7 grudnia 2014r.

7 grudnia 2014r.

II NIEDZIELA ADWENTU

7 grudnia 2014r.

Iz 40,1-5.9-11; 2 P 3,8-14; Mk 1,1-8

Ref: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.

 

W tym roku szóstego grudnia stają przed nami dwaj święci. Jeden z kart Ewangelii. Młody, liczący około trzydzieści lat. Syn doświadczonych, bo w podeszłych latach, rodziców Elżbiety i Zachariasza. Cudowne dziecko, od poczęcia przeznaczone do wielkich dzieł. Asceta, mąż wyrzeczenia i modlitwy. Wielki autorytet moralny, wychowawca narodu, słynny kaznodzieja wzywający do nawrócenia. To święty Jan Chrzciciel.

Drugiego znamy znacznie mniej. Wiadomości historyczne są bardzo skąpe. Św. Mikołaj był w początkach czwartego wieku biskupem Mirry i zasłynął z wyjątkowej dobroci. Przeszedł do kalendarza, i kto wie czy nie jest świętym, który ma najdłuższą listę zasług, o ile taka jest prowadzona w archiwach królestwa niebieskiego. Czyni bowiem dobro na Ziemi do chwili obecnej przez ręce niezliczonej ilości ludzi, którzy czasem nie mają nawet nic wspólnego z religią. Z okazji wspomnienia św. Mikołaja istnieje prawie powszechna mobilizacja do czynienia dobra, i to bezinteresownego dobra, którego celem jest wzbudzenie radości w sercach innych ludzi.

Według legendy św. Mikołaj miał dyskretnie pomóc wyjść za mąż młodym dziewczynom pochodzącym z ubogiego domu. To gest prawdziwej dobroci, zatroskanej o to, by stworzyć drugiemu człowiekowi możliwość jego rozwoju. Dar św. Mikołaja nie był jedynie upominkiem, którego celem była radość obdarowanych, lecz była to realna pomoc w ułożeniu dalszego życia. Biskup Mirry objawia typowo ewangeliczną koncepcję dobroci.

Świętość Jana Chrzciciela jest do podziwiania, świętość św. Mikołaja jest do naśladowania. Jan był dobrym człowiekiem, otrzymał jednak jeszcze dodatkową, trudną misję budzenia sumienia i dobroć jego serca została ukryta w surowej formie życia. Św. Mikołaj nie posiadał tego dodatkowego powołania. Był biskupem i chciał być dobrym pasterzem swoich wiernych.

Zestawienie tych dwu świętych pozwala zrozumieć wagę dobroci w życiu chrześcijanina. Niewielu z nas posiada powołanie tak wyjątkowe, jak Jan Chrzciciel. Wszyscy natomiast jesteśmy wezwani do dobroci na miarę św. Mikołaja. Od tej dobroci nikt nie może być zwolniony. Ona należy do istoty chrześcijańskiego powołania. Dobrym można być zawsze i wszędzie. Żadna sytuacja zewnętrzna nie może uniemożliwić człowiekowi czynienia dobrze. Nigdy też nie ma tak, by nie miał czym ubogacić innych. Bo nawet jeśli zabrakłoby do dzielenia chleba, to można ubogacić drugiego dobrym słowem czy uśmiechem.

Być dobrym dla żony, dla męża, dla dziecka, dla matki — cóż to za sztuka? To jedno jest w zasięgu możliwości każdego człowieka. Dobroć zależy tylko od nas, od nikogo więcej. Ktokolwiek chce być dobrym, może nim być zawsze i wszędzie.

Wspomnienie św. Mikołaja jest wezwaniem do doskonalenia tego najbardziej potrzebnego na co dzień odruchu ludzkiego serca, jakim jest dobroć. Są święci do podziwiania i są święci do naśladowania. Św. Mikołaja może naśladować każdy. Dobroć zaś stanowi najprostszą i najpewniejszą drogę do królestwa niebieskiego.

