem licznie zgromadzonej Polonii.

Na opłatek Księży Chrystusowców zorganizowany w dniach 12-13 stycznia w Calgary przylecieli: Ks. Rafał Dyguła z Los Angeles, Ks. Jerzy Frydrych z San Diego, Ks. Edward Mroczyński z San Jose i Ks. Piotr Dzikowski z Portland.

 

Na początku lutego zostały zainstalowane nowe lampy w przedsionku i w tyle kościoła, tak by nie przesłaniały nowych witraży wykonanych w poprzednim roku 2010.

Natomiast przed świętami Wielkanocy wyposażenie kościoła zostało ubogacone przez zamontowanie pięciu nowych wiszących żyrandoli, które po raz pierwszy rozświetliły kościół w czasie uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku.

 

Do duchowego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przygotowywał parafian przez głoszone rekolekcje wielkopostne O. Piotr Dettlaff, Redemptorysta z Radia „Maryja” i TV „Trwam” z Torunia. Tematem przewodnim rekolekcji było hasło: „Zawsze możemy z nową nadzieją wyruszyć w dalszą drogę”. W procesji rezurekcyjnej dookoła kościoła wzięła udział młodzież i dzieci w strojach ludowych oraz Rycerze Kolumba,  a podczas Mszy św. rezurekcyjnej wspaniale śpiewał chór „Vox Populi”, wykonując m.in. znany utwór „Mesjasz” Haendla.

 

W miesiącu maju przed uroczystością Bierzmowania 24 osobowej grupy młodzieży przez Ks. Biskupa Fredericka Henry, zostały zmienione klęczniki w ławkach w kościele. Nowe wygodne do klęczenia i lekko spuszczane klęczniki, nie powodują hałasu w kościele, kiedy wierni klękają. Także w maju do Pierwszej Komunii przystąpiło 42 dzieci naszej parafii.

 

Bazar parafialny połączony z zabawą w sali parafialnej odbył się 18 czerwca, podczas którego było wiele atrakcji, m.in. występy zespołów: dziecięcy „Gaiczek”, młodzieżowy „Krakusy” i „Polanie”, Klub Seniora „Młodzi duchem” i wiele innych grup śpiewaczo-tanecznych. Tradycyjne polskie dania serwowano cały dzień ku zadowoleniu licznie zebranych parafian. Dochód z bazaru przeznaczony został na przyszły remont łazienek przy sali parafialnej.

 

W sierpniu 14 osobowa grupa młodzieży naszej parafii z opiekunem Ks. Robertem uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie i spotkaniu z Ojcem świętym Benedyktem XVI.

 

Po wakacjach we wrześniu rozpoczęły się prace odnowy betonowych ścian kościoła i przedsionka przez nałożenie jasnej warstwy piasku tzw. „Stoneffects”. Prace zostały wykonane gratis przez grupę ofiarnych parafian. Ponadto dla pełnego wykończenia ścian kościoła, zostały położone płytki ceramiczne wzdłuż ścian tworzące listwy przyścienne. Całość wnętrza kościoła z witrażami i żyrandolami oraz wykończonymi ścianami nabrała jasnego i pięknego wyglądu.

 

16 października odbył się w Domu Polskim Koncert Charytatywny ku czci Błogosławionego Jana Pawła II zorganizowany przez Szkołę Polską Jana Pawła II przy współudziale Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego i Stowarzyszenia Polskich Kombatantow, Koło # 18 w Calgary. W programie wystąpiły dzieci i młodzież polskiej szkoły, chór „Vox Populi”, zespoły taneczne „Krakusy” i „Polanie” oraz artyści muzycy wykonując utwory Fryderyka Chopina. Dochód z koncertu ponad $ 8,000 został w całości przekazany do Caritas Polska na pomoc biednym dzieciom.

 

W listopadzie gościem naszej wspólnoty parafialnej był Ks. Dr. Zbigniew Głowacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który wygłosił kazania i prelekcje. Przy tej okazji Koło Przyjaciół  KUL-u działające przy naszej parafii zebrało ofiary na cele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Przed świętami Bożego Narodzenia dokonano zakupu nowego zestawu naczyń do sali parafialnej na 200 osób, a więc sztućce, talerze małe i duże oraz kubeczki do kawy wykonane z Duralexu, ponadto dzbanki oraz półmiski. Nowa zastawa stołowa została po raz pierwszy użyta podczas Wigilii parafialnej 17 grudnia, podczas której śpiewał Chór „Vox Populi”.

 

Rekolekcje adwentowe wygłosił Ks. dr Dariusz Czupryński, Orionista, Dyrektor Hospicjum Bożej Opatrzności w Wołominie i wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Tematem przewodnim nauk rekolekcyjnych było hasło: „Adwentowe drogi wiary”

 

Przez cały rok w niedziele o godz. 11:00 są Msze św. z udziałem dzieci, podczas których głoszone są kazania dla dzieci, a chórek dziecięcy „Laetare” śpiewa piosenki religijne. Msze św. niedzielne o godz. 19:00 z myślą o młodzieży ubogacane są śpiewem zespołu młodzieżowego „Nadzieja”. W czasie niedzielnych Mszy św. i większych uroczystości śpiewa 40-osobowy Chór „Vox Populi” stwarzając dobry nastrój do modlitwy.

 

Na koniec pragnę podać kilka danych statystycznych roku 2011 dotyczących życia sakramentalnego w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju:

Chrzty: 27 dzieci

Pierwsza Komunia św.: 42 dzieci

Bierzmowanie: 24 młodzieży

Śluby: 8 par małżeńskich

Pogrzeby: 21 zmarłych odprowadzonych na wieczny spoczynek

Obecnie jest zarejestrowanych 1570 rodzin z adresami.

 

Pragnę również dodać, że Szkoła Polska im. Bł. Jana Pawła II działająca pod patronatem naszej parafii liczy 390 uczniów, dla których zajęcia z języka polskiego, historii, geografii i religii prowadzi 30 nauczycieli i katechetów.  

 

To krótkie sprawozdanie nie obejmuje całości pracy duszpasterskiej w parafii, ale uwypukla najważniejsze wydarzenia w minionym roku 2011.

 

Ks. Czesław Rybacki, TChr.,

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju w Calgary