INTENCJE MSZALNE

Sobota, 6 grudnia

18:00 – + Mirosław Banach

Niedziela, 7 grudnia

8:00 – ++ Anna i Tadeusz Maliszewski   – córka z rodziną

9:30 – ++ Zofia i Władysław Moszoro oraz Ryszard i Janina Olchowy                                                     – rodzina

11:00 – O Boże błogosławieństwo dla Rycerstwa Niepokalanej z naszej parafii MBKP

12:30 – Za Ojczyznę, Radio Maryja i TV Trwam

 

19:00 – +-+ Władysław, Grzegorz, Maksymilian i Klementyna Ramut                                                       – rodzina

 

Poniedziałek, 8 grudnia

19:00 – Dziękczynna z okazji Jubileuszu 85-lecia Patronatu Maryi Niepokalanej nad Prowincją Amerykańską Sióstr Dominikanek z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo  –           Sr. Dominikanki

19:00 – + Elżbieta Moskot                                           – rodzina

Wtorek, 9 grudnia

19:00 – + Wiesław Frąs (4 rocz.)                   – syn z rodziną

19:00 – O Boże błogosławieństwo dla Dawida w 16 rocznicę Urodzin                                       – rodzice i siostra

Środa, 10 grudnia

19:00 – ++ zmarłych z rodziny Śliwonik, Zakowicz, Perkowskich i dusze w czyśćcu cierpiące

19:00 – + Wanda Czyżowska (1 rocz.)

– rodzina Dzikowskich

Czwartek, 11 grudnia

9:00 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie oraz opiekę Matki Bożej dla Marka                               – żona z dziećmi

19:00 – ++ Franciszka i Szczepan Szablewski i zmarłych z całej rodziny Szablewski                                    – wnuczki

Piątek, 12 grudnia

9:00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny Sujatów i Kaczkowskich

19:00 – + Aleksander Luzar                                       – córka

Sobota, 13 grudnia

8:30 – ++ Maria Glawdel, Jan, Zofia i Robert Krupica

18:00 – + Czesław Waśkiewicz (6 rocz.)

– córka Beata z rodziną

18:00 O Boże błogosławieństwo dla żyjących parafian,  a dla zmarłych o wieczny pokój

Niedziela, 14 grudnia

8:00 – Dziękczynna za szczęśliwe urodzenie wnuczki Inez                                                                     – dziadkowie

9:30 – + Antoni Kulikowski                                    – rodzina

11:00 – ++ Irena i Stanisław Bałdyga oraz Mieczysław i Ryszard Bałdyga                                                      – rodzina

12:30 – O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Renaty Piekut z okazji Urodzin                         – rodzina Machula

19:00 – +-+ Janina Turkowska i Krzysztof Gęsiarz

LEKTORZY  6-7 grudnia

18:00 – J. Bogusławska, S. Teresa, M. Broniewski

8:00 – M. Edgar, M. Sobczak, B. Chabiera

9:30 – M. Podgórny, D. Topor, Z. Topor

11:00 – J. Pietrzak, M. Kulaga, V. Kanaszyc

12:30 – Kohnke R, Organista, A. Gurgul

19:00 – Młodzież

W NASZEJ WSPÓLNOCIE

POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE

Dziś w II Niedzielę Adwentu, Koło Modlitewno–Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej zbiera ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Z góry serdecznie dziękujemy za ofiary – Bóg zapłać!

Apel na Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie – Zespół Pomocy.

Przed nami czas adwentu, wyjątkowo nam bliski z racji na szczególne treści religijne jak i ze względu na bogactwo tradycji z tym okresem związanych. Być może ten klimat duchowy i kulturowy sprawił, że Konferencja Episkopatu Polski wybrała drugą niedzielę Adwentu, jako ten dzień, w którym jesteśmy zaproszeni do wyrażenia naszej pamięci oraz okazania życzliwości dla wszystkich naszych sióstr i braci, żyjących na Wschodzie, a bliskich nam z racji historycznych i licznych wspólnych doświadczeń. Wielu z nas pozostawiło tam swoje rodziny. A jeszcze więcej jest takich, którzy wspominają swoich bliskich zmarłych i ich groby, często już bezimienne, rozsiane na Wileńszczyźnie, Polesiu, na Wołyniu i Podolu, bezkresnej Syberii czy na stepach Kazachstanu. Przy tym pamiętamy dobrze, na jakie trudności byli narażeni wszyscy nasi bracia i siostry wierzący w Chrystusa i to przez całe dziesięciolecia. Jak wiele zamknięto świątyń! Jak wielu kapłanów przeszło przez Syberię! Jak wielu świeckich spotykały kary za to, że starali się praktykować swoją wiarę! Dziękujemy Panu Bogu za to, że to już przeszłość. W tej niezwykłej historii odradzania się Kościoła Katolickiego za Wschodnią granicą, od 25 lat uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, powołany do życia w roku 1989 z inicjatywy ówczesnego Prymasa Polski Kard. Józefa Glempa jako odpowiedz na znaki czasu i wyraz chrześcijańskiej solidarności.

KOPERTY NA OFIARY NA 2015 ROK

W przedsionku kościoła znajdują się zestawy kopert na ofiary składane w ciągu roku podczas niedzielnej kolekty. Koperty ułożone są według numeracji z nazwiskiem i imieniem ofiarodawcy. Jeśli ktoś z parafian chciałby używać kopert, to prosimy o zgłoszenie się do biura parafialnego. Na podstawie składanych ofiar w kopertach wydajemy zaświadczenia do rozliczeń podatkowych po Nowym Roku. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w mijającym roku – Bóg zapłać !

SAKRAMENT POKUTY W ADWENCIE

Ks. Biskup Frederick Henry podtrzymał zwyczaj spowiedzi we wszystkich kościołach Diecezji Calgary w każdą środę Adwentu (10,17 grudnia 2014r.) od godz. 7:30pm-8:30pm. Jest to dodatkowy czas na spowiedź przedświąteczną poza regularnym rozkładem spowiedzi w poszczególnych kościołach.

RORATY DLA DZECI

Przez cały Adwent Msze św. roratnie z udziałem dzieci w każdą środę o godz. 19:00. Prosimy dzieci, by przynosiły lampiony i dobre uczynki.

REKOLEKCJE ADWENTOWE

Zapraszamy na rekolekcje adwentowe w dniach od 14-21 grudnia, które wygłosi Ks. Dr Sławomir Tykarski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Program rekolekcji według stałego rozkładu Mszy św.:

Niedziela – Rekolekcje czyli czas ponownego zbierania

Poniedziałek – „Kim właściwie On jest” (Mk 4,41)

Wtorek – „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10,10)

Środa – „Zawsze się radujcie (…). W każdym położeniu dziękujcie” (1Tes 5, 16-18)

Czwartek – „Lecz lud zaczął szemrać przeciw Panu narzekając, że jest mu źle” (Lb 11,1)

Piątek –  „Panie, naucz nas się modlić” (Łk 11,1)

Sobota –  „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” (Jan Paweł II)

Niedziela – „Niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38)

W każdy dzień rekolekcji okazja do spowiedzi godzinę przed Mszą św. i po Mszy św. aż do wyspowiadania wszystkich penitentów.

KAWIARENKA

Zapraszamy do kawiarenki na kawę i ciasto, które przygotowują Panie z „Grupy Parafialnej”.

SPRZEDAŻ CIAST ŚWIĄTECZNYCH

W sali parafialnej można nabywać ciasta świąteczne przygotowane przez Panie z „Grupy Parafialnej”.

KARTKI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Kartki świąteczne i opłatki są dostępne w biurze parafialnym i w sali parafialnej przy stole z kawą i ciastem.

LEKTURA DUCHOWA – CZASOPISMA

Członków Grupy Modlitewnej Św. O. Pio zachęcamy do prenumeraty czasopisma „Głos Ojca Pio”. W biurze parafialnym są do nabycia dwa numery pisma wrzesień/październik i listopad/grudzień w cenie $ 5.00 każdy. Ponadto kalendarz na 2015 rok z myślami Św. O. Pio w cenie $ 5.00. Zachęcamy również do lektury miesięcznika „Msza św.” wydawanego przez Księży Chrystusowców, który znajduje się obok biuletynów.

WIGILIA PARAFIALNA

Wieczór wigilijny naszej wspólnoty odbędzie się w sobotę 20 grudnia o godzinie 19:00. Tradycyjne dania wigilijne w nastroju świątecznym z opłatkiem i życzeniami oraz w oprawie artystycznej. Bilety są do nabycia w sali parafialnej. Cena biletu $ 25.00 dla dorosłych i $ 15.00 dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia wigilijnej wieczerzy w naszej wspólnocie parafialnej !

SPOTKANIE Z CHORYMI  I STARSZYMI

Tradycyjne spotkanie dla chorych i starszych parafian z naszej parafii będzie w niedzielę 21 grudnia na Mszy św. o godz. 12:30, podczas której udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z poczęstunkiem w sali parafialnej.

SPOTKANIE OPŁATKOWE RODZINY RADIA MARYJA

W Niedzielę Świętej Rodziny 28 grudnia po Mszy św. o godz. 12:30 odbędzie się spotkanie Opłatkowe Rodziny Radia Maryja na które przybędzie O. Jacek Cydzik, redemptorysta z Toronto. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Koła Rodziny Radia Maryja oraz sympatyków.

PARAFIALNA ZABAWA SYLWESTROWA

Z inicjatywy grupy parafian serdecznie zapraszamy na Zabawę Sylwestrową do naszej sali parafialnej 31 grudnia. Coctail o godz. 19:00. Kolacja 19:30. Zabawa do godziny 2:00am. Muzyka – Bogdan Chabiera. Cena biletu $ 90.00. Kontakt i rezerwacja: Małgorzata Iskra 403-217-2745.

APEL DO OSÓB POBIERAJACYCH EMERYTURĘ Z POLSKI

Bardzo ważna informacja – dotyczy osób, które pobierają lub mają zamiar pobierać emeryturę z Polski.
Fundacja Nasza Przyszłość otrzymała status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia przekazywanie jej 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możemy uczynić bardzo wiele dobra, wielkiego dobra, dla poszczególnych ludzi, rodzin, narodu, Ojczyzny.
1% podatku na Fundację Nasza Przyszłość będzie można odpisać najwcześniej w styczniu 2015 r. W tym celu podatnik powinien wypełnić tzw. PIT za 2014 rok, wpisać numer KRS (KRS Numer 0000091141, Fundacja Nasza Przyszłość) oraz kwotę 1% podatku.
Proszę zauważyć – przeznaczając 1 % kwoty podatku na cele Fundacji nie tracimy ani złotówki. Po prostu 1 % od podatku zamiast wpłynąć do kasy Skarbu Państwa wpłynie na konto Fundacji Nasza Przyszłość.
Uprasza się też o przekazanie wiadomości do rodziny i przyjaciół w Polsce – Koło Radia Maryja

 

 

FUNDACJA IM. ŚW. BRATA ALBERTA

Dziś w niedzielę 7-go grudnia po dziennych Mszach św. Zarząd Fundacji im. Św. Brata Alberta pełni dyżur w sali parafialnej prosząc o wsparcie comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków Matki i Dziecka w Polsce.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

28 listopada zmarł Alfred Pawłowski w wieku 90 lat, członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Koło # 18 w Calgary. Pogrzeb ś.p. Alfreda Pawłowskiego odbył się w naszym kościele w czwartek 4 grudnia. Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Alfreda polecamy Miłosierdziu Bożemu.
W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI

A FAMILY CHRISTMAS AFFAIR

Mount Royal Chamber Flutes & Foothills Brass Quintet invites you to a Christmas Concert in support of “Inn From the Cold”. Tickets sold at the door (cash) $20 adults, $15 students/seniors, $40 families. Knox United Church 506 – 4  St SW, Calgary; Sunday, Dec 7th @ 14:00

OGŁOSZENIA KOMERCYJNE

CIASTA NA ZAMÓWIENIE

Pieczenie ciast (tradycyjne i nie tylko) z możliwością dostawy do domu. Informacje na Tel. 587-892-6370 (1x)

POTRZEBNE KOBIETY DO SPRZĄTANIA DOMÓW

Dobre warunki i wynagrodzenie. Preferowane kobiety z własnym samochodem i Kanadyjskim prawem jazdy.

Dla kobiet tylko sprzątających $ 14.00 na godzinę na początek. Stawka od $18.00 do $ 20.00 na godzinę w zależności od doświadczenia. Przejazdy pomiędzy domami wliczone w czas pracy. Wymagane pozwolenie na pracę w Kanadzie. Tel. 403-803-1747 (1x)

PRACA

Firma Alberta Partition Construction Ltd. zatrudni pracowników. Kontakt Krzysiek: 403-472-7124 (1x)

GOSIA’S PIEROGI

Na każde spotkania, i nie tylko rodzinne. Pyszne domowego wyrobu pierogi  różnego rodzaju, gołąbki oraz inne dania. Planowane zamówienia mile widziane. Kontakt Małgorzata lub Piotr. Tel:403-393-9980 (8x)

ZATRUDNIMY PANIE DO SPRZĄTANIA DOMÓW

Praca na pełny etat na stanowiska: Team Leader – wymagany samochód ($21/godz). Cleaning Partner ($14/godz). Praca od poniedziałku do piątku (Southwest Calgary). Wolne wieczory i weekendy. Pełnopłatne przejazdy między serwisami . Zapewniamy płatne szkolenie. Praca w przyjaznym, 2-osobowym zespole i miłej atmosferze. Oferujemy świadczenia zdrowotne. Zadzwoń po więcej informacji: 403-829-0687

APEL O POMOC DLA DZIECKA

16 miesięczna Julka Piskorska z Lubartowa potrzebuje  operacji nóżek, by mogła chodzić na swoich nóżkach. Jeśli operacja nie dojdzie do skutku, to ta malutka dziewczynka straci obie nóżki. Koszt leczenia obu nóg wynosi ponad $ 300,000.00. Informacje o Julce: http://www.julkapiskorska.pl/,https://www.facebook.com/pages/Julka-Piskorska